BINNENLAND. DE ROODE VULPENHOUDER KORT ZEEUWSGH NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 1 MAART 1933. No. 51. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. sa* DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". De schorsing. Wij meldden gisteren de schorsing van drie zee-officieren van „De Zeven Provinciën" op grond van het 1ste lid van artikel 17 van het reglement op den rechtstoestand der militairen bij de Zeemacht (Nederlandsch Stbl. 1931 No. 377) Genoemd 1ste lid van art. 17 luidt: „Onverminderd het bepaalde in de Wet on de Krijgstucht en bij de rechts pleging bij de Zeemacht, kan een mili tair in zijn betrekking geschorst worden, wanneer dit door een dienstbelang wordt gevorderd, in het bijzonder wan neer hij e-nstig wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan gedragin gen, handelingen of tekortkomingen die aanleiding kunnen geven tot ontslag uit den dienst". Het tweede lid van genoemd artikel luidt: ,De schorsing kan geschieden hetzij ingevolge opdracht van onzen Minister, hetzij op last vein den Vlootvoogd of van den commandeint van betrokkene." ROODE SAMENWERKING? Het partijbestuur der O. S. P. heeft zich met een schrijven gewend tot de besturen van N.V.V., S.D.A.P., N.A.S., R.S.P., C.P.H., I.A.M.V. en Perhim- poenan Indonesia met een uitnoodiging in Nederland tegen het fascisme een ge meenschappelijke afweer te organiseren, waarvoor op Zondag 12 Maart een con ferentie wordt belegd. HET JUBILEUM VAN ACHILLES. De jeugd op de planken. Het was gisterenavond weer vol in den Schcuwburg bij de tweede uitvoe ring van het jubileerende Achilles. Dit maal kon nadat de signaalafdeeling zich had doen hooren, de voorzitster, mevr. v. d. W o e s t ij n eV an R o o, behalve de beschermvrouwe, ook spe ciaal verwelkomen den Commissaris der Koningin, die deze uitvoering tot de pauze bijwoonde. Spr, wees er op dat ditmaal de adspi- ranten zouden optreden en bracht dank aan de dames Pluijmers en Petiet, die den heer Bal bij het instudeeren van een paar nummers behulpzaam waren. Spr. zeide, dat het juist is, dat een kin deroperette, zooals het programma o.a. vermeldde, niets met een gymnastiek- vereeniging te maken heeft, maar dat het er ditmaal om ging iets feestelijks aan de uitvoering te geven en het is den drecteur gelukt daarvoor de medewer king te verkrijgen van den heer C. Hee- ren, die met St. Caecillia in het Vin- centiushuis opvoerde: „De Wraak der Kabouters" en bereid was dit ook met de kinderen van Achilles te doen, ter wijl de genoemde, vereeniging de atribu- ten beschikbaar stelde. Als blijk van waardeering bood spr. den heer Hee- ren een makkelijken stoel aan, waar voor deze met enkele woorden dank bracht. De voorzitster bood aan mej. Jo. den Hamer, die de begeleiding der operette verzorgde, een bloemhulde aan en aan de jongens Adr. Bal en Har- rie Arnoldus, die de muziek maakten bij verschillende nummers, een vulpot lood. Na goede vrije oefening van de jon gens der tweede en oefening in standen van die der eerste klasse, volgde het lieve „Tuinierstertje" waarbij de meis jes van de eerste klasse naast haar beste beentjes ook haar lieve stem metjes naar voren brachten, terwijl de keurige kleeding, voor de vervaardi ging waarvan de voorzitster reeds dank had gebracht aan de dames Bal, Hen- drikse en den Hamer, het geheel zeer ten goede kwam. Het bleef gecostumeerd, toen de meis jes der 3e klasse een klompendansje ten beste gaven, doch bij de beide vol gende nummers nml. evenwichtslatten voor de meisjes der 2de klasse en orde- en vrije oefeningen voor de jongens der 3de klasse was het gewone turncostuum voldoende. Anders was het met de nog resteerende nummers, nml. Lesje, Ron- dinella en Sunnrose resp. voor de meis jes der eerste, tweede en vierde klasse. Al deze nummers waren zonder uitzon dering bewijzen van ernstige oefening onder bekwame leiding en met goeden wil ook van de zijde der kinderen. Ook hierbij waren het de goed be dachte en verzorgde costuums die het succes belangrijk verhoogden. Nadat het tooneel was veranderd kon de clou van den avond, de opvoering van de kinderoperette aanvangen. De heer Heeren zelf speelde daarin den rol van kleermaker en had zich ver zekerd van den steun van een aanta jongèns en meisjes, die hun taak ook goed volbrachten, waardoor het gehee als af en uitstekend geslaagd kon wor den genoteerd. Hoe flink is er geacteerd, hoe aardig is er gezongen, hoe goed was voor pas sende kleeding gezorgd en welk een werk besteed aan het tooneel, zoowel in de kleermakerswerkplaats als in het pa leis des Konings. Er is smakelijk gelachen om de leuke tooneeltjes en een daverend applaus weerklonk na het laatste bedrijf, aan het slot waarvan het geheele troepje twee coupletten op het jubileum van Achil les zong. Het stuk laat zich niet navertellen, en moge het daarom voldoende zijn dat wij zeer gaarne een krachtige opwekking doen hooren om volgende week Dins dag de reprise te gaan bijwonen. Voor deze uitvoering verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Ook dit vierde onderdeel der feeste Iijke herdenking is in alle opzichten ge slaagd. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 Maart 1933 her benoemd tot secretaris van de gezond heidscommissie, gezeteld te Goes, den heer J. J. van Ballegoyen de Jong al daar. RAAD VAN AAGTEKERKE. Geen deelname garantiefonds vlieglijn. Geen aansluiting werkloosheidsbesluit 1917. Verbetering Groeneweg. AAGTEKERKE. Bij de opening van de Maandagmiddag gehouden vergade ring gaf de voorzitter een overzicht van hetgeen in de gemeente het vorig jaar was voorgevallen. Al waren de tij den donker, en al zijn nog weinig licht punten te bespeuren, toch constateerde hij met dankbaarheid, dat de toestand van deze gemeente nog gunstig afsteekt bij vele anderen, ook wat de werkloos heid betreft, al worden de inwoners ook door de crisis zwaar getroffen. Hij be tuigde den heer P. de Visser de deel neming van den Raad in het door hem geleden verlies en hoopte dat hem kracht zal worden gegeven dit verlies te dragen. Dank bracht spreker aan de leden voor de aangename en zakelijke samenwerking, ook bij veel verschil van inzicht, hij hoopte dat ook dit jaar de samenwerking even goed zal blijven en wenschte de leden met hunne gezinnen het beste voor dit jaar. De heer M o e n s dankte en bracht wederkeerig namens den Raad de beste door A. W. v. E.v. R. 57. „Met zeer veel genoegen, en als u nu op weg is naar uw hotel, wilt u mis schien wel toestaan u te begeleiden, 't Schijnt, dat u, net als ik, voor lichaams beweging er op uit bent". „Dat is zoo, en om u de waarheid te zeggen, had ik geweldig het land. Het is vreemd, maar buiten loop ik mijlen ach ter elkaar alleen rond en geniet bij ie- deren stap. Maar een wandeling van vijf minuten in Londen doet mij verlangen naar iemand, tegen wien ik kan morren. Die drukte vermoeit en verstikt mij." „Ik begrijp wat u bedoelt, ik voel het zelfde. Ik wijt het aan den langen tijd, dat ik weg ben geweest. Londen is te genwoordig de eenige plaats, waar ik mij werkelijk eenzaam voel." Zij knikte. „Ik vergat dat u zoo lang weg bent geweest. De waarheid is, geloof ik, dat wij beiden de dingen ontgroeid zijn. Het begint tot mij door te dringen, dat ik 'n echte landjuffer ben geworden. Tus- schen twee haakjes, ik ga niet recht streeks naar mijn hotel terug. Ik moet dicht bij Victoria een pakje brengen. Is het een omweg voor u?" „In het geheel niet. Hoe v rder, hoe beter!" Gezellig pratend wandelden zij ver der. Het gesprek liep over allerlei on derwerpen en Fayre ontdekte, dat zij, hoewel zij zichzelf 'n landjuffer verkoos te noemen, volstrekt het contact met de buitenwereld niet had verloren, want zij las veel en had heel wat wijsheid ver gaard in den loop van haar rustig leven De tijd ging zoo aangenaam voorbii, dat hij verrast was, toen zij op den hoek van Grosvenor Place, tegenover het Victo- riastation, stonden. „Waar gaan we heen?" vroeg hij. Haar antwoord bracht hem buiten zichzelf van verbazing. „Ik moet naar een flatgebouw achter de kathedraal. Bracklev Mansions heet het.' Gregg's verblijfplaats in Londen! Zij staken zwijgend den weg over, terwijl Fayre zich ijverig voorhield, dat er niets ongewoons in stak in zulke toe valligheden. „Als u werkelijk zoo graag lichaams beweging hebt en geen haast hebt, zou den we naar mijn hotel kunnen loopen," vervolgde miss Allen. „Ik moet dit pak je alleen maar afgeven. Ik kan u van daag geen kopje thee aanbieden, want ik moet een troep vervelende familie leden bezig houden, maar het zal mij genoegen doen als u mij tot de deur wilt brengen. Zij nam een klein, plat pakje uit haar tasch en Fayre, die er onwillekeurig naar keek, kon het niet helpen, dat hij er Gregg's naam op de enveloppe zag wenschen aan den voorzitter. Besloten werd niet deel te nemen aan het garantiefonds van de Zeeland Vlieg- lijn. Bij de behandeling van het adres van de gemeente Ambt-Hardenberg inzake vermindering van de grondbelasting, meende de heer Kodde, dat er wel aanleiding was om aan dat adres in stemming te betuigen. Van dezelfde meening waren ook de heeren W. de Visser, Wisse en Moens, waarna met al gemeene stemmen besloten werd adhae sie te betuigen. Besloten werd aan de Diaconieschool een voorschot te geven van 100 op de vergoeding uit te kee ren ingevolge de bepalingen van art, 101 der L. O. wet en aan de school voor L. O. op Geref. grondslag een dergelij voorschot van 700. Het kohier van de hondenbelasting voor 1933 werd vastgesteld met 36 aan slagen. Van den Chr. Besturenbond te Oost kapelle en omgeving was een verzoe' ingekomen om de gemeente te doen aan sluiten bij de regeling vervat in 't Werk loosheidsbesluit 1917, en om aan de te werk gestelden bij de werkverschaffing één dag meer werk te geven. De voor zitter zeide, dat, waar een dergelij verzoek slechts kort geleden met bijna algemeene stemmen is afgewezen, B. en W. thans, wat de aansluiting betreft geen voorstel doen. Hij wees er op, dat slechts een zeer enkele gemeente in Zeeland niet is aangesloten en stelde de voordeelen van eene dergelijke aanslui ting voor de arbeiders, maar ook voor de gemeente, in het licht, daar thans van de belastinggelden ook wordt bijgedra gen voor aan andere werkloozenkassen te verstrekken subsidies, terwijl de in woners van Aagtekerke daarvan niet profiteeren. De heer Kodde stelt het voordeel van aansluiting in het licht waardoor bereikt zal worden dat de aangeslote nen dezelfde uitkeering zullen ontvan gen als die in andere gemeenten ter wijl thans wel moet worden bijgedra gen in de kosten, maar de baten niet ten goede van de inwoners komen, Wanneer de gemeente aan het verzoek voldoet zullen z. i. velen bij de organi saties aansluiten, waardoor voor be langhebbenden een niet onbelangrijk voordeel zal worden verkregen; hij eer biedigt de principieele bezwaren tegen verzekering, maar meent, dat hier geen verzekering in de gewone beteekenis aanwezig is. De heer Moens is dankbaar, dat de Diaconiën zooveel doen; zoolang deze helpen, is hij tegen aansluiting. De heer Wisse komt op tegen de uitdrukking in het verzoek dat de werkloozen naar de Diaconiën gedre ven worden, z. i. zijn de Diaconiën er in de eerste plaats voor aangewezen om te helpen. De voorzitter wijst er nog op, dat, evenals de landbouwers door de regeering geholpen worden in deze tijden, ook de arbeiders steun noodig hebben. Waar principieele be zwaren bestaan tegen hulp aan de ar beiders, als zijnde verzekering, zou dan eenzelfde principieele afwijzing van aan de landbouwers verleende Crisis- steun moeten plaats hebben, hetgeen, zoover hem bekend, niet geschiedt. De heer P. de Visser is het met deze meening niet eens, de crisissteun wordt z.i. verleend om de landbouwbedrijven op de been te houden, waarvan ook de arbeiders profiteeren. De heer W. d e Visser meent dat, waar in de oor logsjaren maximumprijzen vastgesteld werden en dus minder verdiend kon worden het logisch is, dat thans regee- ringssteun wordt verleend. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Kodde, wordt besloten niet aan te sluiten bij het Werkloosheidsbesluit. Bij het tweede gedeelte van het ver zoek van den Besturenbond, om een staan in een duidelijk, groot handschrift dat, naar hij dacht, van miss Allen was. Zij lieten het pakje bij den portier achter en liepen toen naar miss Allen's hotel. Fayre onderhield het gesprek zoo goed, als hij in de gegeven omstandig heden doen kon, maar het ging eenigs- zins werktuigelijk, want zijn geest was rusteloos bezig met dit nieuwe pro bleem. Tot nu toe had hij miss Allen's bezoek aan Londen niet in verbinding gebracht met dat van Gregg, maar nu begon hij er zich over te verbazen. Hij had al afscheid van haar genomen en was al op weg naar zijn club, toen hem de waarschijnlijke oplossing te binnen schoot. Bevatte het pakje, dat zij had afgegeven misschien eenige van die brieven, waarover zij had „beschikt", 't Had er zeer veel van. Fayre had er heel wat voor over gehad, als hij een blik had kunnen werpen op den inhoud van het pakje! De gebeurtenissen volgden elkaar op bijna geheimzinnige wijze op. Toen hij in zijn club kwam gaf de portier hem 'n kaartje en zei, dat er een heer op hem zat te wachten, die hem wenschte te spreken en tot zijn verbazing las hij den naam van dr. Gregg! Met moeite verza melde Fayre zijn gedachten, terwijl hij naar den bezoeker ging, en dien naar een afgezonderd hoekje van de bijna leege bibliotheek bracht. Het gesprek haperde in het begin, want Gregg scheen plotseling aan een dag langer te laten werken, wijst de Voorzitter er op, dat hier blijk baar een misverstand in het spel is daar behalve de twee of drie dagen dat voor de gemeente gewerkt wordt, ook nog twee dagen door de Diaconie werk ver schaft wordt. De heer C. de Visser meent dat eene regeling als gevraagd wordt, niet in het be.ang der georganiseerden zal zijn. Na eenige discusise wordt, met alge meene stemmen besloten ook op het tweede gedeelte van het verzoek afwij zend te beschikken. Besloten werd voor onderhoud van den Kloosterweg weer 40 m3 grind en 40 voer schelpen aan te schaffen. De heer Wisse meent dat het lij kenhuis dringend verbetering behoeft, waarop de Voorzitter antwoordt dat reeds besloten is verschillende her stellingen daaraan te doen aanbrengen. De heer C. de Visser vraagt het hout tusschen den Roosjesweg en den Kloosterweg, aan den weg Aagtekerke Oostkapelle geheel te doen rooien, daar het juist daar voor het verkeer tusschen die twee wegen zeer hinderlijk is. Dit zal geschieden. De Groeneweg zal wor den verbeterd, op voorstel van den heer Wisse wordt besloten ook daar het hout op te ruimen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten Ged. Staten vrijstelling voor deze gemeente te vragen van het verbod om wagens hooger te laden dan 3.70 m. De rekening van den Vleeschkeurings- dienst over 1932 van OostkapeLe wordt goedgekeurd. Op voorstel van den heer Corré wordt besloten om, ook met het oog op de lage veeprijzen aan OostkapeLe te ver zoeken de jaarwedden bij dien dienst fe verlagen, terwijl de heer W. de V i s- s e r dan ook gaarne zag dat de keur- loonen, speciaal ook van runderen, werd verlaagd. Ook dit zal aan den raad van Oostkapelle verzocht worden. HANSWEERT. Op een te Dordrecht gehouden gemaskerd bal heeft 'n groep korfballers van hier den eersten prijs gewonnen. Ze waren gekleed als „Schel- dezonen", dezelfde matroosjes als die welke bij de inhuldiging van burgemees ter De Mul van Kruiningen vorig jaar een prijs behaalden. SCHORE. Dinsdagochtend is men in deze gemeente begonnen met de werk verschaffing, bestaande in het delven van polderbinnenslooten. AARDENBURG. Bevorderd tot hoofd commies ter gemeente-secretarie van Smallingerland te Drachten (Fr.) de heer J. M. Dikkenberg, vroeger ambtenaar ter secretarie aldaar, afkomstig uit Aardenburg. BIERVLIET. Tot voorzitter der zang vereeniging „Excelsior" is gekozen de heer M. Maas, die vanaf heden tevens zal optreden als directeur. De heer L, J. Goedbloed zal zich blij ven belasten met de leiding van het kin derkoor. Op de kiezerslijst 1933-'34 te O u - del a n d e komen voor 424 kiezers voor de Kamer, 422 voor de Staten en 411 voor den Gemeenteraad. Doordat het personeel der beide bijzondere scholen te T h o 1 e n door griep is aangetast, zijn Maandagmorgen j.l. beide scholen gesloten geworden. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 labl. i 10 ctt. (Ingez. Med.) aanval van verlegenheid te lijden. „Heel vriendelijk van u mij te willen ontvangen, na alles, wat er gebeurd is," begon de dokter onhandig. „Ik heb mij as een echte ezel gedragen en dat kom ik u nu even zeggen. Ik hoop, dat u mijn verontschuldiging zult willen aanne men." „In orde. Ik moet ook wel een duivel- sche bemoeial hebben geleken", zei Fayre haastig. „Ik ben heel blij, dat u mij nu wat vriendelijker beoordeelt. Drinkt u thee, of liever wat anders?" Hij wachtte ongeduldig tot de kellner hen bediend had. Toen die weg was, kwam Gregg, zooals hij gehoopt had, da delijk terzake. „U vroeg mij onlangs 'n verklaring", zei hij openhartig. „Als ik niet zoo ver vloekt heet gebakerd was geweest, zou ik u die gegeven hebben, en dan zou ik ons beiden heel wat last bespaard heb ben. Welnu, ik kom ze u nu geven." Hij draaide onbehagelijk op zijn 6toel been en weer en liet zijn thee, zonder er op te letten, koud worden. ,Het is een beetje moeilijk, om een begin te maken, maar ik wil alles van voren af aan vertellen. Zooals u geraden hebt, kende ik mrs. Draycott. Ik geef mijn woord, dat ik haar, tot ik haar dood op Leslie's boerderij zag, nooit meer gezien had sinds de week, voordat zij van Baxter wegliep. Ik wist natuur lijk dat zij op Staveley logeerde, maar ik denk, dat zij mij daar ontweek. Ik zag Heden is de heer Adriaan Rottier vijftig jaar werkzaam bij de firma D. J. Oggel, grossierderij in koloniale- en kruidenierswaren te Axel. Naar het „Dagbl. v. N. Br." ver neemt, zijn de plannen van Ged. Staten tot omlegging van den provincialen weg Schoondijk e-Belgische grens, bui ten de kom der gemeente IJzendijke, thans definitief van de baan. De toe stand blijft zooals hij thans is. Een Kunsthandel. De zaak van de Firma Erven Gabri- else in de Noordstraat te Middel burg, tegenover het Postkantoor, is als ruim gesorteerd in meubelen en der gelijke alom bekend, en ook weet men heel wel, dat aan een der ramen een kijkje gegeven wordt op verschil lende antieke meubelen en dergelijke, maar wat wellicht veel minder bekend is, is dat dit maar een heel klein onder deel is van het antiek, dat de firma in voorraad heeft, want de werkelijke leen als meubelzaak maar ook als kunsthandel te beschouwen. Temeer is dat het geval, nu de firma in den grooten tuin een afzonderlijk ge bouw heeft doen zetten als showroom voor deze afdeeling. Wij hebben er een kijkje genomen en ons overtuigd van de groote verscheidenheid in antiek, dat hier bijeen is gebracht. En dat niet al leen in meubels als kasten, bureaux, ta fels enz., maar ook in tegels, in wand versieringen, plaatwerk, glaswerk, va zen, enz., is hier heel veel moois bijeen en voor ieder, die iets in die artikelen wil aanschaffen of voorloopig wil gaan zien wat voor een mooie collectie hier bijeen is gebracht, kunnen wij een be zoek aan de firma aanbevelen. Belang stellenden zijn zeker welkom. HET RIJKSARCHIEF IN ZEELAND. Aan het dezer dagen verschenen ver slag over 1931 van den Rijksarchivaris, mr. A. Meerkamp van Embden, betref fende het Rijksarchief in Zeeland is het volgende ontleend: In het voorjaar van 1931 is het Rijks archief aangesloten bij het telefoonnet. In den loop van het jaar bleek het onafwendbaar te zijn, dat het bureau van den Districtscommandant der Rijks- veldwacht werd ondergebracht in een gedeelte ""van het gebouw der voorma lige Industrie- en Huishoudschool, gren zende aan de Gistpoort. In Juni 1931 verscheen de inventaris der rechterlijke en notarieele archieven van Zeeland, (1796) 1811—1838 (1842), samengesteld door mejuffrouw dr. Felix. Toen de verzameling archieven vein van den Burgerlijken Stand in Zeeland, (1796) 18111842, bijeen was, heeft me juffrouw Felix haar beschreven. Ook de registers van de gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen 1796—1814, geïnventari seerd door dr. L. Lasonder. Voorst kwamen enkele kleinere on- derdeelen gereed. De voornaamste zijn: Kadaster, Watersnood 1808, Goud- en zilverkeur, Havenwerken. De registers van den Burgerlijken haar tenminste nooit, en daar was ik blij om, want het was geen kennis, die ik graag had willen hernieuwen. Tóen Brace mij vroeg, of ik haar kende, ont kende ik dat in een plotselinge opwel ling. Als u vraagt waarom, mag de dui vel het weten. Ik haatte haar en alles, wat met haar in verband stond, en den tijd, waarin ik haar gekend had, en ik veronderstel dat het een soort blinde aandrift was, dat alles begraven te la ten. Hoe dan ook, zoodra ik het gedaan had, begreep ik, hoe dwaas het was ge weest, maar er zat toen niets anders meer op dan het te blijven volhouden. Hoe u er achter kwam, dat ik ooit iets met haar te maken heb gehad, weet ik niet, maar het was vervloekt onaange naam voor mij en het verwondert mij, dat u er de lucht van kreeg." „Het was min of meer door een toe val, en ook door uw zichtbaren afkeer van haar. U maakte daar een fout." „Dat weet ik. Ik was opgewonden over die heele geschiedenis en gaf mij zeker bloot. Ziet u, ik had meer dan één reden om er buiten te willen blijven. Ten eerste wist ik, dat mijn verkla ring, haar nooit gezien te hebben, valsch was, om het op zijn zachtst uit te druk ken, en dan was de jongen er" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5