buitenland. INGEZONDEN STUKKEN. a p. t. r OOIENGD NIEUWS. WOLPHAARTSDIJK. M. KLOOSTERMAN, Algemeen Oïsraeirt. AFLOOP VERK00PINGEN. MIÜCÏ3EB1QHÏEM. OOSTBURG. Fa. A. J. BRONSWIJK. t&SM j aangehouden, die met menschen die j niets van hem koopen wilden, was j Indische Stoomvaartlijnen. slaals geraakt. Hij gaf voor doofstom te Baloeran 27 v. Batavia te Rotterdam. ,en, ^0°.n°edd?. e®m2e papieren. Het j Dempo (uitreis) 27 te Belawan Indrapoera (thuis: eis) 26 (1 n.m.) van Sabang. Sibajak (uitreis) p. 26 (10 n.m.) Fi- nisterre. LOKET VARIA. Het is wel eens interessant de vaak humorist:sche naamsverwarringen te vernemen, welke de post- en telegraaf ambtenaren achter het loket hooren krijgen. Hieronder volgen er enkele, ervaren aan de loketten van een groot postkan toor. Voor een stortingsformulier heeft 't publiek zoo z'n eigen benamingen, o.a.: rigo om centen op te halen, bewijs voor de electriek, kohier, Jericho-postwissel, inschrijfbi jet, postrekening van zes cent, girotablet en ten slotte: postrioolbiljet. Een labe heet men „libel" „labelsen" of ook wel „gierbel." Een postblad wordt „dubbele kaart cm te kleven" genoemd. Luchtpostpapier wordt meestal geduid met „vijfgramspapier." Quitantieborderellen verplaatsen loketambtenaar bleek bij informatie te Amsterdam dat de man, op wiens naam de papieren stonden in Amsterdam rondliep als wer kelijk doofstom. De man heeft tenslotte bekend, dat hij de papie en van een fa milielid had bemachtigd en daarmede reeds 4 maanden het medelijden tracht te op te wekken. Hij zal voor de justitie worden geleid wegens mishandeling, venten zonder vergunning en het voeren van een valschen naam. Bovendien heeft soms te hij nog vier vonnissen te goed. EEN VUURGEVECHT MET STROO- PERS. Op het Kroondomein in de omgeving van het Aardhuis te Apel doorn merkte een jachtopziener in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige stroopers op, die bij het zien van hem de vlucht namen in een kleine, personenauto, niet voorzien van een nummerplaat. Het werd een wilde jacht tusschen den jachtopziener, geassisteerd door den rijksveldwachter van Hoog Soeren en de stroopers. Op zeker oogenblik wis ten de jachtopziener Termordt en de rijksveldwachter v. Es den auto in een hinderlaag te lokken. Toen de auto post- aan- den loKetamotenaar plotseling naar een op 30 meter afstand van hen was en zij aquarium, met de vraag naar „forellen ziph 0p den weg vertoonden met vuur- voor veertien dagen zicht. Ziektemeldingsformulieren vraagt men aan als „staatjes voor de zieken bus." Met het verzoek om een „rijkszegel" bedoelt men een rentezegel te ontvan gen. Een „aangeteekenden brief met ant woord betaald" wil men ook nog wel eens aanbieden. „Twee biljetten om van een postre kening op een giro over te schrijven" is een zeer gangbare uitdrukking. Weldadigheidspostzegels heeten vaak „zegeltjes voor 't arme kind" of „kinds heidszegeltjes". (Met of zonder ch?. Buitenlandsche postpakketkaarten met douapeverklaringen worden leukweg verhaspeld tot „Indianenverklaringen- met-briefkaart" En ten slotte was er nog vraag naar een „postzegel met spoed" en naar „een omslag voor een postpakket", aldus „P. T. T.-Nieuws". Vragen staat vrij, en krijgen is in deze gevallen gelukkig geen kunst.... want de loket-ambtenaren weten hun weetje wel! Ongelukken. Tengevolge van het hem onlangs overkomen noodlottig ongeval op den Rijksweg nabij N u n h e m is Maandag avond in het ziekenhuis te Roermond overleden de heer A. H. Derkx, burge meester der gemeente Horn. Branden. Zaterdagavond is in de Romein straat te Kerkrade de woning van den melkhandelaar van den B., groo' tendeels uitgebrand. De brand ontstond op den zolder, vermoedelijk door een defect aan den schoorsteen. —Te M u s s e 1 k anaal is Zondag nacht brand uitgebroken in een winkel aan de Marktstraat, waarin gevestigd is de modezaak van W.M., terwijl het perceel mede bewoond werd door den besteller S. Het geheele perceel brand de uit; ook de winkelgoederen werden een prooi der vlammen. HEROPBOUW VAN „ARENA". - Naar de Maasbode verneemt zijn de momenteel onderhandelingen gaande tusschen een groote bankinstelling hier te lande en het Scala-concern te Ber lijn over het bouwen van een groot, mo dern theater op de plaats waar het Are na-theater te Rotterdam gestaan heeft. Naar de Maasb. verder verneemt, heeft de bouwpolitie in principe reeds toestemming gegeven om het nieuwe theater op genoemde plaats op te bou wen, mits de gevel van het voormalige Arena-theater verdwijnt. Wordt tot den bouw besloten dan za er naar gestreefd worden het nieuwe theater in het begin van 1934 reeds te openen. VERDUISTERING VAN 2000. De Amsterdamsche politie heeft uit de hoofdstad in Den Haag aangebracht een 23-ja-igen kantoorbediende, die zich te Amsterdam bij de politie had gemelc en bekend had, zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van onge veer 2000, gepleegd ten nadeele van een petroleummaatschappij in Den Haag. Hij is opgesloten. DOOR EEN SCHOT HAGEL GE TROFFEN, Bij het schoonmaken van een geladen geweer door den land bouwer D. M. te Haarlemmer meer, ging onverwacht een schot af, waarbij de geheele lading den man door den linkervoet ging. Dit lichaams deel werd zoo zwaar gekwetst, dat een tweetal teenen geamputeerd moest worden. DE „DOOFSTOMME" KOOPMAN. Men meldt aan de „N. R. Crt." uit B u s s u m De Bussumsche politie heeft den 30- jarige» rondreizenden koopman A. E, wapenen wendde de chauffeur het stuur terwijl de inzittenden schoten losten, die echter geen doel troffen. De jacht opziener en de rijksveldwachter vuur den zes of zevenmaal. De auto werd echter niet tot stilstand gebracht en verdween in de richting Amersfoort. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat een of meer inzittenden van den auto zijn getroffen. De politie te Apel doorn verzond verzoeken om aanhou ding of mededeeling, maar tot nu toe iss bij haar geen enkele mededeeling bin nengekomen. BANKBILJET VAN 1000 VERLO GEN. Maandagmiddag is een fabri kant te Druten, die ten postkantore aldaar geld ging storten, een bankbiljet van duizend gulden kwijtgeraakt. Ver moedelijk heeft hij het verloren. Letter en nummer van het biljet zijn niet be rend. HET WEER IN JANUARI. Aan iet maandoverzicht van het Kon. Ned. Vleteor. Instituut ontleenen wij: Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur, het ge middelde maximum en het gemiddelde minimum respectievelijk 1.9 gr., 1.6 gr. en 2.4 gr. beneden normaal. In de drie dekaden waren de afwijkingen respec tievelijk 3.5 gr., 3.7 gr., 2.9 gr., 2.7 gr., —2.6 gr., 2.3 gr., —6,0 gr., 5.2 gr., 7.4 gr. De hoogste temperatuur, 13,1 gr., werd waargenomen te Sittard op den 3en, de laagste, 14.6 te Ak- rrum op den 24en te Warnsveld op den 28en. Het aantal vorstdagen bedroeg op de hoofdstations gemiddeld 17 tegen 13 normaal. Op enkele uitzonderingen na twamen zij alle voor in een aaneenge sloten rij van dagen. De neerslag, gemiddeld over het ge heele land, bedroeg h8 mm tegen 47 nor maal. In Zuid-Holland en Zeeland viel ongeveer de helft van de normale hoeveelheid, in Noord-Holland en West Brabant 40 tot 50 pet., overigens 30 tot 40 pet. van het normale bedrag. In de drie dekaden viel gemiddeld resp. 12, 3 en 3 mm. Het sneeuwde vooral op den 23en, waarna het sneeuwdek bleef lig gen en de strenge vorst optrad. Ver spreide onweersberichten kwamen bin nen van 5, 6 en 7 Januari. Het aantal uren zonneschijn op de hoofdstations be droeg 76 tegen 48 normaal, in de drie dekaden respectievelijk 19, 11 en 46 Met ingang van 1 Maart a.s. is als Agent van ons blad aangesteld de Heer die zich gaarne met het aannemen van advertenties voor- en abonnementen op ons blad zal belasten. In verband hiermede zal ons blad met ingang van bovengenoemden datum direct na aankomst der bus om 6.30 uur in de kom der Gemeente en een dee daarbuiten Oud Sabbinge worden bezorgd. DE DIRECTIE DOKTERSREKENINGEN. Gisteren was het hierom en morgen zal het daarom zijn, terwijl het vandaag is wegens de crisis, maar altijd is het zelfde geweest en de ware reden wordt maar liefst gecamoufleerd. Een arts drie aangezichten heeft: Een engel Bij 't geven van zijn raad, Helpt hij den zieke uit zijn nood, Dan lijkt hij op den lieven God, Maar duivelsch wordt dat aangezicht Als hij zijn nota tot U richt. (Vrij naar het Duitsch van omstreeks 1609). Podaleirios. HET DUITSCHE RIJKSDAGGEBOUW IN BRAND GESTOKEN. Nederlandsch communist de brandstichter. Gisteravond is brand gesticht in het rijksdaggebouw te Berlijn. üm k art over negen werd die brand voor 't eerst ontdekt. Toen de brandweer aanrukte sloegen de vlammen reeds hoog uit den centra- len koepel van het gebouw. Een regen van vonken viel op de omgeving neer. De politie is toen onmiddellijk in het brandende gebouw binnengedrongen; 'n man werd gearresteerd, d.e erkende deel te hebben gehad aan de brandstich ting. Hij verklaarde lid te zijn van de Nederlandsche communistische partij. Hij is onder sterke bewaking naar het politiebureau aan de Brandenburger- Poort gebracht. De brand begon aan acht zijden tege lijk, doch het onderzoek wees weldra uit, dat in het geheele rijksdaggebouw brandhaarden waren aangelegd. Zij be stonden uit teerapparaten en brandpak- ken, die men in leeren stoelen of tus schen rijksdagdrukwerk, aan deuren, houtbetimmeringen en andere gemakke lijk brandbare plaatsen had neergelegd. De daders moeten overvloed van tijd gehad hebben om de brandstichting voor te bereiden. De omstandigheden waren hun gunstig, daar gisterenavond vrijwel niemand in het gebouw aanwe zig was. Alleen in enkele kantoren werd nog gewerkt, terwijl het personeel met uitzondering van de bewakers reeds naar huis was. Een politiebeambte had in het don kere gebouw personen met brandende fakkels gezien, ento en terstond gescho ten. Het is gelukt één der daders te pak ken, den 24-jarigen metselaar v. d. Lubbe, uit Leiden, in Nederland, die een geheel in orde zijnd Neder- andsch paspoort bij zich had. Hij is zoowat twintig jaar en maakt den indruk van een buitengewoon fana tiek jongmensch, met zwart haar en een mager gezicht. Hij droeg een donker ar- oeidspak en een peleriene. De verwoesting. Om tien uur stonden de groote zit tingszaal, de wandelgangen, de gardero be en de perstribune in brand. Het vuur ïeeft zich toen geleidelijk naar het Oos ten van het gebouw uitgebreid. De brandweer had de grootste moeilijkhe den om met haar ladders tot den voor- naamsten haard van den brand door te dringen. Na anderhalf uur inspannenden arbeid is het gelukt den brand tot den haard te beperken en verdere uitbreiding tot de nog onaangetaste deelen van het ge bouw schijnt uitgesloten. De groote zit tingzaal toont een beeld van de ergste vernieling. De ijzeren constructie van de groote middenkoepel is geheel ver bogen en ten deele ingestort. De gan gen staan vol water en tengevolge van de kou ziet men aan den buitenkant van het gebouw lange ijskegels hangen. De schade beloopt natuurlijk in de millioenen. In het bijzonder aan de tribunes is groote schade aangericht, daar deze ge- ïeel uit hout zijn opgetrokken. De ge weldige koepel boven de zittingzaal, welke uit glas bestaat is reeds op ver scheidene plaatsen kapot en dreigt in te storten. De zeer kostbare bibliotheek wordt met alle ter beschikking staande middelen beschermd evenals de wandel gangen. De politie doorzoekt het gebouw systematisch. Dit kan uren en dagen lang duren, daar op alle verdiepingen van kelder tot koepel, tallooze schuil- ïoeken zijn. Cellenbouw! De daad is begunstigd geworden door iet feit, dat personen die zich op Rijks d-gleden beroepen, gemakkelijk het ge bouw binnen kunnen komen. Daarom is het mogelijk, dat nog verscheidene per sonen, die bij de brandstichting betrok ken zouden kunnen zijn, zich in het gebouw ophouden. De politie zal zoodra de brand gebluscht is het personeel on dervragen. Zelfs personen die pers- en politiepenningen bij zich dragen, moeten zich legitimeeren. Rijkskanselier Hitier reeft zich direct toen hij van den brand hoorde, naar het Rijksdaggebouw begeven, ten einde zich persoonlijk te overtuigen van het vor deren der blusschingswerkzaamheden, Ook de president van den Rijksdag Goering, en vice-kanselier von Papen houden zich in het gebouw op. Het vuur vond gretig voedsel, daar de houtbekleeding van de wanden, wel ke reeds 30 jaren oud is, geheel ver droogd is. Meer arrestaties. i weken in geheel Pruisen verboden, voor 14 dagen alle dagbladen en manifesten van de s.-d. partij. Het Rijksdaggebouw. Het Rijksdaggebouw is in de jaren 18841894 door Wallot in renaissance stijl gebouwd. De bouwkosten bedroe- gen 22 millioen Mark. De lengte van he11 den sector rondom Kailoe de ongeregel- Het rijksdagkabinet is vanmorgen te elf uur in vergadering bijeen gekomen ter bespreking van den algemeenen po- litieken toestand. Japan en China. De Japansche troepen met behulp van Mandsjoerijsche troepen hebben in gebouw bedraagt 132 M., de breedte 88 M., en de hoogte tot de hoofdkroon lijst 27 M., terwijl de koepel, die op het gebouw staat 57 M. hoog is. Op eiken hoek van hei gebouw bevindt zich een toren ter hoogte van 46 M. Toegang tot het gebouw had men de Chineesche troepen verslagen en op de vlucht gedreven. Japansche troepen zetten hun opmarsch uit het N. O. in Z. richting voort. De Japanners zijn thans gevorderd tot halfweg Tsjihfeng en ontmoeten weinig tegenstand. Van de zijde van het Chineesche hoofdkwartier door een hoofdtrap, welke leidde naar worc|t volgehouden dat deze terugtocht een dwars van de groote zittingszaal' - - gelegen wandelgangen. De groote zaal van het Rijksdaggebouw ligt in het mid den van het gebouw en ontving haar licht uit den vergulden koepel. Aan de Oostzijde bevindt zich de in gang voor den Bondsraad en het Presi dium, terwijl ook de vorsten hier vroe ger het gebouw betraden. Aan de an dere zijde van het gebouw is de toegang voor het publiek en de leden van den Rijksdag. Op de bovenverdieping van het gebouw bevinden zich bijna uitslui tend de zittingszalen voor Commissies èn dergelijke. Een tusschenverdieping geeft toegang tot de tribunes voor het publiek. Het begin van een terreurs- poging. In het materiaal gevonden in de cata comben in het Karl Liebknechthaus be vonden zich aanwijzingen van een com- munistischen terreur. Volgens deze ge schriften moesten musea, kasteelen en oelangrijke bedrijven in brand worden gestoken. Voorts waren aanwijzingen gegeven bij botsingen voor de terreur groepen vrouwen en kinderen te laten loopen, zoo mogelijk zelfs politiebeamb- Door het vinden van dit materiaal een welberekend strategische manoeu vre is, die de bedoeling heeft de ste lin ten Z. van Tsjaoyang zoo sterk mo gelijk te maken teneinde daar den Ja- panschen opmarsch tot stilstand te bren gen. Hevige gevechten worden uit Hsia- wa gemeld. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir John Simon, minister van buitenland sche zaken, een verklaring afgelegd, waarin hij mededeelde dat met ingang van gisteren alle uitvoer van oorlogsma teriaal naar China en Japan is verboden. In zijn rede zeide hij dat men de be proevingen van Japan, dat men met een moeilijken buurman te doen heeft, niet moet onderschatten. OOSTENRIJK. Geen loonuitkeering. De directeur- generaal der Oostenrijksche spoorwegen heeft bekend gemaakt, dat op 1 Maart a.s. geen loonen kunnen worden uitbe taald. ZUID-AFRIKA. In een staatskolenmijn nabij Johan nesburg stortte een liftkooi met arbei- ders naar beneden. Twee blanke en is de systematische uitvoering der bolsje-1 |_waaj£ gekleide mijnwerkers werden wistische revolutie voorkomen. Niet e-| gedQ0Cj Vermoedelijke oorzaak is een ten min zou de brand in het Rijksdaggebouw iet sein voor de revolutie zijn. Reeds voor hedenmorgen 4 uur waren in Ber lijn groote plunderingen op touw gezet. Het staat vast, dat met den dag van reden de terreur tegen allerlei personen tegen 't privé bezit, tegen 't leven van de" vreedzame bevolking zou worden ontketend.. De commissaris van het Rijk, minister Goering zal tegenover dit ge vaar met het scherpste wapen optreden. Hij zal de staatsautoriteit onder alle omstandigheden en met alle middelen handhaven. Geconstateerd kan worden dat de eerste aanval is afgeslagen. Ter bescherming der openbare veilig heid zijn nog gisteravond alle openbare gebouwen en vitale bedrijven onder po litiebewaking gesteld. Politieauto s pa trouilleeren voortdurend door de stads wijken, die 't meest gevaar loopen. De geheele Schupo en recherche in Pruisen Ts ten volle gemobiliseerd. Ook de hulp politie is aan 't werk gesteld. Dank zij deze maatregelen is de staatsmacht voldoende gewapend om eiken verderen aanslag op den vrede van Duitschland en daarmede op den vrede van Europa te verhinderen. Elk vuur van den opstand in den kiem te verstikken. De rijksminister Goering eischt in dit ernstige uur van de Duit- sche natie de uiterste discipline. Hij verwacht den krachtigen steun der be volking voor wier bescherming en vei ligheid hij met zijn eigen persoon borg staat. Maandagnacht tegen half drie werd het gebouw van de sociaal-democrati sche „Vorwarts" door een politiecom- mando bezet. Alle drukwerken, niet al leen de „Vorwarts", doch ook verschil lende vakvereenigingsbladen, die juist waren gedrukt, werden in beslag geno men en met vrachtauto's naar het poli storing van den electrischen stroom die de automatische remmen van de liftkooi doet werken. Zaterdag heeft notaris Matthijs ver kocht voor den heer K, van Liere en kinderen te Wissen kerke een woonhuis en erf, groot 90 a. Kooper Wil lem Begthel voor 1455. Perc. 2 een hoveniering, groot 22% roede. Kooper M. de Looff Hz. voor 170. Middelburg, 27 Febr. Op de vei ling deden: Zeeuwsche blauwe aardap pelen 1034, per 25 kg; baksla 71 79, snijsla 7174, broeisla 60, veldsla 78, spinazie 2053, winterpostelein 1923, spruiten 824, witlof 719, schorseneeren 710, koolrapen 1, peen 16, uien 14, karoten 0.11. gele kool 5, roode kool 5, witte rapen 1, al les per kg; tuinkers per doosje 68; slavellen 2933, per kg; azalia's 19 30, per pot; tulpen 812, prei 27, knolselderie3,54,5, alles pêr bos; sa- voijekool 14,5, roode kool 4,59, boe renkool 15,5, andijvie 1,5, kropsla 1% knolselderie 11,5, alles per stuk. Go e s, 27 Febr. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. Groenten: witlof 2021, id. 2e soort 13, karoten 1.101.40, stekuien 0.50, al- 7T t j I les per 100 kg; groene savoijekool 2.90 tiepresidmm overgebracht. In antwoord selderieknollen 0.90 beiden per 100 op de vragen van de „Vorwarts -redac-I gtuks tie verklaarden de politiebeambten dat1 zij geen nadere mededeelingen konden doen, en dat zij handelen in opdracht van het Pruisische ministerie van bin nenlandsche zaken. Vanmorgen tegen half zeven werd de bezetting van het ,,Vorwarts"-gebouw opgeheven, Ook brandst'chting in het v.m, keizerlijk slot Naar nu pas bekend wordt, is door tot nog toe onbekende oorzaak Zaterdag avond brand uitgebroken op de zolder- Hulst, 27 Febr. Aanvoer klein. Gerst 4, rogge 4, haver 4.50, erwten 10 11.50, boonen 7. Rotterdam, 28 Febr. Op de vee markt van heden waren aangevoerd: 208 paarden, 1 veulen, 1261 magere runde ren, 974 vette runderen, 401 vette- en graskalveren, 1919 nuchtere kalveren, verdieping van het voormalig keizerlijk 211 schapen en lammeren, 24 biggen, 8 slot te Berlijn. De brandweer is er in I bokken of geiten, geslaagd den brand te blusschen. In de In verband met de brandstichting in het Rijksdaggebouw waren hedenmor gen vroeg in totaal reeds 80 personen gearresteerd. Onder hen bevinden zich tal van communistische afgevaardigden, wier namen echter nog niet bekend zijn gemaakt. O. a. is gearresteerd de be kende communistische verdediger de advocaat dr. Litten. De communistische dagbladen, tijd schriften en plakkaten zijn voor vier buurt vond men vuurmakers en verkool de lucifers. De toestand hedenmorgen. In den loop van den ochtend verza melden zich voor het rijksdaggebouw vele afgevaardigden die zich naar hun werkkamer wilde begeven, doch ook zij werden niet toegelaten, aangezien in het gebouw een uiterst minutieus onder zoek van de kelders tot aan den koepel plaats vindt. Het onderzoek zal waar schijnlijk nog vele, uren duren. In de plenaire zittingzaal smeult het vuur nog steeds, zoodat nog met twee stralen water wordt gegeven. De groote vergaderzaal is volkomen uitgebrand; ook in de perskamers heeft het vuur groote schade aangericht. Sommige zijn eveneens geheel uitgebrand, zoodat men aanneemt dat ook hier een brandhaard was gemaakt. Het koepelgewelf is in zijn geheel gespaard gebleven. Ook in I de bureauruimten van het rijksdagbe-1 heer heeft het vuur schade aangericht. De totale schade bedraagt verscheidene millioenen mark. Prijzen voor: Vette koeien: le kw. 0,52 0.61, 2e kw. 0.32—0.43, 3e kw. 0.24— 0.31; Stieren: le kw. 0.350.44, 2e kw. 0.30—0.33, 3e kw. 0.28—0.30; Kalveren: le kw. 0.98—1.13, 2e kw. 0.49—0.73, 3e kw. 0.390.47. Prijzen voor: Melkkoeien: 140200 Kalf koeien: 140205; Stieren: 90220 Pinken: 65115; Graskalveren: 2036 Vaarzen: 115155; Werkpaarden: 115 195; Slachtpaarden: 85175; Hitten: 55 80; Nuchtere kalveren: 25,5; Fok- kalveren: 415; Biggen: 47. Eeieren. Rotterdamsche veiling: Aan gevoerd 200.000 stuks. Prijzen voor: Kipeieren: 2.503.50; Eendeieren: 2.002.85. wïwsrascaw-sr ADVERTENTIEN voor- en ABONNE- MENTEN op ons blad worden gaarne aangenomen door het Agentschap

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 3