BINNENLAND. DE ROODE VULPENHOUDER ZEELAND, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT VAN MAANDAG 6 MAART 1933. No. 55. r: MIDDELBURG. ¥LISSINGEN. WALCHEREN. euid-bevelanu, CAfZ&ZnTVAN PEKELA-GRONINGEN Mr. WESTERMAN UIT DEN VRIJHEIDSBOND. Naar aanleiding van het bericht, dat mr, dr. M. W. Westerman door fascis tische groepen was aangezocht voor een candidatuur voor de Tweede Ka mer en zulks in beraad had gehouden, heeft het bestuur van de Haagsche af- deeling van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond aanstonds de noodige stappen ondernomen om den heer Wes terman er op te wijzen, dat reeds een zoodanig beraad onvereenigbaar is met zijn lidmaatschap van den Vrijheids bond, De heer Westerman heeft zulks er kend en medegedeeld, dat hij inmiddels reeds zijn ontslag als lid van den Vrij heidsbond had genomen. DE REGEERING EN DE MARINE BONDEN. Het volgende telegram is, naar Het Volk meldt, aan den minister van defen sie gezonden: Algemeene Raad van S.D.A.P. en N.V. V. protesteert ten sterkste tegen aanran ding vereemgingsrecht door eisch tot ontslag burgerbestuurders van marine- schepelingenbonden en door algemeen verbod lidmaatschap S.D.A.P. voor mili taire ambtenaren.- HET MAKEN VAN LEGERHEMDEN IN EEN KLOOSTER, Het 2de Kamerlid Mej. De Jong heeft den Minister van Defensie gevraagd<of in September 1932 aan de N. V. tot Exploi tatie van Bendien's Confectiefabrieken, te Almelo deor de Regeering een lever antie Is gegund tot het vervaardigen van 40.000 ,,legerhemden" mede ter be vordering van werkverruiming in het confectiebedrijf. Verder vraagt zij of het den -Minister bekend is, dat deze hem den of althans een deel daarvan nu worden gemaakt in het klooster „De Goede Herder" (gemeente Almelo) en zoo ja, of de minister dan bereid is maat regelen te nemen, die er toe kunnen lei den, dat het maken dezer hemden niet zal geschieden in het klooster, zoodat aan het oorspronkelijk gestelde doel der werkverruiming ten volle zal kunnen worden voldaan. NIEUWE GOEDERENTARIEVEN NED. SPOORWEGEN. Het ligt in de bedoeling de nieuwe goederentarieven bij de Nederlandsche Spoorwegen op 1 Maart a-s. in werking te doen treden. Den 13en Maart worden de be sturen der organisaties van marinesche pelingen op het Departement van De fensie ontboden, waar hun door den mi nister nauwkeurig zal worden aangege ven, welken weg de organisaties te be wandelen hebben. Van bestuurszijde werd er bij de leden op aangedrongen alle mogelijke kalmte te bewaren en vertrouwen te stellen in het bestuur. Uit het maandblad van de R.-K. Staatspartij blijkt, dat het aantal inge schreven leden op 1 Jan. j.l. 374,377 be droeg, tegen 357,809 op 1 Januari van het verkiezingsjaar 1929. DE WONING VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER. Naar wij vernemen heeft de nieuw be noemde burgemeester van Middelburg de heer M. Fernhout, Zaterdag het huis op de Burg, hoek Burgemeester Tak- straat gehuurd, waar vroeger wijlen No taris Hioolen woonde. door A. W. v. E.v. R. 61. ..Niet precies, maar ik twijfel er niet aan, dat de menschenvrienden in de buurt iets voor mij te doen zullen vin den. Ik heb nog nooit iemand ontmoet, die daaraan ontkwam." „O, die zullen u wel vinden," stemde miss Allen vroolijk toe. „Toen ik Grey- cross kocht, zoo lang geleden, dat ik er maar liever niet aan denk, maakte ik een aardig programma voor mijzelf op. s Winters op vosschenjacht gaan en 's zomers tuinieren en tennissen. Ik zag mijzelf langzaam naar een gezonde, vriendelijke zelfzuchtige ouderdom drij ven, maar voordat ik er een jaar was, hadden de plaatselijke bemoeiallen mij al te pakken. En u bent [gemakkelijker te vangen dan ik!" „Daar ben ik nog zoo zeker niet van!" verkaarde Fayre streng. „Ik wel. U behoort tot degenen die geen kind kunnen zien vallen, zonder de straat over; te steken en het op te rapen. U zult geen kans hebben!" Fayre bloosde toen hij den schalk- schen glans van haar oogen zag. ««Kijk maar eens," ging' zij onbarm hartig voort. „Hoe lang bent u nu al terug?" ..Ongeveer drie maanden," antwoord de hij zachtzinnig. EEN DUBBELE BRANDWEER OEFENING. Het is zeker wel toe te juichen, dat de commandant der Brandweer steeds ac tief blijft, om zijn korps als het noodig mocht zijn, zoo goed mogelijk te doen optreden en daarom af en toe oefenin gen op wat grootere schaal houdt. Za terdag jl. heeft dit weer plaats gehad en zijn twee historische gebouwen als ob jecten van blussching gebruikt. Tegen 3 uur klonk loos alarm voor een brand in het voormalige Militair Hospi taal en op nader bericht van een drietal verkenners rukte de burgerijspuit uit en eenigen tijd later volgde de ladderwa gen. Aanvankelijk bestreed men het in gedachten aanwezige vuur met een slang op de autospuit aan de voorzijde en een op de waterleiding aan de achterzijde van het gebouw. Aangenomen werd, dat het vuur zich uitbreidde en toen leidde men van de autospuit een tweede slang naar de achterzijde, de waterleiding- slang ging naar, de afgesloten achterplaats en de ladderwagen deed als vierde wa terbron dienst aan de voorzijde, zoodat het vuur van vier zijden zou zijn ingeslo ten. Tegen vier uur was er een gewaande brand in de benedenvoorzaal van de so ciëteit St. Joris en was even later de Ma- girusspuit voor het gebouw en was het eersite bluschmiddel het in de tank der spuit aanwezige water, waarmede een minuut na aankomst reeds kon worden gebluschi. Intusschen was ook een slang aangeslo ten op de waterleiding op den hoek van de Spanjaardstraat. Men veronderstelde echter dat deze middelen niet voldoende bleken en het vuur zich uitbreidde. Toen plaatste men de autospuit midden op de Balans en kon met meer slangen, waar van een achter langs de Haringplaats het gebouw bereikte het vuur ook hier in gesloten worden. Natuurlijk had het uitrijden der brand weer aanvankelijk eenigen schrik ver oorzaakt, doch spoedig was bekend, dat het oefenen gold en volgden vrij velen het maneeuvreeren der mannen. Vechtende Pinda mannen. De troep pinda Chineezen, die nu hier sedert eenige weken hun waar trachten te verkoopen, beschouwen blijkbaar Mid delburg als hun terrein en wenschen geen verdere landgenooten toe te laten. Toen Zaterdag een drietal vreemde eenden in den bijt waren gekomen, gaf dit in de Kortedelft aanleiding tot ruzie en het duurde niet lang of men ging el kaar te lijf, daarbij liep een der ooster lingen een blauw oog op en deed hij daarvan aangifte bij. de politie. Later kwam het weer tot ruzie en dreigde een Chinees een anderen met een groot mes. Hierbij wist men erger te voorkomen. De politie maakte van de eerst genoemde mishandeling proces ver baal op en wist te zorgen, dat de drie nieuw aangekomen nog dezelfden dag de gemeente weder verlieten. Het jubileum van „Achilles". Zaterdagavond had de feestcommssie voor het jubileum van „Achilles" de zaal „Mercurius" als terrein van werk zaamheid uitgekozen. Het betrof dit maal de 150 meisjes en jonigens der ad- spirantenafdeelingen een aangenamen avond te bezorgen. En het kan direct gezegd worden, ook dit onderdeel van doorloopend programma is uitstekend geslaagd. Eenige der ouderen onder de adspi- ranten hebben met enkele voordrachten het eerste deel van den avond op ver dienstelijke wijze gevuld en daar naast is er gedanst, gehoscht, gezongen, dat ooren en zien verging, maar erl is volop genoten en daar aan was zeker ook het gulle onthaal, de aardige mutsentooi en niet het minst de tombola zonder nie ten met aardige'prijsjes zeer bevorder lijk. De zaal was keurig versierd. Het slot was een ovatie aan de beschermvrouwe. Nu morgjenavond een reprise van „De Wraak der Kabouters" en enkele num mers den adspiranten en dan behooren de zaalfeesten tot het verleden. Dan rest nog de groote afstandsmarsch door Walcheren op 28 Mei. Nog een jubileum. In ons blad van Woensdag j.l. maak ten wij reeds melding van de Konink lijke onderscheiding, verleend aan den heer J. W. P. de Koning ter Igelegen- heid van zijn vijftigjarige werkzaam heid bij de firma M. H. Boasson Zo nen te Middelburg. Zaterdag j.l. is dit feit officieel herdacht. Na met zijn fa milie per auto afgehaald te zijn, is de jubilaris ontvangen in een der feestelijk versierde lokalen A&t firma, in tegen woordigheid van het personeel en ge- xioodïgiden een der firmanten hem toe sprak. Deze releveerde de belangrijke veranderingen, die de heer Koning in zijn vijftigjarige loopbaan in de zaak had meegemaakt. Hij prees zijn plichts besef en toewijding gedurende al die ja ren betoond, waarvoor spreker hem dank bracht, terwijl den jubilaris een geschenk in enveloppe werd overhan digd. Ook van de zijde van het perso neel en één der leveranciers van de firma, waarmede 'de heer De Koning ge durende zijn geheele loopbaan in nauw contact heeft gestaan, mocht hij stoffe lijke blijken van waardeering ondervin den. In den namiddag hield de heer De Koning receptie in Hotel De Nieuwe Doelen, waar talrijke bloemstukken en druk bezoek van de sympathie voor den jubilaris getuigden. FEDERATIE ZEELAND VRIJZ. DEM. BOND. Zondagmiddag hield bovengenoem de federatie een vergadering te V 1 i s- s i n g e n in verband met de a.s. Twee de Kamerverkiezingen. De voorzitter, de heer C. Ouwehand heeft er in zijn openingswoord op ge wezen, dat de Kamerontbinding onge motiveerd is en hij niet kan ontkennen de juistheid van de woorden van Albar- da, dat we thans zitten midden in een revolutionnaire periode van ernstiger aard dan de ^ommune in Frankrijk en ernstiger dan de revolutionnaire bewe ging van 1848. Al gaat niet overal de revolutionnaire beweging gepaard met een burgeroorlog in al- zijn felle vormen, de revolutie zelf is er, en zeker in ern stiger mate dan haar zooeven genoem de voorgangster. Rusland met zijn bloe dig bedrijf is er geweest, Italië hebben we gehad en spr. verwachtte van de verkiezingen in Duitschland het hijschen van het sein tot den burgeroorlog. Ook ons land staat er zonder eenig beding ernstig, zeer ernstig voor Spr. wil het geval van de muiterij op „De Zeven Provinciën" niet op zijn mé rites, en op zijn onmiddellijke gevolgen beoordeelen, en als goed democraat niet op de resultaten van het officieele onderzoek vooruit loopen, maar het feit zelf noemt hij van hoogst ernstigen aard. De gevolgen zijn allerdroevigst, want op deze actie is natuurlijk reactie ge volgd en zal nog meer reactie volgen. Als Vrijz. Dem. Partij kan men onom wonden verklaren, dat het feit der mui terij zonder de minstens restrictie scher pe afkeuring verdient, en geen enkele regeering, hoe dan ook samengesteld of gegroepeerd kan zulk een feit dulden, zoodat er ingegrepen moest worden. Of de V. D. het eens zijn met de thans nog steeds daaruit voortvloeiende maatre gelen, daarop durft spr. geen bevesti gend antwoord te geven. „En u zit al tot over de ooren in die zaak van John Leslie! En zoodra dat voorbij is, vindt u wel weer iemand an ders die in moeilijkheden zit!" „Dat is geen opwekkend vooruitzicht voor iemand, die terug is gekomen om welverdiende rust te genieten," wierp lij teglen. „Dat is het noodlot van alle men- schen, die niet aan het een of ander ge- oonden zijn,"1 verzekerde zij hem leven dig. „Weet u niet, dat de oude vrijster en de jonggezel aan de genade van hun vrienden zijn overgeleverd? Ik spreek uit persoonlijke ondervinding!" „En u geniet er voortdurend van!" viel Fayre in. Nu was het miss Allen's beurt om te oiozen. „Wel, het houdt mij bezig, en het weerhoudt mij misschien een zelfzuch tige, twistzieke oude vrouw te worden." Zij trok de brievendoos naar zich toe en maakte ze open. „De privébrieven, die er bij zijn, liggen heelemaal onder aan," zei ze, verscheidene bundels op lichtend, die blijkbaar rekeningen en twitanties bevatten. „Zegt een van deze namen u iets?" Zij overhandigde hem een pakje brie ven en hij «-oorliep ze met de snelheid van iemand, die gewend is papier te lehandelen. De meeste ervan schenen oude uitnooditfingen te zijn. Waarom mrs. Draycott ze had bewaard, was moeilijk te zeggen. Waarschijnlijk was zij te lui geweest om ze uit te zoeken en had zij ze achteloos bij de andere papieren in de doos gedaan, maar zij waren in zooverre van nut, dat zij eenig licht wierpen op de menschen, met wis zij gewoonlijk om had gegaan. Fayre merkte op, dat een duidelijk Joodsch tintje over: de meeste handtee- keningen lag, waarvan een of twee in de stad welbekend waren. Hu teekende er eenige in zijn zakboek op, en besloot Grey naar hen te vragen. Naarmate miss Allen de doos ledigde, werd zijn lijstje grooter, maar zelfs de enkele pri vé brieven, die hij zorgvuldig van het begin tot het einde las, in de hoop ten minste een of andere toespeling te vin den op mrs. Draycott's particuliere za ken, brachten geen licht. Er waren ver scheidene pakjes foto's, waarvan enkele van een handteekening waren voorzien, en andere van onderschriften, maar zij deelden noch Fayre noch miss Allen iets mede. „Dat is alles," zei zij eindelijk, terwijl zij den stapel papieren weer in de doos begon terug te leggen. ,,Ik vrees, dat ze van niet veel nut zijn." Fayre stond op om haar te helpen, „Zij hebben mij toch een lijstje namen bezorgd, die van nut kunnen blijken en wij weten nu tenminste, in wat voor kringen zij zich bewoog. Misschien kan een van die menschen ons wel vertel len. of er iemand was, die reden had vertoornd op haar te zijn." Hij nam een enveloppe op, die boven op een bundel kwitanties lag en opende Maar dit alles moet de oogen geopend hebben voor het groote gevaar, dat aan de oppervlakte is getreden, Eenerzijds de revolutionaire bedoelingen van links en anderzijds die van rechts. Daartus- schen is de democratie in de knel, en het moet de bedoeling zijn de aanvallen af te weren. Men mag daarbij de kracht der tegenstanders niet te gering achten. De zuivere beteekenis van bolsjewiek is minderheid, maar die minderheid heeft de macht en ook de fascisten in Italië hebben hun macht op een minderheid gegrondvest. Hitier begon met 6 man. De leiders der S.D.A.P. zouden niets liever dan op evolutionaire wijze hun doel bereiken, maar worden in de revo lutionaire richting gedrongen door com munisten, revolutionnair socialisten en onafhankelijke socialisten, die ook op revolutionairen bodem staan. Aan den anderen kant zou het spr. niets verwonderen, wanneer slappe libe ralen en slappe chxistelijk-historischen benevens de velen, die nooit een uitge sproken politieke overtuiging hebben gehad, zich zullen gaan groepeeren in een conservatief, reactionair en dus re volutionair Nationaal Verbond of wel ken naam men er aan wil geven. Juist van deze laatsten dreigt het gevaar. De jeugd, die nog geen weg weet in het politieke labirinth, voelt zich aangetrok ken tot een van de uitersten. Velen zeg gen genoeg te hebben van het gepraat in de Kamer en verwachten alleen heil van iets, waarvan zij toch ook niet we ten wat het brengen zal. De democraten komen daarbij in den slechten hoek en moeten schouder aan schouder staan om het kostelijke goed van 1848 te bewa ren. Onlangs heeft spr. in een ander ge zelschap over deze kwestie gesproken en heeft toen vocrral op het verkeerde van lauwheid op politiek gebied gewe zen. Verlaat het leger der lauwen, aldus sprak hij toen, die zonder slag of stoot de maatschappij overgeven aan de re volutionairen, en die het hardst zullen klagen wanneer door hun schuld het on verhoopt eens zoover zal komen. GRIJPSKERKE. Donderdagavond ver gaderde de afdeeling Groene Kruis al hier. De heer C. v. d. Harst, arts te Oostkapelle, had tot onderwerp: „het menschelijk lichaam en zijn voeding", wat een pittige en leerzame lezing was Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een mooi batig saldo is. De heeren J. J. de Keizer en D. J. Eve raars werden herkozen als bestuursle den. De heer J. Meyer werd weer be noemd tot magazijnmeester. HOEDEKENSKERKE. In de gehouden bestuursvergadering dejn Coöp. Boe renleenbank te Hoedekenskerke c.a. is tot directeur der bank benoemd de heer P. J. Verburg, zulks in de plaats van den heer A. Oele, die wegens hoogen ouderdom als bestuurslid had bedankt. KLOETINGE. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling stonden aan het be gin der maand ^Februari ingeschreven 59 werkloozen. In Februari werden in geschreven 11 en afgeschreven 24, zoo dat op het eind der maand waren in geschreven 46 werkloozen. Vrijdagavond hield de hier geves tigde afdeeling van de vereeniging Volksweerbaarheid haar algemeene jaarvergadering. Uit het verslag over 1932 van den secretaris bieek dat het aantal leden afneemt. Het bedraagt thans 60. De rekening over 1932 wordt vast gesteld in inkomsten op 46, in uit gaven op 17. NU OOK IN COCKTAIL. LIKEUR.VERMOUTH. SHERRY OF COGNAC. (Ingez. Med.} die, zonder er eigenlijk bij te denken. Er viel een kiekje uit, dat, met het ge laat naar boven, op de tafel terecht kwam. Fayre boog zich er over heen en ter wijl hij dat deed, week de kleur lang zaam uit zijn gezicht en werden zelfs zijn lippen wit. Haastig pakte hij de foto op en liep er snel mee naar de electrische lamp, die op de schrijftafel stond. Hij hield 't kiekje precies in het licht en bestudeer de het zorgvuldig. Miss Allen, die geheel verdiept was in het rangschikken van de papieren in doos, had niets gemerkt van zijn ont roering. Nu werd zij plotseling gewaar, dat hij iets had gevonden, dat hem be lang inboezemde. „Wat hebt u daar?" vroeg zij. En de enveloppe op tafel ziende, voegde zij er bij: „Dat kiekje? Dat verbaasde mij ook. En wat het vreemdste is, is, dat het uit Duitschland schijnt te zijn gekomen, te oordeelen naar het opschrift aan den achterkant." Fayre keerde het om. Op den achter kant stonden in het Duitsch de woorden gestempeld: „Staatskrankzinnigen-ge- sticht Schleefeldt." „Wat maakt U daaruit op?" ging zij voort. Ik ken geen woord Duitsch, maar het lijkt mij den naam van een plaats." Langzaam ging Fayre naar de tafel terug en raapte de enveloppe op. Zijn gelaat had zijn gewone kleur weer te ruggekregen en niets in zijn manier van De aftredende bestuursleden W, Beenhakker, W. Leijs en L. van de Lin-. de worden herkozen. Hierna wordt nog gesproken over de gymnastiekvereeniging, die een onderaf- deeling is van de afdeeling. Het bestuur wordt gemachtigd eene bespreking met het bestuur der gymnastiekvereeniging te houden. In principe wordt besloten tot her denking van het 25-jarig bestaan der af deeling, wanneer althans de leden hunne medewerking willen verleenen. Het bestuur wordt opgedragen dit nader onder oogen te zien. IERSEKE. Naar wij vernemen, zullen in de eerstvolgende Raadsvergadering plannen ter sprake komen om in den Burenpolder (achter de gasfabriek) een nieuwe straat aan te leggen. De gronden zijn reeds voorloopig aangekocht en on der een aantal bouwondernemers ver deeld. Er kunnen een filnk aantal nieu we huizen worden gezet en aansluiting aan de reeds bestaande Burenpolder- straat worden bereikt. Het is natuurlijk de vraag of het oude stratenplan achter de Chr. school Kakcldans nu zal worden afgewerkt, WOLPHAARTSDIJK. Donderdag hield de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeni ging 590 leden telt en 5 begunstigers. Door zuster De Bel werden als huis bezoekster in 86 gezinnen haar diensten bewezen en in totaal 2851 bezoeken afgelegd. Er werden in totaal 7 ligten- ten in gebruik genomen waarvan 5 ei gendom defr vereenijging zijn en 2 in bruikleen zijn ontvangen. 272. keer werden verschillende verplegingsartike- len in bruikleen uitgegeven. De verschillende begaootingen wer den vastgesteld. Het bestuur werd met 2 leden uit gebreid en alzoo op 7 gebracht. Als nieuwe bestuursleden werden benoemd de heeren P. Luikenaar en A. M. Boot. Dr. J. van Maren Bentz van den Berg te Middelburg hield een lezing; over zui- gelin^enbescherming, een en ander ver duidelijkt met lantaarnplaatjes. Uit een en ander bleek dat verschillende ziek ten ontstaan dotor onoordeelkundige voe ding. Spr. beval dan ook in bijzonder aan het zuigelingen-consultatiebureau. Dr. Meijnen deelde mede dat binnen korten tijd in deze gemeente een derge lijk consultatiebureau zal worden opge richt. RAAD VAN RILLAND-BATH. De weg naar Bath en den weg Rilland-station. RILLANDBATH. Vrijdag verga dering de Raad voltallig. In verband met de voorziening in de vacature van ontvanger wordt de door den toekomstigen functionaris te stel len zekerheid bepaald. Tot secretaris en vervolgens tot ont vanger wordt daarop in beide gevallen m. a. st. benoemd de heer J. A. de Gof- doen verried, dat hij zoo juist den wel licht grootschen schok van zijn leven had gekregen. Hij kende goed Duitsch, maar hij lichtte miss Allen niet in om trent de volle beteekenis van het op schrift, dat hij juist had gelezen. „Het schijnt van een plaats, die Schlee feldt heet, te zijn gekomen", zei hij, on der het spreken de enveloppe nauwlet tend bekijkend. U hebt er zeker geen idee van, hoe u zuster er aan kwam?" „Niet het minste. Zij had geen kennis sen in Duitschland, dat ik weet, noch vóór, noch na den oorlog, hoewel zij er geweest kan zijn, toen zij op het vaste land was. Zij was veel in het buitenland en had er, veel goede vrienden. Er was niets in de doos,, dat betrekking op die foto scheen te hebben. Ze lag bovenop in de enveloppe, precies, zooals u ze gevonden hebt, toen ik ze voor het eerst I zag." „Dan kunnen we het er voorhouden, dat het waarschijnlijk een van de laat ste dingen was, die zij in de doos deed", merkte Fayre op. „Dat heeft er veel van." Fayre nam het bovenste pakje kwi tanties op en trok er een uit. Het was gedateerd 1926. „Weet u in het geheel niet, wanneer uw zuster voor het laatst deze doos van de bank haalde?" vroeg hij. Miss Allen schudde het hoofd. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5