LANDBOUW. VERKEERSWEZEN P. T, T. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Bijna 100.000 ton minder opgelegd. Zeeuwsche uienexport. Aardappelhandel. Branden. Inbraken, OPENBAAR EN BIJZONDER ONDERWIJS. J. VAN ELSaCKER, AMBTSAANVAARDING PRESIDENT ROOSEVELT ALTIJD-BROMMENDE TAXI-MAN. maker, 2 bankwerkers, 1 smid, 1 stoker, 1 afbramer, 1 kernmaker, 1 modelma ker, 4 vormers, 1 bakker, 1 slager, 1 kraandrijver, 1 kantoorbediende, 2 losse werklieden, 1 arbeider zonder bepaald beroep, 4 werkvrouwen. Totaal 34. Niet we rk loos. 1 modelmaker, 1 reiziger, 1 chauffeur, 1 kantoorbediende, 1 bedrijfsleider, 1 bureaulist. Totaal 6. Algemeen totaal vorige week 936, bij gekomen 41, afgegaan 63, over 914. Blijkens de lijst van de per 1 Maart te Rotterdam opgelegde schepen is het aantal daarvan in de maand Februari met 2 verminderd. Per 1 Januari be droeg het nl. 101, per 1 Maart 99. Meer dan in het aantal is de opgelegde ton- nenmaat verminderd. Bedroeg deze per 1 Februari 524.000 ton, gedurende deze maand liep dit cijfer terug tot 444.826. Zoodat in de maand Februari met bijna 100.000 ton de te Rotterdam op gelegde tonnenmaat is verminderd. De totale uitvoer van uien uit de pro vincie Zeeland bedroeg in de maand Januari j.l. 7.513.156 kilo tegen 7.433.216 kilo in de maand Januari 1932. Schou wen en Duiveland leverde er 900.000 kilo meer. uit, doch Zeeuwsch Vlaande ren 800.000 kilo minder dan in Januari 1932. Naar de Axelsche courant verneemt, warden te Axel ernstige pogingen aangewend om bij den minister aan te dringen om verbetering van den toe stand in den aardappelhandel. Reeds hebben de heeren P. van Bendegem, Ph. Voet en Van Wijck als afgevaar digden van den Bond met den heer C. Stevens, Rijkslandbouwconsulent en Regeeringsadviseur in crisis zaken te Goes een conferentie gehouden. Het „blauw" bij aardappelen. Vanwege den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen schrijft men ons: Het „blauw" bij aardappelen, hier en daar ook wel het „zwart" of grauw- vleezigheid genoemd, is in den oogst van het afgeloopen jaar weer waar genomen en soms zelfs in zeer sterke mate. Vandaar, dat de Plantenziekten- kundige Dienst het raadzaam acht, de aandacht van de verbouwers te vesti gen op de wijze, waarop het „blauw" geheel of grootendeels kan (worden voorkomen. Uit onderzoekingen is gebleken, dat het „blauw" worden wordt tegengegaan door het toedienen van kali. In die gevallen dus, waarin optreden van „blauw" verwacht kan worden, late men de kalibemesting in geen ge val achterwege. Alle kalimeststoffen oefenen in dezen denzelfden invloed uit. Wegens het naderen van den poot- tijd verdient aanwending van de chloor- houdende meststoffen met het oog op chloorvergiftiging geen aanbeveling. Voor advies omtrent de aan te wen den meststoffen en de hoeveelheden wende men zich tot de rijksland- en tuinbouwconsulenten, die evenals de Plantenziektenkundige Dienst en de hierbij werkzame ambtenaren gaarne inlichtingen omtrent het „blauw" ver strekken. Vliegveld op Texel. In zijn vergadering, van Zaterdagmid dag besloot de raad van Texel een terrein groot 38 h.a. aan te koopen in den Eijerlandschen polder voOn een be drag van 18,450 gulden. Het is de bedoeling daar een vlieg terrein aan te leggen. De plaats is zeer gunstig geleglen, daar zij zich op korten afstand van zeebad „De Koog'" bevindt en bereikbaar is langs twee verharde wegen. „RIJDT VEILIG!" Een kostelooze uitgave van den A. N, W, B. wordt op groote schaal verspreid. Zooals men weet, heeft de Minister van Justitie in een rondschrijven onlangs aangedrongen op beter toezicht op ver keersovertredingen door het rijverkeer, 9e A.N.W.B.-Toeristenbond voor Ne derland, heeft in verband hiermede een overzichtelijke brochure „Rijdt veilig!" "^gegeven en aan de gemeentebesturen kosteloos aangeboden. Wij ontvingen enkele exemplaren van dit in een fleurig omslag gestoken werkje, waarvan thans reeds meer dan 'n kwart millioen exem plaren door de verschillende gemeente besturen aangevraagd zijn. Hieruit blijkt wel heel duidelijk, dat onze autoriteiten het groote nut van een juiste voorlich ting van de weggebruikers inzien, als mede dat men algemeen begrijpt dat er voor de politie langs den weg in de eerste plaats een opvoedende taak weg gelegd is. Vele kleine verkeersvergrij- pen worden uit onwetendheid begaan en in die gevallen is qen waarschuwing (en een boekje „Rijdt veilig!") meestal veel nuttiger dan een onmiddelijk bekeuren. Met de uitgave van dit werkje heeft de A.N.W.B. weer nuttig werk verricht en de weggebruikers aan zich verplicht. DE NEDERL. REISVEREENIGING IN 1932. In 1932 heeft de N. R. V. totaal 484 reizen uitgevoerd met 14,811 deelnemers. 13 Reizen werden in Nederland ge maakt, terwijl daarnaast door de afdee lingen heel wat uitstapjes in het bin nenland werden uitgevoerd. De reizen in Europa werden naar de volgende landen uitgevoerd: 37 reizen naar België, 154 naar Duitschland, 19 naar Engeland, 1 naar Finland, 54 naar Frankrijk, 11 naar Italië 24 naar Lu xemburg, 10 naar Scandinavië, 1 naar Zuid-Slavië, 128 naar Zwitserland, 16 naar Oostenrijk, 13 naar diverse landen. Buiten Europa werden uitgevoerd 1 reis naar Noord-Afrika en twee reizen naar Noord-Amerika. Deze twee Ame- rika-reizen telden te zamen 127 deel nemers. KNOEIERIJ MET REGEERINGS- MARGARINE. Donderdagmiddag is te E 11 e n een onderzoek ingesteld naar den verkoop van de dook de Regeering beschikbaar gestelde onvermendge mar garine, waarvan de inkoopprijs be draagt 40 cent en de verkoop 44 cent per kg. Deze boten mag alleen verkocht worden aan armlastige ingezetenen met meer dan 5 kinderen, volgens opgave van het gemeentebestuur. Uit het onderzoek is gebleken, dat de wed. K., die met enkele andere win keiiers was aangewezen tot het verkoo- pen van die margarin, een 50 kg. had verkocht aan zekeren K., postbode uit Gilze-Rijen, tegen 50 cent per kg. De laatstgenoemde heeft toen wederom de boter verkocht voor 80 cent per kg. Tegen de wed. K. is proces-verbaal opgemaakt. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN. Vrijdagavond is bij de Mij. Nederland aan de Javakade te Amsterdam een kraandrijver in 'n transformatorhuisje getroffen door den electrischen stroom. In ernstigen toe stand is hij overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis. DRONKEN AUTORIJDERS. Vrij dagavond kwam een auto, afkomstig uit Veendam, en bestuurd door zekeren K. welke met een snelheid van ongeveer 100 km. reed, te Nieuwe Pekela in bot sing met een wielrijder, die werd ge grepen en op slag gedood. De identiteit van den man kon nog niet wonden vast gesteld. H. K., caféhouder te Veenhou- der, die mede in den auto was gezeten, bekwam ernstige verwondingen. Beiden verkeerden onder invloed van sterken drank. BRAND IN DEN ZAK. Toen Vrij dagmiddag zekere A. U. op zijn fiets over de Markt te Kruisland reed, werd hem door enkele tegenkomende personen opgemerkt, dat de zak van zijn jas in brand stond en toen bleek, dat het vuur er al dik in zat. Fluks de jas uit en met in elkander te vouwen werd de brand gebluscht. Hij was niet verzekerd. De oorzaak was dat hij een sigaar in den zak had. VERDACHT VAN VERDUISTE RING. Te Zandvoort is aange houden zekere B. P., die verdacht wordt van verduistering van 4000 ten na- deele van de Nord-Deutsche Hefe in dustrie te Rotterdam. Hij is van Zand voort naar Rotterdam overgebracht en aldaar opgesloten. NEDERLANDSCH MOTORSCHIP VERGAAN. Lloyds seint aan de „Miaasb." dat het Nederlandsche motor schip Clara" op reis van Hamburg naar Wexford, Zaterdagmiddag om 6 uur ter hoogte van Blackwater Bank, Ierland, is vergaan. De zeven opvarenden wer den door het Iersche stoomschip „Ire ne" gered. De „Clara'", ex-Meeuw, was 229 bru to en 154 netto tons groot, in 1921 bij v d. Wérff Hoogezand gebouwd en be hoorde thuis te Hoogezand. DE MALINE-REIZIGER. Een in woner van 's-G ravenzande werd dezer dagen bezocht door iemand die zichuitgaf voor reiziger van een Che misch Pharmaceutisch Bureau. De man stelde voor hem te benoemen tot hoofd vertegenwoordiger voor 't Westland van een door 'genoemd bureau in den handel gebrachte stof, genaamd Maline. Dit kon worden gebruikt om beslaan van ruiten tegen te gaan, kleeding water proof te maken enz. Op dit aanbod voor het hoofdagentschap werd ingegaan, en waarop aan den nieuwen vertegenwoor diger 24 doozen Maline werd verkocht, waarbij 30 werd afbetaald. Toen de reiziger vertrokken was, wilde de koo- per probeeren of de stof inderdaad aan de mededeelingen erover voldeed; doch toen hij er met een doek op drukte bleek, dat alleen de bovenkant van het doosje was gevuld, en daaronder dus geheel leeg was. Dit was het geval met alle doozen, zoodat bedrog in het spel was. Toen aangifte bij de politie volg de bleek, dat de man ook in tal van an dere plaatsen op de hier geschetste wij ze „waar" aan den man bracht. De man Wordt reeds door verschillende hoofden van politie gezocht. Naar aanleiding hiervoor wordt ernstig gewaarschuwd tegen dezen Maline-reiziger. GERUCHTEN. Te Venlo liepen Vrijdagavond allerlei merkwaardige ge ruchten over een Duitsch vliegtuig, dat tegen het vallen van den avond op de Groote heide op geheimzinnige wijze zou zijn gedaald, om van uit een ge reedstaande auto een lading, men spreekt van Wapens en verkiezingspam fletten, in te nemen en daarna over de Duitsche grens verdwenen zijn. Officieel is thans hierover echten nog niets bekend. Er wordt een onderzoek ingesteld. 'T GEHEELE BEDRAG NOG IN ZIJN BEZIT. De 26-jarige banklooper van de firma Bas en Co die sinds eenige dagen verdwenen was met medeneming van een bedrag van ruim f 7000 is Vrij dagmiddag door de Amsterdamsche po litie daar ter stede aangetroffen en ge arresteerd. Het bleek dat hij nog in 't bezit was van zoo goed als bet geheele bedrag, 400 ontbraken. De man had zijn intrek in een pension genomen. De pensionhoudster herkende hem echter van het gepubliceerde signalement en deed aangifte bij de politie. KAPITALE BOERDERIJ AFGE BRAND. Een felle brand heeft te Kingmatille bij F r a n e k e r 'n groote boerderij in asch belegd. Van den vee stapel konden twintig koeien worden gered, doch twee paaraen, een stier, eenige kalveren en een groot aantal kip pen kwamen in de vlammen om. Ook 'n groote hoeveelheid hooi ging verloren en eenige machines werden door het vuur vernield. Een gedelte van het woonhuis kon door de brandweer behouden worden. Op het konifnenhok heeft men een briefje gevonden, waarop stond ge schreven: „nummer twee zal gaan; de communisten". Een onderzoek wordt door de autori teiten ingesteld. Men vermoedt, dat men hier met brandstichting te doen heeft, doch zekerheid heeft men hier omtrent nog niet. DEVIEZEN-SMOKKELAAR AANGE HOUDEN. De Duitscher Z., die ge- ruimen tijd in Scheveningen woonde en ook herhaaldelijk in de grensgemeenten Heerlen, Kerkrade en Vaals vertoefde, is te Dusseldorf aangehouden. Hij was in het bezit van 180.000 mark, welk kapitaal hij naar Holland en België moest brengen. Z, werd door de politie gezocht. SUIKERSMOKKELAAR. Te T u n- g e I r o ij nabij de Belgische grens is door de rijksambtenaren een Belgische vrachtauto met 1500 K.G. suiker in be slag genomen. Bij de achtervolging wist de bestuurder te ontkomen. VLIEGTUIG OVER DEN KOP. Zaterdagmorgen is bij het landen op het vliegveld Soesterberg een militair vliegtuig over den kop geslagen, de be stuurder bleef echter ongedeerd. ZESTIEN STUKS VEE IN HET VUUR OMGEKOMEN. Door onbe kende oorzaak ontstond brand in de boerderij van de Br. aan den Klinker weg te Z u n d e r t. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de brandweer machteloos stond. Huis en stal brandden geheel uit, terwijl acht melkkoeien en acht kalveren in de vlammen omkwa- VALSCHE BANKBILJETTEN VAN f 1000. Naar de Brusselsche corres pondent der Maasbode meldt, zijn in de Belgische hoofdstad sinds enkele dagen valsche bankbiljetten van duizend gul den in omloop. Het parket heeft bereids een onderzoek ingesteld, doch mocht tot dusver geen spoor ontdekken van de valsche munters of hun medeplich tige (n). Ongelukken. Vrijdagmiddag is in den Rusten burgerstraat te Amsterdam een 55- jarige glazenwasscher uit de derde ver dieping gevallen. Met een gebroken been en verschillende verwondingen is hij opgenomen. Vrijdagavond kwam een auto, welke met een snelheid van ongeveer 100 km reed, in Nieuwe Pekela in botsing met een wielrijder, die gegrepen werd en op slag gedood. De identiteit van den man kon nog niet worden vastge steld. De auto was afkomstig uit Veen- dam en werd bestuurd door zekeren K., terwijl mede in den wagen gezeten was de heer H. K., caféhouder te Veendam. De caféhouder, de heer K,, bekwam ernstige verwondingen. De bestuurder van den wagen kreeg geen letsel. Het dochtertje van den heer M. B. te Uithuizermeeden, dat zich per fiets naar school begaf en haar zusje op den bagagedrager mee vervoerde, is door een auto aangereden. Het oudste meisje moest naar Groningen worden vervoerd. Zij brak een dijbeen. Het jong ste kind werd licht gewond. De politie stelt een onderzoek in. Vrijdagavond is brand uitgebroken op de eerste verdieping van een pand aan de Delftschestraat te Rotterdam. Het vuur woedde in de achterkamer en de keuken en zijn geheel uitgebrand. Het benedenhuis heeft veel waterscha de gekregen. In een kantoor op het Singel te A m- sterdam hebben onbekende daders ingebroken. Zij hebben een kleine brand kast geforceerd en een aantal juweeien meegenomen en hebben zich in deze laatste echter vergist, want de juwee- len waren niet echt, doch imitatie. Door middel van opensluiting is iemand er in geslaagd uit een geldkist je staande in het buffet in een woning op de Ceintuurbaan, een bedrag van f 45 benevens een gouden armband en een ring te ontvreemden. 1. Afzender onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terugge zonden. 4. Maakt het kort Geachte Redactie. Vergun mij eenige ruimte in uw blad, naar aanleiding van het ingezondene door den heer Kousemaker. In uw onderschrift, meneer de re dacteur, geeft u den heer Kousemaker den raad, dat hij de zaak van het bi zonder onderwijs niet te ideaal moet zien. U had natuurlijk het oog hier op dat de heer K. schreef over honderd tallen roode onderwijzers in de open bare school, die meewerken aan gezags- afbreuk, over honderden in de school de openbare dan die het wettig ge zag haten, over duizenden openbare, zgn. neutrale schoolmeesters, die zich meneer noemen en die hun plicht ver zaken, in tegenstelling met het gehee le corps van bizondere onderwijzers, die allen het gezag hoog houden, die ab soluut geen haat koesteren tegenover het gezag, die ten opzichte van het ge zag steeds nauwgezet hun plicht doen Ik sta volkomen aan uw zijde, geachte redactie. Wat een brave menschen zijn dat toch allemaal, die bizondere onder wijzers, welk een invloed gaat er van hen uit op het kind, dat aan hun zor gen is toevertrouwd, wat een bizondere opvoedende kracht ligt in hun onder wijs. Wat zullen die kinderen, brave menschen worden in de maatschappij. Gelukkig Nederland der toekomst! Zijn er dan geen onderwijzers bij het open baar onderwijs, die minder gewenscht zijn? Ja zeker, dat geef ik dadelijk toe, maar onder de bizondere collega's zijn er ook wel,, die allesbehalve Christelijk zijn. Ik wil maar zeggen, geachte collega Kousemaker, dat u niet zoo hoog van den toren moet blazen, dat u u zelf niet zoo moet laten leiden door een Farizee- schen geest. Want onder de openbare onderwijzers zijn er ook, die het waar achtige heil van de openbare school voorstaan, misschien nog meer, dan u denkt. Onderwijzers, die den kinderen voorhouden, dat ze eerbied en ontzag moeten hebben voor onze overheid, die absoluut geen haat kweeken en ten op zichte van het gezag hun plicht doen. U kreeg een opmerking van de re dactie, collega Kousemaker, dat u ge neraliseert. Ook in dezen sta ik weer achter de redactie. Ik geef u de verze kering collega K. in gezagshandhaving en het aankweeken van eerbied voor het wettig gezag, staat u niet alleeen. U zegt verder, dat de openbare school haar eigen doodvonnis heeft onderteekend, toen de gemeentebestu ren een roode golf haar deuren deed binnenstroomen. Aan dat onderteeke nen hebben u en uw bijzondere collega's zich ook schuldig gemaakt. Want toen die zgn. roode golf binnenstroomde, werd er plaats gevonden, omdat u en de uwen waren gaan loopen. Uw plicht was geweest op uw post te blijven en de openbare school niet over te leve- en, ja ik wil het nog krachtiger zeggen, te verraden. Als er sprake is van ver zaken van zijn plicht bij menig open baar onderwijzer, ten opzichte van eer biediging van ons gezag, dan hebben de bijzondere onderwijzers indirect daar toe meegewerkt, door daarvoor de ge legenheid te geven. Uit welken hoek waait thans de wind, zal u misschien zeggen. Informeer maar eens. U. mijnheer de redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn, Onderw. Op. L. Onderw. Tholen. Tholen, 4 Maart 1933. De nieuwe president der Ver. Staten Franklin D. Roosevelt heeft Zaterdag morgen voor het Kapitool te Washington de eed afgelegd, als gebruikelijk in han den van den chief justice. De inaugurale plechtigheid was kort, maar indrukwekkend. Eerst werd de nieuwe vice-president John Garner uit Texas, vroeger speaker in het huis van j afgevaardigden, beeedigd in den senaat. Vervolgens ging het heele gezelschap door het Capitool naar het podium, dat opgericht was boven aan de steenen trappen van den Oostelijken gevel. De aftredende president Hoover en zijn opvolger Roosevelt gingen tezamen de treden op naar het podium, waar zij wer den verwelkomd door den „chief justice" Charles Evens Hughes, die gekleed was in zijn zwierige zwarte ambtskleed. Hierna legde Roosevelt den eed af op de grondwet. Na korte gelukwenschen hield de nieu we president zijn inaugurale rede voor de microfoon. Inplaats van, zooals zijn voorgangers, drie kwartier of zelfs twee uur te spre ken, zette Roosevelt in een rede van slechts 15 minuten zijn programma uit een. Inderdaad kort maar krachtig was het presidentieele program. We ontleenen er het volgende aan; Onze eerste groote taak is het volk aan werk te helpen. Dit kan gebeuren door rechtstreeksche recruteering door de regeering zelf. Wij zullen deze taak afhandelen, zooals wij dat in geval van oorlog zouden doen, maar tevens zullen wij door het in dienst stellen van arbei ders de plannen verwezenlijken, waar aan groote behoefte is, om onze natuur lijke hulpbronnen te reorganiseeren en te benutten. Wij moeten ook openhartig het gebrek aan evenwicht in onze groote industrie centra erkennen en trachten een beter gebruik te maken van het land. Wij zullen de banken controleeren en aan de speculatie een einde trachten te maken. Wij zullen onze valuta handhaven. Weldra zullen wij het nieuwe congres in een speciale zitting verzoeken, om gede tailleerde maatregelen te nemen en ik zal dan van het congres de noodige vol machten krijgen. Wij zullen eerst ons eigen huis in orde moeten brengen, voor dat wij tot de gewenschte internationale onderhandelingen overgaan. Ik zal geen enkele poging nalaten, om den wereldhandel te herstellen door een wederopbouw van de internationale eco nomie. Op het gebied der buitenlandsche po litiek zijn wij voor een goede verstand houding met alle volken en hen, die de verdragen eerbiedigen. Met vertrouwen zullen wij deze crisis bestrijden en over winnen. Tachtig microfoons en twintig luid sprekers zorgden voor de verspreiding. Na net uitspreken van zijn rede reed Roosevelt, geëscorteerd door een afdee- ling cavalerie naar het Witte Huis, waar de plechtigheid een oogenblik werd on derbroken voor de lunch. President Roosevelt nam daarop plaats in het midden van het „court of honour", dat opgericht is op de Pennsylvania Avenue, tegenover het Witte Huis, van waar hij de groote parade afnam. Aan het hoofd der parade reed als „grand marshall" generaal Pershing, de opperbevelhebber der Amerikaansche troepen gedurende den wereldoorlog, ge volgd door vier divisies van het leger. Achter deze troepen kwamen de le den van het democratische nationale co mité en de gouverneurs der verschillen de staten met hun gevolg. In den stoet liepen verder de veteranen uit den burgeroorlog, uit den Spaansch- Amerikaanschen oorlog, den Indischen oorlog en den wereldoorlog en daarach ter de leden van militaire orden en va- derlandsche organisaties. De inaugureele plechtigheid werd beslo ten met een groot vuurwerk en een bal in het Washington Auditorium, dat niet ver van het Witte Huis af ligt. o- DE De Londensche taxi-bestuurder is, de goeden niet te na gekomen, een norsch en lastig man, die geen woord te veel zegt tenzij de fooi teleurstellend is, in welk geval hij veel te veel zegt. Be leefdheidstermen heeft hij lang geleden uit zijn woordenschat geschrapt. Hij moppert individueel en hij moppert in vereeniging. Toen een half dozijn ja ren geleden de autoriteiten uitmaakten, dat de taxi-tarieven te hoog waren en dat de prijs van een eerste mijl van 9 stuivers op 6 stuivers moest worden ge bracht, ontstond er hevig verzet bij de vereenigde taxi-bestuurders en bij de firma's, die een taxi-bedrijf exploiteer den. Het duurde maanden lang, voordat het verzet tegen een maatregel, die al leszins billijk was, was overwonnen. Die taxioorlog behoort tot het verleden. Maar een nieuwe dreigt. En het merk waardige is, dat de bedreiging is ont staan omdat de autoriteiten den ouden toestand willen herstellen en het tarief voor de eerste mijl willen verhoogen van 6 stuivers tot 9 stuivers. De eco nomische toestand van het bedrijf maakt deze verhooging onder de tegen woordige omstandigheden wenschelijk. De zes stuivers vormen geen rendabe le basis en het resultaat is geweest, dat benzine-firma's, taxi-fabrikanten en handelaars in benoodigdheden alles bij elkaar zoowat 75.000 pd.st. te vorderen hebben van de Londensche taxi-onder nemingen. Maar de taxi-bestuurders

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7