gtiOHTZMEIf. SPSRT. GEMENGD NIEUWS. WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland ,j „H#4- ^ai.4'«X£ In II scènes, soms Punch-plaatfes ge lijk! Want op 't brengen van die Wilde- geest kwam 't hier aan. Die was, of be ter, die kwam er! Wat deerden dan en kele aanvalletjes van plankenkoorts en een enkel overbodig point d'orgue? Zoo plast „Ernst" in de rij van 17 jaar feesten dezer vereeniging, met zulk een ernst voorbereid en voor het voetlicht gebracht, in gulden letters! Het talrijk publiek, stuk en spelers duidelijk sympa lek gezind, reageerde vooral in II en ITT op het vele, dat Wilde hier zeggen laat. Voorzitter Van Empel begroette vóór den aanvang directeur en oud-directeur, leeraressen, leeraren, vertegenwoordi gers van bevriende vereenigingen, met een geestig welkomspeechje. En werd op zijn beurt gehuldigd namens Rhetorica door zijn ambtsvoor ganger, den heer H. Munnik Jr., die hem een boekwerk als uiting van dankbaar heid voor veel werk in het belang der vereeniging aanbood. Hulde aan het pittige Rhetorica- strijkje, dat de niet lange pauzen inderdaad bijzonder goed opvroolijkte. Welk een fraai samenspel ditmaal! Arr.-Rechtbank te Middelhui^. Zitting van Vrijdag 10 Maart De volgende zaken werden behan deld: P. B. M. M., 47 jaar,, jobloods te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hi; op 18 November 1932 te Ter Neuzen den Belgischen rivierloods H. van Hou cke, die bezig was het Spaansche schip „Mari" te beloodsen in de richting Gent door geweld, n.l. door Van Hou cke weg te sleuren of weg te trekken van den scheepstelegraaf, waarbij die loods post gevat had om zijne werk zaamheden te verrichten, dien loods wederrechtelijk heeft gedwongen be doeld schip niet te beloodsen. Toen de loods op het schip kwam bevond zich daar reeds de zgn. job- loods M. uit Ter Neuzen, die voorgaf door den kapitein van het stoomschip „Mari" te zijn opgedragen het schip naar Gent te beloodsen. Toen de Bel gische loods zich daarop tot den kapi iein van het stoomschip wendde, zeide deze, dat dit niet waar was en droeg hij den Belgischen loods zijn diensten op. Het gevolg daarvan was dat tus schen den aangewezen Belgischen loods en den jobloods M. een woordenwisse ling ontstond, die van de zijde van M weldra tot gewelddadig optreden aan leiding was, toen de Belgische loods or ders gaf voor het manoeuvreeren van het schip, en hij daardoor den Rijks- loods belette zijn functie als loods be hoojrlijk waar Je nemen.) Blijkens de ter terechtzitting voorge lezen dagvaarding werd verdachte ten laste gelegd het door geweld en be dreiging met geweld beletten van een ambtshandeling, subsidiair mishande ling, subsidiair overtredng van het trac- taat en de wet op het Loodswezen. Verdachte was verschenen. As eerste getuige werd gehoord, de Belgische zeeloods die aan boord was van de „Mari", toen dit ter reede voor de haven van Ter Neuzen aankwam. Deze verklaarde, dat de Belgische ri vierloods Van Hoecke in uniform ge kleed aan boord kwam om het schip op de haven te brengen. Verdachte was even te voren reeds aan boord geko men, eveneens met het doel het schip binnen de loodsen. Toen Van Hoecke zich naar de telegraaf begaf om orders te geven, maakte verdachte zich met geweld van den telegraaf meester. Hij pakte vervolgens den loods Van Hoe cke beet. De kapitein van het schip was op de brug daarbij tegenwoordig. Volgens get. zou de kapitein te voren op zijn navraag hebben te kennen ge geven, dat hij een Belgischen loods wil de hebben. Verdachte door den president onder vraagd, zegt, van een reederskantoor te Gent telefonisch te zijn opgeroepen en belast te zijn het schip binnen te loodsen. Hij geeft toe den loods Van Hoecke van voor den telegraaf te heb- llcweëgeduwd en bij zijn kraag te hebben gepakt, waarop get. De Clerk zegt: dat hij dat tot driemaal toe heeft gedaan. De ''et. Van Hoecke zegt door den chefloods te Ter Neuzen te zijn opge dragen het schip te beloodsen. Toen hij aan boord kwam was ook verdachte daar reeds, die op de beloodsing van 't schip aanspraak maakte. Daarover is woordenwisseling ontstaan met het bekende gevolg. De Oficier van Justitie zegt dat het gebeurde een gevolg is van een zeke ren concurrentiestrijd tusschen het Rijksloodswezen en de Zgn. jobloodsen (niet-gediplomeerden) hetgeen dan tot heet gebakerde uitbarstingen leidt. Ver dachte heeft den Rijksloods Van Hoe cke, die daartoe door zijn chefs was aangewezen, verhinderd om zijn plicht staat vast zoowel door de verklaringen van de getuigen, als van j C Ze^' Concurrentiestrijd is goed doch dan moet het op eerlijke wij ze gebeuren. r Ekcfi: 40 of 10 d. h. L. A. C„ 31 j-, architect te Breskens, werd verdacht dat hij tusschen 30 April 1932 en 2 September 1932 als architect hoogst onvoorzichtig en ondeskundig aan W. J. Leenhouts heeft opgedragen volgens bestekteekening een balcon te bouwen aan een voor J. Leenhouts te Schoondijke bestemd woonhuis, zulks terwijl aan die teekening een fout kleef de, daar in het bovengedeelte van den betonvloer, waarin de trekspanningen zouden optreden, de bewapening ont brak, tengevolge waarvan een deel van het balcon is gevallen, waarbij de met- se'aar P. A. de Ligny een beenwond heeft bekomen. Bij het gehouden onderzoek ter te rechtzitting bleek dat de bestekteeke ning goedgekeurd was door den Gemeen te-opzichter, evenwel zonder balcon, wat men later eigendunkelijk daaraan heeft gevoegd zonder goedkeuring. Uit een en ander bleek, dat men de ge meente had bedrogen. Een get. deskundige verklaarde, dat over de geheele lengte van het balcon de bewapening ontbrak. De Officier van Justitie meende er in geslaagd te zijn 't bewijs te kunnen le veren van verdachte's schuld. 3 deskun digen zijn het volkomen eens dat het aanbrengen van het balcon op deze wij ze niet in orde is. Spr. noemt de hou ding van verdachte hoogst bedenkelijk en zegt dat hij B. en W. heeft misleid met de teekening. Volgens den Officier is verdachte voor de feiten aansprake lijk en ook voor het vallen van het bal con met den metselaar daarop; drie maanden heeft de man niet kunnen wer ken. De Officier eischt f 40 of 10 d. h. De verdediger van verdachte, mr. W. K. Dieleman, zeide dat verdachte reeds millioenen ton beton heeft verwerkt en hem nog nimmer zooiets is overkomen. Volgens pleiter is de dagvaarding niet nauwkeurig, daar staat n.l. in, dat be wapening ontbrak, dat is niet juist, de technische omschrijving is wel juist. Verdachte zal dan ook moeten worden ontslagen van rechtsvervolging. Pleiter vindt geen schuld bij verdachte aan wezig, het is best mogelijk dat het be ton van slechte kwaliteit was. Mocht de Rechtbank verdachte toch willen straffen, dan acht spr. een zeer geringe straf op zijn plaats. J. B. Pzn., 21 jaar, arbeider te 's Gra venpolder, werd beklaagd dat hij op 1 Januari 1933 in de gemeente Hoedekens- kerke eenig geld, toebehoordende aan G. Hoekman, heeft weggenomen, terwijl hij zich den toegang tot de woning had verschaft door valsche slutels. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. 4 De verdediger mr. P. C. Adriaanse, re fereerde zich aan het oordeel der recht bank. D. A. B., 18 jaar, en E. P. C., 18 jaar, werklieden te 's Gravenpolder, werden verdacht dat zij op 27 Dec. 1932 te 's Gravenpolder te zamen en in vereeniging hebben weggenomen een aantal bab belaars en één of meer busjes, inhou dende Dragee, toebehoorende aan C. J van Luijk. Eisch: voor B. een maand gevangenis straf, en voor C. 25 boete subs. 10 d. h. C. de J., 20 jaar, rijwielhersteller te Middelburg, werd ten laste gelegd dat hij 4 Jan. 1933 te Middelburg op de zit ting van het Kantongerecht te Middel burg in eene strafzaak tegen zijn vader een valsche verklaring onder eede heeft afgelegd. Nadat verschillende getuigen waren gehoord, kwam de Officier van Justitie aan het woord, die zeide dat verdachte destijds gehoord is als getuige in een zaak tegen zijn vader, ofschoon hij wist dat hij dit niet verplicht was. De Officier is de meening toegedaan dat get. Lo- kerse de waarheid spreekt. Spr. acht het aan den verdachte ten laste gelegde be wezen en vindt hier wel verzachtende omstandigheden aanwezig daar de oor spronkelijke zaak tegen verdachte's va der ging. De officier eischte één maand gevan- nisstraf. De verdediger van verdachte, mr. A. H. Kuipers, zeide bang te zijn geweest, dat de officier vrijspraak zou eischen en verdediger is thans blij dat 'n maang ge vangenisstraf wordt geëischt. Spr, heeft vanaf het eerste oogenblik den indruk gehad, dat verdachte onschuldig was. Voorloopige hechtenis was totaal niet noodig, volgens spr. was verdachte zich geen kwaad bewust en de 14 dagen, die verdachte heeft gezeten, vergeet hij zijn leven lang niet. Wat hier gebeurd is, is volgens pleiter, zeer ernstig. Pleiter ge bruikt thans dezelfde woorden, als de officier van Justitie destijds in de raad kamer, nl. dat de verklaring van verdach te in de strafzaak van zijn vader geen waarde hadden. Verdachte staat gunstig Dekend. De verdediger twijfelt er dan ook geen oogenblik aan dat de Recht bank verdachte geen minuut straf zal op leggen. P. J. B., 33 jaar, autoverhuurder te Breskens was op 26 Jan. 1933 door den kantonrechter te Oostburg vrijgespro ken van de hem telaste gelegde over treding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Groede op 11 Dec. 1933. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij het kantongerecht was tegen het vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch weder vrijspraak, P. W. van B., 23 jaar, opzichter te Veere, was op 30 Dec. 1932 door den kantonrechter te Goes veroordeeld tot f 25 of 10 dagen hechtenis wegens over treding van de motor- en rijwielwet te 's-Heer Arcndskerke op 22 Nov, 1932. De verdachte was tegen het vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, bepleitte vrijspraak. J. S., 53 jaar, caféhouder te Koude- kerke, was op 18 Jan. 1933 door der» kantonrechter te Middelburg veroor deeld tot f 10 of 5 dagen hechtenis we gens overtreding van de Motot- en Rij wielwet, gepleegd te Middelburg op 6 Dec. 1932. Tegen dit vonnis was hooger beroep aangeteekend. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. H. N., 38 jaar, reiziger te Waddinx- veen, werd verdacht dat hij in de maand Oct. j.l. te Goes M. Does heeft opge licht voor één of meer maaltijden en voor verstrekking van nachtlogies en consumpties, door allerlei mooie verha len te doen. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. Na dat verdachte bekend had, ook dat hij reeds meermalen veroordeeld is. C. de J., 62 jaar, wapenhandelaar te Middelburg, was op 18 Jan. 1933 door den kantonrechter te Middelburg ver oordeeld tot een geldboete van f 300 of 30 dagen hechtenis en een geldboete van f 50 of 5 dagen hechtenis, wegens het verkoopen van een revolver aan J. P. Lokerse en wegens het verkoopen van revolverpatronen aan J. P. Lokerse, en daarvan niet onverwijld aanteeke- ning doen in zijn doorloopend register. De verdachte was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch 2 maal f 50 boete subs. 2 maal 10 d. h. De verdediger, mr. Kuijpers, bepleitte vrijspraak. Een schilderij van de eere-ientoonsfelling van [1 Willem Schiitz te Middelburg, (Ingez. Med.) Om de zilveren broodmand. De te Breda gehouden Biljart invita tiewedstrijden om de zilveren brood- mand zijn geëindigd met een overwin ning van den Bredanaar A. van Boxsel. De eindstand luidde: gew. pnt. brt. gem. h.s. A. v. Boxsel 5 2036 92 22.13 138 G. v. Alphen 5 1868 114 16.38 89 H. Verbeek 4 1793 86 20.84 105 P. Devenijns 4 1907 96 19.86 124 S. Rudelsheim 4 1587 115 13.80 92 F. Rutten 3 1782 134 13.29 76 J. Lambermont (Middelburg) 2 1589 142 11.19 60 P. Mulders 1 1297 127 16.21 82 OFFICIEREN VAN DE „ALHENA" GERIDDERD. Vijf jaar geleden en wel op 27 Oct, 1927 is op de Braziliaan- sche kust het Italiaansche s.s. „Prin- cipessa Mafalda" vergaan. De beman ning van het Nederlandsche s.s, „Al- hena" van de N.V. Stoomvaart Mij. van Nievelt Goudriaan te Rotterdam redde 536 opvarenden van het in nood verkee- rende Italiaansche schip. Het moedig optreden van kapitein H. Smoolenaars en zijn mannen heeft in Italië grooten indruk gemaakt en eenige maanden ge leden heeft de Italiaansche regeering getoond, dat zij dit beleidvol optreden niet was vergeten, De consul van Italië te Rotterdam heeft toen reddingsme dailles uitgereikt, verleend door de Ita liaansche regeering. Daarmede echter was de hulde aan de bemanning van de „Alhena" niet ten einde. De koning van Italië toch heeft den eersten officier C. H. Bakker te IJmui- den, den derden officier C. Sissing te Leeuwarden en de vierde officieren H. J. Krijnen te IJmuiden en W. Raadsen, thans te Hamburg, benevens den mar conist M. A. Wentzel te Batavia be noemd tot ridder in de Kroonorde van Italië. Twee van deze onderscheidingen werden Donderdagmorgen te Amster dam ten huize van den consul-generaal van Italië uitgereikt en wel aan den len officier C. H. Bakker en den 4den of ficier H. J. Krijnen, De consul-generaal van Italië de heer N. C. N. H. Ferruccio Luppis di Ferra- ra bracht de ramp in herinnering en het moedige optreden van de bemanning van de „Alhena". Daarna hechtte hij namens den koning van Italië de ridder kruisen op de borst van de beide offi cieren. Door baron Sweerts de Landas werd dank gezegd voor de onderschei dingen. De onderscheidingen voor de drie overige officieren zullen worden opge zonden naar hun tegenwoordige woon plaats. MOEDIGE REDDER. De los werk man M. K., wonende te Rotterdam zag w oensdagmiödag een groepje men- schen aan den Langeweg te H i 11 e - gersberg anjgfetig heen en weer loo- pen; men trachtte met een stok iets uit het water van den Bergscheplas op te visschen. K. ging er heen en hoorde, dat een klein meisje in het water was gevallen, van wie het hoofdje nog net kon wor den gezien. Onder een kreet van woe de, dat niet een der omstanders er was bijgesprongen, heeft hij zonder zich te bedenken, een sprong in het water ge waagd. Na eenige moeite wist hij het kind, de 4-jarige L. V., dat door een vrienjde van een vlonder aan den Lan- gewe-' was geduwd, aan den kant te bren)gjen. ONEERLIJKE DIENSTBODE. Een bewoonster van de Laan Copes van Cat- tenburch teDenHaag heeft bij de po litie aangifte gedaan van diefstal van een platina armband met briljanten uit een etui, dat zich bevond in een geslo ten kast. Hiervan werd verdacht de 22- jarige Oostenrijksche dienstbode, die ook herhaalde malen geld zou hebben weggenomen. De politie heeft het meisje aangehouden en in bewaring gesteld. DOODELIJK MIJNONGELUK. oensdag is de 15-jarige K. uit G e- 1 e e n op de bovengrondsche Werken van Staatsmijn Maurits door een kolen wagen aangereden en kort daarop aan de gevolgen overleden. Ongelukken. Woensdag was het twaalfjarig zoontje van den heer H. uit W a m e 1 met een dynamietpatroon aan het spelen. Een- klaps ontplofte het gevaarlijke speeltuig. De jongen werd aan het gelaat getroffen en is met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. In de drukkerij van den heer W. te Maastricht kwam de arbeider J. uit Vaals met den rechterarm tusschen de drukpers. Met verbrijzelden arm werd J, overgebracht naar het zieken huis. Woensdagmiddag kwam de 12-jarige K. bij het voetballen aan de dr. Beguin- laan te Voorburg zoodanig te vallen, dat hij een gecompliceerde beenbreuk opliep. Branden. onderdagnacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boer derij van den landbouwer J. KI. aan den Holterweg te M a r k e 1 o. De ge heele boeraeri} met inboedel werd door het vuur vernield, terwijl eenige paarden en varkens en eenilg ander vee in de vlammen omkwamen. Verzeke ring dekt de schade. Verdronken. Te Tinaarloo (Dr.) is het 2-jarig zoontje van den heer P. K., dat bij de woning aan het spelen was, in het wa ter geraakt en verdronken. J)e Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Oost- en Wester- Schelde, Wagenaarstraat D 78 te Mid delburg zendt ons de volgende aanvra gen B i t: n e n 1 a n d. HEERLEN, voor hotel-restaurant, or kest, bestaande uit 1 pianist, 1 violiste, 1 jaszerin, zoogenaamd „stimmungs-or- kest loon nader overeen te komen. ENSCHEDE, bekwaam borstelmaker, (pekker-trekwerker), speciaal textiel- borstels, liefst ongehuwd, dadelijk, loon nader overeen te komen, voor onbe- paa den tijd. DEN BOSCH, slagers, (speciaal uit- beenders), dadelijk, 46 cent per uur pi. premie, duur van het werk 3 a 4 maan den, bij aanneming en goedkeuring door den fabrieksdokter, worden de reiskos ten vergoed. AMSTERDAM, kantoorbediende 21- 26 jaar, moet zeer vertrouwd zijn met het bedienen van den comptometer, dade ijk, loon nader overeen te komen. UTRECHT, technikus, in staat lei ding te geven, volkomen op de hoogte met de vervaardiging en het in bedrijf stellen van stalen rolsluitingen, schui vende traliepantsers, afsluitingen met staaldraadnetten, metalen rol- en in- vouwbare hekken d.d.m. HEERLEN, bekwaam kapster, op de hoogte met permanente watergolf, da delijk, 6 per week plus kost en in woning. R.K. VAKAFDEELING LANDBOUW. Voor direct, landarbeidersgezin met dochter die dienst moet doen als dag dienstbode, woning met tuin disponibel, verdere voorwaarden nader overeen te komen. Buitenland: Op groot landbouwbedrijf in Fransch Marokko, kunnen eenige „stagiares" (jongelieden ter opleiding) tegen ver goeding van kost en inwoning geplaatst worden, Deze jongelieden moet met den landbouw op de hoogte zijn en bereid zijn alle werkzaamheden op de boerde rij verrichten. Alleen zij die zelf de overtocbtkosten (minimum ong. 70, kunnen betalen en zich ernstig voorne men een opleidingsperiode van 12 jaar door te maken, kunnen in aanmer king komen. Een prachtige gelegenheid voor hen die in den vreemde een eigen bedrijf willen beginnen, om zich "op een voor- deelige manier te overtuigen van de kansen welke Fransch Marokko voor den landbouw biedt. Aanbiedingen uitsluitend aan de Districts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Maart. 15 Gravenpolder, Huis en boomgaard, Oele. 16 Middelburg, Huizen, v. d. Harst. 17 Zoutelande, Hofstede, bouwland, Inspan, Struve. 21 Koudekerke, Inspan, Loeff. 22 Heinkenszand, Huis, Kram. 22 Vrouwenpolder, Inspan, Terpstra. 23 Middelburg, Huis en Effecten, Blaupot t. Cate. 24 Ierseke, Woonhuizen, Jonkers. 24 Kloetinge, Land, Jonkers. 29 Kloetinge, Inspan, Jonkers. April. 5 Middelburg, Hofstede, Loeff. 11 Middelburg, Inspan, Loeff. 21 Oostkapelle, Inspan, Blaupot. 25 Grijpskerke, Inspan, Terpstra.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7