n? ^SLOAN'S LINIMENT DPUNT VERKEERSWEZEN P. T. T. ZEELAND. REGNTZAXEN. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. WALCHEREN. ggHD-BEVELAND. wanneer in Amerika een algemeen bankmoratorium mocht worden afgekon digd, en de ondernemingen dus niet meer vrijelijk over hun bank te goed zouden kunnen beschikken, coupons van dollarleeningen niet uitbetaald zouden kunnen worden. Het lijkt ons echter niet waarschijnlijk, dat dit inderdaad 't geval zou zijn. Tot dusverre is de steun- poiitiek der Amerikaansche regeering er juist op gericht geweest, maatschap pijen, die door vermindering van inkom sten in gebreke dreigden te blijven bij het nakomen van hun verplichtingen, door bemiddeling van de Reconstruc tion Finance Corp. voorschotten te ver strekken, teneinde deze in staat te stel len op den vervaldatum de rente te vol doen. Een belemmering der betalingen wanneer de hiervoor benoodigde bedra gen in den vorm van bank te goed aan wezig zijn, zou dan ook in directe te genstelling zijn met de tot dusverre ge volgde politiek, die gericht is op ver sterking van het vertrouwen. In het lgemeen is de stemming op de obligatiemarkt iets gunstiger geweest dan in de vorige week. Ook Duitsche fondsen waren wat beter, wat des te op merkelijker is, omdat de koers van de Mark niet onbelangrijk is gedaald, en wel in één dag van 59.15% tot 59.03, wat natuurlijk een uitvloeisel is van de verscherping der politieke verhoudingen in Duitschland. Nederlandsche staats fondsen en gemeente-leeningen waren goed prijshoudend. Op de aandeelenmarkt is de stroom van verkoopen tot staan gekomen, na dat de koersdaling aanvankelijk nog verdere vorderingen had gemaakt. Veel animo tot het aangaan van nieuwe en gagementen bestond er echter niet, en er is dan ook weinig omgegaan. Aandeelen Philips, die aan het einde der vorige week een vrij krachtig her stel hadden kunnen boeken, moesten dit weder prijs geven, waarna eenige verbetering intrad, die zich echter niet ten volle heeft kunnen handhaven. Unilevers bleven zich beneden pari bewegen en met koersschommelingen van enkele percenten bleef de grond stemming gedrukt, vermoedelijk in ver band met de onzekerheid over de posi tie van het concern in Duitschland, en de vrees, dat de regeering het hare er toe zal bijdragen, om den invloed van de buitenlandsche onderneming, die naar men weet een groot deel van de Duit sche margarine-industrie controleert, zooveel mogelijk te verminderen, Suikeraandeelen zijn niet belangrijk in koers veranderd, al maakte het een goeden indruk, dat de suikerprijzen te New-York zich hebben kunnen handha ven, terwijl ook de Nivas geregeld met verkoopen voortgaat. Sinds begin Janu ari werd ca. 470.000 ton suiker verkocht, waarbij er intusschen rekening mede moet worden gehouden, dat hierin 110,000 ton reeds vroeger verkochte sui ker van de oude „outsiders", de niet bij de Visp aangesloten fabrieken, was be grepen. Volgens de jongste raming zal de Ja- va-suikeroogst 1933 1.361.000 ton bedra gen. In overleg met de Indische regee ring zijn de suiker-aanplantplannen voor oogst 1934 zoodanig vastgesteld, dat de opbrengst van dezen oogst ca. 480.000 ton zal bedragen. De oorspronkelijke plantplannen gingen nog verder met de oogstbeperking. Vergeleken met den normalen oogst van ca. 3 millioen ton beteekent, ook de thans vastgestelde in krimping een minimale opbrengst. Of 't met de beperking beoogde doel, een her stel van het evenwicht tusschen vraag en aanbod, zal worden verkregen, hangt intusschen af van de verdere ontwikke ling van het verbruik, alsmede van den omvang der productie in andere gebie den. Rubberaandeelen waren aanvankelijk lager, doch later beter prijshoudend. Van tabaksaandeelen waren Senembah's lager, op minder gunstige verwachtin gen over de kwaliteit van dit jaar op de markt komende product. Later kon een deel van het koersverlies worden inge haald. Aandeelen Koninklijke Petroleum werden beïnvloed door het bericht, dat de besprekingen tusschen de internatio nale producenten over een verlenging van de te Parijs gesloten overeenkomst zouden zijn mislukt, wegens de ontevre denheid van de Roemeensche producen ten over de overproductie in Amerika. Dit bericht is later tegengesproken; de besprekingen worden blijkbaar nog voortgezet. Hierop konden Koninklijke eenigszins in koers aantrekken. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Ned. Ford 104—98—104%—102%. Philips Gem. Bez. 105%99%106 104%. Unilever 97%9893%95. Kon. Petr. 140%—133%—137—136%. A'dam Rubber 53%4952%. Ned. Scheepv. Unie 49%46%48%. Handelsv. „A'dam" 169%164%170. Deli Batavia Mij. 143%139%. Senembah Mij. 136121129%. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland meldt van den Rijkswater staat bericht te hebben ontvangen, dat de brug over de Oude Maas bij Spijke- nisse, wegens het uitvoeren van wer ken gesloten zal zijn op Dinsdag 7 Mrt. a.s. van des voormiddags 10 h 45 tot' 12 h 15 en overigens nog eenige malert op dien dag gedurende een kwartier. WESTKAPELLE. Donderdagavond vergaderde de afdeeling „Het Groene Kruis" alhier in het Evangelisatielokaal, onder voorzitterschap van den heer ds. W. Reus. Aanwezig waren 28 leden. Ingekomen wes een schrijven van de commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland, betreffende t.b.c. bestrijding, waarin de afdeelingen 't Groene en Wit Gele Vereenigingen herinnerd worden aan de nieuwe bepaling, die sedert 1 Januari 1931 getroffen is, ten opzichte van de subsidieering der t.b.c.-bestrij- ding, n.l. bij ministrieele beschikking van: Taak ten aanzien van de kinder- hygiëne. Gewezen werd ook, dat de inspec teur van de volksgezondheid zijn ver langen te kennen geeft, voor zoover nog niet geschied, dat het huisbezoek voor de kinderhygiëne met kracht ter hemd genomen wordt; ook werd gewezen op de cursussen tot opleiding van wijkver pleegsters voor het diploma bij de zui gelingenbescherming. De Voorzitter deelde mede, dat de vereeniging in dezen actief is, o.a. door de instelling van een consul tatiebureau voor zuigelingen alhier. Uit het jaarverslag 1932, door den secretaris in een geestig dichtmaat uit gebracht, bleek, dat het aantal leden met 16 is vermeerderd; 't bedraagt thans 540. Uitgeleend waren aan 193 personen 307 verplegingsartikelen. Aan on- en minvermogende leden waren verstrekt 467 liter melk, 36 eieren en 33 kilo vleesch. Aan 17 personen was voor ziekenver- voer uitgekeerd een bedrag van 109 en aan tegemoetkoming in ziekenhuis- verpleging 180. Uit het financieel verslag, bleek, dat de inkomsten met het goed slot 1931 bedroegen 1464 en de uitgaven 737. De inkomsten van de vereeniging „t. b.c. -bestrijding" bedroegen met het goed slot 1931 464 en de uitgaven 406. De Voorzitter deelde mede, dat uit den post ziekenhuisverpleging 175 voor bestraling onder de hoogtezon 50 is getrokken. Op voorstel van den voorzitter be sloot de vergadering als de uitkeering voor de bestraling minder is dan 50 dit te voegen bij 125 als tegemoetko ming bij ziekenhuisverpleging. Na eenige bespreking werd besloten den post ziekenvervoer te schrappen, in zoover dat 50 pCt. in de kosten tege moet gekomen wordt aan hen,, die geen lid zijn van de ver. „Ziekenhuisverple ging op Walcheren". Ook deed de penningmeester mededeeling, dat de in komsten van 15 personen met 542 be stralingen bedroegen 217; diverse uit gaven daarbij 196. Het nadeelig saldo 1931 bedroeg 196, het batig slot 1932 21, alzoo thans een nadeelig slot van 174. De Voorzitter bracht daarop den penningmeester dank voor zijn ac curaat beheer, en de rapport-commissie voor het nazien van de boeken en de kas. Uit het jaarverslag 1932 van de Ver. „T.b.c.-bestrijding" van zuster Traas bleek, dat in 1932 twee nieuwe gezinnen met 2 patiënten waren bijgekomen. On der toezicht stonden 16 gezinnen met 19 patiënten. Enkele verbeteringen werden in de woningen aangebracht. Uitzending van patiënten had niet plaats. In gebruik waren geregeld 8 lighallen, In 1932 had de zuster 153 huisbezoeken afgelegd, terwijl vele patiënten in den winter onder bestraling der hoogtezon zijn behandeld. Daarop verklaarden de heeren M. Dieleman en B. P. Baay op verzoek zich bereid als afgevaardigde en plaats- verv. afgevaardigde naar de alg. verga dering. Bij de rondvraag heeft een der leden de wenschelijkheid uitgesproken, dat 't aantal leden van de Vereeniging t.b.c.- bestrijding toenam, en dit te bereiken door bezoek. De Voorzitter was ook van mee ning, dat dit in de toekomst zeker noo- dig zal zijn, met het oog vooral op de mogelijkheid, dat de subsidie van het Rijk waarschijnlijk zal verminderen. De minimum-contributie werd vast gesteld op 50 cent per jaar. RAAD VAN 'S-GRAVENPOLDER 's-GRA VENPOLDER. Woensdagmid dag vergaderde de raad. Van het mini sterie van Binnenlandsche Zaken was berictit ontvangen, dat de gesubsidieer de werkverschaffing kan worden voort gezet voorloopig tot en met 25 Maart a.s. De burgemeester deelt mee, dat P. S. Verbeek de gemeentewoning gaat verlaten. Besloten werd burgemeester en Wethouders te machtigen om te trachten deze woning opnieuw te ver huren. Het bouwland der gemeente werd ver pacht aan de hoogste inschrijvers n.l. een perceel aan C. M. de Koster voor 40 per gemet en het andere aan C. de Jonge voorf 34.25 per gemet. Een schrijven van den directeur-ge neraal der posterijen betreffende ie ra dio-distributie werd in geheime verga dering behandeld. Vastgesteld werd een primitief kohier hondenbelasting voor 1933 met een ge tal van 53 honden tot een bedrag van i 159. Bij de rondvraag kwam de hooge kos ten ter sprake van de werkloosheids verzekering. Deze kosten worden voor 1932 geraamd op 700 en voor 1933 op 1100. /algemeen waren de ra*adsleden van gedachten, dat deze kosten op ien duur voor de gemeente ondragelijk zijn. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 3 Maart werden de volgende zaken behandeld: Ernstige mishandeling. P. R., 29 j., werkman te Boschkapelle, gedetineerd, werd verdacht dat hij op 15 Januari 1933 te Boschkapelle na rijp beraad en kalm overleg Cirillus Be- nedictus Mol zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht door hem met een dikke paal op zijn hoofd en tegen zijn arm te slaan, waardoor hij een hoofd wonde van 3 cm en een fractuur in den onderarm kreeg. Eisch vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. A. J. van der Weel bestreed de dagvaarding uitvoerig, de getuigenver klaringen zijn met elkaar in strijd. Spr. vroeg vrijspraak. Roekeloos rijden. M. H. de M„ 31 j., chauffeur te Mid delburg, werd verdacht dat hij op 30 November j.l. onder de gemeente St. Laurens met een door hem bestuurde auto grovelijk roekeloos en onvoorzichtig heeft gereden op den Openbaren Veer- schen weg zonder voldoende uit te kijken en er zich rekenschap van te ge ven dat ter rechterzijde van den weg Izak Goedbloed op dien weg aan het werk was en dezen heeft aangereden, waarbij deze zwaar lichamelijk letsel heeft bekomen en daaruit tijdelijke ver hindering van zijne werkzaamheden is ontstaan. Subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij alstoen de vrijheid en de veilig heid van het verkeer over dien weg heeft belemmerd en in gevaar gebracht. Eisch één maand hechtenis. Mr. J. H. M. Stieger uit Goes verde digde den verdachte en vroeg vrijspraak daar hij niet bewezen achtte, dat ver dachte roekeloos heeft gereden. Vakvereeniging benadeeld. KL M., 47 j., fabriekarbeider te Ar- nemuiden, werd beklaagd dat hij in 1932 te Vlissingen tusschen 4 Mei en 5 November 1932 als lid van den Alge- meenen Nederlandschen Metaalbewer- kersbond steun heeft getrokken, weke lijks 7.80, terwijl de inkomsten van de gezinsleden 15 per week bedroegen, hetgeen geschied is omdat hij het aan gifte formulier foutief heeft doen invul len, daar hij nog andere inkomsten uit eigendommen bezat. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. Geen zegels geplakt Th. A. S., 44 j,, kapper te Middelburg, werd ten laste gelegd dat hij in 1932 en 1933 opzettelijk heeft uitgelokt, door misbruik van gezag als patroon, Willem Acda op te dragen, terwijl hij in zijn dienst was, en verzekeringsplichtig op de rentekaart omstreeks December '32 in de vakken 1 tot en met 10 en om streeks Februai 1933 in de vakken 21 tot en met 35 te schrijven het woord „werkeloos", terwijl daarop zegels had den moeten worden geplakt. Verdachte door den President onder vraagd. ontkende de feiten. Getuige Roth, controleur bij den Raad van Arbeid te Middelburg zegt in deze zaak een onderzoek te hebben ingesteld, waarbij verdachte hem de feiten heeft er kend. Getuige Acda, nog in dienst van ver dachte verschijnt thans als getuige. De president maant dezen jongeman ernstig aan de waarheid te zeggen. Op een vraag van den President, zegt hij dat zijn loon bij verdachte f 1 per week was, wat later 1.50 werd. Hij is in dienst van verdachte sedert 8 Febr. 1932. 2 Februari jl. moest getuige's rente boekje waarin nog niet veel geplakt was met zegels aangevuld worden. Ten aan zien van verschillende vakken zou zijn patroon toen niet gezegd, hebben, „zet er maar werkloos" dan steek ik de gel den van de zegels in mijn zak en niemand steekt er zijn neus in. Getuige heeft dit eigen beweging gedaan. President: Kreeg je daar ook wat van? Getuige: Neen, mijnheer, doch later kreeg ik een gulden. De getuige Roth zegt nog dat de werk gever de zegels behoort te plakken, en wanneer de werknemer werkloos is moet deze dat zelf invullen. Aangezien de President aan de waar heidsliefde van getuige Acda meende te moeten twijfelen, werd deze in voorloo pig arrest genomen en schorste de Pre sident de behandeling der zaak tot des namiddags. Getuige daarna opnieuw gehoord kwam thans op zijn des morgens afge legde verklaring terug en zeide, dat zijn patroon hem herhaaldelijk gezegd had dat hij moest verklaren het renteboekje eigener beweging zoo te hebben inge vuld. Dat is evenwel niet waar, getuige had dit gedaan op last van zijn patroon, ofschoon hij wist dat hij daarmede ver keerd deed. Verdachte nader ondervraagd blijft er Geeft een behan wam de BttMbike, wil»» et Slee*'» Liiiatat MrheiMjfc uognmt. wedtr üieiihav dnjft het m ptjn er •tiel wtitcr pijn Mii nbraikt Zwie-i voer -pijnan. liugt.; »ied.) bij dat zijn bediende het boekje geheel vrijwillig heeft ingevuld. De Officier van Justitie zegt in zijn requisitoir, dat verdachte als patroon de daad van zijn bediende door het mis bruik maken van het gezag heeft uitge lokt. Hij vindt het buitengewoon erger lijk. Het is gebleken dat verdachte meer malen kwesties heeft met bedienden. Spr. eischt een gevangenisstraf van 4 maanden. De verdediger van verdachte mr. W. IC. Dieleman acht het openbaar ministe rie in dezen niet ontvankelijk daar in de beteekende dagvaarding niet een behoor lijke omschrijving van de ten laste ge legde valschheid in geschrifte voorkomt en verzocht de Rechtbank verdachte vrij te spreken. Onrechtmatig steun genoten. M. J. L„ 29 jaar, slagersknecht te Middelburg, werd ten laste gelegd, dat hij in Augs. en Sept. 1932 oplichting heeft gepleegd tegenover den directeur der Arbeidsbeurs H. P. Staal, door da gelijks te komen stempelen, en op sta ten zijn handteekenmg te zetten, en f 7 of 6.50 per week steun te ontvan gen, terwijl hij gedurende die weken resp. f 10, f 7.50, f 4, f 6.50 en f 7 heeft verdiend. Verdacht door den president onder vraagd, erkende de hem ten laste ge legde feiten te hebben gepleegd, er aan toevoegende dat zijn patroon hem be loofd had de zaak bij de Arbeidsbeurs te regelen. De Officier van Justitie achtte de ten- laste gelegde feiten bewezen en vindt deze ernstig. Hij is van meening dat te gen dergelijke feiten met kracht moet worden opgetreden. Hij eischt 1 maand gevangenisstraf. De verdedediger, van verdachte, mr. Stieger, is de meening toegedaan, dat hier verzachtende omstandigheden zijn. Verdachte gaat niet vrij uit, maar 't is toch verzachtend, daar zijn patroon de zaak in orde zou maken. Verdachte heeft een blanco strafregister en pleiter verzoekt de rechtbank een voorwaarde lijke straf op te leggen. Het geknoei in den bloembollenhandel. A. P. M., 27 jaar, bloemist te Sassen- heim werd ten laste gelegd dat hij om streeks Augustus en September 1931 in het arrondissement Middelburg, te za- men en in vereeniging met H. M. W. R. en E. H. een tweetal wissels wissels beeft vervalscht, n.l, één ten name van A. Janse te 's-Heer Arendskerke, groot 8950 (voor aval K. Dominicus) en één ten name van W. A. Smit te 's-Heer Arendskerke groot 800, geschiedende zulks om deze wissels als echte te ge- gebruiken, terwijl daardoor nadeel kon ontstaan. De landbouwers Janse en Smit te 's- Heer Arendskerke, gehoord als getui ge, verklaarden aan hen getoonde ter terechtzitting aanwezige wissels niet voor accept te hebben geteekend. Wel verklaarde Janse in '31 voor verdachte bloembollen te hebben geteeld, doch dat verdachte aangezien hij de daarbij aangegane voorwaarden niet was nage komen, geen recht op zijn geld had. Eenigen tijd nadien werd aan getuige door een deurwaarder een wissel gepre senteerd welke getuige evenwel niet had geteekend. De getuige K. Dominicus te Nieuw- dorp ontkende eveneens een van de ter zitting aanwezige wissels met zijn naam te hebben onderteekend, hoewel zijn naam daarop voorkomt. Verdachte door den president onder vraagd erkende de feiten. De Oficier van Justitie zegt in zijn requisitoir dat de feiten die verdachte heeft begaan en thans heeft bekend, ernstig zijn. De Rechtbank is voldoende ingelicht omtrent de feiten die zich in 1931 heb ben voorgedaan in Zeeland in verband met de knoeierijen in den bloembollen- handel en de daarmede in verband staan de zinken van een schip met een lading bloembollen. Spr. eischt een gevangenisstraf van 6 maanden, omdat hij hier een gevoelige straf op zijn plaats acht. De verdediger van verdachte mr. Van der Beeck Calkoen, advocaat te Dor drecht, zegt in zijn pleidooi dat het in derdaad waar is dat in 1931 veel ge knoeid is in den bloembollenhandel, doch de reden daarvan moeten worden ge zocht in de daling van de prijzen in dien handel. Vast staat ook volgens pleiter dat verdachte de accepten inderdaad heeft vervaardigd. Hem was door zijn patroon opgedragen bloembollen te ver koopen en hij moest accepten mede brengen. Pleiter komt het vreemd voor, dat de patroon van verdachte, Van Zan ten, geheel buiten deze zaak is gebleven Gebleken is elders dat de accepten door verdachte vervaardigd niet de minste waarde hebben en Van Zanten heeft dan ook de proces-kosten moeten betalen, doch dit wist hij vooruit. Verdachte heeft inderdaad de namen van Janse en Domi nicus op de wissels gezet doch hij heeft met hen geen contact meer kunnen krijgen, omdat hij inmiddels in hechtenis werd genomen en daarin geruimen tijd heeft verbleven. Pleiter noemt het dan ook een groote onvoorzichtigheid van verdachte. Hij verzoekt de Rechtbank verdachte voorwaardelijk te straffen ook al in verband met het lange voorarrest waarin hij heeft verbleven voor feiten waarvoor hij nooit is gestraft geweest. Overwegwachter voor de rechtbank. Op 23 Dec. j.l. werd op den spoorweg overgang bij het station Dedemsvaart 'n vrachtauto gegrepen door den sneltrein uit Groningen. De auto werd versplin terd en de beide inzittenden, G. J. T. en J. K. uit Dedemsvaart, werden op slag gedood. Oorzaak was het niet tijdig sluiten van de afsluitboomen. Hiervoor stond Donderdag voor de rechtbank terecht de 52-jarige overweg- wachter A. B. Gezien den onberispelij- ken levenswandel en de nauwgezette dienstvervulling gedurende twintig jaar aan dezen overweg, en den samenloop van omstandigheden, vroeg de officier van justitie 100 boete of 40 dagen hechtenis ondanks de zeer zware over treding en de nog zwaardere gevolgen. Een dokter die na aanrijding doorrijdt inplaats van de gewonden te helpen. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft terecht gestaan een arts te Apel doorn, die door de rechtbank te Leeu warden was veroordeeld tot 600 boete subs, een maand hechtenis wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Verd. had op 10 Juli 1932 met zijn auto onder Wijtgaard een in gehaalde auto geraakt, tengevolge waar van dit voertuig in een sloot terecht kwam en een der inzittenden zwaar li chamelijk letsel opliep, terwijl ook de andere inzittenden waren gewond. Ver dachte was daarna doorgereden, doch had zich later bij de politie te Leeuwar den gemeld. De procureur-generaad laakte Wet op treden van verdachte, die als arts Wulp had dienen te verleenen inplaats van door te rijden. Een boete achtte spr. niet op haar plaats. Hij eischte twee maanden gevangenisstraf met een jaar intrekking van het rijbewijs. Cand. H. Kraaij, te Utrecht, hoopt Zondag 2 April a.s. bij de Ned. Herv. Gemeente te St. A n n a 1 a n d, zijn in trede te doen, na bevestigd te zijn door ds. H. A. de Geus, van De Bilt (U.J In den ouderdom van 81 jaar is te Maassluis overleden ds. J. Vonk, voor zitter van het Blindengesticht „Barthi- meus" te Voorburg en voorzitter vam de Doofstommenstichting „Effatha" te^Dor- drecht. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ds. Vonk is in 1884 uit Hoorn te Maassluis gekomen. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. Langman te 's-Gravenhage is beroepen te De Lier. R,H.B,S,-club „Rhetorica" Charivarius (Nolst Trenité's) vertaling van Oscar Wilde's geestige satyre The importance of being Earnest, gecompri meerd tot „Ernst" zal ditmaal het stuk zijn, waarmee de Middelburgsche R.H.B.S.-club „Rhetorica" op haar jaar- lijksche uitvoering in den Schouwburg „naar buiten treedt", a.s. Vrijdag 10 Maart. Welbekend dit spel, althans van naam en faam, hier te lande een 20 jaar gele den geimporteerd (Eerst „De belangrijk heid van Ernst", later de Ernst van Ernst) van den fijnen Salon-filosoof. rijke dialogen, knerpend als de Virginia in vele Engelsche pijpen, voor wie nn heeft tot „vatten", en smaak tot proe- V<Een spel, dat zorg en ijver vereischt, die er dan ook volhandig aan is besteed. Dit ter aanbeveling - i - "r Onder Noordbroek (Gron.) wordt de watermolen van het waterschap „Waterkampen", een mooie spinnekop- windmolen, afgebroken. n;

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6