en daarom ASPIRIN de wereiS DE ROODE VULPENHOUDER BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT VAN WOENSDAG 8 MAART 1933. No. 57. VOORKEUR VOOR NEDER- LANDSCH FABRIKAAT. KANSELARIJRECHTEN. Geen gezelschapspaspoorten voor plezierreizen. MR. L. J. A. TRIP OVER DEN WEG NAAR HERSTEL. NEDERLAND EN JAPAN. omdat SCHOONHEID IN HET WATER. KUNST EN WETENSOMP. Het Kankervraagstuk, (Een interview met dr, C. J. K. v, a n A a 1 s t). De President van de Nederlandsche Handelmaatschappij dr. C. J. K. van Aalst, betuigde zijn volle instemming nret de propaganda voor het Neder- landsch fabrikaat. Het ziet er zelfs naar uit, aldus dr. van Aalst, dat wij aanstonds daarmee nog verder zullen moeten gaan, dan thans in het voornemen ligt. De toene mende afsluiting van de grenzen voor onze industrie en landbouwproducten dwingt ons er eenvoudig toe, een deel van onze wenschen onvervuld te laten en onze behoeften zooveel mogelijk in het binnenland zelf te dekken." Vreest U hiervan geen nadeelen voor onze internationale positie? „Het spreekt vanzelf, dat Nederland op den duur slechts gebaat kan zijn bij een vrij wereldverkeer. Bovendien moet men niet vergeten, dat elke maatregel van bescherming onmiddelijk tegenmaat regelen in het buitenland kan uitlok ken. Men verbreekt als het ware een geheel net van handelsrelaties, indien men tegenover een bepaald land met tarieven zou gaan vechten. Slechts wanneer wij geheel onafhan kelijk van handelsverdragen waren, welke op hun beurt wederom onderling verbonden zijn door de meest-begunsti- gingsclausule, eerst dan zouden wij wel licht met kans op succes tot afweren de maatregelen kunnen overgaan." In beginsel bent U daar dus geen te genstander van. „Ik zie niet in, waarom men, indien men daartoe de macht zou hebben, van afweermaatregelen geen gebruik zou maken, al dient een klein land zich er wel degelijk rekenschap van te geven, dat het uiterst moeilijk zal zijn met vechttarieven een nivelleering te krij gen van invoerrechten der met ons han deldrijvende volken. Zelfs groote lan den hebben op dit gebied slechts zelden succes. Voor het oogenblik geloof ik dan ook, dat wij niet verder moeten gaan, dan een actie te voeren voor het ge bruik van Nederlandsch fabrikaat." Acht U de finantieele positie van Ne derland alsnog krachtig genoeg om ons voor groote schokken in de toekomst te behoeden? ,,Ons land is. ongetwijfeld nog rijk, doch daaraan kan spoedig een einde komen. Vergeet niet dat ons land steeds was ingesteld op'Wereld-export, dat het overal een groot aantal afnemers voor zijne producten had, welke afnemers ons zijn ontvallen door de buitengewone maatregelen hunner regeeringen. Ik ge loof, daarom, dat indien daarin niet spoedig verandering komt, Nederland in verhouding veel erger zal worden ge troffen dan andere landen. Men dient in te zien, dat aan de krach tigste reserves eenmaal een einde kan komen en dat men niet zuinig genoeg de financiën kan beheeren. Ook uit dien hoofde lijkt het mij het beste, de werk loosheid te bestrijden, door zooveel mo gelijk bestaande bedrijven gaande te houden. Daartoe kan deze actie voor het Nederlandsch Fabrikaat bijzonder veel bijdragen. Het gaat thans hard te gen hard in de wereld en het lijkt mij ten eenenmale ongeoorloofd, van over heidswege bestellingen in het buiten land te doen, als zij het dan ook m enkele gevallen met eenige geldelijke op offering de Nederlandsche nijverheid eveneens voor de levering in aanmer king komt. Hierop zou door de autoritei ten een scherpe controle kunnen wor den uitgeoefend, die thans helaas ont breekt. Teveel gaat men bij de werkloos- heidbestrijding nog uit van het stand punt, dat alleen die werken daarvoor in aanmerking komen, welke het grootste aantal ongeschoolde arbeiders werk ver schaffen. Daardoor loopt men gevaar, dat men kapitalen riskeert in landontginnin- gen, ontwateringswerken, kortom in d^e ondernem ngen, waarvan de rentabiliteit in de toekomst nog geenszins vaststaat. Gaat men ter financiering van zulke werken leeningen aan, dan creëert men feitelijk schulden, waartegenover geen of althans onvoldoende actief staat, het geen in de practijk neerkomt op rentege- vende inflatie. Het mooie nu van de propaganda voor 't Nederlandsch product is, dat men daarmede juist géén gevaarlijke financi- eele experimenten, waarvan ons nage slacht de gevolgen zou hebben te dragen, op touw zet. De Nederlandsche Staas- financiën ver^eeren in een min of meer zorgelijken toestand, waarbij men bo vendien niet moet vergeten, dat Neder- lann in de-toekomst ook voor Indië moet zorgen. Als Indië het volgende jaar an dermaal een tekort heeft, en ik vrees dat dit nog zeer groot zal zijn, zal Ne derland wederom moeten steunen omdat Indië zelf niet tegen behoorlijken koers zijn leeningen zal kunnen onderbrengen. Daardoor kan er natuurlijk een opeen stapeling van schuld ontstaan.. Tenslotte nog dit. Men zou gaarne wenschen, dat er in Indië een beweging zou ontstaan om zooveel mogelijk Ne derlandsch Fabrikaat te gebruiken. Doch ik vrees, dat daarvoor zeer weinig zal worden gevoeld, zoolang Nederland op Indische producten, bijvoorbeeld op suiker en thee, hooge invoerrechten heft, en het bestaan van Indische ondernemin gen bemoeilijkt, terwijl Nederlandsche bodemproducten, waaronder suiker, worden gesubsidiëerd." door A. W. v. E.—v. R. 63. In deze steming vond Cynthia hem, toen zij hem vanuit het huis van haar tante in Grosvenor Square opbelde en hem vroeg haar mee uit lunchen te ne men. Vreeselijke kiespijn had haar de gelegenheid gegeven, die zij zocht, en zij was haastig naar de stad gegaan, schijnbaar om den tandarts te raadple gen, maar in werkelijkheid om te hoo- ren Wat voor vorderingen Fayre bij zijn onderzoek had gemaakt. Een oogenblik was Fayre uit het veld geslagen, toen vond hij net vooruitzicht van een geheelen middajg in haar ge zelschap zeer welkom. Hij vreesde haar scherpe oogen en rechtstreeksche ma nier, iemand aan te vallen, maar zijn eigen gedachten vreesde hij nog meer. Cynthia was de verpersoonlijkte jeugd en moed, en na den nacht van ellendi- gen twijfel verlangde hij werkelijk zeer naar haar opwekkend gezelschap. Alsof zij wist waaraan hij behoefte had, was zij zelfs nolgj levendiger dan gewoonlijk, toen hij haar kwam oppik ken en haar naar een eenvoudige, maar zeer chic, klein restaurant bracht, dat hij en verscheidene oudere leden van zijn club gewoonlijk bezochten. Cynthia had een rustig plaatsje bedongen, waar zij haar radde tong vrij kon roeren. Zij In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer zegt de regeering, dat te oordeelen naar de aantallen in 1931 en 1932 in Nederland afgegeven nieuwe pas poorten, de meerdere staatsinkomsten uit de verhooging der kosten van afgif te en van verlenging der paspoorten ten minste een half millioen gulden per jaar zullen bedragen. In aanmerking genomen het feit, dat bij aanneming der voorgestelde verhoo ging de kosten;i?gh buitenlandsche pas poorten voor éêrTpersoon 2 en voor 'n gezin f 3,25 meer per jaar zullen bedra gen, en dat deze meerdere heffing slechts een zeer klein onderdeel vormt der kosten van een buitenlandsche reis, kan de regeering niet deelen in de meening der leden, die door de verhooging het reizen buitenslands van personen uit ar beiderskringen in ernstige mate zien be' moeilijkt. Zij acht dan ook geen termen aanwezig voor het beschikbaar stellen van gegezelschapspaspoorten voor de ter sprake zijnde plezierreizen. Met het oog op het doel der voorge stelde verhooging, n.l. het trekken van meerdere inkomsten uit de buitenland sche paspoorten, kan van de regeering niet worden verwacht, dat zij thans haar medewerking zal verleenen tot het tot stand komen van regelingen met vreem de regeeringen, die ten doel hebben het gebruik van paspoorten onnoodig te ma ken. Dinsdag heeft de president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, ter gelegenheid van den verjaardag van den Kamer van Koophandel te Rotter- ha- veel te ventellen. Bill Staveley was er in geslaagd haar notf een samenkomst met John Leslie te bezorgen, en zij vertelde, dat hij opgewekt Was en de toekomst hoopvol tegemoet zag, „Hij zegt, dat het hem niet kan sche len wat er gebeurt, zoo lang hij weet, dat hii onschuldi* is en dat ik in hem geloof, maar hij weet niet, hoe donker het er voor hem uitziet," zei Cynthia. ,Hij is u en Edward Kean zeer dank baar en vol vertrouwen in u beiden. Ik probeerde hem niet te laten merken, hoe bang ik was. Oom Fayre, zij kunnen hem toch niet veroordeelen als h:: on schuldig is?'" Fayre vond het hard haar te moeten vertellen, dat Gregg zich volkomen ge rechtvaardigd had. Tot zijn verlichting nam zij het beter op dan hij verwacht had. „Ik heb hem nooit werkelijk ver dacht," zei ze. „Ik denk, dat ik zoo ge meen zou zijn geweest, heel blij te zijn, als hit het gedaan had, omdat John er door zou zijn vrijgesproken, maar het zou mij toch ook gespeten hebben. Het zou vreeselijk zijn ^eweest, als het een van onze kennissen was geweest, dus in dat opzicht is het een verlichting. Heeft mr. Grey nog iets gedaan om Page op te sporen? Ik heb altuu het gevoel gehad, dat wij daar, onze hoop op moesten stellen." „Hij is bezig langs den weg van Car lisle naar Londen een onderzoek in te dam, een rede gehouden over den we reldtoestand, den weg naar herstel en de positie van Nederland. Hij gaf daarbij te kennen, dat de noo- dig geachte maatregelen aU volgt zijn samen te vatten. 1. een oplossing van de meest drin gende politieke vraagstukken, met na me van dat der oorjogsschulden; 2. een terugkeer naar de stabiele in ternationale muntverhoudingen, met na me naar den vrijen gouden standaard; 3. het voortzetten en door gezonde maatregelen versterken van een poli tiek welke een betere aanpassing van kosten ten doel heeft; 4. het hervatten van een gezond in ternationaal crediet- en kapitaalver keer; 5. het herstel van het vrijer interna tionale goederenverkeer. Bij de behandeling van de monetaire politiek legde mr. Trip den vollen na- drUK op handhaving en volledig herstel van het goud als basis voor het inter nationale betalingsverkeer. Zonder het goud als internationaal bindmiddel van de nationale muntstelsels kan slechts worden verwacht dat het buitenland, de waarde van het ruilmiddel als wapen in den wedstrijd op handelsgebied en als onderhandelingsobject bij politieke af spraken zal bezigen. De heer Matsoeoka, het hoofd der Japansche delegatie bij den Volkenbond, is Maandagavond bij zijn aankomst te Den Haag direct gevraagd naar de ge ruchten betreffende een non-agressie verdrag tusschen beide landen. De heer Matsoeoka antwoordde daar op, dat hij geen enkele officieele op dracht van zijn regeering heeft en de positie welke hij inneemt, zijn regeering ook tot niets binden kan. Hij was slechts hoofd der Volkenbondsdelegatie en als zoodanig hield zijn missie op bij het ver laten van Genève. Hij was van meening, dat Japan iets doen moest om Nederland te over tuigen van de absolute vredelie vendheid van Japan. Om dit nog eens met nadruk naar vo ren te brengen had hij zijn reis door West-Europa ook over Nederland geno men. Een non-agressieverdrag in een zoo concreten vorm lag niet in zijn voor nemen. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. Rapport-Eikenboom. Aneta meldt uit Batavia De commandant v-an de Zeven Pro vinciën, kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom, die inmiddels van deze func tie ontheven en later geschorst werd, heeft een rapport ingediend over het verlies van den oorlogsbodem op grond van de Provisioneele instructie van het Hoog Militair Gerechtshof, welke voor schrijft dat „de commandant die zijn bo dem verliest aan den vijand" tegenover het Hoog Militair Gerechtshof dit verlies moet justificeeren. Of het begrip „vijand" in dit geval toepasselijk is, is nog niet vastgesteld. Het rapport van den heer Eikenboom werd ingediend via den commandant van den naar het Hoog Militair Gerechtshof de zeemacht in Ned. Indië en doorgezon- in Nederland, waarop de advocaat-fis caal aldaar zal beslissen, of termen tot vervolging aanwezig zijn. Naar Aneta uit Batavia verneemt, hebben de verwijzingen naar den krijgs raad inzake de meeste Europeesche dienstweigeraars bij de marine, die thans te Malang zijn opgesloten, reeds plaats gevonden. Het verhoor van de honder den inheemsche schepelingen der mari ne, die op Madoera in arrest zijn, wordt Aspirin in tegenstelling met vele .Ersatj*-prepa raten en namaak nagenoeg onontleed de maag verlaat en eerst in de darmen zijn werking ont plooit, kan het ook niet den minsten schade lijken invloed uitoefenen. Vandaar ook zijn voor treffelijke verdraagzaamheid zonder schadelijke bijwerking. Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ch. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. geregeld voortgezet. Evenals dit bij de andere schepelingen het geval is, zullen zij na de verhooren tijdens het voorloo- pig onderzoek in tweede instantie onder eede worden gehoord, waarna een be slissing zal worden genomen omtrent de verwijzing naar den krijgsraad. ■eeoBsaeEtaovfsi stellen, of de auto misschien werd aan gehouden: en als dat mislukt, is hij van plan openlijk om rage te adverteeren. Als de man, zooals ik nofgi denk, niets met den moord had uit te staan, zal hij wel uit den hoek komen. Aan den ande ren kant zou het verkeerd zijn hem gauw te waarschuwen door een adver tentie. Het is onze laatste toevlucht." „Ik geloof, dat hij het gedaan heeft," verklaarde Cynthia koppig. „Als we Page kunnen vinden, zullen we alles kunnen oplossen. Zooals u weet, heeft de politie den landlooper laten (gaan. Hij eindigde met te bekennen, dat hij mrs. Doggets geld had weggenomen, en ik liet haar toen naar het politiebureau rfaan en voor hem spreken. Hij is nog niet goed ter been en de politie wil hebben, dat hij in de buurt blijft, daar om bezorgde Bill hem een kamer bij een van zijn arbeiders. Ik ben hem gaan opzoeken. Het is een grappig man netje, en wij werden heel goede vrien den, maar hij is vast van plan terug te gaan naar „den weg zooals hij het noemt, zoodra hij weg kan. Hij vertelde mij, dat hij al jaren lang heeft rondge zworven, en hij kent allerlei interes sante geschiedenissen van landloopörs en inbrekers en allerlei zonderlinge menschen, en hij aanbidt u. Toen ik j over John sprak, zei hij: „Die mijnheer I zal hem vrij maken, dat zult u zien," net 1 alsof u een soort van Voorzienigheid was. Het is werkelijk een alleraardigst Op dit oogenblik, bij de wisseling van Februari en Maart, jaagt de felle Oos tenwind nog over de landen. Maar wel dra ontwaakt ook in het water weer het nieuwe leven, wat sluimerde waakt op, wat schijndood was, krijgt nieuwe kracht, wat gezaaid werd ontkiemt, groeit en ontbloeit, niet alleen de vel den, de akkers, de tuinen, de bosschen: ook de wateren zullen lenteschoonheid bergen en toonen. Over enkele weken zullen weer de schooljongens zwerven langs de polder slootjes en de stadsgrachten, gewapend met schepnet en emmertje of blikje of jampot, trachtend stekelbaarsjes en sa lamanders en ander kleurig en bewege lijk kleingoed van de wateren te vangen. Bij de meesten zal dat tot weinig be vredigend en voor de waterdieren zelf meestal bedroevende gevolgen en re sultaten leiden. Door gebrek aan lucht en licht, aan zuurstofvoedsel, aan goede, doelmatige verzorging in 't algemeen, zullen de meeste gevangen dieren al spoedig omkomen. Het nieuwtje is er al gauw af gewoonlijk, zooals da tbij kinderen vaak gaat en de waterdieren worden het slachtoffer van hun achte loosheid. Wie werkelijk iets goeds en moois wil bereiken, dat ook zijn zorg vraagt natuurlijk, maar dan ook een prettige en blijvende voldoening kan geven, die moet een aquarium inrichten. Die moet een glazen bak van behoorlijke grootte nemen, die met een laagje séhóone klei, turf en zuiver rivierzand vullen en daarin een harmonieerende levensge meenschap van planten en dieren in richten, die een lust voor 't oog kan zijn en een leerzaam genot kan geven aan jong en oud. Het bekende aquarium album Portielje, door Verkade uitgege ven, kan daarbij een uitstekende gids zijn. Een paar jaar geleden schreef ik in deze rubriek dat dit boek, dat on misbaar is voor den aquariumliefhebber, was uitverkocht. Later vernam ik ech ter, dat het herdrukt is en nog steeds verkrijgbaar wordt gesteld. Een gewoon koud zoetwateraquarium kan al veel schoonheid en vreugde ge ven als daarin tusschen het groen van hoornblad, waterpest en andere plan ten, de stekelbaarsjes, salamanders en andere waterdieren rondzwemmen. Wie wat verder wil gaan en er wat meer geld aan kan besteden, richte een verwarmd tropisch aquarium in, dat daarvoor speciaal gemaakt is en met een petroleumlampje, gas of electrici- teit warm moet worden gehouden. Een kerncollectie van interessante planten en bonte, kleurige exotische vischjes kan daarin worden gehouden. Ook hier over licht Portielje's album in. Want, man. Wat hebt u gedaan om te maken dat hij zooveel van u houdt?" „Ik behandelde hem als een mensche lijk wezen, denk ik. Hij zal niet Weer gaan zwerven, als ik het kan voorko men, die arme kleine bedelaar. Hij heeft nooit een kans gehad, en ik zou er hem graagi een gegeven." „Als wij iets bereiken bij dien Page, verdient hij het zeker. Door hem heb ben wij tenslotte het eerst van die vreemde auto gehoord.'1' „Als ik mijn buitentje heb, zal ik eens zien, wat ik voo'r hem te doen kan vinden. Op het oogenblik is hij nog geen aangename persoonlijkheid, maar dat zal wel verbeteren, als het hem goed gaat." „Ik zie uw buitentje al," merkte Cynthia spottend op. „Het zal vol zit ten met allerlei veriatenen en kreupele honden en daar zult u zich druk mee maken als een hen met een tiloep kui kens. Mag ik dan bij u komen logeeren, mr, Fayre?" „Zoo dikwijls en zoo lang als je wilt. Je zult dan een eerbiedwaardige ge trouwde vrouw zijn, en je kunt dan als chapperonne van miss Allen dienst doen." „Komt miss Allen ook bij u logeeren?" „Als zij wil komen. Ik heb het haar nog niet gevraagd." „Ik ben blij, dat u goede vrienden met haar bent. Zij is een bovenste bes te, vindt u niet?" laat iL dit met nadruk zeggen, zonder een goede handleiding, die eerst met aandacht moet worden bestudeerd, moet men er nooit aan beginnen. Wie eenmaal de belangrijkste dingen weet, die hier in een korte bijdrage niet ge noemd kunnen worden, zal dan alles verder heel eenvoudig en gemakkelijk vinden. De Hollandsche litteratuur op dit gebied was tot dusver vrij schaarsch, ja uitermate schaarsch eigenlijk. Een mooie aanvulling daarvan is nu het eenigen tijd geleden bij Holdert en Co. heldere en prachtig geïllustreerde werk je van H. J. Kuyper en H. v. d. Noort: „Siervisschen, teelt en verzorging", dat alles geeft wat als handleiding voor een tropisch aquarium noodig is. Schoonheid in het water, ja daarvan zal de bezitter van zulk een goed ver zorgd aquarium in rijke mate kunnen genieten. En wat ieder zoo zelf in kleinen om vang thuis kan hebben, dat zal hij rijker, veelzijdiger, wonderlijk mooi en gedifferentieerd terug kunnen vinden in het groote aquarium van Artis in Am sterdam, dat kortgeleden vijftig jaar heeft bestaan en dat een schat van eigen en exotische schoonheid bergt: een wonder waterwerelddeel, een niet het minst bekorend deel van de rijke, rijke schepping. A. L. B. Voor het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg hield dr. W. F. Was- sink van Amsterdam een lezing over het Kankervraagstuk. De kanker is een ziekte, die bijna als de pest wordt gevreesd. Juist de angst is een der oorzaken van de uitbreiding; ze maakt de menschen fatalistisch en verhinderd het tijdige ingrijpen van den geneesheer. Het is daaorm van belang het pubiek over deze ziekte juist in te lichten, omdat bij de bestrijding de me dewerking van den leek van groot be lang is. Misschien zal dan nog eens de tijd komen, dat praktisch gespro ken niemand meer aan kanker be hoeft te sterven. Huidkanker is direct te herkennen lantaarnplaatjes helderden dit op en volkomen door bestraling te genezen, als dadelijk wordt ingegrepen. Bij normale functies van het mensche- lijk organisme heeft een geregelde af braak en opbouw plaats van de cellen der verschillende organen. Kanker is 'n woekering van doellooze minderwaar dige cellen in een orgaan, die de gezon de cellen kunnen vernietigen en op den duur door het bloed kunnen worden meegevoerd om op andere plaatsen haarden te vormen. Plaatselijk kunnen ze door klieren worden tegengehouden (uitgezeefd). Gelukkig worden deze minderwaardige kankercellen gemakke lijker door radium- en röntgenstralen vernietigd dan gezonde cellen. Het is nu gewenscht zoo spoedig mogelijk het be gin der woekering te vernietigen en zoo „Zij is een heel goede vrouw," stem de Fayre wat voorzichtig toe. Er was een flikkering in Cynthia's oogen, die hem niet erg beviel. Zij wierp hem een zijdelingschen blik toe. „Dat is een prachtig idee! Het ver wondert mij, dat ik er niet eerder aan gedacht heb!" „Waaraan?" vroeg Fayre wantrou wend. „Dat zij bij u komt logeeren natuur lijk,'* was Cynthia's onschuldig ant woord. Na de lunch bezochten zij Grey op zijn kantoor. „Ik ben blij, dat u komt," zei hij tot Fayre, „We zijn een auto op het spoor gekomen die in Yonk is aangehouden. Die reed zonder achterlicht. Als dat onze vriend Page is geweest, heeft hij natuurlijk geprobeerd zijn nummerbord te verbergen. In elk geval heb ik er ie mand heen gezonden om al de bijzon derheden te weten te komen, en die komt morgen vroeg terugi. We hebben kans, dat we de goede auto te pakken hebben." „Dat zal jou wel genoegen doen, Cyn thia! Lady Cynthia heeft altijd Page verdacht," verklaarde Fayre. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5