LANDBOUW. REORTZAXEN. 'O EERST VOLLE MMN (0 LAATSTE KV&RTIER W NIEUWE MMN DE STERRENHEMEL 8—15 MAART 1933 20 h MT ZUID DE TREK DER SALZBURGER EMIGRANTEN NAAR STAATS-VLAANDEREN 9 MAART 1733. noodig ook de klieren die reeds zijn aangedaan. De lantaarnplaatjes vertoonden in derdaad bijna wonderdadige genezingen, vooral in de gevallen van directe be handeling. Kanker is niet besmettelijk. Verpleeg sters en artsen, die kankerleiders be handelen, krijgen dientengevolge de ziekte niet. Ook het bestaan van kan kerhuizen en -straten is fantasie. Naar alle waarschijnlijkheid ontstaat kanker door langdurige, her haalde, sterke prikkeling van or ganen. Dit kan geschieden door ziekten als lupus en syphilis, door langdurige in werking van Röntgenstralen (meisjes, die lichtende voorwerpen maken door besmeren met radiumzouten, hebben in wendige kankerverschijnselen vertoond, tengevolge van het likken aan de vin gers), kou (bevroren ooren, oorkanker is zeer pijnlijk!) sterke werking van,zon licht, rooken (rookers, die een pijnlijke tong krijgen en witte vlekken op de slijmvliezen, doen verstandig het rooken na te laten), drankgebruik (bij mannen van het drank v a k komt in Amster dam keelkanker 1 op 9 voor, ter wijl de verhouding in het algemeen 1 op 5 is), een slecht gebit met scherpe tanden (dit geeft dikwijls tongkanker bij vrouwen op hoogen leeftijd). De uitwerking van dergelijke prikkels doet zich dikwijls eerst na 10, 20 en 30 jaren voor. Baarmoederkanker komt vooral voor bij vrouwen, die veel kinderen hebben gehad. Kanker van dikke darm en en deldarm kan het gevolg zijn van lang durige slechte ontlasting. Meestal komt kanker voor bij perso nen op hoogeren leeftijd. Boven de 40 jaar is van de sterfgevallen gevolg van kanker. Tengevolge van betere statistiek en toename van de gemiddelde leeftijds- frens loopt de sterftekromme van de anker naar boven, terwijl die van tu berculose dalend is. Verontrustend be hoeft dit niet te zijn. De borstklierkan ker bij de vrouw neemt boven een ze keren leeftijd weer af. Er zijn gevallen van zeer snelle ver breiding bij verwondingen. Misschien bestaat er bij sommige personen een voorbeschiktheid en deze kan erfelijk zijn. De ziekte zelf is het niet. Een belangrijk middel om kanker te voorkomen is vooral wat in wendige organen betreft een regel matig geneeskundig onderzoek. De lichtbeelden vertoonden gevallen van huidkanker die meestal gevolg wa ren van sterke zonlichtbestraling, rooken en drankgebruik. Moge deze lezing er toe bijdragen, dat de leeken meewerken in den zin door sprek'er aangegeven, dan zal ze veel nut hebben gesticht. Een welver diende toejuiching vertolkte den dank der aanwezigen. Wij willen hier nog verklappen, dat spreker geen honorarium verlangde maar een schenking verzocht voor het kankerinstituut. De Officier van Justitie te Middel burg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 24 Februari j.l., waarbij J. M. B., 24 j., bloemist te Goe s, wegens meineed is veroordeeld tot een maand gevangenis straf. Axrond.-Rechtbank te Middelburgj. In de zitting van 6 Maart deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen P. R., 29 jaar, werkman, wonende te Boschkapelle, gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, verdacht geweest van zware mishandeling van Cerillus Benedictus Mol te Boschkapel- le op 15 Januari 1933. De rechtbank sprak den verdachte vrij en gelastte zijn invrijheidstelling. De zaak Eschauzier, Naar 't C. B. verneemt, is de aanvan kelijk op Donde.rdaig 9 Maart bepaalde voortzetting van de behandeling in hoo ger beroep van de moordzaak Eschau zier, thans voor onbepaalden tijd uitge steld, aangezien de advocaat-generaal mr. J. A. de Visser nog steeds wegens ziekte niet in staat is aan de verdere behandeling deel te nemen. (Reeds gemeld in een deel der oplaag van ons vorig nummer). C. V., 29 jaar, werkman te G r a a u w, heeft hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis van den Politierechter van 21 Februari j.l., waarbij hij wegens verduistering is veroordeeld tot 14 da gen gevangenisstraf. Vereeniging v. Oudleerlingen van Land- bouwcursussen in Zeeuwsch Vlaanderen. Crisiszuivelwet. OOSTBURG. De Vereeniging van Oud leerlingen aan Landbouwcursussen in W. Z. Vlaanderen had het initiatief genomen tot een gecombineerde vergadering van de 4 landbouworganisaties in W. Z. VI. welke vergadering j.l. Zaterdag te O o st- b u r g in het Hotel de Commerce plaats had. Circa 250 personen woonden deze ver gadering onder de leiding van den heer Joh, le Clercq, bij. Deze wees er op, dat deze vergadering geheel zou staan in het teeken van de crisiswetten, hoewel hij betreurde, dat het noodzakelijk geweest is deze wetten in 't leven te roepen. Spr. gaf daarop het woord aan den heer Zwagerman, die ver klaarde gaarne de uitnoodiging hier de crisis-zuivelwet te komen bespreken, had aangenomen. Al is gelukkig voor de Zeeuwen de rundveeteelt slechts een on derdeel van het bedrijf, toch is die van beteekenis. De ongeveer 6000 Zeeuw- sche boeren telen heel wat rundvee, dat een groot quantum melk, zoo voor consumptie als voor de boterfabrieken oplevert. Door den slechten gang van zaken is het al heel moeilijk een en an der tot waarde te brengen. De prijs der consumptiemelk was in 1930 nog 11J4 cent per liter. Kwam in 1931 op 10 J4 en in 1932 op 8J4 cent, de industrie melk was resp. geprijst op 7J4, 51/2 en 4V2; de boter gemiddeld 1.76, 1,45 en 1.21. De Zeeuwsche melk bracht in 1932 ge middeld 1.000.000,minder op dan in 1931. Door de crisiszuivelwet is de zoo gen. veepot ontstaan, waaruit aan de veehouders zooveel mogelijk voor het te weinig ontvangen wordt vergoed. Door de slechte prijzen is enorm minder ont vangen, uit een en ander blijkt, dat de veeteelt toch van groot belang is voor onze provincie. Spr. noemde, daarop eeni- ge cijfers betreffende de in ons land ge produceerde melk, boter en rundvleesch van al hetwelk een groot deel in eigen land wordt geconsumeerd, maar dat voor een belangrijk deel voor uitvoer is be stemd, hetgeen voor de zuivelproducten de aangewezen weg is; de crisis in Ame rika en de val van het pond hebben de gelegenheid tot uitvoer hoe langer hoe slechter gemaakt, zoodat het langzamer hand tot contingenteering gekomen is. Toen alles al meer in prijs daalde was het gevolg de invoering van de crisiszuivel wet, die 10 Juli '32 in werking is getre den. De gedachte zat voor, dat 50 mil- ïïoen kg melk in 't binnenland werd ge bruikt, waarvan de opbrengst moest verhoogd door belasting van den consu ment, doch spoedig bleek, dat men min der boter ging gebruiken en meer mar garine waarop ook margarine, spijsvet- ten en oliën werden belast; een belang rijk deel daarvan kwam in den crisis- zuivelpot; die belastting beliep 60 a 70 millioen per jaar. Het publiek is door een en ander niet zoo erg gedupeerd, want het krijgt de waar toch nog tegen productiekosten. Overvoering van de markt moest voorkomen worden; de prijs voor het binnenland bedroeg f 1,55 terwijl die in het buitenland op nauwe lijks 60 ct. komt, allerlei maatregelen zijn genomen o.a. recht op margarine. De crisiszuivelcentrale heeft veel te re gelen; nog ongeveer 3400 Zeeuwsche boeren produceeren boter, een bond van boterproducenten is opgericht, waarvan spreker voorzitter is. Van de crisiszuivel- pot wordt voortdurend gebruik gemaakt, van 10 Juli tot nu is 114 tot 2 cent per liter melk subsidie verstrekt, gemiddeld ruim l1/» cent, dit loopt over 3600 mill, kg melk en 54 mill, kg Boter. Met de fa briek is dit gemakkelijer dan met de boeren. Immers het gaat niet om met 3400 boeren een rekening-courant aan te gaan; aan dezen wordt het verschil tus- schen zegel en steun gegeven; spr. wijst er nadrukkelijk op, dat de wet als steun is bedoeld, was de wet er niet, dan was de prijs der boter nauwelijks 60 cent door de wet krijgt de boer f 1.05. Door de crisiszuivelwet is zeer zeker de nood verzacht; er is altijd nog veel verzet te gen de zegeltjes, er wordt nog steeds ontdoken, maar dit is verkeerd, het is zeer in 't belang der boeren de wet te handhaven. De veestapel is veel te groot doordat er geen afzet is en te veel voe der, ook de graaninvoer en die van vee koeken is veel te groot. De voorman nen vergaderen schier dagelijks om uit te vinden om nog zooveel mogelijk te red den, zoo wordt reeds overwogen om een groot aantal melkkoeien op te ruimen. Deze kunnen echter niet zoo op de markt gebracht worden, maar daar is dan de crisisvarkenswet. De veeproductie kan ook ingesteld worden op basis: meer uit eigen bedrijf voeren, dan is minder in voer noodig en dan de export, maar de prijzen zijn veel te laag, zoo, dus de overtuiging wint hoe langer zoo meer veld, dat de producten zullen moeten worden ingesteld op voorziening van 't binnenland. Aan de tarwewet hangt de melk vast, maar als de melk in het brood gaat komt de tarwewet weer in het gedrang, dit zou weer diverse moei lijkheden hebben, spr. wil slechts een denkbeeld geven van de moeilijkheden, waarvoor de landbouwvoormannen en de regeering komen te staan. In 't ko mende voorjaar en zomer moet een bui tengewoon lage prijs van melk en zui vel worden verwacht. Spr. wil de ge- Weifelijk ingesch reven. Bureau Industrieefen Eigendom ond«> 64222 VENUS© MARS JUPITER® SATTJRNUS© Sterretijd 7 h 4 min. De volle maan van den 8en vindt men' in de Kreeft; den llen 's avonds om acht uur staat Mars links boven, Jupiter rechts onder de maan. (Op 't kaartje is 't andersom, zie de verklaring op het eerste kaartje in deze maand.) dachte weg werken, die bij velen slui mert om de wetten te boycotten, 't Zon digen moet de wereld uit; die hierin smokkelt besteelt zijn eigen stand. De boterproducenten hebben dit reeds voor, dat ze zelf onbelaste boter mogen gebruiken. De heer L a k o vraagt hoe het zou moeten gaan met de steunregeling der gemeenten als al dat vee, die 2.000.000 koeien, straks als vleesch aan de markt komt; bij de gemeente zullen zoo zoet jes aan de duiten voor de werkloozen opgeruimd geraken, men zal daar aardig in 't gedrang gaan komen. Zouden de gemeenten, misschien is spr. er te vroeg mede, er eens over kunnen denken van die groote voorraden vleesch te distri- bueeren? De heer Zwagerman zegt, dat dit idee reeds 114 jaar geleden in de bedoel de kringen is rondgegaan en gelooft ook wel, dat op die wijze geconserveerd vleesch is weg te werken, maar dan gaat de spekafname weer verminderen. Spr. noemt, meenen wij 20 pCt. als melk be stemd voor menschelijke consuptie, maar waarschuwt de boeren tegen on derlinge concurrentie op dit gebied, daar dit elkander dood maken is. De kwestie van melk in het brood te verwerken, is ook af te raden, immers het maalpercentage maakt al reeds 't brood duurder, vermenging der melk in het brood zal het nog duurder maken. De heer Be c u vraagt of nog verder gaan met zelfvoorziening onze positie op de wereldmarkt niet in gevaar zou brengen. De heer Zwagerman meent, dat dan verlaging van het levenspeil noodig wordt, De Duitschers willen onze boter en eieren niet meer hebben, zelfs niet de boter tegen 60 cent; 't zit niet in con- Kleinere kerkgemeenschappen, die te genwoordig ontstaan temidden van an dersdenkenden, hebben in deze dagen van godsdienstvrijheid en tolerantie vaak een economischen achtergrond; vroeger daartegen waren ze veelal resultaten van conflicten op kerkelijk en door de ster ke banden tusschen kerk en staat, op politiek gebied. Waarbij, dan andere fac toren niet uitgesloten waren, nationale en economische. Zoo is het ook gegaan met het ontstaan der kleine Luthersche gemeente te Groede, die dezer dagen haar tweehonderd jarig bestaan kan her denken. In de Oostenrijksche Alpenlanden was door de contrareformatie het voortdu rend naar het Zuiden voortdringend Germaansche element teruggedrongen en vervangen door Italianen, Zuid-Tirool is in dien tijd geïtalianiseerd. De hoogere geestelijkheid en de adel hadden ster ke „Welsche" sympathiën, er was dus strijd om het bestaan en om handhaving van den nationalen eigen aard. Daarbij kwam de drang naar gewetensvrijheid, grooter dan de Roomsch-Katholieke Kerk toestond. Men wilde in het algemeen Duitsche prediking, den Duitschen Bijbel, Duit sche stichtelijke lectuur en als crite rium gold: het avondmaal onder beide gedaanten, dus ook de beker aan de lee ken. Hoewel er besliste Protestanten waren, „Evangelischen", meende de groote meerderheid toch met deze denk beelden in de Katholieke Kerk te kun nen blijven. Een groot conflict brak uit in 1731, toen de aartsbisschop van Saltz- burg, Firmian een einde aan de open lijke en stille ketterij in zijn gebied wilde maken, een geloofsonderzoek liet stellen en den 31en October 1731 in een „Emigratieakte" uitvaardigde, waarbij meer dan twintigduizend zijner onder danen uit het land gewezen werden. Onder medeleven van geheel Protes- tantsch Europa had deze emigratie plaats in de jaren 17321733; veel moeilijkheden hebben de verdrevenen daarbij gehad en veel leed is er bij door staan. Het grootste gedeelte dier bal lingen is door den Pruisischen koning Frederik Wilhelm I geplaatst als land bouwers in Oost-Pruisen, verder zijn er in Beieren en Wurtemberg gebleven, zijn er terecht gekomen in Hannover en in Noord Amerika, in den staat Geor gië. Ook de Hollandsche Republiek heeft haar aandeel hierin genomen, de Sta ten van Zeeland zonden de Luthersche predikanten te Middelburg naar Zuid- Duitschland om vierhonderd emigran ten; ze brachten er echter maar negen en vijftig mede, die als arbeiders bij de boeren op Walcheren geplaatst wer den. De menschen wilden elkaar niet verlaten, bleven liever als dorpsgemeen schap samen. Beter gelukte een aan vraag van 't „College 's lands van den Vrije" om Salzburgers, teneinde het „ge- depeupleerde" Westelijk Staats-Vlaan- deren, waar veel hofsteden onbewoond en veel landerijen „vage" lagen, van arbeidskrachten te voorzien. Toep de Souverein van genoemd College, de Staten Generaal het verzoek aan zijn gezant Gallieris bij den Rijksdag te Re gensburg overbracht, kon deze in on derhandeling treden met de afgevaar digden van het dorpje Dürnberg bij de zoutstad Hallein, waarvan de inwoners juist aan den aartsbisschop bericht had den, dat zij „Evangelisch" waren en dus verzochten heen te mogen gaan. Zij wa ren mijnwerkers en staafijzermakers, arbeidden in de Zoutmijn Dürnberg en woonden in het gelijknamige dorp en in het naburige Berchtes-gaden. Gallieris leidde de onderhandelingen tot een goed einde; de emigranten zouden geplaatst worden in het Vrije van Sluis, drie, vier of vijf maanden vrije huisvesting hebben en levensonderhoud tot zij hun brood konden verdienen, vrijen overtocht en in jhet land van Cadzand godsdienst' oefening en onderwijs krijgen in eigen taal. Nu was het wachten nog maar op den dag van vertrek, door den bisschop vast te stellen. Deze werd bepaald op 20 November 1732; eerst drie dagen te voren hadden zij have en goed mogen verkoopen, zoodat velen berooid moes ten heengaan. De reis ging eerst per schip tot Passau, waar zij door den bis schop dier stad menschlievend ontvan gen werden en evenzoo te water tot Vilshoven aan den Donau. Daar kon den zij niet verder door hetdrijfijs, en waren genoodzaakt in wagens verder te trekken tot Regensburg, waar zij den 13en December aankwamen. De gezant Gallieris ontving hen hier, stelde hun aantal vast op ongeveer acht honderd 'personen, .waaronder een dertigtal Berchtesgaders. Als geleider gaf hij hun een regeeringscommissaris Koets (Kutsch) mede en voor de geestelijke verzorging een theol. candidaat Johann Gottlob Fischer, die later in Groede hun eerste predikant was. Rijkelijk vloeiden giften en gaven van de Pro testanten onderweg, wier plaatsen men bij voorkeur aandeed, omdat de ontvangst in katholieke steden niet al tijd even vriendelijk was; de godsdien stige gevoeligheden waren nu eenmaal door de Salzburgsche emigratie in ge heel West Europa sterk opgewekt. Den 9en Januari 1733 vertrok men van Re gensburg, onder het zingen der „exulan- tenliederen, wat zeer stichtelijk was om aan te hooren." Het eerste couplet van een dier liederen luidt: „Ich bin ein armer Exulant, A so thu i mi schreiba, Ma thuet mi aus dem Vatterland Um Gottes Wort vertreiba." De /reis ging verder door Beieren naar Neurenberg, vandaar naar Bai- reuth, over Würzburg en Hanau naar Frankfort, dat den 31en Januari 1733 verlaten werd. Den Rijn afvarende en zooveel mogelijk Protestantsche plaatsen aandoend, kwam men den 21 en Febru ari te Nijmegen aan. De tocht was een ware lijdensweg geweest, midden in den winter op een door drijfijs moeilijk te bevaren rivier, op schepen, waarop niet gestookt kon worden, met veel zieken door ontberingen en verandering van lucht en voedsel. De doodenlijsten, die bijna iederen dag vermelden: „Hier stierven twee oude lieden", „Hier stierf een kind" en diergelijke, spreken in haa rsobere taal voldoende. En al die geboorten onderweg! Met recht kon als text voor de emigranten gegeven wor den: „Bittet aber, das eure Flucht nicht geschehe im Winter oder am Sabbath." In de Republiek was voor de emi granten 500.000 gulden verzameld, en onderweg werd er nog veel bij gecollec teerd. Van Nijmegen ging het naar Dordrecht, vandaar naar Rotterdam en toen weer over Dordrecht terug naar Rammekens. Daar brachten den 9en Maart 1733 achttien schepen de ballin gen over naar Nieuwerhaven, ten Oos ten van Breskens. Zij werden er ontvan gen door de heeren van 't Vrije, burge meester Jacob Bogaert, die een toe spraak hield, mr. Iman Cornells de Jon ge en mr. Jacob Hendrik Peckieus, pen sionaris. En in de kerk van Breskens hield men een „dank-vast-en bededag", met een collecte, die 300 gulden op bracht. Zeven honderd negen en tachtig stapten er aan wal, waaronder 75 Khai- mels (Keimei), 20 Eigels; 21 Lerghners, 20 Wimmesfelders (Wemelsfelder), 20 Cranzbühler enz. Ze werden geplaatst curreeren, het buitenland wil ons op hun markten buitensluiten, het wil zelf voorziening. De Voorzitter onderstreept nog eens de waarschuwingen van den heer Zwagerman en dankte deze voor zijne inleiding. Ir. Dorst sprak hierna over: De ar- beidsleer in (den ilandbouw, ingevolge in de onlangs door de vereeniging van oud-leerlingen gehouden vergadering ge dane toezegging. Spr. zegt, dat dit onderwerp eigenlijk iets is van den laatsten tijd; hij kan geen positieve mededeelingen daarover doen, maar steeds is men in de weer met crisis-zaken en -wetten, zoodat gevaar bestaat dat langzamerhand de techni sche vraagstukken in het gedrang gaan komen. In de laatste 50 jaren is de land bouw veel verbeterd, het technische is wel wat op den achtergrond gekomen, al is de productie veel verbeterd. We moeten altijd nog concurreeren, zoodat de productie goedkooper moet worden, met de minste kosten moeten de hoog ste resultaten; bereikt worden, 't Is met de veevoedergeisqhiedjenis precies het zelfde. Men verbouwt gewassen, die de beste resultaten geven. Met bewerking, bemesting enz, zijn reeds betere resul taten verkregen; stond onze landbouw niet op zoo'n hoog peil, dan waren we er nog veel slechter aan toe. De arbeids- loonen vormen de grootste uitgaven. De Nederlandsche land- en tuinbouw staat vooraan. Het onderwerp is in Duitschland reeds een jaar of 10 in werking; men heeft te zorgen voor doelmatige verdee ling van werkzaamheden, het is nog niet systematisch. Men heeft te zorgen, dat er den eenen tijd geen opeenhooping van werk en een andermaal niets of te wei door bijna geheel Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen, met Groede als middel punt. 's Zondags preekte ds. Fischer voor hen, voorloopig in de Hervormde Kerk, tusschen morgen en middag gods dienstoefening in, later in een eigen ge bouw, het tegenwoordig Luthersch kerk je te Groede. En vier schoolmeesters zorgden vcor het onderwijs aan de kin deren. Groote moeilijkheden zijn er daarna ontstaan tusschen de oude ingezetenen van 'l land van Cadzand en de nieuw ingekomen Salzburgers. Men beschul digde hen van luiheid, kwaadwilligheid enz., wilde hen niet meer kosteloos ver- zorgen. Een groot aantal der emigran- ten trok terug naar Duitschland, en ook de Zeeuwsche koortsen maakten onder hen vele slachtoffers. De oorzaken der moeilijkheden zullen wel aan beide zij den gelegen hebben en de omstandighe den waren ook zeer bezwarend. De bal lingen waren den veldarbeid niet ge woon, waren onderweg verwend door de vele weldoeners, konden niet tegen 't klimaat, waren verstrooid onder een bevolking, die hen niet verstond en werden opgehitst door de 's zomers ko mende Vlamingen en Luikerwalen, die in hen natuurlijk arbeidsconcurrenten zagen. En ook de boeren traden niet al tijd met de noo.dige barmhartigheid en begrijpen tegen hen op. Maar ook aan deze lijdensgeschiedenis kwam een ein de en in 1740 kon ds. Fischer berichten, dat alles geschikt was, dat hij een kerk, een school en een weeshuis had, maar dat zijn gemeente geslonken was tot 172 zielen. Het Luthersche gemeentetje te Groe de is nu nog aanmerkelijk kleiner, maar kan er trotsch op zijn, af te stammen, van een dorpsgemeenschap, die veel ontbering en veel lijden op zich geno men heeft, om God naar de inspraak van 't eigen geweten te dienen. En dat is een nobele traditie dragen, maar ook een verplichting. P.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6