BURGERLIJKE STAND. VERKEERSWEZEN F. T. T. SPORT. GEMENGD NIEUWS. Vergiftiging op groote schaal BERLIJNSCHE BRIEF. kc. u^aande 1 Januari 1933 opge- hevc/L. u. VroepopGuequierre, Axelsche stra„: Ij, winkel in kruidenierswaren, choco ade, suikerwerken, tabak en si garen. Aan het bedrijf is toegevoegd een expórihandel in uien. l.: van Waesberghe-Janssens, Hulst, Markt C .22, bankier en wijnhandel, Over eden beheerend vennoot L. F. M. van Waesberghe, Hulst, Opheffingen: Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen), Fa W. Bedet, Markt 21, kunstmest handel. V.: W. Bedet; „Verwisseling", Wijk B no. 6, schippersbedrijf, V,: E. de Bruijn, Ossenisse. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: Geheel werkloos, 7 typografen, 33 grondwerkers, 10 metselaars, 30 opperlieden, 28 schilders, 65 timmerlieden, 4 loodgieters, 3 steen houwers, 10 stoffeerders, 2 straatmakers, 1 waterb. opzichter, 1 apotheker ass., 5 cirkelzagers, 7 politoerders, 39 meubel makers, 5 schoenmakers, 34 bankwer kers, 13 electriciens, 2 fitters, 8 machi nisten, 6 draaiers, 9 smeden, 5 stokers, 1 fraiser, 3 klinkers, 1 kernmaker, 2 ko perslagers, 2 lasschers, 2 hoorders, 1 metaalschaver, 2 slijpers, 1 metaalste ker, 4 monteurs, 2 nagelheeters, 2 piano makers, 8 plaatwerkers, 1 ponser, 1 rij wielhersteller, 7 scheepmakers, 1 voor- slaander, 10 vormers, 3 boekbinders, 16 bakkers, 1 sigarenmaker, 1 kok, 3 sla gers, 4 molenaars, 31 boerenarbeiders, 4 tuinlieden, 1 bloemist, 1 boomkwee- ker, 8 reizigers, 8 winkelbedienden, 13 mag. bedienden, 7 kellners, 12 chauf feurs, 4 kraandrijvers, 9 sleepers, 15 va rensgezellen, 46 transportarbeiders, 17 kantoorbedienden, 1 waterb. teekenaar, 18 van andere groepen, 212 losse arbei ders, 71 arbeiders zonder beroep, 1 boekbindster, 1 kleermaakster, 2 win keljuffrouwen, 1 vr. mag. bediende, 1 vr. kantoorbed. Totaal 890. Ge deeltelijk werkloos. 2 loodgieters, 17 kleermakers, 1 schoenmaker, 2 bankwerkers, 1 smid, 1 stoker, 1 afbramer, 1 kernmaker, 1 mo delmaker, 4 vormers, 1 slager, 1 kraan drijver, 1 kantoorbediende, 2 losse werk lieden, 1 arbeider zonder beroep, 4 werkvrouwen. Totaal 41. Niet werkloos. 1 modelmaker, 1 reiziger, 1 kantoor bediende, 1 bureaulist, 1 werkmeester. Totaal 5. Algemeen totaal vorige week 937, bij gekomen 36, afgegaan 37, over 936. hangen van de vraag. Gevreesd werd wel, dat de binnenlandsche vraag niet groot zou zijn. Wat de buitenlandsche betreft tast men nog in het onzekere. Denemarken was de laatste jaren de beste afnemer, doch dit is nu wel zeer gehandicapt door den lagen stand zijner valuta. De Zeeuwsche oester schijnt an ders in de Lifjord uitstekend te ac- climatiseeren. Daar uitgezaaid, is de groei veel beter dan wanneer ze in Zee land zelf worden uitgezaaid In één zo mer groeien ze daar wel 20 a 25 kg., zoodat aangekochte van 45 a 50 kg. daar in één zomer tot mooie consumptie oesters zijn opgegroeid. In 1931 werd door Denemarken zelfs wel 16 a 17 mil- lioen afgenomen. Dit zou thans niet gaan, want de kweekers, die zelf zaai goed telen om dit op hun perceelen voor consumptieoesters uit te zaaien, zullen het door hen gekweekte zaaigoed wel noodig hebben om hun door de groote sterfte ontvolkte perceelen weer te be volken. Het aangebodene zal dus be perkt zijn tot de productie van de kleine kweekers, die alleen zaaigoed telen. Een verheugend verschijnsel is, dat in de schelpen der zaaioesters de z.g.n. doorn, het kankerachtige deel, niet meer noemenswaardig schijnt voor te komen, zoodat men hoopt, dat die ziekte eenigszins tot staan is gekomen. Hoe reusachtig die sterfte is geweest, bewij zen de huizenhooge heuvels ledige oes terschelpen bij de schelpmalerijen. Naar schatting liggen daar een 40.000 bennen ledige schelpen, die gemalen worden voor kippengrit. Na de stille periode, die elk jaar na Nieuwjaar int-eedt, is de verzending Weer heel wat drukker geworden, zoo dat de geheele productie wel zoowat op zal gaan dit seizoen. Vooral de meer ge wilde soorten van de perceelen buiten de Ierseksche Bank woeden nu al erg schaarsch. Daarvan zal wel een tekort zijn, temeer daar verwacht wordt, dat de vraag naar Engeland nog wel be langrijk zal toenemen, daat de invoer rechten voor dat land met Maart aan merkelijk zullen worden verlaagd en dan van 30 op 10 pet. van de waarde zul'en gebracht worden. In ons eigen land zal de oester door de weeldebelas ting worden getroffen, wat aanleiding voor de vereeniging van oesterkwee kers is geweest zich met een adres tot den minister van financiën te wenden. Hoewel de prijzen wat hooger zijn ge worden, zullen door de groote sterfte en de hooge pachtprijzen de meeste kweekers dit seizoen toch meer of min der belangrijke verliezen lijden. Luitenant ter zee le kl. A. E. Ern- ste, onlangs uit Oost Indië teruggekeerd, wordt 1 Maart geplaatst te Vlissin gen en belast met het bevel over Hr. Ms. Mijnenlegger Douwe Aukes, aldaar gestationneerd. Hr. Ms. pantserschip Heemskerck onder bevel van kapitein ter zee C. ter Poorten is Vrijdag te Santa Cruz de Te- neriffe (Kanarische eilanden) aangeko men. Tekort aan beroepspersoneel bij de zeemacht. Aneta meldt uit Batavia: De groot verlofgangers, behoorende tot de groep der bi' de zeemacht in oefening geweest zijnde mLitie-plichtitfen en aan wien een persoonlijke kennisgeving is toegezon den, worden ter aanvulling van het door bijzondere omstandigheden ontstane te kort aan beroepspersoneel bij de zee macht, opgeroepen om zich met spoed in werkeli'ken dienst te begeven. Zij die nen zich uiterlijk op den datum, we ke in de hun toegezonden persoonlijke ken nisgeving is aangegeven, aan te melden ter plaatse en op de wijze als in de hun verstrekte kennisgeving is aangegeven. Het Veer WillemstadNumansdorp, Eenigen tijd geleden verzochten de A N, W. B. en de K. N. A. C. aan den be trokken Rijkswaterstaatsdienst den sta len kabel tusschen de ducdalven aan 't einde van den afrit langs dezen steiger, welke vooral 'bij avond of mistig weer n:et goed zichtbaar is en niet voldoen de is om in ongunstige omstandigheden een met eenige vaart rijdende auto te gen te houden te vervangen door een betere afsluiting, zoodat het gevaar ter plaatse in het water te rijden wordt geëlimineerd. Ook de verlichting van dezen steiger, bestaande uit slechts 2 lantaarns werd niet voldoende geacht. In antwoord hierop werd thans bericht ontvangen, dat een voorziening zal wor den aangebracht. Voorts is de verlich ting in handen van de gemeente Wil lemstad, die met de uitbreiding daar van bezig is. Spoed-chèques. Chèque-adviezen, waarop „spoedbe- handeling" is vermeld en die op werk dagen tot 16 uur 30 ten girokantore worden ontvangen, worden nog den zelfden dag in behandeling genomen en aan de voor uitbetaling aangewezen kantoren toegezonden, voor zoover zich geen omstandigheden voordoen, waar door de afschrijving van de bedragen van de betrokken rekening wordt belet. Zaaioesters. Men meldt aan de N.R.C. uit Ier se k e: Tot nu toe hoorde men niet van han del in zaaioesters, thans vernemen we, dat enkele kweekers hun voorraad van 45 a 50 kg. per 1000 stuks hebben af gezet voor 45 cent per kg. Er zal dit jaar weinig aanbod van zaaioesters zijn, vooral niet van de zwaardere soorten, van 50 kg. De prijs zal dus geheel af- Middelburg. Van 2427 Febr. Bevallen: B. J. C. Reijnhout, geb. Broodman, d. O. en W. Souburg. Van 1521 Febr. Bevallen: J. S. Blommert, geb. van der Endt, d. E. van der Est, geb. Roose, d. A. Suur- mond, geb. Theune, d. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt, zooals reeds gemeld, het hulppostkan toor te Wolphaartsdijk opgehe ven en komt er voor in de plaats een Poststation, dat gevestigd zal worden aan den Papeweg aldaar. De heer A. Beenhakker, die bijna 40 jaren bij de posterijen in dienst is ge weest, gaat met ingang van genoemden datum den dienst met pensioen verlaten. Bij beschikking van den directeur- generaal der posterijen, telegrafie en te lefonie is, met ingang van 16 April, aan gewezen als directeur "van het post-, te legraaf- en telefoonkantoor te Coevor- den de referendaris Ilde klasse der pos terijen, telegrafie en telefonie J'. An-_ driessen J.zn., te Utrecht (postkantoor)" Speciaal spoorwegtarief voor sinaas appelen. De Rotterdamsche correspondent van het Handelsblad meldt: De Nederlandsche Spoorwegen heb ben een tarief ingevoerd, waarbij voor sinaasappelen in ladingen van 10 ton, die via de Fransch-Belgische en de Bel- gisch-Nederlandsche grens vervoerd worden, een korting van 20 pet. op de tarieven wordt toegestaan, indien in een jaar tijds 6000 ton bevracht worden. Frankrijk en België hebben, om te kunnen concurreeren met het zee transport, lage doorvoertarieven toege staan voor sinaasappelen uit Spanje, die voor ons land bestemd zijn. Z. V. B. Wedstrijduitslagen van Zondag 25 Februari, le Klasse A. Goes 2Zeeuwen 2 34. le Klasse B. BreskensSluiskil 21. HoofdplaatIJzendijke 31. le Klasse C. Zierikzee 2Burg 43. ZonnemaireNoordgouwe 21, 2e Klasse A. Hansweert 2Heinkenszand 40. 2e Klasse B. ScheldestrijdersAxel 2 27. 2e Klasse C. Eiland Boys's-FI. Arendskerke 4-2. Vlissingen 4Middelburg 4 23. R.C.S. 2Zeeuwen 3 41. 2e Klasse D. Zierikzee 3Burgh 2 45. 2e Klasse E. Z. VI. BoysHoogewegsche Boys 1-1. 3e Klasse A. R.C.S. 3Zeelandia 4 04. Eiland Boys-2Zeeuwen 4 30. Vlissingen 5Middelburg 6 30. O.N.W. 2—Scheldestrijders 2 2—6. B.K.V.V.—Tern. Boys 4—2. IJshockey. Het ijshockeytournooi te Praag om 't Europeesch en wereldkampioenschap is geëindigd met een overwinning voor Amerika, dat in den wedstrijd tegen n i mm wwuwnwa i 11» tm e Het wemelde op zolder en deel van den landbouwer P. te Aalten van de ratten en daar ze vo doende voedsel konden vinden, meende liij dat daartegen niets gedaan kon worden. Eenigen tijd later schieef hij: „Ten einde raad probeerden we Rodent met dit schitteren*-1 resul'aat: 80 doode ratten, Dit resultaat bereikten we met slechts één doosje Rodent van 50 cent." Ot U last hebt van één of van honderd ratten. Rodent zal ze absoluut uitroeien. Het trekt dit onge- di:rte onweerstaanbaar aan en leidt ze zeker naar; hun verderf. Ook muizen ontkomen niet aan Rodent! Koop nog heden een enkele doos a 50 ct of een dubbele doos a 90 ct. en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O.a. bij alle drogisten. Imp.: Fa. B. Me'nders na - Den Haag. B 48 (Ingez. Med.)) Canada een 21 overwinning wist te behalen. Door deze zege is Amerika thans wereldkampioen. Ongelukken. In de Spaarndammerstraat te Am sterdam is Maandagavond een zeven jarige jongen door een bijwagen van de tram overreden. Met een verbrijzeld been is de jongen naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. Hij wilde op den mo torwagen springen, doch greep mis met het gevolg, dat de wielen van den bijwa gen hem over het been gingen. Dinsdagmiddag is op den Dam te Amsterdam een 84-jarige man, ver pleegde van het Luthersch Oude Man nen- en Vrouwenhuis aan de Heer en- markt door een motorwagen aangereden. De oude man stapte zonder uit te kiiken Van het trottoir en geraakte onder den wagen. Deze moest worden opgevijzeld. In bewusteloozen toestand is de man naar het Binnengasthuis overgebracht. Branden. Zaterdagavond is brand uitgebnoken in de bakkerij van den heer J. L. aan de Drentsche Hoofdvaart (gem. Vries) waar in den nacht van 15 op 16 Octo ber 1.1. een roofoverval heeft plaats ge had. De bakkerij en het woonhuis wer den totaal door de vlammen verwoest Een uur voordat de brand was uitge broken hadden mijnheer en mevrouw L. het huis verlaten. Een aangrenzende schuur kon door de gunstige windrich ting behouden blijven. Verzekering dekt de schade. Maandagavond is te G i n ne k e n brand ontstaan |in de limonadefabriek en 'bierbotelarij van G. A. M'. in de Tramstraat. In korten tijd stond het ge heele pand in lichterlaaie, daar op den zolder van het gebouw veel licht ont- vambaar emballage-materiaal aanwezig was. Ondanks de krachtige blusschings- pogingen is de fabriek geheel uitgebrand Inbraken. Zondagavond heeft men zich door uit snijden van een ruit toegang ve-schaft tot de slaapkamer van den caféhouder v, d. H. te G e f f e n. Daar hebben zij een blikken trommel met 40 gestolen, leden, zal zich in de meeste gevallen gevangen verklaren. Niet altijd: want ook deze spreker heeft zijn zwakke en zijn sterke avonden. Maar is hij op dreef, dan is hij steliig de meest bezie lende spreker, waarover het Duitsche taalgebied beschikt. Des te teleurstellender, dat men meest al slechts den chef-propagandist eener beweging en niet den leider eener re geering te hooren krijgt. Men had bij 't aanhooren dezer laatste Berlijnsche rede nu toch werkelijk gehoopt, een paar concrete plannen te vernemen, in plaats van gemeenplaatsen, hoe verlei delijk ook gevormd en hoe drastisch ook naar voren gebracht. Men had iets wil len vernemen van den leider van een volk in plaats van den trommelaar eener beweging. Die teleurstelling daarover is dan ook in alle Duitsche bladen, die zich niet verplicht voelen alles te be wonderen, wat deze nieuwe regeering ten beste geeft, heel duidelijk tot uiting gekomen. Ook waar men gaarne aan- neemt, dat deze man-uit-het volk een eerlijke, sterke roeping in zich Voelt en zijn geheele kracht inzet om zijn overtuiging van het goddelijke dezer roeping pp telkens meer millioenen van zijn volksgenooten over te planten, be treurt men, dat er blijkbaar geen brug is tusschen dit vlammend idealisme eü de bittere werkelijkheid. Hier wil een man het allerbeste voor een natie, die onder sterken druk leeft, en bereikt voorloopig slechts, dat zich deze natie in twee onverzoenlijke deelen splitst en een botsing met den dag onvermijdelij- ker wordt. Hitier heeft verlangd, dat men vier jaren geduld met hem heeft. Dat hij zelf zijn voorgangers geen vier weken ver trouwen geschonken heeft en zelfs den kanselier Von Schleicher, met wien hij toch bevriend heette te zijn, slechts weinige dagen gadesloeg om dan met verbittering een ongehoord-scherpe campagne tegen hem op touw te zetten, behoort tot het hoofdstuk der politieke wisselvalligheden, waarvoor de onpoli tieke mensch nimmer bewondering zal koesteren. Het ziet er naar uit, dat deze fana tieke volksredenaar zal nemen, wat men hem niet vrijwillig geven zal. Of dat tot zegen van het Duitsche volk zal zijn, weet alleen de Voorzienigheid.... Roland. Hitier. Zijn eigenaardige spreekwijze. Absolute eer lijkheid. (Van onzen correspondent). Berlijn, 18 Februari. Nog nimmer na den wereldoorlog is de taak van een Berlijnschen correspon dent voor buitenlandsche bladen zoo be langwekkend maar tegelijkertijd ook zoo moeilijk, verantwoordelijk en ten slottegevaarlijk geweest als in de pe riode, die aangebroken is sinds de be- noenr'ng van den heer Adolf Hitler tot kanselier van het Duitsche Rijk. Schrij ver dezes behoort tot de gelukkigen, wier taak meer van feuilletonnistisch dan van politiek of economisch karakter is en die daardoor minder dan collega's die dagelijks over regeeringsmaatrege- len, partijen, handelsverdragen enz. berichten moeten, kans loopen de hooge heeren in Berlijn te ontstemmen, wat in zulk een geval tijdelijk verbod van verspreiding der Nederlandsche kran ten, die zijn bericht opnamen, en erger nog: uitwijzing van den betrokken cor respondent ten gevolge zou kunnen hebben. En toch moet ook uw Berlijn sche correspondent, na de noodige er varing met de nieuwe regeering opge daan te hebben, met de thans in Duitsch- land geldende voorschriften ernstig gaan rekening houden en den lezer waarschuwen, dat belangrijke waarne mingen wellicht in de pen zullen moe ten blijven, omdat de publicatie daarvan aan de werkzaamheid van den schrijver een plotseling en roemloos einde zou kunnen maken. Nog altijd heerscht in Duitschland geen nationaal-socialistische, maar wel degelijk reeds een nationalistische dictatuu, en algemeen wordt hier al waarschijnlijk aangenomen, dat na de verkiezingen van 5 Maart aanstaande de Duitsche democrati- republiek een zuiver-fascistische dicta- tuurstaat volgens voorbeeld van de Mussolini-dictatuur geworden zal zijn. Wat dan o.a. ten gevolge zal hebben, dat we inderdaad in deze rubriek nog slechts „over koetjes en kalfjes" zullen mogen keuvelen en ernstige problemen door den Berlijnschen waarnemer nau welijks meer onder de loupe genomen zullen mogen worden. Reeds in deze overgangsweken wordt tegen de Duit sche oppositioneele (en achter de cou lissen met andere drukmiddelen ook tegen de buitenlandsche) pers opge treden met een draconische gestreng heid, die slechts een voorproef schijnt te zijn van het Sovjet-Russische of het Mussoliniaansche ideaal: het volkomen vernietigen van alle oppositie in de drukpers het verbieden van alle der regeering onaangename organen en het algemeene voorschrift: looft de over heid of begaat harakiri. Zoowel de Duitsche oppositioneele pers als de buitenlandsche correspon denten zullen zich daarin te schikken hebben, dan wel, als hun plicht uitslui tend in het uitoefenen van politieke critiek bestaat, verschijnen of schrij ven moeten staken, totdat Duitschland weer een vrij land met gelijke rechten voor alle inwoners geworden zal zijn. Aan het hoofd van dit onvrije Duitsch land zal feitelijk de nog kort geleden „statenlooze", vroeger Oostenrijksche ex-arbeider Adolf Hitler staan, één Duitsche Mussolini, vurig patriot zon der eenigen twijfel, maar ook een pro blematisch karakter, een figuur, door milioenen dweepzieke Duitschers in alle hemelen verheven, maar nog vaag in omtrekken en voorloopig slechts den volke als massief en dan inderdaad zeer indrukwekkend volksredenaar bekend. Wie dezer dagen zijn radio-toestel op een der vele Duitsche zenders inge steld had, zal hem in zijn groote rede in het Berlijnsche sportpaleis gehoord hebben en zeker onder den indruk van dit oratorisch talent hebben gestaan. Schrijver dezes bevond zich dien avond onder Hitler's gehoor, zag hem vlak in het gelaat, kon de stemming der tien duizenden toehoorders op zich laten in werken en keerde huiswaarts met zeer gemengde indrukken: stomme verba zing over de grenzenlooze oppervlak kigheid van den inhoud en eerlijke be wondering voor de opbouw van deze rede, die half verguizing half stormaan val was om in een soort „onzen vader" van eigen maaksel te eindigen. Wij bekennen hier en wel uitslui tend terloops deze geheele Hitlerbe- weging met het uiterste wantrouwen te hebben zien groeien en tot op dit oogenblik noch Hitier noch zijn theo rieën ook maar één seconde in ons hart gesloten te hebben. Maar, wat drommel een figuur een redenaar, een persoon lijkheid is hij. En wij kunnen begrijpen dat Duitschers, die zich om welke reden dan ook nationaal en persoonlijk „in.de put" voelen, dezen man als een ge schenk van den hemel aanvaarden zoolang als het duurt, natuurlijk! Adolf Hitler heeft een zeer eigenaar dige wijze van spreken. Zijn redevoerin gen zijn klassieke voorbeelden voor de manier, waarop de groote massa gepakt moet worden. Wie in de radio wel eens het applaus gehoord heeft, waarmede een zaal stellig ook in vele gevallen zonder den juisten zin van het gespro kene gevat te hebben zijn met kracht en woede uitgestooten zinnen onder streepte, zal met ons den indruk ge kregen hebben, dat hier een redenaar van Gods genade aan het woord was. Men bedenke, hoe bitter arm het Duit sche volk aan werkelijke redenaars is, die zulke effecten als Hitier weten te bereiken, om te beseffen, welk een enor me voorsprong de nationaal-socialisten hebben door het bezit van volkstribu nen met oratorische begaafdheid als Hitler, Goebbels en Göring, om het nu maar bij de meest begaafden te la ten. Men moet deze redenaar niet scherp- cïitisch ontleden, terwijl men hem zoo voor zich ziet, men moet zich vooral niet laten verleiden, nu eens nuchter er over na te denken, wat hij eigenlijk zegt, of alles ook logisch klopt en of zijn zinnen ook aesthetisch-af zijn en de fraaiste, artistiek fijnst-afgewerkte vorm om zijn gedachten uit te drukken. Men mag zich ook niet teleurgesteld voelen door zijn techniek, drie, vijfmalen ach tereen vrijwel letterlijk hetzelfde te zeggen in weinig-veranderden vorm. En daarbij nog dikwijls het meest banale, vanzelfsprekende. Wie dezen spreker zoo op zich laat werken, ondergaat het lot van den al te technisch ontwikkelden luisteraar in de concertzaal, die van een nieuwe sym- phonie nauwelijks genieten kan, omdat honderd dingen in de partituur hem op vallen, in verrukking brengen dan wel afstooten, tot ontledingen critische be schouwing prikkelen. Hitler's rede is meestal geen programmatische maar ab solute muziek. En dan altijd Wagneri- aansch, met veel koper, veel fanfare, veel hartstocht, zelfs met Wagners breed uitgespannen motieven en doorwerkin gen, en vooral met de „Leitmotive." Hitiers redevoeringen zijn vol van zul ke „Leitmotive" en ook hierin schuilt berekening, die haar werking stellig niet mist. Er is in dezen volkstribuun het naieve, dat den intellectueelen toehoor der wellicht verbluft, den eenvoudige van ziel echter onweerstaanbaar aan trekt, de massa van de eerlijkheid in dezen spreker vrijwel onmiddellijk over tuigt. Ondanks alles, wat we tegen Adolf Hitler zouden kunnen schrijven moeten wij bekennen, dat ook wij aan deze ab solute eerlijkheid gelooven. Wij hebben de overtuiging dat in dezen man alles echt is en dat zulk een geestdrift, zulk een paroxisme van gevoel met echten pathos vermengd, zulk een overweldi gend patriotisme en ook zulk een per soonlijke moed is het soms geen waagstuk zich in het huidige Duitsch land aan het hoofd te stellen van een beweging, die belooft millioenen „Mar xisten" met huid en haar te zullen ver nietigen? slechts geboren kunnen worden in een man, die elk woord, elke gedachte, elke formuleering doorleefd en doorvoeld heeft en voor zijn ideeën met zijn leven wil instaan. Men zou kunnen opmerken, dat Hitier zich als redenaar al te vaak over schreeuwt, dan slecht te volgen is en zelf een deel van den indruk zijner rede vernietigt. Dat is slechts ten deele juist. Dit heesche, woedende uitschreeuwen van gedachten, waarvan hij nu eenmaal vervuld is, werkt op den gemiddelden toehoorder niet als een zwak punt in de rede, maar eerder als een bewijs ,dat hier een fanaticus staat, die zijn waar heden, zijn profetische gedachten met mokerslagen hameren wil in de hersens van al die duizenden. Op zulke oogen- blikken werkt het hoe honderdmaal meer dat het wat; Men geeft zich gevangen en is van één ding overtuigd: die man weet wat hij wil, en die wil is sterker dan eenige andere in de zaal, waarin het geraden is, zich te onderwerpen. Wie Hitier niet aanhoort met de voor opgezette bedoeling, hem niet te geloo ven en zijn rede slechts nuchter te ont-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7