BEURS- EN WISSELKOERSEN. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. AFLOOP AANBESTEDINGEN. KUNST EN WETENS8NAP. BEURSTHERMOMETER van Vrijdag. LAATSTE RERICRTEN. GEMENGB NIEUWS. ONDERWIJS. RECHTZAXEN. WALCHEREN. 2UIC-REVELANC. SGH0UWEN-DU3VELMD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. 1 ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den rijksweg Diepenheim-G oor heeft Donderdagnacht een ernstig auto-onge luk plaats gehad, waarbij een persoon werd gedood en een ander ernstig werd gewond. AMSTERDAM, 10 Maart. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100—100% Ned. 17 1000-4% 100%—100% Ned. 31 1000-4 98%—98% Certificaten-3 79%79% Cert. N.W.S.-2% 67—67 O. Indië 22 1000-6 94%—95% O. Indië 23 100-6 73%—73% O. Indië 16 1000-5 94—94% O. Indië 26 1000-4% 89% Denemarken Oblig. 1926-5 7777 Duitschl. 100-7 62%—62. Duitschl. 30 1000-5 51%—50% Amsterdam 1933-5 98%— 98% 's-Gravenhage 1929-4% 100 Rotterdam 1926-1930-4% 89%—89 Utrecht prov. 1929-4% 102 Zeeuws. Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 107106%. C Rott. Bankver. 78% A Twentsche Bank 94 A Pref. Jurgens A 90%91. A De Schelde N.B. 40%40%. A Ver. Papf. v. Gelder 54%54. C Am. Car Foundry 7%7%. C Am, Smelt Ref. 14%15%. C Farbenind. I.G. 9292%. C U. States St. C. 27%—29. C North Am. Cy. 20%21%. A Born. Sum. H.M. 137%139%. A Ned. Wol Mij. 5555. A Singkep Tin M. 7877. A J. C. Japan Ln. 33% A Rotterd. Lloyd 49 A S. M. Nederland 52%—52% A Amst. Thee C.M. 33%34 Houth. Alberts 26- Soms heeft hij het ergens vergeten, een andere maal nam hij bij vergissing een verkeerde mee, en dikwijls ook hadden anderen de aardigheid om het weg te nemen en het weer op een andere plaats neer te zetten. De politie is er dan goed voor; men loopt naar het politiebureau en in den regel komt het zaakje dan weer in orde. We behoeven wel niet op te merken, dat een en ander aan de politie zeer veel last veroorzaakt, en ook niet altijd komt het karretje weerterecht. Zoo is de politie thans weer sinds Zaterdag bezig met het opsp ren van een rijwiel, dat nu echter zoek blijft en waan..— lijk wel gestolen is, Intusschen overweegt de politie maat regelen om de nonchalante rijwieleige naars te nopen in het vervolg wat beter op hun rijwiel te passen. Men zij dus gewaarschuwd ARNEMUIDEN. Donderdagmiddag wilde een zekere V., woonachtig te Heinkenszand, toen hij op een rijwiel reed op den Nieuwerkerkschen weg juist op de grens van Arnemuiden en Nieuw- en St.-Joosland den weg over steken. Hij bemerkte niet, dat 'n vracht auto hem achterop reed, door welke hij dan ook gegrepen werd en over den weg geslingerd werd. De heer V. liep een groote gapende wonde aan het hoofd op. De heer P. de Haag, arts te Arnemuiden, die de eerste hulp verleende, achtte opneming in het ziekenhuis noodzakelijk, waarna hij is overgebracht naar Goes. Naar wij vernemen treft den autobe stuurder geen schuld. De politie heeft deze zaak in onder zoek. Ongeluk met doodelijken afloop. 's-HEERENHOEK. Donderdagmiddag is alhier een 10-jarig meisje, dat ver moedelijk al spelende de straat over stak, aangereden door een auto en ern stig verwond naar het ziekenhuis te Goes overgebracht, waar het meisje enkele uren later is overleden. De auto is in beslag gJenomen. 1 KLOETINGE. Woensdag gaf de gym. vereeniging „Sport Staalt Spieren" haar jaarlijksche uitvoering. Er was veel be langstelling. Dat de vereeniging zeer vooruit ge gaan is bleek uit de werkzaamheden, die ze ten besten gaf. Na de oefeningen volgde de klucht in één bedrijf: „Map- pie de ongeluksvogel". Daarna. „Bij Cisje in den scheerwinkel". Dat alles naar wensch opgevoerd werd, bleek uit het applaus, dat de leden in onvangst hadden te nemen. Het was te betreuren, dat het nog al rumoerig was, hetgeen den laatsten tijd bij uitvoeringen gewoonte schijnt te worden. Het is onbegrijpelijk dat men niet inziet, dat het zoo hinderlijk is voor anderen. Eerste steenlegging Landbouwhuis- houdschool. Z1ERIKZEE. Donderdagmiddag om 2 uur vond op het Bouwterrein aan het Jannenwekken de eerste steenlegging plaats van de in aanbouw zijnde Land- bouwhuishoudschool alhiei'.. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op: voor zitter en secretaris van de Z L.M., voor zitter en secretaris van den kring Schou wen en Duiveland der Z.L.M., B. en W. van Zierikzee, de commissie van toe zicht op de landbouwhuishoudschool op ocnouwen en Duiveland, directrice en leèrares van de school, de oud-direc trice mevr. Wolfson en vele andere belangstellenden. De eerste spr. was de heer mr. P. D i e- 1 e m a n, voerztter der Z.L.M., die in 'n uitvoerige rede zijn vreugde uitsprak dat hij in Zierikzee, de „residentie" van Schouwen-Duiveland aanwezig mocht zijn. en o.a. wees op de betee kenis der vrouw in de maatschappij, die door ontwikkeling harer talenten deze kan omhoog brengen en steunen en hel pen in haar moeilijkheden, aan welke ontwikkeling ook de school kan mee helpen. Als deze er in kan slagen meer samenwerking te stichten zal zij vol gens spr. tot in lengte van dagen een U HOUDT VAN MODERNE SOLIEDE KLEEDING HOOFTMAN Jr. VLASMARKT, Middelburg, wilt U kleeden. Keurige costumes in prijzen van 15, 22, 28. (Ingez. Med.) A Southern Rlw, 4%5% C Union Pac. Rr. 72%—74% C Int. Nickel Cy. 8%8% Koloniale Bank 6162%. A N.I. Hbk. 1000 54—53. C Ned. H. M. 1000 62%—62%. A Alg. Kunstz. U. 29%—29-30. v. Berkels Pat. 16 C Calvé-Delft 6158. A C. Suiker Mpij. 18%18%. A Int. Viscose 18% A Ned. Ford A.M. 106%—108-109%. A Philips Gem. B. 111%112 -115. Unilever 99%99%-102. C Anaconda Cop. 6%7%-7%. C Bethlehem St. 13%—13%-14%. A A.N.I.E.M.—N.B. 199-199-201. C A. Gas El. Cy. 1% C Cities Serv. Cy. 2%2% A Kon. Petr. Mpij. 145%145% -47% C Contin. Oil Cy. 5%5%-5% C Shell Union O.C. 4%4%-4% A Holl, Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 12% sieraad en een kroon voor ochouwen- Duiveland zijn. mr. Dieleman hoopte ten slotte dat de school voor October gereed zou zijn en van dan af een zegen zal blijken te zijn en een voorbeeld voor Zeeland, zelfs voor geheel Nederland. (Appaus).Hierna ging spr. over tot de eerste steenlegging. Hij verzocht de ge- noodigden hun naam te plaatsen op een oorkonde, die zou worden ingemetseld. Toen dit geschied was nam de heer H. C. v. d. Z a n d e, kring-voorzitter van S. en D. het woord, die mr. Dieleman dankte voor zijn medeleven, als steeds op het gebied van den landbouw, en eenige woorden ter nagedachtenis aan den overleden kring-voorzitter, den heer J. W. van Oeveren wijdde, die in feite den eersten steen voor het landbouw- huishoudonderwijs hier heeft gelegd. Mevr. Wolfson sprak een kort woord, waarin zij de hoop uitsprak dat vele meisjes van de school zouden mogen profiteeren. - Burgemeester B a n n i n k van Zierik zee maakte mr. Dieleman zijn compli ment over de wüze waarop deze de eerste steenlegging had verricht Spr.' herinnerde voorts aan het wo rd door een Chineesch wijsgeer eens gesproken dat ook van een r is van 5000 mijlen de eerste voetstap het begin is. Als de an dere steenen op deze eerste gevolgd zijn, is hij overtujgd dat üe bouwmees ters trotsch zull«h kunnen zijn op hun werk en Zierikzee verheugd over haar nieuwe school. --.ermede was de officieele plechtig heid afgeloopen en volgde een gezellige bijeenkomst in de oude huishoudschool waar de thee met bonbons en gebak (door de leerlingen bereid) werden ge serveerd en waar mr. Dieleman, burge meester Bannink en de heer v. d. Zande nog het woord voerden. HAAMSTEDE. Onder leiding der bur gemeesters van Haamstede en Burgh, werd namens het betrokken comité Woensdagavond j.l. in de volle zaal van hotel Bom vanwege den Nederl. Blin- denbond een propaganda kunst- en film avond gehouden. HULST. Donderdag heeft een vrouw in een vlaag van krankzinnigheid in de Steenstraat danig huisgehouden. Bij den burgemeester werden een drietal ruiten ingeslagen en bij den De ken eveneens. Een heer, die haar tot kalmte wilde brengen, werd onzacht behandeld. De ongelukkige is naar een zenuwlij dersgesticht vervoerd. OOSTBURG. Door eenige jongelui al hier is het initiatief genomen tot het uitschrijven van een afstandsmarsch de bedoeling is om op 18 April a.s. te wandelen van Oostburg, H.B.S.-terrein naar Draaibrug over Sluis, Retranche ment, Cadzand, Nieuwvliet, Groede Breskens, Schoondijke en terug naar Oostburg, afstand ruim 37 km. Vertrek 's morgens 8 uur en terug om 4 uur. OOSTBURG. Het Ziekenfonds „On derling Hulpbetoon" hield Donderdag zijn jaarvergadering. Uit het verslag bleek, dat het fonds op 1 Januari 1932 nog 117 leden telde benevens 7 van con tributie vrijgestelden. Op 1 Januari wa ren er nog 108 leden en 9 vrijgestelden Er was ontvangen 2334, waaronder 549,86 aan contributie, 93.25 van be gunstigers en bijdragers. Uitgegeven was aan mannen 592.25 en aan vrouwen 372.50 resp, over 521 en 423 ziekteda gen. De rekening sloot met een nadee lig slot van 6.27. Het fonds bezat op 31 December 1932 4510 en op 31 De cember j.l. 4947. Deze hoogere waar de van de bezittingen moet toegeschre ven worden aan de stijging der koersen op het einde van 1932. Was dit niet het geval geweest dan was er ongeveer 130 achteruitgang geweest. Tot bestuursleden werden met alge meene stemmen herkozen de heeren J. de Vos, W. J. Nortier, J. J. Versprille en D. van Damme en tot leden der com missie van toezicht eveneens met alge- meene stemmen de heeren A. Mijs, I. Buskop en mr. J. Erasmus. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Westkerkpolder, A. van Strien te Wolfaartsdijk. De Commissaris der Koningin heeft aan den heer mr. H. L. Hoogenhuis, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als lid der Gezondheids commissie, gezeteld te Hulst. A Ned. Scheepv. U. 5151%. A H.V. Amsterdam 180%181-184. A Java Cult. Mij. 120-120-123. A N.I. Suiker U. 77-77-79. A Poerworedjo S.O. 6 A Deli Batavia 152%—153%-155. C Deli Mij. 1000 124%—122%-128. A Senembah 133%135. C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 55%—55-57%. A Deli-Bat. Rubb. 21%—21%-21%. A Hessa Rubber 2321. A Serbadjadi S.R. 1716. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 9 Mt. 10 Mrt. Londen 862 8.67 Berlijn 58.95 59.05 Parijs 9.79% 9.79% Brussel 34.76 34.76 Zwitserland 48.00 48 06 Kopenhagen 38.50 38.65 New-York asxf.bnmmmnzmr* Gerei. Kerken. Ds. J. C. Houtzagers te Voorschoten ïeeft bedankt voor het beroep naar Middelburg. B. en W, van Grijpskerke ïebben hedenmiddag in het gemeente- ïuis aanbesteed: de verbetering van den verbindingsweg tusschen den Seisweg via Hoogelande naar Krommenhoeke. Laagste inschrijver W. Verhulst Jz., te Westkapelle voor 32.496. De structuur van het licht. In de Woensdag te Middelburg ge- iouden gewone vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen sprak dr. K. Spruit over: Oudere en nieuwere hypothesen omtrent de struc tuur van het licht. Uitgaande van de opvatting der ouden werd de strijd ge schetst tusschen de emissie- en de un- dulatietheorie, die in het begin der ne gentiende eeuw ten gunste van de laat ste beslist scheen. Vervolgens werd in het kort de verdere ontwikkeling van de laatste theorie tot electromagneti- sche theorie nagegaan. Ten slotte kwa men de verschijnselen ter sprake, die Einstein ertoe gebracht hebben de te rugkeer tot de emissietheorie te over wegen en die in de laatste jaren geleid hebben tot de theorie van de Broglie, die de tegenstrijdige hypothesen door een nieuwe veronderstelling tot een har monisch geheel tracht te vereenigen. De rechtbank besloot deze drie jon gemannen tegen cautie in vrijheid te stellen. De secretaris voor de schatkist Woodin deelt mede, dat de Ameri- kaansche regeering de uitgifte van plaatselijk noodgeld door de Clearing Houses, voor hun eigen verantwoorde lijkheid ter voorkoming van plaatselij ke moeilijkheden door gebrek aan baar geld heeft toegestaan. Vanmorgen was de rust te Mün- c h e n weer geheel hersteld. Wel ziet men in de st~aten vele S. A.-lieden in troepen te voet, in auto's en op de mo torfietsen. Het stadhuis is door een dubbel S A.-post bezet. De hoofdin gang is echter gesloten. Ook het poli- tiepresidiupi is door S. A. bezet. -Ohl.markt- - Schepen - Mlpien - Suiker Markt Amerika Unilever Philips Koninkl. H.V.A. Rubber - Tabak fWettig gedeponeerd.) Hebt U gemerkt hoe populair ..t. 2. 3" in korten tijd is geworden? En dit is werke'ijk geen wonder. Want ,.1, 2, 3" heeft bewezen, een Nederlandsch waschmiddel te zijn, dat er wezen mag en niet behoeft onder te doen voor dure buitenlandsche fabri katen. Duizenden Nederlandsche huis vrouwen gebruiken nu „1, 2, 3", Neêr- land's zelfwerkend waschmiddeL Als U nog geen „1, 2, 3", gebruikt, probeer het dan èn om de kwaliteit èn om de prijs die, zooals U weet, slechts 17% cent per pak bedraagt (Ingez. Med.) DE STOORDER ZWIJGT. Nadat Zaterdag j.l, de radio-omroep op de golflengte van 1875 m ernstig werd gestoord door den Russischen zender, heeft de Nederlandsche P. T. T.-dienst zich onmiddellijk telegrafisch gesteld met de Russische administratie en met het Bureau van de Union de Radio Dif fusion om deze storing te doen beëin digen. Deze bemoeiingen hebben succes ge had en de storingen van den Russichen zender zijn gisterenavond geëindigd. Binnen enkele dagen zal de steun regeling voor de suikerbietenteelt wor den bekend gemaakt. De Crisiszuivelcentrale maakt be kend dat voor de week van 12 t. m. 18 Maart de prijs van het crisisbotermerk op 1 per kg. en die voor de vervoer- vergunning van buitenlandsche boter op 90 cent per kg. is bepaald. De rechtbank te Amsterdam besliste afwijzend op het request, inge diend door den heer Sneevliet, waarbij zijn invrijheidstelling tegen cautie werd gevraagd, Ook voor de drie jongelieden, gebrs. D. en J., leden van de R. J. B. was in vrijheidstelling tegen cautie ver.zocht. Zij waren gearresteerd wegens het ver spreiden van opruiende manifesten bij de Oranje Nas6au-kazerne te Amster dam. „ZEELANDIA". De Ver. van Haag- sche Zeeuwen „Zeelandia" heeft onlangs in Den Haag een feestavond gehouden. Bij ontstentenis van den voorzitter opende de vice-voorzitter, de heer De Witte, het feestelijk bijeenzijn. Hij be tuigde zijn dank aan de Rotterdamsche vereeniging voor de bereidwilligheid in Den Haag op te treden en nog wel met een Zeeuwsch stuk. Op het programma stond n.l. de op voering van „het groate Zeeuwsche blie- spil in drie bedrieven „Inkwartierege", deur K. Koets." De heer Koets, die al reeds zooveel heeft gedaan om de Zeeuwsche folklore in breeden kring te doen kennen, heeft in dit stuk zijn groo te liefde voor het landje aan de Schelde den vrijen loop gelaten. Steeds weer springt naar voren de liefde tot den ge boortegrond, die mooie eilanden en Z.-Vlaanderen, waarop de Zeeuw te recht zoo trotsch kan zijn. Zeer begrij pelijk dus, dat „Inkwartierege" daar ter stede, evenals elders (het is dezen win ter reeds drie maal opgevoerd) met on gemeen enthousiasme ontvangen is. Het stuk speelt in den mobilisatietijd (1916). De vertolking' was zeer goed, vooral van boer Jaap van den Berge (A. F. H. Kraak), z'n vrouwe Janna (mevr. v. d. Linde) en „ulderdochter Maatje", mej. A. Wagenaar. Ook de heer M. P. Geense als Piet Wullemse, gaf knap spel. Het was weer een geslaagde opvoe ring, waarom veel en hartelijk is gela chen. Het succes der acteurs(trices) was verdiend, evenals de hun aangeboden bloemen. Na afloop der voorstelling bleef men nog een tijd lang gezellig dansen.^ De gebroeders van den B. uit Rhe- nen reden met een auto, geladen met zuurstofflesschen, welke naar Munster moesten worden gebracht, op genoem den wetg. Vermoedelijk door een de fect aan de stuurinrichting reed de auto tegen een boom. Een der gebroeders was onmiddellijk dood. Zijn broeder was nog bij kennis, doch deze was zwaar gewond. Hij werd naar het zie kenhuis te Hengelo vervoerd. De auto weru totaal vernield. De beide slacht offers zijn ongehuwd. SMOKKELAAR STERVEND UIT BRANDENDE AUTO GESPRONGEN. Donderdagmorgen is tusschen Baar- 1 e-N a s s a u en Chaam een smokkelaar doodgeschoten. Op den weg stonden, naar het Dbl. van N. Brabant meldt twee posten der kommiezen opgesteld op eenigen af stand van elkaar, bestaande uit vier kommiezen. Vanuit de richting van de grens kwam de vrachtvoerder L. K. uit Chaam aan gereden met een vrachtauto, beladen met 2000 kg poedersuiker. De kommiezen sommeerden den be stuurder te stoppen doch deze reed snel door. Na herhaalde sommaties wer den schoten gelost, vermoedelijk vier in het geheel. Een dezer schoten trof den bestuurder in de hartstreek. De man sprong nog uit de auto, doch zakte langs den weg ineen, en is kort daarop overleden. De benzinetank van de auto was door een kogel getroffen, tengevolge waar van de auto totaal uitgebrand is. Nader vernam het blad dat één kogel den wagen van voren is binnengedron- gedrongen, dwars door de benzinetank is gegaan en daarna den bestuurder K. in de hartstreek heeft getroffen. De wa gen vloog in brand en de nagenoeg stervende man sprong uit den voort- snorrenden wagen. De wagen reed nog even door en reed brandend niet een boog van den weg. De kommiezen wisten den wagen te ontladen en 2000 kg voor het vuur te vrijwaren. Het slachtoffer is uit Chaam afkom stig; hij was gehuwd en vader van ze ven kinderen. Hij was een bekend smokkelaar en reeds eenige jaren oefende bij dit ge vaarlijke beroep uit. Als smokkelaar van gedistilleerd is hij menigmaal be schoten, maar het gelukte K. steeds om den kogel te ontgaan. Hij stond in Bel gië op de zwarte lijst en hij mocht er niet komen. Van al die waarschuwingen trok hij zich niets aan. Hij vertrouwde op zijn gelukkig gesternte totdat giste ren hem de doodende kogel trof, die een einde maakte aan het bestaan van een avontuurlijk leven. Verdronken. Het 4-jaritf dochtertje van den heer G. te Hoog Made, gemeente Wou- brugjge, is nabij de ouderlijke woning in de Does geraakt en verdronken. Geslaagd te 's Gravenhage voor bet machinistendiploma A de heer T, Daane van Vlissingen, leerling van den machinistencursus aan school te Middelburg. de Ambachts- Tot onderwijzer aan de Chr, school te Genemuiden is benoemd de heer G. J. Luiten te T h o 1 e n. Bij Kon. besluit is benoemd met in gang van den dag van indiensttreding, tot raadsheer in het gerechtshof te s- Gravenhage mr. C. M. de Kuyper (g.m.) thans vice-president van de arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhage. Overtreding Wet Artsenijbereidkunst. Voor het Kantongerecht te Goes stond verleden week terecht de drogist A. C. v. d. R. aldaar, terzake dat hij in Januari j.l. zonder te zijn toegelaten tot uitoefe ning der artsenijbereidkunst aan een tweetal personen, geneesmiddelen^ (zal ven) die zij op advies van den huidarts dr. Snethlage uit Middelburg wensch- ten aan te wenden, had verkocht en had doen verkoopen door zijn bediende, ter wijl in bedoelde geneesmiddelen be- standdeelen voorkwamen in mindere hoeveelheid dan waarin die bestanddee- len ingevolge lijst C opgenomen in de beschikking van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid van 26 Ja nuari 1927, houdende vaststelling der lijsten van vergiften en geneesmiddelen, be ku ke dij V ge He ne ha ee ra tejl gel tigl he I nijl da I ve elk to( ge: die ve in we do ee sp me he 19 C. Wi in: I ve te Sa bel 19 to| kl aa Vc bel .del k<| tel dil hel J.l w t| J. Vil T te

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2