BEURS- EN Wl SSELKOERSEN. LANDBOUW. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. BUITENLAND. KERKNIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN F. T. T. ONDERWIJS. BEURSTHERItSOMEÏER van Donderdag. Algemeen Sverziehi. NMMUM WmmmtlÊlimnmBÊ Gesloten vischtijd. Motorschip „Moidanger". Oneerlijke boekhouder. Koninkl. DE OUDE VLAGGEN IN HET NIEUWE DUITSCHLAND. AMSTERDAM, 16 Maart. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e. 1. 32 1000-5 100%— 100%. Ned. 17 1000-4% 100%—101. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Certificaten- 3 80%80%, Cert. N.W.S.-2% 67%-67% O. Indië 22 dollar 1000-6 96%—96%. O. Indië 23 pd. st. 100-6 71% O. Indië 16 1000-5 96 O. Indië 26 1000-4% 90%—92%. Denemarken Oblig. 1926-5 78%79%. Duitschl. pd. st. 100-7 62—60%. Duitschl. 30 1000-5 51% Amsterdam 19J3-5 100 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 90%—91. Utrecüt, prov. 1929-4% 102 de lezingen gehouden, die zeer druk wa ren bezocht. Bij beschikking van den minister van Justitie is bevorderd tot Adjunct commies bij het Rijksbureau betreffende bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen en van den handel in on tuchtige uitgaven te Amsterdam, de heer C. L. Deij, vroeger te Terneuzen, De marechaussee B. van den Broeke te Koewacht wordt ver plaatst naar de Brigade te Lage Zwa- luwe. De kommies tweede klasse der di recte belastingen J. B. van Belsen te Ottersum (Limburg), wordt verplaatst naar Sluis. Zeeuws. 'Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 107%107%. C Rott. Bankver. 80%80%. A Twentsche Bank 89 A Pref. Jurgens A 9091%. A De Schelde N.B. 40% A Ver. Papf v. Gelder 51%53%. C Am, Car en Foundry 78%. C Am. Smelt en Ref. 14%16. C Farbenind. I.G. 94%93. C U. States St. C. 27%—31% C North Am. Cy. 2224, A Born. Sum. H.M. 139%141%. A Ned, Wol Mij. 55%55%. A Singkep Tin M. 78 80. A J. C. Japan Ln. 34% A Rotterd. Lloyd 48—48. A S. M. Neder.and 50%52. A Amst. Thee C.M. 34%34% A Houth, Alberts 26%27. C Baltimore en Ohio 9%11%.» vens propaganda voor het damspel te maken. De heer B. Springer speelde een blindpartij tegen den heer J. L. C. Strooband, en daarna een simultaan- séance tegen 43 spelers. De blindpartij werd remise. Van de simultaan-séance welke hij in 3 uur speelde, dus ongeveer 4 minuten per partij, won hij er 38 en verloor er 4, t.w. tegen de heeren: A. Willemse en M. Willemse uit Aagtekerke, J. van Eenennaam uit Souburg en C. van Bie- men uit Vlissingen, en 1 remise tegen den heer J. Modderkreeke uit Nieuw- dorp. Voor dezen avond was er zeer veel belangstelling. A Southern Rlw. 5%6%. C Union Pac. Rr. 72%—79%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. A Kol. Bank 61%—63. A N.I. bk. 1000 53%—53. C Ned. H.M. 1000 60%—61 A Alg. Kunstz. 28% 29%-30 A v. Berkels Pat. 1616% C Calvé-Delft 5859 A C. Suker Mpij. 17—18%-19% A Int. Viscose 18% A Ned. Ford A.M. 106109-% A Philips Gem. B. 113%—116%-15 C Unilever 98%—101-100% C Anaconda Cop. 6%8%-% C Bethlehem St. 13%14%-15 A A.N.I.E.M.—N.B. 199—199% C A. Gas El. Cy. 1%—2 C Cities Serv. Cy. 2%3-2% A Kon. Petr. Mpij. 145%—149-47% C Contin. Oil Cy. 5%—5%-6 C Shell Union O.C. 4%—5-5% A Holl. Amer. Lijn. 3 A K.N. Stoomb. Mij. 12%—12%. Ds. Z, Hoek, Geref, predikant te Zonnemaire, heeft Vrijdagavond zijn 40-jarige ambtsbediening herdacht. De jubilaris sp~ak over 1 Sam. 7 12 en o.m. herinnerde aan zijn werk sinds 15 Juli 1913 in zijn tegenwoordige ge meente. Spreker dankte de gemeente, de jeugdvereenigingen, de catechisanten en B. en W. voor hun fraaie cadeaux. Namens de gemeente sprak ouderling J. v. d. Panne. Den jubilaris werd toege zongen Ps. 134: 3. Namens de classis Zierikzee sprak Ds. M. v. Heuzeveldt, van Nieuwerkerk. Vervolgens voerden afgevaardigden van al de kerken van het eiland het woord. Tenslotte 6prak de ju bilaris woorden van dank In plaats van wijlen mr. dr. C, F, Schoch te Amsterdam is benoemd tot voorzitter van den Pensioenraad der Ned. Herv. Kerk, mr. S. J. Hogerzeil te 's-Gravenhage. Evang. Luth. Kerk. Op het drietal te Monnikendam-De Rijp komt voor mej, L. C, Dufour te Groede. Maandag hield de afdeeling der Z. L. M. te B i g g e k e r k e haar jaar vergadering, onder voorzitterschap van den heer L. Simonse. In zijn openingswoord wees de voor- z i 11 e r op den slechten toestand in den landbouw en op de duistere vooruit zichten. Aan het musschengilde werd een sub sidie van 5 verleend. Blijkens het jaarverslag van den se cretaris-penningmeester, bedraagt het ledental 68. Van de Coöperatie „Eiland Walcheren" werd voor ruim 6600 be trokken. Ir. J. D. Dorst hield hierna een lezing over „De werking der crisiswetten", waarin hij o.a. besprak de werking der tarwe-, zuivel- en varkenswet, den bie- tensteun e.d. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. De invoer van pootaardappelen in Frankrijk. De Nederlandsche industrie- en han- delsraad voor land- en tuinbouw heeft een adres gericht tot den minister van oeconomische zaken en arbeid in ver band met de belemmeringen door de Fransche regeering den invoer van Ne derlandsche pootaardappelen in den weg gelegd. De raad verzoekt den minister ten spoedigste met de Fransche regeering in onderhandeling te treden, ten einde de belemmeringen weg te nemen of te verzachten, opdat Frankrijk als afzet gebied voor ons Nederlandsch pootgoed behouden zal blijven. Maandagavond was de heer B. Sprin ger, wereldkampioen dammen, als gast op bezoek bij de Middelburg- sche damclub. Het doel van dit bezoek was om te- COLLEGE TOEZICHT. Bij de heden te Middelburg gehouden verkiezing van leden van het Provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Zeeland zijn bij eerste stemming gekozen in de vaca ture wijlen mr. A. A, de Veer, mr. J. H. Bybau te Middelburg en in de vacature wijlen W. Griep den heer, J. J. van Gorsel te Rilland-Bath. DE BILJARTBELASTING TE AARDENBURG. Tengevolge van een wijziging in het raadsverslag, is de passage over de stemming over het verzoek tot ophef fing van de biljartbelasting niet erg duidelijk. Door het verwe-pen van het voostel tot afwijzend beschikken, waren de tegenstemmers van oordeel, dat dus gunstig op het verzoek zal worden be schikt. Op het moment van ter post be zorging deelde men ons echter mede, dat deze meening foutief is, en dat er nog een voorstel had moeten worden gedaan om gunstig op het verzoek te beschik ken. Daar dit niet is geschied, zou er dus feitelijk niets besloten wezen, e n is de zaak nog niet opgelost. WAPENDEPOT ONTDEKT. De Kon. maréchaussée te O s s, die op zoek was naar gesmokkelde Duit- sche boter, vond Dinsdagavond in de woning van van der H, op den Kraken- burg aldaar, een wapendepot. Ongeveer 170 tot 180 nieuwe revolvers werden, met bijbehoorende munitie, gevonden. De wapens zijn waarschijnlijk afkomstig uit België, en bestemd voor den smok kelhandel. De wapens zijn in beslag ge nomen. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. De politie te Weenen is gealarmeerd Bij het Parlementsgebouw, dat door de politie is afgezet, worden geen volksver zamelingen toegestaan, doch het verkeer mag plaats hebben. Het gebouw zelf is ook na de zitting nog door 150 ambte naren van de crimineele politie bezet ge houden. Men vreest, dat het 4700 ton me tende Japansche s.s. „Kinsen Maru", waarvan men sedert Maandag op de draadlooze verzoeken om positieopgave geen antwoord meer heeft ontvangen, met man en muis aan de kust van Queensland is vergaan. In verband met den ernstigen toe stand aan het Chineesch-Japansche front is te Peking de staat van beleg af gekondigd. Middelburg, 16 Maart. Op de veiling waren 45.000 eieren aange voerd. Kipeieren 5254 kg f 1.92; 5456 kgl.89—2.04; 56—58 kg 2.01—2.04; 58 —60 kg 2..10—2.26; 60—62 kg 2.24— 2.29; 62—64 kg 2.18—2.28; 64^-66 kg 2.27; 6668 kg 2.35; bruine 54—56 kg 2; 56—58 kg 2.09, 60—62 kg 2.17—2.18; 6264 kg 2.28; eendeieren 2,102.26 en ganseneieren 69c. BOTERNOTEERING. De Leeuwarderboternoteering is vastgesteld op 52 cent per kg. De gesloten tijd voor het visschen op baars en snoek geldt van 16 Maart tot 31 Mei. Van 1 April tot 31 Mei is de vischtijd gesloten voor bakbeel, blankvoorn, bra sem, karper, kolbei, meun, ruischvoorn, serpeling, sneep, snoekbaars, winde en zeelt. Het nieuwe m.s. „Moidanger", ge bouwd bij de Ned. Scheepsbouw-Mij. te Amsterdam voor rekening der Noorsche reederij Westfal Larsen Co., dat Dins dagochtend vroeg van IJmuiden naar zee is vertrokken voor het houden van een proeftocht, is daar 's avonds terug gekeerd. De proeftocht heeft een gun stig resultaat opgeleverd: de Moidanger is Dinsdag naar de Pacifickust vertrok ken. Het schip, dat 7500 ton bruto groot is, is door de reederij overgenomen. Aangewezen voor waarnemend kantoorhouder van het hulppost-, tele graaf- en telefoonkantoor te Oude land met ingang van 16 Maart a.s. de adjunct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst W. F. van Vliet, van het postkantoor te 's-Gravenhage. weawmmmxmniattK/mmwKs. De gemeenteraad van. 'tf-GraVenhage heeft met 24 legen 15 stennnm aange nomen een voorstel tot opheffing van eenige openbare scholen. Tegen stem den de soc.-democraten en communis ten. De winkelsluiting te Rotterdam. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft de fa. Jamin in hooger beroep te recht gestaan. De kantonrechter hac verdachte veroordeeld tot dertig maa 12 boete of dertig maal twee dagen hechtenis, wegens dertig overtredingen van de wet op de winkelsluiting op Zon dag 4 December 1932, De ambtenaar van het O.M. had voor de vijf-en-twintig tenlaste gelegde over tredingen elk 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis geëischt. De kantonrechter heeft den verdachte in 25 zaken vrij gesproken, van deze vonnissen was het O.M. in hooger beroep gegaan. Verdachte voerde evenals indertijc voor den kantonrechter voor de rechtbank aan, dat de firma Jamin de inkontsten van den Zondag, die juist voor St. Nicolaasdag viel, niet kon mis sen. Mr. J. S. Loke, vertegenwoordigenc het O.M. requireerde voor elk der ten laste gelegde gevallen vijf-en-vijftig in totaal 10 boete, subs, tien dagen hechtenis. Verdachtes raadsman, mr. L. E. Roes concludeerde tot ontslag van rechtsver volging op grond van overmacht. De Arnhemsche rechtbank jheefl uitspraak gedaan in de zaak tegen eer 18-jarigen smid te Lunteren, die als bestuurder van een auto op 13 Nov. bij den overweg van den sptoorweg ,Ede Nijkerk door de spoorboomen is ge reden, waarbij de auto toor een juist paasseerenden trein werd ge grepen en een jonge man zoo zwaar is gewond, dat hij is overleden. De verdachte werd overeenkomstig den esch van iden ofticier van justitie veroordeeld tot zes weken gevangenis straf. De kantoorbediende W. L. v. d. B vroeger woonachtig te Hilversum, thans te Arnhem, is door de Amsterdamsche rechtbank wegens oplichting en valsch- ■heid in geschrifte veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. Het O.IV had zeven maanden gevorderd. De man was in dienst bij een kolen handelaar te Hilversum, waar hij belast was met de boekhouding en het innen van kwitanties. In een tijdsverloop van eenige jaren zag hij kans zich 3500 toe te eigenen, door het vervalschen A Ned Scheepv. U. 4951. A H.V. Amsterdam 183187-86. A Java Cult. Mij. 121—124%-23%. A N.I. Suiker U. 77-80-79%. A Poerworedjo S.O. 5%—6. A Deli Batavia 152%<154%-%. C Deli Mij. 1000 123%—129%. A Senembah 131 136. C Chicago Milw. 1%2. A Amst. Rubb. C. 56%—57%-58. Deli-Bat. Rubb. 20% A Lessa Rubber 21% A Serbadjadi SR. 1617%-18%, Prolongatie 11. WISSELKOERSEN 15 Maart 16 Maart Londen 8.56% 8.54% Berlijn 59.11 59.10 Parijs 9.76 9 76 Brussel 34.67 34.67 Zwitserland 48.06 48.03 Kopenhagen 38.25 38.25 New-York 2.46% 2.47 van kwitanties en manipulaties in de )oeken. Verdachte legde een volledige >ekentenis af. -Obl.inarkt Suiker Philip* Aku - Rubber - Unilever Markt - labali - (Wettig gedeponeerd.) Een ontwerp-ontwapenings- conventie. Er is dan nu om te redden, wat nog te redden valt een ontwerp-ont wapeningsconventie, die Mac. Donald ter conferentie van Genève zal indie nen. De volgende punten zal ze bevatten: 1, Nieuwe bevestiging van de gelijk gerechtigdheid van alle mogendheden. 2. Versterking van de veiligheid door alle bestaande garantieverdagen (Vol- cenbondspact, Kelloggpact, Verdrag van Locarno) nogmaals te bevestigen en zoo mogelijk hieraan toe te voegen, een nieuw verdrag tegen toepassing van geweld. 3. Deze verdragen moeten worden ge steund door instel.ing van een inter nationale 'controlecommissie, een per manente ontwapeningscommissie, en een comissie voor het onderzoeken van klachten. 4. Ten aanzien van de qualitatieve ontwapening zal rekening worden ge houden met de Duitsche en Italiaansche wenschen voor afschaffing, respect, sta king van den aanmaak van zwaar ge schut, zware tanks en andere zware aanvalswapenen. 5. Ten aanzien van de vermindering van de legereffectieven zal het plan zich zoover mogelijk bij de Ameri- kaansche voorstellen aansluiten, 6. Alle punten t. a. v. den bacteriolo- gischen-, chemischen- en gasoorlog, waaromtrent overeenstemming is be- De winkeliers moeten steeds meer ruimte in hun winkel vrij maken voor 1 3" 9flf <6, J - Steeds meer menschen maken zich los uit de sleur om buitenlandsche wasch- middelen te koopen. Steeds meer menschen komen tot de overtuiging, dat „1, 2, 3" „Neêrland's zelfwerkend waschmiddel glansrijk de vergelijking met de duurdere producten uit het buitenland kan doorstaan. En het prijsverschil 5 cent op elk pak is toch belangrijk. Gebruikt U al „1, 2, 3"? Zoo niét, probeert het dan direct, U zult er bij blijven. Zooals U weet kost „1, 2, 3" slechts 17% cent per pak. (Ingez. Med.) voering der oude Zwart-Wit-Roode kokarde heb ik de innerlijke verbon denheid van de Duitsche weermacht met de weer opgestane nationale krachten van het Duitsch volk, een zichtbare uit drukking willen geven. Mogen deze uiterlijke teekenen van innerlijke ver bondenheid het geheele volk steeds voor oogen doen staan dat een betere toekomst niet zonder den wil tot ver dediging van het vaderland veroverd kan worden. In dienst der oude soldaten deugden, gedragen door den eensgezin- den wil van het volk, zal de weermacht ook in de toekomst de trots der natie blijven." Behaive onderteekening van den rijks president draagt de oproep de contra signeering van rijksweerminister Von Blomberg. FRANKRIJK. Slangengift geneest kanker. In de academie voor Medische Wetenschap i j academie voor mediscne wetenscnap reikt, zuilen in de conventie worden opgenomen. gedaan van belangwekkende resulta- 7, Ten aanzien van de ontwapening s in de lucht wordt voorgesteld afschaf fing van het luchtbombardement en in ternationale controle op de burgerlijke luchtvaart, 8 Mac. Donalds voorstel bevat be langrijke aanbevelingen inzake de ont wapening ter zee, o.a. tot beperking van het gebruik van duikbooten, 9. Op financieel gebied bevat het voorstel, aanbevelingen tot begrenzing der bedrootingen voor leger en marine, 10. Duitschland zal zich onder geen omstandigheden weer bewapenen, Het document is een uitgesproken compromis tusschen de voorstel len der verschillende staten. De Engel- sche regeering is er zich van bewust, dat de overeenkomst slechts doel heeft waneer zij door alle staten wordt on derteekend. Alzoo. Japan en China. Na een hevig gevecht tegen de Ja panners hebben de Chineesche troepen Woensdag de stad Tsjifengkow, aan den Chineesche Muur veroverd. 500 Ja panners werden gevangen genomen en 14 stukken geschut buit gemaakt. Tsjifengkow is als Oostelijke door gang van Noord-China naar Jehol een zeer belangrijk steunpunt. Japanners zoowel als Chineezen hadden een groo- te troepenmacht samengetrokken. Thans dirigeeren de Japanners nieuwe infan terie- en artillerieafdeelingen naar regeeringstroepen zijn te Peking aan- Tsjifengkow. Vier divisies Chineesche regeeringstroepen zijn te Peking aange komen en twee nieuwe divisies worden verwacht. De operaties worden door Tsjang Kai Tsjek zelf geleid uit Pao Ting Foe. De Chineesche minister van buiten landsche zaken Lo Wen Kan heeft in een verklaring aan de pers medege deeld dat van Chineesche zijde geen directe onderhandelingen zullen wor den gevoerd en dat China zich stipt zal houden aan de beiluiten van den Volkenbond, en aan de bepalingen Oer bestaande verdragen Hindenburg heeft de volgende oproep tot de weermacht gericht: „Door mijn verordening inzake de wij ziging der rijksoorlogsvlaggen en de in- ten en van experimenten, die geduren de twee-en-een half jaar door een Pa- rijscn en een Amerikaansch geneesheer in de bekende kliniek Salpétrière zijn gedaan betreffende de bestrijding van kanker met behulp van slangengif van de cobra. Door injectie met een uit dit gif bereid serum heeft men bereikt dat het kankergezwel tot stilstand kwam en dat het lijden der patiënten werd verzacht.. Bij de discussie, die op het referaat volgde, verklaarde prof. Calmette dat hij het van het hoogste belang achtte dat de experimenten zouden worden voortgezet. Hij deelde mede dat hij on geveer 32 jaar geleden door een cobra gebeten was. Na de eerste pijn was zijn arm in een toestand van anaestbesie gekomen zonder echter verlammings verschijnselen te toonen. Vechtende beren in circus. Tijdens een circusvoorstelling te Marseille ont stond in de arena een verwoed gevecht tusschen een groep van vijftien ijsberen. Een beer werd door de anderen aan stukken gescheurd. Twee man van het circuspersoneel, die trachtten de dieren tot kamte te brengen, werden gewond. Granaat ontploft. Te Lens hadden kinderen van Poolsche arbeiders een granaat gevonden, waarmede zij speel den. Ten slotte wierpen zij de granaat op straat. Een ontploffing volgde, waar bij twee kinderen op slag gedood e* twee andere ernstig gewond werden, Salomo's oordeel. Voor den vrede rechter in een der wijken van Parijs verscheen een echtpaar, dat na een tienjarig huwelijk wilde scheiden. „Hebt ge kinderen?" vroeg de rech- ter. „Jawel, drie, en dit is juist de reden, waarom wij bij u komen", zeide de echt genoot, mijn vrouw wil n.l. twee der kinderen hebben, en ik ook. „Wilt ge u aan mijn uitspraak onder werpen?" vroeg de rechter verder, wel ke vraag zoowel door den man als door de vrouw bevestigend werd beantwoord, „Welnu dan, wacht totdat gij een vierde kind hebt; dan heeft elk er twee en ik zal desnoods beslissem, hoe de kinderen behooren te worden verdeeld." Het echtpaar nam daar genoegen mee en een tijdlang hoorde de rechter niets meer van hen. Na een ja&r ontmoette hij toevallig den echtgenoot en vader, „Wel,hóe staat het ermee?'' vroeg

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2