BEURS- EN WISSELKOERSEN. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. BIOSCOPEN. VERKEERSWEZEN P. T. T btURS i ribfimUlric i tH van Saterdag. Bij Pijn alm Mijnhardi's Poeders LANDBOUW. Middelburg: (Wettig gedeponeerd.) Goes. AFLOOP VERK00PINGEN. INGEZONDEN STUKKEN. CübttïaiUSitéuui ■tfniin AMSTERDAM, 4 Maart. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 81%—81%. Cert. N.W.S.-2% 68%—68%. O. Indië 22 1000-6 94%—93%. O. Indië 23 100-6 71%—71%. O. Indië 16 1000-5 95—95. O. Indië 26 1000-4% 90—90%. Denemarken Oblig. 1926-5 73%74%. Duitschl. 100-7 61%—62. Duitschl. 30 1000-5% 50%—52%. Amsterdam 1933-5 100 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 90%—90 Utrecht, prov. 1929-4% 102 in hoofd en ledematen, alsook bij Kies pijn en gevatte Koude, Rheumatische pijnen, Gr'ep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen U spoedig helpen Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. (Ingez. Med.) DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIëN. De houding der officieren. In een opzienbarende verklaring der Javabode blijkt dat duidelijke aanwij zingen thans reeds de conclusie veroor loven, dat het gedrag van de meeste of ficieren aan boord van „De Zeven Pro vinciën" den indruk vestigen, dat zij volkomen het hoofd hadden verloren, dan ïwel .de militaire eigenschappen, welke bij het uitbreken van de muiterij tot spontaan verzet hunnerzijds hadden kunnen leiden misten. Bij de onderlinge besprekingen na het uitbreken van de muiterij waren velen hunner tegen het aanwenden van pogin gen om zich weer van het schip meester te maken. Slechts enkelen hadden her haaldelijk plannen in die richting, doch de meerderheid niet. Van de vier aan boord zijnde officieren van De Zeven Provinciën waren drie officieren van de marinestoomvaartdienst der tweede klas se tegen verzet en slechts een officier van de marinestoomvaartdienst derde klasse voor een dergelijk verzet. Over het al gemeen zijn er uiterst weinig lichtpunten in het gedrag van de meeste officieren, zoodat het thans zeker is te achten, dat verscheidene hunner voor den krijgsraad zullen moeten verschijnen. Gebleken is, dat de tucht en de opvattingen van den dienst aan boord van „De Zeven Provin ciën" reeds geruimen tijd reeds alles te wenschen overlieten. Dit was het gevolg van het feit, dat het commando belang rijk tekort schoot, zoodat het schip het zwarte schaap van de marine werd ge noemd. De commandant van „De Zeven Pro vinciën", P. Eikenboom, valt ernstig te la ken. Hem zal in elk geval ontslag wor den verleend onafhankelijk van de vraag of hij al dan niet voor den krijgsraad zal moeten verschijnen. Voorts staat vast, dat de eerste officier van „De Zeven Provinciën", C. Meyer tegen de voor schriften tegelijk met den commandant naar de Sociëteit is gegaan. Dit, en de verwording van de dienstopvatting aan boord noemt het blad de eenige ver zachtende omstandigheid bij de uiterst treurige houding bij de meerderheid der officieren. DE FINANTIEELE TOESTAND IN DE VER. STATEN. De regeering heeft voor de geheele Ver. Staten een beursvacantie van drie dagen afgekondigd. Deze maatregel wordt gebaseerd op de ambtsaanvaar ding van den nieuwen president Roose velt. Naar verluidt is deze beursvacan tie niet afgekondigd ter voorbereiding van de opheffing van den gouden standaard, doch slechts ter verdediging van den dollar. Volgens officieele Japansche be richten hebben de Japansche troepen de hoofdstad van de provincie Jehol be zet. Van Chineesche zijde wordt dit te gengesproken. De Senaat van Paraguay heeft Vrij dag de oorlogsverklaring aan Bolivia goedgekeurd. Landarbeidersloonen West Zeeuwsch Vlaanderen. De voorzitter van de tarweorganisa- tie in W. Zeeuwsch Vlaanderen had deze week de vertegenwoordigers van de werkgeversbonden in het landbouwbe drijf in dat district en van de moderne chr. en r.-k. landarbeidersbonden uit- genoodigd voor een bespreking te Oostburg over het loonvraagstuk. Zeeuws. Hyp. B-5 100%100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 100100%. A Amsterd. Bank 104% C Rott. Bankver. 76 A Twentsche Bank 94 A Pref. Jurgens A 9191%. A De Schelde N.B. 37% A Ver. Papf. v. Gelder 52%52%. C Am. Car Foundry 77. C Am. Smelt Ref. 11%—11%. C Farbenind. I.G. 8587%. C U. States St. C. 24%— 26%. C North Am. Cy. 2020. A Born. Sum. H.M. 133 A Ned. Wol Mij. 53% A Singkep Tin M. 7473%. A J. C. Japan Ln. 33%34. A Rotterd. Lloyd 47% A S. M. Nederland 50% A Amst. Thee C.M. 32%33%. A Houth. Alberts 26 C Baltimore Ohio 8%8%. Hij deelde o m. mede, dat de minister van economische zaken en arbeid tegen over de besturen der tarwe organisa ties nadrukkelijk den wensch te kennen had gegeven, dat de landbouwers in overleg traden over de regeling der loo- nen. Uit de besprekingen bleek dat de werkgeversvertegenwoordigers dit jaar tot de afsluiting van een collectief con tract bereid waren, maar dat zij na 1 Mei a.s. loonsverlaging noodzakelijk achten. Van werknemerszijde werd de handhaving der loonen verlangd. Vol gende week zal opnieuw worden ge confereerd. (N.R.Crt.) A Southern Rlw. 4%4%, C Union Pac. Kr. 68—71, C InL. iNickel Cy. 6%7. A Koloniale Bank 56%57%. A N.l. fibk. 1000 52% 52%. C Ned. H. M. 1000 58%- 58%. A A>" Kunstz. U. 29%—29%-30. A v. Berkels Pat. 15%15%. C Caivé-Defft 53—55%. A C. Suiker Mpij. 16%16%. A Int. Viscose 18% A Ned. Ford A.M. 102%- A Philips Gem. B. 104%—107-105%.. C Unilever 94%97-95%, C Anaconda Cop. 5%6%-6. C Bethlehem St. 11%12%-12. A A.N.I.E.M.—N.B. 189%—194%. C A. Gas El. Cy. 1%1%. C Cities Serv. Cy. 22%-2%. A Kon. Petr. Mpij. 135139%-137%. C Contin, Oil Cy. 55, C Shell Union O.C. 4%4%-4%, A Holl. Amer. Lijn 2% A K,N. Stoomb. Mij. 14 Schandaaleolportage. De Amsterdamsche rechtbank behan delde Vrijdag de strafzaak tegien de be kende colportriece B. T. die terecht stond wegens smaad, subs, beleediging. Haar was ten laste gelegd, dat zij op 15 Nov. 1.1., opzettelijk de eer en goe den naam heeft aangetast van een al daar wonenden kapelaan. Toen deze op den Nieuwendijk ter hoogte van de Beurspassage liep had de vrouw, ter wijl zij anti-katholieke brochures te koop aanbood, beleedigingen aan het adres van de kapelaan geroepen. De vrouw, uitgedost in een zwart manches ter uniform, met leeren riemen, hield vol, dien dag noch eenige dagen daar voor of daarna op den Nieuwendijk ge weest te zijn. Zij had kiespijn, en „u be grijpt, edelachtbare, dan colporteer ik niet." Enkele getuigen a décharge kwamen dit bevestigen. Het is de derde keer, aldus de offi cier, cat deze vrouw in het beklaag denbankje zit. Spr. acht het uitgeslo ten, dat de kapelaan zich m de persoon van verdachte vergist. Deze verdachte heeft grovelijk mis bruik Gemaakt van het recht van vrij heid van drukpers. Gezien het feit, dat deze vrouw voor den derden keer hier terecht staat, dienen drastische maat regelen te worden genomen. Het O. M. vorderde wegens beleedi ging het maximum, n.l, drie maanden ge vangen is s traf De verdediger, mr. dr. Benno J. Stok vis meende, dat hier een vrijspraak moet volgen, daar z.i. het ten laste ge legde niet is oewezen. Verd. heeft haar alibi onomstooteïijk vastgesteld. PI. pro testeerde er tegen, dat de officier het wilde ~oen voorkomen, of de déchar- ge-verklaringen in elkaar waren gezet. Het is niet mijn gewoonte, aldus pl„ in mijn tienjarige rechtspraktijk, een alibi te construeeren. Officier: (valt spr. in de rede) „We spreken op het parket niet zonder re den van het systeem-Stokvis. U roept dan een stuk of tien getuigen a dé charge op Mr. Stokvis: „Daar protesteer ik te- rfen. Ik verzoek acte van de woorden van den OFicier. Ik zal een klacht bij den Minister van Justitie indienen". Pleiter zet hierop ziin pleidooi voort. Op grond van décharge-vejriklaringen A Ned. Scheepv. U. 47%49%-48%. A H.V. Amsterdam 168%—174%-172%. A Java Cult. Mij. 110115-114. A N.l. Suiker U. 6769%, A Poerworedjo S.O. 5% A Deli Batavia 138%—142%. C Deli Mij. 1000 118% A Senembah 128—128%-129. C Chicago Milw. 1%1%, A Amst. Rubb. C. 5354%-53. A Deli-Bat. Rubb. 20%—21. A Hessa Rubber 2121. A Serbadjadi S.R. 16%14%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 3 Mrt. 4 Mrt. Londen 8.52% 8.50 Berlijn 58.70 58.75 Parijs 9.76 9.76% Brussel 34.75 34.76% Zwitserland 48.32% 48.40 Kopenhagen 37.15 38.10 New-York 2,47%" drong pl. aan op vrijspraak, subs, vroeg pl. clementie in den vorm van een geldboete. Nadat verd. nog uitvoerig gelegen heid had gekregen voor het laatste woord, werd de uitspraak bepaald op 17 Maart a.s. 1 Maart herdacht de heer Arn. Snoep, brievenbesteller bij het Post- en Telegraafkantoor te Wemeldinge, den dag dat hij 30 jaar geleden was aan gesteld, Het heeft den jubilaris dien dag niet aan belangstelling ontbroken. Practisch lichtsignaal. De slaaprijtuigen van de „Mitropa" zijn sedert eenigen tijd voorzien van nieuwe lichtsignalen. -Wanneer de rei ziger in zijn coupé op de bel drukt, gaat in de gang boven de deur van zijn coupé een lamp aan. In den coupé zelf wordt tevens een ronde schijf met de woorden „Schaffnen kommt" verlicht De reiziger weet hierdoor, dat de con ducteur zijn roep heeft vernomen. Amsterdam tramt steeds minder. In het afgeloopen jaar ging het ver voer met de gemeentelijke trams en autobussen sterk achteruit. Per iraro werden 106.826.500 passagiers vervoerd tegen 127.565.900 in 1931 of 16.3 pet. min der; het vervoer met de bussen daalde nog iets sterker 9.664.900 personen te gen 11.913.700 in 1931 of 18.9 pet. min der. Van de 35.737.341 uitgegeven over- -Obl.markt- Aku - Philips -Obkmarkt- Amerika - Suiker - KoninkL - Schepen Markt - Mimen - - Tabak Ds. J. de Visser, f ELECTRO. Ein blonder Traum Lilian Harvey, Willy Fritsch, Willi Forst, ziehier drie namen waarvan de ge lukkige dragers een reputatie hebben hoog te houden. Een reputatie die ze ze ker verdienen, want op het gebied der Operettefilm heeft dit drietal, het zij ieder afzonderlijk, het zij te samen, zijn sporen verdiend. Van hun verschijning op het wite doek gaat een aanstekelijke vreugde uit. Met een vlot gebaar, een aardig lied en een zonnige lach, komen ze en overwinnen. In „Een blonde droom" hebben ze zonder twijfel een nieuw succes aan de vele voorafgaande toegevoegd, 't Is een droom, die voor twee werkelijkheid wordt en de derde een goed baantje be zorgt, wat óók z'n waarde heeft tegen woordig. Lilian Harvey speelt Jou-Jou, wier droom het is (alles droomt in dit filmspel) éénmaal een beroemd filmster te worden in Hollywood. Maardroo- men zijn bedrog, al hopen wij het voor de origineele Lilian niet, nu zij haar ge luk in dat Amerilcaansche filmparadijs is gaan zoeken. Maar hier danst, zingt en speelt Jou-Jou nog op ongeëvenaarde wijze en haar hart schommelt tusschen Willy I en Willy II. Haar conclusie is: I is trouw, II is vroolijk en elegant. Maar óók: I is glazenwasscher en II is gla- zenwasscher. Men ziet, de keuze is moei lijk. Standenverschil bestaat niet, en loopt het eens mis tusschen de twee Wil ly's, welnu op echt kameraadschappelijke wijze kloppen zij elkander eens af. Hadden zij in het Amerikaansche con sulaat Jou-Jou niet ontdekt, nóg zou den ze met spons en zeem hun ladders beklimmen. Nu trekt Jou-Jou echter bij hen in, zoowel in de wagon-woningen (van alle gemakken voorzien), als in bei der hart. Wanneer de film eindigt, is de droom ook uit. En hoe één der Willy's Jou-Jou veroverd wordt nu deze amusante en met aardige liedjes doorregen rolprent, op origineele wijze getoond. FLORA. Madchen zum heiraten Wilhelm Thiele zet ons hier weder een, in luchtig vroolijken trant gehou den en amuseerende film voor, die ons doet herinneren aan „De Privé-Secre- taresse. Ook nu weer Renate Müller, die met haar zonnig humeur en char mante verschijning als employée zoo elegant en beminnelijk deze film fasci neert. De stille liefde voor Robert, haar huishoudsterlijke zorgen simpel en met eenvoud getypeerd. Orde brengend bij het driemanschap: de drie broers, die al spoedig even bezorgd als hulpvaar dig zijn voor Gerda. Vroolijk opgewekt allen, behalve Robert (Herman Thimig). De aantrekkelijke rijke dwarrelt nog door zijn gedachten, en de blindheid voor Gerda's liefde doet de zorgzame Paul op list zinnen. Het vroolijke, amusante vooral ver zorgt Fritz Grünbaum als de huwelijks makelaar en de komiek Szöke Szakall een van de velen waarop de allen be kende schlager: „Ich möchte heiraten, heiraten, aber van toepassing is Deze laatste een heerenboer op zoek naar liefde, die in handen valt van den huwelijksmakelende Grünbaum. Kostelijke en vermakelijke tafereel tjes wanneer deze twee op het witte vlak verschijnen: de zakelijk moderne huwelijksmakelaar en de eischen stel lende, maar tenslotte gauw tevreden boer. Een van die echt Duitsche aange name en onderhoudende amusements films, met bekende schlagers en een vlotte geestige, tot in détails verzorg de intrigue. Men ga deze film zien, men zal zich kostelijk amuseeren. De verliefde firma. Greta zwiert opgewekt en vroolijk door deze film. Een bekoorlijke skyloop- ster en aardige telefoniste, die uitver koren wordt voor de film te gaan spe len. Lien Deyers is deze vroolijke Grete, aanbeden door de heele film-firma, hup pelend van den eenen firmant naar den ander. Hoe aardig speelt onze landgenoote deze rol. Een film, goed in dit program pas send. LANDBOUWBIQSCOOP. De ruiter van de doodsvallei. In deze film zien we Tom Mix nu niet eens als de geweldige paardrijder en re volver-held. \^el wordt er paard gere den en eenmaal, in het begin, geschoten, maar dan is het afgeloopen. En typee rend voor het verhaal is, dat Tom en zijn vijanden hun wapens in een afgrond wer pen en dat Toni, Toms beroemde paard zijn voornaamste rol in deze film onge- zadeld en zonder berijder speelt. De eigenlijke vijancT in deze geschiedenis, is de Doodsvallei, met haar gloeiend zand en verzengende temperatuur/waarin de drie cowboys, en een lieftallig meisje, zoekend naar goud, terecht gekomen zijn. Treffend is de strijd tegen dorst en waanzin geschilderd, en pakkend is ook de wijze waarop Tom's paard op redding uitgaat en daarna, vóór aan de troep weer naar zijn meester terugkeert Een bijzonder goede Tom Mix-film Cheri Bibf. Het twede hoofdnummer heeft een ge heel eigen karakter. De hoofdpersoon Cheri Bibi. is een cabaret-artist, een boeienkoning, en in het begin der ge schiedenis zien we grootsche staaltjes van zijn kunnen. Dan wordt Cheri Bibi verliefd op een aristocratische jongeda me, en door een samenloop van omstan digheden schijnt hij, kort daarop, de moordenaar van haar vader te zijn. Cheri Bibi weet echter uit de gevangenis te ontvluchten, geeft zich eenigen tijd voor den inmiddels overleden echtgenoot van zijn geliefde uit, en weet tenslotte onschuld te bewijzen. Het meesterlijke spel van alle artisten, en vooral van Leila Hyams, Lewis Stone en John Gilbert, maakt deze film tot een emotioneel spel van hoog gehalte. Met de altijd aantrekkelijke journaals een prima programma! CINEMA „SLOT OSTENDE". De koning van Chicago. In een kleine, bescheiden woning in de 49e straat woont de familie O. Farrell, vader, moeder en drie zoons: John, de dokter, Jimmy, de rechercheur, en Den nis de.dranksmokkelaar. We behoe ven wel niet te melden, dat het tenslot te tusschen de drie jongemannen, on danks dat ze van elkaar houden, tot een catastrophe moest komen. Jimmy zou slachtoffer zijn, maar Dennis offert zich voor zijn broer op en valt tenslotte door de kogels van zijn eigen mannen. Alleen de ouders van Dennis zullen nooit weten, wat hun geliefde zoon eigenlijk was Een belangwekkende geschiedenis uit het Amerikaansche dranksmokkelaarsle ven Studentenlied uit Heidelberg. De Duitsche millionair. Miller, thans Amerikaan, is zijn studententijd nog niet vergeten en ook zijn dochter Elinor stuurt hij naar Heidelberg om haar op voeding te voltooien. Maar mogelijk is Heidelberg nog dwazer, geworden, dan het in zijn jeugd was, want zijn dochter komt in de eene moeilijke positie na de andere en wordt er zelfs ernstig verliefd Zooals zich begrijpen laat, zijn die moei lijke positie meestal van vermakelijk ge halte, maar tenslotte dreigt, de geschie denis, door een duel, toch een tragisch einde te nemen. Doch gelukkig omvaren Elinor en Robert ook deze klip en we verlaten hen, als ze vol geluk onder Hei delbergs groene boomen wandelen. Een vlotte, geestige geschiedenis, met ster ren als Betty Buro, Willy Forst, Hans Brausewetter, en Ida Wüst in de hoofd rollen. Een aantrekkelijk bijprogramma vult den avond. stapkaartjes werd in 3.880.014 gevallen de 2e rit niet gebruikt (1931 in 4.861.356 van de 35.593.786 gevallen). In het 4e kwartaal was de achteruit gang iets minder sterk; vervoer pei tram 26.421.085 personen of 13.6 pet minder dan in het 4e kwartaal 1931 150.573.072); per bus 2.399.854 of 15.7 pet. minder (2.845.253). Ind. Stoomvaartlijnen. Sibajak, Rott. n. Batavia 3 (1 n,«,J var Viarseille. Chr, Huygens (thuisreis) 3 va® Port Said. Donderdag heeft notaris Matthijs voor den heer M. Heijboer en mej. P. C. Heijboer en kinderen te Wisseaker- k e verkocht: Perceel 1, 'n landbouwschuur en erf. groot 3 a 70 ca. Kooper A. Heijboer voor 1605. Perceelen 2 tot en met 5, bestaande uit bouwland in den Vlietepolder, groot 3 gemet 255 roeden. Kooper M. Heij boer voor 2295, Perceel 6 en 7 gecombineerd, groot z gemet 65 roeden, in den Thoornpolder, Kooper M. Heijboer voor 1290. De koopers wonen allen te Wissen- kerke. HET GEZAG IN DE NEDERLANDEN OF VAN SCHOOL TOT KRUIDENIERS WINKEL. Niet om de eer te inkasseren van te zijn „de vaardig ter penne openbare", maar uit de behoefte de openbare school immer te verdedigen tegen aanvallen, al zijn ze ook van verdacht allooi, gaat hier een wederwoord aan Jan Kousemaker. Natuurlijk draag ik geen verantwoording voor het artiekel van de Plattelandsbo venmeester. De vergelijking kan mij niet zo bekoren. Veel waarheden, daarin ver kondigd, zou ik echter wel voor mijn re kening kunnen nemen. Ontdaan van de franje beweert K.: Het loopt met de overlopers zo'n vaart niet. Men moet wel een vreemdeling in Je ruzalem zijn, om dit te durven beweren. Ik stel daartegenover: Het biezonder onderwijs pa- rasieteert op de overlopers. Bij de aanvaarding van de pasifikatie in 1920 door alle partijen is de biezondere school door de linkerzijde aanvaard als zuivere prinsipe-school. Wanneer dus overtuigd Kristelike mensen hun kinde ren naar de biezondere school zenden, past daartegen onzerzijds geen protest. Als men echter in een omgeving bekend is en weet, welke kinderen naar ae bie zondere school gaan, dan haalt men de schouders vaak op- Hoeveel leerlingen herbergt het biezonder onderwijs van ouders, die geen lid van de schoolver eniging zijn? K. is nog jong, heeft nog weinig school strijd meegestreden. Daarom kan roer

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2