m BEURS- EM mSSELKOERSEN. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP* BEURS iHERHiOMETER van iiinsdag. LANDBOUW. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. ONDERWIJS. SCHOUWEN-DUIVELAND. AMSTERDAM, 28 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 80%80%. Cert. N.W.S.-2% 67%—67%. O. Indië 22 1000-6 93%—93%. O. Indië 23 100-6 70% O. Indië 16 1000-5 93%—94%. O. Indië 26 1000-4% 88%—90%. Denemarken Oblig. 1926-5 7674%. Duitschl. 100-7 57%—57%. Duitschl. 30 1000-5 48% Amsterdam 1933-5 99% 99%. 's-Gravenhage 1929-4% 101%100. Rotterdam 1926-1930-4% 91—91%. Utrecht, prov. 1929-4% 102101%. Een strijkje zorgde voor de noodige afwisseling. Na de pauze werd opgevoerd door de kinderen Reepelsteeltje, wat door allen zeer verdienstelijk werd uitgevoerd. Het bleek dat elk voor zijn taak op de juiste plaats gekozen was, en na elk bedrijf werd een daverend applaus gehoord. Een woord van dank is hier zeker aan den heer Holster op zijn plaats voor het vele dat hij hier heeft gedaan. Het koor heeft aan mej. Stroo een mand bloemen aangeboden voor al het werk dat ze heeft gedaan. Ook bood het kinderkoor aan den directeur een brons koperen sigarendoos aan uit erkentelijkheid. Besloten werd om nog een uitvoering te geven, daar er nog velen teleurgesteld moesten worden omdat er geen plaats meer was. BROUWERSHAVEN. Zaterdagavond hield de afd. Brouwershaven e.o. der Vereen. Volksonderwijs een openbare propaganda-vergadering in hotel Jacob Cats. Als spreker trad op de heer Theo Thijssen van Amsterdam met het onder werp „Waarom Openbaar onderwijs". Na de pauze droeg de spr. gedeelten voor uit zijn werk „Kees de jongen", als mede eenige andere schoolschetsen, van zijn eigen hand. Het vrij talrijk publiek hing aan sprekers lippen. Deze geslaag de avond wera geopend en gesloten door dr. W. H. Ittmann. De afdeeling mocht nog een aantal nieuwe leden noteeren. Het strafeest. BURGH. Maandag j.l. vierden als naar gewoonte Burgh en Haamstede hun gecombineerd Strafeest (Strandrijden). Dit folklorisch feest, waarvan de oor sprong zich in den nacht der eeuwen verliest, wordt op gezette tijden gehou den door de dorpen van Westelijk Schouwen. Voor Burgh en Haamstede valt het steeds op den Maandag voor Aschwoensdag. Reeds vroeg in den morgen vertrok een talrijke ruiterstoet gezeten op met palm en bloemen ver sierde paarden naar Westenschouwen om ongeveer 10 uur in de kom van Burgh terug te keeren, opgewacht door een belangstellende menigte. Onder de opwekkende tonen der Harmonie „Wit te van Haemstede" werden een paar omgangen door het dorp gedaan, ver volgens trok men naar Haamstede, waar zich hetzelfde tooneel herhaalde. De dag werd verder in gepaste vroo- Iijkheid doorgebracht. Slijten helaas, verschillende merkwaardige oude ge bruiken gaandeweg af, Westelijk Schou wen blijft zijn Strafeest in eere houden. Zeeuws. Hyp. B-5 100%100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100100%. A Amsterd. Bank 105104%. C Roti Bankver. 76 A Twentsche Bank 94 A Pref. Jurgens A 9292%, A De Schelde N.B. 37% A Ver upl. v Leider 51%53%. C Am. Car en Foundry 6%—6%. C Am. Smelt en Ref. 11%11%. C Farbenind I.G. 82% C U. Mates St. C. 24%—24%. C North Am. Cv. 18%18%. A Born. Sum. H.M. 133%133. A Ned. Wol Mij. 53% A Smgkep tin M. 7272%. A J. C. Japan Ln. 33% A Rotterd Lloyd 45% S. M. Nederland 48 A Southern Rlw. 4%4%. C Union Pac. Rr. 65%-66%. C Int. Nickel Cy. 6%6%. iA Koloniale Bank 5556%. A N.I. Hbk. 1000 51%—52. C Ned. H. M. 1000 58%—58%. A Alg. Kunstz. U. 26%—27-28%. v. Berkels Pat. 15%15%. Calvé-Delft 52—52%. C. Suiker Mpij. 17%17%. Int. Viscose 18% Ned. Ford A.M. 98%—100. Philips Gem. B, 101%103%-105. Amst. Thee C.M. 3129%. Houth. Alberts 25% Ba.timore en Ohio 8%8%. Op verzoek vestigen wij de aan dacht op de advertentie in dit nummer, waarin staat, dat de heer mr. P. Diele- man in het Leger des Heils zal spreken over: „Jezus en de Zondaren". De vergaderingen van de Genera le Synode der Ger. Kerken, welke om de drie jaar gehouden worden, zullen dit jaar een aanvang nemen op Dinsda,g 22 Augustus te Middelburg. Vooraf zal een bidstond plaats heb ben, waarin zal voorgaan de voorzitter van de vorige Synode, ds. J. L. Schou ten te Amsterdam. Deze Synode zal om ook in behande ling nemen het voorstel van de deputa ten der Geref. Kerken om te geraken tot een herziening der liturgie en om te komen tot de uitbreiding van den bun del „Eenige Gezangen". Ds. J. Langman, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, stelt zich niet meer beschikbaar voor een candi- datuur. Hij zal gaarne een eventueel beroep in overweging nemen. Ger, Gem. Op het tweetal te Den Haag komt voor ds. J. D. Barth te Borsselen. Unilever 95%96%-98. C Anaconda Cop. 5%5%-5%. C Bethlehem St. 11%11%-11%. A A.N.I.E.M.—N.B. 183 C A. Gas en El. Cy, 1%1%. C Cities Serv. Cy. 2%2%. A Kon. Petr. Mpij, 135136-37%. C Contin. Oil Cy. 5%5% -5%. C Shell Union O C. 4%4%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 14 A Ned. Scheepv. 4748. A H.V. Amsterdam 165%168-69%. A Java Cult. Mij. 107%111%. A N.I. Suiker U. 6770. A Poerworedjo S.O. 5%5%. A Deli Batav.a 140140%. C Deli Mij. 1000 116%—116%-17%. A Senembach 124126-30. C Chicago Milw. 1%1%. Amst Rubb. C. 49%49%-50%, A Deli-Bat Rubb. 20%20%. A Hessa Rubber 19%20%. A Serbadjadi S.R. 1514. Prolongatie 11, WISSELKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brusel Zwitserland Kopenhagen New-York 27 Febr. 28 Febr. 8.44% 59.15% 9.75 34.75 48.16 37.70 2.47% 8.44% 59.03 9.76 34.76 48.23 37.75 2.47% Het aantal bezoekers aan de schil derijententoonstelling van de Koningin, te Batavia dat de eerste dagen reeds bevredigend was, overtrof op Zaterdag 25 en Zondag 26 Februari alle verwach tingen. Een der bezoekers, die getroffen was door Harer Majesteits daad deed het co mité een belangrijke gift toekomen. Nobelprijs voor letterkunde. De Nobelprijs voor letterkunde wordt als regel in de tweede week van No vember toegekend. Voor dit jaar is er reeds een candidaat. De Braziliaansche Academie van Letteren heeft aan de Zweedsche Academie verzocht, den prijs dit jaar te geven aan den Braziliaan- schen schrijver Coelho Netto. is goedgekeurd door een van de keu ringsdiensten van den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst. Ten bewijze daarvan bevindt zich in de zakken een certificaat waarop vermeld staat, door welken keuringsdienst het gewas is ge keurd. Hierdoor is men gewaarborgd, dat het pootgoed komt uit de streek, waar van men het wil betrekken. Verder wordt op het certificaat vermeld de klas se, waarin het is goedgekeurd. (A is uit muntend, B is goed, C is voldoende). De zakken moeten geplombeerd zijn. Op het plombe staat het controlemerk van den N.A.K. alsmede de naam van den keuringsdienst. Hoe wenschelijk het is bij den aan koop van pootgoed de garanties voor raszuiverheid en gezondheid te vragen, moge hieruit blijken, dat bij de keurin gen dit jaar in onderscheidene streken 25 pet. van de aangegeven oppervlakte niet aan de gestelde eischen voldeed en moest worden afgekeurd. Het pootgoed van deze afgekeurde velden en van de niet gekeurde, die veel al nog slechter zijn, wordt in den han del gebracht als z.g. ongekeurd poot goed. Nu de uitvoer van dit zg. ongekeurde pootgoed door de Pootaardappelwet ver boden is, wordt getracht om dit geen enkel garantiegevend pootgoed teg- gen zeer lage prijzen in het binnenland aan den man te brengen. Daar de prijzen van het goedgekeurde met certificaat en plombe van den N. A.K. dit jaar eveneens laag zijn, kan het voor iemand, die zeker wil zijn om een goed gewas te verkrijgen, geen fi nancieel bezwaar zijn, iets meer voor dit pootgoed uit te geven, omdat deze meer dere uitgaaf door een betere opbrengst ruimschoots wordt vergoed. Men dïene evenmin te treden in aan biedingen, waarbij goedgekeurd poot goed „zonder plombe en certificaat" wordt aangeboden, aangezien iedere controle op de juistheid dezer aanbiedin gen in den regel ontbreekt. Wie zekerheid wil hebben, eische n DE BRANDSTICHTING IN HET RIJKSDAGGEBOUW. De dader. Omtrent den dader van de brand stichting in het rijksdaggebouw te Ber lijn, vérneemt V.D. nog de volgende bij zonderheden: M. van der Lubbe is geboren 13 Janu ari 1909, als zoon van een rondreizend koopman. Zijn optreden in Leiden da teert van 1928.Hij was gedurende eenige jaren beheerder van het zgn. Leninhuis te Leiden. Hij is enkele jaren lid geweest van de C. P. H. en is daarna overgegaan tot de groep van internationale commu nisten. Van der Lubbe is eenige malen veroordeeld wegens verzet en vernie ling, en heeft de Leidsche politie vooral bij de werkloozenrelletjes in 1930 veel last bezorgd. In 1931 verkreeg hij een paspoort voor het maken van een we reldstudie en sportreis, welke hij zou Amerika Aoninki. - Markt - Obi.markt- iMlikfcf Rubber - Uuuever Pampa - 1 auao. Wettig gedeponeerd.) tionaal socialistische als provocatie be doelde manoeuvre, die het begin moet zijn van den sedert langen tijd aange- kondigden Barthelomëusnacht tegen de elementen die vijandig tegenover de re geering zijn gezind. Het partijbestuur der S.P.D. publi ceert een verklaring waarin wordt ge zegd dat het verbod van de sociaal-de mocratische pers door geen wet en geen noodverordening wordt gedekt. De ver klaring keert zich scherp tegen de ver onderstelling dat de S. P. D. ook maar iets te maken heeft met de brandstich ters in het Rijksdaggebouw, Door den minister van Waterstaat is de Kadio omroep controlecommissie uitgenoodigd om politieke uitzendingen welke kennelijk bedoeld zijn voor luisteraars in het buitenland, zooveel maken met den Leidschen communist mogelijk te weren. In het bijzonder dient Holwerda^ Hij heeft het echter niet ver- j dit te geschieden met uitzendingen waar- Conflict in den Bond van Landpachters. In het laatst der vorige week heeft de Bond van Landpachters zijn statuten^ meI ^enaut° van een ander be woner dier straat naar het Gasthuis Op de kiezerslijst te Westka- p e 11 e zijn geplaatst voor de Tweede Kamer 1276 kiezers, voor de Prov. Sta ten 1275 en voor den gemeenteraad 1273. Het aantal namen voor de kie zerslijst bedraagt te Wolfaartsdijk voor de Tweede Kamer 1412, Provin ciale Staten 1406, en voor den Ge meenteraad 1391. Te Wissenkerke is het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 1926 voor de Prov. Staten 1914 en voor den gemeenteraad 1889. De Zierikzeesche Oranje- Vereeniging heeft het initiatief genomen voor een bescheiden Oranjefeest, waar schijnlijk op 24 April a.s. De vorige week zijn te Brou wershaven verhandeld, gesorteerd en verscheept 2500 balen uien. De prijs bedroeg 20 tot 50 ct. per baal van 50 kg Te Oud Vossemeer bevat de nieuwe kiezerslijst resp. voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeen teraad 1156, 1142 en 1134 namen. Steent bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE, Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. gewijzigd, zoedat nu ook de hypotheek- boeren kunnen toetreden. De naam is veranderd in Ned. Bond van Landpach ters en Hypotheek-boeren. Dit is aan leiding geweest tot een conflict in het bestuur. Reeds zijn uitgetreden de hee- ren F. Sibesma uit Sexbierum, voorzit ter van de afdeeling Friesland en de heer E. S. Wesbonk te Winsum (Fr.), voorzitter van den landelijken bond. De reden, die zij opgaven was, dat 't karakter door het toetreden van eigen boeren (boeren met eigen boerderij) ge heel is gewijzigd en dat men nu even goed lid kan zijn van bestaande organi saties. Bovengenoemde heeren overwegen nieuwen christelijken bond van land pachters op te richten. Pootaardappelen, Het secretariaat van den Nederland schen Algemeenen Keuringsdienst te Wageningen schrijft aan de N.R.C.: Hoewel verwacht mag worden, dat als gevolg van den zeer geringen ex port van consumptie-aardappelen de uit- poot van aardappelen in 1933 belang rijk minder zal ziin dan in het vorige jaar zal toch vrijwel iedere landbouwer weer een deel van zijn akkers met aardappe len bepoten, aangezien hij geen andere gewassen heeft, die betere kansen op 'n loonende teelt waarborgen. Indien men aardappelen wil verbou wen, is de allereerste voorwaarde zich zekerheid te verschaffen, dat het poot goed een behoorlijke opbrengst zal ge ven. Dit kan door te gebruiken raszui ver en gezond pootgoed. De verbouwers dienen daarom garanties voor deze eischen te vragen, n.l. door aan te koo pen pootgoed, dat te velde en op partij der dan Berlijn gebracht. Daarna is hij naar Leiden teruggekeerd. Drie weken geleden is hij te Leiden geweest, waar hij in de kliniek van prof. Van der Hoe ven voor een oogziekte is behandeld. Te officieeier plaatse te Berlijn is men nog zeer karig met het geven van in lichtingen, aangezien nog steeds niet nauwkeurig is vastgesteld wie de feite lijke dader en wie de initiatiefnemers van de brandstichting in den Rijksdag zijn. Naar verluidt zou het echter reeds van bekend is, dat zij in het land, waar voor de uitzending bestemd is niet zou den worden toegelaten. De Staatscourant van hedenavond zal de kon. besluiten en ministerieele beschikkingen bevatten betreffende de vernieuwing van verschillende contin- genteeringen, welke 1 Maart afloopen. De Haagsche rechtbank wees von nis in de zaak tegen den 25-jarigen Chineeschen kwatiermeester Kao Teh vaststaan, dat de brand niet is aange- Yi tegen wien door het O. M. drie jaar stoken door ongeorganiseerde individu en van communistische levensopvatting, doch dat de K. P. D. als zoodanig voor de brandstichting verantwoordelijk zou gevangenisstraf is geëischt ter zake dat hij aan boord van het Nederlandsche s.s. „Mira" dat zich in volle zee bevond een landgenoot die hem voortdurend zijn. Een kort na het uitbreken van den sarde en bedreigde met zijn dolk van t brand verhoorde bewaarder van het leven heeft beroofd. rijksdaggebouw verklaarde, dat hij het communistische rijksdaglid Törgler en een anderen communist Kuehne, samen met den gearresteerden dader Van der Lubbe had gezien. Törgler en Kuehne hadden het rijksdaggebouw gehaast ver laten. Vermoedelijk was dat reeds een sfcrxTH». tase. ■3BB#B^E»A geplombeerden zak met ongeschonden kwartier na het stichten van den brand, plombe en een certificaat in den zak. gr zijn een g0 joO communisten gear resteerd. Andere vooraanstaande partij functionarissen schijnen zich tijdig uit de voeten te hebben gemaakt. Later Medegedeeld wordt dat het thans ze ker is, dat communistische leiders van de brandstichting in het rijksdaggebouw MIDDELBURG. Door wagen overreden. Hedenmorgen is groentenventer A. wonende op den NieuwenVlissingschen weg in de Bogardstraat uitgegleden en I dê"hoogte"waren ën dat communisti- 7"" 1 scke daden van terreur in voorbereiding gevallen. Zijn eigen wagen ging hem over de beide beenen. De man is bij een omwonende binnengedragen en later overgebracht. MARKT VAN GOES. Veemarkt. Aangevoerd 12 kens, 62 biggen. Eieren V.P.Z. Aanvoer 25.457 eieren. 2.40 per honderd. Gewone markt. Fabrieksboter 0.85; boerenboter 0.70; winkelprijs 0.80; tweede soort boter f 0.60. Eieren per 100 stuks 2.10; winkelprijs 3. Eend eieren 2.10; poelje 1.50. GRAANMARKT. Goes, 28 Febr. Op de graanmarkt is de aanvoer minderend, de handel slap, kleine erwten iets beter. De noteering was: Goudgerst 4.50, haver 3.254, kookerwten 1012,75; kroonerwten 8 waren, waartegen het ingrijpen met de allerscherpste middelen noodzakelijk is. De gearresteerde communist heeft verklaard dat hij met sociaal-democra tische leiders in contact is geweest. Het rijksdaggebouw zal minstens voor een loopvar- jaar njet bruikbaar zijn. Het aantal ge arresteerden te Berlijn is tot 130 geste- gen. Noodverordening. Het rijkskabinet zal den rijkspresi dent voorstellen nog heden een nood verordening uit te vaardigen tot be scherming van het volk tegen het com munistisch gevaar. Deze noodverorde ning zal vérgaand ingrijpen in de per soonlijke vrijheid mogelijk maken. De berichten over den brand vullen vele kolommen op de Londensche voor pagina's der Londensche ochtendbladen. 11, schokkers 813.50, bruine boonen Men acht het zoo goed als zeker, dat de 67.25 en paardenboonen 6.507. DE BRAND IN HET RIJKSDAGGE BOUW EN DE C. P. HOLLAND. De voorzitter der Communistische Partij Holland, het Tweede Kamerlid Lou de Visser, verklaarde het C. B. dat I hij den Nederlandschen communist Van der Lubbe, die bekend heeft den brand in het Rijksdaggebouw te Berlijn te heb-1 ben gesticht, niet kent en nooit ont moet heeft, zelfs heeft hij den naam in communistische kringen nooit hooren noemen. RADIOUITZENDING INAUGURALE REDE PRESIDENT ROOSEVELT. De K.RO. zal Zaterdag 4 Maart tus- schen 6 h 20 en 6 h 45 de inauguratie en daarna inaugurale rede van den nieuwen president der Vereenigde Sta ten, Roosevelt, uit Amerika relateeren. brand door communisten is gesticht en de pers veronderstelt dat de regeering thans een goede aanleiding heeft voor het nemen van scherpe maatregelen te gen het communisme. De Berlijnsche corr. van de Daily Ex press verklaart op de plaats van den brand even met Hitier te hebben gespro ken, die den brandenden rijksdag verge leek met het om zich heen grijpen van het communisme. Wanneer deze com munistische geest Europa slechts twee maanden lang beheerscht, zoo zei Hitier, zou Europa zooals het rijksdaggebouw in lichter laaie staan. De Fransche ochtendbladen wijden kolommenlange verslagen en beschou wingen aan den brand in het rijksdag gebouw. De socialistische Populaire wijdt ook een artikel aan het geval, waarin het blad als zijn meening te kennen geeft, dat men hier te doen heeft met een na- De rechtbank uitspraak doende ver oordeelde verdachte tot een jaar ge vangenisstraf. De motorbarkas van den rijksveer dienst heeft na een reis van 24 uur he dennacht Ameland bereikt met den post van Zaterdag en Zondag. De barkas is heden weer uitgevaren, en het is gelukt den steiger te Holwerd te bereiken, on danks den nog lagen waterstand. Het rijkskabinet heeft de door den rijksminister van Landbouw dr. Hugen- berg voorgestelde nieuwe rege.ing der tarieven voor kaas en eieren ter be scherming der Duitsche productie goed gekeurd. Georganiseerd overleg R. H. B. S. De minister van onderwijs enz. heeft Depaald, dat met ingang van 15 April a.s, een commissie wordt ingesteld, die, in bespreking met één of meer door den minister van Onderwijs aangewezen ambtenaren, alvorens de beslissing door het bevoegd gezag wordt genomen, aan gelegenheden behandelt van algemeen belang voor den rechtstoestand van het onderwijzend personeel aan de R.H.B.S. De commissie bestaat uit door de na volgende organisaties aangewezen leden en plaatsvervangende leden: bevoegd tot aanwijzing elk van twee leden en twee plaatsvervangende leden zijn: a, de Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, met dien verstande, dat één dér ^e^T\ i één der plaatsvervangende leden lid moeten zijn van de Vereeniging van Leeraren aan Rijks hoogere burger scholen; b. het Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasiën; c de Katholieke Leeraren Vereeniging St. Bonaventura; d. de Vereeniging van Leeraren bij het Christelijk Middelbaar Onderwijs. „Het Kopje" wordt opgeheven. Op de buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Mij. tot Exploitatie van ,,'t Kopje" te Bloemendaal is met algemeene stem men besloten over te gaan tot ontbin ding van de naamlooze vennootschap voornoemd. De reden hiervan is het op heffen van het internaat, waardoor het gebouw zijne bestemming als kostschool verliest.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2