WALCHEREN. Briefgesehrief fusschera Jewannes uut Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. ZUID-BEVELAND. meestal is dit juist andersom. Mazure weet telkens weer iets nieuws te bren gen en de namen van Medio en van Mazure zijn ook buiten Zeeland, ja bui ten Nederland bekend. Op zulke mannen is het K.N.G.V. trotsch. Achter de schermen heeft ook de heer Tamminga, de bekende leider van het Zuid-Bevelandsch a capella koor, den jubilaris gehuldigd, doch deze heeft daar voor bij open doek bedankt. Ten slotte bood nog een vrouwelijk lid van de Westkapelsche zangvereeniging een bloemenhulde aan. Tot zoover de huldiging van den heer Mazu- e, wiens portret op het artistiek programma voorkomt. De uitvoering was voor een zeer groot deel samengesteld uit nummers, die hetzij soms onder een anderen naam ook Donderdagavond zijn gegeven. Van de nummers, die geen herhaling waren noemen wij ,,Le Sabbat des Lu- tins", dat zeer goed voldeed evenals de „Valse Dramatique".. In beide ligt het werk van Mazure zoo geheel opgesloten. De heeren gaven ditmaal in plaats van aan de brug, aan de ringen goed werk te zien. Er is ook nu volop genoten en Medio kan weer twee goedgeslaagde avonden boeken, mede dank zij een vlotte afwer king der programma's. RAAD VAN VROUWENPOLDER. Opheffing o.l. school te Vrouwenpolder. Hoo- ger beroep inz. o.l. school te Gapinge. VROUWENPOLDER. Woensdagmid dag kwam de Raad dezer gemeente on der Voorzitterschap van den burgemees- te in voltallige vergadering bijeen. De Voorzitter deelde mede, dat het bedrag der extra subsidie ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 voor het 4e kwartaal 1932 is vastgesteld op 150. dat Gedeputeerde Staten het raadsbe sluit tot opheffing met ingang van 1 April e.k. der beide in de gemeente aanwezige lagere scholen ten deele hebben goed gekeurd voor wat betreft de opheffing der O.L. School te Vrouwenpolder, doch hun goedkeuring hebben onthouden aan gaande de opheffing van de O.L. School te Gapinge, dat het aandeel in de kosten der Districtarbeidsbeurs over 1932 is vastgesteld op 4.18, dat ingevolge art. 205 der L.O. Wet 1920 aan de gemeente Middelburg over het jaar 1932 verschul digd is een bedrag van 15.67, De mede- deelingen des Voorzitters en de ingeko men stukken werden allen voor kennis geving aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. W. werd m.a.st. be sloten tot goedkeuring van de rekening over 1932 van den Vee- en Vleesch- keuringsdienst Oostkapelle, aanwijzende in ontvang 7916, in uitgaaf 6072, en een goed slot van 1844, van welk goed slot 106,73 ten bate dezer gemeente komt. Overeenkomstig het voorstel van B. W. werd m.a st. besloten, het verzoek van de K.L.M. om de gemeente te doen deelnemen in het garantiefonds voor de Zeelandlijn, werd voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van C, Melis om de van de zijkanten van den Schellach schenweg komende graszoden gratis ter beschikking te stellen, om het verder op gelegen gedeelte van dien weg te kun nen verbeteren werd z.h.st. ingewilligd Ten gevolge van de prijsverlaging van elect: ischen stroom voor de kleinver bruikers heeft de N.V. P.Z.E.M. ook het tarief voor de straatverlichting verlaagd Den Raad van Bestuur van de N.V P.Z.E.M. heeU nu een nieuw contract voor de straatverlichting toegezonden B. W. stellen voor het oude contract in te trekken en het nieuwe met ingang van 1 April a.s. te aanvaarden, waartoe z.h.st. werd besloten. Tegen het besluit tot toepassing van een tijdelijke korting op de jaarwedde van den Veldwachter ingaande 1 Maart 1932 wat ter goedkeu ring aan de Kroon is toegezonden, heeft het Hoofdbestuur van den Bond van Chr. Politieambtenaren in Ned. bij de Kroon bezwaar ingediend op grond o m. dat geen overleg omtrent die korting met genoemden Bond heeft plaats gehad, daar B. W. gebleken is dat het hou den van overleg door den Minister van Binnenlandsche Zaken zeer op prijs wordt gesteld, werd besloten het raads besluit van 25 April 1932 in te trekken en een nieuw besluit tot toepassing eener tijdelijke korting ingaande 1 Jan 1933, over welk ontwe-p besluit met af gevaardigden van genoemden Bond over leg heeft plaats gehad, vast te stellen. Met 6 tegen 1 stem (die van den heer Kesteloo, op grond dat hem de tijd tus- schen het geven van ontslag en den da turn van ingang met het oog op betrok ken functionnarissen veel te kort voor kwam) besloten met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag te verleenen aan den heer J. J. Bliek, als hoofd der O.L School te Vrouwenpolder en aan Mej. M. S. Kalle als onderwijzeres in de nut tige handwerken aan die school, een en nader in verband met het (feit dat be doelde school met ingang van 1 April a.s wordt opgeheven. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd m.a.st. besloten met ingang van 1 Mei a.s. een geldleening aan te gaan groot 3500,tegen een rente van 5 pet. 's jaars, tot dekking van de kosten verbonden aan de verharding van den Langeweg in de afd. Vrouwenpolder. In de ^Dinsdagmiddag gehouden verga dering van de besturen behooren tot den kring Oostkapelle van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst is besloten over te gaan tot verlaging van keurloonen in dien kring. M. a. st. werd besloten het Gemeen tebestuur van Oostkapelle te doen be richten dat de Raad met de voorgestel de verlaging der keurloonen in zijn ge heel kan medegaan. Na breedvoerige be spreking werd besloten de voor den Langeweg bestemde klinkers aan de Oostwatering te doen lossen en het ver voer dier klinkers zoo mogelijk te doen plaats hebben door ingezetenen. De o.l. school te Gapinge. Bij de rondvraag zeide weth. Maas van oordeel te zijn dat de door Ged. Staten aangevoerde gronden waarop hun Poeldurp, Maerte 1933. Vriend Jewannes! Nee mae, noe mo'k je toch eest en voe aol is wat zegge. Je mo wete, da'k flee weke mie de vrachterieër 'n paer doozen rattevergift mee liet brienge uut de stad. Die wazze inepakt in 'n stik krante. Ik keek t'r is in en dae zag 'k 'n kepittel dae stieng boven: „Brieven uit Middelburg" en d'r stieng onder „Metellus". Ken jie die veint somste mets? Nie? Doet 'r dan mae geen moeite voe. Ie praotten d'r eest over, oe dat 'r nog openbaere scholen bin, dae ze danke en bidde. Da's voe mien niks geen bezwaer. Onzen ouwe meester dee 't aol z'n leven. Ik doch zoo: „oe meer dat de menschen bidde, oe beter dat dien Metellus 't vinde mot." Want ik mork wè, dat 'n z'n eigen kristelik meent te motte noemen. Ik kenne ök openbaere scholen, dae ze bidde en danke. Ze doe 't'r al, zoo lank as de schole d'r staet meschien. Mae nee, dat vindt dien bra ven Metellus glad is nie goed. ,,'n Open baere schole moet volgens de wet neo t r a a 1 weze", zeit 'n en noe raait 'n an om die neutraligheid goed deur te voeren. Ok a bin de ouwers, die d'r guus op zoo'n misselikke openbaere schole doe, d'r vóór, dat 'r gebid wordt en gedankt. „Nie bidde en nie danke", zeit dien Metellus. „Uut!" Snap je 'n? Ikke wè. Zie je, dan zouwe die ouwer- wèssche openbaere schooltjes, dae ze 't nog wèl doe, meschiens wè biezondere kunne worre. Oe is 't meugelik, dat aol dat moois noe net rond dat paksje zitte most. Wat binne ze toch bezurgd, die Meteilussen! Ei je toen dat stuksj' eleze van Jan Kousemaeker, tegen d'openbaere mees ters? Da's zeker 'n kammeraad van dien Endrik, die wel is bie joe komt? Da's ök 'n laekenschen, dien Kousemae ker bedoele 'k, Dae bin openbaere meesters die nie erg fersoendelik doe. Dat bin neturelik uutzonderiengen, as 't gèèn uutzonderiengen wazze, zou 'n d'r nie over praote. En dae brouwt 'n noe 'n giftdrankje uut voe d'openbaere scho le. Kristelik! Ik weet 'r ök wè van, dat kristelikke meesters, ok is uut den band sprienge. Gèèn koren zonder kaf. Mae zou 't nie misselik weze om uut zukke ienkelde gevallen de kristelikke meesters te bekladderen? Tegen zukke Kousemaeker-achtege praotjes zeg ik „foei!" Voe 'n stuitje en noe awee a je 't over de radio. Ja, die ons ok en a'k 's saevens klaer mie m'n werk dan mag ik 'r graag is nae luustere. Meziek, of as t'r zoo is een an 't riddeneeren is. Mae ik vinde, da'ze tegeswoorig zukke vremde meziek doe. Den eene keer is 't nèt, of da'ze *n katte an z'n staert trok- ke en dan awee oor je 'n aolderieselikst gebrul of dat 'r 'n koeie op kalven staet: boe-oe! boe-oe-oe! As dat noe meziek is, dat weet ik 't nie meer. As t'r zoo'n jiffrouw staet te bubberen mie ziengen, dan vinde 'k 'r ok nie vee an en Jao- netje ok nie. En ik g'loove, dat ze dat aol die ziengende dames, bubberziek- te. Dien domenie, dae j'over praot, daor e'k van de winter ok wel is nae eluus- terd. Toen a 'n t'r over,wat of eigentlik kristelikker is H e e r of H e e r e. 'k Bin d'r 't fiene van vergete, mae ik voe mien geloove, dat dat 'r bie Onzen Lieven Eer nie vee op ankomt. Zouwe ze in Frankriek of Iengeland ok zukke 'n onderscheid maeke? Vraeg 't is an Endrik, want ik kenne geen Iengels en geen Frans neturelik. Dat weet ik wè, da ze die kaerel van die kristelikke radio soms benauwelikke vraegen doe: „oe zit dit, oe mo'je dat uutlegge; magge ze op kristelikke vereenegen saemen- spraeken doe of kemediestuksjes?" Ie a 't nie erg breed op kemedie. Noe, dae wor a zöö vee kemedie espeeld, dat 'n 't- zeker zoo zoetjes an a wèl vindt. Ok an ulder kant. Kemédie! 'k Oore deur aan den band nog mae 't liefste meziek, nie van dien geleerden, mae zoo azze ze vroeger aoltied op 't Molewaeter deeë. Mae wat oor 'k noe: kunne ze noe bie julder nog is geeneens geld genoegt b.ie mekare kriege om die Schuttersmeziek overènde touwen? Je besluit berust, waarbij door hen de goed keuring is onthouden aan het besluit tot opheffing der O. L. School te Gapinge zeer zwak zijn en z.i. goed aanvechtbaar zijn, en dat hij meent, den Raad in over weging te moeten geven van het besluit van Ged. Staten bij de Kroon in beroep te gaan, waarna de heer Van Dis voorlezing van het besluit van Ged. Sta ten verzocht. Na voorlezing van het be sluit, stelde de heer Van Dis voor om van dat besluit zeker in beroep te gaan, welk voorstel door den heer Maas werd gesteund. De heer Dingemanse vroeg wat in de vergadering vein Ged. Staten, waar in de voor- en tegenstanders van ophef fing het hunne hebben te berde gebracht omtrent deze aangelegenheid is gezegd geworden. De Voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten de voor- en te genstanders hebben gehoord, doch zich zelf niet hebben uitgelaten. De heer Dingemanse zeide daarop dat hij het vreemd vindt dat met de simpele omschrijving in het besluit van Ged. Sta ten neergelegd genoegen moet worden genomen. De heer Kesteloo zeide dat men allerlei veronderstellingen kan ma ken, doch dat hem gebleken is, dat de zaak wel degelijk grondig door Ged. Staten is onderzocht, alvorens door dat College een beslissing is genomen. Hij gelooft niet dat het instellen van beroep bij de Kroon succes zal hebben, het kan z.i. alleen tengevolge hebben dat de ge moederen opnieuw worden opgezweept en dat voor- en tegenstanders van op heffing wat onnoodig kosten zullen ma ken, hetgeen z.i. kan worden verme den door de zaak te laten zooals nu het geval is. De heer W. Maas wees op den finantieelen toestand van Rijk en gemeente, deze verkeert z.i. in een heel ander stadium dan in 1925 het geval was, waarom hij er dan ook heel veel voorvoelt te dezer zake een beslissing in hoogste instantie uit te lokken. De heer Kesteloo zeide het te be treuren dat z.i. onnoodige kosten te de zer zake zullen moeten worden ge maakt, daar hij de vaste overtuiging heeft dat de beslissing van de Kroon niet an ders zal uitvallen dan die van Ged. Sta ten spr. geeft met klem in overweging niet in beroep te gaan. Wethouder Maas zeide van oordeel te zijn, dat van alle kanten op bezuiniging wordt aangedrongen en de tijdsomstandighe den eerder nog verslechteren dan verbe teren, men moet bezuinigen waar te be zuinigen valt. Het gaat bij hem niet te gen de O.L. School, verre van dat, doch enkel en alleen om onnoodige uitgaven te beperken, zoo mogelijk te voorkomen of daar te laten. Na verdere breedvoeri ge bespreking werd met vijf tegen twee stemmen die van de heeren Kesteloo en Langebeeke, besloten van het besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring ont houden wordt aan het raadsbesluit tot opheffing der O. L. School te Gapinge bij de Kroon in beroep te gaan. De heer Kesteloo stelde de vraag of B. en W. in overweging hebben geno men om het vierde eeuwfeest van Prins Willem van Oranje op de in de gemeen te aanwezige scholen te doen vieren. Na bespreking dezer aangelegenheid, werd m.a.st. besloten voor dat doel een be drag van 0.55 per kind van gemeente wege beschikbaar te stellen opdat d.t feit op 24 April a.s. door.de schoolkin deren op bescheiden en eenvoudige wijze zal kunnen worden gevierd, RAAD VAN KAPELLE. Reorganisatie brandweer. Verbetering speelterrein. Rehabalitie werkverschaffing. KAPELLE. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagmorgen in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bierens. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede, dat in gekomen is de definitieve goedkeuring van de Staatsspoorwegen tot demping van de sloot langs de spoorlijn. De P.Z E.M. heeft f 500.terugbetaald als bij drage in den aanleg van een ondergrond schen kabel. De gemeente zal voor de werkloosheidskassen voor het vierde kwartaal 1932 een bijdrage van 200. en een extra bijdrage van 700.moe ten geven. Van de gemeente Kerkerade is ingekomen een verzoek om adhaesie aan een schrijven aan de regeering, om verlaging en vaststelling van een eind bedrag van de bijdragen der gemeenten aan de bijzondere scholen inzake de kosten van bouw of aankoop. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen. De heer F r a a n j e geeft toe, dat de kosten aan den hoogen kant zijn, doch als de gemeente zelf gebouwd had, wa ren de kosten even hoog geweest. De voorzitter wijst er op, dat de kosten door conversie der leening tegen lageren rentestandaard, toch lager ge worden waren. Wethouder v. d. Have acht de beste afdoening kapitaliseering van het te betalen bedrag, gelijk Kerkerade ook vraagt. De heer De Jonge is voor adhaesie betuiging. Hiertoe wordt besloten met aantee- kening dat de heer Fraanje tegen is. Straatverlichting. Ingekomen is een voorstel tot aan gaan van een nieuwe regeling met de P.Z.E.M. betreffende de straatverlich ting. De kosten, thans bedragende 1553.komen dan op f 1182.be nevens een maand langer licht en een administratief wenschelijkere betaling B. en W. ontvingen dit voorstel met ge noegen en stellen voor de nieuwe rege ling aan te gaan. De heer De Jonge constateert, dat de P.Z.E.M. op den goeden weg is en hoopt, dat na de straatverlichting de wo ningverlichting zal volgen. De voorzitter merkt op, dat de tijdsomstandigheden daartoe niet mede werken. Men bezuinigt ook op verlich ting en vooral de industrieën nemen min der af. De heer Fraanje merkt op, dat de P.Z.E.M. zich beter houdt, dan de wa terleiding. Die ging nog nimmer tot ver laging over. De voorzitter: dat komt nog wel. weet wè wa'k bedoele, die mie die mooie paksjes an? Dat zou 'n schandaol voe Middelburg weze. Dan zou je zeker mie den Emelsvaerdag en zoo op 't Mo lewaeter geen meziek meer oore! Da's ök 'n stel. Die muzekanten oore om zoo te zeggen bie de stad. Om op die radio vrom te kommen, dae bin ze 't ök al nie seens. Oevee soorten zouwe d'r weze? Net as mie die scholen: roomsche, kristelikke van aol- derlei kleure. Affijn, dan kunne de menschen 't is zie, oe of aol die ver- deeldeid werkt. Meschiens kriege ze op den duur d'r buuk zöö vol van aol dat verdeelen, da'ze zegge: „me moste d'r mae mie öp ouwe. Verdeeld-eid op de scholen bie de guus; verdeeld-eid bie de kerken de geriffermeerde ver deeld-eid in de locht. Verdeele mae jon- gers. 'k Oorden pas van 'n domenie ver- teile, ier in de buurte, die vecht 'r voe, dat de menschen van zien kerke al- leenig in wienkels koope van d'r soort. Ie jmost eigentlik an de wienkeliers van zien kleure vierkant verbie, om an are menschen te verkoopen. Wat jie? Da's kristelik! En èèl erg is 'n d'r tegen, dat jongers of misjes van üm, za'k mae zegge, verkeere mie een van de groote kerke. Dat noemt 'n net zoo erg, oore 'k, as dat ze mie een van de roomsche kerke zouwe verkeere. Zoo'n dome nie da's noe eigentlik pas goed en wel 'n apostel voe de vrede. Zöö'n man is noe pas verdraegzaem! Dae most 'r is een weze, die tegen z'n zei: „Domenie, je mot is goed èèn Korinthe dertiene leze." Verdraegzaemeid! Toen da'k op d'aevenschole gieng, moste me bie den ouwe meester wel is 'n vesje schrieve, 'k E z'aol nog, die schriften. Een van die vesjes kan 'k glad uut m'n ood. Dae kwamme deze regels in: Het priesterkleed zij wit of zwart, De tempels plat of spits van daken, God slaat geen acht op zulke zaken, H ij ziet alleen op 't hart. „Verdraegzaemeid" stieng d'r boven en 't begon zoo: Vermeet u niet dengeen te doemen, Die anders denkt dan gij. Wae mot dat m'n eden op den duur nae toe? Kristelikke vereenegen voe dit, voe gint. Bin d'r geen kristelikke geitebonden of verkensvereenegen? As ze d'r nie bin, zulle ze d'r wè komme. Roomsche 'voetbalbond. Begriep jie 't Jewannes? Ikke 'n bitje. Kiek is ier •en noe bedoele 'k dat van die voetbal- ders. Dat verzinne die guus nie of die jonge kaerels, dat gloof je toch nie? Mae noe za d'r een of are pestoor of zoo weze en die za dienke; „opgepast voe. voe besmettege" za k mae zegge. Want azze die jonge menschen an 't voetbal len bin, dan kuste ze meschiens is 'n zieltje verlieze. En zoo za je ze zeker ok van 't zwemmen en van 't kaarten en 't domeniespil. Eel 't volksje van Nederland mot in aparte kotjes. En oe meer kotjes, oe meer.vieanschap. As 't z'n eigen mae kristelik noemt, dan is 't a in orde. Azze d'r vroeger straetmuzekanten kwamme, dan toe terden ze plezierege mopjes. En noe? Die lui wete ok uut welken oek of de wind waait. Mie 'n uutgestreke bak kes spele ze salmen of: „er ruist langs de wolken" of zoo ies. Is 't geen waer? Bie julder ok zeker? Die spikkeleere op de geest van den tied. Die spele mae geen bitje kemedie. En as die vraegmeneer van de kris telikke radio tegen zukke'n keme- diespil is, dan is Jan de Smid 't vier kant mie z'n seens. En 't bin de straetmuzekanten nie alleenig, die kristelik kemedie spele. Doe de groote koppen en de kleindere kopjes nie ard mee, dienk je? Kiek mae is goed in de ronte. Kristelik is goed, da's best, mae 't mo bie mien nie gae om 'n mooi baentje, om de macht of om de fculverliengen. Dae zeg 'k 'ök „foei" tegen, Dae brochte ze van de weke, mie 'n abuus zeker, twee pampiertjes bie m'n van H. Colijn. Voe de verkiezege netu relik. Boven 't eene stieng: „Steun aan Landbouw en Industrie" en boven 't are: „Geestelijke en Zedelijke belangen." Ik dienke, as t'r vee bin mie nie meer ver stand as 'n boeresmid, dan zulle ze d'r nie van van omtouwe. 't Was aol erg geleerde kost mie 'n schep van die vremde woorden d'r in. Weet jie, om noe is 'n voorbeeld te noemen, wat of „dito Tot de overeenkomst wordt hierna z.h.s-. besloten. De voorschotten, volgens ex art. 101 der L. O. wet aan de bijzondere scholen, worden, als aangevraagd, vastgesteld. Het primitief kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op 472.50. De algemeene politieverordening wordt, ingevolge een schrijven van Ged. Staten, als aangevraagd, gewijzigd. Dit betreft slechts eenige administratieve veranderingen. Een wijziging der begrooting 1932 wordt eveneens z.h.s. vastgesteld. Vroolijkheid verwekt een smakelijk briefje waarin verlaging van schoolgeld gevraagd wordt. De inzender, verklaar de echter, dat hij niet te hoog aangesla gen was, hij wilde maar eens probeeren, anderen doen het ook. De voorzitter spreekt, bij een volgend geval, er zijn afkeuring over uit, dat de werkgever van één der aanvra gers, mogelijk om zijn eigen belasting gunstig te beïnvloeden, het loon van den betreffenden aanvrager, te hoog had opgegeven. Reorganisatie brandweer. De voorzitter deelt mede, dat met het bestuur van den brandweer een bespreking plaats had. Ook het bestuur achtte omzetting in vrijwillige korpsen gewenscht. B. en W. stellen voor, daar toe over te gaan en een vaste vergoeding te bepalen, n.l, a. voor oefeningen 30 ct. per uur. b. bij brand, van 6 tot 18 uur 30 c. per uur; c. van 18 tot 6 uur, 50 ct. p. uur, d. pre sentiegeld voor de vergaderingen, nor maal 3 per jaar 5 per vergadering. Spr. acht deze regeling te aanvaarden, vindt het ongewenscht om de werkzaamheden der brandweerlieden gratis te vragen. Verder willen B. en W. toestaan het aan schaffen van leeren in plaats van oliejas- sen, daar de laatste niet degelijk zijn en duurder in onderhoud. De heer Z u i d w e g kan zich wel met het voorstel vereenigingen. Als het nu maar geen stuk of acht vergaderingen worden. De voorzitter zegt dat men op gaf van twee, hoogstens drie. Dit ligt ook aan het aantal branden. Het bedrag van 5 komt op pl.m. 45 ct. presentie geld per persoon. De heer Fraanje vraagt, niet den eersten den besten aan te stellen. De voorzitter: er zullen behen dige, geschikte personen worden uitge zocht. De heer Van L ie r e meent, dat dan het luiden der klok ook niet meer ge wenscht is, doch een bepaald alarmsy steem, waarmede men alleen de brand- wéerlieden oproept. De voorzitter merkt op, dat ook dit in overweging is. Verder zal het ge wenscht zijn, zoo spoedig dit mogelijk is een kleine motorspuit aan te schaffen en het oude materiaal op te ruimen. Het voorstel van B. en W. wordt hier na z.h.st. aangenomen. Voorts wordt besloten, de bergplaat sen der brandbluschmiddelen, te verlichten, de kosten zullen op 50 ko men. De kabels worden door de P.Z.E. M. kosteloos aangelegd. Er zal een licht punt binnen en buiten de bewaarpiaat- eugenica is?" Dat stieng d'r ok in. Zeker nie vee bezonders. Waerom gebruuk zoo'n meneer Colijn noe geen woorden van Nederlansch maeksel! O ja, ange d'r bie julder ok van die pampieren mie zukke rood-wit-blaeuwe flaeren d'r op? Da's immers ok: „Steunt de Nederlan- sche industrie?" 'k Zat op m'n fiets en zonder bril kon 'k 't van zoo 'n ende nie leze. Da's goed werk. De spullen, die ze in Nederland maeke, die motte z'ier ok mae gebruke, Ier de menschen cen ten laete verdiene! En de groote lui, die kunne d'r an mee ellepe, Noe wè nie an die febrieken, mae om in d'r eigen landje centen te laete verdienen. Waerom mot te ze noe varre butenlansche reizen doe en daer 'n boel geld bie achter laete? Dae bin ier in 't land toch ok mooie ge- legendeden genoegt, zou 'k zegge. En de menschen van die lozementea motte ok d'r lasten öp brienge. 'k Zou d'r dus mae voe weze, zoo a'k zegge, dat de voornaeme lui noe voorloopig mae ier in 't land d'r centen is öp mieke. Wa'k nog zegge wou: „zouwe ze de burregemeester ba- julder ok mie me ziek in aele? Da's op de durpen nog al is gewente. Ik kan nie zegge, da'k dae vóór bin. Dan scheppe z'op, net of as t'r geen beter mensch op de waereld is, as die nieuwe burregemeester, die ze glad nie is kenne. En as 'n d'r dan 'n stuit is, 'n jaer of meer, dan moppere ze: „a'k dat eweten a." Óf dienk je, da 't geen waer is? Ze moste zukke men schen nie zoo nae boven steke. Qfwach- te was beter. M'n jongsje, ik ouwe op. 'k Zo-u dao- ken nog is gauw 'n bitje spinazie wille zaoie. 't Is nog wè vroeg, mae 't is toch zukken mooien weer. Merrege verjaer Jannetje. Z'is van plan om plattekoeken te bakken!!!! Ge- okkeg! 'k Za de groetenisse mae van d'r doe, da za ze wè we goed vinde Dag oor! Je vriend. Jan de Smid,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6