DE R00DE VULPENHOUDER BINNENLAND. ZEELUS. ÏWEEBE BUD VAM BE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT VAN VRUDAG 10 MAART 1933. No. 59. EEN GERECHTVAARDIGDE BEWEGING VAN VERWEER MIDDELBURG. SUID-BEVELAND. a 2EEUWSGH-VLAANDEREI (Een interview met d r. J. v. d. Tempel.) Dr. J. van den Tempel, lid van de Tweede Kamer, wilde de actie ten be hoeve van het Nederlandsch fabrikaat bovenal zien als een verweersbeweging tegen het noodlottig autarkistisch stre ven in het buitenland, met deze beper king evenwel, dat de campagne niet mag ontaarden in klein nationalistisch gedoe. „De toestand is thans zoo ernstig en de werkloosheid neemt zulke veront rustende afmetingen aan, aldus de heer Van den Tempel, dat het absoluut nood zakelijk is, elk deugdelijk middel aan te grijpen om verderen achteruitgang ie voorkomen. Weliswaar leest het groote publiek eiken dag over toene mende misère, ondervindt men het ook zelfs steeds meer aan den lijve, doch zich realiseeren, wat er werkelijk ge beurd en dien overeenkomstig handelen boet men toch nog in zeer onvoldoende mate. Daarom is verweer o p d i t o o g e n b 1 i k meer dan ooit geboden, kan deze actie alleen daarom reeds nut afwerpen, dat zij ertoe kan bijdragen dat het groote publiek op de juiste wij ze reageert en het Nederlandsche be drijfsleven daadwerkelijk op doel matige wijze gaat steunen. Anderzijds moet deze reclame-campagne natuur lijk opgevangen worden door de produ centen, die er voor moeten zorgen, dat het publiek inderdaad ook goede Ne derlandsche waar voor concurreerende prijzen kan betrekken. Want deze pro- paganda-beweging heeft uiteraard niet de beteekenis, dat dwang op de afne mers wordt uitgeoefend. Men blijft ten slotte vrij zijn aankoopen daar te doen waar men denkt het best en goedkoopst te kunnen slagen. Deze vorm van steun aan het Nederlandsche bedrijfsleven mist dan ook alle nadeelen welke de eigenlijke protectie aankleven. Als de actie in dezen zin gevoerd wordt, zul len ook zij, die een scherp oog hebben voor het nauwe verband tusschen in- en uitvoer van een land, de redelijkheid van dit verweer niet kunnen betwisten. Bent U voorstander van het stelsel, dat er in bijzondere gevallen, desnoods met geldelijke opofferingen voorkeur aan het Nederlandsch fabrikaat wordt gegeven? „Ongetwijfeld mag in bepaalde ge vallen de voorkeur voor onze nijver heid tot uiting worden gebracht, zelfs met een geldelijke opoffering van de zijde der Overheid al kan een vaste re gel te dezen aanzien niet worden ge steld,De Rijkscommissie voor werkver ruiming is trouwens met onvolprezen ijver bezig om de regeering op dit ge bied van advies te dienen. Het voor naamste deel van de werkzaamheden dezer Commissie bestaat in het bevor deren van het gebruik van producten der Nederlandsche nijverheid en in elk concreet geval, dat te harer kennis komt, tracht zij bemiddelend op te treden tusschen opdrachtgevers en producenten. Enkele malen is op haar voorstel overheidssubsidie verleend, waardoor belangrijke werken voor ons land behouden bleven. Het groote publiek valt daar natuur lijk buiten. De massa kan men alleen bereiken door een intensieve voorlichting. En daarom kan men den producenten ook niet genoeg den goeden raad geven, dat zij moeten begrijpen, dat deze actie alleen dan kan slagen, indien men het vertrouwen wekt, dat goede waar ook binnen onze grenzen tegen concurree rende prijzen te verkrijgen is. door A. W. v. E.v. R. 65. Cynthia knikte. Haar gezicht toonde, dat zij alles volkomen begreep. „Arme oom Fayre!" zeide zij. „Ik weet, hoe u zich voelt! Je denkt en denkt maar over iets, tot je er het ware heelemaal niet meer van ziet, en dan verlies je heelemaal het geloof in je ei gen oordeel. Het is volkomen waar: 'n buitenstaander is soms 'n goede hulp!" „Dat is dan een hulp, die ik in dit ge val niet kan inroepen," gaf hij met weer zin toe. „Laten wij het vergeten en over iets prettigs praten." Zij spraken een poosje over koetjes en kalfjes en lachten en maakten gek heid en vonden echt genoegen in" el- kaars gezelschap, zooals menschen doen, die een scherp bevoel voor humor heb ben, zelfs al zit de tragedie hen op de hielen, maar Cynthia bleef aldoor voe len, dat er een reden was voor hun sa menzijn en wist, dat hij slechts op een gelegenheid wachtte, om het onderwerp ter sprake te brengen, dat hem voort durend voor den geest zweefde. Eindelijk begon hij er over, maar zoo als bij toeval, dat zij, als zij niet op haar hoede was geweest, de beteekenis van zijn vraag misschien zou onder schat hebben. Hij had het gesprek op Sybil Kean en haar ziekte gebracht. .,Als zij nu maar niet weer instort," Een voornaam punt blijft natuurlijk j ook de onderlinge verhouding van de Nederlandsche industrieën. „Er bestaat mijns inziens in 't bijzon der op dit terrein nog veel te weinig contact tusschen groote en kleine on dernemingen." In de Kamer bent U steeds opgeko men voor het zooveel mogelijk uitbeste den van groote publieke werken aan Nederlandsche bedrijven. „Inderdaad, en diengaande is ook wel resultaat bereikt. Ik vind het bijvoor beeld volkomen natuurlijk, in deze ab normale tijden, dat men den belangrij ken bruggenbouw over de groote rivie ren door de Nederlandsche nijverheid doet uitvoeren." Ziet U de werkloosheid in de naaste toekomst nog toenemen? „In eik geval: ik zie op 't oogenblik hoegenaamd geen lichtpnuten voor de allernaaste toekomst. De ellendige po litieke toestanden, internationaal, doo- ven elke kiem van verbering. Maar wij blijven hopen, zelfs vertrouwen, op een uiteindelijke verandering in de conjuc- tuur. Doch zelfs als die mocht intreden zal, als alle teekenen niet bedriegen, gedurende langen tijd ook in Nederland een groot leger van werkloozen blijven bestaan. In dit verband mag er ook wel op gewezen worden, dat het niet alleen kan gaan over voorkeur voor het Nederlandsch fabrikaat, maar dat, bin nen de aangegeven grenzen, ook het vraagstuk van de voorkeur voor N e- derl. werkkrachten aller aan dacht verdient. Wij zijn nu eenmaal gedwongen tot verweer en hebben ons daarbij slechts te hoeden voor middelen, die erger zijn dan de kwaal. Een aantal landen zoekt dat verweer in depreciatie van hun va luta. Voor ons land is deze valuta-concur- rentie uitermate lastig. Het gaat niet alleen om valuta-concurrentie op de eigen markt, maar in het bijzonder ook om deze concurrentie op de vreemde afzetmarkten. Onderzoekingen hebben bijvoorbeeld uitgewezen dat, in verge lijking met het eerste half jaar 1932 met dat van 1931 de invoer in Amerika uit landen met gedeprecieerde valuta be duidend minder is gedaald dan die uit landen met een gaaf geldwezen. Doch dat is een tijdelijk kwaad. De ervaringen hebben nu wel reeds bewezen, dat de preciatie van de valuta, hoe schadelijk ook voor de concurrenten, op den duur vooral verwoestend inwerkt op de lan den die haar toepassen. Wij moeten het hebben van andere middelen van verweer. Een van die middelen kan zijn de propaganda voor Nederlandsch fabrikaat. Ik hoop, dat zij zal slagen en dat zijn ruimen geest zal worden gevoerd." HERDENKING VAN WILLEM VAN ORANJE. H.M, de Koningin zal op 24 April 'n kort bezoek aan de hoofdstad brengen, 's Morgens zal de Koningin op den Dam een aubade aanhooren, welke vele Oranje-Vereenigingen Haar zullen bren gen en 's middags zal de vorstin in het Concertgebouw de Willem de Zwijger herdenking bijwonen, CHRISTELUK-HISTORISCHE VROUWEN. Het werkcomité voor Christelijk-His- torische Vrouwenactie hield Donderdag te 's-Gravenhage 'n christelijk-histori- schen nationalen vrouwendag onder lei ding van den heer J. ter Haar Jr., den waarnemenden voorzitter der C.-H. U. Mej. mr. C. Frida Katz, lid van de Tweede Kamer, sprak over: „Waarom is politieke belangstelling plicht?" Spr. wekte de vrouwen op naar, den idealen kant van de politiek te zien: „het dienen van het volksgeheel". Zij gaf als redenen op, waarom poli tieke belangstelling plicht is: een wet telijke, moreele en practische. Naast algemeene mannen- en vrou wenkiesrecht staat de stemplicht, van overheidswege opgelegd. Het gaat in de politiek om belang rijke zaken. Bij deze verkiezingen zal beslist worden over de samenstelling van de Tweede Kamer. Spr. hoopte, dat iedere vrouw zal gaan gevoelen van hoeveel belang het is, door welke beginselen regeering en volksvertegenwoordiging bij dit alles geleid worden. Mevr. J. C. van Amstelvan Löben Seis sprak over „De Chr.-Hist. Unie en de werkende vrouw", Hoevele werkende vrouwen; aldus spr., koesteren nojgi slechts een gedach te: niet werkloos worden, zich niet la ten ontmoedigen door de afnemende ar beidsmogelijkheden. Loorusverlaging! Zij berust er in, maar dat houdt niet in, dat thuis de zorgen groeien. M'aar er zijn ook christelijk werken de vrouwen, die zich sterk weten in en dooto God. Haar beginselen vormen de stuw kracht opnieuw van iedere komende prot, generatie. Mevr. A. L. A. Riajgjelinjgi'Verhoef behandelde het onderwerp: ,jDe C. H. Unie en de huisvrouw". Spr. onderstreepte de wisselwerking tusschen gezins- en staatkundig leven met een voorbeeld Zij achtte het o.m. onduldbaar, dat 'radio-uittzendinigen en couranten, die het leidend gezag afbre ken, toegang trachten te krijgen tot on ze huiskamers. Jonkvrouwe mr. C. W. M. Wttewaal van Stoetwegen besprak het vraagstuk „De Chr.-Hist. Unie en de Jongeren". Ook de jeugd en ook de vnouwen moeten leeren kiezen, zeide zij, d.w.z. een beslissende keus doen. Op ander terrein zijn de vrouwen heusch niet zoo aarzelend, waarom weten ze het ineens niet meer als het over politiek gaat? zei hij nadenkend. „Het zou er slecht voor ons uitzien, als Edward de zaak moest opigjeven." Cynthia wendde zich met een plotselin- gen schrik in haar oogen tot hem. „Daar had ik nog niet aan gedacht," riep zij uit. „Als zij erg ziek was, zou hij naturlijk niet naar Carlisle kunnen gaan. Hij zou haar nooit verlaten." „Daar ben ik ook bang voor. Hij gaat heelemaal in haar op. Sybil is een be koorlijke vrouw, maar ik moet toege ven, dat Edward's toewijding een open baring voor mij was. Ik wist niet, dat hij in staat was, zooveel om iemand te geven." „Ik geloof niet, dat niemand anders hem zoo begrijpt als Sybil," zei Cynthia langzaam. „Het is niet gemakkelijk hem te leeren kennen." Fayre keek in gedachten verzonken naar de punten van zijn blinkend ge poetste schoenen. „Je hebt Sybil de laatste jaren veel bijgewoond, nietwaar?'" vroeg hij plot seling. Cynthia wist, dat dit eindelijk de vraag was, waarop zij gewacht had, maar zij zag er het gewicht niet van in. „Ja," antwoordde zij verwonderd. „Ik heb in Londen bij haar gelogeerd en haar ook dikwijls op, Staveley gezien. Waarom vraagt u dat?" „Wat denk je in werkelijkheid van die twee, Cynthia?" En toen hij de verba zing op haar gezicht zag, vervolgde hij: „Ik ben nieuwsgierig, hoe hij met Sybil Vakwedstrijd voor bakkers Donderdag had te Middelburg een vakwedstrijd plaats voor oud-cursisten van het Bakkersonder wijs in Zeeland. De volgende inzendingen zijn daarbij be kroond: Klasse 1. Waterbrood, eerste prijs: P. H. Felius, Ierseke; tweede C. Visch, Mid delburg; diploma's: P. J. Roelse, Vlissin- gen, M. J. Huiszoon, Ierseke; P. J. v. d. Moer, Wissenkerke, A. J. Janse, Hoede- kenskerke en C. v. d. Male, te 's Heer Arendskerke. Klasse II. Beschuit: eerste prijs A. Corstanje, Middelburg; tweede prijs C. Visch, Middelburg; diploma's M. J. Bre vet, Oostburg, J. v. d. Linde, Aarden burg; C. A. Corstanje, Middelburg; B. C. v. d. Male, 's Heer Arendskerke; F. Jan- se, Dreischor. Klasse III. Pain de Luxe: eerste prijs S. Sanderse, Middelburg; tweede prijs A. Joosse, Arnemuiden; diploma's J. v. d. Linde, Aardenburg; C. Bal, Sirjansland; M. J. Huissoon, Ierseke; C. A. Corstan? je, Middelburg, W. de Visser, Aagteker- ke. Klasse IV: Melkbrood: eerste prijs P. H. Felius, Ierseke; tweede prijs M. J. Huissoon, Ierseke; diploma's K. J. Ste- ketee, Nieuwdorp; C. A. Corstanje, Mid- staat. Edward is altijd even toegewijd geweest, en van zijn standpunt uit is hun huwelijk zeer gelukkig. Maar hoe denkt Sybil er over?" Cynthia's gelaat klaarde op, bedoelt, of zij van hem houdt?" zei ze openhartig. „Het is vreemd, dat u dat vraagt. Ik heb er juist gisternacht ook over liggen denken. Evan Staveley vertelde mij een heelen tijd geleden, dat Sybil nooit over den dood van haar eersten man was heen gekomen, en dat ze geloofde dat zij Edward alleen trouwde, omdat hij er zoo op aandrong. Nu, ik vroeg me gisternacht af of zij wel gelijk had gehad." „Denk je, dat Svbil meer van Edward houdt, dan een van ons wel denkt?" Niettegenstaande de moeite, die hij er voor deed, kon hij het dringende in zijn stem niet onderdrukken. „Werkelijk, ik geloof, dat zij meer van hem houdt, dan zijzelf Weet," ant woordde Cynthia langzaam. „Als men het haar zou vragen, zou zij waarschijn lijk zeggen dat zij haar eersten man nooit kon vergeten, en dan zou zij den ken, dat zij de waarheid sprak, maar ik zag Sybil eens, toen zij zich ongerust maakte over Edward, en ik weet ze ker, dat zij veel meer van hem houdt dan de menschen denken. Ziet u, ik was toen pas met John verloofd, en ik denk, dat ik in de stemming was om zooiets op te merken," eindigde zij met een verlegen glans op haar (geanimeerd gezichtje. delburg; C. Visch, Middelburg; A. Joos se, Arnemuiden; A. J. Eckhardt, Terneu- zen. Klasse V. Bruin brood: diploma's C. Visch, Middelburg; J. v. d. Linde, Aar denburg; F. Janse, Dreischor en A. J. Janse, Hoedekenskerke. De volkstuinen „Kweeklust". Gisterenavond vereenigden zeer veel leden van de Vereeniging tot exploitatie van volkstuinen voor land- en tuinbouw „Kweeklust" te Middelburg zich met hun vrouwen en kinderen in de boven zaal van de Eendracht voor een aange name vergadering. De voorzitter, de heer J, F. Vermeulen, wees er in een toespraak na mededeeling, dat de heer J. Onderdijk bericht van verhin dering zond, op, dat nu juist in deze moeilijke tijden het groote nut der volkstuinen bl,kt. Zij geven ook de werkloozen een goede afleiding en voor hen, die wel werk hebben, een goede bezigheid op den vrijen Zaterdagmiddag, terwijl de opbrengst in de gezinnen meer dan ooit welkom is. De heer Groenenberg heeft met zijn lantaarn voor de pauze lichtbeelden ver toond van de volkstuinen te Middelburg en ook in andere plaatsen als Amster dam, Den Haag enz. en na de pauze draaiden enkele films, waaronder leer zame, maar ook een komische met Char- Chaplin als hoofdpersoon. Verschillende leden gaven voordrach ten en dergelijke ten beste en allen kregen van de vereeniging een con sumptie. Het was in één woord een ge- noegelijke avond. Ged. Staten van Zeeland hebben bij hun besluit van 3 Maart j.l. benoemd tot lid van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten in kieskring I M i d d e 1 b u r g, den heer A. D. Littooy, aldaar. WALCHEREN. KOUDEKERKE. Dr. S. B. Drijber heeft dezen winter een cursus gegeven m Eerste Hulp bij Ongelukken, dien 25 personen volgden. Bij het beëindigen bracht de heer W. P. Roose namens al len dank voor de aangename en bevat telijke wijze waarop de lessen gegeven waren en bood dr. Drijber een souvenir aan. Deze dankte voor het geschenk dat hem steeds zal herinneren aan de ge zellige uren van dezen cursus. Br! IERSEKE. Woensdagmiddag met het mooie voorjaarsweer is plechtig het badseizoen geopend. Slechts weinig be langstellenden waren aanwezig toen de badlustige dame het waagde met hoog water als eerste van de zwemgeneugten te profiteeren. Toch viel het water mee, verklaarde ze toen ze uit 't water snel naar de kleedkamer liep, om zich te kleeden. De zwemhokjes en kleedloka len zijn nog niet geplaatst, maar dit zal spoedig gebeuren en dan kan de Iersek- sche zwemvereeniging het seizoen ver der voortzetten. IERSEKE. Naar aanleiding van de mo tie ingediend door den heer J. C. Corne- lisse en door den raad aangenomen waarin de wenschelijkheid werd uitge sproken om algeheel den zomertijd wet telijk op scholen en gemeentesecretarie te houden, maken zich een aantal be langhebbenden op (de oesterkweekers- vereeniging, de V. V V., Handelsbelan gen, de kreeftenvisschersvereeniging, ve le chauffeurs en ander direct belangheb benden) om adhaesie te betuigen aan de ze motie bij B. en W. H:: knikte. „Ik geloof dat je gelijk hebt. In elk geval vertrouw ik op je intuitie." H;: keerde weer tot de bestudeering van ziin schoenen terug, en eenigte mi nuten Dieven beiden stil zitten. Cynthia verbrak het zwijgen. „Dan was het Sybil, waar' u zich be zorgd over maakte," merkte zij kalm op. Fayre spreng: op. „Ik heb me al, zoo. lang ik in Enge land terug ben, bezorgd over haar ge maakt"" begon hij leugenachtig, maar zij viel hem onmeedoolgend in de rede. „Hetgeen, waar u over tobde,, en waarvan u zei, er, met een buitenstaan der over te kunnen spreken, had be trekking op Edward en Sybil Kean, is het niet? Ik kan geen onbescheiden vragen doen, oom Fayre, maar Sybil is evengoed mijn vriendin als de uwe, en het is niet meer dan billijk, dat u het mij vertelt, als zij werkelijk in moeilijk heid zit." Fayre aarzelde een oogenblik. Daarna sprak hij openhartig: „Zooals ik al eerder zei, kan ik er je niet over spreken. Maar dit kan ik je wel zeggjen: e,r> is iets, dat ik, vroeger of later, aan Edward moet vertellen iets, dat hem zoo nauw raakt, dat ik geloof dat hij de zaak in den steek zou laten als hij het nu hoorde. Ik zou alles willen doen om hem die wetenschap te besparen, maar dat kan ik niet. Het eenige, wat mij bezig houdt, is, of ik wordt nu GRATIS aangevuld door het gebruik van Edel weiss. Want bij aankoop van 2 pakken Edelweiss Zeep poeder geeft Uw winkefier U een mooie theedoek cadeau, bij 3 pakken een ijzersterke handdoek of 2 fijne, witte zakdoeken. Prijs per pak 14 cents. (Ingez. Med.) WOLFAARTSDIJK. Donderdagmor gen geraakte een span paarden met een geladen wagen met aardappelen alhier in de haven; de paarden en wagen kwa men tusschen den wal en schip te lig gen. Ook de voerman, A. T, lag in de haven, onder eenige zakken met aard appelen. Met man en macht toog men aan het werk om eerst den voerman uit zijn netelige positie te redden, wat spoe dig gelukte. Ook de dieren waren vlug op den wal. Dit ongeluk is zeer goed afgeloopen, daar er slechts eenige materieele scha de was, doch voerman en paarden be kwamen geen letsel van beteekenis. WOLFAARTSDIJK. Woensdagavond gaf de Zangvereeniging „Looft den Heer" alhier haar jaarlijksche uitvoe ring in de Herv. Kerk, onder leiding van haar directeur, den heer J. 'H. Tam- minga. Nadat de bijeenkomst door ds. van Dijk was geopend, zong het koor 'n elftal liederen, welke op verdienstelijke wijze ten gehoore werden gebracht en getuigden van flinke oefening. Terwijl ook het jeugdkoor „Zangvogeltjes" een zestal nummers zang, die eveneens zeer goed tot hun recht kwamen. Een en an der werd afgewisseld door orgelspel van den assistent-organist C. Sinke. Men schrijft ons van arbeiders zijde: Dinsdag j.l. had een vervolg-confe- rentie plaats tusschen werkgevers en werknemersbonden in Z,-Vlaanderen West ter bespreking van het loon, .weer onder leiding van de voorzitter der Gewestelijke Tarwe-organisatie, den heer Miliano. Van arbeiderszijde was een voorstel ingediend om de ge middelde loonen van vorig jaar vast te leggen in een contract. De patroons meenden dat die gemid delden te hoog waren opgegeven, en zij wilden bovendien nog een verlaging in voeren van ongeveer 12J4 pet. De ar beiders verklaarden zich bereid, wan neer inderdaad de gemiddelden te hoog waren, hun voorstel eenigszins te her zien, en er scheen eenige toenadering te komen, doch op het laatst trokken de werkgevers terufg| en handhaafden hun voorstel van 20 cent per uur voor gewoon en 25 cent voor buitengewoon werk. De arbeidersbonden wezen dit voorstel af, en gaven te kennen dat zij er zich niet bij zouden neerleggen. De voorziter wist partijen te bewe gen om nog eens bij elkaar te komen over 14 dagen. gerechtigd ben het nieuws tot na de be rechting van John achter te, houden. Daarover heb ik een beslissing trachten te nemen, en eindelijk ben ik tot een besluit gekomen. Zoover ik zien kan, doe ik er niemand kwaad mee, als ik het nieuws voor mij houd, tot de zaak is afgedaan, en ik ben nu vastbesloten, dat te doen. Maar ik durf nauwelijks op mijn eigen oordeel te vertrouwen." „Weet Sybil er van, oom Fapre?" „Goede Hemel, neen! As zij het wist, zou het haar dood zijn geloof ik." „En maakt het werkelijk geen ver schil voor haar, als u het voor u houdt, tot John's zaak berecht is?" hield zij vol. „Zoover ik zien kan, niet. Feitelijk zou ik het zoo lang mogelijk voor Ed ward geheim willen houden, maar dat komt eenvoudig, omdat ik er voor te rugschrik, een van hen te kwetsen. Het eind is, dat hij het toch moet weten, maar met het oog op de komende in spanning voor de zaak en al het ver driet, dat hij den laatsten tijd over Sy bil gehad heeft, lijkt het mij den slecht- sten ijd hem nu slecht nieuws te vertel en. Grey zegt dat de zaak als een van de eerste op de lijst van het Hof van Carlisle staat, en in het begin van de volgende maand zal voorkomen." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5