FINANCIEELE BERICHTEN. SPORT. VERKEERSWEZEN P. T. T GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. BURGERLIJKE STAND. BOEKENSCHOUW. DE STERRENHEMEL 15—22 MAART 1933 20 h MT ZUID N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest- handel v.h. S. M. Boogerd in liquidatie Bovengenoemde N.V. in liquidatie zal op 1 Juni a.s. een vierde of slotuitkeering doen van 10 per aandeel. N.V. Bank voor Schouwen en Duiveland. In de op Zaterdag 11 Maart gehouden jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders van de N.V. Bank voor Schouwen en Duiveland teZierikzee werd de Balans en Winst- en Verliesre kening over 1932 goedgekeurd. Besloten is van de netto-winst ad 23551,30 toe te voegen aan het Fonds voor het Personeel 3000 en over te brengen naar 't volgend jaar 4772,88. Het dividend is bepaald op 12 procent. -De heer A. Ribbens werd als commis saris herkozen, terwijl tot vijfden com missaris werd benoemd de heer jhr. A. van Citters te Amsterdam. De voetbalwedstrijd België Nederland. De K.N.A.C. bericht, dat op 9 April a.s., den dag waarop te Antwerpen de voetbalwedstrijd BelgiëNederland zal worden gehouden, het Zwijndrechtsche veer in den weg RotterdamDordrecht Breda, den geheelen dag tot het tijd stip waarop zulks voor het verkeer niet meer noodig zal zijn, met twee groote stoomponten, beiden met koplading, zul len varen, waardoor het mogelijk zal zijn elke zes minuten ongeveer 20 auto's of wel per uur ongeveer 20Ó wagens over te zetten. Afschaffing van fooien bij het doorvaren van sluizen enz. Het algemeen schippersblad „Schut te vaer" levert in zijn hoofdartikel van deze week opnieuw een pleidooi voor t afschaffen van fooien bij het doorvaren van sluizen en spoorbruggen, fooien bij het laden en lossen, fooien aan het pefc- ssoneel, dat sleeploon ophaalt, fooien niet te vergeten aan scheepsibevrache ters met hun aanhang. Het schijnt overigens, dat men aiu ernst met deze zaak gaal malken. Want op het einde van genoemd ;uV tikel lezen we: Het Comité tot afschaffing der watei1- tollen, dat onlangs te Groningen is op gericht, stelt alle reederijen en schip pers van onze binnenvaart voor om met ingang van 1 Mei a.s. unaniem .met alle geven van dergelijke fooien te bre ken en wet over het geheefe land. Verschillende scheapvaartmaatschajpt- pijen in het Noorden des lands hebben reeds toegezegd mee te zullen doen. Ver moedelijk zullen alle vereenigingen van beurt diensten enz. tot medewerking worden aangezocht. Ook tot de schip- persorganisaties zal een dergelijk ver zoek worden gericht. Naar 't blad meldt zal voornoemd com- té ook den beheerders van sluizen vefl. voeken de bovenvermelde maatregelen te nemen, opdat met eenmaal het kwaad van beider zijden wordt aangepakt. Autobus over den afsluitdijk. De minister van waterstaat heeft thans aan de A. -T. O. toestemming verleend om met bussen over den afsluitdijk van het meer Flevo te rijden. De passagiersschepen van den Rotterd. Lkryd zullen voortaan Lissabon aanloopen. De directie van den Rotterdamschen Lloyd heeft besloten, de passagierssche pen op de uitreis en op de thuisreis Lis sabon te doen aanloopen. Het eerste schip, dat Lissabon aan loopt, zal zijn m.s. „Dempo", 4 April van Marseille vertrekkend, in thuiskomen de richting, onmiddelijk gevolgd door m.s. „Indrapoera", 5 April van Rotter dam, in uitgaande richting. Daarna zal Lissabon regelmatig worden aangeloo- pen. De uitvarende schepen zullen des j caandamorgens tusschen 7 en 8 uur te Lissabon aankomen en om 12 uur Maan- aJlFL*7-ag weder vandaar vertrekken. ubkomend zullen de schepen een ag na vertrek van Tanger eveneens es morgens om 8 uur te Lissabon aan- omen en ook weder vandaar vertrek ken om 12 uur des middags. Een vredespostzegel en de Zeppelin- verbinding met Indië. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de nerste Kamer over de P T T - begrooting voor1933 zijn voorbereidin- gen ..z de uitgifte van een vredespost zegel thans zoo ver gevorderd, dat de verkrijgbaarstelling van dit zegel, het- welke tegen de frankeerwaarde' van 12% cent zal worden verkocht, binnen kort kan worden tegemoet gezien. Ten aanzien van de opheffing van ge meentelijke telefoonnetten zegt de mi nister, dat de Staten-Generaal tijdig de gelegenheid zullen hebben van hun meening te doen blijken, daar de cre- dieten voor een naasting bij een be grootingswet dienen te worden toege kend. Wat de verbinding met Indië per luchtschip betreft verkeeren de plan nen daartoe nog niet in een stadium, dat het mogelijk zou zijn, postvervoer met zulk een verbinding reeds thans in nadere beschouwing te nemen. Ongelukken. Zondagavond is de 20-jarige dienst plichtige J. uit Hilversum, die naar Amersfoort fietste te Soestdijk aangere den door een auto. J. is zonder tot be wustzijn te zijn gekomen overleden. Maandagnacht reed de heer P. di recteur der Zuivelfabriek te D e d e m s- vaart in gezelschap van den directeur der Zuivelfabriek te Slagharen, den heer A. V., per auto door Harderwijk. Door nog onbekende oorzaak botste de auto tegen een boom. De inzittende heer A. V. werd hierbij op slag gedood. De heer P. werd gewond. De heer V. laat een vrouw en twee kinderen na. de 71-jarige landbouwer de G. die bij het bemesten van zijn ljand te B 1 a^ ricum van zijn wagen kwam te vatten is aan de gevolgen overleden. Bij het terug zetten van. een auto geraakte te Gulpen de 8-jarige Ch. R. bekneld. De jongen beliep zoodanige ernstige inwendige kneuzingen dat, hij moest worden opgenomen in liet zieken huis te Maastricht. Vrijdagavond heeft op dén nieuwen rijksweg onder Overschie een ern stige aanrijding plaats gehad, die nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een zwa(- re vrachtauto, bestuurd door D. D. G passeerde een fietsrijder, terwijl' op het zelfde oogenblik een personenauto bet- stuurd door E. K. D., de vrachtauto in haalde waardoor deze geraakt werd. De schok was zoo hevig, dat de zwace Vrachtauto totaal ondersteboven werd gewipt. Met moeite werd de bestuurder uit de cabine gehaald, waarbij bleek, dat hij er met een ernstige hoofdwonde en een paar bebloede handen afgeko men was. Ook de wielrijder was geraakt en klaagde over pijn in den rug. Zaterdagmiddag kwam de caféhou der P. K. uit R o c k a n j e met zijn echt- genoote op de duo per motorfiets van Rotterdam. De achterband sprong, de vrouw werd van de duo geslingerd en liep ernstige verwondingen aan het hoofd en een arm op. HUURSTAKING OPGEHEVEN. De huurstaking, omvattende een aantal huizen van de firma van der Schaar in de Jan Evertsenstraat en omgeving, is opgeheven. De huren blijven onveran derd, terwijl het comité der huurstakers zelf de kosten draagt. Rancunemaatre gelen zullen niet worden genomen. DOOR MOLENWIEK GETROFFEN. Zaterdagavond kreeg de wed. D. te Steenwijk een klap van een der wieken van een achter haar huis staan- den molen. Doodelijk gewond werd zij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, alwaar zij later is overleden. Mej. D. laat 5 kinderen achter. AVONTUURLIJKE MEELGESCHIE- DENIS. Op 9 November van het vorig jaar had een nabij de grens wo nende boer te Wollinghuizen aan een Duitscher een paar zakken tarwe meel verkocht onder voorwaarde, dat de Duitscher zelf maar moest zorgen dat h;; het zijn land binnenkreeg. De afspraak was, dat het meel op een stuk land, dat in eigendom aan den boer be hoorde, zou worden neergele'gd. De Duitscher zou daar komen om te be talen en moest dan maar probeeren het meel over de grens te brengen. Het was des avonds in de schemering, dat de boer op zijn land met de zakken meel stond, dus op Nederlandsch grondge bied. Hij zag van over de grens een dronken wielrijder aankomen, die langs een paadje dat ons land inloopt, ver dween. De boer ging een paar meters verder naar de (grens om te kijken of de kooper al kwam, toen achter hem ineens de dronken wielrijder, die een Duitsche douane bleek te zijn, te voor schijn kwam, iets tegen hem schreeuwde en zonder eenige waarschuwing een vijftal schoten uit een revolver op hem loste, zoodat de kogels hem rakelings langs de ooren floten. De boer vluchtte zoo gauw hij kon in de richting van zijn huis, achterna gezet door den douane beambte. Toen deze den boer ver ge noeg had teruggejaagd, hem steeds drei gende met zijn revolver, nam de Duit scher de twee zakken meel en legde die op zijn eigen rijwiel, waarmede hij de grens passeerde en op Duitsch grond gebied verdween. Een uitgebreid onderzoek is, zoo deelt het „Nieuwsbl, v. h. Noorden", waaraan we dit bericht ontleenen, mede door de Justitie te Winschoten naar aanleiding van dit feit ingesteld. Er werden foto's van de situatie aan de grens gemaakt en het merkwaardige wes, zooals het blad van grensbewoners vernam, dat eenige dagen later ook de Duitsche politie aan haar kant stond te fotografeeren. De Duitsche Zoll-Assis- tent A., die van dit feit verdacht werd, ontkende namelijk, dat hij op Neder landsch gebied was geweest en be weerde, dat de boer zelf de smokkelaar was geweest en dat alles zich op 1 Duitsch grondgebied had afgespeeld. Naar het blad verneemt, is deze zaak in zooverre afgewikkeld, dat de boer zijn meel en zijn fiets van de Duitsche douane heeft teruggekregen. Of de Zoll- Assistent gestraft is in Duitschland kan het niet te weten komen. Waarschijnlijk is dat niet gebeurd, maar het feit dat de boer zijn eigendommen terug kreeg doet wel vermoeden, dat ook de supe rieuren van den Zoll-Assistent A. aan diens verklaring zullen hebben getwij feld. DE PEELBRANDEN. De Venlo- sche correspondent der „Msb." meldt: Telkenjare komen in het voorjaar op geregelde tijden eenige Peelbranden voor. Niemand weet hoe het vuur ont staat en geen mensch kan zeggen hoe lang de brand duren kan en hoe diep de vuurwolf zich in den zwamachtigen veenbodem invreet. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is in de Peel nabij den Grindweg Lissel-H e- 1 e n a v e e n langs 't afwateringskanaal de Peelvaart de eerste Peelbrand van dit jaar uitgebroken. Aan den Zuidkant van de Heitzak- sche Peel brandden een 25-tal turfsta- pels. Duizenden turven opgestapeld in hoopen van circa 1.50 m. hoog brand den als laaiende fakkels en verspreid den een hevigen gloed en een adembe nemenden, benauwenden turfrook. Meerdere veenarbeiders uit Helena- veen waren druk in de weer rondom de brandende hoopen een greppel te gra ven, zoo diep, dat 't bovenop liggende veem, geheel werd weggespit en de droge zandgrond te voorschijn kwam. Uitbreiding van het vuur, dat •zich zoo gaarne onder den 'grond vast vreet en aldus ongemerkt voortwoekert, is daardoor grootendeels voorkomen. De gloeiende en loeiende turfmassa's zullen inmiddels nog wel een paar da gen branden, voordat ze geheel zullen zijn uitgeteerd. Het is buitengewoon opvallend, dat er in het Peelgebied zoo weinig men •schen zijn, die zich ook maar iets van zoo'n Peelbrand aantrekken. Op een boerderijtje, dat nauwelijks 500 m. van de plaats van den brand verwijderd vas, was alles in diepe rust. Alleen de kippen waren onrustig en bleven niet op hun stok. 1. Afzender onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terugge zonden. 4. Maakt het kort HET CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR Klr^ERHERS* ^JLINGS- EN V AC ANTIE-KOLON inS. Sinds half Februari j.l. is aan zooveel mogelijk alle rekeninghouders bij den Postgirodienst een verzoek gezonden om een bijdrage van vijftig cents te giree- ren, ten einde uit de opbrengst het ver lies te dekken van ongeveer achttien duizend gulden, dat het Centraal Ge nootschap zal lijden door vermindering van het Rijkssubsidie met plm. 25 pCt. Zeer velen uit alle kringen hebben aan dit bescheiden verzoek gevolg, zelfs ruim gevolg gegeven, maar eveneens zeer velen hebben waarschijnlijk de toe zending tot heden vergeten. Daar het gewenschte bedrag nog niet bereikt is, verzoek ik alsnog een over schrijving van vijftig cents op de post girorekening no. 16038 van Th. M. Kete laar, Joh. Verhulststraat 9, Amsterdam Z. Natuurlük zullen bijdragen van met aangeslotenen ook zeer welkom zijn. .er zijn nu reeds bijna elf duizend klei ne en rfrootere bedragen ingekomen; wegens de groote kosten woifden geen dankbetuigingen toegezonden. De Penningmeester: KETELAAR. Amsterdam, 9 Maart 1933, K. ter Laan, Nederiandsche Overleveringen. 2de deel Zutpnen, W. Thieme Cie„ 1932. Na de Nederlandsche overleveringen uit den heidenschen tijd en die welke betrekking hebben op de kerk, beide in het eerste deel opgesomd, bevat het tweede deel van deze verzameling de Nederlandsche duivelsverhalen, hek- sengeschiedenissen, historische overle veringen en volksvertellingen. De heer Ter Laan, over wiens pro ductiviteit men zich telkens weer met blijdschap verbaast, heeft zich ook in dit tweede deel bepaald tot het bijeen brengen van de overleveringen, waar van hij de analyse en de verklaring aan anderen overlaat. Zoo is zijn boek in de eerste plaats het bronnenmateriaal, nim- eengebracht waaruit de wetenschappe lijke beoefenaar der Nederlandsche volkskunde zijn theorieën zal kunnen opbouwen. Maar vervolgens is deze ver zameling ook een vertelselboek gewor den met een grooten overvloed van in teressante en boeiende verhalen, waar voor men in wijden kring belangstelling mag verwachten. In tegenstelling met het eerste dee heeft Zeeland voor dit tweede deel vVetiefijk ingeschreven. Bureau */d lndusfnee!en& Eigendom ondec No. 64222 laatste kwartier ^NIEUWE HAAN VENDS© MAES JUPITER Q) SATURNUS© Sterretijd 7 h 32 min. Dit kaartje is maanloos; zij is de heele week des avonds om 8 uur nog niet op. |een materiaal geleverd, een bewijs te neer dat de bundel „Zeeuwsche sagen >n legendendie de heer J. R. W. Sin- ïinghe bij dezelfde uitgevers ter perse ïeeft gelegd, in een bestaand gemis iomt voorzien! P, J, M. ONTVANGEN BOEKEN. Aflevering 21 van de Nederland sche Algemeene Encyclopaedie, be werkt naar Brockhaus' encyclopaedie, kleine uitgave. Verschenen bij Schel lens Giltay te Amsterdam. Van Gorcum's Volksboekerij 5 en 5: „Het verhaal van vader Aleksej." Uit het Russisch van I. S. Toergenew, door prof. dr. N. van Wijk, en „De dood, een brand, het leven." No- /elie van Arnold Bennett, vert, van Jac. de Wilde en S. B, Stokvis. Beide verschenen bij Van Gorcum Comp. te Assen. „Moderne dansen", wat iedere amateur er van moet weten, door Th. W. Bus, dansleeraar. Voor hulp naast de lanslessen en tot beter begrip der mo derne dansen. Uitgave van het Dans instituut Th. W. Bus te Groningen. „Augustinus", door O, Noordmans Verschenen in de serie van de Volks universiteitsbibliotheek bij de Erven F. Bohn N.V. te Haarlem. „Ferdinand Huyck", door Jacob van Lennep. Met inleiding en aanteeke- aingen van en verkort door W. Polman Tuin. Met vier houtsneden van Cor Dik, Uitgegeven in de serie „Dietse Lette ren" door J. M. Meulenhoff te A m- sterdam. Van denzelfden uitgever en in de zelfde serie: „Het fregatschip Johanna Maria", door Arthur van Schendel, met verklaringen van den schrijver. „Huwelijksdoel en periodieke ont houding." Het oginoïsme geoorloofd?", door H. van Mierlo. M. S. C. prof. in de moraal-theologie (Centraal Bureau van „Voor eer en deugd" en J. J. Romen Zonen te Roermon d-Maeseyck). Studiegids voor de Nederlandsche Universiteiten en Hoogescholen. Bijzon derheden omtrent het onderwijs en de toelating tot de examens aan de Ned. Universiteiten en hoogescholen. (Uitg.- Mij. W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle). Bij Van Loghum Slaterus Uitg. Mij. te Arnhem verscheen: „Staatscen- suur en geestelijke vrijheid", rapport, uitgebracht door een commissie van de politieke werkgroep van de oud-leden organisatie van den Vrijz. Chr. Studen- tenbond. Maandag heeft het bestuur der wa- terkeering van den caiamiteuzen Zim- mermanpolder te Rilland aanbesteed het herstel, de vernieuwing en hét on derhoud tot 30 April 1934 van de aar. de-, kram-, rijs-, steenglooiing en an dere werken aan de waterkeering van genoemden caiamiteuzen polder. Raming 14.065. Inschrijvers waren: N. van der Linde, Scharendijke voor 10684; W. van Vos sen, St. Annaland, 11673; M. van de Velde en J. P. Bossers, Bruinisse 11868; G. Bolier Jbz., Scherpenisse, 12030; M. Hoogesteger, Wemeldinge, 12348; J. Slager en M. Matthijsse, Brouwers haven, 12380; A. Warrens, Ossenisse, 12465; W. de Bokx, Hoek en H. Kerk- haert, Westdorp, 12490; L. van Po- pering, Bruinisse, 12610; J. Verheyke, Ellewoutsdijk, 12690; N.V. „Mabu- wat", Willemstad, 12760; I. la Gasse en Zoon, Koudekerke, 12800; Anth. van der Werf, St. Maartensdijk, 12980; L. van Boven, Ellewoutsdijk, 12980; J. M. Dekker, Papendrecht, 13000; J, v. d. Panne Mz., Scharendijke, 13269; C. van de Klippe, Vlissingen, 13680; Adr. v. d. Werf, Scherpenisse en Johs. Dorst, Stavenisse, 13720; V. C. Bolier, Middelburg 13900. Behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten gegund aan laagsten inschrijver. Dinsdag heeft het bestuur der Wa terkeering van het Calamiteuze Water schap te Bruinisse het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1934 van de aarde-, rijs- en steen- glooiingswerken aan de waterkeering van bovengenoemd waterschap aanbe steed. Raming 16000. Laagste inschrijver: M. v. d. Velde, Bruinisse, 13480. Overige inschrijvers: M. de Moor, Brouwershaven, 15300; A. J. Verjaal, Dreischor, 14995; J. en H. Stouten, Oosterland, 14900; B. Berrevoets, Se- rooskerke 14800; J. Slager, Brouwers haven, 14700; L. van Popering, Brui nisse, 14569; M. Hoogesteger, Wemel dinge, 14465; Joh. van Vossen, St. Annaland 14389; N. v. d. Linde, Scha rendijke, 14300; F. v. d. Hulle, Oos terland, 14050; J. Verheijke, Elle woutsdijk, 13966; J. v. d. Panne, Scha rendijke, 13949; C. v. d. Klippe, Vlis singen, 13880. Goes. Ondertrouwd: J. Lagendijk, 23 j. te Rilland-Bath en M. Dekker, 21 j. j.d. C. Dieleman, 28 j. jm. en M. Meertens, 23 j. j.d. te Ter Neuzen. Bevallen: J. G. van Baaien, geb. Smits, z. H. Kodde, geb. van Anrooij, d. A. L. van Calmthout, geb. Ver burg, d. M. Bal, geb. Kosten, d. Overleden: T. Baas, 23 j., te Kapelle. D. Geense, 45 j. te Hoedekenskerke. C. de Fouw, 84 j. jd. Ierseke. Van 310 Maart. Getrouwd: J. J. Rober, 24 j. jm. en M. van der Endt, 27 j. j.d. Bevallen: J. C. de Koster, geb, Nijsse, d. te Dinteloord. -M. J. Wisse, geb. Kole, d. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Parapluie, firma D'huy L. Burg; kope ren gewicht, J. Hubregtse Arn. pad T 160; paar handschoenen, Camper Korte Delft A 86; doekspeld, Vellekooper Bree E 206; belastingmerk, gem.-veld wachter St. Laurens; jonge hond, H. Paardekooper Molenberg K 90; port. m. 4nr.: sleutel, Bur. van Politie; muts, Rij. kers Lange Gortstraat K 25; bruin hond je, M. Buijs Teerp.straat P 28; voegspij ker, Bosdijk Veersckeweg T 255; duim stok, gem.-veldwachter St. Laurens; kinderschortjei v. d. Hiele Gravenstr. I 275; gummi poppetje en jurkje, Scho tel Molenberg K 16; zijden das, v. d. Weele, Penn.hoek L 10; kinderport. met inh., Valk Heerengracht M 40; sleutel, melkkraan, Bur. van Politie; belasting- merk, v. d. Ouden, Julianastraat W 9; heerenrijwiel, Denevers Nieuwstraat; huissleutel, Klaassen Breestr. Tramsin gel E 20; twee geldstukken, P. Jonge- pier Nederstraat Q 202; een geldstuk D. de Hollander Jacob Catsstraat W 89; gewicht, Joosse Seisweg R 104; handschoen, J, Gabrielse, Noordstr. L 126: bril in étui, J. v. d. Bergen, Neder straat Q 186; kindermusts, Schout L. Singelstraat N 178; belastingmerk, A. Besuijen St, Laurens B 53c; portemon- naie, I. de Nood Schuitvlotstraat N 207; belastingmerk, J. v. Almkerk Bur, van Politie; belastingmerk, A. Stroo' Veerscheweg T 269.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7