BINNENLAND. ZEELAND. WEER EK mm. NUMMER 56. TWEE BLADEN. DINSDAG 7 MAART 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. WDELËURG. VLISSINGEN. gUID-BEVELAND. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VIAANDEREN O.B. ZEEDWSCH-VLAANDEREN W.D. IS MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOfóCHE COURANTE Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN De algemeen democratische Unie stelt candidaat voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer: mr. J. H, Schultz van Haegen te Aardenhout; dr. R. de Waard te Groningen; J. A. van Syn te Rotterdam; A. van Gent te Waal wijk; P. de Boer te Drachten; R. Wat- jer te Groningen; mej. M. J. V. H. de Kruylf te Haarlem; G. H. H. Wychgel te Arnhem; mevr. P. H. A. Smit geb. Schuckink Kool te Amsterdam; K. Bree- baart te Kolhorn; W. F. H. Busch te Soest; mevr. H. van GeunsGotfried te Sappemeer; N. Kraak Steeman te Amsterdam; Chr. F. Hossen te Middel- harnis; T. Woudstra te Groningen; mej. E. Tonkes te Groningen; mevr. J. G. H. VenemaSchaaf te Assen; G. A. Wels man te Diemen; mevr. A. Schwier Rutters te Amsterdam, Lijstaanvoerders zullen zijn, in de kieskringen Groningen, Leeuwarden en Assen, dr. R. de Waard, in den Helder K. Breebaart, Maastricht, Tilburg en Den Bosch A. van Gent; Haarlem, Am sterdam, Leiden, Den Haag, Rotter dam, Dordrecht, Nijmegen, Arnhem, Middelburg, Utrecht en Zwolle mr. J. H. Schultz van Haegen. DE DEFENSIEBEGROOTING. Verdediging Belgische grens. In de memorie van antwoord der Eerste Kamer op de defensiebegrooting 1933 ontleenen wij: De minister bestrijdt daarin allereerst het denkbeeld van nationale ontwape ning en spreekt als zijn meening uit, dat een z.g. veiligheidswacht een weinig ge slaagde poging is om de onveiligheid te bemantelen, waarin de afschaffing der weermacht ons zou brengen. Nederlegging ter griffie van een staat betreffende de bewapening onzer land macht zal gescieden. De levendige belangstelling voor de defensie, welke zich o.m. in verschil lende persorganen in de zuidelijke pro vinciën heeft geopenbaard en de daar uit sprekende bezorgdheid in verband met den aanleg van verdediging nabij de Belgische grens hebben uiteraard ook de aandacht der regeering getrok ken. Alhoewel de minister het begrijpe lijk acht, dat de aanleg dier versterkin gen, mede gelet op het streven van be paalde partijen om de weermacht tot een veiligheidswacht te verminderen, ongerustheid heeft doen ontstaan, ver meent hij, dat daarvoor onder de huidi ge omstandigheden geen bepaalde reden aanwezig is. Voorstellen van de desbetreffende Staatscommissie inzake wettelijke rege ling van den luchtbeschermingsdienst heeft de minister nog niet ontvangen. In 1932 hebben 57 personen een be roep op de dienstweigeringswet gedaan. Hiervan hebben 4 hun verzoek ingetrok ken; 50 zagen hun bezwaren erkend en 2 werden afgewezen. DE ONDERWIJSBEGROOTING. Wetsontwerp collegegelden. Aan de M. v, A. der Eerste Kamer op de onderwijsbegrooting ontleenen wij, dat aangezien de minister het voorne men heeft, naar aanleiding van de voor stellen der commissie-Weiter, een wets ontwerp inzake de collegegelden in te dienen, meent hij zich van gedachten- wisseling omtrent dit onderwerp bij de ze memorie van antwoord te mogen onthouden. De minister betreurt dat het ant woord door hem in de Tweede Kamer gegeven met betrekking tot de bezoldi- g ng der leeraren door verscheidene leden niet voldoende wordt geacht. Te meer doet hem dit leed, omdat hij, op dit oogénblik voor dezelfde vraag ge steld, moeilijk een ander antwoord zou kunnen geven. Hij kan slechts herhalen dat er voor hem geen enkele reden is om te betwijfelen dat de centrale com missie van georganiseerd overleg bij haar adviezen van 1928 ernstig heeft nagegaan, welke verhouding er moet komen tusschen de salarissen der leera ren aan R.H.B.-scholen eenerzijds en die van de overige Rijksambtenaren ander zijds. ZWARE VARKENS UIT DE MARKT. Zooals onlangs werd gemeld, had de Nederlandsche Varkenscentrale 't voor nemen, 30 a 50 duizend zware varkens uit de markt te nemen. Naar thans wordt meegedeeld, zal de Varkenscentrale nog deze week een begin maken met de uit voering van dit plan. In den loop der week zullen 7000 zware varkens worden opgekocht en worden ingevroren. HERMUNTING VAN ZILVEREN MUNTEN. De hermunting van de grove zilveren munten in munten van lager gehalte is voor Nederland vrijwel afgeloopen. Voor Indië voor een groot gedeelte. Door de ze hermunting is zilver Vrijgekomen tot een hoeveelheid, die op dit oogenblik reeds meer dan een half millioen kg. omvat en welke alleen nog stijgen kan. Aangenomen wordt, dat nog niet in tientallen jaren dit materiaal voor uit breiding der circulatie in Nederlandsch- Indië, die zeer sterk is ingekrompen, noodig zal zijn. Het zal verkocht moeten worden, gelijk ook steeds in de bedoe ling heeft gelegen. Normaal wordt zilver verhandeld in baren van zeer hcog gehalte. Het is daarom gewenscht het be schikbare metaal voor den verkoop in dien vorm overi te brengen. Hiervoor is noodig het metaal te affi- neeren en er is besloten deze affinage inplaats van in het buitenland aan de Rijksmunt uit te voeren. Hierdoor worden op het bestaande tertnein eenige localiteiten (veel ruimte wordt niet vereischt) bijgebouwd. Daar in zal langs electrolytischen weg de bedoelde affinage plaats hebben. De op drachten voor één en ander zijn uitge geven. Er wordt gerekend op een productie van „fijn" zilver van circa 500 kg. per etmaal. De werkzaamheden zullen geschieden in continu-bedrijf (zes dagen per week) en dus in drie ploegen. Aan deze werk zaamheden in eigen beheelr; zijn niet on belangrijke geldelijke voordeelen ver bonden en bovendien gaat eenige ar beidsverruiming ermede rfepaard. Men verwacht algemeen, dat de nieu we inrichting in dezen zomer gereed komt en in gebruik zal worden genomen. SLEEPT ARIEVENREGELING RIJN EN ZEEUWSCHE WATEREN. De vaar- en tariefregeling, die kor ten tijd geleden door de particuliere ondernemers in de sleepvaarb was ge steld voor de vaart van Dordt naar Ant werpen en van Dordt naar den Rijn is buiten werking gesteld, meldt de Rot- terdamsche corrersp. van 't Hbld. Hoe wel de eigenaren van 170 booten zich hebben aangesloten bij de regeling kon den enkele sleepbooteigenaren haar in gevaar brengen, daar de schippers wei nig medewerking verleenden. De buiten werking stelling der alge- meene tarieven is bedoeld als te zijn van tijdelijken aard. Men hoopt dat de tarieven nu zoo zullen dalen dat ook de outsiders zullen willen toetreden tot een regeling. Donderdag wordt daartoe een bijeenkomst gehouden. DE GOUDEN STANDAARD VAN DEN DOLLAR. Naar aanleiding van de hanjgiende kwestie van een eventueel definitief op geven door Amerika van den gouden standaard, heeft een redactielid van het „Hbld.' een gesprek gehad met den pre sident van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip. Deze liet nog eens duidelijk uitkomen, dat de Nederlandsche Bank haar tot nu toe gevolgde politiek, die aan een hand having van een gezonde valuta onaf scheidelijk verbonden is, met dezelfde consequentie zal voortzetten als zij tot nu toe steeds heeft gedaan. De omstandigheden, die in andere landen tot een opheffing van den gou den standaard hebben geleid, zijn hier niet in die mate als elders aanwezig. Ons bankwezen is volkomen gezond. De heer Trip is van oordeel, dat de technische positie van ons ruilmiddel geenerlei aanleiding geeft tot gevolgen, als zich in andere landen hebben voor- g ed a a n. Te Hilversum is overleden de heer J. P. Jolles, voorzitter van het be stuur der Nationale Hypotheekbank te Amsterdam. De overledene bereikte den leeftijd van 56 jaar. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1933 benoemd tot directeur der registratie en domeinen te Leeuw arden, A. G. F. Kniphorst, inspecteur der registratie en domeinen te Gronin gen, 1ste afd. In de dezer dag)en te 's-Graven- hage gehouden vergadering van den Centralen Raad van het Verbond voor Oppervlakkige menschen gelooven in geluk, sterke menschen in oorzaak en gevolg. Nationaal Herstel met de vertegenwoor digers der plaatselijke comité's is gene raal Snijders onder algemeene instem ming tot eere-voorzitter van het Ver bond benoemd. Met ingang van gisteren zijn ook aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug geschriften of afbeeldingen, waarvan de inhoud de strekking heeft, het gezag te ondermijnen in gebouwen en inrichtingen, op de terreinen en voer en vaartuigen, behoorende tot de Artil lerie-inrichtingen verboden. De politierechter heeft Maandag 't gemeenteraadslid van Rotterdam den heer Reüderink wegens opruiing bij een uitzetting tot tien dagen hechtenis veroordeeld. De Zeeuwsche Gewestelijke T ar weor ganisatie Vragen van den heer Kersten. De heer Kersten heeft den minister van oeconomische zaken en arbeid, de volgende vragen gesteld: Kan de minister ook,,mededeelen of 't juist is, dat in 1930 is bepaald, dat de Zeeuwsche Gewestelijke Tarwe-organi- satie een reserve moest kweeken van eenmaal honderd duizend gulden? Is het den minister bekend, dtt aan reserves is gekweekt in 1930 64,606.23. in 1932 93.996.01? Acht de minister deze reserves, die reeds anderhalf maal het bedrag van honderd duizend gulden overschrijden, niet voldoende? Wil de minister maatregelen nemen dat de over 1932 ingehouden gelden aan de noodlijdende boeren, die tarwe ver bouwden en aan de organisatie leverden, wordt uitbetaald? Bij beschikking van den minister van economische zaken en arbeid is, met intrekking van het bepaalde in de beschikking van den minister van ar beid, handel en nijverheid van 5 Mei 1931, voor zooveel betreft de gemeente Weerselo, bepaald, dat voor de bere kening van het ziekengeld als dagloon voor de bij de werkverschaffing te werk gestelde arbeiders uit de hierna te noe men gemeenten tfeldt het achter de na men dier gemeenten genoemd bedrag, ongeacht bij welke werkverschaffing de arbeiders te werk gesteld waren toen zij ongeschikt tot werken werden: Goes 2.50; Kats 1.75; Noord- welle 1.75; Schore 1.75. De R.K, candidatenlijst in de Kies kringen Den BoschMiddelburg, zal er blijkens den uitslag der proefstemming van Zondag als volgt uitzien: 1. mr, L. N. Deckers (omschreven zetel: Defen sie); 2. A. N. Fleskens (omschreven ze tel: staatsfinanciën). Niet omschreven zetels: 3. mr. F. Teu- lings, 4. K, van de Putt, 5. M. van Poll. Plaatsvervangers: 6. Th. Schaepman, 7. E. Lockefeer, 8. F. Smits van Oyen; 9. F. Aarts; 10. A. Kuppens. De heer Lockefeer valt dus uit. Een Padvindersmarkt. De kas van de Chr. padvindersgroep alhier laat den bodem zien en er is nog een schuld, die om aflossing vraagt. Daarom vormde zich een dames-comité om de jongens van deze geldelijke zor gen te verlossen en hen daarnaast in de gelegenheid te stellen kampmateriaal en andere benoodigdheden aan te schaffen. Het Comité tracht dit doel te bereiken door middel van een Padvindersmarkt aie volgende w-eek Woensdag in het ge bouw der C.J.M.V. geopend wordt. Men zal daar tegen billijken prijs zich ver schillende voorwerpen kunnen aanschaf fen als handwerken, spreien, poppen, enz., die de dames vervaardigden en houtsnijvoorwerpen. pitriet artikelen, enz., waarvan de padvinders de vervaar digers zijn. Ook Donderdags is er gelegenheid tot bezoek. Er is reeds veel geschonken, maar de secretaresse van het comité, mevr. Ver meulen, Dam N 12, nee'mt nog gaarne meer in ontvangst. Aan de Markt of bazaar zijn verschil lende attracties en verrassingen alsmede verlotingen van spreien, poppen enz., verbonden. Simultaan Séance voor de werkloozen. Gistermiddag gaf de heer J. J. v. d. Ende, no. 1 der Middelburgsche schaak club een simultaan séance voor de af- deeling schaken van de werkloozen. On der vrij groote belangstelling niet alleen van de zijde der werkloozen, maar ook van den voorz. der schaakclub, dr. L. A. J. Burgersdijk en enkele leden, gaf de heer v. d. Ende een schitterende par tij tegen 13 borden, waarvan hij er 11 won. De heer Mondeel won zijn partij en de heer Voorhans speelde remise. Men verzoekt ons te verwijzen naar een advertentie elders in dit blad, waarin men vermeld vindt hoe inlich tingen te verkrijgen zijn over een reis naar Genève, georganiseerd onder de auspiciën van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Nog drie voorstellen voor den gemeenteraad. Aan den kerkeraad der Gereformeer- meerde Gemeente is op 26 Augustus j.l. voor een half jaar recht van optie ver leend op een aankoop van ongeveer 375 m2 grond op den hoek van De Lan- noystraat (Oostzijde) en de Van de Spie- ghelstraat en de prijs van den grond, in verband met het doel, waarvoor deze zou worden bestemd, bepaald op 7.50 per m2. Thans verzoekt de kerkeraad 379 m2 te mogen koopen. B. en W. stellen voor daartoe, te be sluiten tegen een koopsom van 2842,50 op voorwaarde dat de grond uitsluitend mag worden bestemd voor het daarop oprichten van een kerk met bijbehoo- lende gebouwen. Overeenkomstig het verzoek van den heer C. de Jonge alhier stellen B. en W. voor aan hem te verkoopen 145 m2 grond, waar van 124 ad 15 aan den Koudekerkschen weg én 21 m2 ad 10 aan de Deurlostraat, totaal voor 2070. B. en W. stellen voor de vergoedin gen voor vakonderwijzers over 1930 te bepalen op 318.93 voor de school der VI. schoolvereeniging; 428 voor de Bijz. school Wagenaarstraat; 214 voor de Oranjeschool; 321 voor de Geref. School Verkuyl Quakkelaarstraat; 538.72 voor de R.K. Meisjesschool; 609.90 voor de R.K. ULOschool en 791.65 voor de Chr. ULOschool. Het aantal werkloozen is met 52 ver minderd en bedraagt thans 1123, van wie 115 in de werkverschaffing te werk zijn gesteld. Het Duitsche stoomschip „Chris tian" van Antwerpen naar Stettin, ligt met gebroken roer voor Hoedekens- kerke ten anker. Motorschip gestrand op de Wester Scffelde. HOEDEKENSKERKE. Maandagmid dag 1 uur is het motorschip „Cor nelia", schipper Arnoutse, te St. Phi- lipsland, geladen met superfosfaat en bestemd voor Gent, tijdens hoog water ter hoogte van Hoedekenskerke vastge- loopen op een zandbank, Een sleeoboot van Smith's bergingsbedrijf te Wemel- dinge zou trachten het schip vlot te krijgen. In den loop van den avond hebben twee bergingsvaartuigen van de firma Smit te Wemelding'e getracht de „Cor nelia" vlot te krijgen; het schip bleef echter op de zandbank vastzitten. Men slaagde er slechts in het vaartuig vijf meter te verplaatsen. Aangezien er groot gevaar bestaat, dat het schip zal breken, is een lichter gerequireerd, welke de bemanning en de lading zal overnemen. Hedenmorgen is het schip, na gedeel telijke overlading, vlot gekomen en naar Hansweert gesleept. OVEZAND. Zondag had de ongeveer 23-jarige timmermansknecht D. P. bij het voetbalspel het ongeluk te vallen, waardoor hij een zijner beenen op twee plaatsen brak. Hij is ter verpleging naar het R.K. Ziekenhuis te Goes vervoerd. (Ingez. Med.) Middelburg 7-IIÏ-'33 Maandag: hoogste luchttemperatuur 9.8 °C; (50 °F); laagste 6.8 °C (45 °F). Heden 9 h: 7.6 °C; 12 h: 11.2 °C. 9 mm. regen. Hoogste ba rometerstand 762 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand 774.1 mm te Haparanda; laagste 729.6 mm te V. Ma- noer. Zwakke tot matige W. tot Z. wind, ne velig tot half bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk kouder. Zon op: 6 h 35; onder 17 h 48. Licht op: 18 h 18. Maan op: 11 h 59; onder: 4 h 56. V.M.: 12 Maart. Di. Wo. Do. 7 8 9 Maart. Hoogwater. 9.58 22.34 11.12 23.34 12.04 Laagwater. 3.35 16.23 5.03 17.35 6.05 18.25 Maart. Hoogwater. Di. 7 11.25 Wo. 8 0.08 12.43 Do. 9 1.14 13.42 Laagwater. 4.32 17.23 6.00 18.37 7.03 19.30 RAAD TE KORTGENE. 5 opc. gem, fondsbelasting KORTGENE. Maandagmiddag verga derde de raad onder voorzitterschap van wethouder Dorst. In de verordening der winkelsluitingswet werden wijzigingen aangebracht die gelegenheid geven de winkels later te sluiten in verband met den zomertijd en de barbierszaken s- Woensdags langer open te houden. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot heffing van 35 opcenten op de gemeentefondsbelasting (momenteel 15 opcenten). Een voorstel de inrichting der onderwijzerswoning bij de U.L.O. school te vertimmeren werd verworpen, daar de Raad bij den steeds moeilijker worden den financieelen toestand de uitgaaf niet verantwoord achtte. Wel kan de bewo ner de verordening op eigen kosten la ten doen. Nog werd besloten de secretarie ook des namiddags eenigen tijd voor het pu bliek open te stellen, zulks voor hen die den waarnemenden secretaris persoon lijk voor zaken wenschen te spreken. ST. JANSTEEN. Zaterdag werd on der deze gemeente door de kommiezen aldaar een auto aangehouden, waarbij bleek, dat 200 kg suiker aanwezig was, zonder officieele vervoervergunning. Tegen den eigenaar C. v. T. te Axel werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl auto met inhoud in beslag werd geno men. OOSTBURG. De muziekvereeniging „Harmonie" vergaderde j.l. Zaterdag voor de jaarlijksche rekening. Deze sloot met een nadeelig saldo van 369. De heer R. J. Milliano werd m. a. st. herkozen als bestuurslid. De rekening van het in 1932 gehou den bondsconcours bedroeg in uitgaaf f 709 en in ontvang f 619. Het bestuur hoopt, dat waar in '33 niet die groote uitgaven noodig zullen zijn als b.v. in '32 voor instrumenten, de nadeelige sal di zullen verdwijnen. Ten opzicht van de ontvangsten voor het concours kan gereedelijk de crisis als oorzaak worden aangewezen, daar het getal luisteraars veel geringer was dan bij vorige gele genheden.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1