m m ~™a,li PARKET ^VLOEREN VAN BRUYNZEEL BINNENLAND. ZEELAND, DE ROODE VULPENHOUDER 1 (W.O. DE GOESCHE COURANT VAN DINSDAG 14 MAART 1933. Na. 62. CHR. HIST. UNIE. F AS ANTEN ALS WILD. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. MIDDELBURG. VERBETERING MOLENWATER. Plannen voor plantsoenaanleg enz. AANPLAKKEN VERKIEZINGS BILJETTEN. Om te noteeren. GEORGANISEERD OVERLEG, De aanhouder wint. Prijs bouwperceelen „De Griffioen". Kasgeldopname. Filmavond „Nederlandsch Fabrikaat." ÊBÊÈÊtWÊÊfiT r «ttfia* 1 VT ••4W» <v:r; 'SïWB Maandag werd te Amsterdam de alge- meene vergadering van de Chr. Histo rische Unie gehouden. De voorzitter prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine opende de vergadering met een rede, waarin hij allereerst memoreert, dat men met een duidelijk omschreven doel bij een is: de dag van 26 April. Spr, gaat dan allereerst den toestand na in het buitenland en zegt, dat wij nu langzamerhand komen in het tijdperk der 'likwidatie van den wereldoorlog. Duitschland toont op dit oogenblik ont stellend wat 't beduidt, wanneer de macht regeert, ongeacht het recht. Spr. denkt aan Japan, waar reeds weder een oorlog woedt en aan de Ontwapenings conferentie, waar men niet vordert. In derdaad, de feiten schreeuwen het uit, zegt spr., dat men ook onder de volke ren er niet komt met eenige vredelieven de leuzen. De harde werkelijkheid van een bedorven wereld kan alleeen gebro ken worden door meer dan een overtui ging, door wedergeboorte van de volke ren. Sprekende over den economischen toe stand wijst spr. op 't afsluitsysteem, dat niemand werkelijk uitkomst brengt en toch niet schijnt gebroken te kunnen wor den, 't Afsluitsysteem dat ook Nederland noopt om te vragen niet w"St theoretisch het beste zou wezen, maar wat gebo den is door de harde werkelijkheid, op den ontstellenden groei van de werk loosheidscijfers, op den nood van zoo vele deelen van ons volk. En wie durft zeggen, dat dit economisch wereldpro gram kan worden opgelost, zonder te rekenen met zedelijke en geestelijke factoren, die daarachter werken? Maar thans zegt spr. komt men van het economische als vanzelf tot het fi- nancieele. De toestand van de Neder- landsche schatkist is buitengewoon zorgwekkend en de regeering zal zeer groote kracht en wijsheid noodig hebben om het schip van staat zoo weinig mo gelijk gehavend door de branding heen te voeren. Tenslotte zegt spr. een woord over het politieke-parlementaire. Het is het eeni ge stelsel dat wij kennen, waarbij de rechten der overheid en des volks beide zijn in het oog gevat. En reeds daarom zijn wij verplicht met ade macht voor de instandhouding en de gezonde werking van dit stelsel op te komen. Ja, ook voor een gezonde werking. Want, zooals vrij heidsleuzen de vrijheid vermoorden en alleen een gezag overlaten, dat geen ze delijk gezag meer is, zoo heeft zich een opvatting van de democratie ingebur gerd, die de handhaving van de demo cratie volkomen onmogelijk maken zal, wanneer men aan de gansche groep van alle kiesgerechtigden de bevoegdheid en de bekwaamheid teekent om alles te beslissen, zoodat volksvertegenwoordi gers en regeerders niets anders zijn dan de uitvoerders van den wil des bekwa men en bevoegden volks. Dan zijn de dagen van de democratie geteld. Wij die nen den moed te hebben om klaar uit te spreken, dat een regeerder iets an ders is dan de exponent van een kies- vereeniging of een kiezerscorps. Ieder zijn eigen bevoegdheid en verantwoorde- delijkheid. De Christelijk Historischen hebben jaar uit jaar in beginselen ver kondigd op het erf der bevoegdheid van kiezers, gekozenen en regeering, die mits zij worden toegepast, een wijziging in onze parlementair-constitutioneele instellingen geheel onnoodig maken. WAARSCHUWING AAN JAARBEURS-BEZOEKERS. De K. N. A. C. verzoekt de aandacht te vestigen op het feit, dat zij die per auto de Jaarbeurs bezoeken verstandig zullen doen hun toegangsbewijzen slechts te koopen bij de officieel daar voor aangewezen loketten. Telkenmale zijn namelijk bij vorige jaarbeurzen au tomobilisten de dupe geworden van handige oplichters, die zich op de ver schillende parkeerplaatsen als bewa kers voordoen, en in die kwaliteit toe gangskaarten ten verkoop aanbieden, welke achteraf ongeldig blijken te zijn. De politie te Utrecht heeft herhaalde lijk klachten in ontvangst te nemen van op deze wijze gedupeerde automobilis ten, maar ondanks scherp toezicht is 't haar mogen gelukken de daders op hee- terdaad te betrappen. Bij Kon. besluit van 25 Februari (St. No. 61) is bepaald dat de fazanten zul len worden gerekend te behooren tot het wild in het geheele rijk, met uitzon dering van de navolgende gebieden, te weten de gemeenten Castricum, Eg mond-Binnen en Egmond aan Zee. Dit besuit wordt herzien vóór 1 Maart 1934. Door dit besluit vervalt het Kon. besluit van 29 Januari 1932 ter uitvoe ring van art. 1 derde lid der jachtwet 1923. Het motorschip ,,Indrapoera" zou he denochtend om 7 uur te Marseile aan komen. De aansluitende Rotterdam Lloyd Rapide komt Woensdagmorgen (15 Maart) 7.16 u. te Roosendaal; 8.51 te Rotterdam D.P. en 9.28 te Den Haag (H.S.ML) aan. Naar vernomen wordt, is mr. dr. G. A. Scheltus, chef van 't kabinet van den Minister van Buitenlandsche Zaken, benoemd tot tijdelijk zaakgelastigde te Oslo. De heer Scheltus zal heden Den Haag verlaten teneinde zich naar zijn post te begeven. Reeds in 1927 kwam een plan ter spra ke tot verbetering van het Molenwater, doch in de vergadering van 23 Nov. van dat jaar namen B. en W. het terug, maar de betrokken aangelegenheid is sinds dien niet aan hunne aandacht ontsnapt. In verband met den aandrang om te zoeken naar. geschikte werkobjecten, achten zij het oogenblik gekomen een nieuw plan ter zake voor te stellen. Be doeld plan, ontworpen in overleg met de Nederlandsche Heidemaatschappij bevat het behoud van een behoorlijk groot speelveld in het midden van het Molen water als uitgangspunt genomen, terwijl verder ook een verharde verbindings weg van Koepoort naar Bleek is gehand haafd. Het terrein liggende ten Oosten van dien verbindingsweg, is gedacht als een groot grasgazon, hetwelk bovendien bij eventueele plaatsing van een circus of dergelijke op het speelveld, zou kun nen dienen voor het opslaan van stallen, woonwagens enz., voor zoover het speel veld niet voldoende ruimte mocht bie den. Rondom de muziektent is een flin ke oppervlakte open gebleven voor de bezoekers der concerten, terwijl te hun nen behoeven een groot aantal banken zal kunnen worden geplaatst. Om het speelveld en het gras-gazon zijn breede strooken vrij gehouden voor beplanting met heesters en bloemen, zoodat wandelaars geen hinder zullen ondervinden van op het speelveld aan wezige jeugd. Voor wat betreft den aan leg en beplanting is overleg gepleegd met den te Goes gevestigden Rijkstuin- bouwconsulent ir. v. d. Plassche. De begrooting wijst een totaal van rond 15.000 aan arbeidsloon aan, en door A. W. v. E.v. R. 68). Naar hij wist, had Leslie nooit een vulpenhouder gebruikt, en mrs. Dray- j cott zou de laatste geweest zijn, om een goedkoopen vulpenhoude rvan dat soort in haar gouden taschje te hebben. Alles wees er op, dat de moordenaar hem ij n en va^en' Als laatste toevlucht had Grey een advertentie in de meest gelezen dagbladen gezet, waarin Page verzocht werd zich bekend te maken, en die advertentie was dien morgen voor het eerst verschenen. Als Page de eigenaar van den penhouder was, zou hij er wel niet aan denken zich te' ver- toonen, besloot Fayre. Met een zucht legde hij den „Red Dwarf" weer in de la terug. Daarbij bleef zijn mouw haken aan een groote1 enveloppe, die daardoor eenige centi- meters vooruit werd geschoven. Cynthia i dit bij het raam naar Kean stond te kij- ken, merkte niet dat Fayre's adem plot- 8eling stokte, toen hij de enveloppe op nam, otn ze weer terug te leggen. On geveer vijf minuten bleef hij roerloos zitten, met de enveloppe in de hand, daarna legde hij ze voorzichtig terug, 'a' ^en brief aan lady Kean het hq m zijn zak glijden, blijkbaar had hij de gedachte, hem te verzenden, op gegeven. Toen Cynthia omkeek, was hij ver diept in de Times, die hij op Kean's ta fel had gevonden. „Edward is juist met zijn auto geko men", zei ze, en bijna op hetzelfde oogenblik ging de deur open en trad hij binnen. Hij zag er vreeselijk afgemat en moe uit, maar was opgewekter, dan Fayre had durven hopen. De dokters waren dien morgen tevreden geweest over Sybil, vertelde hij, en zij vonden, dat zij dezen aanval spoediger te boven was gekomen dan den vorigen. Fayre vroeg zich af, of de brief, dien zij hem had gezonden, niet, tenminste gedeelte lijk, aansprakelijk was voor haar ziekte, en of zij, nu de inspanning om hem te schrijven, voorbij was, genas door haar geestelijke verlichting, „Ik was al bang, dat wij de stad uit zouden moeten, zonder je gesproken te hebben", zei Fayre. „We mochten niet van je verwachten dat je je gedachten ergens bij hield, terwijl Sybil zoo ziek was." Kean keek vinnig op. „Ik zou de verdediging in elk geval op mij genomen hebben", antwoordde hij snel. „Als het in iemands macht staat Leslie vrij te krijgen, zal ik het doen." Fayre verbaasde zich over het diepe gevoel, dat uit. zijp stem klonk, maar hij begreep, datKeai^.jméepde, wat hij zei, en dat hij voor Leslie zou vechten, ails kan op 70 pet. van het rijk of 10.500 gerekend wo#den. De gemeente zal nog in 12000 moeten voorzien. Er zal ech ter aan 25 werkloozen voor 36 weken werk worden verschaft tegen een gemid deld loon van 16.50. Als deze menschen alleen gemeente steun zouden hebben, zou dit 11250 eischen. Hierbij moet er nog aan gedacht worden, dat ook 600 is uitgetrokken voor „Algemeene kosten Gemeentewer ken" hetwelk naturlijk niet zuiver een f uitgave voor de gemeente is. Uit een aan het voorstel toegevoegd overzicht blijkt, dat slechts 2000 on gedekt zal zijn, wat B. en W. uit onvoor zien willen vinden. Als de verkiezingen voor een der be stuurslichamen op til zijn, stellen B. en W. de laatste jaren voor, in verband met het aanbrengen van propagandabiljetten plaatsen aan te wijzen, waar geplakt mag worden, en waar dan na de verkie zingen de gemeentie weer voor verwij dering der biljetten zorg draagt. Tevens stellen zij nu ook weer voor gratis stijf sel ter beschikking te stellen om het ver wijderen later met njeer resultaat te kun nen doen geschiedjen, en te verbieden, dat andere plakmiddelen gebruikt wor den. Als gemeente-gebouwen of eigendom men, waar geplakt zal mogen worden, stellen zij voor de muren van het Stad huis in den Helm, die van de Stads- schuur, die van de Gasfabriek aan het Molenwater, die van de Nieuwe Poort, die van school J aan het Veersche Bol werk en die van de stadsrijschool aan den Zuidsingel en verder een tijdelijk houten bord nabij de Bateau-port, daar op de muren van het machinegebouwtje van de Kon. *Mij. „de Schelde" niet meer geplakt mag worden. Verder gebouwen en eigendommen van particulieren te weten de muren der ko lenbergplaats aan de Brëe E 210, en die van het hoekperceel (pakhuis) Korte Noordstraat L 73 en Penninghoeksingel, en de in de St. Jorisstraat aanwezige tuinmuur van het perceel Lange Noord straat L 124. B. en W. vertrouwen, dat bij deze regeling de verschillende politie ke partijen wel in zooverre willen mede werken, dat zij geen aanbevelingen plakken dan wel schrijven buiten de ge meentelijke aanplakborden en de hier- voren aangeduide plakplaatsen. Mocht zulks onverhoopt toch geschieden, zoo zullen zij dusdanige aanbevelingen zoo spoedig mogelijk doep verwijderen. Reeds tweemaal is afwijzend beschikt op het verzoek van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Ge meente-Ambtenaren om toelating tot 't georganiseerd overleg, zulks omdat be doelde Bond geen algemeen karakter droeg, doch uitsluitend administratieve bestuursambtenaren omvatte, en derhal ve als categoraal was te beschouwen. Thans heeft dit hoofdbestuur weder om toelating verzocht, onder bijvoeging van een exemplaar der gewijzigde sta tuten, blijkens welke thans alle ambte naren in engeren zin lid van den Bond kunnen zijn, zoodat hij nu een algemeen karakter draagt. Inderdaad zijn thans de vroeger bestaande motieven voor afwij zing van het verzoek vervallen en advi- seeren B. en W. dan ook gaarne daarop een gunstige beslissing te nemen en de verordening regelende het georga niseerd overleg voor zoover noodig te wijzigen. Toen op 15 Februari j.l. de prijzen voor bouwperceelen op de terreinen van de Griffioen aan de orde waren, was er eiaaaim hij nog nooit gevochten had. Aan wat er zou gebeuren, als hij niet slaagde, durfde Fayre niet denken. Hij was nu overtuigd, dat om de een of andere re den de lijnen van Leslie's lot onvermij delijk met die van Sybil en Edward Kean verbonden waren, en hij wist, dat er meer op het spel stond dat Kean's aanzien als advocaat, als hij er niet in slaagde Leslie vrij te pleiten. Als in een droom zat hij er bij, gedu rende het lange onderhoud tusschen Kean en Cynthia, en als hij verslag had moeten uitbrengen over hun gesprek, zou dat vaag en verward zijn geweest. Pas bij het eind, toen Kean aanbood, maar naar het huis van haar tante terug te rijden, kwam hij weer tot het besef waar hij zich bevond en dwong zich met geweld tot handelen. „Als jij Cynthia steelt, ga ik weg", zei hij schertsend. „Ik heb nog het een en ander te doen onderweg." Zij waren zoo in hun gesprek verdiept, dat zij bijna geen acht sloegen op zijn heengaan, maar als Kean toevallig uit het raam had gekeken, zou hij er onge twijfeld over verbaasd hebben, dat Fay re, inplaats van dadelijk zijn zaken te gaan afdoen, eerst ongeveer een kwar tier verkoos te verknoeien in een ge sprek met Kean's chauffeur. Daarna riep hij een taxi aan en reed naar de club. Daar ging hij. regelrecht naar 'zijti kamer en zocht Let adres op, nog geen Volledige overeenstemming over twee perceelen nml. 11 en 20, voor beide waarvan een koopsom van 1750 was voorgesteld. Thans geven B. en W. toe, dat perceel 11, hoewel mooi gele gen ten opzichte van de zon, minder fraai van vorm is, zoodat bebouwing wel eenige moeilijkheden zal gepaard gaan. Daarom luidt het voorstel den koopprijs nader te bepalen op 1500. Bij vergelijking met andere bouw perceelen is perceel 20 voorts ten aan zien van grootte en ligging werkelijk aantrekkelijk te noemen en een prijsver- hooging wel aanbevelingswaardig. Daar om stellen B. en W. voor den koopprijs van dit perceel nader vast te stellen op 2000. De eind-opbrengst van alle bouw perceelen gezamenlijk zal dus geen wij ziging ondergaan. Voor de jaren 1931 en 1932 is het bedrag waarvoor B en W. kasgeld kunnen opnemen, dat vroeger 250.000 was, gebracht op 550.000 omdat het ge durende geruimen tijd voor de gemeente onmogelijk was definitieve geldleeningen af te sluiten. Voor 1933 is het bedrag aanvankelijk weder op f 550.000 bepaald doch Ged. ^taten hebben daartegen be zwaar gemaakt en waar de genoemde moeilijkheden momenteel niet aanwezig zijn, stellen B. en W. thans voor het be drag weder op 250.000 terug te bren gen, waarede de commissie van finan ciën zich vereenigt. „Koopt toch in den Vreemde niet, wat hier eigen land U biedt", was de tendenz, de zinspreuk gisteravond in den vooral niet minder dan stampvollen Schouw burg. Bij de diverse films, vanwege „Het Nederlandsch fabrikaat", onder auspi- cies der locale vereeniging „Handelsbe lang". Haar voorzitter, de heer L. A. Stof- koper sprak 't in zijn welkom tot de genoodigden (speciaal den waarn. burge meester, de hoofden van bedrijven, de vertegenwoordigers der zustervereni gingen) nog eens uit, dat bij het Neder landsche volk, dat zoo lang mogelijk de goede traditie van de open deur voor het vrije ruilverkeer heeft hoog gehouden, nu in deze ure het besef levendig moet worden, dat men, als het tij verloopt de bakens moet verzetten. Dat nu ook wij met allé kracht moe ten steunen en gaan betrekken, uitslui tend het Nederlandsch Fabrikaat, als dit niet duurder en even goed is als het Buitenlandsche. Wie dat beseft, hij worde het aan wezige lid van het hoofdbestuur van „Het Nederlandsch Fabrikaat" de heer H. J. M. van Raalte, te Vlissingen wekte in 'n kort inleidend woord, daartoe krach tig op lid dezer vereeniging. Haar doel is toch de belangstelling in de Ne derlandsche Nijverheid en mogelijk het gebruik van in Nederland vervaardigde waren en producten aan te moedigen, en er den voorkeur aan te geven. En haar daden waren en zijn velerlei, om tot het doel te geraken. Dat ons land toch waarlijk veel kan op allerlei gebied, zagen we in een uit gebreide industrie-revue op het witte doek Een duidelijk beeld en een blij vende indruk. Een goede afwisseling bo vendien in deze dagen, waarin we maar lezen van en schrijven over werkloos heid, inkrimpen, stopzetten, enz. Al de ze projectie bezoeken verhaalden van arbeid, van productie, van handel. En ze riepen ons a.h.w. toe: steunt die produc tie, en steunt dien handelKoopt toch (we veroorloven ons een variant), uit den Vreemden niet, wat eigen land U minstens even goed biedt. Zeep b.v.: een groot bedrijf is de fa briek de „Klok" te Heerde, zuivelpro ducten, we werden rondgeleid in deF.N. Z. te Den Haag, in de Hollandsche Draad- en kabelfabriek te Amsterdam. We zagen een bloemlezing uit de wel bekende P. Sluis'-film van de Pluimvee- en vogelvoederfabrieken te Weesper- kaspel. Van Nelle vroeg met geestige tee- kenintjes aandacht voor haar tabak en koffie. Evenzoo Bussink voor zijn De venter koek. Afwisseling te over: een beeldenreeks van drijfriemen, vliegwielen, drilboren, van lieden, die in lange rijen instoppen, dichtbinden, plakken, rhytmisch. Tem po Maar Nederlandsch al dit fabrikaat. En daarom de belangstelling in het onthou den waard. Juist gekozen bescheiden klinkende muziek begeleidde. Na afloop, een verloting, geschenken van deelnemers. Vele gelukkigen togen met Gerozilver, potjes mosterd, legkaar ten e.d. huiswaarts. Vroeger waren parketvloeren luxe Nu begint men echter meer en meer in te zien, dat er geen mooiere èn goedkoopere vloer bedekking bestaat dan een parketvloer! 'n Parketvloer is onverslijtbaar, heerlijk warm aan de voeten, hygiënisch èn buiten gewoon gedistingeerd. Als U in het komende voorjaar de aanschaffing von een nieuwe vloerbedekking overweegt, vraag ons dan even om nadere inlich tingen. BRUYNZEEL'S VLOERENFABRIEKEN - ZAANDAM (Ingez. Medj dat Gregg hem gegeven had, toen die hem had aangeraden zijn vriend Lloyd op te zoeken. Daarna haalde hij uit zijn portefeuille eenige oude foto's te voor schijn en voegde er Het kiekje, dat hij van miss Allen gekregen had, bij. Hij stopte ze in zijn zak, spoedde zich naar beneden, stapte weer in de wachtende taxi en gaf den chauffeur Lloyd's adres. Hij vond hem thuis een ongelikte beer met een gezicht, dat veel had van dat van een abnormaal verstandige aap, en met slordig, grijs haar. Blijkbaar had hij wel verwacht van Fayre te zullen hooren en toonde jhij geen v;erbazing over diens komst. Hij gedroeg zich za kelijk en eenigszins ruw. Op Fayre maakte hij den indruk van een man, die weinig tijd over had voor anderen, maar die zich steeds geheel zou geven aan de zaak, die hij ter hand nam, wat het dan ook mocht zijn. „Ik kan niet veel voor u doen", zei hij eerlijk. „Ik heb nooit geweten, wie die kerel was, dien ik in Parijs met mrs. Draycott zag, en dat zal ik ook wel nooit te weten komen, tenzij ik hem toevallig eens ontmoet. En dat is niet denkbaar, want ik ga nooit uit, als ik het laten kan. Dat is maar onzinnig tijd verknoei en, Ik haat het gezelschapsleven. Slappe thee en een hoop vervelende praatjes oyer, niets. Vraag mij maar, wat u weten haren, ging op een hoek van zijn rom melige schrijftafel zitten en keek Fayre door zijn sterken bril vol verwachting aan. „Ais u mij een verslag kon geven, wat er in Parijs gebeurde, zou ik u heel dankbaar zijn", stelde Fayre voor. „Ik ben bijvoorbeeld van de data niet zoo goed op de hoogte." „Ik heb één goede eigenschap", ver volgde Lloyd verstrooid. „Dat is mijn geheugen voor gezichten, 'k Vergeet nooit een gezicht. Beestachtig vervelend soms. Als ik dien man terugzag, zou ik hem herkennen. Wat data betreft, het was in de lente van 1920, dat ik hem zag. Ging naar Parijs, om iemand te raadplegen in de Sorbonne, en kwam dien man en mrs. Draycott in een klein restaurant in Montmarte tegen. Soort van plaats, waar ik heen ga, omdat ze bij mij past, maar die kerel was in het geheel niet iemand, die daar thuis be hoorde. Ook 'n verkeerde plaats voor mrs. Draycott. Zij waren daar, omdat zij niet gezien wilden worden, en natuurlijk werden zij juist gezien. Zoo gaat het. Ik had Draycott eens ontmoet en wist, dat deze man een ander was. Zooals ik mrs. Draycott kende, dacht ik er het ergste van. Kan me natuurlijk vergist hébben. (Wordt vervolgd). O A L.\ .if TJin.'iJjiit rithfïi L Zii

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5