ZEELAND. MIDDELBURG. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 4 MAART 1933. No. 54. ÏUSSINGEN. £IHD-BEVELAND. als gevolg ëener verkoudheid laiüME ROOSEVELT IN H ET WITTE HUIS. K VERKIEZINGSCONGRES DER S.D.A.P. TÈ NIJMEGEN. Openingsrede J. Oudegeest. In de groote concertzaal van „De Vereeniging" te Nijmegen is hedenmid dag te twee uur het verkiezingscongres der S.D.A.P. geopend door den voor zitter, den heer J. Oudegeest. In zijn openingsrede zei de heer Uu- degeest, dat het in deze dagen wel scheen alsof de burgerlijke wereld in haar wassenden angst voor de toene mende macht der socialistische bewe- öing, haar groeiende vrees voor haar eigen toekomst en haar dwaze liefde voor het kapitalistisch systeem, geza menlijk tegen de S.D.A.P. te hoop wil de loopen. Eenige partijen hebben als hoofdprogrampunt voor deze verkiezin gen een sterk gezag en de commentaren hierop duiden erop, dat zulk een gezag slechts tegen de sociaal-democraten kan worden tot stand gebracht, nu de partij reeds meerdere malen heeft geweigerd zich in een Nationaal Kabinet te laten vangen. Deze positie is spr. des te lie ver omdat eruit blijkt, dat naar mate de regeering salarissen en loonen heeft aangetast, sociale voorzieningen heeft verminkt en het volksonderwijs heefx beknot, in de felle verdediging tegen deze aanrandingen de afstand tusschen de partij en deze reactionaire krachten noodzakelijk moest worden vergroot. In samenwerking met het N.V.V. werd deze strijd in het afgeloopen jaar met energie en beleid gevoerd. Vooral op het gebied van werkloozenzorg en werk verschaffingen werd de partij met uit muntend gevolg terzijde gestaan door het N.V.V., zoodat de samenwerking tusschen deze beide groote deelen der arbeidersbeweging voor de arbeiders klasse in verhouding tot de kracht der reactie, die door den slechten econo- mischen toestand niet weinig versterkt werd, rijke vruchten droeg. Zullen deze vruchten in de toekomst nog meer kun nen worden geplukt, dan zullen de ker kelijk georganiseerde arbeiders, tuin ders, kleine boeren en visschers einde- delijk moeten gaan inzien, dat het ka pitalistisch systeem ook voor hen de boterham dunner maakt, ook al vraagt dit systeem onder het mom van den godsdienst bij de verkiezingen hun steun. Niettegenstaande het verlies van ruim drie duizend leden, die de S. D. A. P. aan de 0.x S. P. moest afstaan, groeide het ledental der partij van 31 December 1931 tot 31 December 1932 van 78.920 op 81.914, verdeeld over 738 afdeelin- gen of 27 meer dan verleden jaar. Terwijl de partij met geestdrift gereed staat voor den strijd, in het vaste ge loof van een ideaal, leven alle burger lijke partijen uit beginselen, die tot het verleden behooren. De verschijnselen van den laatsten tijd in de Vereenigde Staten wijzen er op, dat niet alleen Europa, zooals men vroeger wel heeft beweerd, is uitge leefd maar het geheele kapitalistische systeem. De wereld ziet er ffreurig uit, maar wat spr. het meest verbijstert is de geweldheerschappij in Duitschland, dat tot de dagen van vóór 1848 schijnt terurf te keeren. Mocht de burgeroorlog nog feller gaan woeden, dan zullen de sociaal-de mocraten in Nederand het hoofd koel moeten houden en met scherpte de ont wikkeling der gebeurtenissen van da'g tot dag naöaan. Hoewel onder deze omstandigheden in de meeste landen, die zich door na- buurstaten bedreigd voelen aan g-oei van de ontwapeningsbeweging niet te denken valt, groeit zij hier te lande en ook in België echter gestaag. Het is te betreuren dat deze landen op interna tionaal gebied zoo weinig in de melk te brokken hebben. Spr,. huldigt den heer Vliegen voor de snelle en kloeke daad waarmee hij het vallen van aen bom op „De Zeven Provinciën" heeft beant woord door zijn uittreden uit de Ne- derlandsche delegatie ter Ontwapenings conferentie. Spr. herinnert er aan, dat men in de ze dagen de geboorte herdenkt van twee muiters, die op den gang der ge schiedenis grooten invloed hebben ge had. Als de muiter bekwaam en wils krachtig is en hij treedt op wanneer de tijd rijp is, dan wordt hij in de geschie denis geboekstaafd als held. Maar de menschen waartusschen hij leeft beschou wen hem steeds als muiter. Spr. verge lijkt Marx met Willem den Zwijger, welke laatste de burgerij vrij maakte, terwijl de eerste het proletariaat aanvoerde, doch de nagedachtenis van den Zwijger wordt ontsierd door de wijze waarop de bur gerlijke partijen hier te lande hem en zijn nazaten misbruiken in den politie leen strijd. Als spr. bij de dooden, die de partij ontvielen noemt, wil hij ook de gevallenen van „De Zeven Provin ciën" herdenken die vielen door de hand van het gezag, dat geen gezag is omdat het geweld tegen landskinderen gebruikte. Het is hetzelfde geweld, dat in de laatste dagen de vrijheid van or ganisatie heeft aangetast van hen die onder militair verband staan, doch ook van arbeiders, die hiermee niets te ma ken hebben. Het beste protest hiertegen is het opvoeren van het stemmental der partij met vele tienduizenden. DE REGEERING EN HET BOUWBEDRIJF. Minister Ruys heeft den besturen der organisaties in dè bouwbedrijven me degedeeld dat hij op veulaging voor 1 October a.s. met 15 pet. van de voor 1 October 1932 geldende contractloonen thans niet zal aandringen. Waar echter in tarief gewerkt wordt, zullen de loo nen beperkt moeten worden tot 20 a 25 pet. boven het contractloon, met be houd van de arbeidsprestaties, zooals dit tot dusver in tariefwerk regel was. Het landgoed „De Elshof" gelegen in de gemeente Heumen, aan den Rijks weg van N ij m e g e n naar Mook is onder de Natuurschoonwet 1928 gerang schikt. Het landgoed, dat ruim 65 H.A. groot is, is met uitzondering van de omgeving van het huis en het erf van de daarnaast gelegen boerderij voor het publiek open gesteld. Commissie voor ontspanning der werkloozen. Woensdagavond vergaderde de com missie voor ontspanning der werkloo zen ter bespreking van het zomerpro- gramma. In groote trekken werden plannen gemaakt voor het houden van excur sies, wandel- en fietstochten, en tevens de afd. sport met enkele takken uit te breiden. De commissie zag nog met voldoe ning terug naar het winterprogramma, dat uitstekend is geslaagd, wat niet in het minst te danken is aan de vele me dewerking, die zij van alle kanten hier voor heeft ontvangen. Zij vestigt er de aandacht van de werkloozen nog op, dat voortaan op iedere bijeenkomst mèt de groene kaart door de commissie uitgegeven ook de inschrijvingskaart getoond moet wor den. Nog enkele voorstellen. Nu de gewijzigde gemeentewet voor schrijft, dat de verordeningen, regelen de de rangen, het aantal, de samen stelling, de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging dei gemeente politie aan de goedkeuring der Kroon zijn onderworpen, hebben B. en W. na gegaan of het wenschelijk is twee afzon derlijke reglementen vast te stellen en wel één waarin aJes te regelen is, wat aan de bevoegdheid van den raad be hoort en een waarin alleen bepalingen werden opgenomen, die de burgemees ter kan vaststellen. Om practische re denen achten zij een reglement ge- wenscht. De Commissie van het Geor ganiseerd overleg met de politie heeft haar gevoelens omtrent de ontwerp verordening kenbaar gemaakt en stelde verschillende wijziging voor, waaraan ten aanzien van enkele, financieele con sequenties verbonden zijn. Mede omdat het thans feitelijk een formeele kwestie geldt, willen B. en W. geen wijziging in voeren, waaraan geldelijke gevolgen verbonden zijn. Alleen, dat de hoofdinspecteur, als hij den commissaris langer dan een maand vervangt, een vergoeding krijgt ten bedrage van het verschil tusschen zijn eigen salaris en de aan het ambt van commissaris ver bonden minimum-wedde. De mogelijkheid is geschapen om van de firma Bon en Co, te Dordrecht aan te koopen ongeveer 120.000 m3 zand, die zij voor den Rijkswaterstaat nabij Veere moet opbaggeren en dat tegen 0.65 per m3 of in totaal voor ongeveer 13.000, B. en W. stellen voor hiertoe over te gaan, en dit zand te ge bruiken voor opspuiting van het ach terste gedeelte van de persput bij de Keersluis en ophooging van terreinen ten Oosten en ten Westen van den Koopmansweg, gedeelte voor rekening van de Vereeniging tot bevordering der Volkshuisvesting en ten deele op ter reinen te verkrijgen door ruiling van gronden met die vereeniging. Hierdoor Hierdoor zal een mooi object voor werk verschaffing ontstaan, waaraan ongeveer 30.000 loon is verbonden. B. en W. hebben gegronde hoop, dat het Rijk daarin 75 pCt. zal bijdragen. In verband met den hinder, die het uitgebreid onderwijs ondervindt van de ligging der schoollokalen in de onmid dellijke nabijheid van het fabriekster rein van de Kon. Mij. „de Schelde" en de groote zekerheid, dat school A aan de Coosje Buskensrtaat zal verdwijnen, stellen B. en W. voor het schoolgebouw aan die straat te verbouwen en op te knappen en in orde te brengen voor de openbare en de Chr. Muloschool, waar van de kosten op rond f 17.000 zijn te ramen. In verband met het verzoek van den Besturenbond voor Vlissingen van de Nederlandsche vakcentrale om ook ver tegenwoordigd te zijn in de Commissie van toezicht op den dienst der arbeids bemiddeling en werkloosheidsverze kering en in de commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon, stellen B. en W. voor het aantal lid-werkgevers en het aantal lid-werknemers ieder met 1 te vermeerderen. Ter benoeming van een lid-werkge ver bevelen B. en W. aan de heeren ir. M. C. Braat en ir. H. A. v. Nouhuijs en voor plaatsvervangend lid-werkgever de heeren ir. H. A. van Nouhuijs en E. Montfoort. De genoemde Besturenbond beveelt aan en dit nemen B. en W. over, voor voor lid-werknemer de heeren P. J. Wemelsfelder en J. Biesma en voor plaatsvervangend lid-werknemer de heeren H. van de Velde en A. Hofman. HEINKENSZAND. Donderdag had in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Gemeente alhier, door de commissie tot restauratie vanden kerktoren, over dracht plaats van het batig saldo der rfehouden groote verloting, bedragende 1418. ÏERSEKE. Het aantal werkloozen is op het oogenblik tamelijk groot en be draagt ongeveer 80, waarvan ongeveer 40 algeheel. Reeds meermalen is aan gedrongen van arbeiderszijde op een steunregeling; tot heden toe is aan dit verzoek nog niet voldaan. Nu is van alle georganiseerden wederom een verzoek om een steunregeling gedaan en het ware te hopen dat deze nu eens tot stand komt. KLOETINGE. Donderdagmiddag had alhier op den Kapelschen weg eenaan rijding plaats. Mej. Z. uit Wemeldinge bevond zich op haar rijwiel op het rijwielpad langs dien weg, en werd door een haar tege moetkomend motorrijwiel aangereden, waardoor zij kwam te vallen en hoofd wonden opliep. Zij werd in bewusteloo- zen toestand de woning van A. binnen gedragen waarna zij met de ziekenauto uit Goes naar haar woning werd ver voerd. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Dr. Wouda verleende geneeskundige hulp. Donderdag had de voermansknecht Sch. alhier het ongeluk door het schrik ken der paarden van den wagen te val len, waardoor hij aan zijn beenen werd verwond. Dr. Wouda heeft hem ver bonden. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabL 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. (Ingez. Med.) Wat hem te wachten staat. Sombere toestand. Alge- méene moratorium. Li berale politiek. Welke koers? (Door een bijzonderen Amerikaanschen correspondent). Reeds twee dagen lang wordt de ambtsaanvaarding van den nieu wen president gevierd en daar zal men nog twee dagen mee voortgaan hoe zou men zijn weekend beter kunnen doorbrengen? Een concert, een repe titie, een parade en andere feestelijk heden hebben de dagen van gisteren en eergisteren gevuld; vandaag kwam de officieele ambtsaanvaarding, waarbij 'i in verband met den aanslag te Miami natuurlijk wemelde van de politieagen ten en daarna een lunch in het Witte Huis, een afternoon tea en een parade. Maar het einde der feesten is reeds nu in het gezicht en in de nieuwe week komt weer het leven van allen dag op ons aan met de tot gewoonte gewor den zorg voor de toekomst. Allereerst denkt men natuurlijk aan den economischen toestand. Het is nog niet volkomen -duidelijk waf Roosevelt van plan is; zijn taak is trouwens zoo veel omvattend, dat het voor 'n mensch te zwaar wordt. De begrooting kan slechts sluitend worden gemaakt door drastische bezuiniging; of dan de in voering van nieuwe belastingen verme den kan worden, is echter dubieus te meer waar Roosevelt gekant is tegen een omzetbelasting. En hoe kan men een sluitende begrooting krijgen, wan neer de Reconstruction Finance Cor poration verliezen van particuliere on dernemingen blijft dekken uit de alge- meene middelen en niet-rendabele za ken blijft steunen? Doch als zij dat niet meer doet, zal het aantal faillissemen ten nog groote worden. De grootste moeilijkheden levert de vraag op, hoe men de boeren zal kun nen helpen. De berichten uit het Wes ten worden steeds verontrustender. De senatoren worden overstroomd met brieven, niet alleen van landbouwers, maar ook van grondmakelaars, assu rantiemaatschappijen en banken, die 'n beangstigend somberen kijk op den toe stand geven. Men is ernstig bezorgd, dat er onlusten uitbreken, als er niet spoedig verandering komt. Roosevelt zou van plan zijn, een wetsontwerp in te dienen, waarbij steun wordt uitge keerd aan de boeren, die hun bebouw de oppervlak binnen bepaalde grenzen verkleinen. Terecht wordt er op gewe zen, dat Amerika met een dergelijk plan moedwillig zijn aandeel in de wereld productie zou verkleinen, in Rusland is men tenminste van meening dat boeren, die niet genoeg produceeren, gestraft moeten worden. Vereeniging V.P.Z. Gistermiddag hield bovengenoemde vereeniging haar jaarlijksche vergade ring in hotel „De Graanbeurs" te Hulst. De Voorzitter, de heer H. A. Hanken, opende de vergadering met 'n kort woord van welkom. Na voorlezing en goedkeuring der notuien, deelde spr. 0.a. mede, dat ir. J. J. Jansen, de adj. pluimveeteeltconsulent voor Brabant en Zeeland, voor deze functie bedankt had en opgevolgd was door den heer B. van Asperen Vervenne. Voorts, dat de lieer 1. A. Risseeuw als hoofdbestuurslid voor Oostburg bedankt had en in zijn plaats benoemd was de heer P. de Hullu Azn. Spr. wijdde woorden van waardeering aan hetgeen de heer Risseeuw als h.b.- lid voor de V. P. Z. gedaan heeft en sprak zijn spijt uit over diens heengaan. Jaarverslag. De s e c r e t a ri s, de heer J. M. Slegt, zegt in zijn jaarverslag, dat dit niet in opgewekte stemming kan zijn. De eierprijzen bewogen zich steeds in dalende lijn, de productie was spoedig niet meer loonend.. Gelukkig greep de regeering in door opslag in koelhuizen, wat den prijs verbeterde. Er ontstond ook een tijdelijk tekort aan eieren, vol gens spr. door het niet opruimen der cude dieren, waardoor de prijzen ste gen. Het eierverbruik nam in Neder land beduidend toe, mede dank zij een populair werkje over de bereiding van eiergerechten. De toekomst is duister; de exportmoeilijkheden zijn vele. Spr. wil de fokkers alleen aanraden, houdt uw hoenderstapel op peil, ruimt de oude dieren op. Het aantal hoenders in Nederland daalde. Na voorlezing van 't rapport der Fokvereeniging, deelde spr. verder mede, dat het bestuur 1 Jan. '33 besloot, de fokveekeuring op te heffen, en bedrijfskeuring in te voeren. Hierover zal met den heer van Asperen Verven ne overleg gepleegd worden. Op Schou wen werd een vermeerderingsbedrijf op gericht. De heer Van Asperen Vervenne zal over deze bedrijven komen spreken. Het ledental daalde van 1095 op 986 Spr. betreurt dat men bij minder gunstige omstandigheden, dadelijk voor de vak- vereeniging bedankt. Het resultaat van den legwedstrijd te Maartensdijk viel te gen en daarom werd besloten, deze wedstrijden te beëindigen. De afzet van fokvoer ging achteruit. Het bestuur hield 3 vergaderingen. Nadat nog de verslagen van enkele afdeelingen zijn voorgelezen legt de penningmeester rekening over 1932 en de begrooting voor 1933 over. De re kening over 1932 sluit met 870 in ontvangst en 735 in uitgaven. De be grooting 1933 sluit met 665, w.o. 10 onvoorzien. De heer Rottier, Vlissingen, vraagt in verband met de subsidie waarmede, Hulst gesteund moest worden, of het niet gewenscht is, de contributie met 20 ct. b.v. te verlagen. De Voorzitter wijst er op, dat de contributie in de statuten bepaald is, en daarvoor dus statuten wijziging, be nevens opnieuw koninklijke goedkeuring noodig" is.Spr. stelt voor deze kwestie eventueel te behandelen op de volgen de vergadering die toch belegd moet worden in verband met het oprichten van vermeerderingsbedrijven, waarover de heer Van Asperen Vervenne zal ko men spreken. Spr. waarschuwt verder tegen het aantasten van het stamkapi taal. De secretaris deelt, op verzoek mede, dat de V.P.Z. 1450 op de Boe renleenbank heeft staan. De heer J. M. Slegt wordt" hierna als secretaris herbenoemd. Rondvraag. De Voorzitter brengt het op slaan door de regeering, der eieren in koelhuizen ter sprake, en meent, dat men er niet veel van gemerkt heeft. De secretaris deelt mede, dat de federatie thans voorgesteld heeft, den export, ook van versche eieren, te steu nen op een basis van gemiddeld 2.80 waarbij dan de regeering gevraagd wordt het tekort te dekken. Dit voorstel is nog in behandeling. De heer T a n i s, Koudekerke, vraagt in het Landbouwblad er op aan te drin gen, dat de Zeeuwen hun één-dagskui kens zooveel mogelijk uit Zeeland be trekken. De V oorzitter onderschrijft het belang van deze opwekking en zegt haar toe. De heer Rottier, Vlissingen, uit de wenschelijkheid, nu en dan, na afloop der vergaderingen, een excursie naar 'n pluimvee-bedrijf te houden. De V oorzitter zegt overweging toe, gevoelt er ook wel voor, en sluit Onder de vele buitenlandsche proble men, betreft een der voornaamste het al of niet aankondigen van een alge meen moratorium (in vele staten zijn reeds bankmoratoria noodig gebleken) en wat het buitenland betreft denken wij aan den toestand in Oost-Azië, de slechte verhouding tot de Zuid-Ameri- kaansche staten en de oorlogsschulden. Roosevelt heeft richtlijnen aangegeven, maar als Europa nu eenmaal niet beta len wil? Engeland is trouwens niet in staat om te betalen. Concessies op het gebied van den internationalen handei, kan net Amerika ook niet doen, want zijn han delsbalans staat reeds in de ongunstige verhouding van 1 tot 11. Het kan ook niet op commando terugkeeren tot den gouden standaard, zoolang Frankrijk hierdoor de gelegenheid zou krijgen om het goud het land uit te halen, kortom, zoolang de circulatiebanken onderling geen vrede hebben gesloten.. Dat zou moeten gebeuren op de economische wereldconferentie, doch wat kan men op grond van vroegere ervaringen van een dergelijke conferentie verwachten? En de vólgende betalingstermijn ver valt reeds over 314 maand. Roosevelt moet zich dus haasten. Over het algemeen schijnt Roosevelt, wat de buitenlandsche politiek betreft, meer liberale opvattingen te hebben dan Hoover, vooral met betrekking tot Frankrijk. Het feit, dat Frankrijk de oorlogsschulden niet betaalt, is voor hem geen reden om dit land te isolee- ren en Roosevelt is het ook eens met de Fransche opvatting dat de veiligheid niet door ontwapening in het gedrang mag komen. Hij moet ook veel voelen voor het idee, om het Briand-Kellogg- pact grootere kracht te verleenen, door dat de groote mogendheden onderling overeenkomen, bij het uitbreken van een conflict geen hulp te verleenen aan de aanvallende partij. Roosevelt's karakter is door zijn ern stige ziekte nog gestaald: ongetwijfeld zal er van hem een krachtige leiding uitgaan. De zoo negatieve resultaien welke het laatste congres heeft bereikt, doen overigens ook in Amerika verlan gen naar een dictator, een „national manager". Men wil den president een grootere macht geven, vooral wat be treft het invoeren van bezuinigingen, aangezien het congres dit niet in vol doende mate heeft gedaan. Welke koers zal Amerika inslaan? Op Lincoln's geboortedag heeft Hoo ver nog kort geleden de verschillende 'wegen aangeduid. Van de internatio nale samenwerking zei hij: „Deze weg voert naar een werkelijke stabilisatie, naar een verbetering van den levens standaard, naar verderen vooruitgang. Het is de rechte weg naar verbetering in den landbouw en op het gebied der werkloosheid, niet alleen voor ons maar ook voor de geheele wereld Van isoleering van de andere landen en van verhooging der tariefmuren zei hij: „Deze weg voert naar onbekende en onveilige streken." En tenslotte noemde hij de inflatie. Hoe ernstig de toekomst is, is het Amerikaansche volk overigens eerst den laatsten tijd door woorden en gebeurtenissen voor oogen gesteld. De bankcrisis te Michigan spreekt nog dui delijker taal dan Bernard M. Baruch, de economische adviseur van Hoover en van Roosevelt, die zich ten scherpste kant tegen alle inflatie-experimenten en van den toestand van het land zeide: „Ik beschouw dien als de ernstigste in zijn geheele geschiedenis. Hij is ernstiger dan een oorlog, want dan kennen wij onzen vijand, wij weten, wie hij is, waar hij is en hoe wij hem kunnen bestrijden. Doch onze tegenwoordige vijand draagt geen uniform, betrekt geen stellingen en vertoont geen front." Tegen zulk een vijand moet Roosevelt als veldheer optreden. Inderdaad om 't ambt, dat de zoo juist aan moordenaars handen ontsnapte president van Hoover overneemt, behoeft men hem niet te be nijden. In een tijdperk, waarin de ge heele wereld uit haar voegen gerukt schijnt, moet hij een volk leiden, dat er minstens even slecht aan toe is als alle andere volken, doch nooit moeilijkheden heeft gekend. (Nadruk verboden.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 9