Firma L. GABRIËLSE BINNENLAND, OLD FINISH MEUBELEN ARTJFORT FAUTEUILS ZEELANO. «OES. WEER EN mm. EUID-BEVELARD. ZEEUWSeWLMHDERER 0.D, NUMMER 62. TWEE BLADEN. DINSDAG 14 MAART 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. DE XXVIIIe NED. JAARBEURS. LANGEV1ELE - MIDDELBURG ZIE ETALAGE BLAZERS DAMES BLAZERS MIDDELBURG. Verwachting tot Morgenavond: VLISSINGEN. mrtocinfc ELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per «•egel, Ingez. mededeelingen «60 ct. p. r. /By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHECOUQANT£!2£ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mot „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou« rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. Traditie kan zich snel vormen. "En vrijwel allen hechten we er aan. Een der zich aldus gevormd hebbende, en gewaardeerde, tradities is het college in practische handels-economie, dat de heer W. Graadt van Roggen, secretaris generaal van de Kon. Ned. Jaarbeurs, telkenmale aan de verzamelde Neder landsche pers geeft, den dag voor de opening, 's morgens 11 uur. Als ge nog precies wilt weten waar: in de Stichtsche ïndustrieele Club. Ditmaal was, ondanks al het crisis wee, deze keurige rede ongemeen bloem rijk en gansch niet zonder hope. De on danks alles krachtige deelneming aan deze 28e Jaarbeurs rechtvaardigde dien opgewekten toon, in het huidige tijdsge wricht, zeer zeker „De XXVIIIe Nederlandsche Jaar beurs staat aldus ving de heer Graadt van Roggen aan, gereed: een gehar nast strijder. Wie, nog bevangen in het verouderde dwaalbegrip, het jaarbeurs wezen uit een oeconomisch standpunt mocht willen beschouwen als een „weel- de-belasting" voor den handel, zal door de morgen te openen jaarbeurs tot an dere inzichten komen. In de tijden, die wij thans beleven, is het jaarbeursinter- mediair voor industrie en handel een le vensbehoefte geworden, waarvan de on misbaarheid bewezen wordt door het groote offer, dat de industrie onder de huidige omstandigheden er voor brengt. Hadden de vorige jaarbeurzen geen posi tief zakelijk voordeel gehad voor de za kenwereld, de handel had allang het jaarbeursinstituut uitgeworpen Handel en industrie staan thans te vel de in het ruige grijsblauwe veldtenue, al leen toegerust met datgene wat uit een oogpunt van direct zakelijk belang strikt noodzakelijk is om te kunnen vechten voor het behoud van het naakt bestaan. Tot de allernoodzakelijkste uitrustings stukken van den Nederlandschen handel te velde blijkt echter de deelneming aan de Nederlandsche jaarbeurs te behooren. En- in dien zin staat dan ook de XXVIIIe Jaarbeurs te Utrecht gereed als een ge harnast strijder. Neemt men aan, dat er inderdaad nie mand meer aan de jaarbeurs deelneemt, die er eigenlijk geen nut in ziet dan maakt deze beurs met haar 1415, over 15.000 m2 oppervlakte verdeelde, deel nemers een alleszins gunstig figuur. Deze jaarbeurs moet gemeten worden met den maatstaf van dezen feilen tijd, en dam rijst zij, wat haar „soortelijk ge wicht" betreft, hoog boven haar voor gangsters uit De spreker betoogde ver der dat van een uiting van veerkrachtig kunnen en onbuigzaam willen als deze Jaarbeurs een invloed ten goede op ons zakenleven moet uitgaan. Het kan niet anders aldus ging hij verder of de komende jaarbeurs zal ook voor den handeldrijvenden middenstand een onbe wuste, maar daarom niet minder hechte aaneensluiting vormen van een groot aantal gelijkgezinden, gelijkbedreigden en gelijkstrevenden, en als factor van eenheid aldus van beteekenis worden voor den gemeenschappelijken strijd mocht het zijn ook voor den gemeen schappelijken opbouw. De jaarbeurs prikkelt de energie der zakenmenschen, die haar voor hun in koop bezoeken: er is iets gaande, er valt vrat te doen, men wordt meege sleept in een élan van zaken willen doen, van „to make the best" van wat er op dit oogenblik van het zakenleven te ma ken valt. Een eenvoudig winkelier heeft eens gezegd: „de jaarbeurs geeft mij al tijd een gevoel van verruiming; ik ga er naar toe met een i k-gevoel en ik keer er van terug met een w ij-gevoel, een be wustheid, dat ik niet alleen sta, maar deel uitmaak van een groeier, gelijk ge zind geheel; ik raak op de jaarbeurs het gevoel van eenzaam te gronde te zullen gaan k w ij t en ik krijg er voor in de plaats den moed om met de velen, die er even moeilijk voorstaan als jk, verder te strijden". Indien men aan het contact, dat de jaarbeurs met het zakenleven heeft, eenige practische waarde hecht zoo vervolgde spr. en daarin aanleiding mocht vinden de vraag te stellen: „wach ter, wat is. er van den nacht?", dan is een antwoord op deze vraag moeilijk. Onloochenbaar zijn er ook nu nog ver schijnselen hier en daar ,die met eenigen goeden wil aanvaard zouden kunnen worden als teekenen van herleving. Maar als men vraagt, kan er in het alge meen van een werkelijk herstel gespro ken worden, van een opleving, die over de geheele linie kans van doorzetten heeft, dan moet daarop het antwoord ontkennend luiden. Iets anders echter is het, wanneer men zou vragen, of in dezen duisteren nacht geen enkel lichtpunt te bespeuren valt. Lichtpunten zijn er zeer zeker en voor deze lichtpunten de oogen te sluiten zou even verkeerd zijn als herleving te wil len zien, waar deze nog niet is. Met fan tomen komen wij er niet in dezen tijd, maar het kleinste sprankje lichtgevende realiteit moeten wij vasthouden. Ons be drijfsleven is nog niet aangeland op het peil, waarop het geneigd zou zijn alle hoop op beterschap te laten varen Wat de tegenwoordige zoo moeilijke tijd eigenlijk van het maatschappelijk le ven verlangt, is niemand recht duidelijk, behalve wat één eisch betreft. En die eisch is, dat men als industrieel en za kenman de bewegingen, die de snel wis selende tijdsomstandigheden te zien ge ven, zoo juist mogelijk gadeslaat, daar op invloed zal uitoefenen, voor zoover het gaat en er zich overigens zoo goed en zoo snel mogelijk bij zal aanpassen. Op dit aanpassingsvermogen van ons be drijfsleven moge speciaal de nadruk wor den gelegd, niet alleen omdat dit aan passingsvermogen, wat de productie van goederen betreft, juist op de jaarbeurs zoo duidelijk tot uiting komt, maar ook omdat het juist datzelfde jaarbeursinsti tuut is, dat den middenstander kan steu nen in zijn streven om zich te kunnen orienteeren en zich los te maken van oude methoden en oude vormen, om die oplossingen te kunnen vinden, die door de omstandigheden worden geboden Een lichtpunt in de duisternis van het economisch bestaan is het ongetwijfeld^ dat verschillende zoo nationaal als inter nationaal zich thans duidelijk teekenen voordoen, waaruit blijkt, dat genomen maatregelen reeds hun gunstige uitwer king doen gevoelen. In zakenkringen heeft algemeen de meening post gevat, dat de economische malaise tot zulk een prijzenpeil van grondstoffen en artikelen heeft geleid, dat verdere daling geen groote afmetingen meer kan aannemen, de kans op verlies tot beperkte grenzen is gereduceerd; een meer vaste prijsba- sis, waarop een ommekeer binnen het bereik der mogelijkheden komt, en met de waarschijnlijkheid van een betere toe komst rekening gehouden mag worden. En het is lang niet onmogelijk, dat op deze vastere, zij het dan ook vocir een algemeene opleving te lage en voor de productie geenszins loonende basis, de handel in de naaste toekomst nieuwe impulsen zal krijgen, waaruit, zelfs bij gelimiteerde koopkracht van den con sument, een begin van opleving zou kun nen ontstaan. Vervolgens vertelde de heer Graadt van Roggen nog eenige bijzonderheden; wat betreft de deelname aan de Meu belbeurs deelde spr. mede, dat, in strijd met sommige berichten, wel degelijk meubelhandelaren op de beurs aanwezig zijn. Aan de voorjaarsbeurs nemen intus- schen niet alle firma's deel, waardoor ook een teruggang in het totaal-aantal deelnemers is verklaard. Aan de Najaarsbeurs zal wel weer door de heele groep worden deelgenomen, maar daar zullen enkele firma's ver- eenigd zijn in een voor het publiek ge sloten afdeeling. Na een rondgang door de nog hevig in statu nascendi verkeerende Jaarbeurs vereenigden de aanwezigen zich aan een lunch, waar van gastheer tot gasten en omgekeerd enkele welwillende toespra ken werden gehouden. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND" In de Zondag j.l. te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond is bij ac clamatie aangenomen een motie van de afdee ing Amsterdam, waarin geprotes teerd werd tegen de anti-semitische ophitsingen, zoowel van buitenlandsche als van binnenlandsche zijde in ons land en het Nederlandsche volk opgeroepen werd krachtig stelling te nemen tegen elke inbreuk op onze nationale geeste lijke en gewetensvrijheid. Met verbazing werd kennis genomen van het gepubliceerde bericht, als zou door twee candidaten van den Vrijheids bond een verklaring zijn afgelegd aan de Boerenbonden, aangezien aan de In 't ongeluk zwijgen is gemakke lijk in 't geluk onmogelijk. vergadering bleek, dat alleen een mon deling onderhoud schriftelijk werd vast gelegd en dat het daarbij ten aanzien van de Boerenbonden ingenomen stand punt geheel in overeenstemming is met het program van den Vrijheidsbond en de door het Hoofdbestuur der Liberale Partij met de besturen der Boerenbon den gevoerde correspondentie. Zonder hoofdelijke stemming is aan genomen een motie-Amsterdam, waarin verzocht wordt na de verkiezingen een commissie te benoemen, tot herziening van het reglement op de candidaatstel- ling. Bij eerste stemming is de heer H. J. Peletier uit Leeuwarden tot lid van het hoofdbestuur gekozen. Periodiek traden af en waren niet herkiesbaar: prof. dr. H. F, Colénbrander, mevr, H, A. v. Riel- Smeenge, Ed. G. Schürmann en dr. I. H. J. Vos. Gekozen werden bij herstem ming: mevr. W. A. HofmanPoot (Bre da), mr. C. H. Guépin (Santpoort), dr. S. E. B. Bierema (Usquert), mr. K. Jans- ma (Amsterdam) en mevr. A. M. Koek Mulder (Amsterdam). Op de algemeene jaarvergadering van de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond gehouden te Utrecht, is de vol gende motie, voorgesteld door de af deeling Delft, aangenomen met algem. stemmen: De Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond", bijeen in haar algemeene vergadering te Utrecht, overwegende, dat de communistische, Marxistische en revolutionnaire propa ganda, welke een aanvang heeft geno men op het einde van de vorige eeuw én haar hoogtepunt van systematische or ganisatie en raffinement heeft bereikt in de jaren na den oorlog, bij verschei dene volksgroepen gevoerd heeft tot 'n ontbinding der geesten, tot een volsla gen wanbegrip omtrent de eerste rech ten en plichten van den staatsburger, en dientengevolge tot een ondermijning van het staatsgezag en van de maat schappelijke en economische orde, overwegende, dat deze verwording in Nederland steun vindt in een steeds sterker agitatie van een vierde deel der bevolking, wijl immers, blijkens de be schamende gebeurtenissen in Februari ook de sociaal-democraten zich in een revolutionnaire positie hebben ge plaatst, overwegende, dat deze verwording van de zijde van het gezag niet te rechter tijd en in voldoende mate is ge keerd, overwegende, dat dit heeft geleid tot steeds grooter vervreemding van het welgezinde deel der burgerij van de pu blieke organen, tot misleiding des volks en tot uitbuiting der massa voor partij politieke doeleinden en belangen, overwegende, dat dientengevolge de grondgedachte van ons staatswezen, in het bijzonder de geestelijke en maat schappelijke vrijheid, een voornaam li beraal beginsel, wordt aangetast, verklaart met instemming te hebben kennis genomen van de verdediging van ons standpunt in dezen door de beide liberale Kamerfracties, en spreekt als haar overtuiging uit, dat het de taak van partij en afgevaar digden is door samenwerking van alle staatsgetrouwe partijen te waken voor de krachtige handhaving van staat, or de en gezag. EEN CONFLICT. Naar men uit Den Haag aan de N. R. Crt. meldt is er verschil van meening ge rezen tusschen den burgemeester en den chef van diens kabinet, mr. dr. W. Wes terman, die op de candidatenlijst van het Verbond voor Nat. Herstel nr. 2 staat. De burgemeester zou de aanvaarding van een Kamercandidatuur, onverschil lig voor welke partij, niet in overeen stemming achtten met de funciie, die de heer Westerman ten stadhuize vervult. Hiertegenover zou mr. Westerman zich op het standpunt hebben gesteld, dat de opvatting van den burgemeester een on redelijke beperking zou zijn van de staatsburgerlijke rechten van de ambte naren in openbaren dienst en verklaard hebben dat hij zich daarin in geen geval zou schikken. Prof. Pierson, wiens naam voorkomt onder het manifest van het Verbond voor Nationaal Herstel, verzoekt mee te deelen, dat zijn naam ten onrechte is genoemd, daar hij niets met dit Verbond uitstaande heeft. DE RIJN-SCHELDEVERBINDING, Het Kanalen-comité voor West-Bra bant heeft een vergadering belegd tegen Woensdag 15 dezer te Bergen op Zoom. Op deze bijeenkomst zullen mr. Walter Baars, voorzitter van de R.- K. raads fractie te Rotterdam en Jan Schilt- huis, groot-industrieel en lid van de Kamer van Koophandel te Ro tter- d a m het standpunt uiteenzetten, dat Rotterdam inneemt ten opzichte van de Rijn-Schelde-verbinding. BOND VAN MARINE-ONDEROFFICIEREN. Op de afdeelingsvergaderingen van den Bond van Marine-onderofficieren is gesteld en aanvaard, dat het hoofdbe stuur het volle vertrouwen van de le den heeft; het bestuur werd gemachtigd die maatregelen te nemen welke een verder voortbestaan van de organisatie mogelijk zouden maken. Besloten werd om ten aanzien van de nieuwe lijnen, waarlangs de organisatie zich in de toekomst zal hebben te be wegen, af te wachten hetgeen door den minister van Defensie zal worden be schikt. Ten einde eventueel bestaande mis vattingen over de houding van den Bond ten aanzien van de gebeurtenissen in Oost-Indië weg te nemen, werd uit drukkelijk verklaard, dat die gebeurte nissen onvoorwaardelijk z ij n en zullen worden afge keurd. Onvoorwaardelijk stelt het hoofdbestuur zich op het standpunt, dat de leden als onderofficier den plicht hebben in alle omstandigheden het wet tig gezag te steunen. Naast het inten sief vervullen der plichten als militair, zal het hoofdbestuur trachten, met in achtneming van alle wettelijke voor schriften, de uit de leden komende bil lijke verlangens ter kennis van de daar toe bevoegde autoriteiten te brengen. (Ingez. Med.) VOORJAAR 1933. Vanzelfsprekend wilt U de kinderen „aardig" en „vroolijk" kleeden. Voor alle leeftijden hebben wij in alle gewenschte kleuren met bijpas sende Mutsjes; het vormt een keurig geheel en is degelijk. Bijzondere Nouveauté's in alle kleuren! Vraagt „thans" zichtzendingen. J. F. WOLSKY. Lange Delft I 18Middelburg. (Ingez, Med. Looft den Heer. Met een enkel woord willen wij herin neren aan de morgenavond te houden uitvoering van de Chr. zangvereeniging „Looft den Heer" van 't Zand, in de Con certzaal alhier. De uitvoeringen van Medio, Zooals ook uit een advertentie in het nummer van gisteren bleek, houdt Me- dioburgum Donderdag en Vrijdag haar uitvoeringen in den Schouwburg en daar op sloeg de laatste regel, dat de zaal geopend is van af kwart voor acht, niet op de aankondiging van den dansavond. De watersnood van 1906. Niet op 1 Maart, zooals een drukfout ons Zaterdag deed vertellen, doch op 12 Maart 1906 is Zeeland door een groote overstrooming geteisterd. Een belang stellend lezer was wel zoo vriendelijk ons daarop attent te maken. Op transport gesteld. De politie heeft gisteren in deze ge meente aangehouden den minderjarigen J. M. uit Rucphen, wiens opsporing, mede omdat hij verdacht wordt van verduistering,in het politieblad ver zocht was. T af el tennisclub. Gisterenavond is op een bijeenkomst van belangstellenden besloten tot op richting van een Goesche Tafeltennis club. In Schuttershof zal geoefend en gespeeld worden. Middelburg 14-n-'33 Maandag; hoog ste lucht temperatuur 13.9 °C; (57 °F); laagste 3.4 °C (38 °F). Heden 9 h: 5.6 °C; 12 h: 10 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 768 mm; laagste 767 mm. Hoogste barometerstand 771.3 mm te La Coruna; laagste 749,9 mm te Hapa- randa. Zwakke tot matige winden uit W. rich tingen, nevelig tot half bewolkt, waar schijnlijk droog weer, aanvankelijk zach ter. Zon op: 6 h 19; onder 18 h 00. Licht op: 18 h 30. Maan op: 21 h 47; onder: 6 h 43. L.K.: 18 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Maart. Hoogwater. Laagwater Di. 14 2.31 14.54 9.15 21.18 Wo. 15 S 3.06 15.34 9.51 21.85 Do. 16 3.52 16.15 10.34 22.40 Hoog- en Laagwater te Wemeiding® Maart. Hoogwater. Di. 14 4.37 16.57 Wo. 15 5.12 17.37 Do. 16 S 5.54 18.15 Laagwater. 10.05 22.20 10.43 23.00 11.29 23.46 De algemeene Nederlandsche ver eeniging van Vreemdelingenverkeer houdt haar jaarvergadering, zooals reeds bekend, dit jaar te Vlissingen en wel op 12, 13 en 14 Juni. De officieele ontvangst heeft Maandag 12 Juni op het stadhuis te Vlissingen plaats, Dinsdags heeft het eigenlijk congres plaats. Voor Woensdag bevat het programma bezoek aan Zuid- Beveland, tocht met een der mailbooten van de Zeeland en ten slotte een bezoek aan Middelburg en bezichtiging van het belicht stadhuis. Voor Donderdag is nog een bezoek aan de Middelburgsche markt aangekondigd. Het aantal ingeschreven werkloo- zen minderde met 31 en bedraagt thans 1092, van wie er 114 bij de werkverschaf fing te werk zijn gesteld. Excessen op landbouwgebied. IERSEKE. Men schrijft ons: De landbouwer B. alhier gaf in ruil voor een graskalf een voer erwtenstroo en 80 hl aardappelen, te leveren franco huis. Voorts werd door den ontvanger van het stroo en aardappelen geruild een pasgeboren stierkalf voor een pakje sigaartjes van 30 stuks. Dat geschiedde in de maand Maart van het jaar 1933 te ïerseke. Smokkeldrama. PHILIPPINE. Zondagnacht heeft zich op den weg van Philippine n. Bouchau- te, even over de Nederlandsche grens een ernstig smokkeldrama afgespeeld. Zekere J. K., een bekend smokkelaar, reed met een vrachtauto de grens over en ontmoette de Belgische douanen, die hem wenkten te stoppen voor visitatie. De autobestuurder vermeerderde ech ter zijn vaart en vloog de ambtenaren voorbij. Dezen maakten onmiddellijk ge bruik van hun vuurwapens en schoten talrijke malen in de richting van het voertuig. Een der kogels raakte den.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1