I DE ROODE VULPENHOUDER BINNENLAND. LANDBOUW. PARKETVLOEREN VAN BRUYNZEEL TWEEDE BLAD VAN DE BRfiJfflKSLLE ®EUWSCHE MIODELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT VAN DINSDAG 7 MAART 1933. No. 56. EEN OGISCH EN ECONOMISCH GEZONDE ACTIE. HB» en interview met m r. L. J. A. T r i p.) „Met de breed opgezette reclame campagne, zooals die in de komende dagen ten behoeve van hel Neder landse i fabrikaat ondernomen zal wor den, kan ik mij", aldus mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank, „geheel vereenigen. Het ;s vol komen logisch en economisch gezond, dat, wanneer prijs en kwali teit g e 1 ij k z ij n, aan het Neder- landscjh. product boven het buitenland- sche de voorrang gegeven wordt. Hét zou ?,elfs, zuiver menscheiijk gerede neerd, verklaarbaar zijn, wanneer het Nederlandsch publiek uit reactie op de ontelbare en arbitraire afweermaatre- gêiéln nvabfffheit üuitenlajirbliegen Nsaler- landsche goederen aam-dezef' goederen de voorkeur ga£r'iobk, rd 'warea zij min der in kwaliteit of hooger in prijs. Een dergelijke gedragslijn zou echter ten eenenmale in strijd zijn met ons welbegrefi^f, eigppbelang r$n met de gegf^g-;g(;on$misqhe beginselen, welke wifetfn hertz/WjaftRfier pnder de tegen- wpppdige omstandigheden, zooveel als egpigsfMfs-jrapgelijkmoeten trachten te propageeren en in toepassing te bren gen." TMA&I&i© aanvroegen wij den pre- siÖfcïS, ippn in de geheele we- reid.rfeze b.egin§ejen met voeten treedt? 3«.Q§% npé i§sdftt voor Nederland geen rfhans mede te doen Egp .yeiïhtfeRSn1^8 ket onze, moet tot hek! all,^rl§gtftt/e oogenblik vasthouden aflJbv4$B lYa^fiheicl, dat werkelijke wel j,ts kan terugkeeren, indien ïandel wederom gebaseerd op de grondslagen als vóór den W&fbMïf risB éeval zullen wij moeten wach ten op de economische wereldconferen- tj^j9wellce thans in voorbereiding is. .gA^jht U de kans van slagen van dg,economische conferentie te Londen groot? „Ik acht die kans stellig aanwezig. Veel hangt in deze echter af van het internationale schul denvraagstuk. Slaagt men er in, deze aangelegenheid t ij d i g te regelen of al thans omtrent een goede oplossing over eenstemming te verkrijgen, dan heb ik inderdaad hoop, dat ook Londen zal slagen. Zoo goed als men te Lausanne heeft ingezien, dat men niet aan vor deringen kan blijven vasthouden, waar van men kan zeggen, dat zij op den duur toch niet betaald zullen worden, zal ook eenmaal in Amerika het besef levendig worden, dat er, terwille van het wereldherstel, een streep gehaald moet worden door de oorlogsschulden. En ik kan mij zeer goed voorstellen, dat de Vereenigde Staten bereid zullen zijn deze schuldvordering aanzienlijk te verminderen indien men ze althans niet voor honderd procent wenscht kwijt te schelden indien ook van den anderen kant wordt medegewerkt aan de verbetering van de internationale betrekkingen, met name op monetair gebied en op dat van den goederenruil. Zullen de Mogendheden daarvoor te vinden zijn? „De omstandigheden zullen m.i. daar toe dwingen. De toestand is op het oogenblik zoo ernstig, dat ik niet kan gelooven, dat de groote Mogendheden zullen volharden in hare tegenwoor dige politiek. Men heeft gezien en er varen, hoe er reeds door de regeling van Lausanne, welke toch op zichzelf gebrekkig moest zijn wegens het ver band met de schulden aan Amerika, een zeker vertrouwen in de wereld kon terugkeeren. Er werden wederom zaken ondernomen, de toestand op de effec tenbeurzen verbeterde, het emissiebe- drijf kon op beperkte schaal hervat door A. W. v. E.v. R. 62. „Dat zou ik wel te weten kunnen komen. Maar ik weet wel, dat mijn zus ter ze pas twee maanden geleden met haar tafelzilver naar de bank heeft ge bracht, toen zii haar flat in Londen ver liet, zoodat zij er tot dien tijd bij kon. Ik geloof, dat zij nog wat in de stad bleef, nadat zij haar flat had opgezegd zoodat zij er de doos niet uit heeft kun nen halen. Wilt u, dat ik het voor u naga?"' „Het is heel vriendelijk van u, maar ik geloof niet, dat het no'odig is. Er staat gleen datum op de enveloppe; blijkbaar was het een ongebruikte, waar zij voor de veiligheid de foto in deed, en ik had willen weten, Wanneer zij waarschijnlijk dat kiekje had ontvangen. Daar het bovenop lag, en de kwitanties er onder van 1926 zijn, ziet het er naar uit, of zij er het kiekje pas kort gele den in deed". „Zegt het u iets?" vroeg zij. „Het vertoont een buitengewone ge lijkenis met iemand, dien ik vast en ze ker voor dood hield," zei Fayre lapg- zaam. „Het kan natuurlijk alleen maar een toevallige gelijkenis zijn, maar ze is zoo sterk, dat ik u verzoek de foto voor een dag of twee te mogen eenen." worden en er had zelfs een niet onbe langrijke stijging van de goederenprijzen plaats. Waaruit moge blijken, dat ook deze crisis voor een belangrijk deel een vertrouwenscrisis is." Uiterlijk zijn er evenwel nog geen teekenen waar te nemen, welke er op wijzen, dat de economische verdwazing haar einde nadert? „De wereld is inderdaad nog vol van innerlijke tegenstrijdigheden. Eenerzijds een steeds krachtiger wordend verlan gen naar meer vertrouwen, anderzijds een ter top gedreven streven naar autarki, waarmede men de publie ke opinie in de landen vergiftigt. Wij moeten echter blijven vertrouwen, dat het goede eenmaal over het kwade zal zegevieren, al dienen wij ons geen illusies te maken, dat dit vandaag of morgen zal gebeuren. Wanneer wij zien, hoe een land als Duitschland nog altijd in de verkeerde richting gaat en er thans in Amerika een credietcrisis is ontketend, waarvan wij de gevolgen nog niet kunnen overzien, dan is voor barig optimisme nog allerminst gepast. Wij zullen ons dus moeten voorbe reiden op nog zeer groote moeilijk heden en daarom lijkt het mij zoo goed, dat het Nederlandsche volk, nu de nood der tijden daartoe dwingt, wakker ge schud wordt om te breken met sleur en traditie. Met een open oog voor de mogelijkheden van de economische wereldconferentie dienen wij te besef fen, dat de vrije wereldmarkt thans een fictie is geworden. In dat licht beschouwd, krijgt de ac tie van de propaganda-commissie voor het Nederlandsch fabrikaat een diepere beteekenis eneen goede kans van slagen. Moge door aller samenwerking die kans op de juiste wijze gebruikt worden!" WILHELMUS VAN NASSOUWE. Volkshulde te Delft. De Wilhelmus van Nassouwe-com- missie, waarin vertegenwoordigd zijn de hoofdbesturen van de 3 organisee rende vereenigingen (Dietsch Studenten Verbond, Algemeen Nederlandsch Ver bond en Nationaal Jongeren Verbond) deelt mede; 1. Sinds een vorige opgave zijn als nog toegetreden tot het comité van aan beveling: Z.E. J. C. C. van Dijk; gen.- maj. H. A. C. Fabius; Z.E. lt.-gen. W F. E. Gerth van Wijk' ds. T. J. Hagen; Z.E. luit.-gen. E. F. Insinger; mr. B. C. J. Loder; maj. H. W. C, E. Mathon; P. J. Nahuijsen; prof. mr. F. G. Scheltema; dr. R. de Smet; jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer; G. Struijken; H. baron van Voorst tot Voorst; ds, Is. Voorsteegh; R. Zuijder- hof; dr. W. de Vlugt. 2. door de plaatselijke commissaris sen werden reeds een zeer groot aantal vereenigingen uitgenoodigd, doch zij zijn er zich van bewust nog vele ver eenigingen, wier adressen sinds de laat ste opgaven veranderd zijn, overgesla gen te hebben. Dezen vereenigingen wordt verzocht zich zoo spoedig mo gelijk aan te melden bij den plaatselij ken commissaris voor Middelburg bij den heer Joh. Tavenier, Bree E 130, of bij den 2en secretaris der commis sie F. W. C. Blon, Waldeck Pyrmont- laan 4, Rotterdam. In verband met de regeling van treinenloop enz. is het ge- wenscht, dat de commissie zoo spoedig mogelijk voorloopige opgaven ontvangt in elk geval voor 15 Maart. Daarna kun nen altijd nieuwe opgaven worden toe gevoegd. 3. de reiskosten kunnen als regel wor den geraamd op 45 pet. van de huidige; de juiste kosten staan vermeld op de dezer dagen over het geheele land te verspreiden biljetten. Hierdoor is het „Natuurlijk!" stemde miss Allen be reidwillig toe. Houdt het, zoo lang u wit. Als ik later nog eens iets tegen kom, dat e reenig licht over werpt, zal ik 't u laten weten, maar ik geloof, dat ik nu alle papieren van mijn zuster heb doorgekeken." Fayre stopte de enveloppe met zijn inhoud zorgvuldig in zijn borstzak. Hij bleef nog eenige oogenblikken met miss Allen praten en nam toen afscheid. Ter wijl hij goeden dag zeide, herinnerde hij zich een vraag, die hij haar had willen stellen. „Tusschen twee haakjes, kunt u mij niets vertellen van den dood van haar eersten man?" „Hij stierf door drankmisbruik, de arme kerel," zei ze eenvoudig. „Hij was een vriend van dr. Gregg/, en hij was tot zijn dood bij hem. Hij werd in Putney hegraven, ik heb nooit begrepen waar om, en natuurlijk ging ik n ar de be grafenis. „Was u bij de begrafenis?" sprak Fayre haar in zijn verbazing werktuige lijk na.' „Het was wel iets vreemds, om dat te doen," gaf zij toe, „in aanmerkirig ge nomen wat er gebeurd was, maar ik had hem altijd graag mogen lijden, hoewel ik hem niet veel zag. Ik had een zeer pijn- onderhoud met hem, nadat mijn zuster hem had verlaten, en het speet mij zeer voor hem. Ik was in Londen mogelijk, dat ook groepen uit de meest afgelegen streken deel kunnen nemen, de commissie ontving reeds belangrijke opgaven van veraf wonenden. 4. in verband met de betrekkelijk be perkte plaatsruimte op de Markt en de noodzakelijkheid het juiste aantal deel nemers te kennen, is bepaald, dat het aanschaffen van een speldje met pro gramma (te zamen voor f 0.25) verplicht is. (Ieder vrage dit dus tijdig aan door storting op postrekening 181672 van mej. Schenk, Rotterdam. 5. de N.C.R.V. en de Photi zegden reeds haar medewerking toe voor uitzending der plechtigheid, zoodat de geheele wereld getuige zal kunnen zijn van de wijze, waarop het Nederland sche volk den grondlegger van zijn volksbestaan eert. 6. in de sprekerslijst kwamen enkele veranderingen, ook werd het uur ver vroegd; zoodat thans te één uur in de kerk bij de kranslegging zal spreken ds. J. J. Stam, Prins Willem als leidsman, terwijl om half twee op de Markt, het woord zal worden gevoerd door Z.E. gen. C. J. Snijders; Prins Willem Vader des Vaderlands; Ant. van Duinkerken; Prins Willems beteekenis voor alle Ne derlanders; drs. H. Brugmans: Prins en Volk; Wies Moens: Prins Willems ide aal ons ideaal. De aanwezige koren zullen enkele Valerius' liederen zingen; en met mu ziek zullen de deelnemers met hun vaandels langs den te onthullen steen defileeren. Afmarsch van de Markt on geveer 3 uur. De commissie verklaart tenslotte nog eens nadrukkelijk, dat uitingen van po litiek, hoe dan ook door in woord of daad of door uniform door haar niet zullen worden geduld bij een volkshui- de ter nagedachtenis van Hem, die als een waarachtig vaderlander getoond heeft zich» te stellen boven verschillen van politiek en religie. Slechts wie hier naar streeft in den geest en metterdaad, kan deelnemer zijn aan onze volkshulde. Het gironummer der Commissie is 181672, ten name van mej. Schenk, Rotterdam. Vrijwillige bijdragen tot bestrijding van de kosten dezer volkshulde, zullen gaarne worden aanvaard. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN." Wroeging. Aneta jmeldt uit Soerabaja den in houd van een gesprek van een korpo raal van den onderzeedienst met een redacteur van het het Soer. Hbl„ vol gens hetwelk de Hollandsche „Jannen" de gevolgen van hun aanvankelijk agee- ren tegen de salariskorting hebben niet overzien; anders hadd enzij het niet zoo ver laten komen. De wroeging onder het Europeesche marinepersoneel over den klap, der Marine door het gebeurde toegebracht, is zoo groot, dat men zou wenschen, dat er nu werkelijk iets ge beurde opdat men zou kunnen toonen dat men op het personeel wel degelijk kan vertrouwen. Verder verklaarde de korporaal, dat men in den beginne een vergadering tusschen de korporaals en minderen eenerzijds en onderofficieren anderzijds heeft verboden. Als er een gecombineerde vergadering was ge weest zou van de onderofficieren al licht invloed ten goede zijn uitgegaan op de korporaals en minderen en mis schien zou dan nog veel voorkomen zijn geworden wat nu heeft plaats gehad. INVOERRECHTEN IN DUITSCHLAND Verhoogingen. De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den rijkslandbouw-consulent te Ber lijn het autonome invoerrecht op eieren met ingang van 11 dezer is gebracht op 70 mark per 100 kilogram. Dat op harde kaas is verhoogd tot 30 Mark per 100 kilogram, eveneens met ingang van a.s toen hij stierf, en dr. Gregg schreef mij over de begrafenis. Ik weet niet pre cies meer waarom ik er heen ging, maar het leek mij zoo te behooren. Mijn zus ter was er grootendeels verantwoorde lijk voor, mr. Fayre!" Fayre hoorde de zorg en de vernede ring in ha r. stem. „Ik geloof, dat u gelijk hebt, met wat u over ongetrouwde menschen zei", sprak hij vriendelijk, „alleen vergat u er bij te zeggen, dat sommigen van hen ge neigd zijn zoowel de zonden als de las ten van anderen op hun schouders te laden." „Die komen er vanzelf op terecht," zei ze met een dnoevigen glimlach. „Ge loof mij, die hoeven zij er niet zelf op te laden.1" Toen hij heenging, viel hem iets in. „Viel Gregg's houding bij het verhoor u niet op als heel vreemd?"' vroeg hij. „U moet toch geweten hebben, dat uw zuster hem niet onbekend was." Zij schudde het hoofd. „Ik dacht, dat hij haar niet herkend had. Ik heb altijd begrepen, dat hij de Baxter's na hun huWelijk heel weinig zag, en ik geloof niet, dat hij haar voor dien tijd ooit gezien had. De naam Dray- cott had hem een vingerwijzing kun nen zijn, maar toen hij haar voor het eerst op de boerderij zag, wist hij zelfs haar naam niet." Blijkba r was miss Allen niet op de Zaterdag. Tegelijkertijd wordt de rijksminister van financiën gemachtigd den invoer van 30.000 dozijn harde kazen tegen een invoerrecht van 30 Mark ook na de al- gemeene verhooging van het invoer recht op kaas toe te laten. Hiermede wordt de reeds vóór dp verkiezingen aangekondigde bescher ming voor de Duitsche eieren- en kaas producenten in het leven geroepen. De speciale machtiging aan den rijksminis ter van financiën ten opzichte van den invoer van kaas, moet de mogelijkheid scheppen rekening te houden met de belangen van den buitenlandschen han del. Weer zoo'n kleuterdingske. De heer J. A. Jolles te Wassenaar zendt ons een vlugschriftje van 4 pa gina's met gegevens omtrent de „Men- schelijke Partij", een scheppinkje zijns breins. Hij verzoekt ons beleefd, dit pamfletje zonder financieële verplichtingen zijner zijds, zoo mogelijk in haar geheel in ons blad te willen opnemen. Wij voldoen daaraan zeer nadrukke lijk niet. Wij hopen, dat niemand daaraan zal voldoen. Want het ware uitermate betreurenswaard als zoo'n zonder twijfel brave en goedwillende man als de heer J. A. Jolles te Wasse naar door zoo'n pamfletteken er in mocht slagen, in dezen ernstigen tijd, weer een aantal kiezers van het deug delijke pad af te leiden op het zijpaadje van een braaf snipperpartijtje, dat niets bereiken zal. Is het leergeld van tal- looze voorgaande kleuterdingskes nóg niet hoog genoeg geweest? De gewijzigde toestanden in den Landbouw. Onze landbouwkundige medewerker schrijft ons; Welke wegen dient de Neder- landscbe Landbouw in te slaan om zich zoo snel mogelijk aan te passen aan de gewijzigde toestanden? De afdeeling 's-Gravenhage der Hol landsche Maatschappij van Landbouw heeft bovenstaande vraag als p r ij s vraag uitgeschreven. Verschillende antwoorden zijn hierop ingekomen, doch de beoordeelingscommissie vond, dat niet één der antwoorden ten volle aan de bedoeling van de prijsvraag voldeed. Mitsdien konden geen prijzen worden toegekend, doch de commissie was van meening, dat in vijf er van verschillen de beschouwingen en wenken voorkwa men, die nadere overweging in bree- den kring waard waren. Deze antwoor den zijn van de heeren M. P. Boerse- ma, jur. cand., graanhandelaar te Gro ningen, Ir. J. B. Obbink te Alrnhem, J J. van Riemsdijk, Ned. Landbouwkun dige te Amsterdam, C. F. Roosen- schoon, journalist te Amsterdam en A. Terpstra, leeraar bij het Rijks-, Tucht- en Opvoedingswezen (afd. landbouw) te Doetinchem. In een bundel vereenigd zijn deze antwoorden door de betrokken afdeeling uitgegeven en wij ontvingen een ex. „Ter Recensie". Dit is niet ge makkelijk. We hebben hier te doen met 5 geschriften, waarin uitdrukkingen voorkomen, die ons uit het hart zijn gefgrepen, doch ook andere, waaruit blijkt, dat de moeilijkheden, waaronder de tegenwoordige boer gebukt gaat, ab soluut worden onderschat. Dit laatste brengt mede dat soms middelen worden aangegeven, die de momenteele draag kracht van den boer verre te boven gaan. Het laat zich zoo gemakkelijk schrij ven; „geen andere uitweg is mogelijk, hoogte van Gregg's betrekking tot St, Swithins en het feit, dat hij mrs. Dray- cott voor haar huwelijk had gekend. Op den terugweg naar zijn club kocht Fayre een sterk vergrootglas. Hierme de gewapend begaf hij zich naar zijn ka mer en onderzocht de fotografie nauw keurig bij het licht van een sterke lees- lamp. De foto stelde een man voor, die op een bank in een, naari het leek, tuin van een particulier huis zat. Hij staarde recht voor zich uit, met een gezicht, waarop alle uitdrukking ontbrak, en zijn handen hingen los tusschen zijn knieen. Hij was armoedig gekleed en zijn kleeren waren haveloos en zagen er uit, of er geen zorg aan werd besteed. Naast hem hing een krant over de leuning van de bank. Zelfs zonder het vergrootglas was de naam van de krant, die in groote letters bovenaan de eer ste bladzijde stond, duidelijk te ontcijfe ren. Het was de naam van een bekend Duitsch dagblad. Daaronder stond de datum in veel kleinere letters, en zefis met behulp van het vefrgrootgas had Fayre eenige moeite dien te lezen. Ein delijk gelukte het hem. Er stond: 16 Ja nuari 1920 en het adres dat met een gewoon rubberstempel op de achterzij de van het kiekje stond gedrukt, was dat van het Staatskrankzinnigenge- sticht te Scheefeldt, een klein stadje in Noórd-Duitschland, Toen Fayre einde dan dat de landbouw hier den verbouw van de granen grootendeels gaat ver vangen door die van andere arti kel e n." Eveneens de voorspelling, dat „de suikerbietenteelt den strijd onbe schermd niet zal kunnen volhouden te gen de goedkoopere rietsuikercultuur." Welke „andere artikelen" moeten wor den verbouwd? Een „commissie van deskundigen" zal dat hebben te onder zoeken. Goed, maar ondertusschen moet het bedrijf doorgaan en geen enkele boer kan zich aan proefnemingen wagen. We willen hieraan nog toevoegen, dat naar onze meening dergelijke „andere arti kelen" zouden moeien zijn extra export producten en hoe kan men hieraan den ken in een tijd, waarin alle ons omrin gende landen zich steeds meer op „eigen voorziening" instellen? In dit verband lijkt ons b.v. de theatrale uit drukking: „Zou de landbouw minder voor zijn kinderen gevoelen dan inder tijd de arbeiders, die in het begin der socialistische beweging, met de weten schap, dat niet z ij zelve, maar eerst hunne kinderen de vruchten van hun strijd zouden plukken, onvervaard dien kamp op zich hebben genomen?" een Eeuwenoude eiicen leveren het onge- ëvenaard-duurzame hout voor Bruyn- zeel's parketvloeren. Parketvloeren van Bruynzeel zijn volko men trekvrij en practisch onverslijtbaar. Bruynzeel levert U reeds een heel mooie parketvloer vanaf F 130.—. Vraagt ons eens catalogus aan. BRUYNZEEL'S VLOERENFABRIEKEN - ZAANDAM» (Ingez. Med.) lijk opkeek, zag zijn gelaat in het helle licht van de electrische lamp wit en vertrokken. Hij scheen tien jaar ouder te zijn geworden in even zooveel minu ten. HOOFDSTUK XX. Fayre sliep dien nacht slecht en stond den volgenden morgen uitgeput en droe vig gestemd op. Gedurende de lange uren, wa rin hij rusteloos in bed had heen en weer gewoeld, tevergeefs trachtende de oplossing te vinden van het raadsel, dat hem kwelde, was het hem niet mógelijk geweest, tot een ge volgtrekking te komen. Als hij deed, wat hij zijn plicht achtte, zou hij op zijn minst twee van zijn beste vrienden in vreeselijke moeilijkheden brengen en bovendien het gevaar loopen, dat de zaak, waarvoor hij zich zooveel moeite getroostte, op het spel werd gezet. Als hij echter de ontdekking, die hij juist gedaan had, voor zich hield, zou hij zulk een groote verantwoordelijkheid op zijn schouders laden, dat hij er niet aan durfde te denken. Hij had reeds te genover heel wat moeilijke problemen gestaan in zijn ambtenaarsloopbaan, maar zelden voor iets, wat hem zoo van nabij raakte of hem zulk een hopeloos gevoel gaf. (Wordt vervolgd)..

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5