kerknieuws. onderwijs. landbouw. rechtzaken. mm m vloot. 01 die zenuwhoofdpijn! MKER.CACHETS verkeerswezen p. t. t financieele berichten. afloop verk00pingen. gemengd nieuws. KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. Geeft vooral tijdig teekens "AKKERTJES" Willem de Zwijger-viering te Antwerpen. Op 22 Maart houdt dr. N. Japikse, directeur van het huisarchief van de Ko ningin te Antwerpen voor de Volks- hoogeschool Herman van de Reeck een voordracht over Oranje en de Scheiding in de Nederlanden, terwijl op 6 April professor dr. P. Geijl uit Londen komt spreken over Streven van den Prins van Oranje. Op andere dagen spreken de Vlamingen dr. R. van Roosbroeck over Oranje en Antwerpen, Paul Kenis over Een Grootnederlandsch Martelaar, en Prosper Verheijden over Oranje in 't lied, en in de iconografie. Een groot aantal leden van genoem de Volkshoogeschool zullen tevens deel nemen aan de nationale volkshulde aan Willem den Zwijger, die te Delft op 17 April wordt gehouden. Nederlandsch fabrikaat. Wij ontvingen een verkleinde af- beelding van het straatbiljet dat gedu rende één maand van 10 Maart a.s af op 4000 aanplakborden en zuilen zal worden aangebracht, verdeeld over ge heel Nederland. Het is eenvoudig, sprekend en doel treffend: een rood, een wit, een blauw uitroepteeken, goed over het vlak ver deeld, en de uitroep: Koopt Neder landsch Product!!! z De afmetingen van het groote biljet zijn 90 X 120 c.M. Een zeer beperkt aantal van dit groote biljet is ter ver dere verspreiding beschikbaar, terwijl daarnaast een groot aantal van het kleiner formaat voor verspreiding be schikbaar kan worden gesteld. Ouderlingen-conferentie. De Zeeuwsche Ouderlingenconferentie der Ger. Kerken zal op 3 Mei te Mid delburg worden gehouden. Sprekers zullen zijn de heeren R. Zuidema te Goes en A. Janse te Biggekerke. De Doopsgezinde gemeente te Haarlem. Ter herdenking van het feit, dat het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Haarlem 250 jaar geleden werd inge wijd, is Woensdagavond in dat kerkge bouw een bijzondere samenkomst ge houden, waarin de drie Haarlemsche predikanten hebben gesproken. Na gebed en gemeenschappelijk zin gen van Psalm 84 sprak ds. C. B, Hyl- kema over de gemeente in 1683. Nadat een zangkoor .onder leiding van mej. Ch. Sterk gezongen had, sprak ds. C. M. Leenderts over „voorheen en thans." Tenslotte sprak ds. Frerichs over „wat wij van de toekomst verwachten". Met gezang werd de samenkomst ge sloten. Onder de talrijke aanwezigen was de burgemeester, de heer C. Maarschalk. aai» ii^i«awMKaw!wacavg*.w,''!:ii nwuwcrwwinii' 'vwvff Opheffen Openbare Scholen. Burg. en Weth. van 's-Gravenhage hebben aan den gemeenteraad voorge steld het opheffen van 7 openbare scholen. Reeds hebben 83 ouders van leerlingen van een dezer scholen ver zocht niet tot opheffen van school A aan de Nieuwe Laantjes over te gaan, omdat dit de eenige openbare school is in het centrum van Oud-Schevenin- gen. Huisonderwijs. Naar aanleiding van hetgeen een hoofd der school, dat voor deugdelijk schoolonderwijs wilde opkomen, ons de zer dagen in sarcastischen zin over de mogelijkheid tot het geven van zgn. huisonderwijs schreef, vernemen wij van bevoegde zijde, dat zelfs dit duide lijk spottend bedoelde stukje reeds tot misverstand aanleiding heeft gegeven. In zekere gemeente nl. zou het, naar men ons mededeelde, zonder com mentaar in de Courant opgenomen reeds aanleiding tot misverstand heb ben gegeven. Men vestigde in verband hiermede, onze aandacht er op, dat het juist is, dat de Leerplichtwet ook huis onderwijs toelaat. En ook, dat aan kin deren van één gezin huisonderwijs mag gegeven worden door iemand, die niet in het bezit is van de wettelijke be- voegheden. Maar.... dit huisonderwijs valt eghter wel degel ij k on der de controle van het Rijksschooltoezicht en deze controle heeft ook inder daad plaats. Het is dan ook niet waar, dat het maar „op de verkla ring aankomt", Indien uit die verklaring blijkt, zoo vfernamen wij, .dat het de bedoeling is het huisonderwijs te doen geven of niet te doen geven) door iemand, die daartoe niet bekwaam is, dan wordt de verklaring niet als gel dig door het Rijksschooltoezicht aan vaard en dan wordt het betrokken kind eenvoudig volgens de procedure voor geschreven in art. 18 van de Leerplicht wet docr den Inspecteur van het Lager Onderwijs ambtshalve als leer ling van een school in geschreven, waarna de ouders of verzorgers verplicht zijn het kind die school te doen bezoeken. Bij niet nale ving van die verplichting stellen zij zich aan onmiddellijke vervolging door de justitie bloot. Paardenfokkerij op Walcheren. De heer A, de Feyter schrijft ons: Naar onze meening zal de menschheid meer dienen terug te keeren naar de na tuurlijke hulpmiddelen, hem in de scnep- ping geschonken. Die zijn niet straffeloos op zij te zetten. Wij mogen ons niet afwenden van de levende hulpmiddelen, die ons in den beschavingsstrijd tot steun waren. Daarom gevoelen wij ook zoo zeer voor de paardenfokkerij. Daarom enkele opmerkingen over dit onderwerp. Ten eerste in verband met het aanbreken van het dekseizoen, ten tweede in ver band met het voor de tweede maal op de markt ten toon stellen, van het voor dit jaar beschikbare hengstenmateriaal. Veel is daarin niet veranderd. Het oude re materiaal, reeds vorige jaren beschik baar (waaronder een twee a drietal van goede klasse, waarvan de een meer de ander minder bewezen hebben, ook be hoorlijke klasse fokpaarden te zijn) is wederom ter beschikking. Deze geven ons dan ook geen aanleiding tot schrij ven, dan alleen dit, dat die fokkers wel ke met die hengsten verbetering in hun fokproducten kunnen constateeren, zich wel mogen bedenken, voor en aleer zij zich, door het klakkeloos elkander met dekgelden verlagen, laten verleiden tot het gebruik maken van onsoortige en in ferieure hengsten. Waar we de aandacht der fokkers ech ter wel op willen vestigen, is, de hooge kwaliteit, van den door mr. Van der Minne aangekochten driejarigen vos hengst Karei van Hengstdijk. Zonder aan de waarde van de andere klasse- hengsten iets af te willen doen, zeggen we ronduit, dat tot dusverre op Walche ren nog geen hengst van de klasse van dezen hengst is geweest. Een streven om Walcherens paar denfokkerij op deze manier vooruit te brengen, verdient gesteund te worden en we doen dat, door de aandacht der fokkers op dit uitstekende jonge dier te vestigen, niet met de bedoeling om maar luk-raak hun merries bij dezen hengst ter dekking te brengen, doch na over leg, d i e dieren daarbij te brengen, waarvan verwacht kan worden, dat zij bij den betreffenden hengst passen. Dit dient trouwens voor alle hengsten te gebeuren. Als de fokkers eens met wat meer kennis van zaken hun fokdieren kozen, dan zouden vele teleurstellingen worden voorkomen. Laten de fokkers dat wat meer in het oogen houden! Invoer van Nederlandsche plantaardappelen naar België. Jhr. J. van Vredenburch. Rijksland- bouwconsulent bij het Nederlandsch Ge zantschap in België, te Cappellen, ves tigt de aandacht van belanghebbenden op het feit, dat zij moeten oppassen voor het aanschaffen van plantaardap pelen, zoogezegd van Nederlandschen oorsprong en die niet zijn voorzien van het bewijs van oorsprong, afgeleverd door den N.A.K. Geen enkele aanbie ding dezer plantaardappelen zonder be doeld merkteeken, mag vertrouwd wor den onder oogpunt van oorsprong of hoedanigheid. Schurftbestrijding. Vanwege den Plantenziektenkundigen dienst schrijft men ons: In het bericht van den Plantenziek tenkundigen Dienst wordt o.a. den ver bouwers van aardappelen ernstig aan geraden, voorzoover dit in verband met de eischen, die andere gewassen stel len, mogelijk zal blijken te zijn, op die gronden, waarvan bekend is, dat de oogst schurftige aardappelen oplevert „zure" in plaats van „alcalische" bemes ting te gebruiken, waarbij voor wat de stikstofmeststoffen betreft, zwavelzure ammoniak in de eerste plaats in aan merking komt. Naar aanleiding van dit advies deelt prof, J. Hudig ons mede, dat door hem herhaaldelijk op zijn proefvelden en in de praktijk de waarneming is gedaan, dat bij aanwending van kalksalpeter op gronden, die niet overkalkt zijn en waarvan de kalktoestand matig is, de aardappelen een zeer gladde en witte schil geven, terwijl de schurft dikwijls veel beter wordt bestreden bij aanwen ding van kalksa'peter dan bij gebruik van zwavelzure ammoniak. Prof Hudig meent dan ook zonder eenig voorbe houd op die gronden, welke voor aard appelcultuur bestemd zijn en waarvan de kalktoestand niet te hoog en ook niet te laag is, naast de gebruikelijke kalizouten de combinatie superfosfaat en kalksalpeter te mogen aanbevelen, waarbij dan naar zijn verwachting zal blijken, dat dit één van de beste be strijdingsmiddelen der schurft zal zijn. Hoewel de ervaringen, die prof, Hudig met het gebruik van kalksalpe ter heeft opgedaan, niet steeds door an dere proefnemers worden bevestigd, meen ik in het belang van de aardappel verbouwers te handelen door in dit aan vullend bericht aan de mededeeling van prof. Hudig bekendheid te geven, zoo dat bij de keuze van de aan te wenden stikstofmeststoffen ook met zijne erva ring rekqnjng kan worpen gehouden. De pluimveehouderij en de Duitsche invoerrechten. De Noord-Hollandsche Bond ter be vordering der pluimveehouderij in dat gewest heeft aan den minister van oeco- nomische zaken en arbeid het volgende telegram gezonden: „in verband met verhooging invoer rechten Duitsch.and met als gevolg on dergang van de pluim veebedrijven ver zoekt de B. P. N. H. dringend steunre geling voor eieren zoo spoedig mogelijk in te voeren overeenkomstig voorstel Nederlandsche Pluimvee Federatie." Kantongerecht van Goes. De Kantonrechter te Goes zijn ver oordeeld wegens overtreding: straatschenderij: A. P. M., Wissenker- ke f 3 of 3 dgn.; J. R. d. E. v, d. B., Goes een berisping; C. J. B., Biezelinge f 15 of 15 dgn.; A. v. O., aldaar f 15 of 1 w.tschool; A. J. S., aldaar 15 of 5 dgn.; J. H., J. S., Wemeldinge 3 m. f 15 of 3 m. 10 dgn.; C. K., Wemeldinge 4 m. f 15 of 4 m. 15 dgn.; J. M., aldaar f 10 of 5 dgn.; J. d. M., aldaar 3 m. f 10 of 3 m. 5 dgn.; J. M. W., aldaar f 10 of 5 dgn.; A. P. J., aldaar 2 m. f 10 of 2 m. f 10 of 2 m. 5 dgn.; J. A. d. S., aldaar 2 m. f 10 of 2 m. 10 dgn.; J. M., aldaar 2 m. f 10 of 2 m. 10 dgn,; beschermde vogels ter verkoop voor handen hebben: J. J. F., Heinkenszand f 25 of 25 dgn.; vleeschkeuringswet: P. Z., Kats, vrij gesproken; te Kloetinge venten zonder vergun ning: J. S., Haarlem, terug aan ouders te Kruiningen; zonder vergunning als lied jeszanger optreden: L. S., Edam 2 of 2 dgn.; J, d. W., Weesperkarspel 2 of 2 dgn.; te Kortgene fietsen over steiger van het veer: P. v. S., Oud Sabbinge, vrijge sproken; een rijkskanaal bevarend zonder naam op zijn vaartuig: A. S., Drimmelen f 3 of 3 dng. F. Y., Anvers f 5 of 5 dgn; cr isiszuivelwetA. O., Kloetinge, vrijgesproken; te Kapelle overtr. max. snelheid: M. J. v. d. K., Hillegersberg f 3 of 3 dgn.; auto rijden zonder rijbewijs: P. Z., Wis- senkerke f 3 of 3 dgn.; J. P., Heinkenszand f 10 of 10 dgn.; met niet ingeschreven vrachtauto rij den: A. J. v. B., 's Heerenhoek f 2 of 2 dgn.; auto rijden zonder voldoende voor licht: F. M. K., Goes, J. Z., Kamperland f 3 of 3 dgn.; met auto de veiligheid van het ver keer ingevaar brengen: J. S., Nieuwdorp, geen straf toegepast. fietsen zonder reflector: J. J. L., A. H. I., Krabbendijke f 2 of 2 dgn. Doodslag. De rechtbank te Den Bosch veroor deelde den 30-jarigen koopman L. van der E. te Oss wegens doodslag op den 23-jarigen J. van D. op 29 Dec, 1.1. te Oss gepleegd tot 10 maanden gevange nisstraf. De officier van justitie had 214 jaar gevangenisstraf geëischt. Liefdesdrama. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak Gedaan in de zaak van den 31-jarigen stoken E. M, S. geboren te Oporto, die terechtgestaap heeft ter za ke van poking tot doodslag op Marie Roos, gepeegd op 12 Januari op den Schiedamschen dijk. Armoede had het liefdesvuur gebluscht en zoo was Marie Roos weer van Oporto naar Rotterdam gekomen. Enkele maanden later zocht verdachte het meisje op en toen 'zij weigerde weer met hem mee te gaan had hij haar met een mes een snede onder den kaakrand toegebracht. De rechtbank heeft hem wegens mis handeling veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. Inbrekers per auto. Voor het Gerechtshof te Arnhem stonden Donderdagmorgen in hooger beroep terecht P. de B.,, chauffeur, G. J. S. en S. J. S., beiden van beroep stoker) allen wonende te Amsterdam en thans gedetineerd, die met nog een vierden persoon met een auto uit Am sterdam naari Nijverdal zijn gekomen, met de bedoeling bij een vroejgjeren pa troon van den vierden persoon te ste len. Inderdaad hebben ze daar ingebirp- ken en een aantal kleedingstukken en stoffen ontvreemd. De rechtbank te Almelo veroordeel de alle vier tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf. Een der veroor deelden berustte in dit vonnis, doch de drie anderen kwamen in hooger beroep. De troepen van het 6e regiment in fanterie te Breda en de mitrailleurcom- pagnie van het 14e regiment infanterie te Middelburg, die van 9 tot en met 15 Maart te Bergen op Zoom wer den gelegerd tot het houden van oefe ningen in grooter verband kwamen Don derdagmorgen resp. te 8.09 en 8.19 te Bergen op Zoom aan. De sergeant-torpedomaker C. A. van den Ende is bevorderd tot majoor- torpedomaker; de sergeants-monteurs R, Verwer en G. van Rossen tot majoor- monteur en de bootsman K. Oosthoek tot schipper. Hr. Ms. opnemingsvaartuigen „Hy- drograaf" en „Eilerts de Haan" worden 3 April resp. onder bevel van luit. ter zee le klasse T. K. baron van Asbeck en luitenant ter zee 2e kl. P. v/entholt te Hellevoetsluis en te Willemsoord in dienst gesteld ten behoeve der hydro grafie in de verschillende vaarwaters. Generaal van Moock. f Omtrent de loopbaan van den in 88- jarigen ouderdom overleden gep. luit.- generaal der genie R. J. van Moock kan nog het volgende worden gemeld: In 1864 benoemd tot 2en luitenant der genie, doorliep de heer van Moock de subalterne officiersrangen en werd in 1887 benoemd tot majoor-directeur van de militaire verkenningen, welke functie hij tot 1892 bekleedde en voor welker vervulling hem bijzondere tevredenheid werd betuigd. In 1893 werd de thans ont slapene bevorderd tot luitenant-kolonel en benoemd tot commandant van het korps genietroepen; in 1897 tot kolonel bij den generalen staf en in 1900 tot ge- neraal-majoor, souschef van dien staf. Op 1 Augustus 1902 werd hij belast met de belangrijke functie van inspec teur van het militair onderwijs. Op 16 October 1905 werd generaal Van Moock eervol ontslagen onder dankbetuiging van de koningin voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den Lande bewezen. Bij Kon. Besl, van 27 Augustus 1908 werd hem de rang van luitenant-gene raal verleend. maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomst 1 XTN Ondervindt 't zelf en neem 1 ot 2 [akker Volgens recept van Apotheker Dumonf Beeldtelegrafie. De beeldtelegrafiedienst tusschen Ber lijn en Parijs is titans geopend. Zoolang geen rechtstreeksche beeldtelegraaf dienst tusschen Amsterdam en Parijs tot stand is gekomen, zal het dus, met in williging van het Duitsche postbestuur, mogelijk zijn, via Berlijn, beeldtelegram men met Parijs te wisselen. De beeldte legrammen worden niet draadloos, doch over de kabelgeleidingen uitgewisseld. Ind. Stoomvaartlijnen. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 8 van Amsterdam. Chr. Huygens (thuisr.) 7 van Genau Sibajak (uitr.) 8 van Suez. Een kunstijsbaan in de hoofdstad. Naar het Handelsblad verneemt be staat er voor de plannen tot oprichting van een kunstijsbaan te Amsterdam groote belangstelling van de zijde van het publiek. Indien de plannen ten uit voer kunnen worden gebracht zal de ijsbaan komen op een terrein gelegen aan den Benoordenhoutscheweg waar op bereids optie is verkregen. Nutsspaarbank te Vlissingen, In de nutsspaarbank te Vlissin gen is in 1932 ingebracht f 1.202.896.25 (v.j. f 527.745.07) en terugbetaald de som van f 1.254.387.53 (f 1.820.829.13). Het saldo te goed aan inleggers bedroeg op het eind van het jaar f 2.013.066.61 (f 2.006.464.13) of gemiddeld per inlegger f 287.79 (f 288.78). Het totaal der reserve steeg van f 202.984.35 op f 283.104.38 of in precenten van 10.12 op 14.06. Uit be leggingen kweekte de bank dit jaar f 101.943 aan rente tegen vorig jaar 120.379; de administratie-kosten be droegen f 12.191.67 (f 12.685.39) of per inlegger 1.74 (f 1.83). Bij een rentevoet 'van 3 pet. is dit jaar aan inleggers ver goed f 58.093.36 (f 67.335.52). Het aantal (inleggers bedroeg 6995 (6948), het aan tal inlagen 9891 (12845), terugbetalingen 6418 (7692); nieuwe boekjës 424 (739); afbetaalde 377 (372). Coöpera tieve Beetwortelsuikerfabriek Zeeland G.A. in liquidatie te Bergen op Zoom. Aan de op 24 Maart te Bergen op Zoom te houden vergadering van leden van bovengenoemde coöperatie in liqui datie zal ter vaststelling worden aange boden de liquidatierekening. Uit die re kening blijkt, dat er uit de bietenreke ning van 1929 17676 beschikbaar is, hetgeen nog een nabetaling toelaat van 11 ct. per pCt. kg. suiker (overeenko mende met ca. 19 ct. per 1000 kg bieten) over de in 1929 geleverde bieten. Verder is voor uitkeering op de aan- deelen disponibel 10058, hetgeen een uitkeering mogelijk maakt van 2 per aandeel. Wanneer de vergaderng accoord gaat met deze uitkeeringen, zullen de bedra gen zoo spoedig mogelijk na 24 Maart a.s. aan de leden worden toegezonden per postwissel of per postgiro. Er zal daarna nog een gering bedrag overblij ven, waaruit na te komen kosten ver moedelijk zullen kunnen worden bestre den, terwijl aan een eventueel dan nog resteerend bedrag, te gering echter om aan de leden te worden toegezonden, een bestemmng door de liquidatie-com- (Ingez. Med.j imMmmanammx^Qaftaxcxmamtaiiem^ missie zal worden gegeven. De agenda vermeldt verder o.a. nog de décharge van liquidateuren. De liquidatie-rekening loopende van 1 April 1930 tot 1 Maart 1933, geeft aan ontvangsten aan: eerste storting en bij storting op aandeelen 2 047 000; reser vefonds 53935; afrekening bieten 1929 17676; afrekening suikerrekenin- gen en bietenrekeningen van vorige ja ren 12815; afrekeningen malassereke- ningen vorige jaren 778; zaadrekening 2.227verkochte schuimaarde 2.760; pachten van grond 597; afrekening ongevallenwet en ziektewet 383; af rekening accijnsbank voor suiker 285; diverse ontvangsten 746, totaal 2.139.210. De uitgaven zijn: verlies op verkoop fabriek met inventaris en terreinen 1.767.915; verlies op liquidatie maga zijn 42.125; in'koopsom pensioenen 77526; loonen en salarissen en pen sioenen 53.886; verlies op. liquidatie aandeelen in ondernemingen en op ren teloos voorschot tramweg maatschappij BreskensMaldeghem 25.900; intrest 14.000; agio op 5 pCt, 'Hyp. Leening 1916 5960; salaris trustee leening 1916 1490; debiteuren (afgeschreven en du bieus) 55.645; onderzoek verkoop en liquidatie 5443; kassierskosten 5092; algemeene onkosten 56.488; saldo 27.735; (waarvan voor bietenleveran ciers 1929 17.676 en voor aandeelen 10058) totaal ook 21139.210, Ten overstaan van notaris H. van Mazijk te Sluis werd publiek geveild 't huis, Dorpstraat 77 te Breskens. In stel f 4100. Koopsom f 4200. Wanneer U direct na het uitsteken van Uw arm of richtingaanwijzer de bocht neemt, kunnen ongelukken niet uitblijven. Gij allen, die eenig voertuig ot een rijwiel bestuurt, denkt eraan: SLACHTOFFER OVERLEDEN.— Een tiental weken geleden kreeg een zeker De H. uit St. A n n a 1 a n d, bij repareeren van zijn auto in de werk plaats der firma Bookelaar aan de Huls- donschestraat te Roozendaal een ijze ren vellingring tegen het hoofd waar door hij zeer ernstig aan den schedel gewond werd. In Charitas opgenomen heeft het sterke gestel van De H. we kenlang tegen den dood gekampt doch Woensdag is de ongelukkige overleden, MET EEN MES GESTOKEN. Donderdagavond is zekere J. E. in de Pretorialaan te R o 11 e r d am zijn ge scheiden vrouw tegengekomen in gezel schap van zekeren J. M. Tusschen bei de mannen is een woordenwisseling ontstaan, die tenslotte tot een vecht partij leidde, waarbij M'. met een aard appelmes E. een steek in den rechter arm heeft gegeven, M. is na het plegen van deze daad op de vlucht geslagen en kort daarna in de woning der ge scheiden vrouw gearresteerd. VERDUISTERING. Naar men meldt, is de 26-jarige bankbediende Ch M., die is gearresteerd, verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van het bankierskantoor De Bas en Co., voor den officier van justitie te s-Gra- venhage voorgeleid en in het huis van bewaring opgesloten. DE AANVARING IN DEN NIEUWEN WATERWEG. Woensdag is 't Deen- sche motorschip Bretagne naar het dok van de werf Wilton te Schiedam ge sleept. Op verzoek van de reederij van de Bretagne is het Engelsche stoom schip Red Sea met welk schip de Bre tagne in aanvaring is geweest, aan de ketting gelegd, totdat de schadekwestie geregeld zal zijn.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6