LANDBOUW. RECHTZAXEN. RUSSISCHE BRIEVEN. e- te de de en tide de en hi- 4 no- ;gin de re r- nog de tas- las- $en ier- het lige ee- ters ror- be- u it den ur- het 10 het rde he- gen het >de sste en tge- de ,ee- k»j- j. Las- xa- ,og- sen, De cursus begon in September met 13 leerlingen in de laagste en 8 in de hoogste klasse. Met het instructievaartuig „Prinses Juliana", van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, hebben de leerlingen van het tweede cursusjaar onder gelei de van den leeraar D. de Waart van 23 tot en met 2o Mei een oetentocht gemaakt en de leerlingen van het eer ste cursusjaar onder geleide van den leeraar J. F. Gugelot van 26 tot en met 28 Mei. Door met de Nederlandsche Telegraaf Maatschappij „Radio-Holland" 'n over eenkomst aan te gaan, is aan de school de gelegenheid geopend voor opleiding bij die maatschappij voor radio-telegra fist en seinersmaat. De cursussen ten dienste van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" zijn in het na jaar niet meer voortgezet. Aan het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart is weder lokaliteit ter be schikking gesteld tot het houden van een cursus voor schippers en één voor motordrijvers. Aan meerdere leerlingen is vrijstelling verleend van het betalen van school geld. De school is bezocht door 376 leer lingen in het geheel, n.l,: in de stuurlie- denafdeelingen 105, machinisten-afdee- lingen 236 en radio- en seinersmaatcur sussen 35. Het grootste getal leerlingen, dat te gelijkertijd de school bezocht, was 233. Het aantal geëxamineerde candidaten bedroeg 165 met 201 examens, het aan tal geslaagde candidaten 138. Aan het einde des jaars bleven hunne studiën vervolgen: 52 leerlingen in de stuurlieden-afdeelingen; 140 in de ma- chinistenafdeelingen en 21 in de radio- cursussen. Verleden jaar werd aan een kan toorjuffrouw, die op den Amstel bij Car ré wandelde, een koffertje met f 1800 ontrukt. De man vluchtte per fiets weg. Tijdens de achtervolging wierp hij het koffertje op straat, doch werd achter haald en gearresteerd. Dinsdag bevestigde het Hof het von nis van de rechtbank, waarbij verd., een 31-jarig metaalbewerker, wegens diefstal tot anderhalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. ii Op den zeer mistigen morgen van den 17 Nov. 1.1. werd op den Helder- sche weg nabij Alkmaar een autobus van de Alkmaarsche rechtbank terecht, land aangereden door een met grint be laden vrachtauto. Een vijftal passa giers van de autobus werd ernstig, een viertal minder ernstig verwond. Een deïi passagiers zal levenslang invalide blijven. Dinsdag stond voor de strafkamer van de Alkmaarsche rechtbank terecht, de 24-jarige chauffeur C. Smit uit Alk maar, wien ten laste was gelegd, dat op- Het eenheidspaspoort. Oprichting van forten ten plattelande. De mislukking van het vijfjarenplan heeft de sovjet-regeering gedwongen maatregelen te treffen, die ongetwijfeld veel beroering in het land zullen wek ken en het aantal tegenstanders van het regime met millioenen zullen doen toe nemen. De sovjet-regeering begrijpt na tuurlijk zelf ook heel goed, welke ge volgen haar tegenwoordige politiek zal hebben, maar zij is in een impasse beland en is voor de keuze gesteld: capituleeren en zich terugtrekken, of- den strijd tegen alle ontevreden ele menten, zoowel in de partij als daar buiten, verscherpen, tot den aanval overgaan. Zij koos de tweede mogelijkheid, het geen ook te voorzien was, omdat de sovjet-regeering getoond heeft onder alle omstandigheden de macht te willen behouden. De mislukking van de pja- tiletka heeft zoodoende een nieuwe periode in de geschiedenis van het sovjet-regime ingeluid een periode van verscherpten strijd tegen alle op positiegroepen, waarbij de regeering zich niet verdedigt, maar zelfs tot het offensief overgaat en al haar tegen standers uitroeit. Deze periode zal nog grootere ontberingen voor de bevolking meebrengen, het land zal honger lijden, eenige verbetering van den toestand is in de naaste toekomst niet te verwach ten. Tegelijkertijd zal de dictatuur, die nu reeds het karakter van algemeene onderdrukking heeft aangenomen, nog scherper vormen aannemen. De terreur wordt met den dag grooter, het aantal slachtoffers neemt toe. En intusschen zal de regeerende groep, of juister ge zegd: Stalin, met het communistische experiment doorgaan. Om zich in het land, waar de onte vredenheid met den dag zal toenemen, kunnen handhaven, moest de sovjet- rfmaa-freéelen treffen, welke s er en. Er worden daarom eiken dag creten uitgevaardigd, besltii- genomen, maatregelen getroffen. angrijkste dier maatregelen is de invoering van den z.g. eenheidspas. Wij bedoelde passagiecs door zijn schuld zwaar lichamelijk letsel hadden beko men als gevolg van het roekeloos rijden, De Officier van Justitie requireerde een hechtenis van 3 maanden met ont zegging van rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 7 Maart zijn behan deld de zaken tegen: E. F. N., 37 jaar, landbouwer te Koe wacht, wegens verboden nederlage van 2320 vierkante meter sigarettenpapier te Koewacht op 1 September 1931. Eisch: f 500 boete. J. P., 42 jaar, koopman, en G. W. J., 31 jaar, schipper, beiden te Rotterdam, wegens invoering uit België, met het schip „Exvoto", van 1685, 6 kg rookta bak en 65245 sigaretten, zonder deze goederen te Bath aan te geven bij de be lastingambtenaren. Eisch: ieder f 50 en 3 maanden gev. Pclitierechter te Middelburg, In de zitting van 7 Maart werden de volgende zaken behandeld: per rijwiel rijden zonder rijwielbelas- tingplaatje: L. de C., 29 j„ koopman te Goes; J. C. J., 23 j., veldarbeider te Wis- senkerke J. T., 32 j., landbouwersknecht te Middelburg; H. J. J. D., 36 j., reiziger, zonder vaste woonplaats; 'H. J. J. D., voornoemd; D. G,, 20 j., werkman te Oudelande; F. J. P., 24 j., koopman te Vlissingen; F. V., 44 j., leurder te Goes allen eisch en uitspraak 5 b. s, 2 d.h. A. F. V., 22 j., landbouwersknecht te Souburg, wegens niet vertoonen van 'n motor-rijwiel-belastingkaart. Eisch 7.50 b. s. 3 d.h.; uitspraak 5 b. s. 2 d.h. F. C. de G., 26 j., houtdvaaier te Goes, als voren; Eisch en uitspraak 5 b. s. 2 dagen hechtenis. A. B. H., 24 j,, autohersteller, te Oost burg, wegens overtreding van de Wegen belastingwet te Schoondijke op 29 Juli 1932. Eisch en uitspraak f 20 b. s. 8 d.h. H. J. S., 34 j., expediteur te Eemnes, wegens het doen rijden van W. A. Bus met een auto, waarvoor de belasting nog niet was voldaan. Eisch en uitspraak 10 b. s. 4 d.h,; D. G., 30 j., schipper, zonder vaste woonplaats, wegens het niet vertoonen van een bewijs van inschrijving voor de Inkomstenbelasting. Eisch en uitspraak 7,50 b. s. 3 d.h, W. S. de W., 39 j., schippersknecht, zonder vaste woonplaats, alsvoren. Eisch en uitspraak 10 b. s. 4 d.h. W. S. de W., voornoemd, alsvoren. Eisch en uitspraak 5 b. s. 2 d.h. J. B., 28 j., binnenschipper, zonder vaste woonplaats, alsvoren. Eisch en uitspraak twee maal 7.50 b. s. 3 d.h. en eisch 10 b. s. 4 d.h-., uit spraak 7.50 b. s. 3 d.h. C. L. V., 33 j-, vlasbewerker fe St. zullen daarom vóór alles dezen maat regel bespreken. Onder het tsaristische regime kende Rusland een algemeen verplichten pas. Ieder Rus die zijn dorp (waar iedereen elkaar kende en legitimatiebewijzen dus volkomen overbodig waren) ver liet, moest een pas bij zich hebben. Eenige practische beteekenis had die maatregel niet: de misdadigers en later ook de revolutionairen wisten zich goed nagemaakte passen te verschaffen. Last ondervond dus alleen de eerlijke man. Na de revolutie van 1905 werd de pas dan ook vrijwel ge heel afgeschaft. Het werd eenvoudig een soort legitimatie-bewijs, die voor het geheele leven geldig was. De bol- sjewiki, die onder het oude regime zelf vaak passen vervalschten (en het ove rigens ook nu doen, n.l. in het buiten land, waar hun agenten steeds passen op vreemde namen en met vermelding van een andere nationaliteit hebben), kennen natuurlijke de gebreken van het passenstelsel te goed om in de fou ten van het oude regime en van het buitenland te vervallen. De „eenheids pas", die nu in Rusland ingevoerd wordt, is dan ook iets geheel anders dan een gewone pas, die ieder burger krijgen kan en die practisch niets an ders is dan een middel om zich te legi- timeeren. Het passenregime wordt ingevoerd alleen in de 8 belangrijkste steden van de sovjet-unie, waarbij begonnen wordt met Moskou. Recht op een pas heeft niet iedere sovjet-burger, maar alleen zij, die „bij den opbouw van het so cialisme betrokken zijn". De passen worden uitgereikt door speciaal daar voor ingestelde commissies, er is een ver doorgevoerde decentralisatie in gesteld, om op deze wijze te voorko men, dat personen, aan wie de sovjet- overheid geen pas wil verleenen, door allerlei kunstgrepen toch een pas krij gen. Op den pas staan niet alleen de gewone gegevens vermeld (naam, va- dersnaam, familienaam, plaats en da tum van geboorte enz.maar een soort levensbeschrijving. De pas bevat ver melding van het genoten onderwijs, de instellingen waar de bezitter van den pas gewerkt heeft, de betrekkingen die hij bekleed heeft enz. Het is dus tegelijkertijd een pas, een bewijs van Jansteen, wegens vervoer van 30 kg melissuiker zonder geleibiljet. Eisch 50. Uitspraak 25 of 14 d. h. P. M. D., 21 j., melkslijter te St. Jan steen, wegens vervoer van 200 kg melis suiker zonder geleibiljet met een auto. Eisch 10 b. Uitspraak 10 of 7 d. h. Ie. F. H., 41 j., zonder beroep te Clin- ge, en 2e. A. J. B., 23 j., grondwerker te Clinge (B,). No. 1: wegens vervoer van 27 kg suiker zonder geleibiljet. No. 1 50. Uitspraak 25 of 14 d. No. 2 wegens medeplichtigheid aan dat vervoer. Eisch 25 en 100 boet. Uitspraak 25 of 14 d. A. A. B., 34 j., landbouwer te IJzen- dijke, wegens verboden nederlage van een hoeveelheid van meer dan 21 kg melissuiker. Eisch 50. Uitspraak f 40 of 10 d. P. D., 53 j., steenbakker te Oostburg, wegens niet tijdig aangeven van 403 1 benzine voor de navordering van de be lasting te Zuidzande. Eisch 15. Uitspraak f 15 of 14 d. J. R., 20 j., fabrieksarbeider, en Ma. L. V., 39 j., zonder beroep, beiden te Clinge, wegens vervoer, resp. van 2,5 en 3,5 kg melissuiker. Eisch ieder 25, Uitspraak ƒ- 25 of 10 d. h. J. R„ 20 j., fabrieksarbeider te Clinge, wegens vervoer van 3 kg tabletsuiker zonder geleibiljet. Eisch 25. Uitspraak 25 of 10 d. C. S. v. H., 30 j., grondwerker te De Clinge (B.), wegens vervoer van 18 kg melissuiker zonder geleibiljet, Eisch 25. Uitspraak f 25 of 10 d. F. B„ 20 j., leurder te De Clinge (B.), wegens vervoer van 34 kg melissuiker zonder geleibiljet te Hulst. Eisch 50. Uitspraak 25 of 10 d. J. v. A„ 22 j„ grondwerker, en F. B., 20 j., leurder, beiden te De Clinge (B.) wegens vervoer van 30 kg melissuiker zonder document. Eisch ieder 50. Uitspraak ieder f 25 of 10 d. R. G. B., 28 j., vlaswerker te St. Jan in Ermelo (B.) wegens vervoer van 20 kg melissuiker, zonder geleibiljet. Eisch 50. Uitspraak 50 of 10 d. M. P. v. D., 30 j., klompenbewerkster, en A. H. H., 19 j., fabrieksarbeidster, beiden te Clinge (B.) wegens vervoer van melissuiker te Clinge. Eisch ieder 25. Uitspraak 25 of 14 d. ieder. H. de V., 51 j., werkman te Stekene (B.), wegens vervoer van 40 kg melis suiker zonder geleibiljet. Eisch 25. Uitspraak f 25 of 10 d. J. Th. C. S., 22 j., vlasbewerker te St. Jansteen, wegens verboden vervoer van 39 kg suiker. Eisch 50. Uitspraak 25 of 10 d. J. S., 34 jaar, vlasbewerker te St, Jan steen, wegens verboden vervoer van 25 kg basterdsuiker. Eisch: 50 boete. Uitspraak 25 of 10 d. C. de B., 35 j., vlasbewerker te Ste kene (B.) wegens verboden vervoer van 35 kg melissuiker te St. Jansteen. Eisch: 50 boete. Uitspraak 40 of 10 d. B. J. van A., 19 j., fabriekswerker te Clinge (B.), wegens verboden vervoer van 10 kg Melissuiker. x net «nrsssnanwip lidmaatschap van de regeerende partij (of: partijloos), van een vakvereeniging enz. Elke nieuwe verandering wordt in den pas aangebracht. Rechl op een as hebben alleen r.rnciders aan staatsfa brieken en aoibfer.aien. De overigen krijgen geen pas. Wie geen pas bezit, moet de stad ontruimen. Dat was de eigenlijke bedoeling van het geheele systeem. Er zullen op deze wij ze uit Moskou plm. 800.000 menschen gezet worden, uit de 8 steden, waar het pas senregime ingevoerd wordt, zullen ruim 2 millioen zielen naar elders moeten verhuizen. Om te voorkomen, dat men schen, die geen recht op een pas heb ben (dus: gewezen bourgeois en hun kinderen, geestelijken, intellectueelen die niet in staatsdienst staan, „onge- wensche elementen" enz.) zich door huwelijk met een lid van de bevoorrech te kasten of door adoptie door een hun ner van een pas zouden kunnen verze keren, heeft de sovjet-regeering eenvou dig voorgeschreven voorloopig dergelij ke akten bij den burgerlijken stand niet in te schrijven. Wat er met die 2 mil lioen menschen geschieden moet, laat de sovjet-regeering steenkoud. De mees ten hunner wachten niet op het oogen- blik, waarop zij door de politie uit hun huizen zouden geworpen worden en uit de stad gezet. Zij vertrekken „vrijwil lig". Daar de groote steden voor hen verboden terrein zijn en zij „lisjentsy" (d.w.z. als menschen die geen kiesrecht en dus geen enkel recht hebben) paria's zijn en nergens een woning of eenig werk kunnen krijgen, zien zij slechts twee wegen voor zich open: naar het Noorden te trekken en alweer „vrijwil lig" in de bosschen gaan werken of naar de kolenmijnen te gaan, waar steeds ge brek aan werkkrachten heerscht en waar de overheid dus niet zoo kieskeu rig zal zijn. Wij zien nu dan ook, hoe dui zenden menschen in de felle kou (te Moskou heerscht nu een vorst van 30 33 graden Celslius!) de stad verlaten en in ballingschap gaan, zonder warme kleeren, zonder levensmiddelen, zon der zekerheid dat zij spoedig verlof zullen krijgen, zich ergens te vestigen, met wanhoop in hun hart, armzalige slachtoffers van een onbarmhartig re gime. Eisch: f 25 boete. Uitspraak 25 of 10 d. L. R,, 68 j„ grondwerker en B. J. van A„ 19 jaar, fabriekswerkster beiden te De Clinge (B-), wegens verboden vervoer van Melissuiker. Eisch: ieder f 25 boete. Uitspraak: 25 of 10 d.; L. S., 45 j., koopman te Goes, wegens onjuiste aangifte van den stand van zijn benzinepomp door te vermelden dat die stand bedroeg 65,688 liter terwijl de stand in werkelijkheid was 65,390 liter. Eisch: f 25 boete; Uitspraak 15 of 14 d. A. v. H., wed. A. D. B., koopvrouw te Goes, wegens het niet tijdig aangeven van de hoeveelheid wijn, voor de navor dering van den accijns van 629 1. wijn, Eisch: f 75 boete. Uitspraak 50 of 14 d. Dienstweigering. Voor den Krijgsraad te 'c Hertogen bosch hebben terecht gestaan wegens dienstweigering R. D. uit Oude Niedorp; J. M. S. uit Amsterdam; E. van IT. uit Noord Scharwoude; P. G. de B. uit Hoogwoud, alle 19 jaar en dienstplichtig en ingedeeld te Amersfoort. Conform den eisch werden de beklaag den veroordeeld tot 10 maanden gevan- gennisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis met ontslag uit den dienst. Beklaagde De B. echter is wegens ge zondheidsredenen voor den dienst afge keurd en hij wérd daarom alleen ver oordeeld voor den tijd van zijn voorloo pige hechtenis, 19 dagen. De roofoverval in de Westerstraat. Op 22 Sept. j.l. werd een behanger wegens poging tot diefstal, voorafge gaan door geweldpleging, door de recht bank te Rotterdam veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De man had een een oude vrouw in de Westerstraat overvallen. De dader was de woning van de wed. K. P. onder een voorwend sel binnengekomen en had haar tijdens een gesprek met een stuk ijzer op het hoofd geslagen. De dader wist te vluch ten. Den volgenden dag werd de behan ger gearresteerd. Hoewel hij ontkende, werd hij door de rechtbank veroordeeld. De proc.-generaal eischt bevestiging van het vonnis der rechtbank. Twee maal wees het Hof een interlocutoir ar rest, waarbij werd bepaald dat nog nieuwe getuigen dienden te worden ge hoord. In beide gevallen persisteerde het O. M. bij zijn eisch. Dinsdag wees het Hof arrest en sprak verdachte vrij van het ten laste geleg de daar het Hof niet de overtuiging had dat de verdachte de daad heeft ge pleegd. Het Hof overwoog o.m. dat geen melksporen op verdachte's jas zijn gevonden, hoewel de wed. P. verklaar de, dat zij den indringer een pannetje melk naar het hoofd heeft gegooid en dat een deel van de melk op 's mans jas was terecht gekomen. Verschillende getuigen, die den dader hebben zien wegloopen, hebben hem niet herkend. Verdachte was niet in het bezit van een actetasch, noch had hij er ooit een ge had. De dader had een dergelijk voor werp bij zich. Vervolgens, zoo over woog het Hof, staat het vast, dat ver dachte werk was beloofd, terwijl ver schillende getuigen hebben verklaard, dat verd. niet in staat is tot geweld pleging. Door de verdrijving van zooveel men schen bereikt de sovjet-regeering de volgende voordeelen: 1. Het aantal menschen, die op een of andere wijze zij het nog zoo slecht, van levensmidde len voorzien moeten worden, wordt aanzienlijk verm nderd. 2. Er komt een zekere verlichting in den nijpenden, el ke verbeelding tartenden woningnood; zonder nieuwe huizen te bouwen, zon der groote sommen uit te geven, zal de sovjet-regeering voor de men schen in wie zij vertrouwen stelt, woon ruimte vrij krijgen. 3. De sovjet-regee ring kan op deze wijze zich van alle on tevredenen ontdoen. Zoodra iemand door de G.P.Oe. als niet volkomen be trouwbaar of als verdacht van opposi tie-gezindheid beschouwd wordt, zal hem zijn pas worden ontnomen, waardoor hij automatisch Moskou (of een andere groote stad) moet verlaten en een soort outlaw wordt. 4. De sov jet-regeering krijgt een vreeselijk wapen voor de disciplineering van de arbei ders. Wie zich niet tot het uiterste in spant, wie niet als een dwangarbeider werken wil, zal van zijn pas beroofd worden, hetgeen gelijk staat met het prijsgeven aan den hongersnood. 5. Daar het passenregime in alle belang rijke industrieele centra ingevoerd wordt, zoo zal het gevaar van arbei dersonlusten, stakingen e.d. tot 'n mini mum teruggebracht worden. 6. Te Mos kou zullen alleen zij mogen blijven wo nen, van wier trouw Stalin meent vol komen zeker te kunnen zijn. Op deze wijze wordt de kans van een opstand te Moskou, de eenige plaats waar een opstand voor de sovjet-regeering ge vaar zou kunnen opleveren, zeer mini maal. En eventueele opstanden op het platteland kunnen zonder veel moeite onderdrukt worden, hetgeen nu ook ge beurt. Een tweede decreet, eveneens van veel belang voor den verderen strijd tusschen de regeerende kliek en het volk, schrijft de oprichting van z.g. „forten" op het platteland voor. De sov- jet-regeering heeft n.l. bevolen de trac tor- en landbouwmachine-parken te re organiseer en. Voortaan zullen deze par ken op bepaalde plaatsen die in stra tegisch opzicht van veel waarde zijn, Maandag j.l. heeft de afd. V e e r e der Z. L. M. een algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer F. J. C a s t e 1, opende met de aanwezigen welkom te heeten. In het bijzonder deed hij dit de heeren H. Dronkers, burgemeester en C. Fhanse, bestuurslid van den kring) Walcheren der Z. L. M. Ook herdacht de voorzitter de moeilijke omstandig heden waarin de landbouw verkeert. Naar aanleiding van de ingekomen stukken werd besloten aan de Prov. Rundve.ekeuring 2.50 en aan de gei- tenvereeniging te Veere 5 te verlee nen. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, de premies voor musschen en muscheieren te verlagen tot Y cent,, die voor het andere gevolgelte blijven onveranderd. De Voorzitter deelde mede, dat aan zijn adres wederom grint kan wor den besteld. Uit het jaarverslag van den secr.- penningm. bleek dat de vereeniging thans bestaat uit 74 leden der Z. L. M. en 11 leden met een grondgebruik van minder dan 40 A. niet aarigesloten bij de Z. L. M. Van de Coöp. „Eiland Wal cheren" was betrokken voor een be drag van 12.710. Voor de bestrijding van schadelijk gevogelte was uitbetaald 43.81. De kas sloot met een batig saldo. Hierna werden de tijdens de vergade ring binnengekomen heeren ir. J. D. Dorst, secr. der Z.L.M., en J. Philipse, dir. v. d. coöp. „Eiland Walcheren", als mede den heer W. de Wolf met de cur sisten van den landbouwcursus welkom geheeten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen betreffende Pacht-, Tarwe-, Zuivel- en Varkenswet, werd druk ge bruik gemaakt. De vragen werden door de heeren Dorst, Franse, Uümpert en Brasser, beantwoord. Ir. Dorst gaf een korte inleiding over de totstandkoming en werkwijze van de coöp. aankoopvereeniging „Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouw Comité", gevolgd door de film „De Groote Gedachte". Dit alles gaf een zeer duidelijke be schrijving van den coöperatieven aan koop van landbouwbenoodigdheden in Nederland van af den aanvang tot he den. Wederom werd daardoor in het licht gesteld wat door samenwerking is te bereiken. Vroege aardbeien. De eerste aardbeien werden Dinsdag aan de veiling Westerlee aange voerd. geconcentreerd worden. Het zullen de „blokhuizen", de „forten" van de sov jet-regeering op het platteland worden. Het decreet zegt dat heel duidelijk en gebruikt de woorden „blokhuizen" en „forten." 't Denkt dus aan den strijd tusschen de blanken en Idianen in Amerika en (tusschen de Russen en de Mongolen en Finnen in Oost-Europa. Deza „for ten" worden de steunpunten van het sovjetregime op het platteland. Even als net ridderslot in de Middeleeuwen de boeren van een geheele streek in bewang hield en tot gehoorzaamheid dwong, zoo zal een dergelijk commu nistisch „blokhuis" de Russische boe ren in bedwang houden. In het geheel zullen 2500 dergelijke „forten" inge steld worden. In alle kolchozen en sowchozen (het eerste woord duidt gecollectiviseerde boerenbedrijven aan, het tweede door communisten gedreven groote landgoe deren) worden speciale „cellen" inge steld. De cellen krijgen de taak toe zicht uit te oefenen op de leiders van de bedrijven, er voor te zorgen, dat dezen vóór alles het graan aan den staat afle veren, dat de bedrijven niet meer graan ambtenaren (boekhouders, kantoorbe dienden enz,) bespionneeren. Zoodra zij meenen te bemerken, dat dezen oppo sitiemannen zijn, moeten zij ingrijpen. Dergelijke cellen worden daarna ook op alle fabrieken ingesteld, met dezelf de bevoegdheden. Op deze wijze zal de G.P.Oe. overal in het land cellen heb ben, die ter plaatse materiaal verzame len. De grijpvingers van de G.P.Oe. strekken zich over het geheele land uit. Deze plattelandscellen, „forten" enz. gevoegd bij het „eenheidspaspoort" ver leenen de sovjet-regeering (juister ge zegd: Stalin) een geweldige macht en maken haar kans en'grooter dan zij on der de tot nu toe bestaand hebbende omstandigheden waren. Tegelijkertijd wordt in de partij zelf een „zuivering" gehouden. Alle niet voor volle 100 pet. betrouwbare leden zullen uitgestooten worden. De regeerende partij wordt daardoor kleiner, maar zij wordt tevens hechter. En boven dat alles verheft zich steeds hooger de dictatuur van Stalin, den ongekroonden tsaar van Sovjet- Rusland. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7