KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. VERKEERSWEZEN P. T. T. SPORT. Voor kleine tuinen. HANDEL EN NIJVERHEID, GEMENISD NIEUWS. r I WEGSVERBETERING. E c nolle frase. Zeker, de nieuwe cultures zouden worden ingevoerd met regee- ringssteun, waardoor 't risico voor den boer zou kunnen worden wegge nomen, maar kan en mag zelfs de staat in dezen tijd risico op zich ne men? Door deze toekomstplannen wordt de aandacht voor het heden verminderd en dat achten we verkeerd. De vraag op zichzelf heeft daartoe aanleiding gege ven, maar desondanks had de stelling meer positief moeten zijn: eerst de boe ren uit het moeras en dan kunnen we verder zien en praten! Natuurlijk er kennen we, dat er in de meeste bedrij ven nog tal van zaken zijn, die voor verbetering vatbaar zijn. Een koe, die 6000 1 melk per jaar geeft, is voordee- liger dan eene, die geen 4000 1 haalt. Aan teeltkeus en wijze van voeding zal hier en daar meer zorg kunnen worden besteed. Zoo zal er ook nog wel min derwaardig zaai- en pootgoed worden gebruikt en zal de bemesting niet overal oordeelkundig geschieden. De boer mag deze factoren niet verwaarloozen, doch daarmede wordt de huidige crisis niet opgelost. De omstandigheden ontwikke len zich ook zoo snel, dat gegeven voor schriften, alvorens in toepassing te zijn gebracht, door den gewijzigden toe stand als ondoelmatig moeten worden bestempeld. Zoo zou waarschijnlijk de raad van een der schrijvers om het een zijdige akkerbouwbedrijf om te buigen naar de veeteelt, nu' niet meer worden gegeven. Accoord gaan we met de mee ning, dat in den afzet der landbouw producten zoo voor de binnen- als de buitenlandsche markt meer con centratie moet komen. Ook en vooral gaan we er mede accoord, dat aan onze binnenlandsche markt steeds meer aandacht moet worden geschon ken, naarmate onze export steeds meer wordt belemmerd. We wezen er zelf reeds vaak op, er kan in ons land meer voor eigen voorziening worden geteeld. Als dit systeem door loonende cul tures in uitzicht te stellen, in de hand zou worden gewerkt, dan zou in 'n korte spanne tijds groote verandering intre den. Hierbij waren dan meer oordeel kundige methodes van afzet en distri butie te overwegen. ,,Het moet zóó wor den, dat men geen vijf minuten met een boer of tuinder kan praten, of het gaat reeds over binnenlandschen afzet", zoo als een der inzenders schrijft. Ook wordt als eerste eisch genoemd de noodzake lijkheid om het landbouwbedrijf zooveel mogelijk in staat te stellen te kunnen concurreeren met andere landen, In één adem wordt hieraan toegevoegd, dat tal van hooge lasten (belastingen, water schapslasten, sociale wetten, pachten en hypotheken) deze concurrentie-moge- lijkheid in den weg staan. Hierdoor wordt het bezwaarlijk om op de wereldmarkt te concurreeren met de goedkoopste massa-producten, en zijn we daardoor meer aangewezen op producten, die van nature meer verzor ging vereischen, en derhalve slechts in beperkte mate worden voortgebracht. In verband met dien export en de steeds grootere belemmering daarvan, wordt zeer stellig gezegd: Als een land be paalde producten aan ons verkoopt, dan dient het daarmede automatisch de ver plichting op zich te nemen ons land te crediteeren voor de levering van een bepaalde hoeveelheid andere goe deren, die we aan dit land plegen te leveren." We behoeven niet te zeggen, hoezeer we het hiermede eens zijn. „De vraag is hierbij gewettigd, of een wer kelijk optreden niet betere resulta ten zou afwerpen". We hebben dat in eigen artikels reeds betoogd en we ho pen, dat de propaganda, die dezer da gen voor „Nederlandsch fabrikaat" woidt gevoerd, dit denkbeeld zal steu nen. Speciale hoofdstukken zijn gewijd aan „de tekortkomigen van het huidige landbouwbedrijf". Elke boer individueel kan hiermede zijn voordeel doen, maar ook de landbouw-organisaties kunnen daaruit zien, dat haar werkking nog niet 't „af" is, en zelfs voor staatsbemoeiing liggen hierin meerdere wenken. „De tijd is voorbij, dat de staat een zuiver pas sieve administratieve instelling was. Meer en meer zien we hem belast met de opperste leiding van het maatschap pelijk leven. Daaruit volgt, dat de Re geering in de jaren, die voor ons liggen minder dan ooit den landbouw aan zijn lot kan overlaten. De taak van den staat in deze belangrijke jaren is er een van helpen en raadsman, van opvoeder en leider". De beoordeelingscommissie meent, dat er in de geschriften „wel een en an der is te vinden, wat tot verbetering kan leiden en daardoor kan bijdragen tot verlichting van den nood der tijden'.' Naar onze meening is dat zeer zeker 't geval. We wenschen dan ook het boek je in veler handen. We twijfelen er niet aan, dat de lezers tot nadenken zullen worden gebracht. Rijksuitvoerkeuring voor uien. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat met in gang van 6 Maart 1933 het sub 4 be paalde vém zijne voormelde beschikking van 26 Oct. 1932, voor zoover dit be trekking heeft op pootuien, wordt ver vangen door: a. tot 50 mm; b. 5072 mm; c, 7092 mm; d. 90 mm en hooger. Kapelaan W. M. Bosch, van de parochie van den H. Willibrordus (Bui ten de Veste) te Amsterdam is benoemd lot pastoor te Hansweert. De in nood verkeerende Fransche opera te Antwerpen. De stedelijke commissie voor Schoo- ne Kunsten en Schouwburg sn te Ax.t- werpen heeft een spoedvergadering ge houden met het doel, een beslui t -e r.e- nemen omtrent de in nood verkeerende Fransche Opera dezer stad. Ten einde nu vervroegde sluiting van dezen schouwburg te voorkomen heeft de commissie besloten den Raad voor te stellen deze Opera een tijdelijk subsidie van 120.000 francs toe te kennen. Te gen het volgende speelseizoen wordt echter een volledige reorganisatie van het schouwburgwezen in de Schelde- stad verwacht. De Fransche Opera zal, zeer waarschijnlijk, definitief ophouden te bestaan, daar Antwerpen aan één ooeratooneel: het Vlaamsche, meer dan genoeg heeft. Willem de Zwijgerfilm. G. J. Theunissen gaat een film ma ken over Willem den Zwijger. De lengte zal ongeveer 2000 meter bedragen. Een voor deze gelegenheid opgericht con cern zal het maken van de film finan cieren. Het voorjaar in den siertuin. Het voorjaar nadert met rassche schreden, hoewel de koude der laatste weken het uitbotten der knoppen van boomen en stfruiken nog tegenhoudt. Een te vroege ontwikkeling is ook niet wenschelijk, dan toch zullen late nacht vorsten zeer nadeelige gevolgen kunnen hebben. Ook is voor verschillende werk zaamheden in den tuin een vroeg voor jaar minder gewenscht. Zoo is er zoo hier en daar nog wat te snoeien aan boomen en heesters, waarmede we nu voortgang maken om op tijd klaar te zijn. Klimplanten aan muur, schutting, pergola of op andere wijze gebruikt, worden gesnoeid en opnieuw aangebon den. Waar nog houtgewassen moeten worden aangeplant of verplant, maken we ook hiermede voortgang. Laat vooral geen planten met de wortels lang boven den grond liggen. Door vorst en ook door wind of zon hebben ze dan on- noodig veel te lijden. Verschillende laat- bloeiende vaste panten worden nu, in dien noodig, verplant en gescheurd, b.v. de laatbloeiende herfstasters, Solidago of guldenroede, Chrysanthemum uligi- nosum, Anemone japonica e.a. Ook de in den zomer bloeiende vaste planten kunnen nu nog zeer, goed worden ver plant en gescheurd. De vroeg bloeiende, meestal laagblijvende soorten, laten we nu rustig staan, gedeeltelijk staan ze nu in knop en soorten als: Pulmonaria of longenkruid, Adonis amurensis, Euphor bia polychroma, Hepatica triloba, Saxi- fraga hybrida, Iberis sempervirens en tal van Primula-soorten zullen als spoe dig weer bloeien. Gevoelige soorten ge ven we eenige beschutting tegen scher pen wind door er eenig kort rijs omheen te plaatsen of over te leggen. De gazons, welke bemest werden met compost, kor te mest, mestaarde of bagger, worden bij droog weer afgeharkt, waarna we er met de tuinrol over gaan. Waar bolge- wasjes als sneeuwklokjes, crocus e.a. in het rfazon staan, ontzien we deze na tuurlijk. Tevens worden kale plekken in de gazons hersteld door deze te be legden m t onkruidvrije graszoden; dun ne plekken kan men het beste inzaaien nadat eerst de oppervlakte met een scherpe hark is ruw gemaakt. We zaaien niet voor begin April, dan zal het zaad spoedig opkomen en hebben de vogels weinig gelegenheid om het weg te pik ken. De onder glas overwinterde bloem planten voor de voorjaarsperken als: violen, dubbele madeliefjes, Cheiranthus Alliono, Papaversoorten e.a. worden nu bij gunstig weer flink gelucht; omstreeks einde Maart kunnen we ze uitplanten, maar vooraf moeten ze flink zijn af gehard. De Oesterteelt. Men schrijft ons uit Ierse ke: De vraag naar groote consumptie-oes- sters is dusdanig geweest dat deze soor ten in 100 en 1000 van beneden geheel zijn uitverkocht, alleen van de Iersek- sche Bank zijn er nog voorradig en dan niet al te veel meer. Men zal moeilijk een grooter partij dan 30 000 bij elkaar kunnen krijgen. Voor goede soorten van 95100 kg wordt grif f 100 betaald, voor die van 80 kg 80 a 85. Van Im perialen 00 is nog eenige voorraad al laat zich aanzien, dat dit binnen enkele weken zal veranderen. De afzet is de laatste twee maanden nog veel meege vallen en dit voor de twee laatste maanden in 't bijzonder. In zaaigoed is in het binnenland niet veel vraag, nu op de Zuiderzee en Wad den niet meer zal worden uitgezaaid. Nu Bruinisse de laatste jaren ook niet is meegevallen, is voorloopig de vraag miniem. Men hoopt nog op het buiten land, maar ontveinst zich niet, dat Frankrijk zich zelf en Engeland kan voorzien. Dus heeft men alleen hoop op Denemarken en de Scandinavische lan den. De goederentarieven bij de Ned. Spoorwegen worden niet 1 Maart (als gister in het tweede blad gemeld staat,) maar 1 M e i verlaagd. Z. V. B. Wedstrijduitslag van Zaterdag 4 Maart. Afd. I. Z.S.C.Hoek 63. Wedstrijduitslagen van Zondag 5 Maart. Ie Klasse A. R.C.S. 1Zeelandia 3 22. Ie Klasse B. HontenisseSteen 52. SluiskilF. C. Sluis 40, BreskensHoofdplaat 33. Ie Klasse C. Zierikzee 2Sinoto 21. RenesseSchouwen 27. Kruiningen's-H. H. Kinderen gest. IersekeGoes 3 33. HeinkenszandHansw. Bovs 14. 2e Klasse B. Terneuzen 3Scheldestrijders 70. 2e Klasse C. Eiland BoysDe Zeeuwen 3 31. R.C.S. 2Vlissingen 4 40. 2e Klasse D. Renesse 2Schouwen 2 02. 2e Klasse E. Hoofdplaat Hoogewegsche Boys 3—2. BiervlietZwsch .Vlaamsche Boys 5—2. 3e Klasse A. Eiland Boys 2Middelburg 6 91. 3e Klasse B. Stoppeldijk 2Tern. Boys 10. Steen 2Westdorpe 2 40. 25e Bondsfeest K. N. G, V, Het aantal deelnemers(sters) aan de wedstrijden van het 25ste Bondsfeest stijgt. Thans zijn de 4800 reeds bereikt, van wie 2480 jongens en meisjes en 2320 dames en heeren. Voor de beoordeeling zullen ongeveer honderd juryleden en scheidsrechters noodig zijn. VERDRONKEN. Uit den Wilhel- minasingel te Breda is een 35-jarige vrouw in bewusteloozen toestand op gehaald. De politie slaagde er in, door toepassing van kunstmatige ademhaling, de levensgeesten weder op te wekken. De vrouw werd toen naar het zieken huis vervoerd, waar zij, kort na aan komst, is overleden. IN BRAND GEVLOGEN. Zondag avond geraakte de 18-jarige mejuffrouw G. B. die tijdelijk verblijf houdt in het Toevlucht voor Vrouwen van het Le ger des Heils aan den Schiedamschen- dijk te Rotterdam doordat zij te dicht bij de kachel stond, in brand. Het gelukte enkelen personen, die te hulp schoten het meisje in dekens te wikke len en het vuur te dooven. Zij kreeg zeer ernstige brandwonden aan de aijbeenen en het onderlichaam. OM DE VERZEKERINGSPENNINGEN TE BEMACHTIGEN. Op 31 Januari heeft de garagehouder H. ,G„ wonende Mathenesserdijk te Rotterdam bij de politie te Amsterdam aangifte ge daan dat zijn auto, een Chandler die in de hoofdstad even onbeheerd was ge laten was gestolen. De Amsterdamsche politie stelde hiervan de Rotterdamsche op de hoogte welke een onderzoek in stelde. Woensdag j.l. kwam men tot de ontdekking dat in een pakhuis in de Bajonetstraat alhier eenige weken een auto stond, welke bij onderzoek de ge stolen Chandler bleek te zijn. Het pak huis was gehuurd door den electricien A. D„ die in het zuidelijk stadsdeel woont en den electricien V. de G., die in het Westen woont. Beiden werden aangehouden; zij hebben bij het verhoor meegedeeld, dat zij den auto op ver zoek van den eigenaar met wien zij met den auto naar Amsterdam waren gere den hadden „gestolen." De eigenaar heeft daarna aangifte gedaan en zich ook met de verzekeringsmaatschappij in verbinding gesteld teneinde de schade uitbetaald te krijgen. De afspraak tus- schen de drie mannen was, dat de op brengst van den later te verkoopen auto en van de verzekering door hen gedeeld zou worden. In verband daarmee is de garagehouder H. G. ook aangehouden. De drie mannen zijn op het hoofdbureau alhier in bewaring gesteld. De verzeke ringsmaatschappij had den garagehouder de schade nog niet uitbetaald. EEN BIJTENDE ARRESTANT. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een agfent naar het bureau Laan Copes van Cattenburgh te Den Haag gebracht ter zake van baldadigheid, be lemmering en verzet, een 43-jarige be woner van de Breitnerlaan. De agent werd door den verdachte o.m. in den rechterduim gebeten en bloedend ge wond. Hij moest doolr den geneeskundi gen rnenst aan de Gentr. Post worden verbonden. De aangehoudene is in be waring gesteld. De viaduct over den spoorweg bij 's Heer Arendskerke, die komt in het nieuwe gedeelte van den Rijksstraatweg op Zuid-Beveland, waardoor de ge-« vaarlijke hoeken en den spoorwegover gang komen te vervallen. HET GEVAARLIJKE PORTIER. Zondagmiddag reed de 21-jarige wiel- rijdster J. L. op den Gevers Deynoot- weg te Den Haag tegen het portier van een stilstaande auto, dat plotseling door een bestuurder aan de zijde van den rijweg geopend werd. De wielrijd- ster bekwam een scheurwond boven 't linkeroog en schaafwondjes aan linker knie en -duim. Zij klaagde over hevige hoofdpijn. Zaterdagavond werd op den Hof weg te Den Haag bij de Spuistraat een 25-jarige voetganger uit Voorburg, die onder drankinvloed verkeerde, door een hoofdcontroleur uit de tram Den HaagRijswijk was verwijderd, op den rijweg tusschen vluchtheuvel en trottoir door een passeerende personenauto ge grepen en overreden. Met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen werd hij door den G. G. D'. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. VALSCHE TRAVELLERS-CHEQUES. De Commissaris van Politie der Af dee ling B te 's-Gravenhage vestigt de aan dacht op een onbekenden man van 35 a 40-jarigen leeftijd, Israëlitisch type, van middelmatig postuur, gladgeschoren donker uiterlijk, als heer gekleed met donkergrijze overjas en grijzen of beige- kleurigen slappen vilthoed, waarvan de rand aan de voorzijde is neergeslagen. Deze man vervoegde zich bij winke lier aldaar en gaf travellers-chèques van Thos Cook Son (Bankiers) Ltd., Lon den, ten bedrage van 5.in betaling, welke chèques valsch bleken te zijn. De chèques hebben de volgende, voor iederen leek gemakkelijk te herkennen afwijking van de echte: 1. de druk is eenigszins vettig-vlekke- rig sepiakleurig op wit papier, terwijl de echte in frissche kleuren zeer goed ge drukt zijn; 2. het chèque-nummer staat bij de val- sche chèques links ter zijde van het ge kleurde gedeelte op den witten rand, bij de echte op het gekleurde gedeelte; 3. de onderteekening door de firma Cook is bij de echte chèques daarop ge drukt, bij de valsche met pen en inkt aangebracht; 4. onder het portret van Thos Cook staat op de echte chèques: Thos Cook, Founder 1841, op de valsche staat niets onder het portret; 5. in het adres „Berkeley-Street" is op de valsche chèques de letter e achter de 1 weggelaten; 6. op de echte staat onder de gedruk te handteekening van de firma Cook het woord „chairman", welk woord op de valsche niet onder de handteekening voorkomt; 7. bovenaan staat op de echte chèques als gedeeltelijk jaartal: „19....", op de valsche „193...."; 8. de echte chèques hebben in het midden op den achtergrond een in fijne lijnen gedrukt, gekleurde medaillon, het welk op de valsche ontbreekt. 200 VERMIST. Door het indruk ken van een glasruit heeft men zich toe gang verschaft tot de woning van den heer W. Joh. Vermeerstraat 37, H e e m- stede. Het geheele huis werd door zocht. Uit een geldkistje op de slaapka mer werd een bedrag van 200 ver mist. BRAND OP EEN ARCHIEFZOLDER. Maandagavond is brand ontdekt op de vijfde verdieping van het gejbouw van Lissone Leidschestraat te Am sterdam. De brand was uitgebroken in een kamer aan de achterzijde, waar archiefstukken werden bewaard. In de stapels paperassen vonden de vlammen een gemakkelijken buit. Spoe dig sloeg het vuur uit het achterraam naar buiten, terwijl het ook het schot van de kamer doorbrandde en zich in de zolderruimte aan de voorzijde van deze verdieping voorplantte. De brandweer kreeg het vuur, met een straal door het trappenhuis en een 6traal via de mechanische ladder door het venster aan de voorzijde van de vijfde verdieping, Gemakkelijk uit. De kamer, waar de brand ontstond, is uitgebrand, waarbij een groot gedeelte van het archief is verloren gegaan. De voorste helft van de verdieping kreeg niet ernstige brandschade. Ver der hadden de daaronder gelegen ver diepingen nogal van het bluschwater te lijden. NOTARIS 25 AFHANDIG GEMAAKT Te Zaandam heeft de politie H. C. M. K. uit Amsterdam aangehouden onder verdenking 'n notaris daar ter plaatse 25 afhandig te hebben gemaakt, door zich aan te bieden als kapitein van de groote vaart. Hij deelde mede een be trekking te kunnen krijgen, waarvoor hij 25 noodig had. De notaris heeft dit aangenomen en het geld gegeven. NEDERLANDSCHE BAGGERMOLEN VISCHT KANON OP. Men meldt aan de Maasbode uit Santa Cruz: Een Nederlandsche baggermolen heeft bij Teneriffe een kanon uit zee opge haald met de wapens en het merktee- ken van Philips V. BENZINE IN DE KACHEL. Dezer dagen beging mej. van S. te Veldho ven de onvoorzichtigheid benzine in 'n brandende benzinekachel te gieten. Het reservoir vloog in brand, waar door de vrouw de vlammen in het ge laat kreeg. Bij haar pogingen om het vuur te dooven, liep zij verder nog zware brandwonden aan beide handen op. CAFE-BRAND. Maandagavond ontstond brand op de eerste etage van café „De Raap" van J. K. te Lutje broek. In tijd van vijf minuten stond het café, de groote kolfzaal en de kap- berg in een vlammenzee. Onmiddellijk werd de motorspuit in gereedheid ge bracht. De eerste poging was om met twee stralen de belendende huizen nat te houden. De brandweer zag tenslotte haar pogen in dezen met succes be kroond. Nadat de zolder en de kapberg inge stort waren en daardoor 't gevaar voor de belendende perceelen geweken was, kon het vuur bestreden worden met vier stralen. Het huis brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Ongelukken. Zondagavond reden te N i e u w-B eer- t a de heer en mevr. L. met een auto door het dorp. Mevr. L. zat aan het stuur en reed tegen een boom. De beide inzittenden werden ernstig gewond. Zondagmorgen is op den Steekter- weg te A1 p h e n a. d. R ij n een auto tegen een boom gereden, waarbij de be stuurder de med. student B. uit Leiden een arm brak. De auto werd aanzien lijk beschadigd. Een wielrijder die over den Velper- weg te Arnhem reed, raakte met zijn rijwiel in de tramrails waardoor hij viel en een diepe snijwonde boven het rech teroog en een lichte hersenschudding kreeg. Een 65-jarige man, die Zondag avond op het Stationsplein in een tram wagen wilde stappen, werd tijdens het gedrang, dat bij het instappen ontstond, van den vluchtheuvel afgedrongen, juist op het moment, dat een autobus passeerde. De man, die in aanraking twam met de bus, vier,1 met het gevolg dat een der achterwielen van de bus hem over zijn beenen ging. Nadat hij per autobrancard naar het Sted. Zie kenhuis was overgebracht, bleek, dat het linkeronderbeen was gebroken. Op den Vasserweg te T u b b e r g e n heeft Maandag een ernstige aanrijding plaats gehad. Uit de richting Vasse na derde een auto met flinken vaart over den provincialen weg, toen het 4-jarig zoontje van den landbouwer L. op het laatste oogenblik den weg overstak. De kleine werd1 door de auto gegrepen en verschillende meters meegesleurd. Het bekwam een ernstige hoofdwond en verschillende inwendige kneuzingen. De auto is onderzocht en gebleken is, dat de remmen niet geheel en al goed werk ten. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6