BEURS- EN WISSELKOERSEN. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. BEURSiHERMOtttt ER va» Vrijdag. LAATSTE BERICHTEN. FINANCIEELE BERICHTEN. KUNST ER WETENSCHAP. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. ZUID-BEVELAND. SDHOUWEN-DUIVELAND. 2ESUWSCH-VLAANDEREN W.D. VIISSÏNGEH. WALCHEREN. MIDDELBURG. AMSTERDAM, 3 Maart Het eerste getal is de vorige notee- fing, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 80 81 Cert. IN.'W .8.-2% 68%—68%. O. Indië doll. 1000-6 94%—94%. O. Indië 23 100-6 71—71%. O. Indië 16 1000-5 94%—95. O. Indië 26 1000-4 89%—90%. Denemarken Oblig. 1926-574%73%. Duitschl. 100-7 60—61%. Duitschl. 30 1000-5 49—50%. Amsterdam 1933-5 100100. 's-Gravenhage 19294-% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 91%—90% Utrecht prov. 1929-4% 101%102. Zeeuws, Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 100 A Amsterd. Bank 106104%. C Rott. Bankver. 77 A Twentsche Bank 94 A Pref Jurgens A 91%91. A De Schelde N.B. 37% A Ver. Papf. v. Gelder 53%52%. C Am. Car Foundry 77. C Am. Smelt Ref. 1211%, C Farbenind. I.G. 83%85. C U. States St. C. 25%—24%. C North Am. Cy. 20%20. A Born. Sum. H.M. 132%133. A Ned. Wol Mij. 53% A Singkep Tin M. 73%74. A J. C. Japan Ln. 33%v A Rotterd. Lloyd 4747%. A S. M. Nederland 50%50%. A Amst. Thee C.M. 32%—32%. A Houth. Alberts 26 C Baltimore en Ohio 9%8%. de het 3e deel van de film, waarna de heer P. Vader als vice-voorzitter der plaatselijke commissie met dank aan allen, in het bijzonder aan de heeren Bierman en Laernoes de bijeenkomst sloot. KRUININGEN. Woensdagavond vier de het jeugdkoor „Excelsior" haar jaar feest onder leiding van haar voorzitter W. de Back, welke een hartelijk wel komstwoord en overzicht gaf in rijm. Een zestal zangnummers werden onder leiding van haar directeur M. v. d. Berge keurig uitgevoerd. Twee samenspraken: „Een mensch moet toch wat hebben", en „Zangles" wisselden af met het gebaren spel „De Vier Jaargetijden" en het hoor spel: „Barmhartigheid". Uitreiking onderscheiding. KRUININGEN. Donderdag had ten ge meentehuize de uitreiking plaats van de zilveren medaille verbonden aan de Oranje Nassau orde aan den heer J, de Nooier die de vorige week 40 jaar ge meenteambtenaar was alhier, doch in die dagen licht ongesteld was. In tegenwoor digheid van de beide wethouders en alle gemeente ambtenaren sprak burgemees ter De Mul den gedecoreerde in harte lijke bewoordingen toe, en roemde hem als een ijverig, trouw en plichtvol ambte naar, gedurende ruim 30 jaar als veld wachter, en *10 jaar nu als gemeente ontvanger. De heer De Nooier dankte den burgemeester voor de Koninklijke onderscheiding en de gemeente en de ambtenaren voor hun stoffelijke blijken van waardeering. Op de aanbeveling voor tijd. wa terbouwkundig opzichter bij het water schap „Schouwen" zijn geplaatst: 1, C. Aleman te Zierikzee; 2. H. Heijt, Jr., te Maastricht; 3. A. J. de Wit te Hans- weert. BROUWERSHAVEN. Wegens de slechte financieele uitkomsten der land bouwbedrijven heeft de Raad dezer ge meente besloten aan de pachters van gemeentegronden over het jaar 1931- 32 een pachtverminderinjg toe te staan voor zoover die pachten meer dan 25 cent per Schouwsche roede bedragen. Wegens te geringe deelname aan de eventueel te houden ontwikkelingscur sussen voor werklooze arbeiders heeft de Raad dezer gemeente besloten niet tot de oprichting over te gaan. BURGH. Woensdagavond j.l. hield de afdeeling „HaamstedeBurgh" van den Vrijheidsbond een algemeene leden vergadering. Bij de opening wijdde de voorzitter, de heer C. Blom waardeeren- de woorden aan de nagedachtenis van den heer A. v. d. Weijde en het be stuurslid den heer J. Fokker. De heer A. v. Zuijen bracht uitvoerig slag uit van de vergaderingen te Mid delburg. Daarna volgden besprekingen omtrent de propaganda voor de aan staande Kamerverkiezing. Besloten werd de propaganda van het Hoofdbestuur en de Centrale Zierikzee financieel te steunen. Getracht zal wor den de heer Bommel v. Vloten als spre ker voor de afdeeling te krijgen. Als bestuurslid (vac. J. Fokker), be noemde de vergadering, den heer P. I. Vis. AARDENBURG. Naar men ons me dedeelt, zal door particulieren in de voormalige werkplaatsen der gasfa briek, een openbaar slachthuis geves tigd worden. De veearts heeft reeds aanwijzingen gegeven, welke verande ringen en inrichtingen moeten worden aangebracht. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 19 tot en met 25 Februari in de provin cie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea: Arnemuiden 1. Roodvonk Kracbendijke J. M. Houterman had uitgereikt, draai- 1, O. en W. Souburg 2 (w.o. één het 2e Strooband, speelde achttien partijen, waarvan hij er 14 won. De heeren Meu- lenberg, Hygelaar en van Iren wonnen hun partij, terwijl de heer Fiierenburg remise maakte. Voor dezen wedstrijd was veel belangstelling van de zijde der werkloozen. Ruiten stukgereden. Hedenmorgen hebben enkele ruiten alhier het moeten ontgelden. Eerst zijn een viertal kleinere van een huis op de Pottenmarkt getroffen door een achter uit rijdenden auto, later kwam een auto langzaam uit de St. Janstraat de Lange Delft inrijden en raakte met een achter spatbord maar even een daarstaande handkar met petroleum aan, deze wa gen zwaaide om en reed op de groote spiegelruit van het magazijn „Nieuw Engeland" in, die geheel vernield is. De ruit was verzekerd. Vreemdelingenverkeer. In de gisterenavond gehouden be stuursvergadering van de V.V.V. is be sloten voor f 25 deel te nemen in het garantiefonds voor de Zeeuwsche Luchtlijn. Tevens werden besprekingen gevoerd omtrent de uitgave van een moderne folder, welke zich reeds in vergevor derden staat van voorbereiding bevindt. Zij zal eerst in het Nederlandsch worden uitgegeven mede in verband met het congres van de A.N.V.V.V. dat dezen zomer in Vlissingen bijeenkomt en daarna in andere talen. Brandje, Hedenmorgen is de brandweer geal- meerd voor een brand in een stal in de Pluimstraat, waar van hooibroei de oor zaak was. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt heeft door 't ge sloten houden van den stal de brand gelocaliseerd en het uitslaan der vlam men voorkomen, DOMBURG. Vanwege Jï Ned. Chr. Radiovereeniging werd Woensdagavond in de zaal van het hotel „Wilhelmina" een filmavond „De klokken luiden" ver toond. De beide predikanten ds. Queré en ds Visser verleenden hierbij hunne medewerking. Deze interessante film, die, tamelijk veel belangstelling had, viel zeer in den smaak der aanwezigen. SINT LAURENS. Donderdagavond vergaderde de afdéeling van den Bijz. Vrijw. Landsorm. Burgemeester Van 't Hoff opende als voorzitter van de plaatselijke commis sie de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom^ tot de leden, over ste Bierman, den heer P. G. Laernoes en de genoodigden. Wijzende op het groote belang dezer instelling en de vooraanstaande plaats welke de B.V.L. bij het Nederlandsche volk inneemt, dat waardeert, dat een 76000 mannen zich willen scharen achter het wettig gezag, vestigde hij de aandacht op het gewicht van het zich voor dezen dienst beschikbaar stellen, vooral in dezen tijd nu men niet ontziet, zich tegen dit ge zag te verzetten. Hij wekte de leden op trouw te blijven, ook wanneer, wat God verhoede, daadwerkelijk zou moeten worden opgetreden. Staande werden daarna twee coupletten van het Wilhel mus gezongen. Overste Bierman gaf hierna een kor te inleiding op de film betrekking heb bende op het Koninklijk Huis. De heer Laernoes, het woord verkrijgende gaf een overzicht van het leven en sterven van Prins Willem van Oranje, wiens 400e geboortedag volgende maand zal worden herdacht en wees op de over eenkomst tusschen wat deze voor ons volk heeft gedaan, door goed en bloed over te hebben voor de vrijheid van Nederland en den Bijz. Vrijw. Landsorm, die zich ook verbonden hebben om zich zoo noodig te geven voor Koningin en vaderland. Overste Bierman wekte in een be zielende rede op tot aansluiting bij den B.V.L. en legde er den nadruk op, dat de plaatselijke commissies toch vooral hebben toe te zien, dat geen onge- wenschte elementen toetreden. Nadat hij eenige brevetten als scherpschutter en één brevet als koningsschutter aan geval in één gezin). Terneuzen 1, Vlis singen 1, Wolphaartsdijk 1. Het aantal sterfgevallen aan influenza, bronchitis en pneumonie in de 46 ge meenten des lands met meer dan 20.000 zielen, welke op 1 Januari 1932 een be volking van 3.928.542 inwoners omvat ten, gedurende genoemde week bedra gen: aan influenza 26, aan bronchitis acuta, chronica) 13, aan bronchopneu monia (capillaire bronchitis 55, aan fo- baire pneumonie (croupeuze pneumonie) 12 en aan pneumonie zonder meer 29, totaal 109. Bij het agentschap der arbeidsbe middeling te Ellewoutsdijk ston den eind Febr, ingeschreven 21 werk loozen, waarvan 18 waren tewerkge steld bij de werkverschaffing (verbete ring weg Driewegen-Ellewoutsdijk). Tot ontvanger-griffier van den Oud Papeschorpolder te Westdorpe is benoemd de heer G. J. van Acker te Axel. Te Sluis is tegen verschillende inwoners bekeuring ingesteld wegens het in bezit hebben van ongemerkte varkens boven de tien kilo. Te K a p e 11 e-Biezelinge werd gisterenavond een afdeeling opgericht van den Chr. Boeren en Tuindersbond. A Souther Rlw. 54%. C Uunion Pac. Rr. 67%68. C Int. Nickel Cy. 7%7%. A Koloniale Bank 5756%, A N.I. Hbk. 1000 51%—52%, C Ned. H. M. 1000 58%—58%. A Alg. Kunstz. U. 29%29%-%. A v. Berkels Pat. 16%15%. C Calvé-Delft 52%53. A C. Suiker Mpij 16%16%. A Int. Viscose 18% A Ned. Ford A.M. 103%—101%-03. A Philips Gem. B. 105—103%-05%. C Unilever 9594-95%, C Anaconda Cop. 5%5%-5%. C Bethlehem St. 1211%. A A.N.I.E.M.—N.B. 192%—189%. C A. Gas El. Cy. 1% C Cities Serv. Cy. 2%2. A Kon. Petr. Mpij. 136%134-136. C Contin. Oil Cy. 5%5-5%. s C Shell Union O.C. 4%4%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 14 A Ned. Scheepv. U. 48%47%-48%. A H.V. Amsterdam 170%167%-70. A Java Cu t. Mij. 113108%. A N.I. Suiker U. 7067. A. roerworedjo S.Ü. 5% A Deli Batavia 139%138-39%, C Deli Mij. 1000 120—119%-18. A Senembah 129%128. C Chicago Milw. 1%1%, A Amst. Rubb. C. 52%—52%-53%. A Deli-Bat. Rubb. 21%—20%. A Hessa Rubber 21%21. A Serbadjadi S.R. 16% Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 2 Mrt. 3 Mrt. Londen 8.45% 8.52% Berlijn 58.80 58.70 Parijs 9.76 9.76 Brussel 34.75 34.75 Zwitserland 48.25 48.32% Kopenhagen 37.80 37.15 New-York 2.47% 2.47% School in Ned. Oost-Indië, afkomstig van Rauwerd. Mr. P. W. Kamphaisen hoogleeraar. Naar de Msb. uit Arnhem verneemt is mr. P. W. Kamphuisen, secretaris van de directie der Algemeene Kunstzijde Unie benoemd tot hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, in de vacature ontstaan door het overlijden van prof. mr. dr. J. van der Grinten, die staatsrecht en administratief recht do ceerde. De heer Kamphuisen zal naar het blad mededeelt vermoedelijk reeds in April zijn colleges aan de R. K. Univer siteit aanvangen. Mr. P. W. Kamphui sen werd 6 Maart 1897 te Gouda gebo ren. In 1922 promoveerde hij te Leiden cum laude op een proefschrift: „De co dificatiegedachte in het Romijnsche Recht." Weldra werd mr. Kamphuisen nu be noemd tot secretaris van het Interna tionaal Intermediaire Instituut te 's- Gravenhage. Daarna was hij gedurende vijf jaar als advocaat en procureur werkzaam te Middelburg. Vijf jaar geleden werd bij verbonden aan het kunstzijdebedrijf, eerst als adjunct-secre taris, later als secretaris der directie. Aku -0KI ""arkt— Philips - - Tabak - Amerika Rubber Young Markt - Industrie - Unilever - Suiker - Koninkl. - Schepen Mijnen (Wettig gedeponeerd.) :HET BEHOUD VAN UW HAAR! U wenscht Uw mooie glanzende haartooi te be houden en toch steeds een ele gante soepele golving daarin Welnu een Per manente golf Eugène biedt U dit, maar eischt dan ook van Uwen kapper dat hij de origineele sachets Eugène gebruikt. Tegen inzending van dezen bon als druk werk zenden wij U gratis onze geillustr, brochure No. 18 „Blijvende Haargolving" Eugène, Parkstraat 12, Den Haag. Afzendster straatte (Ingez. Med.) Tentoonstelling in Oostburg. De afdeeling W.Z.-Vlaanderen van het Alg, Ned. Verbond organiseert in de Beurs te Oostburg een tentoon stelling van de werken van den beken den in Middelburg wonenden schilder, Reimond Kimpe. De Tentoonstelling is Zaterdag, Zon dag en Maandag geopend. Zaterdagmiddag wordt een pianocon cert gegeven door den Vlaamschen Toondichter Wattelet, met een program ma van Scarlatti, Mozart, Schubert Beethoven, Chopin, Debussy en eigen werk. Andreas Lang, f In den ouderdom van 71 jaar is dezer dagen in Oberammergau overleden An dreas Lang, die de Petrus-figuur vertolk te in het passiespel in 1910 en in 1922 en die in 1930 nog de rol vervulde van Simon van Bethanië. Bergpoort en Heerepoort uit het Rijks museum terug naar Deventer en Groningen. Op uitnoodiging van de Rijkscommis sie voor Monumentenzorg zijn te De venter besprekingen gehouden over de plaatsing van de Bergpoort, die zich thans in het Rijksmuseum te Amster dam bevindt, op een daarvoor geschikte plek te Deventer. Naar de „Maasb." verneemt is het re sultaat dezer besprekingen, dat een 3- tal punten de speciale aandacht heeft der Rijkscommissie. De leden der Poort commissie zijn ervan overtuigd, dat de overbrenging van de Bergpoort naar Deventer binnen niet al te langen tijd kan Geschieden, Naar het blad verder verneemt zou de overbrenging van de Heerepoort naar Groningen reeds verzekerd zijn. Bij het Woensdag j.l, gehouden examen (medisch gedeelte) vanwege den Nederlandschen bond tot het red den van drenkelingen, welk examen werd afgenomen door de artsen mevr. Weijl en D. N. v. Gelderen, slaagden te Middelburg voor het diploma A: mej. B. Kooman en de heeren P. Koo- man en H. J. Weezepoel; voor het diploma B: de heeren P. A Bouwense, C. Polderman en A. Watte te Grijpskerke; voor het diploma C: de heer C. Jon- gepier, terwijl de heer J. de Pagter, slaagde voor B en C. Benoemd tot hoofd der bijzondere neutrale school te R i 11 a n d-B a t h de eer A. van der Hem, laatstelijk hoofd eener openbare Hollandsch-Inlandsche Hedenmiddag had op den hoek van het Hofplein en de Noordstraat een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijdster. Om erger te voorko men reed de autobestuurder op de stoep van een woning aan en vernielde daar een der palen. De auto en het rij wiel zijn beschadigd, de wielrijdster niet ernstig verwond. GROEDE. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school B te Biervliet (Driewegen) is be noemd, mevr. A. J. den Brabander Jansen van Rosendaal, wachtgeldster te Groede. DIEFSTAL AANGETEEKENDEN BRIEF. Een ambtenaar van het hoofdpost- cantoor te Den Haag heeft bij de po litie aangifte gedaan van vermoedelij- ken diefstal van een aanjjjeteekenden jrief inhoudende 1635 aan bankpapier en drie coupons verzonden van Den Haag naar Amsterdam. De brief, welke zonder aangegeven waarde was verzon den, moet in het hoofdpostkantoor in Den Haag op nofcmale wijze zijn be handeld, zoodat de verdwijning waar schijnlijk onderweg of bij aankomst te Amsterdam is geschied. De crisiszuivelcentrale maakt be kend dat voor de week van 5 tot 11 Maart de prijs van het crisisbotermerk op 95 cent per kg en van de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter op 85 cent per kg is vastgesteld. Aan de Leidsche Universiteit zijn bevorderd tot arts de heeren J. F. Leen- houts, te K r a b b e n d ij k e, en J. J, Gel derblom, te 's H. Arendskerke. In aansluiting op het bericht inzake oproeping van dienstplichtigen der zee macht in Ned. Indië wordt medegedeeld, dat deze oproeping niet voor hier te lan de vertoevende dienstplichtigen geldt Generaal Nobile, oud-commandant van het Italiaansche luchtschip „Italia" die reeds geruimen tijd in de Sowjet- Unie vertoeft als deelnemer aan het in ternationaal Pooljaar en technisch ad viseur bij den bouw van luchtschepen is ernstig ziek. Vrijdag heeft de rijks-radiocon troledienst een clandestienen zender in beslag genomen ten huize van een be woner van de Stadhouderslaan te D e n Haag. De Amerikaansche ambassadeur te Tokio, Grews, heeft zijn functie neerge legd. De Bankcrisis in de Ver. Staten breidt zich met den dag verder uit Thans zijn in 21 Amerikaansche staten moratoria of beperkende bepalingen voor de Banken uitgevaardigd. In de verslagen der Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden te Mid delburg komt een klacht naar voren over het verminderde kerkbezoek, zoo wel door oud als jong. Verbetering daar in noemt het verslag alleszins gewenscht. Voorts blijkt, dat de catechisaties zich in blijvenden groei mochten verheugen, terwijl het jeugdwerk in zijn geheelen omvang reden tot tevredenheid gaf. De Zondagsschool, de jongste spruit der Vereeniging, y,mocht zich in groeiende oelangsteding blijven verheugen. Ds. O. D. Bleeker, hoopt Zondag middag 2 April afscheid te nemen van de Evang. Luth. kerk te Edam. Zijn ver trek naar Ned.-Indië 'zal einde April plaats vinden. Hooger beroep, G. P. G. te Middelburg heeit hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Middel burg van 22 Febr. j.l. waarbij hij we gens de overtreding een fruitwinkel ge opend hebben gedurende den Zondag na des middags 12 uur, is veroordeeld tot 5 b. s. 5 d. h. Het Gerechtshof te Arnhem heeft in hooger beroep uitspraak ge daan in de zaak tegen den oud-O-I. militair te Putten, die op 25 Oct. van t vorige jaar zijn 80-jarigen mede-kost ganger met een dolk doodelijk had ver wond, en hem conrorm den eisch van den proc. generaal veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Verd. was door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De Amsterdamsche rechtbank heeft veroordeeld een 55-jarige los- werkman wegens diefstal van een dek zeil tot vier maanden gevangenisstraf. Het was de twee-en-der,tigste maal, dat deze verdachte werd veroordeeld. Hij heeft reeds zes-en-dertig jaar van zijn leven binnen de gevangenismuren doorgebracht. Op verzoek van eenige fotögjrafen uit Apeldoorn is in die gemeente een verordening ingevoerd, houdende dat fotografische ateliers op Zondag geslo ten moeten zijn. G. J. V., fotograaf te Apeldoorn, had zich gisteren wefens overtreding 'van deze verordening voor het kantonge recht te verantwoorden. Verd. bekende. Het bleek dat zijn atelier niet als een gedeelte van een winkel kan worden beschouwd. Eisch en vonnis: ontslag van rechts vervolging, omdat de verordening strij dig geacht wordt met de arbeidswet en het werktijdenbesluit. Kamper Bank. Volgens de eerste uitdeelingslijst in het faillissement der N.V. Kamper Bank te Kampen zal binnenkort nevens het volle bedrag der pref. vorderingen, 30 pet. der vorderingen der concurrente credi teuren worden uitgekeerd.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2