NIEUWE VOORJAARS MODELLEN S. WIENER CO ZEELAND. STATEN-GENERAAL. ZIE ETALAGE BINNENLAND. WEER EI WIND. hêêê NUMMER 57. TWEE BLADEN. WOENSDAG 8 MAART 1933, EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. J. HOOFTMAN Jr - Vlasmarkt - Middelburg ftilDDELBURG. Verwachting tot Morgenavond; Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, GOES. r»ing fer- |er- te jeft >ge- ree- Izer 1 o - 'n and if an je- oor fas, aet eel »er- $t<wneit*U $etvw0ch# MIDDELMJRGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ■By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOiSCHi COUGANT422Ü Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Mnddelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. TWEEDE KAMER. Interpellatie-Albarda muiterij „De Zeven Provinciën". 'Gister werd de interpellatie-Albarda gehouden over het gebeurde met „De Zeven Provinciën". De heer Albarda (s.-d.) trad eerst terug in de voorgeschiedenis en wees op den indruk, dien het beken de telegram van den vlootvoogd maakte, n.l. dat de tweede salariskorting van de baan was. Hierdoor ontstond vreugde en niemand heeft die vreugde trachten te temperen. Het niet-verleenen van audiëntie aan het C.A.M.B.O. was voorts een zeer groote fout. Gemakkelijk is het, den marinebonden de schuld te geven. Deze bonden hebben steeds ge waarschuwd voor den gevaarlijken geest op de vloot. Toen het ongeluk een maal was gebeurd hebben de bonden aangeboden, te trachten de bemanning tot inkeer te brengen. De commandant van het schip was verscheidene malen gewaarschuwd, maar begaf zich deson danks aan wal voor 't bijwonen van 'n fuif. Slechts bij geringe waakzaamheid van officieren had er niets kunnen ge beuren. Ondanks het feit, dat de schepe lingen slechts wilden demonstreeren, heeft de regeering niet alles gedaan om bloedvergieten te voorkomen. Het geweld met de bom noemde hij onvergeeflijk en niet te rijmen met het standpunt der regeering, te Genève in genomen. Tenslotte wenscht hij dat de schepelingen reeds in eerste instantie voldoende rechtskundige hulp verzekerd wordt. Hij stelde een zestiental vragen. - De M, i n i s et e r zeide, dat nadere mededeelinigen uit Indië niet de opvat ting bevestigd hebben, dat het telegram van den vlootvoogd den indruk had ge vestigd, dat de tweede korting niet zou doorgaan. Een desbetreffend bericht van het „Soerabajaasch Handelsblad" heeft de marinecommandant te Soerabaja di rect tegengesproken. Het Cambo wilde den minister spreken over een telegram uit Indië, dat voor hem echter voldoen de duidelijk was. Van een onbewim pelde afkeuring van de muiterij door het Cambo is den minister niets bekend. De commandant van „De Zeven Provin ciën had öf niet aan wal moeten gaan, öf veiligheidsmaatregelen moeten ne men. De regeering is van meening dat de muiterij is veroorzaakt door een ver keerden geest, niet door de salariskor ting. De regeering kon in het voorge vallene geen demonstratie zien, alleen een muiteri/j Hij wees te dien aanzien op het Militair Wetboek van Strafrecht. Hulp van derden kan de overheid niet aanvaarden. Met muiters mag nooit on derhandeld worden. Zoolang militaire vliegtuigen tot onze weermacht behoo- ren, kan de regeering er een dienstig gebruik van maken. De regeling inzake de rechtspleging be,wondert ook de mi nister niet. Hij is bereid, omtrent de wijziging van het betreffende wetsarti kel overleg te plegen met de betrokken autoriteiten. De heer Marchant (v.d.) meent, dat hei twijfelachtig is of men met an dere maatregelen tegen het schip succes gehad zou heDben. Wel had kunnen worden getracht,, aan boord te gaan. De muiters hadden dan een daad ge zien. Met de kriitfstucht is het al vele jaren slap gesteld geweest, tlieraan moet een eind komen, maar zonder politieke slachtoffers te maken. De organisaties moeten intact blijven, maar mogen niet de baas worden. De heer Eerdmans (lib.) betoogt, dat men den geest in lejgler en vloot niet^ kan losmaken van de soc. demo cratie. De heer Til anus (r.k.) zeide dat er aan beide zijden fouten gemaakt zijn. De officieren leven aan boord te geïso leerd en waren daardoor niet op de hoogte van den heerschenden geest. Voor incidenteele wetswijziging om ver dediging door burgerlijke advocaten mo gelijk te maken, tfevoelt hij niets. De heer Van Rappard (lib.) con stateert dat te slap is opgetreden tegen de in Indië gevoerde actie. Hij bepleitte een ernstige reorganisatie der marine. De heer W ij n k o o p (comm.) ziet in de muiterij een deel der periode uit den bevrijëingsstrijd der Indonesiërs. De heer D u y s (s.d.) zegt dat het afschuwelijke optreden tegen de mui tere nog maar kinderspel is bij hetgeen MIDDELBURG flngez. Med.) onder een sovjet-bewind zou zijn ge beurd. Bij het optreden in Kroonstad zijn immers tienduizenden weggemoord. De heer Van Dis (s.g.) oefende in verband met het 'gebeurde critiek op het toelaten van opruiende lectuur in openbare leeszalen. Minister Deckers zeide dat een herziening van het betreffende wet boek, hangende deze zaak, niet uit den grond is te stampen. In de verhouding tusschen officieren en minderen is zeker nog wel wat te verbeteren. De heer Albarda (s.d.) dient een motie in dat wijziging van de rechts pleging voor de zeemacht wenschelijk is, opdat verdachten ook door anderen dan zee-officieren kunnen worden ver dedigd. Heden stemming. NEDERLAND EN BELGIE, De onderhandelingen. Blijkens het Voorloopig Verslag wer den bij het afdeelingsonderzoek uiteen- loopende meeningen geuit met betrek king tot het tijdelijk laten rusten van de besprekingen over de herziening van de verdragen van 1839. Niet het door de Regeering gevoerde beleid, maar het feit, dat, toen met Pa- schen 1932 met België nog geen overeen stemming was verkregen, een daarna wellicht nog te sluiten verdrag niet meer vóór de verkiezingen in het Staatsblad zou kunnen verschijnen, was oorzaak van het onderbreken der besprekingen. Deze zijn sedert dien niet hervat. Van de inmiddels verloopen maanden heeft de Regeering gebruik gemaakt om, overeenkomstig de ten vorigjen jare door den minister gedane toezegging, met België de economische onderhandelingen voort te zetten, welke, na de zooge naamde Conventie van Ouchy, in de vorige maand hebben geleid tot het af sluiten van een nieuw handelsverdrag, een vestigings- en arbeidsverdrag en een verdrag tot het voorkomen van dubbele belasting. Bij den minister is wel eens twijfel opgekomen aangaande de vraagi of het wel goed is geweest, dat hij in 1929, dus midden in de in 1928 wederopge vatte gedachtenwisseling met België, de bescheiden heeft openbaar gemaakt, die to"en met de Belgische regeering te dier zake waren gewisseld. De minister meent, dat het verloop dezer zaak voor elk kabinet een waar schuwing en een aansporing zal moeten zijn, geen stukken openbaar te maken betreffende een niet beëindigde onder handeling, hoe lang deze ook moge du ren, opdat de beteekenis dier stukken niet kunne worden misverstaan en de Regeering zelf niet worden belemmerd in de onderhandelingsvrijheid. Het komt der Regeering voor, dat ook op dit punt moet worden teruggekeerd tot een poli tiek, die zich nauwkeuriger bij de be ginselen van ons staatsrecht aansluit. Niet de pers, niet de meeting hebben aan te geven, hoe onderhandeld moet worden, maar de Regeering, onder de uiteindelijke controle der Volksverte genwoordiging. Verdrag invaliditeits- en ouderdomsverzekering 1 April in werking. Het tusschen Nederland en België ge sloten verdrag betreffende de toepassing ten aanzien van elkanders onderdanen van de wederzijdsche verplichte invali diteits- en ouderdomsverzekering zal op 1 April in werking treden. Bedoeld verdrag stelt ten behoeve van Nederlanders en Belgen buiten wer- De grootste schatten der zee en der aarde zijn minder kostbaar en van geringer waarde, dan de liefde van een goede vrouw voor haar man. king alle bepalingen der Nederlandsche en der Belgische wetgeving betreffende de verplichte invaliditeits- en ouder domsverzekering, waarbij aan vreemde lingen niet dezelfde rechten zijn toege kend als aan de eigen onderdanen. DE RADÏOSTORING, Op 1875 m. Men zal 't voldoende hebben gemerkt en zich hebben geërgerd: de brom-fluit- toon, die het aanhooren van Hilversum sche radioprogramma's, sinds Zondag avond vrijwel onmogelijk maakt. Ook al krijgt mer. <ie muziek ol de spreken de stem e~ wel boveni.ii: dan blijft -iat geluid tcch Ivnderen! Thans kan wel met vrij groote zeker heid gezegc: worden, dat 't een Russi sche zender is, die de lange golf 's- avonds zoo erbarmelijk stoort. Men heeft de Russische taal gehoord en ook het West-Russische tijdsein. Er zijn voorts rapporten, die van twee storen de zenders spreken. Van Brussel (de Union Internationa le) is hier te lande geen nader bericht ontvangen. De eenige oplossing voor ons land zou zijn, aldus het Hbld., met de lange golf iets op zij te gaan, eventueel nood gedwongen 'n fluittoontje voor lief te nemen en te zorgen dat men een ander niet stoort. Maar de regeering verbiedt dit; we moeten op de 1875 m blijven en zoodoende zitten we op 't oogenblik met onze lange golf leelijk in een im passe. De Eerste Kamer vergadert a.s. Dinsdag 14 Maart. De Gouverneur der Kon. Militaire Academie heeft een cadet-sergeant krijgstuchtelijk gestraft, omdat deze de bedoeling van de op hem rustende ver plichting tot hulpverleening aan bur gerlijke dienaren van de openbare macht heeft miskend door zich ten on rechte te beijveren om op 20 Sept. 1932 te 's-G ravenhage herhaaldelijk aanwezig te zijn op plaatsen en tijdstip pen, waarop ongeregeldheden konden worden verwacht. De N.V. Kon. Kweekerij „Moer- heim" te Dedemsvaart moest de laatste maanden wegens slapte in haar bedrijf overgaan tot het ontslaan van vele arbeiders. Thans verneemt het Nieuwsblad v. h. N. dat wegens het binnenkomen van belangrijke orders ge regeld nieuw personeel wordt aange nomen. Aneta meldt uit Batavia, dat de door de communistische partij Holland als Kamercandidaat aangezochte Boedi Soetjitró een Kamercandidatuur gewei gerd heeft. De eveneens in Boven-Digoel geïnterneerde Sardjono heeft de hem aangeboden candidatuur aanvaard. Laat Uw colbert costuum bij aanmeten. De nieuwste „Albatex" stof fen naar maat a f 36,f 42,f 48, (Ingez. Med.] Dienstregeling Stoomvaartmaatschappij Zeeland. Met ingang van 9 April, datum van in gang van den zomertijd in Engeland, zal de mailboot van Vlissingen vertrekken te 13.05, aankomst Harwicht 19.30, ver trek boottrein 20.05, aankomst Londen Liverpool Street station 21.34. De terugreis is 10.00 van Londen, aan komst Harwich 11.25, vertrek boot 11.50 aankomst Vlissingen 17,00. Vanaf 15 Mei, datum van invoer zo mertijd in Nederland zijn de uren: ver trek Vlissingen 13.50, aankomst Harwich 19.10, vertrek trein 19.45, aankomst Londen 21.18. Vertrek Londen 10.00, aankomst Har wich 11.25, vertrek boot 11.50, aankomst Vlissingen 17.50. Bij Kon. besluit is aan mr. J. W. Ziilstra, rechter in de arrondissements rechtbank te Middelburg, verlof ver leend tot het aannemen der hem ge schonken onderscheiding van officier der Orde van Leopold II van België. BRAND IN DE GRAVENSTRAAT. Brandweer voorkomt uitbreiding. De Gravenstraat, die reeds herhaal delijk het tooneel is geweest van vrij ernstige branden, heeft daartoe in den afgeloopen nacht weder groote kans geloopen, doch dit maal is weer eens volledig gebleken, dat een goed geou tilleerde en goed geoefende brandweer van groote beteekenis is. Het was ongeveer half drie toen brand ontdekt werd in het vertrek achter den winkel van den heer C. van Zweeden, gevestigd in perceel I 278. Toen een der omwonenden met groo- ten spoed kennis had gegeven aan de brandweerkazerne, waren in haast on gelooflijk korten tijd voldoend aantal brandweerlieden aanwezig om met de magrirusspuit uit te rukken en ook een brandmeester was present om de lei ding op zich te nemen. Men reed naar de Markt en maakte daar gebruik van de waterleiding op den hoek van de Gra venstraat, om onmiddellijk het vuur door den winkel, die vol rook stond, aan te tasten. De autospuit zelf reed door naar de Vlissingsche brug en kon men haar dus op open water aansluiten. Een slang wercl langs Vlissingsche straat en Var- kensmarkt naar den brand gelegd en kon men door het naast gelegen perceel het vuur van achter ook aantasten. Het bleek, dat tegen deze insluiting de vlam men niet bestand waren en na ongeveer een half uur was elk gevaar voor uit breiding geweken en waren zelfs de muuren en het dak, als ook de vloeren der verdiepingen, in takt geblever). Natuurlijk bekwamen de beide aan grenzende perceelen wel waterschade, maar voor het vuur zijn zij gespaard ge bleven, evenals de overgelegen wonin gen in de nauwe straat. Bij een daar van zagen wij een gesprongen ruit. De heer van Zweeden, die het huis bewoont met zijn vrouw en een jeugdig kind, had zich met deze langs achter in veiligheid kunnen stellen. De eigenaar van het perceel is even als de bewoner tegen brandschade ver zekerd en laatstgenoemde ook tegen bedrijfsschade. De oorzaak van den brand is onbe kend. Onder de, nu geen alarm meer wordt gemaakt, weinige aanwezigen bij den brand, merkten wij o.a. op den waar- nemenden burgemeester, den heer J, Onderdijk en zijn mede wethouder, den heer M. H. Boasson. Gemeld zij nog, dat de burgerijspuit op den hoek van de Hoogstraat gereed stond, doch geen dienst behoefde te doen. Voor de kinderen der werkloozen. De Middelburgsche Bestuurdersbond heeft het plan opgevat om ook de kin deren van de werkloozen eens een aan- genamen middag te verschaffen. Vrijdag 24 Febr. heeft de „Kleine Stem" in den Schouwburg een uitvoe- ring gegeven die zeer goed bij het pu bliek vooral bij de jongeren in den smaak is gevallen. Nu is de „Kleine Stem" genegen om dezelfde uitvoering Zondag a.s. nam. 2.3Q uur in den Schouwburg te geven, waarbij de M. B. B. voor de kinderen van 6 tot 16 jaar van alle werkloozen gratis kaarten be schikbaar stelt. Die kaarten moeten worden afgehaald in het Volksgebouw in de Nieuwstraat en zijn thans reeds verkrijgbaar. Voor kinderen van niet- werkloozen zijn daar ook kaarten ad 10 cent verkrijgbaar, evenals voor ge leiders of geleidsters. Het is gewenscht de kaarten spoedig af te halen. Waar o.m. een heel aardig stukje „De betoo- verde poppenwinkel" wordt gegeven, zal het jonge publiek wel kunnen genie ten. „De Wraak der Kabouters", Voor een stampvollen Schouwburg hebben de adspiranten-afdeelingen van „Achilles" gisterenavond voor de 2de maal als hoofdnummer gegeven de kin deroperette „De Wraak der Kabouters" en is dit voorafgegaan van een opening door de signaalafdeeling, gevolgd door verschillende turnnummers, die ook verleden week zijn gegeven. Het was van het begin tot het einde Middelburg, 8-III-'33, Dinsdag hoogste luchttemperatuur 11.7 °C; (53 °F); laagste 5.4 °C (42 °F). Heden 9 h: 6.5 °C. 1,3 mm regen. Hoogste barometer stand 775 mm; laagste 733 mm. Hoogste barometerstand 779.7 te Hel- singfors; laagste 743,7 mm te W. Ma neer. Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur, des ochtends temperatuur om het vriespunt. Zon op: 6 h 33; onder 17 h 50. Licht op: 18 h 20. Maan op: 13 h 18; onder 5 h 23, V.M. 12 Maart. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Maart. Hoogwater. Laagwater. Wo. 8 11.12 23.34 5.03 17.35 Do. 9 12.04 6.05 18.25 Vr. 10 0.19 12.45 6.49 19.02 Maart. Hoogwater. Laagwater. Wo. 8 0.08 12.43 6.00 18.37 Do. 9 1.14 13.42 7.03 19.30 Vr. 10 2.05 14.27 7.48 20.09 weder een groot succes. Feestcommis sie, bestuur, directeur en allen, die ver der medewerkten, kunnen dankbaar op de feestdagen terugjzien. Nu gaat het af op de verdere rege ling van den grooten afstandsmarsch op 28 Mei.- Hyacinten-wedstrijd. Het was gisteravond, voor de kinde ren van school A, hyacinten-toonavond. Jammer echter waren de resultaten van den kweekwedstrijd niet zoodanig, dat prijzen toegekend konden worden. Er waren wel prachtige planten en bloe men bij, maar over het (geheel waren de resultaten te ongelijk, dan dat zij zui ver beoordeeld konden worden. Som mige bollen kwamen pas uit en andere waren reeds uitgebloeid. Moet dit eener- zijds geweten worden aan de lange' vorstperiode, anderzijds kwam het ook, doordat de kinderen zich niet gehouden hadden aan de hun gegeven voorschrif ten. De avond, die door een honderdtal ouders werd bijgewoond, werd nu ge vuld met zang en voordracht, door de kinderen der hoogste klassen, die daar mede veel welverdiend succes oogstten. Collecte Crisis-Comité. De wekelijksche collecte voor het Cri sis-Comité heeft deze week 93.89 op gebracht. Christelijke Besturenbond. Dinsdagavond hield de Christelijke Besturenbond Goes en omgeving in de groote zaal van den „Prins van Oranje" zijn jaarvergadering, die druk bezocht was. De voorzitter de heer A, de Lan ge, opende op de gebruikelijke wijze en wees in zijn inleidend woord op de crisis-omstandigheden, waaronder we verkeeren, op de ontwrichting en ver warring, temidden waarvan de Chr, vak- en sociale beweging een opbouwende taak heeft. Daarom is het zoo verblij dend, dat de Chr. vakbeweging steeds groeit, ook in deze omgeving. De secretaris, de heer C. K. Maarten- se, deelde mede, dat het ledental der aangesloten organisaties steeg van 645 op 1 Januari 1932 tot 1298 op 31 Dec. 1932. Er zijn tal van besturen- en open bare vergaderingen gehouden. De cur susavonden waren goed bezocht. Tal van adressen zijn gezonden en conferenties gehouden. De heer Stapelkamp, secretaris van 't Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht sprak hierna de vergadering toe en wees op het doel, dat de Chr. vakbeweging zich gesteld heeft. Een dubbel kwartet zong tijdens de vergadering een achttal liederen, ter wijl een aantal leden een samenspraak uitvoerden, waarin gewezen werd op de gevaren van socialisme en communis me. De voorzitter dankte in zijn slotwoord

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1