DE ROODE VULPENHOUDER BINNENLAND. ZEELAND. UNICA-MEUBELEN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 MAART 1933. No. 66. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. 1 ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. Ons nieuw systeem serie-fabrikaat HUISKAMER f 390 SLAAPKAMER f 480 ZITKAMER f 495 FABRIEK LIJNBAANSGRACHT 234-236 Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam 16 dezer: Op de Amsterdamsche beurs heeft in de eerste helft der week een ongeani meerde houding de overhand gehad, aangezien de nieuwe factoren ontbraken en men in afwachting verkeerde van de houding, die de New-Yorksche fondsen- markt bij heropening zou aannemen. Toen deze zoo zeer meeviel, is ook de stemming op de Amsterdamsche beurs verbeterd, al staat men hier eenigszins gereserveerd tegenover de willigte te New-York, die op zoon weinig vaste basis berust. De beleggingsmarkt heeft thans we der een geheel ander aanzien dan in 't begin van de vorige week toen het wan trouwen in de valuta weer tot het be gin van een vlucht van de obligatie- markt had geleid. Nu de ontwikkeling van den toestand in Amerika zoo is meegevallen, en de bezorgdheid voor onze eigen valuta geheel geluwd is, stroomen de beschikbare middelen weer naar de markt voor vaste rente dragen de fondsen terug. Hiervan profiteeren in de eerste plaats die obligatiën, welke de vorige week het sterkst in koers wa ren gedaald, waartoe, wat de binnen- landsche fondsen betreft, vooral de In dische leeningen, doch ook verschillen de gemeenteleeningen behooren. Voor Nederlandsche staatsfondsen bestond eveneens weer goede vraag en ook voor pandbrieven van de Nederlandsche hy potheekbanken is de belangstelling op nieuw toegenomen. Dè 5 pet. Ned. Indische Ponden- leening 1923 B. is thans in haar geheel aflosbaar gesteld, met den bij de uitgif te voo rzienen opzeggingstermijn van vier maanden. De 6 pet. Pondenleening 1921 C., die eerst op 15 Augustus a.s. af losbaar is, zal vermoedelijk over een maand worden opgezegd. Het betreft hierbij, naar men weet, leeningen, die destijds in Ponden zijn aangegaan, zon der dat in het prospectus een goudclau sule was opgenomen, zoodat de Indische regeering van de sindsdien inigjetreden koersdaling van het Pond Sterling heeft kunnen profiteeren, althans ten deele. Men zal zich herinneren, dat zij zich, en kele maanden na de opheffing van den gouden standaard in Engeland, gedekt heeft tegen een eventueele nieuwe stij ging van den Pondenkoers, door met de Nederlandsche Bank en de Javasche Bank een overeenkomst aan te gaan, waardoor zij de in het bezit dezer in stellingen zijnde Pondenbedragen tot een koers van F. 9.25 heeft overgenomen. Achterna is deze overeenkomst voor de Indische regeering in zooverre niet voor- deelig geweest, omdat het Pond inmid dels nog aanmerkelijk verder is gedaald, maar het is toch een gezond standpunt van de regeering geweest, zich niet in valuta-speculaties te begeven, doch het zekere voor het onzekere te nemen. Voor de aflossing dezer leeningen, totaal ten bedrage van 11 millioen Pond Sterling, zal geen nieuwe leening op de open markt worden opgenomen, aange zien voor het verkrijgen der benoodig- de igelden de volgende modus is gevon den. De Nederlandsche regeering ver strekt schatkistbiljetten aan de Indische regeering en deze zal die biljetten op haar beurt bij de Nederlandsche Bank en de Javasche Bank beleenen, met het recht, ze elke drie maanden op te zeg gen. De schatkistbiljetten dragen een rente van 3% pet., zoodat de transactie een voordeelig renteverschil voor de In dische schatkist met zich brengt. De Nederlandsche regeering heeft deze transactie opnieuw bewezen, dat zij bereid is, haar crediet ter beschikking door A. W. v. E.—v. R. 72. „Ik weet, dat je, om een reden, die ik tot dusver niet heb kunnen ontdek ken, het hebt doen voorkomen, dat je den 14en Maart per spoor naar Stave- W Grange bent greisd, terwijl je in derdaad met de auto van Londen naar een station ten noorden van York bent gereden en daar den trein hebt geno men. In York werd je aangehoden, om dat je zonder licht reed." Kean glimlachte. „Je hebt het mis," zei hij. „Blake, mijn chauffeur, werd aangehouden, en verloor er zijn baantje bijna door." „Ik heb Blake gesproken," antwoord de Fay re kalm. „Hij had dien avond vrij tn was bij zijn vrouw in Londen. Er werd hem een dagvaarding beteekend, die hij bij jou bracht en die jij zoudt be handelen, naar je zei. Hij dacht, dat het een vergissing van den kant van de po litie was -geweest." Er heerschte een poos stilzwijgen, ge durende welken tijd Kean nadenkend rookte. Hij scheen volstrekt niet uit 't veld geslagen. "Stel, dat ik dien avond in York was, wat maak je daar uit op? De 4e Maart was met de avond van den moord, als 'lijk °P aanstuurt'"' zei hiJ einde" Fayre ging onbewogen voort. van Ned, Indië te stellen en het is te ver wachten dat in de toekomst deze „sa menvlechting" van het Nederlandsche met het Indische staascrediet nog ver deren voortgang zal maken. Zoo hebben er reeds geruchten geloopen, volgens welke de opbrengst der binnenkort te verwachten nieuwe Nederlandsche staatsleening niet zal worden aange wend voor aflossing van de tweede 5 pCt. Nederlandsche staatsleening van 1932, doch tot terugbetaling van de 6 pCt. Ned. Indische dollarleening, wat 'n grootere rentebesparing met zich zou brengen. Een bevestiging van deze ge ruchten is intusschen tot dusverre uit gebleven. Van de buitenlandsche leeningen wa ren de dollarobligatiën verder in her stel. Duitsche obligatiën waren aanvan kelijk lager, waarop hier en daar een kleine verbetering volgde. De wijze, waarop de nieuwe bewindvoerders in Duitschland hun taak opvatten, kan overigens niet ten goede komen aan 'n terugkeer van het vertrouwen van het buitenland in het Duitsche crediet. Belgische en Fransche obligatiën, die zich ook al niet geheel aan de alge- meene depressie op de obligatiemarkt hadden kunnen onttrekken, zijn weer in koers aangetrokken en ook voor de Scandinavische soorten was de stem ming gunstiger. Op de aandeelenmarkt is weinig om gegaan. In de eerste dagen der week zijn de koersen niet veel veranderd, zoo b.v. voor aandeelen Philips, die met een paar percent op en neer gingen, maar per saldo toch op een hooger peil kwamen. Aandeelen Unilever werden tijdelijk ongunstig geinfuenceerd door de publi catie der resultaten van een aantal En- gelsche dochtermijen uit de levensmid- deienbranche. Deze hebben alle bij een lagere netto-winst hun dividend moe ten verlagen. Op zich zelf is het intus schen bevredigend, dat deze crisispe riode nog met een batig saldo kon wor den afgesloten. Aandeelen Aku waren goed prijshou dend, hoewel de berichten uit de Kunst zijde-industrie weer minder gunstig lui den. In de Amerikaansche fabrieken moest reeds weder tot een beperking der productie worden overgegaan, nadat een tijd lang op volle capaciteit was ge werkt. Aandeelen Kon. Petroleum werden voor Parijsche rekening gevraagd op eenigszins phantastisch klinkende me- dedeelingen van een Parijsch blad, dat weten wil van nauwe relaties tusschen de tegenwoordige Duitsche regeering en dr. Deterding, die tot gevolg zou heb ben, dat de Koninklijke Shellgroep in den vervolge in Duitschland zou worden begunstigd boven andere wereldcon cerns maar vooral ten koste van de Sovjet-petroleum-producten, die thans in Duitschland een belangrijk afzetge bied hebben. De toekomst zal moeten leeren, wat hiervan waar is. De vastere stemming voor aandeelen Koninklijken werd ook in verband ge bracht met een beperking van de pe- troleumproductie in Californië, als ge volg van de aardbeving. Suikeraandeelen waren bij stillen handel gunstig gedisponeerd. De Nivas gaat geregeld door met verkoopen; sinds 1 Januari heeft zij reeds 640.000 ton verkocht. Ondanks de sterke be perking van de volgende oogsten zal er toch wel een paar jaar kunnen heen gaan met de opruiming van de voor raden op Java. Rubberaandeelen werden weinig bein- vloed door geruchten over nieuwe re strictieplannen, aangezien men nauwe lijks verwacht, dat hiervoor de noodza kelijke medewerking der Britsch-Indi- sche en Nederlandsche regeeringen kan worden verkregen, Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 pet. Nederland 1933 98%99% 5% pet. Youngleening 51%52% Philips 114, 108, 113% Unilever 101%, 97%, 100% U. S. Steel 29%, 27%, 31% Amsterdam Rubber 57%, 54, 58 Ned. Scheepv. Unie 51%, 48%, 51. Handelsver. Amsterdam 183%, 179%, 187» Deli Batavia Mij. 157%, 152% HET NOODWEER IN MIDDEN EN W. JAVA. Het ongekende noodweer in Midden en West Java heeft schade toegebracht aan de aanplantingen. De volgende fei ten worden achtereenvolgens gemeld: Het werk op Tandjong Priok kon geen voortgang hebben. Vele daken van hui zen begaven zich. De ambtenaren tele foneerden op het havenkantoor in stroo menden regen, doordat het dak van het kantoor een zee gelijk waS. De z,eer zware cementblokken van de pieren in Tandjong Priok zijn tengevolge van den zwaren zeegang weggeslagen. De ver binding met Onrust en „De Zeven Pro- i vinciën" is door zware zee verbroken. De zeeboulevard stond blank. De poli- j tiekazerne te Tandjong Priok stond 1 eveneens blank. In de verblijven der agenten dreef alles weg. Van de op den grond slapende kin deren werd het beddegoed eerst door weekt en daarna weggedreven. Het observatorium te Batavia regi- j streerde van 11 h 20 namiddag tot 7 h voormiddag 158 mm regenval, waarvan 96 tusschen 12 h 10 en 1 h 10, hetgeen een record is. Vele straten en wijken der hoofdstad staan onder water. Middelburg. (Ingez. Med.) „Hoe lang kende je mrs. Draycott al, en wat deden jij en zij in de lente van 1920 in Parijs? Je was nog geen jaar met Sybil getrouwd, en ik ken je te goed, om je te beleedigen door de ver onderstelling, dat het maar een vulgair avontuurtje was." Kean wierp zijn cigarette in den kaard. „Je hebt gelijk," antwoordde hij ef fen, „dat was het niet. Je hebt je ge voel voor logica nog niet geheel en al verloren, Hatter. Ik had er mijn rede nen voor mrs. Draycott op te zoeken, en daar zij in dien tijd in Parijs zat, ging ik daarheen. Ik logeerde in het Bristol- hotel, en zij in een klein hotel aan de over zijde van de rivier. Is dat vol doende?" Fayre liep naar de schrijftafel en trok de bovenste lade uit. Daaruit haalde hij twee „Red Dwarf "-vulpenhouders en wierp ze op tafel. Behalve de bruine moddervlek onder aan den zijkant van een dier penhouders, waren zij volko men aan elkaar gelijk tot zelfs de zwar te inktvlek toe, die aan den bovenkant zat. „Een hiervan is de penhouder, dien ik op de boerderij opraapte. Kun je een verklaring geven van den ander, of de reden opgeven, waarom je hiervan in je pleidooi geen gebruik maakte? Wij hebben het bewijs, dat hij niet aan Les lie toebehoorde, en dat hij daar een poosje vóór den moord was gevallen. Daardoor zou tenminste de aanwezig- BEDIENING DER BRUGGEN. Nogmaals komt een voorstel ter raads vergadering inzake de bediening der bruggen, want B, en W. hebben thans een nieuwe regeling ontworpen, waarbij de voorgestelde hulp van een werkman bij gemeentewerken en de andere on derdeden van de geraamde verhooging tot een totaal uitgave van 625.60 ko men te vervallen. Met drie brugwachters waren de brug gen open op werkdagen van 6 uur v.m. tot 8 uur n.m. met 1 uur schaftijd en des Zondags van 6 tot 10 uur v.m. De brug wachters ihadden telkens na 2 dagen dienst een dag vrij. Volgens de nu ontworpen regeling zijn de bruggen open Maandag, Woens dag en Zaterdag van 7 tot 6 uur, Dins dag en Vrijdag van half zeven tot 6 uur en Donderdag van 7 tot 7 uur, steeds met 1 uur schafttijd. Op andere uren en ook op Zondagen zullen de bruggen gedraaid kunnen worden, wanneer tijdig tevoren een desbetreffend verzoek is gedaan. Prinsengracht 709-713 leidschestraat 73 AMSTERDAM (Ingez. Med.) nmiMliimmniiwrinnTHTiiiTifiiiirirrwii mr-i- nf—i heid van een derden persoon op dien avond zijn bewezen." Weer aarzelde Kean. Toen richtte hij het hoofd op en sprak openhartig: „Omdat hij het eigendom was van den persoon, die ik wilde sparen. Ik waar schuw je eerlijk, Hatter, dat ik, hoezeer je er ook in geslaagd bent, mij er in te verwikkelen, niet van plan ben, den naam van den eigenaar van dien pen houder te noemen. Nog meer bewijsstuk ken?" Fayre was pijnlijk getrofien door de verachting in zijn stem. Hij haalde zijn portefeuille uit den zak en nam er een kiekje uit, dat hij naast de penhouder op tafel legde. „Ja," antwoordde hij, met meer ver driet dan toorn in zijn stem. „Dit, Ik had het je gra- bespaard, als het ge kund had, Edward." Kean nam het op en bekeek het. „Dus dat heb je ook uitgevonden! Je hebt het heel kranig aangelegd, Hatter!',j „Wist je het dan?'" „Dat Sybil's eerste man nog leeft? Dat weet ik al zes jaar. Ik haalde bem zelf uit Duitschland en plaatste hem in een gesticht in Dorset. Je weet zeker, dat hij ongeneeslijk krankzinnig is? Drie specialisten hebben hem ongenees- j lijk verklaard." „Heb je zes jaar met Sybil geleefd, I terwijl je al dien tijd wist, dat Gerald .Lee in leven was?" Kean keek hem open aan. „Ik zou wel eens willen weten, wat je Aan beide brugwachters zal, ter voor koming van een te lange werkweek om de andere week een vrijen Zaterdag middag dienen te worden gegeven. Als dan kan een hulp-brugwachter (inval len, te beloonen met 2.50. Deze nieuwe regeling, waarmede Schuttevaer zich vereenigde, i!s reeds per 20 Februari -voorloopig ingevoerd en stellen B. en W. voor haar thans definitief te bekrachtigen. De nieuwe regeling brengt een nieu we vermindering mede van rond 500 per jaar. De Commissie van Financiën vereenigt zich met het voorstel doch de minder heid meent dat dit slechts een eerste stap is en aanbesteding der bediening in overweging moet blijven, vertrouwt B, en W, niet de toezegging van den voor zitter te zullen vergeten om den raad tij dig op de hoogte te brengen van een bij gemeentewerken te verwachten va cature. De Commissie in haar geheel mist hoe B. en W. denken over de op merkingen van de N.V. Zeeuwsche Stoomboot Mij. en de Kamer van Koop handel en het is haar niet volkomen duidelijk hoe in gesloten tijd de bedie ning der bruggen zal geschieden met name, wat verstaan wordt onder het tijdig te voeren een verzoek doen voor het openen der bruggen? Moet dit b.v. voor Zondag reeds den vorigen dag ge beuren of kan dit denzelfden dag ge schieden. Tegenover de beschouwingen der minderheid merken B. en W. op, dat al leen is toegezegd te waarschuwen als een vacature als brugwachter bekend is. De bediening der bruggen buiten de vastgestelde uren zal geschieden op de zelfde wijze als tot nu toe in overleg met de brugwachters. De nieuwe rege ling heeft nog niet tot bezwaren aan leiding gegeven. B. en W. hebben de Commissie van Fabricage verzocht mondeling ter raads vergadering te willen adviseeren. Verhuring huis de Griffioen. B. en W. kunnen tot hun genoegen mededeelen, dat zij met de reflectante J. H. R. A. Piera geboren Rikkert te Deventer overeenstemming hebben be reikt over de verhuring van het huis „de Griffioen" met koepel en dat ge deelte van den tuin, dat niet voor bouw terrein of aanleg van wegen zal wor den bestemd. Met het oog daarop zal het noodig worden, dat de gemeente herstellingen laat uitvoeren, centrale verwarming, warmwatervoorziening en vaste wasch- tafels laat aanbrengen, en voor een en ander een crediet van 9000 toestaat, zijnde het totaal van de begrooting. Hierdoor zal de geraamde verkoop waarde stijgen tot 19.500. B. en W. leggen het concept-huur contract over, waaruit blijkt dat de huur aangegaan wordt voor den tijd van 6 jaren, ingaande 1 Juli 1933 tegen 1400 per jaar en dat aan het gehuurde geen andere bestemming mag worden gege ven dan voor een tehuis van ouden van dagen uit den gegoeden middenstand, behoudens toestemming van B. en W. Aan de beide raadscommissies ver in mijn plaats had gedaan," zei hij kalm. „Sybil's hart was zoo zwak, dat de min ste schok doodelijk kon zijn. Lee was ongeneeslijk krankzinnig,: en zelfs niet in staat haar te herkennen. Ik overdrijf niet, aLs --<£ ze^ dat enkel het gezicht van hem haar 'edood zou hebben. En liever dan de kans te loopen, dat zij zijn bestaan te weten zou komen, zou ik je hier in deze kamer met mijn eigen han den dooden en er de gevolgen van dra gen!" Hij sprak zeer vriendelijk, maar uit zijn stem sprak zijn overtuiging, en Fayre besefte, dat bij voor niets zou terugdeinzen, om zijn vrouw te sparen. „Sybil weet het al," zei hij, en ter wijl hij sprak, voelde hij, dat hij alles zou hebben gegeven, om die woorden ongesproken te maken. Voor het eerst verloor Kean zijn zelf- beheersching. Zijn gelaat werd plotseling, grauw en scherp. „Onmogelijk!" En met plotseling opkomende drift stiet hij uit: „Weet je wel, wat je zegt? Groote God, man, het kan niet waar zijn!" „Het is waar, tenzij ik een vreeselijke vergissing heb begaan," antwoordde Fayre vast. „Ik dacht, dat zij het ont dekt had en het voor jou geheim .hield." „Mijn God, als die vrouw haar maar niets verteld heeft!" mompelde Kean. Dat is de eenige oplossing. Hoe weet je dat?" zochten B. en W. ter raadsvergadering te willen adviseeren. TWEEDE UITVOERING VAN MEDIOBURGUM. Chris Mazure gehuldigd. Het was weer 'n goed bezette, schouw burg, waarvoor gisterenavond Medio haar tweede uitvoering gaf. De secretaris, de heer C h r. L a- m e ij n, heette allen welkom, in het bij- zouder den heer W. de Graaf, vertegen woordiger van het K.N.G.V.; de verte genwoordigers van zusterverenigin gen te Middelburg, Vlissingen en Sou burg, van Uit het Volk voor het Volk, Vreemdelingenverkeer, Middelburgsch Muziekkorps, Comité voor Wandelcon certen, 't Christelijk Muziekkorps, Han delsbelang en andere organisaties, waar mede de directeur, de heer Mazure wel samenwerkt. Vooral ook Olympia van Kapelle, dat met 25 leden de verre reis had gemaakt om de uitvoering mede te maken. Spr. wees er op, dat gisterenavond feitelijk de jaarlijksche uitvoering was en het de 25ste maal was, dat de heer Chr. J. Mazure de leiding had. In 1904 tot voorzitter gekozen, nam hij in 1907 ook het directeurschap op zich. Hij heeft in deze kwarteeuw veel gepresteerd voor Medio en dit versterkt al had hij ook moeilijkheden. Spr. wenscht zoowel den heer Ma zure als de vereeniging geluk met dit jubileum en biedt den jubilaris een lau werkrans met de Middelburgsche kleu ren aan. Hierna deed spr. voorlezing van een telegram van den beschermheer, den heer Herman Snijders, waarin deze den directeur hulde brengt op dezen dag. De heer Mazure dankte de leden voor deze hulde, die hij aangenaam ge kozen vindt, ook is hij dankbaar voor het telegram van den heer Snijders, die altijd tegen hem zeide, zorg leiding te geven. Zeker moet er in een werk ka rakter liggen, anders is het niets. Dit jeidt ook tot het maken van vijanden, maar spr. hoopt, dat Medio meer vrien den dan vijanden heeft. De heer Blok, voorzitter van Olym pia, Kapelle, bracht den heer Mazure ook dank voor wat hij voor zijn ver eeniging heeft gedaan en hoopte, dat de jubilaris nog weer een kwart eeuw den steun van de leden van Medio zal heb ben. Spr. bood een mand bloemen aan. De heer Mazure bracht ook hier voor dank, maar zeide, dat van de twee de kwart eeuw toch maar een deel meer zal kunnen gelden. In den loop van den avond is ook nog de heer W. de Graaf op het tooneel gekomen om in de eerste plaats na mens Uit het VolkVoor het Volk eens openlijk te getuigen hoe groot de waar deering is voor alles wat Mazure ook telkens weer bij feesten voor die ver eeniging deed. Als bestuurslid van het K.N.G.V. ver zekerde spr., dat men ook daar dit ju bileum niet vergeet. Spr. wees op de vele moeilijkheden, niet op een uitvoe ring, maar juist bij de voorbereiding. Als critiek op het werk is, dan is het niet erg, als ze maar opbouwend is, maar „Door een brief, dien Sybil mij schreef, en dien ik juist ontving, toen ik de foto van Lee had gevonden. Ik nam het als vanzelf sprekend aan, dat dat het was, waarop zij zinspeelde." „Heb je er haar niet over gesproken?" „Ik heb haar daarna niet meer ge zien. Ik wilde haar opzoeken, maar had er geen gelegenheid voor." Kean zonk in een stoel neer en bedekte het gelaat met de handen. „God zij dank!" mompelde hij. „Er moet een vergissing in het spel zijn. Het is onmogelijk, dat zij het ontdekt heeft. Zij zou nooit. Het aanhoudende gerinkel van de telefoon onderbrak hem. Met een half waanzinnigen uitroep nam hij den hoorn van den haak. „Ja, hier sir Edward Kean" zei hij werktuiglijk, daar zijn geest nog geheel vervuld Was van de onthulling, die Fayre juist gedaan had. En terwijl hij luister de, werd de reeds spookachtige bleek heid van zijn gelaat nog heviger. „Sybil!" zei hij bijna onhoorbaar, ter wijl bij den hoorn liet vallen. „Zij heb ben van Westminster opgebeld. Zij heeft weer een aanval." Een oogenblik staarde hij met niets- ziende oogen voor zich uit, toen wendde hij zich met een bijna kinderlijk smee kenden blik tot Fayre. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5