KERKNIEUWS. SPORT. FINANGIEELE BERICHTEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. LEGER ER VLOOT. HANDEL El NIJVERHEID. GEMENGD NIEUWS. COUPON nig te doen is. In Friesland b.v. heeft men het bieten rooien te zamen in den hooitijd, hier bij ons aardappelen- en bietenrooien te zamen. Bij aardappelen moet men trachten te zorgen voor op eenvolg ng van soorten, bij tarwebouw kan rassenkeuze veel doen. Het vele werk komt dein niet op hetzelfde mo ment; de arbeid dient zooveel mogelijk verdeeld, te veel extra-arbeid brengt extra kosten. De machine heeft reeds veel bespaard, maar toch niet als b.v. in de industrie, de stof bij de industrie is veel meer geschikt voor de machine, in den landbouw hangt men af van an dere zaken, en toestanden. Van arbeids- verdeeling is bij den landbouw weinig sprake, wel bij de industrie, zooals o.a. de transportband of rollende band, wat het werk zeer eentonig maakt, het is bij den landbouw onbestaanbaar, trouwens in den landbouw wordt lang niet zoo veel van machines gebruik gemaakt als in de industerie; de prestatie per ar beider is daar dan ook veel hooger. Ef ficiency noemt men dit soort arbeids besparing. Nu is hiertoe ook wel gele genheid bij den landbouw, maar tot nu toe weinig toegepast. In den afgeloo- pen zomer zijn te Wageningen proeven genomen bij 't poten en rooien van aard appelen met handenarbeid en machi nes; voorts vergelijkt spr. de methoden in Brabant, Holland en Zeeland. Ook bij het graanbinden worden allerlei manie ren toegepast. Bij het bietenrooien, voorts is er een groote verscheidenheid van gereedschappen, meer of minder doelmatig, het vorken van de schoven op den wagen enz. Kortom de methoden zijn van jaren her van vader op zoon hetzelfde. In Duitschland is de arbeids- leer op groote modelboerderijen in stu die, daar (in Pommeren b.v.) worden alle methoden systematisch bestudeerd, wordt voortdurend gewerkt aan ver betering van machines, waarbij aan dacht geschonken wordt aan hetgeen van den arbeider aan kracht gevergd wordt door te zorgen, dat zijn werk minder vermoeiend is, van alles wordt boek gehouden. Het gewicht van den arbeider en diens bloeddruk worden nagegaan enz. De dubbel- en meerscharige ploegen zijn er reeds, zooals ook de keerploeg; in Duitschland spant men twee eggen na elkaar, hetgeen spr. ook reeds zag op N.-Beveland. Voorts is er de doelmatige inrichting der schuren, bijv. met de vas te af transporttabele jacobsladder; ook bij het handgereedschap is zooveel ver schil, dat ook hier nog wel gelegenheid is, datgene uit te kiezen, waarmede het gemakkelijkst en voordeeligst gewerkt wordt. Voorts dient een landarbeider behoorlijke vakkennis te hebben. Bij de aardappelcultuur is dan ook vooral te letten op goede keuze van soorten, keu ze van poten enz. Het staat voor spr. vast, dat elk bedrijf, dat niet naar de beste methoden werkt, te kort zal ko men, Spr. hoopt dat het door hem ge sprokene zal molgen medewerken tot het verkrijgen van betere werktoestan- de«i in den landbouw; onder, de tegen woordige omstandigheden mag zeer ze ker de technische kwestie niet op den achtergrond geschoven worden. Die het rationeelst werkt, zal het best het hoofd boven water houden. De voorzitter vraagt aan de vergadering of deze be reid is een studiecommissie aan te wij zen, waarin leden der verschillende or ganisaties zitting moeten nemen ten einde de zaak van de arbeidsleer eens onder de loupe te nemen. De heer Lak o steunt dit voorstel ten sterkste, terwijl applaus te kennen geeft, dat 's voorzitters voorstel is aangenomen. Ter toelichting van het door hem ge sprokene vertoont ir. Dorst een serie lichtbeelden van hetgeen in Duitschland reeds gaande is op dit gebied. Een loonend melkveehoudersbedrijf?? Voor het Kantongerecht te Hulst hebben een veertigtal zaken gediend te gen overtreders van de crisis-zuivelwet, n.l., wegens het vervoeren van onge merkte boter. De ambtenaar van het O. M. hield daarbij een uitvoerig requi sitoir. Hij wees erop, dat deze wet door de landbouwers zelf gevraagd is en dat het resultaat dezer wet is, dat het melkveehoudersbedrij f thans loonend is. Wij vinden 't best, dat deze EdelAcht- bare tegen de overtreders, die inder daad „met twee maten willen meten", met klem optreedt, doch tegen zijn, door ons gespatieerde, uitlating moeten we opkomen. Het resultaat der wet is ver beneden de verwachting gebleven. Van »oonend bedrijf is absoluut geen spra ke. Ware dat zoo, dan zou de landbouw crisis voor de grootste helft der betrok kenen opgelost zijn (Reeds gemeld in een deel der oplaag van ons vorig nummer). Paaschveemarkt te Breda. Aangespoord door het succes van het vorige jaar wordt te Breda dit jaar we derom een groote open Paaschveemarkt georganiseerd op 3 April a.s. Inschrijvingen zijn thans opengesteld voor deelnemers uit geheel West-Nrd.- ^T&bant ten westen van Tilburg met P^mieën voor alle soorten vet vee, vet. Ve Va^Lens en fokstieren, verdeeld over heidene categorieën. pluimveehouderij en de Duitsche in- n xt voerrechten. vorderin°tf°rderHDlla-ndsche b°nd ter be" gewest heeft aan^T^6—1^*"' dat en minister van Eco nomische Zaken Eet volgende telegram gezonden: In verband met verhooging invoerrech ten Duitschland met als gevolg onder gang der pluimveebedrijven verzoekt de xj.r.rtl.fl. dringend steunregeling voor eieren zoo spoedig mogelijk in te voeren overeenkomstig voorstel Nederlandsche Pluimvee Federatie. De te Leiden overleden em.-pas- toor A. Th. Hellegers weftd 15 Aug. 1890 tot priester Gewijd en achtereen volgens benoemd tot kapelaan te Lan- geraar, Rotterdam, Vlissingen en Den Haag. Daarna werd hij benoemd tot pastoor te T h o 1 e n. In den ouderdom van 88 jaar is te Den Haag overleden de heert R. J. van Moock, luitenant-generaal der genie b.d. De thans ontslapene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de Oranje-Nassauorde. Z. V. B. Wedstrijdprogramma voor Zondag 12 Maart. Ie Klasse A. Zeeuwsche BoysVlissingen 3. Zeelandia 3Goes 2, Walcheren 1Middelburg 3. Ie Klasse B. SteenF. C. Sluis. HontenisseHoofdplaat. IJzendijkeStoppeldijk. SluiskilBreskens. Ie Klasse C. NoordgouweZierikzee 2. BurghZonnemaire. Sinoto 2Renesse. 2e Klasse A. KruiningenHeinkenszand. 's H. HendrikskinderenGoesche Boys. Hansw. BoysIerseke. 2e Klasse B. Terneuzen 3Axel 2. WestdorpeScheldestrijders. 2e Klasse C. Middelburg 4Vlissingen 4. De Zeeuwen 3R.C.S. 2. VeereEiland Boys. (Terrein Eiland Boys). 2e Klasse D. Noordgouwe 2Zierikzee 3. Burgh 2Zonnemaire 2. Sinoto 3Renesse 2. 2e Klasse E. Breskens 2IJzendijke 2. F. C. Sluis 2Hoofdplaat 2. Hoogewegsche BoysZeeuwsch Vlaamsche Boys. 3e Klasse A. Middelburg 6De Zeeuwen 4. Eiland Boys 2R.C.S. 3. Vlissingen 5—Zeelandia 4. 3e Klasse B. Stoppeldijk 2Terneuzen 4. Scheldestrijders 2Steen 2. Terneuz. Boys—Westdorpe 2. Maandagavond vergaderde de Coöp. Boerenleenbank „Kruiningen" in het hotel „Korenbeurste Kruininigen onder voorzitterschap van den heer A. van Hootegem. Uit de rekening van den kassier, den heer J. H. J. Poley, bleek dat deze sloot met een bedrag van 1.083.091; de balans met 522.675 en die der spaarbank met 425.362.39. Het aantal leden is met 7 verminderd en bedraagt 309. De winst over 1932 be droeg 1.285.51. De Voorzitter herdacht het over leden bestuurslid D. Lindenbergh, wel ke vanaf de oprichting in het bestuur zitting had en als secretaris veel voor de Bank heeft gedaan. In zijn plaats werd gekozen de heer A. J. Lindenbergh. De periodiek aftre dende heer J. Sinke werd als bestuurs lid herkozen evenals de heer Jan Pol derman als lid van den Raad van Toe zicht. De Coöp. Boerenleenbank te Driewegen hield Zaterdag haar al- gemeene vergadering. Na goedkeuring der notulen van de vorige algemeene vergadering werden het aftredend be stuurslid E. Bakker en het aftredend lid van den raad van toezicht A. Folmer herkozen. Uit het verslag van den kassier blijkt, dat in 1932 aan spaargelden is ontvan gen 83.071 en uitgegeven 71.391; ontvangen van leden in loopende reke- ninë 98.619 en uitgegeven 107.694. Aan rente is uitgegeven voor spaargel den 8935, voor deposito's 939.61, totaal 9874. Aan rente is ontvangen van voorschotten 8364, aan voorschot ten in loop. rek. 4988. De balans wijst een saldo aan uitstaande voorschotten aan van 184.525, van voorschotten aan leden in loop. rek. van 115.765, terwijl het saldo aan opgenomen spaar- invullen wat verlangd iCordtJ Aan de N.V. Philip^ Gloeilampen- fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën. EINDHOVEN. Aan de N.V. Philips' Gloeilampen fabneken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën, EINDHOVEN Verzoeke mij Uw boekje over een doelmatige en economische verlich ting„Licht in Uwe woning" gratis en franco te doen toekomen. 14-10 naam Verzoeke bij mij als verbruiker van minstens twaalf lampen per jaar. een lichtmeting te doen verrichten. 14-10 Naam-: Adres: Adres: (Ingez. Med.) eeSXCSEBDEKtiKSI gelden bedraagt 277.941 en aan depo sito's J' 36238. Overtrof in 1929 het saldo der opge nomen gelden, dat der uitgegeven gel den met ongeveer 180.000, in 1930 be droeg dit overschot nog maar 89.000, in 1931 13.000 en in 1932 14.000. Uit deze inkrimping der overschotten zou de conclusie getrokken kunnen worden, dat de winst der bank ook naar even redigheid zou moeten verminderen; het tegengestelde doe zich evenwel voor. In 1929 bedroeg de winst 931.50, in 1930 1105.57, in 1931 1031 en in 1932 2070; in het laatste jaar dus on geveer 2 maal zooveel als in de voor gaande jaren. De rentevoet is weer vastgesteld op pet. voor opgenomen en 4 y2 pet. voor uitgegeven gelden. Het reserve fonds stijgt nu tot 11.580. De mosselprijs. Men meldt ons uit Ierseke: De mosselprijs is nu zoodanig gezakt, dat goede kwaliteit groote mosselen on der den wal alhier worden gelost voor 90 cent per ton (t.w. 100 kg.) Mosselirisère. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Zeeland: Ondanks dat veel slechter toestanden in het algemeen heerschen, was een paar jaar geleden de uitkomst van de mosselcultuur in Zeeland financiëel in goeden staat, zelfs het vorige seizoen nog, maar er is reactie gekomen, die weer doet spreken van mosselmisère. Gedurende de voorjaarsmaanden wordt de mosselhandel elk jaar minder leven dig. Het is reeds vóór den oorlog telkens geconstateerd, dat vele misstanden in het leven worden geroepen door de groote aanvoeren van zaad en volwas sen mosselen uit de Zuiderzee en telkens stuitte men op gebrek aan samenwer king om daaraan een einde te maken aan den aanvoer van dat zaad en mos sels. Telkens waren er belanghebbenden die het zaad en de mossels niet konden missen en hun bestaan daardoor be dreigd vonden. Waar de een beweert, dat die groote aanvoer het bedrijf on dermijnde en zelfs kapot maakte en voor beperking moest gevraagd worden: dus geen onbeperkte aanvoer van mos sels en mosselzaad en daarbij vooral geen gebruik te mogen maken van staanvermogen, dan weer anderen be weerden er moet Zuiderzee komen, want er is gebrek aan Zeeuwsch zaad en dan ook maar groote mossels, die verwate ren en in hetzelfde seizoen omzetten. Dit is jaren zoo blijven voortduren, tot de Bond van Mosselkweekers in Zee land werd opgericht en in 1928 van de regeering een besluit kwam, waarbij me- dedeeling werd gedaan, dat de Bond van mosselkweekers de regeling van het vis- schen van mosselzaad in de Zuiderzee werd opgedragen, waardoor de moeilij ke taak om de malaise van het mossel- bedrijf in Zeeland op te heffen, in hooge mate werd verlicht. Nu kon een betere productieverdeeling tot verbetering lei den en de overproductie voorkomen. Er kwam verbetering, maar nu op 't oogen- blik de toestand weer zoo onbevredi gend is geworden, komen in de vereeni- gingen en onder de visschers zelf weer de oude klachten en is men weer zoo ver, dat niet alleen beperking wordt ge- wenscht, zooals trouwens reeds bestaat, maar velen zeggen: algeheele sluiting in 1933 in het Noorden, maar de meerder heid is daarvoor nog niet te vinden, zoo dat dit wel niet zal worden vastgesteld. Het wordt juist nu zoo moeilijk, omdat er tegenstrijdige belangen zijn en een juiste gevolgtrekking, die afdoende ver betering moet brengen en kan brengen, maar zoo niet is te maken. Twenboutem. Wij ontvingen een exemplaar van het prospectus der Tweede Nederlandsche Bouwmaterialen Tentoonstelling Maas tricht 1933 „Twenboutem" welke van 24 Mei tot en met 5 Juni a.s. in Maas tricht zal worden 'gehouden. Niet alleen aan de eigenlijke bouw- materialenafdeeling, maar ook aan de afdeeling inrichting en stoffeering van huis en woning zal veel zorg worden besteed. Na de zoo geslaagde „Enbou- tum" in 1931 en mede door de erva ring daarbij opgedaan, belooft ook de „Twenboutem" een succes te worden. Het bestuur van den calamiteuzen polder Burgh en Westland besteedde Dinsdag j.l. herstel, vernieuwing en on derhoud tot 30 April 1934 van de aar de-, kram-, rijs- en steenglooiingswer- ken aan de waterkeering van genoem den polder. Raming 8400. Ingeleverd 15 biljetten w.o. 2 van onwaarde. Inge schreven werd door J. v. d. Panne Scha- rendijke 8377, P. Berrevoets Seroos- kerke 8200, J. J. Jansen Middelburg 8100, N. v. d. Linde Scharendijke 8094, C. v. d. Klippe Vlissingen 7978, F. v. d. Hulle Oosterland 7900, M. de Moor Brouwershaven 7700, J. Slager en M. Mathijsse Brouwershaven 7700, L. v. Popering Bruinisse f 7644, P. Ro- meijn Burgh 7490, M. v. d. Velde en J. F. Bossers Bruinisse 7440, A. J. Verjaal Dreischor en J. de Oude Zierik zee 7325, en J. v. d. Werf Az. te Burgh 7120, wien het werk onder nadere goedkeuring! van Ged. Staten is gegund. Ongelukken. Dinsdagmiddag had er een ernstige aanrijding plaats bij het begin van den Halsterschenweg te Bergen op Zoom tusschen een auto komende van Halsteren en een fietsrijder die op het laatste oogenblik voor de auto nog wilde oversteken naar het fiets pad. De auto remde uit alle macht, maar door de gladheid van den weg schoof deze uit z'n richting en botste de wielrijder met zoo'n vaart tegen de auto op dat hij met z'n hoofd een dei- zijruiten verbrijzelde en zwaar gekwetst werd aan voorhoofd en neus. Hij werd binnen gedragen bij een der omwonenden. De man die een zware hersenschud ding heeft en hevig aan het gelaat ge wond werd, is later per brandcard naar het Alg. Burger Gasthuis overge bracht. Toen Maandagavond te Ridder kerk eenige jongens speelden met 'n lorrie bij de werken van de nieuwe ha ven, kwam het 11-jarig zoontje van den heer van H. zoodanig te vallen, dat zijn been onder de lorrie kwam, zoodat dit lichaamsdeel brak. Zondagavond is te L i s s e een dame onder de electrische tram geraakt. Zij was onmiddellijk dood. Maandagmiddag reed te Ede 'n vrachtauto, beladen met hout, het ka zerneterrein op, naar 'n in aanbouw zijn de loods. De schildwacht, zekere B. wilde den chauffeur den weg wijzen en ging op den treeplank staan. In een bocht sloeg de wagen echter om en kwam bovenop den militair terecht. De borstkas werd hem ingedrukt. Te Amsterdam is in een perceel aan de Ten Katestraat een 68-jarige man van de trap gevallen. Hij bleef be wusteloos liggen. Later bleek dat hij was overreden.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7