S. WIENER Co BINNENLAND. ZEELAND. WEEK EN WIND. NUMMER 55. TWEE BLADEN. MAANDAG 6 MAART 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. BOEF OF EDELMAN? VLISSINGEN, Matrassen Ledikanten Vitrages Gordijnstoffen enz. enz. Speciale p r ij zen bij Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissingen. twincinU $etvw$cht ELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE C0UQANT£!2£ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Men vraagt zich wel eens af, of het al dan niet mogelijk is in den gang der gebeurtenissen in te grijpen? Zeker, veel zal zich voltrekken zonder dat we het vermogen tegen te houden, of in andere banen te sturen, banen, die naar onze meening beter zijn. Maar er zijn toch ook zonder den minsten twijfel gevallen, waarin we heel gemakkelijk kunnen ingrijpen. Gevallen, waarin niets anders ver langd wordt, dan ons éven uit de sleur te rukken, éven na te denken, even te wikken en te wegen, om dan te be sluiten: neen, dat zal niet gebeuren. Dit nu is het geval, dat wij thans onzen lezers zeer nadrukkelijk voor oogen wenschen te stellen. Althans voorzoover zij behooren tot die groote groep van Nederlan ders, welke nog trouw zijn aan ons Oranjehuis, welke nog gevoelen voor zijn historische beteekenis, bovenal: nog eerbied hebben voor die groote en nobele edelmansfiguur, den Vader des Vaderlands. Al dezulken willen wij vragen: kunt gij goedvinden, wilt gij er toe me dewerken, dat straks in een half mil- lioen exemplargn over heel Neder land verspreid wordt een portret, die inplaats van een edelman een boef voorstelt? Of moet dat door een eendrachtige weigering van alle betrokkenen voor komen worden? Want als er geen algemeene bewe ging in ons land ontstaat tegen dit drukkunstige misbaksel, dan zal ge schieden hetgeen wij vreezen. Dan zal heel Nederland, en in de eerste plaats Neerlands jeugd, over stroomd worden met deze o f f i c i - e e 1 e gedenkplaat, aanvaard hoe is het mogelijk door de offi cieels Commissie voor de viering van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje. Een prent, waarvan het bestuur van den Nederlandschen Bond van Steendrukkerijen schreef: „Er zal nu binnenkort aan het opkomend ge slacht in Nederland een prent wor den uitgereikt, waarover niet alleen de drukkers zich zullen moeten scha men, maar waarover de geheele Ne derlandsche Natie met gerechtvaar digde verontwaardiging zich zal af vragen, of de commissie nu werkelijk gemeend heeft, met dit mislukt pro duct van drukkunst de nagedachtenis van dezen Prins op waardige wijze te zullen eeren Het bestuur acht de belangen van het Steendrukkersvak door deze prent met voeten getre den." Een prent, waarvan het bestuur in ons blad, in felle doch rechtmatige boosheid, onder het opschrift „Ge camoufleerde majesteitsschennis", schreef: „Tot mijn groote verwondering en ergernis wordt er ter herdenking van de geboorte van Prins Willem van Oranje een portretplaat verspreid, welke zóó ongunstig bij de wer kelijkheid afsteekt, dat iedereen deze beeltenis beschouwt als zijnde van een ouderwetsch schippers- of landarbeiderstype, gestoken in edel- manskleedij. En als het ware om deze eenvou dige nog zooveel mogelijk een onaan genaam aanzicht te geven is er zulk een valsche gelaatstrek in aangebracht, dat het geheel niet anders dan als een ongure kop bezien moet worden". Deze plaat, welke zoogenaamd be doeld moet zijn om den Vader des Vaderlands voor te stellen, moet in de eerste plaats voor diens doorluch tige nazaten een steen des aanstoots zijn Een prent, waarover een zich tee kenend „Nederlander" o.m. aan de N.R.Ct., schreef: „Er zal helaas wel niets meer aan te veranderen zijn, dat een half mil- lioen platen met dat miserabele por tret de nagedachtenis van Vader Wil lem zal onteeren. Wie toch heeft, ter wijl er zulke uitmuntende reproduc ties, ook in kleur, worden gemaakt, deze mislukking-in-alle-opzichten kunnen goedkeuren? Ik vraag mij af, of wel iemand van de commissie de plaat met een goede afbeelding van het origineel (of dit zelf) kan hebben vergeleken. Immers, het moet (afge zien van alle verschil in fijnheid van toon en stof, van fond, van harmo nisch geheel, van soberheid: o, die wapperende fraaiigheid bovenaan ieder wel onmiddellijk treffen, dat al le uitdrukking van beminnelijkheid, alle adel-van-geest naast eenvoudig- hartelijke menschelijkheid, alle fijn heid van intelligentie en beschaving, alle geestigheid ook, uit den kop zijn weggewerkt. Hoe is het mogelijk, dat er zulk een leege, benepen, geestelijk- ordinaire, ja in-vervelende uitdruk king in dit anders zoo veel-zeggende gelaat is gekomen? Welk een schoone wereld van gedachten en gevoelens ligt er anders in dat gelaat van hem, die zich de Vader van het volk voel de, zelfs op het portret uit zijn jeugd te Kassei en ook op de ets van den grijsaard door Goltzius Welk een jammerlijk tekort is onze jeugd en ons volk gedaan door deze vernieling o Dit alles is geen woord teveel ge zegd. Wanneer hier geen stokje voor ge stoken wordt, dan zal Nederland vol gepropt worden met dit wanproduct. Dat zou een schande zijn. Dat mag niet gebeuren. Er is genoeg beters. Er zijn goede reproducties, er zullen er nog wel meer komen. Het portret van Key in het Mauritshuis is, evenzeer als dat van Frans Pourbus den Oude, dat van een Prins en Edelman. De gra vure van Goltzius en het portret van M. Miereveld zijn fraai of interessant genoeg. Maar zelfs de verstrekking van een reproductie van de dood-sim- pele jeugdhoutsnede van den prins, door Cornelis Anthonisz, zouden wij nog prefereeren boven dit officieele portret, dat in plaats van een Edel man een boevengelaat vertoont. Dat alle Nederlanders zich schrap zetten Dit kan, en moet, voorkómen wor den. GEEN JAPANSCH-NEDERLANDSCH NON-AGRESSIEVERDRAG. In een onderhoud met een vertegen woordiger van het Ned. Corr. Bureau heeft de nieuw benoemde Japansche gezant in Nederland Hirosi Saito,kwam het gesprek op de betrekkingen tus schen „Japan en Nederland, maar spe ciaal met het oog op Ned.-Indië en de geruchten omtrent een non-agressiever drag, dat tusschen beide landen gesloten zou worden. Gevraagd of deze geruchten juist zijn, verklaarde de gezant met groote stel ligheid, dat hem hier niets van bekend was. Het eenige wat hij er van wist, had hij in Genève in dagbladen gelezen. Voor het overige was er nooit over ge sproken. Wel bevestigde de heer Saito, desge vraagd, dat de leider der Japansche delegatie, de heer Matsoeka, binnen kort naar ons land zal komen op door reis naar Londen. Dit bezoek draagt echter in geen enkel opzicht een offieel karakter en van het voeren van onder handelingen is geen sprake. Voor Ned. Indië geen enkel gevaar te duchten. De journalist gaf vervolgens uiting aan de ongerustheid welke in Nederland bij velen bestaat ten aanzien van de ontwikkeling der verhoudingen tusschen Japan en Ned.-Indië. De heer Saito zeide in antwoord hierop dat van Japansche zijde voor Ned.-In dië geen enkel gevaar te duchten is. Japan wenscht slechts in de meest vriendschappelijke betrekkingen tot de Nederlandsche koloniën te staan. De wederzijdsche belangen tusschen de bei- Zwijgen staat den wijzen goed, hoe veel te meer den narren. de landen zijn te groot om een andere dan vriendschappelijke politiek te voe ren. De gezant gaf de groote beteekenis toe, welke de oliehavens op N.O. Bor neo zouden hebben, wanneer Japan er te eeniger tijd toe zou moeten overgaan in den Pacific een vlootbasis te vesti gen. De olievoorziening van de de Ja pansche oorlogsvloot is geheel daarvan afhankelijk. Echter zou dit alleen van beteekenis zijn bij een toekomstig Pa cific-conflict. HET CONGRES DER S.D.A.P. Zaterdagmiddag is in „De Vereeni ging" te Nijmegen het verkiezingscon gres der S.D.A.P. gehouden. De partijvoorzitter, de heep J. Oude geest, sprak de openingsrede uit. Hij schetste de groote spanning, die aller- wege in de Wereld heerscht en het dreigende oorlogsgevaar. Hij laakte de houding van de Nederlandsche Regee ring, die op zulk een tijdstip de onver antwoordelijke daad begaat om een futiele reden de Kamer te ontbinden. Wat de politieke achtergrond van deze Kamerontbinding betreft, het is der re geering en haar aanhangers welkom deze verkiezingen te brengen in de sfeer van een nationale hetze van het gezag. De bereidheid der S.D.A.P. om met an dere partijen samen te werken blijft niettemin gehandhaafd. Niet bereid is de S.D.A.P. echter tot samenwerking in een z.g. nationaal kabinet. De rest van de ochtendzitting werd gewijd aan de herdenking van den 50-sten sterfdag van Karl Marx met een rede door den heer J. F. Ankersmit. In de Zondagmiddagzitting gaf Dr. F. M. Wibaut een toelichting op de door het Partijbestuur voorgestelde wijziging van de conclusie van het socialisatie- rapport. De heer A. van Arkel en de heer W. v. d. Sluis burgemeester van Goor lichtten de conclusies van de landbouw- resolutie toe. De heer W. H. Vliegen bracht rapport uit namens de commissie, die de amen dementen op het verkiezingsprogram had onderzocht. In het dagelijksch bestuur der partij werden de voorzitter en de secretarissen de heer Oudegeest en mej. Ribbius Pel- letier en de heer Woudenberg herbe noemd, voorts de heeren Boekman, Matthijssen en Wibaut. In het verdere partijbestuur werden herkozen de heeren Albarda, Banning, Drees, Van Eek, Mej. Suze Groeneweg en de heeren Vliegen en Zwertbroek. DE VERKIEZINGSRESOLUTIE VAN DE S.D.A.P, Gisteren zou in behandeling komen, op het te Nijmegen plaats hebbende congres van de S.D.A.P., de nieuwe resolutie van het partijbestuur. Zij be vat o.m. de volgende punten: De partij doet bij de opening van den verkiezingsstrijd, een dringend beroep op alle mannen en vrouwen van het Ne derlandsche volk, in wie door de crisis het verlangen naar het socialisme is versterkt of geWekt en die de gebie dende noodzakelijkheid erkennen, om de democratische beginselen en instel lingen te verdedigen tegen de groote gevaren, die deze van verschillende zij den bedreigen. De partij zal wederom geheel zelf standig aan den verkiezingsstrijd deel nemen. De par,tij stelt zich voor de komende parlementaire periode ten doel zoo krachtig mogelijk te bevorderen, dat de crisisnood, die groote deelen der bevol king in de steden en op het platteland, hier te lande en in de overzeesche ge westen, drukt of bedreigt, zooveel mo gelijk worde gelenigd of afgewend; dat het werk der hervormingen op het ge bied van het sociale leven en op dat van het o'nderwijs, zoo spoedig mogelijk worde hervat; dat de geestelijke vrijheid van alle inrichtingen worde geëerbie digd; dat een doortastende vredes- en ontwapeningspolitiek Worde gevoerd; dat de weg naar, de socialisatie worde ingeslagen. De Partij stelt zich tevens ten doel de krachtige bescherming en de verdere ontwikkeling van de democratie en van het parlementaire stelsel, als middelen om den invloed des volks nu en in de toekomst ten volle tot zijn recht te doen komen. De Partij verklaart niet bereid te zijn om haar medewerking te verleenen tot de vorming van een zoogenaamd natio naal kabinet, waarin de S.D.A.P. als een minderheid tegenover de veteenigde burgerlijke partijen weinig of niets van ïaar doeleinden zou kunnen verwezen lijken. De Partij blijft weliswaar in beginsel bereid deelneming aan de regeering te overwegen, mits op duidelijk omschre ven voorwaarden, indien na afloop van de verkiezingen en op grond van haren uitslag in de nieuwe Kamer een meer derheid zou zijn te vormen, bereid en in staat om met een parlementair ka binet de wetgeving en het bestuur des lands te leiden in democratische banen. De Partij handhaaft in elk geval haar besluit, dat de vraag, of zij aan een ka binetsvorming zou kunnen deelnemen, na overleg met de Vakbeweging, ter be slissing moet worden voorfg|elegd aan een buitengewoon congres der Partij. GENUA-EXPRESS. De Speciale trein met post en passa giers in aansluiting op het m.s. „Christi- aan Huygens" zal Dinsdagmorgen 7 Maart om 10 h 20 van Genua vertrekken Aankomst Woensdagmorgen 8 Maart om 7 h 05 te Zevenaar; 7 h 57 te Arnhem; 8 h 48 Utrecht C.S.; 9 h 49 Den Haag S.S; 9 h 32 Amsterdam W.P.; 9 h 51 Amster dam C.S. en 10 h Rotterdam Maas. HBBELMRS. Plaatselijk Crisis-Comité. Ontvangsten van 27 Febr.4 Maart: Aandeel entree's verkooping Notaris huis 1 Maart 1933 f 28.40, N.V.V. f 2.40, maandbijdragen: meisjesschool f4,74, 14e Reg. Inf. 15.59, Zusters Gast huis f 11.50, Personeel meisjeshuis „Kin- derzorg" f 2; wekelijksche collecte f 122,43, wekel. bijdrage Gymnasium f2.1614. Het gironummer van den penning- is 188020. Bij ons bureau te Middelburg is se dert de vorige verantwoording ontvan gen: Bijdrage personeel fa. Schulte en Thieme f 4.37, id. personeel fil. N.V. A. Kreijmborg en Co. f 4.50, id. perso neel fa. Schulte en Thieme f2.11. Uitvoering vuurwapenwet. Onder bekendmakingen in dit nummer komt een kennisgeving voor van den commissaris van politie inzake de wijzi ging der vuurwapenwet. Ieuer die als nog een vuurwapen in hus heeft zal goed doen deze kennisgeving goed te lezen, teneinde niet in moeilijkheden te gera ken. Ontspanning Werkloozen. Vrijdagavond hield de heer E. Vis- scher voor de werkloozen in het ont spanningsgebouw een lezing over een reis naar Konstantinopel via Tanger en Genua. Toegelicht door een prachtige serie plaatjes, van het inwendige van het schip waar we onze reis mee maakten en de bezienswaardigheden in Tanger Genua en Konstantinopel, vertelde de inleider de bijzonderheden van deze reis. Het was een heel mooie avond. De commissie vestigt de aandacht op de volgende bijeenkomst in het ontspan ningsgebouw a.s. Vrijdag waar het Midd. Mannenkoor een Iiederenavond geeft en de heer J. Kousemaker enkele voor drachten. Toegang alleen en uitsluitend op vertoon van inschrijvingskaart en groene kaart, uitgegeven door de com missie. Een gift. De Vereeniging tot Bescherming van Zuigelingen ontving een som van f 28.50 van den heer I. P. J. de Groot, als ont vangen entrées van de verleden week gehouden verkooping. Het geld is uit sluitend bestemd voor de aanschaffing van middelen ter voorkoming van En- gelsche ziekte. Een zilveren feest. Heden herdacht de heer Jac. de Rijke, chef in het filiaal Vlissingen van den heer J. J. de Vlieger, hoofdagent der Heine- kens Brouwerij voor Middelburg en Vlis singen den dag dat hij voor 25 jaar gele den bij den heer De Vlieger in dienst trad. Deze dag ging voor hem niet on gemerkt voorbij, zijn patroon liet hem Middelburg Zie etalages (Ingez. Med.) Middelburg 6-III-533 Zaterdag en Zon dag: hoogste I u c~h ttemperatuur 12.2 °C; (54 °F); laagste 6.1 °C (43 °F). 12 h: 9 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand 769 mm; laagste 757 mm. Hoogste barometerstand 769,5 mm te Haparanda; laagste 735 mm te W. Ma- noer. Matige, wellicht tijdelijk toenemende Z.O. tot Z, wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht tijdelijk regen, zelfde tempera tuur. Zon op; 6 h 38; onder 17 h 46. Licht op: 18 h 16. Maan op: 10 h 49; onder: 4 h 17. V.M.: 12 Maart. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Maart. Hoogwater. Laagwater, Ma. 6 8.32 21.17 1.56 14.46 Di. 7 9.58 22.34 3.35 16.23 Wo. 8 11.12 23.34 5.03 17.35 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater. Laagwater. Ma. 6 9.57 22.46 2.58 15.49 Di. 7 11.25 4.32 17.23 Wo. 8 0.08 12.43 6.00 18.37 en zijn vrouw met zijn auto naar het kantoor te Middelburg halen het gezin van zijn patroon en het geheele perso neel ontving hem daar. De heer De Vlie ger sprak hem met hartelijke woorden toe, en bood hem als waardeering voor de bewezen diensten, een mooie dres soir aan en de hoop hierbij uitsprekende, dat hij nog jaren bij hem .werkzaam mocht zijn tot beider tevredenheid, hier bij bood hij als herinnering aan dezen dag nog .een medaille aan voor 25 jari gen trouwen dienst en een diploma van den Nederl. Bond van K.R.S. te Amster dam. Namens het personeel bood de heer W. F. Willems, als oudste, hem met eeni ge woorden een mooie boekenkast aan. De heer De Rijke dankte hartelijk voor de treffende bewijzen van belangstel- ling en sprak de hoop uit dat hij nog vele jaren alzoo mag werkzaam zijn. De heer De Rijke heeft een vrijen dag om het jubileum verder in huiselijken kring te herdenken en het zal hem wel niet aan belangstelling ontbreken. Het meer gemelde Zweedsche s. Si- rius is door de sleepbooten Noordzee en Goliath vlotgesleept en naar Terneuzen gebracht. Het stoomschip was op reis van Fecamp naar Gent. WALGHEREN. DOMBURG. Vrijdagavond gaf de Chr. zangvereeniging „Looft den Heere" al hier, haa^ jaarlijksche uitvoering. Het programma bevatte 11 zangnummers welke op verdienstelijke wijze ten ge- hoore werden gebracht. Voor en tus schen de pauze werden voordrachten gehouden. Na afloop van de nummers hebben eenige leden een tooneelstukje „Het ouderlijk huis", opgevoerd. Een en ander viel zeer in den smaak van het in groote getale opgekomen publiek.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1