mmrmm. BEURS- EN Wl KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. SSELK0ERSEN. LANDBOUW. LAATSTE BERIGHTEN. VERKEERSWEZEN P. T. T BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. BEURSTHERMOMETER van Dinsdag. KUNST ER WETENSCHAP. LEGER 1» VLOOT. Weest voorzichting AMSTERDAM, 7 Maart. Het eerste getal is de vorige notee- nng, daarop volgt de officieeie notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100—100. Ned. 17 1000-4% 101% Ned. 31 1000-4 97—97, Certificaten-3 80% Cert. N.W.S.-2% 68—66%. O. Indië 22 1000-6 92—91. O. Indië 23 100-6 71%—73%. O. Indië 16 1000-5 94—92%. O. Indië 26 1000-4 87%—87%. Denemarken Oblig. 1926-5 73%73%. Duitschl. 100-7 6566. Duitschl. 30 1000-5 52%—52%. Amsterdam 1933-5 9998. 's-Gravenhage 1929-4% 100%99%. Rotterdam 1926-1930-4% 87%—87. Utrecht, prov. 1929-4% 102- Het aantal kiezers voor de Twee de Kamer te Borsselen bedraagt 718, voor de Prov, Staten 716 en voor den gemeenteraad 713. Benoemd tot inspecteur van po litie le klas met standplaats Soerabaja (N.I.), de heer A. C. Schipper Dz. te W e- m e i d i n g e, voorheen detachement commandant veldpolitie te Trenggalek. Op de kiezerslijst 1932-'33 te Breskens komen 1650 kiezers voor de Staten-Generaal voor. (SSfs i Leger des Heils. Gisteravond sprak in het gebouw van het Leger des Heils te Goes de heer mr. P. Dielemai over: „Lucas en het Leger des Heils". Er was groote be langstelling en onder de aanwezigen be vonden zich verschillende vooraan staande Goesenaars. Ds. J. Gerritsen, Ned. Herv, pred. te Nieuwerkerk hoopt Zondag 2 April a.s. te Zierikzee zijn intrede te doen na in de voormiddaggodsdienstoefening bevestigd te zijn door ds. F. Visser van den Burg (Texel). De kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente van Rijsoord, heeft van een ge meentelid, dat onbekend wenscht te blijven een gift van f 1500 ontvangen voor de in aanbouw zijnde pastorie. Mej. A. A. A. Scheeuwe, hoofd der openb. bewaarschool te Goes, heeft eervol ontslag aangevraagd in verband met hare benoeming aan een dergelijke school te Delft. Prof, dr. A. E. H. Swaen heeft ver zocht om eervol ontslag uit zijn betrek king van gewoon hoogleeraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. B. en W. stellen den raad voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van 18 September 1933. Bij de Rijksuniversiteiten en bij de gemeentelijke universiteit te Amster dam zijn thans ,de navolgende aantal len studenten, bestemd voor officier van gezondheid bij de Kon. Marine, in opleiding, te Leiden 7, te Utrecht 7, te Groningen 2, en te Amsterdam 5. Allen met geldelijken steun van Rijkswege. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 7 Maart werd on derstaande zaak, die reeds herhaalde lijk is uitgesteld, behandeld: J. J. L., 33 j., werkman te Krabbendijke, werd ten laste gelegd dat hij op 17 Mei 1932 te Krabbendijke te velde staande aardap pelgewassen, toebehoorende aan J. J. Zandee en J. Kloosterman, heeft be schadigd. Eisch en uitspraak 5 of 5 d .h. De betooging van 8 November, Voor het hoog militair gerechtshof diende Vrijdag, naar „Vooruit" meldt, in hoogste instantie de beklagzaak van de zeven militaire hoofdbestuurders van den bond van Marineschepelingen, door hen aanhangig gemaakt na het onder gaan van een opgelegde disciplinaire straf naar aanleiding van het aansporen der vrouwen van marinepersoneel tot deelneming aan de betooging op 8 No vember j.l. Het beklag van de militaire bestuurders heeft eerst gediend voor admiraal Schorer, die de veroordeelden in het ongelijk stelde. Van deze uit spraak zijn zij daarna in hooger beroep gegaan bij het Hoog Militair Gerechts hof. De ziting had met gesloten deuren plaats. Een beslissing zal eerst later worden bekend gemaakt. Zeeuws. Hyp. B-5 100%100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100%. A Amsterd. Bank 107109%. C Rott. Bank ver. 79%79%. A Twentsche Bank 94 A Pref. Jurgens A 9292. A De Schelde N.B. 37% A Ver. Papf. v. Gelder 5758%. C Am. Car Foundry 7%7%. C Am. Smelt Ref. 12%—12%. C Farbenind. I.G. 94%92%. C U. States St. C. 27%—27%. C North Am. Cy. 2120%. A Born. Sum. H.M. 138%141%. A Ned. Wol Mij. 55%55. A Singkep Tin M. 7683. A J. C. Japan Ln. 34 A Rotterd. Lloyd 4748%. A S. M. Nederland 5054%. A Amst. Thee C.M. 35%34. A Houth. Alberts 26 C Baltimore Ohio 99%. DE MOORD TE MAASTRICHT. Belooning uitgeloofd. De Rechter-Commissaris, belast met de behandeling van Strafzaken te Maastricht, maakt bekend dat er een belooning van vijfhonderd gulden beschikbaar wordt gesteld volgens zijn goeddunken toe te kennen aan hem of te verdeelen onder hen, die inlichtin gen verschaffen, welke tot opsporing en veroordeeling leiden van den dader van den overval in den nacht van 26 op 27 Februari 1933 in de Brugstraat te Maastricht op den heer J. M., waarbij deze is gedood. De belooning is Maan dag j.l. door de familie van den ver- slagene ter beschikking gesteld. Doodslag te Kerkrade. De procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad heeft Maandag geconcludeerd tot verwerping van het beroep van mej. M. S. te Kerkrade, die wegens doodslag op haar 15-jarig dochtertje in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Her- togenbosch is veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf. Arrest 20 Maart. Schaking en poging tot doodslag. Op 19 Jan. j.l. had de arbeider H. J. R. te Sittard, thans gedetineerd, de 16- jarige A. M. geschaakt en was met haar vertrokken naar Maastricht. Hie werd hij door de Maastrichtsche politie gearresteerd. Verdachte zag ech ter kans te ontglippen. Ter hoogte van den kade-muur der Zuid-Willemsvaart werd hij echter door den agent-recher cheur van politie J. C. opnieuw gegre pen. Verdachte verzette zich daarbij zoo hevig, dat hij den agent om het mid del vast nam en hem over den kade muur wrong, zoodat J. C. het evenwicht verloor en boven het water hing. Ten gevolge van de tegenwoordigheid van geest van den agent die zich krampach tig aan zijn belager vastklampte, ont snapte de rechercheur aan een wissen verdrinkingsdood. Verdachte stond Maandag voor de rechtbank te Maastricht terecht ter za ke van schaking en poging tot doodslag Het O. M. eischte 8 maanden gevange- straf. De beeldhouwer, sierkunstenaar en medailleur C. J. van der Hoef is in den ouderdom van 58 jaar te Den Haag overleden. Het belangrijkste gedeelte van Van der Hoef's werk ligt op het gebied van de penning- en medaillekunst. Restauratie van de Groote Sociëteit te Groningen. De vereeniging „Hendrik de Keyser" te Amsterdam heeft zich tot den ge meenteraad van Groningen gewend met het verzoek, haar gedurende 8 jaar een subsidie toe te kennen van 500 per jaar tot steun van de kosten van de restauratie van het gebouw der Groote Sociëteit op de Groote Markt te Gro ningen, hetwelk de vereeniging heeft aangekocht om te voorkomen dat het karakter van dit schoone gebouw, dat uit de 17e eeuw stamt, zou verloren gaan. Een nieuwe diepte vastgesteld van den Atlantischen Oceaan. Een wetenschappelijke expeditie te San Juan (Portorico) o.l. van dr. Paul Bartsch heeft een nieuwe diepte vastge steld van den Atlantischen Oceaan. De expeditie heeft op 75 mijl ten Noor den van Portorico bevonden, dat de Oce aan daar 9 mijl (bijna 14% km.) diep is. Dit is de grootste diepte welke ooit is ontdekt, voor een wereldzee. De diepste plaats, totdusver bekend, was vastgesteld door den Duitschen kruiser „Emden" in den Stillen Oceaan tusschen Nederl.-Oost-Indië en Japan. De opgaaf was, dat de Oceaan daar 10 K.m. diep is. Eerste steenlegging. Donderdag a.s. te twee uur zal aan de Janna Wekken te Zierikzee de eerste steenlegging plaats hebben voor de daar in aanbouw zijnde landbouw- huishoudschool. A Southern Rlw. 4%4%. C Union Pac. Rr. 7372%. C Int. Nickel Cy. 7%7%. A Koloniale Bank 59%62%-64. A N. I. Hbk. 1000 54—55. C Ned. H. M. 61%—62%-63%. A Alg. Kunstz. U. 3130-31. A v. Berkels Pat. 15% C Calvé-Delft 57%—61. A C. Suiker Mpij. 17%18%. A Int. Viscose 18% A Ned. Ford A.M. 112—115. A Phihps Gem. B. 113—114%-119%. C Unilever 102%—102%-105%, C Anaconda Cop. 6%6%-6%. C Bethlehem St. 12%—12%-12%. A A.N.I.E.M.—N.B. 200—202. C A. Gas en El Cy. 1 1 C Cities Serv. Cy. 2%2%. A Kon. Petr. Mpij. 144%—147%-50. C Contin. Oil Cv. 5%5%. C Shell Union O.C. 4%4%-%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 14—r!2%. Ds. J. de Visser t Heden (Dinsdag)middag had op de algemeene begraafplaats te Middelburg onder groote belangsteJing uit de ker kelijke kringen, maar ook uit vereeni- gingen< waarvan de overledene deel uitmaakte of vroeger bestuurslid was, de ter aarde bestelling plaats van wijlen ds. J. de Visser, in leven oudste predi kant der Ned. Herv. gemeente aldaar Verschillende bloemstukken dekten de lijkkist. Aan de geopende groeve voerde alleen het woord ds. C. J. Veen- huijsen, Herv. predikant te Harderwijk, een zwager van den overledene. Spr. wees er op hoe men voor het laatst een groet bracht aan den man, die gedurende meer dan 25 jaar het evan gelie aan de gemeente van Middelburg heeft gebracht en met heel zijn liefde de gemeente heeft gediend. Spr. zou niet geroepen geweest zijn aan het graf te spreken, ware het niet, dat prof. Slo- temaker de Bruine verhinderd ware geweest. Deze en ook de overledene zouden hebben gezegd verjgjeet mijne woorden desnoods maar vergeet nooit den Heiland, Die te dienen was ook het streven van den overledene in de Chr. Hist. Unie en in de drankbestrijding, die zoo ten vollen zijn hart had gewonnen. Laat 't den dank voor zijn werk zijn, dat de gemeente van Middelburg trouw blijve aan het evangelie. De zoon, de heer mr. J, de Visser, dankte allen voor de laatste eer zijn vader bewezen. Spr. zeide, dat het de wensch van zijn vader was dat hij aan het graf de ge meente van Middelburg, die hij 30 jaar diende, zou dank brengen voor de lief de die hij heeft ondervonden, een lief de die hij wederkeerig de gemeente toedroeg. Speciaal bracht spr. op ver zoek van den overledene dank aan de bestuursleden van de N. C. G. V. voor hun arbeid samen met ds. De Visser. Mede namens zijn moeder en zuster, bracht spr. dank aan het college van ouderlingen en diakenen, dat zij den overledene grafwaarts heeft willen dra gen. Nadat ds. Veenhuijsen een gebed had uitgesproken was de droeve plechtig heid afgeloopen. Onder de kranzen was er een van de N.C.G.V. en een van de Chr. zangver- eeniging Hosanna. DE OFFICIEREN AAN BOORD VAN „DE ZEVEN PROVINCIËN". Naar wordt vernomen, zijn alle offi cieren, die tijdens de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën" aanwezig waren, onder lichten vorm van arrest gesteld, n.l. met waarneming van den dienst. Dinsdag deed de Alkmaarsche rechtbank uitspraak in de zaak tegen den jachtopziener J. van der B, te E g- m o n d-B innen, door wien in den avond van 23 Nov. 1932 een noodlottig revolverschot was gelost op den 25- jarigen strooper Krijn Dekker, die ten gevolge daarvan spoedig overleed. Door den officier van justitie die oor deelde, dat verd. uit zelfverdediging had gehandeld, was vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging gerequireerd. De rechtbank uitspraak doende, acht te opzet niet bewezen en sprak verd. vrij van het primair ten laste gelegde. Ook het subs, ten laste gelegde achtte de rechtbank niet bewezen. Overwe gende dat verd. uit zelfverdediging had gehandeld, sprak de rechtbank van der B. vrij en ontsloeg hem van alle rechts vervolging. Maandagmorgen brak een binnen brandje uit in een perceel aan de Tal- mastraat te Dieren. Het vuur ont stond in een kast. Bij die gelegenheid is de kas der afdeeling Dieren van den R. K. Bond van steenfabriekarbeiders gedeeltelijk verloren gegaan. Het par ket te Arnhem heeft een onderzoek naar de oorzaak van den brand inge steld. In dit verband is gearresteerd de penningmeester van de afdeeling Dieren van genoemden Bond, die bewoner van dit perceel is. A Ned. Scheepv. U. 5151%-53. A H.V. Amsterdam 182%184-90. A Java CuiL Mij. 123120-24%. A N.l. Suiker U. 74%—74%-79%. A Poerworedjo S.O. 5%5%. A Deli Batavia 147%154%-58. C Deli Mij. 1000 125%—129-135. A Senembah 134137%-40. C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 56%—57-58%. A Deli-Bat. Rubb. 21%21%. A Hessa Rubber 22%23. A Serbadjadi S.R. 16%16%-%, Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 6 Mrt. 7 Mrt. 8.62 8.72 58.80 58.85 9.80 9.71% 34.77% 34.80 48.22% 48.20 38.80 38.80 De speaker in het Huis van Afge vaardigden heeft verklaard, dat het nieuwe Congres, Roosevelt alle verlang de volmachten zal geven. Verder dat inflatie in een of anderen vorm onver mijdelijk is. De Japansche consul-generaal te Tientsin heeft een krachtig protest ingediend bij generaal Joe Sjoe Tsjoeng, gouverneur van de provincie Hoepeh in verband met de Chineesche versterkin gen aan de mond van de rivier Paiho, welke de consul-generaal een schending noemde van het Boxer-protocol. Nota's zijn tusschen Japan en China over deze aangelegenheid reeds gewisseld. Het stoffelijk overschot van den burgemeester van Chicago A. J. Cer- mak, zal naar Chicago worden overge bracht en daar worden bijgezet. De proc.-generaal van den staat Florida heeft medegedeeld, dat Zangara heden middag reeds voor een jury-rechtbank zal verschijnen. MARKTBERICHT. Goes, 7 Maart. Ter graanmarkt was heden kleine aanvoer; handel gewoon. Kleine erwten iets vlugger. Goudgerst 4.25; zomergerst 4.25; kookerwten 1014; bruine boonen 5.507; schok kers 813. Hr, Ms. pantserschip „Heems- kerck", onder bevel van den kapitein ter zee C. ter Poorten, is Maandag uit Funchal vertrokken met bestemming Nieuwediep. Aan den heer J. Enters, brieven en telegrambesteller te Waterland kerkje is met ingang van 26 Mei 1933 eervol ontslag verleent. De heer Enters heeft 41% dienstjaren. Ind. Stoomvaartlijnen, Indrapoera, (thuisreis) p. 6 Perim. Sibajak, (uitreis) p. 5 Kaap del Armi. Johan de Witt, (uitreis) p. 4 Perim. Middelburg, Van 36 Maart. Getrouwd: W. van Baaien, 26 j. en W. C. Goeman, 23 j.; J. C. Lagace, 26 j. en L. C. Bruijnooge, 25 jaar. Bevallen: J. de Nood, geb. Langebee- ke. d. Overleden: N. W. Leijnse, wed. van W. Flink, 73 j.; K. Kramer, wedn. van C. B. Verplakke, 92 j.; W. Wemelsfel- der geh. met M. J. Roseridaal, 86 j. Goes. Ondertrouwd: A. C. Murman, jm. 27 j. en S. A. C. P. Pilaar, jd. 25 j. Bevallen: J. Rouw, geb. Eckhardt d.; E. Bruggeman, geb. van Boven, z. Overleden: A. M. Kauffmann 19 j.; J. Haverhoek, vrouw van C. de Jonge, 38 jaar. Oudelande. Van 128 Febr. Getrouwd: M. Re- mijnse, 40 j. en J. C. de Broekert, 29 j. Bevallen: C. M. Derksen, geb. de Haas, z.;'A. van Zunderen geb. Oost- dijk, d. Overleden: J. van Zunderen 3 d.; C. Daane, gehuwd met A. van de Velde, 65 j. Ongelukken De 82-jarige doove schoenlapper W. uit N ij m e g e n is gisterochtend op den rijksweg bij Lent door een autobus van de Geldersche Tramwegmaatsch. overreden en gedood. OPLICHTERSPRACTIJKEN. De Commissaris van Politie der afd. B. te Rotterdam waarschuwt tegen zeke ren Koenraad Frederik Ruhe, geboren te Nieuwer-Amstel, 12 Augustus 1870, colporteur-uitgever, echtgenoot van Ca- m Rubber Tabak - Schepen Aujntjju Suiker Unilever- Markt Philips Koninkl. - Industrie I- H.V.A. Obl.markt- fWettig gedeponeerd.) in de keus van een laxeermiddel Vele imiddelen schaden den darm, verwekken krampen en smaken boven dien slecht. „ISTIZIN-TABLETTEN" zijn van een chemisch zuivere substantie, zijn sma keloos en prikkelen darm en nieren niet. Zij zijn bijzonder aangenaam voor ge voelige personen en kinderen. Him re gelende werking houdt bovendien da genlang aan. „ISTIZIN-TABLETTEN", het ideale laxeermiddel. (Ingez. MecL) tharina Theresia van Erp, geboren te Leeuwarden, 17 October 1883, laatste lijk zaakdoende onder den naam „Alg. Ned. Publiciteits Onderneming, dir. C. Th. v. Erp". Tegen bedoelde" onderneming, welke ook onder diverse andere namen zaken doet, zooals Haagsche Uitgevers Maat schappij, Scheveningsch Uitgeverekan toor. Ned. Technische Uitgevers Maat schappij „van Erp Co.", firma M. van Dijk, Firma Ruhe van Dijk, Bureau Agri- cultura „Die Haghe" en die zich de laatste jaren veelal bezig houdt met het afsluiten van contracten voor adverten ties, te plaatsen op de door de onder neming uit te geven plattegronden van verschillende gemeenten, zijn geduren de 1932 talrijke klachten bij de politie ingediend. De klachten komen o.m. hier op neer, dat de plattegronden of in het geheel niet verschijnen of eerst na ca. 1 jaar. Den laatsten tijd zijn ook klachten terzake van flesschentrekkerij bij de politie ingekomen, n.l. van leve ranciers, bij wie hij kocht en niet be taalde. Reeds eerder, n.l. in het Algemeen Politieblad van 1919 is tegen de practij- ken van Ruhe gewaarschuwd. De politie heeft reeds een 20-tal processen-ver baal terzake van oplichting tegen hem opgemaakt. Inbraken. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is ingebroken bij een uitgevere- maatschapij aan de Paviljoensgracht in Den Haag. De daders zijn vermoede lijk binnengekomen doordat een hunner zich heeft laten insluiten. Waarschijn lijk zijn drie daders binnen geweest; zij hebben de kachel aangemaakt, koffie gedronken en sigaren en sigaretten ge rookt. Van de brandkast wer/d de slot- plaat afgedraaid. Alles lag overhoop. Er wordt echter niets vermist. Voorts is ingebroken in een perceel aan den Z.O. Buitensingel inDenHaag Hier! verschaften de daders zich toe gang door overklimming van een hek aan de achterzijde van het pand en langs verschillende platten en over tuinschut tingen. Eenige kamerdeuren werden verbro ken, de brandkast werd geforceerd. Ver mist wordt een bedrag aan geld van ongeveer 120. Branden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd brand ontdekt in de woning van den heer J. V., hoenderfokker aan den Hoenderparkweg te Apeldoorn. De woning ging geheel in vlammen op. Niets werd gered. Zaterdagavond werd brand ont dekt in een pand aan de Eerste Middel landstraat te Rotterdam. De brand is door kortsluiting in de electrische lei ding tusschen het plafond van de eerste etage en den vloer van de tweede etage ontstaan. De bewoners van de eerste etage, de familie V., waren niet thuis. Men wist het vuur spoedig te blusschen. Hierbij moest het plafond op sommige plaatsen stuk worden gehakt. De vloer van de tweede etage, bewoond door de familie V., brandde door, waardoor ook eenige meubelen vlam vatten. De etages kregen veel waterschade. Tijdens het blusschingswerk werd ver nomen, waar de familie V, vertoefde. Een boodschap werd er heen gezonden, waarna de familie per auto onmiddellijk naar huis kwam!' Tijdens den autorit werd op de West-Kruiskade de 71-jari- ge D. B., die plotseling den rijweg over stak, aangereden. De man bleek 'a sche delbreuk te hebben gekregen.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2