nm J BEURS- EN WISSELKOERSEN. K SPORT. LAATSTE BERICHTEN. BEURSTHERMOMETER van Maandag. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. BUITENLAND. Algemeen Overzie&S. r AMSTERDAM, 13 Maart. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 100%—100%. Ned. 31 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 79%79%. Cert. N.W.S.-2% 67—67. O. Indië 22 1000-6 95%—95%. O. Indië 23 100-6 73%—72. O. Indië 16 1000-5 94%—94%. O. Indië 26 1000-4% 89—89%. Denemarken Oblig. 1926-5 77% Duitschl. 100-7 62%—60%. Duitschl. 30 1000-5 52—50%. Amssterdam 1933-5 99—99y8. Rotterdam 1926-1930-41/2 89—89'/.|. Utrecht, prov. 1929h4Vs 102 'S-Graveniiage 1929-4V2 100% APOTHEKEN. Niet de apotheek van den heer M. J. van Pienbroek, doch die van mevr. Wed. J. Walraven v. d. GardeHammacher, Korte Noordstraat, is deze week ge opend. Voetbal. Middelburg—V.S.V. 2—3. Onder ideale weersomstandigheden speelde Middelburg z'n aangekondigde „piendly-game" tegen V.S.V. uit Vel- seroord, de stoere en hardwerkende ploeg uit het Westen. Het resultaat geeft de verhouding vrij wel weer, zoodat de IJmuidenaren de overwinning volkomen verdienden. Van hun tiental (want ze speelden maar met 10 man, terwijl Remijn als elfde V.S. Ver de zaak aanvulde) leek ons het ach tertrio het beste gedeelte van het team, waarvan v. d. Grient wel de beste was. Doelman v. d. Wint heeft den roep, die er van hem uitgaat op overtuigende wij ze bewezen en heeft z'n doel naar be- hooren verdedigd. Hij moest voor een paar goaltjes van Suijkerbuik zwichten, doch het kwam ons voor, dat hem juist bij beide doelpunten het zicht op den bal ontnomen werd, zoodat hij hierin geheel vrijuit gaat. Hun halflinie ver toonde pootig spel, terwijl hier het werk van den rechtshalf opviel. Ook h in aar.- valslinie vertoonde goede kwaliteiten, doch het kwam ons voor, dat in vele ge vallen deze heeren het te netjes wilden doen, zoodat ten lange laatste de Mid delburg verdediging kon ingrijpen. Ze scoorden 3 regelmatige doelpunten. Het Middelburg-team kon ons in deze opstelling niet bekoren. Geelhoed was naar de linksbinnenplaats verhuisd, ter wijl Jan Leijnse nu linksback speelde en C. Minderhoud als rechterverdediger fungeerde. Suijkerbuik kreeg de rechts buitenplaats toegewezen, doordat Merk op de ziekenlijst stond. Hun spel stond voor halftime niet veel hooger dan mid delmatig tweede klasse, al kwamen er zoo nu en dan eenige oplevende momen ten in voor. Het werk van Fl. Minder houd was bepaald zwak op de linksbui tenplaats en gezien de bereikte resulta ten met deze proefneming in de laatste wedstrijden doen ze ons Becks toch nog niet heelemaal vergeten. Ook in de ver- diging rammelde het zoo nu en dan als een bus en kon 'ook C. Minderhoud in den beginne weinig vat op het spel van z'n tegenstanders krijgen, zoodat het Middelburg-doel meermalen in gevaar kwam. P. Ploegaert moest er vaak aan te pas komen en speelde meestal als derde back, zoodat er van 't steunen der voorhoede weinig of niets kwam langs dezen kant. Het hiaat hiertusschen was meermalen erbarmelijk groot en het wekte dan ook geen verwondering, dat de Velsenoorders in deze gaping hun combinatie konden opbouwen en ten uit voer brengen. Alles bij elkaar genomen hebben we eën matig partijtje voetbal kunnen aanschouwen. De verandering in de voorhoede na de rust n.l. Suijkerbuik linksbinnen en Geelhoed op dien vleu gel was een verbetering, doch zielig was het dat nu Fl. Minderhoud naar een plaats verhuisde die hem heelemaal niet lag n.lrechtsbuiten? Suijkerbuik fokte zooals reeds eerder gezegd twee goaltjes, die beide uit een - doelverwarring ontstonden. Scheidsrechter Kaptijn had geen moei lijke taak, daar de wedstrijd in de beste verstandhouding gespeeld werd. Opmerker. GoesNieuw Borgvliet 13. Goes heeft, door dezen wedstrijd te verliezen, haar laatste, kleine kans op het kampioenschap, geheel verspeeld. Was reeds daardoor de uitslag een groo- te teleurstelling, dit nog temeer, omdat deze strijd gemakkelijk gewonnen had kunnen worden. De gasten kregen hun eerste en tweede doelpunt vrijwel ca deau. Goes mistte een strafschop en wist in de tweede helft, ondanks dat zij vrij wel voortdurend in den aanval was, niet éénmaal het net te treffen Ongetwijfeld was de voorhoede, door het, wegens fa milieomstandigheden absent zijn van v. d. Klooster, gehandicapt, maar deson danks had toch wel beter aanvalsspel verwacht mogen worden. Het was ech ter alles een onbesuisd getrap, met nu en Zeeuws. Hyp. B-5 100100%, Zeeuws. Hvp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 107%107%. C Rott. Bank ver. 79%80. A Twentsche Bank 94 A Pref. Jurgens A 91%90%. A De Schelde N.B. 40%40%. A Ver. Papf. v. Gelder 53%51 C Am. Car Foundry 7%7%. C Am. Smelt Ref. 14%14%. C Farbenind. I.:G. 92%94. C U. States St. C. 29—28%. C North Am. Cy. 21%21%. A Born. Sum. H.M. 138%—138%. A Ned. Wol Mij. 55%—55%. A Singkep Tin M. 78—77. I A J. Ci. Japan La. 33— 34. A Rot,terd. Lloyd 48Vi—48Vi'. A S. M. Nederland 52i/8—50y2. A Amst. Thee .CM. 33%—3^y2. A Houth. Alberts 26 C Baltemore en Ohio 10—9i/g. dan beter spel van den linkervleugel, die evenwel veel te weinig te doen kreeg. Het eerste kwartier van den wedstrijd verliep zonder veel teekening in den strijd, waarbij de ploegen vrijwel aan el kander gewaagd waren. Alleen leken de gasten wat vinniger en doortastender Het eerste mooie schot loste Schrijver, 'na zelf goed opgebracht te hebben, doch de keeper van Nieuw Borgvliet stopte den kanjer op fraaie wijze. Kort daarop kwam een zachte bal in de richting van het Goesche doel; Schipper, de keeper, riep: laat maar gaan, doch Bluns sprong er voor; van-zijn borst stuitte de bal voor de voeten van den doorgeloopen v. d. Wijngaardt, die nu een niet te missen doelkans had. (01). Enkele minuten later bracht een aan val der gasten den bal dicht bij de ach terlijn, links van den doelman. Inplaats dat toen één der Goesenaars aan de scrinage een eind maakte, door het le der achter te trappen, probeerde men het vrij te krijgen, wat niet gelukte; maar wel belandde de bal tenslotte voor het doel, waar v. d. Wijngaardt weer present was om het in te trappen. (02). De hoop herleefde in de Goesche har ten toen Schrijver, na goed doorgeven van Cobben, een fraaie ren ondernam en onhoudbaar inschoot, (12), maar kort daarop, uit een corner, brachten de gasten hun voorsprong weer op twee punten. Schipper stond teveel vóór in zijn doel, kon daardoor den bal niet be reiken, en het was voor de derde maal v. d. Wijngaardt, die, nu met een mooien kopbal, voor Nieuw Borgvliet scoorde. Voor de rust kreeg Goes nog een straf schop te nemen, maar deze werd, ge- woote-getrouw, gemist. Jammer vooral ook voor den schutter, voor Daniëls, die anderzijds zooveel goed werk liet zien Over den strijd na rust kunnen we zeer kort zijn. De gasten brachten het nu en dan tot een uitval, maar Goes was eigenlijk voortdurend in het offensief. Nieuw Borgvliet verdedigde echter „met man en macht" en dank zij vooral ook backs en keeper, wisten de Goesche voorwaartsen het niet tot een doelpunt te brengen. Eenmaal trof het leder den onderkant van de doellat, en het publiek gilde reeds ,goal", maar de scheidsrech ter had blijkbaar niet geconstateerd evenmin als wij dat konden dat het doelvlak gepasseerd was en liet dus doorspelen. Zoo kwam het einde met denzelfden stand als de rust: 31 voor Nieuw Borgvliet. De overige uitslagen in afdeeling IV waren: lste klasse. Willem II—M.V.V4—3 N.A.C.Bleijerheide 21 2de klasse R.B.S.Baronie 21 D.O.S.K.O.—Breda 2—1 T.S.C.Vlissingen 22 HeroTerneuzen 62 3de klasse HulstZeelandia II 50 Vlissingen IITerneuzen II 50 M.E.V.O. II-Zeelandia 11 GoesNieuw Borgvliet 13 Handbal. E.M.M.—R.H.B.S. 0—10. Alle begin is moeilijk, dit ondervon den Zaterdag de leden van E.M.M. te Middelburg, welke athleten een elftal hadden gevormd ter beoefening van het handbalspel en die voor 't eerst dien dag een vriendschappelijken wedstrijd speel den op het gemeentelijk sportterrein te gen de R.H.Ë.S. club uit Vlissingen. Deze club gaf duidelijk blijk zich in dit spel reeds veel verder te hebben bekwaamd en liet een zeer goed samenspel zien, terwijl zij over een uitstekenden doelver- dediger beschikt, die in zijn halven cir kel voor het doel verboden terrein voor de tegenspelers heer en meester bleef en dan ook geen enkele maal den bal door liet in zijn heiligdom. Heel anders was het aan den anderen kant, de doelverdediger van E.M.M, heeft nog heel wat te leeren en zal dan in het vervolg den bal niet meer 10 maal laten passeeren. Het was intusschen ook voor de Mid delburgers een goede oefening en men heeft met dezen wedstrijd den eersten stap gezet voor een nieuwe tak van sport voor onze omgeving. Op het sportterrein wapperde de nieu A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 75%73%. C Int. Nickel Cy. 8%7%. A koloniale Bank 63%62%. A N.l. Hbk. 1000 54%—54%. C Ned. H. M. 1000 62%—61. A Alg. Kunstz. U. 30%28. A v. Berkels Pat. 1617%. C Calvé-Delft 57—58%. A C. Suiker Mpij. 18%18%. A Int. Viscose 18% A Ned. Ford A.M. 109%—108%-110%. A Philips Gem. B. 114%—113%-110%. C Unilever 101 99%-97%. C Anavonda Cop. 7%7%-6%'. C Bethlehem St. 14%—13%-13. A A.N.I.E M.—N.B. 198—200. C A. Gas en El. Cy. 1%1%. C Cities Serv. Cy. 2%2%. A Kon. Petr. Mpij. 147%144%-43%. C Contin. Oil Cy. 5%— 5%-5%. C Shell Union O C. 4%4%. A Holl. Amer. Lijn 2%3. A K.N. Stoomb. Mij. 12%12% we vlag van E.M.M., een geschenk van het Zeeuwsche Sporthuis. Hockey, MiddelburgE.M.H.C. 31. De gasten van dezen Zondag kwamen met den vasten wil zich hun laatste kans om van de onderste plaats af te komen, niet te laten ontglippen. Middel burg echter, evenmin veilig staande, zette er alles op een overwinning te boeken. Zoo ontspon zich een felle strijd, waarbij beide partijen goed tegen elkaar opgewassen bleken. Beide aan- vallinies vertoonden een overrompelend snel spel en lieten de backs hard zwoe gen om hun terrein te zuiveren. De Eind- hovenaren wisten echter minder goed te profiteeren van de kansen en ver knoeiden door treuzelen een zekeren goal. Niet alzoo de gastheeren; de Mid- delburgsche midvoor verschalkte twee maal den Eindhovenschen doelman, die overigens zeer goed werk liet zien. Spe ciale lof verdiende echter de jeugdige keeper van Middelburg, die op rustige en voortreffelijke wijze verschillende harde schoten stopte. Het doelpunt, dat de Eindhovensche midhalf uit een scrim mage scoorde, had hij niet kunnen ver hinderen. Na halftime spande Eindhoven alle krachten in om den gelijkmaker te sco ren; een schot trof doel, echter was even te voren wegens een overtreding afge floten. Middelburg beschikte over een betere techniek en over een middenlinie die uitstekend op dreef was. De mid voor der thuisclub zorgde voor een der de doelpunt. Aan weerszijden bleven de aanvallen zeer gevaarlijk tot het seinde toe, dat de gastheeren een zwaarbe- vochte 31 zege bracht. Uiisluifend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van w 'abl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 labi. a 10 cis. (Ingez. Med,j TOXMM!l»«XreaU0Mnfl.1Pt»»X»ra OVERREDEN EN GEDOOD. Zondagavond is het 7-jarig zoontje van den heer A. J. te S a m b e e k on der een auto geraakt. Maandagmorgen is het kind aan de bekomen verwon* dingen overleden. DE AARDBEVING IN Z.-CALIFORNIE. Zondag had men in Zuid-Californië eenigszins een overzicht van de schade, die de aardbeving in den nacht van Vrij dag op Zaterdag heeft aangericht. Er zijn ongeveer 150 dooden, waarvan meer dan de helft worden betreurd te Long Beach, Compton en Huntington Park, waar de Vernieling het grootst is; het aantal gewonden bedraagt tusschen de 1000 en 1500, waarvan velen in ern- stiAen toestand zijn opgenomen, in alle beschikbare ziekenhuizen. Het totaal bedrag van de aan eigendommen toege brachte schade wordt door de autori teiten voor het geheele aardbevingsge- bied, dat zich uitstrekt van Santa Bar bara tot San Diego, geschat op 25 mil- lioen dollar. Duizenden zijn dakloos ge worden en geven er de voorkeur aan in de open lucht te blijven in plaats van naar hun verwoeste huizen terug te keeren. Zondagmorgen vroeg is op het Broekterrein te Arnhem een Duitsche luchtballon bemand met drie personen, gedaald. Zaterdagavond was de ballon te Bannen in Duitschland, opgestegen voor een wetenschappelijken tocht. Bij het landen kwam de ballon in aanra king met de electrische hoogspannings leiding, waardoor deze licht werd be schadigd. De telefoonleiding werd over een lengte van 2 km. vernield. De rei zigers zijn per trein teruggekeerd. Het 9-jarig meisje F. te Heerlen is Zondag door den taxi-chauffeur L. J. uit Hoensbroek overreden en gedood. Toen de 74-jarige H. J. uit Ot ter s u m Zondagavond op de tram VenloNijmegen wilde stappen, werd hij plotseling door een auto aangereden I De man was op slag dood. A Ned. Scheepv. U. 51%—52%-51. A B.V mstcdam 184181%-89%. A Java Cult. Mij 122118%. t«j 76%. A Poerworedjo S.O. 5%5%. ju.e.1 ucLtav.a i5o%157%-54. C Deli Mij 1000 127%—126. A Senembah 135%136%. C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 57%—55%-56. A Deli-Bat. Rubber 21%21%. A Hessa Rubber 20%21. A Serbadjadi S.R. 16%16%. Prolongatie 1%1. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 11 Mrt. 8.60 59.05 9.78% 34.75 48.05 38.50 13 Mrt. 8.54% 59.— 9.74% 34.62% 48.04 38.25 - Rubber - Schepen - Tabak -Obl.markt- - Unilever - Amerika - Philips - - Koninkl. Markt - Industrie - Suiker De Rijkspresident heeft den be kenden nazileider en propagandist dr. J. Göbbels benoemd tot rijksminister voor de volksvoorlichting en propagan da. Hedenmiddaig om half drie zou op de Londensche beurs de Amerikaan- sche dollar weer worden genoteerd. MARKTBERICHT. Rotterdam, 13 Maart. Binnen- landsche granen: gerst chevalier 44.25, haver 3.254, erwten, kleine groene 7.5012, extra tot 14, schokkers 11 13, overigens 710, bruine boonen 6 7.75. Buitenlandsche granen: mais gele la Plata disp. en st. 74, Donau calfox disp. 68, aangekomen 66.50, st. 66, Ame- rikaansche mixed disp. 68.50, stoomend 68, Russische mixed disp. 67.50, st. 66.50. M»"en Aku f Wettig gedeponeerd.) 1$ VOOR VISCH,T auerfuhste WAT ER IS. =y= SM ;l (Iugez. Med.) WAAKZAAMHEID VAN EEN SPOOR WEGWACHTER. Vrijdagavond reed de vrachtrijder M. uit Oud Gastel huiswaarts. Gekomen bij den spoorweg)- overgang over de lijn Breda—Roosen daal zag de chauffeur niet, da,t de af- ■sluitboomen neergelaten waren en reed hij in volle vaart door de geslolen hoo rnen, waardoor beide lijnen werden ver sperd. De spoorwegwachter De Vla ming, die den wagen met groote snel heid had zien aankomen en een ongeluk voorzag daar de sneltrein van Breda reeds in zicht kwam liep mejt een rood stopsignaal den trein tegemoet, zoodat deze tijdig tot staan kon wcurden ga- bracht. Dit was echter niet zonder on- geluken afgeloopen, indien de chauf feur van den vrachtwagen niet eenige meters achteruit was gereden, waardoor de lijn Breda—Roosendaal was vrijge komen. Door deze manoeuvre was ech ter de ijzeren afsluitboom door de caros- serie van den wagen gedrongen, zoodat deze muurvast op de andere lijn stond. Nu kon ieder oogenblik de boottrein uit VIMrS .in gjeti na>deren. De .sooaa-*- wegwachter wist echter nog tijdig het spoorwegpersoneel uit Hoeven te waar schuwen, waardoor de boottrein nog tij dig tot stilstand kon worden gebracht. Deze kreeg 20 minuten vertraging, door dat eerst de ijzeren afsluitboom die in de carosserie stak, moest worden door gezaagd .voordat de lijn Roosendaal Breda vrij ton worden gemaakt. Aan heit kranig optreden van den spoorweg-,vach- ter de V. is he^t te danken, dat dit on geval dat ernstige gevolgen had kunnen hebben is beperkt gebleven tot malerieie- le schade. De marechaussee uit Fatten heeft het onderzoek in handen. De chauffeur verkeerde in beschon ken toestand en is in verzekerde bef-wa- ring gesteld. Goes.. Bevallen: E. J. Maat geb. Guxran zn. Overleden: M. C. A. Raas 9 jjar z. 's- Heerenhoek. Gemeenteraadsverkiezingen in Pruisen. De uitslag der gemeenteraadsverkie zingen in Pruisen wordt gekentee- kend door een geringere opkomst der kiezers, dan voor de Rijksdag- en de Landdagverkiezingen van- de vorige week. In overeenstemming hiermede zijn ook in de resultaten verschuivingen ontstaan, waarvan het opvallendste is, dat het aantal der uitgebrachte com munistische stemmen zeer achteruit ge- loopen is. Binnen acht dagen bijv. daal de te Groot-Berlijn het aantal op com munisten uitgebrachte stemmen van rond 719.000 op nauwelijks 500.000. Zoo kreeg de N.S.D.A.P. bijna 985.000 tegen vorige Zondag 1 millioen, terwijl Zwart- Wid-Rood 311 000 tegenover vorigfe week 315.000 stemmen, In Munster liep het Centrum terug van 30.000 op 24.000, zoodat de Centrummeerderheid in den gemeenteraad hier is gebroken. Tot Zondagavond ongeveer 11 uur waren geen berichten ontvangen om trent incidenten bij de verkiezingen. De voorloopige telling van de uitge brachte stemmen voor den Berlijnschen gemeenteraad geeft als resultaat een meerderheid voor het nationale front, dat van de 225 zetels er 113 heeft ver overd. Deze telling is nog niet defini tief, zoadat nog wijzigingen kunnen in treden. Rijkskanselier Hitier heeft Zaterdag te Berlijn in het Sportpaleis een rede ge houden die de radio heeft ve-spreid. Wie hem hoorde kwam toch wel wat on der den indruk van dit overweldigend enthousiasme. Aan zijn betoog ontleenen wij: Wij zullen er voor zorgen, nimmer weer te vervallen tot wat is geschied of daartoe door ons eigen optreden aan leiding te geven." Onze beweging houdt zich verre van de fantasieën van den eeuwigen vrede en de eeuwige verzoening. Ik wil wel verzoening met andere vol ken, maar die kan slechts tot stand ko men tusschen twee, die gelijk recht bei zitten, en gelijk recht is slechts daari waar gelijke kracht is. Verzoening kan niemand méér wenschen dan iemand, die als ik de vreeselijke nadeelen van den oorlog met eigen oogen 4% jaar lang heb gezien en beleefd. Zes weken is de nationale regeering aan het werk en in deze zes weken heb ben wij het Duitsche volk tot een onge- hoo~de krachtsuiting gebracht en bij milioenen het geloof gewekt, dat Duitschland niet verloren is maar zal herrijzen. Het is geen toeval, dat in de ze dagen voor de eerste maal de werk loosheid merkbaar is afgenomen. Dit is een bewijs van het terugkeerend ver trouwen. Met het vertrouwen keert de kracht terug en daarmee het recht en de eer, waaruit de vrijheid zal ontstaan en de welvaart. Volgens de Volkische Beobachter hee- het commissariaat van de rijks- regeering het volgende geconstateerd: het Vakvereenigingshuis in M n c h e n, dat niet alleen de vakvereenigings- lokalen der verschillende bonden van den Alg, Duitschen Vakvereenïgings- bond, maar ook de partijlokalen van de S.P.D. en Reichsbanner, is als centrale van den Marxistische terreur, in het belang van de openbare veiligheid, bezet. In den nacht op Zondag heeft de S.A. van Koningsbergen het Vakver eenigingshuis bezet, evenals het Otto Braunhaus, waar zijn gevestigd, de Volkszeitung en de Sociaal-democra tische corporaties. De Swastika vlag. Goering heeft een order uitgevaardigd voor Pruisen, waarin wordt bepaald dat van Maandag af, op alle staats- en ge meentegebouwen, naast de vlag Zwart- Wit-Rood de Swastika-vlag moet wor den geheschen. Met een en ander gaat gepaard een sluiting van alle warenhuizen en een- heidsprijzenmagazijnen te Hamburg, en Dortmund. Trouwens de oploopen voor verscheidene warenhuizen hadden ver schillende winkeleigenaars er toch al toe gebracht hun zaken vrijwillig te sluiten. In het centrum der stad Brunswijk werden Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur na elkaar in het geheel 28 groote étala ge-ramen van de warenhuizen Karstadt en Adolf Frank en van de confectiezaak Hamburger en Litauer ingeworpen. De daders konden in weerwil van het drukke verkeer ongemerkt ontkomen. De politie en de hulppolitie zetten de straten over een groote uitgestrektheid af om de étalageramen te beschermen. Naar de politie meedeelt zijn in geen enkel geval plunderingen of diefstal voorgekomen. In de Kaiserstrasse te Freiburg verzamelden zich gisteren groote menig ten voor de warenhuizen en eenheids- prijzenwinkels. Voor de ingangen stel den zich S. A. menschen op. De warenhuizen en een aantal zaken met Joodsche eigenaars werden reeds

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2