m RECHTZAKEN. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. GEMENG0 NIEUWS. i ^,^ayag)~ ma. DE STERRENHEMEL 1—8 MAART 1933 20 b MT ZUID Stand uit het kanton Tholen, die sinds 1923 berusten bij de rechtbank te Bre da, zijn opgevraagd. De Algemeene Rijksarchivaris droeg een aantal Van Citterspapieren aan den Rijksarchivaris in Zeeland over. Eén gedeelte behoorde tot eene verzame ling stukken, afkomstig vein de familie Van Citters, welke in 1876 door het Rijksarchief te 's-Gravenhage werd ver worven, en vulde de reeds te Middel burg bewaarde collectie Verheye vem Citters op welkome wijze aan. Het an dere gedeelte is afkomstig van den Zeeuwschen raadpensionaris W. A. van Citters. Thans volgde het de beschei den, die, als bijzonder betrekking heb bend op de provincie Zeeland, in 1881, resp. 1899, reeds waren afgestaan aan het Rijksarchief te Middelburg. De gemeenten Brouwershaven en Sluis leverden de kerkelijke registers eindelijk in. In Januari is het archief van het Be stuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen over genomen en de volontair mr. Le Mair heeft het geordend en be schreven. Door bemiddeling van den Rijksar chivaris te Haarlem schonk jhr. B. de Jonge van Campensnieuwland te Bloe- mendaal eene verzameling stukken be treffende de heerlijkheid Campens nieuwland. Toen dr. A. Greebe het archief be kocht in verband met zijne studiën over over de kloosters der Cisterciënsers, vond hij geene stukken over de abdij Ter Hagen in Axelatóbacht. Om in dit gebrek zoo goed mogelijk te voorzien, zond dr. Greebe namens den abt van het Benedictijnerklooster te Achel la ter een afscrift van eene verhandeling over dat nonnenklooster welke niet in den handel was. Door bemiddeling van den heer C. Hollestelle te Tholen ontving hij van het bestuur der gemeente Sint Maar tensdijk eene rekening van die gemeen te, 18021803, en twee rekeningen van den rentmeester der domeinen in het rentambt Tholen, 1681 en 1696. Na het overlijden van jhr. mr. J. A. de Jonge was jhr. mr. B. C. de Jonge te Voorst naastrechthebbende gewor den ten opzichte van het huisarchief der familie. Toen de heer De Jonge werd benoemd tot Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch Oost-Indië is de vroeger gemaakte overeenkomst be krachtigd en het archief op zijne tegen woordige plaats in bewaring gelaten. Een Koninklijk Besluit gelastte het overbrengen van het archief van den Rijkswaterstaat tot 1 April 1849 naar de Rijksarchiefbewaarplaatsen. Daar de schatting der hiervoor benoodigde ruimte niet minder dan 70 a 80 strek kende meter bedroeg, waardoor de laat ste geschikte ruimte zou worden verbruikt, is voorloopig van de over name afgezien en- besloten, in overleg met den Hoofdingenieur-Directeur, in het nieuwe jaar te trachten verlenging van den termijn te verkrijgen. Mevrouw de douairière I. Snouck Hurgronje, geb. Van der Bilt, bood eene omvangrijke verzameling stukken aan, afkomstig van wijlen den heer mr. F, N. van der Bilt, in leven advocaat en pro cureur te Middelburg. Het bestuur der gemeente Hulst ver zocht de oude rechterlijke en notarieele archieven, alsmede de oude kerkelijke registers in bewaring te mogen ontvan gen. Het gevraagde rapport van den Districtsbouwkundige luidde bevredi gend; de noodige machtiging werd ver kregen en de bedoelde stukken zijn daarop overgedragen, Onderzoekingeii, ingesteljl door de bezoekers van het ai chief -betroffen de volgende onderwerpen: geschiedenis van Nieuw-en-St.-Joosland; graaf Dirk VII; toponymie van Walcheren; geschie denis van Zeeland in de 13de en 14de eeuw; kaarten van Arnemuiden; Min derbroeders te Middelburg; onderhoud van Joos Pijn te Gent met Prins Frede- rik Hendrik te Middelburg in Maart 1631; door bemiddeling van Laurens van der Riviere te Middelburg; waren- prijzen in de 18e eeuw; bedijkingsoc trooi van den Oranjepolder op Walche ren; handelsbetrekkingen van Zeeland met Engeland en Schotland; geschiede nis van polders; pauselijke en keizers- oorkonden; korenhandel va* Zeeland met Frankrijk; naam van eene hofste de op Walcheren; genealogiën. De Algemeene Rijksarchivaris zond den Rijksarchivaris van Zeeland eene photo van eene oorkonde d.d. 11 Febru ari 1396, berustend op het Algemeen Rijksarchief. De archivaris van Rijnland, mr. Fockema Andreae, meende hier in den stichtingsbrief van de Staten van Walcheren te hebben gevonden en prof. Fruin vroeg nu des schr.'s oordeel over deze zaak. Hertog Albrecht overweegt in het charter, dat de landzaten van Walcheren geene voldoende zorg beste den aan de dijken van het eiland en hij draagt daarom den Abt van Middel burg, den heer van Veere, Claes van Bortelen, den rentmeester van Bewes- tenschelde, en de stad Middelburg op om voor rekening van het gemeene land van Walcheren de dijkage in goeden staat te brengen en te houden. De last gold tot wederopzeggens toe. De Waard zegt op bhr. 51 van zijn inventaris van het Wal- cherache polderarchief: ,Jn de ordon- •aatie van Philips van BourgondiC d.d. 19 September 1466 worden genoemd als <di«> vier, die geordonneert eade gelaat zijn d'ooge te hebben op de dijckaige van denzelven onsen lande": de rent meester „in onse name", de abt van Middelburg, de heer van der Vere, en de stad Middelburg. Een brief van den landsheer, waarbij aan deze heeren het bestuur van het eiland Walcheren wordt opgedragen, is noch in deze archieven, noch elders aangetroffen en het mag wel zeer betwijfeld worden of zulk een last brief wel ooit gegeven is; in elk geval zeker niet precies in den zin als boven. Uit de rekeningen van 1411 en 1412 blijkt maar al te duidelijk, dat niet de heer van Vere alleen, maar met hem alle andere ambachtsheeren van Wal cheren recht van medezeggen hadden." De oorkonde, aan het licht gebracht door mr. Fockema Andreae, is nu al dus schr. naar mijne meening stellig het stuk, dat de heer De Waard niet heeft kunnen vinden en er blijkt uit, dat de ordonnantie van 1466 wel dege lijk de oorspronkelijke bedoeling van den graaf juist weergaf. De Staten van Walcheren stonden hiér echter geheel buiten. De juiste opvatting is n. m. m., dat naast en tegenover die Staten in 1396 een grafelijk bestuurscollege voor het eiland werd ingesteld. Eene andere veel omvattende vraag was die van den Directeur van het Ko ninklijk Huisarchief te 's-Gravenhage naar brieven van of aan prins Willem I. Een onderzoek bracht niet minder dan 340 van dergelijke brieven aan den dag; zij zijn aan dr. Japikse gesignaleerd. Prof. dr. Recke te Danzig wendde zich tot den Algemeenen Rijksarchivaris om opheldering over 't ontstaan van een te Danzig berustend Vlaamsch-Hollandsch zeerecht. Daar in dén tekst op eene der bij het verzoek gevoegde photo's Sluis werd genoemd, zond prof. Fruin de aan vrage naar hier door. AFSCHEID VAN DEN DIRECTEUR DER R. H. B. a TE MIDDELBURG, Gisterenmiddag vereenigden zich de leeraressen, leeraren, leerlingen, con cierge en amanuensis der R. H. B. S. te Middelburg zich in het gym nastieklokaal dier school ten einde af scheid te nemen van den heer C. D. A. Zimmermann, sedert 1914 directeur dier school en voordien reeds verschillende jaren leeraar, aan wien met ingang van 1 Maart eervol ontslag is verleend we gens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd. De directeur kwam even later, verge zeld van zijn familie, den inspecteur van het M. O., den heer dr. G. H. Coops, en den nieuwen directeur, dr. H. W. J. Priems, tot nu toe directeur der R. H. B. S. te Terneuzen. De heer A. F. L. Troll, fee raar aan de school, sprak het eerst en wees op het gewicht van den dag voor de school, leeraressen en leeraren en leerlingen en stelde in het licht hoezeer allen reden hebben tot dankbaarheid voor de lei ding, den steun en de hulp van den af tredenden directeur zoo ruimschoots en in dikwijls .moeilijke tijden ondervonden. Spr. releveerde, dat de heer Zimmer mann zeer aan zijn betrekking gehecht is en het scheiden hem zwaar moet val len. Spr. is echter overtuigd, dat de di recteur in de toekomst ten deele bevre diging en voldoening zal vinden in studie van wetenschap en kunst, waarvoor hij nog veel belangstelling heeft. Onder aanbieding van een drietal werken over kunstgeschiedenis aan den heer Zimmermann en van bloemen aan mevrouw Zimmermann, wenschte spr. hen in de toekomst heil, zegen en voor spoed toe. Een leerling der 5e klasse, de heer Klarenbeek, schetste in welgeko zen woorden hoezeer de scheidende als leider der school daarvan de centrale figuur was, hoeveel dank de leerlingen hem verschuldigd zijn, terwijl zij zijn dui delijke lessen nimmer zullen vergeten. Spr. bood als aandenken van de leerlin gen een ets en een werk over kunstge schiedenis aan, waarna de voorzitter van „Rhetorica", de heer Van Empel jr. met passende woorden namens die ver- eeniging een door een leerling der school vervaardigd schilderstuk, de Kui perspoort voorstellende, aanbood. De inspecteur, d r. Coops, getuigde in een zeer waardeerende rede van de groote werkzaamheid, de uitstekende samenwerking van een met den aftre denden directeur en deed een beroep op hem om zich in de komende jaren be schikbaar te stellen als gecommitteerde voor de eindexamens. In een uitvoerige rede beantwoordde de heer Zimmermann de sprekers en liet allerlei feiten de revue passeeren betreffende het onderwijs en de geschie denis der school. Spr. betuigde aller eerst dank aan den inspecteur voor al wat deze voor de school heeft gedaan, richtte zich in denzelfden geest tot de leeraren en daarna tot de leerlingen en nam van velen der laatsten nog persoon lijk afscheid, terwijl een gezellige thé eerstgenoemden nog geruimen tijd bijeen hield. Te Nijmegen is Dinsdagmiddag overleden prof. mr. dr. L. Triebeis, hoogleeraar in de bedrijfsleer, meer in het bijzonder de organisatie en tech niek van onderneming en bedrijf, als mede in de sociale wetgeving aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. De nu overledene is in Amsterdam geboren, den 15en Januari 1874, Kantongerecht te Middelburg. P. de V. te Middelburg heeft hoo- ger beroep aangeteekend tegen het von nis van het kantongerecht te Middel burg van 15 Februari 1933, waarbij hij wegens overtreding der Drankwet is veroordeeld tot twee geldboeten ieder van vijftig gulden subsidiair tien dagen hechtenis voor iedere boete, en S. S. te Vlissingen, tegen het vonnis van het kantongerecht te Middelburg, waar bij hij wegens overtreding van artikel 6 van het Motor- en Rijwielreglement is veroordeeld tot eene geldboete van 10 subsidiair 10 dagen hechtenis. Ledenlijst ambtenarengerechten. De minister van justitie heeft goed ge vonden de ledenlijst van het ambtena renreglement te 's Hertogenbosch voor het tijdvak van 1 Maart 1933 tot en met 31 December 1938 vast te stellen als volgt: 1. J. J. van Buitenen, te Breda; 2. F. G. Caners, te Ravenstein; 3. ir. A. L, A. van Drimmelen, te St. Oedenrode; 4. J. L. van Engeland, te Eindhoven; 5. prof. mr. E. G. J. Gimbrère, te Tilburg; 6. prof. dr. ir. J. Goudriaan, te Eind hoven; 7. F. Hamelynck, te 's Herto genbosch; 8, ir. Th. Heyblom, te Vught; 9. W. A. den Hollander, te Middel burg; 10. J. J. A, Houben, te Breda; 11. mr. dr. R. W. graaf van Lynden, te Middelburg; 12 mr. J. M. M. Maeij- er, te Breda; 13. mr. A. H. L. M. van der Marck, te 's-Hertogenbosch; 14. mr. A. Meerkamp van Embden, te Middel burg; 15. jhr, mr. P. G. M. van Meeu wen, te 's-Hertogenbosch; 16, J. Onder- dijk, te Middelburg; 17. D. W. van Ouwerkerk, te Ginneken; 18. A. Roos, te Vlissingen; 19. mr. J. C. Sikkel, te Breda; 20. mr. B. D. H. Teilegen, A.zn., te Middelburg. De Alkmaarsche rechtbank deed uitspraak tegen den 50-jarigen D, C. A, de Z., eertijds wethouder van financiën der gemeente Den Helder, wien ten laste was gelegd het verduisteren van vereenigingsgelden tot een bedrag van 18.743,07 ten nadeele van den Bond van Korporaals van de Kon. Ned. Ma rine, waarvan hij administrateur was. Tegen hem werd een jaar gevangenis straf geëischt. De rechtbank veroordeel de hem tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van zeven maanden prev. hechtenis. Voor de Utrechtsche rechtbank is Dinsdag tegen den 30-jarigen thans op gesloten koffiehuisbediende B. v. d. S. te Zeist wegens verduistering van een koffiehuis-inventaris, die hem voor 1800 op huurkoop was geleverd, een gevangenisstraf van 1 jaar geëischt, waarvan 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bij zijn eisch had de officier van justitie in aanmer king genomen dat de huurkoop verdach te vrijwel was opgedrongen. De juweelendiefstal bij dr. ir. Philips. Naar de Msb. verneemt zal' de Haag- sche rechtbank Dinsdag 7 Maart a.s. behandelen de strafzaak tegen den 27- jarigen schoenmaker A. M., geb. te Weenen, als verdacht van medeplich- heid aan den op Zondag 24 Juli j.l. ge- pleegden juweelendiefstal ten huize van dr. ir. Philips aan de Van Hogen- broucklaan te Den Haag, welke dief stal zooals bekend werd ge pleegd door den gewezen huisknecht L. D., die inmiddels naar Weenen is uitgeweken en aldaar door de politie werd aangehouden. Aan M. is bij uitvoerige dagvaarding o.m. ten laste gelegd dat hij bij de vol voering van het misdrijf op den uitkijk heeft gestaan, dat hij de gestolen siera den uit winstbejag heeft vervoerd en verborgen en vborst medeplichtigheid aan den door D. gepleegden diefstal. Door het O. M. zijn 5 getuigen ge dagvaard, terwijl als verdediger op treedt mr. dr. Moresco aldaar. Naar Reuter uit Weenen meldt heeft de Schepenensenaat den Weenschen tuinmansknecht van dr. Philips en hoofddader van den opzienbarenden diefstal, tot een jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Zooals men weet, had D. zich door de vlucht naar Weenen aan de handen der Nederlandsche justitie onttrokken. De moordzaak Eschauzier. Het Haagsche Gerechtshof heeft de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen den 32-jarigen techniker K. en den 20-jarigen kantoorbediende P., die ter zake van den geruchtmakenden moord op 9 Mei 1931 gepleegd te Den Haag op den heer Eschauzier, door de Haagsche rechtbank zijn veroordeeld resp. tot 20 jaar gevangenisstraf wegens moord en valschheid in geschrifte en tot 5 jaar gevangenisstraf wegens medeplichtig heid aan doodslag. In Mei van het vorig jaar is in deze moordzaek, die voor het Hof in hooger beroep werd behandeld, de behandeling geschorst om een nader onderzoek in te stellen naar de al of niet echtheid van een briefje dat door den verdediger van K„ mr. Nederveen uit Roermond, in 't geding was gebracht en een schuldbe kentenis van den heer Eschauzier je gens K. inhield. Voor de voortgezette behandeling waren van de zijde van 't O. M. en van de verdediging in totaal 53 getuigen opgeroepen o.w. verschil- Wettelijk ingeschreven. Bureau */d Industrieelen Eigendom o-dnr No 64222 O EERSTE KV. VOLLE MMM O IA/JSTE KVAEIIER ©NIELVE HAAN VENUS© MARS© JUPITER O SATURNUS© Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te acht uur Middelbare Tijd, gelijk aan 6 h 37 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge teekend. Dht is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat alle hemellichamen in het Oosten opko men, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriën tatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het ZZO naar het NNW, door de sterrenbeelden Groote hond, Orion, Wagenman, Cas siopeia, en Zwaan, een gebogen stippel lijn; zij heet galactische equator en duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen vim een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon veran dert deze maand van 30° tot 42°, de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), neemt toe van iets min der dan 11 uren tot bijna 13 uur. De astronomische lente begint 21 Maart. De schijngestalten van de maan zijn: E.K.: 4 Mrt; V.M.: 12 Mrt.; L.K.: 18 Mrt.; N.M.: 26 Mrt.; op dit kaartje vindt men drie maantjes aangegeven, resp. voor 1, 4 en 7 Maart. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3,4) staat in den Wa terman en de Visschen; zij is echter te dicht bij de zon om waargenomen te worden. Mars (m 0,9) staat in den Leeuw. 1 Maart staat hij in oppositie recht tegenover de zon. Jupiter (m 2,0) Is 9 Maart in op positie. Deze planeet is, met Mars, zgn. terugloopend deze maand; men ziet bei den, op de achtereenvolgende week- kaartjes, zich in de richting van R e - g u 1 u s, de helderste ster van den Le'euw, voortbewegen; Mars sneller dan Jupiter. Saturnus (m 1.0) Morgenster in den Steenbok, staat te dicht bij de zon om waarneembaar te zijn. _M. i lende schriftkundigen. De officier van justitie eischte tegen verdachte K. wegens moord, diefstal en valschheid in geschrifte, levenslan- g e gevangenistraf, en tegen verd. P. ter zake van moord en heling 8 jaar ge vangenisstraf. Ds. Joh. Gerritsen Jz., Ned. Herv. Predikant te Nieuwerkerk is voornemens op 26 Maart a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente en op 2 April te Zierikzee intrede te doen. EEN MOORD TE DEN BOSCH. Men seint aan de Maasbode uit Den Bosch: Dinsdagavond is in het café i „Het Hemeltje" in de Gasselstraat, alhier, 'n vechtpartij ontstaan, welke een slacht offer heeft geëischt. Om tot nu toe on bekende redenen, is daar een vechtpar tij ontstaan, waarbij van het mes is ge bruik gemaakt. Zekere H. kreeg daarbij een steek in den hals, waarbij de slag ader werd geraakt. Hevig bloedend zak te het slachtoffer ineen en kort daar op reeds gaf hij den geest. Nadere bijzonderheden omtrent dit drama ontbreken nog, wel schijnt het vast te staan, dat de dader of daders personen zijn, die niet in Den Bosch wonen. POGING TOT BRANDSTICHTING. De heer v. D. te Eindhoven maakte 'n afspraakje met C. v. d. H. en D. Daarna gaf hij beiden den sleutel zijner woning en verliet toen de buurt Later op den dag brachten C. v. d. H. en D. een bezoek aan het huis van D., en vonden daar, zooals blijkbaar afge sproken, een waschteil staan, voor de helft met benzine gevuld. Flukt togen de mannen aan het werk; schepten de benzine uit de teil en goten deze uit over matten en loopers en verdere vloerbedekking in gang en kamer. De politie, die van een en ander den reuk had gekregen, ging het huis binnen en arresteerde de beide personen, waar bij zij op een van de twee een „ontste kingsapparaat op langen afstand" vond. Beide personen en de heer van D, zijn gearresteerd. DE ROOFOVERVAL IN EEN SIGA RENWINKEL. DADER GEARRES TEERD.Naar de Maasbode verneemt heeft de politie den dader van den roof overval, gepleegd op Zaterdag 18 Fe bruari in de Witte de Withstraat te Amsterdam gearresteerd. Naar men weet, heeft hij in een si garenwinkel, terwijl 'hij de (winkelier ster met een revolver in bedwang hield, de kassa geplunderd en zich daaruit 'n bedrag van 35 toegeëigend. Toen de vrouw toch begon te schreeuwen, schrok hij zoo, dat hij de vlucht nam met ach terlating van het geld. De winkelierster kon een nauwkeurig signalement van hem opgeven en in haar foto-archief vond de politie dan ook een foto van een jongeman, die aan dit signalement beantwoordde. Zoo viel 't de politie niet moeilijk den dader van de foto te herkennen. Hij is een 26-jarige werklooze. De po litie heeft hem in zijn woning gearres teerd .De revolver is in zijn bezit aan getroffen. Bij het verhoor heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. RUW VOETBAL. De ruw gespeel de voetbalwedstrrd tusschen het Am- sterdamsche elftal S. A. V. M. en M u i- d e n heeft tot gevolg gehad, dat de ruim 20-jarige M., die als keeper van het Muider elftal een trap ontving, in de Majellastichting te Bussum overle den is. Het medisch onderzoek heeft aangetoond, dat ten gevolge van den toegebrachten trap, een der ribben in een nier van den ongelukkige gedrongen is. BEEN VERMORZELD. De stoom tram van Reuzel naar Eindhoven heeft een ingezetene van S t e e n s e 1 aange reden, die daarover den eenzamen, donkeren weg in de hei liep. De man liep ernstige verwondingen op, zijn lin ker onderbeen werd vermorzeld. Het been is in het Gasthuis direct ge amputeerd, doch zulks mocht niet meer baten. De ongelukkige is aan zijn won den bezweken. Het slachtoffer was ge huwd. DE KRAK AT AU WEER IN WER KING. Aneta meldt uit S e r a n g d.d. 28 Febr., dat de werking van den Kra- katau weer zeer is toegenomen. De erupties bereikten een hoogte van 1200 meter. Een klein eiland dat zich onlang# had gevormd, is weer aangegroeid. AARDSCHOKKEN. Aneta meldt uit Padang, d.d. 28 Febr. dat gisteren avond en vannacht resp. te 9.30, 11.45 en 3.30 aardschokken werden gevoeld, Richting Noord-Zuid. De tweede sckok duurde 10 seconden. Elec. Drukkerij G. W. de» Boer, M'kurg.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6