60ESCHE COUBANT£!2£ BINNENLAND ZEELAND. WEER El WIND. aat- art. Terrorisme. m MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ÏUSD-BEVELAMO. NOORD-BEVELAND. jn een ootere atig te poes. Mid- tbank 12.50. ïandel D als aarde, letter Mid- klei- aatsen week- gratis erdam en. Vee )OOt JA" tri Kot* 8.— 8.— oen»- om /aren. ;e: emmg VOS Q*JT. IfiEK, MIDDlLBURGSCHl COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Terrorisme, dat wil zeggen; het schrik bewind, de regeering van den terror of den schrik, den plotselingen angst, de ontsteltenis. Het heeft er den schijn van, of de Duitsche communisten willen trachten, daar eens enkele proeven van te leve ren, Een Nederlandsche kameraad-in- het-kwade helpt hen daarbij. De communisten in Duitschland zijn het niet eens met den gang van zaken. En aangezien zij niet over den nume- rieken invloed beschikken, die in een naar min-of-meer democratische begin selen geregeerden staat noodig is, om verandering in dien verkeerd geoordeel- den gang van zaken te brengen, zoe ken zij naar andere middelen. Die zijn er. Van tweederlei aard: wet tige en redelijke, en onwettige, onrede lijke. De eerste zijn: propaganda, overre ding, overtuiging. Zoodat de voorgesta ne denkbeelden dermate aan invloed winnen, dat er rekening mee gehouden moet worden. Dat is de normale en le gale weg, die door alle oprecht-demo cratische partijen gevolgd wordt. Maar het is een smalle en moeizame weg. Vooral wanneer hetgeen men wil berei ken, misschien niet goed of nastrevens waard is. De tweede soort middelen echter is die, welke niet op getal en rede, maar op macht en kracht steunen. Fascisme en communisme, één in zooverre ze anti-democratisch zijn, tegenpolen in zooverre het eerste zich in dienst stelt van de staats-idee, het tweede er tegen over. Aan den linkervleugel van het com munisme of bolsjewisme vindt men het terrorisme. Dat het gemakkelijkst van al te bedrijven is, dat door moord, brand stichting, ontsporing en bomontploffing, het snelst materieele schade, en meer, kan berokkenen, maar dat in bree der licht gezien tenslotte toch het on werkzaamst en ongevaarlijkst van al is. Want het terrorisme is de zedelijke wanhoop der leegte. Het ontspruit aan de redelijke radeloosheid en de politie ke moedeloosheid. Het is de daad van het kind, dat negen malen tevergeefs gepoogd heeft, zijn blokken tot een to ren te stapelen, en den tienden keer, met tranen van woede in de oogen, z'n bouwseltje inéén trapt. Onze heele maatschappij, ons heele leven, is slechts mogelijk door eenig vertrouwen in de betrekkelijke besten digheid der dingen. De terrorist door breekt dat vertrouwen, en hij wordt daarom door alle ordelievende burgers, van ver links tot uiterst rechts, ge schuwd en veracht. Maar juist omdat eenig vertrouwen in de bestendigheid der dingen den grondslag van heel ons maatschappelijk bestel vormt, moet er gewaakt worden tegen al te gemakkelijke en al te veel vuldige schending daarvan. De diepere beteekenis van terroristi sche daden achten wij dus weliswaar ge ring en eerder negatief door de ver klaarbare en rechtmatige reactie die zij opwekken. Maar de handhaving van de orde in onze samenleving eischt dat wij zij het dan niet van ons stuk ge bracht desalniettemin met kracht en gestrengheid optreden tegen de elemen ten, die den onderlingen vrede der men- schpn door schrikaanjagende daden trachten te verstoren. Als de „schrik en ontsteltenis" waartegen we als zielsche reflexbewe gingen weinig vermogen uit te richten geweken zijn, dan moeten we, welis waar met grimmig oog, maar toch in alle nuchterheid, kalmte en redelijkheid het voorgevallene bekijken. Als het geen blijvende schrik en angst kan versprei den en in stand houden, dan heeft het terrorisme bij voorbaat verloren! DE DIENST OPGEZEGD. Dezer dagen is, zoo melden de sociaal democratische bladen een 22-jarige ty piste aan het departement van defen sie ontslagen. Een dag of tien geleden zijn leden van het personeel op het de partement van defensie bij den secre taris-generaal geroepen, die hun de vraag stelde, wat zij zouden doen, wan neer de regeering tegenover de S.D.A.P. zoe komen te staan. A&a bedoelde typiste was die vraag ook gesteld en zij had geantwoord, dat zij niet in de toekomst kon zien. Daar op was haar eenige dagen bedenktijd ge geven. Toen zij echter haar antwoord handhaafde, werd de vraag in anderen vorm gesteld, hoe zij stond tegenover de huidige betrekking tusschen de regee ring en de S.D.A.P. De typiste vroeg daarop naar de ge volgen van haar antwoord, doch daar over wilde de secretaris-generaal zich niet uitlaten. Toen zij echter mededeel de, dat zij lid van de S.D.A.P. was en van plan was dit te blijven, werd haar aangezegd, dat zij deswege zou moeten worden ontslagen. Twee uur later ontving zij de volgen de mededeeling van den secretaris-gene raal: „Bij deze wordt de arbeidsovereen komst door u op 1 September 1931 met mij gesloten, ingaande 1 April 1933 be ëindigd." Het meisje werd voor haar verderen diensttijd met onmiddellijk verlof gezon den. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". Schorsingen. De kapitein-luitenant ter zee P. Eiken boom, de luitenants ter zee le klasse C, Meyer en W. F. J. Fels zijn met ingang van 24 Februari j.l. in hun betrekkingen geschorst op grond van het eerste lid van art. 17 van het reglement op den rechts toestand der militairen bij de zeemacht (Ned. Staatsblad 1931 No. 377.) Te 's-G ravenhage is verleden de akte van oprichting van den Ned. Fascistischen Radio Omroep („Nefro") B. en W. van Utrecht hebben 'n voorstel gedaan aan den Raad om lijn I maar weer langs de vroegere route te laten rijden daar de uitkomsten wel be wijzen, dat de gewijzigde route door de binnenstad weinig heil heeft gebracht, Deze maatregel wordt als tijdelijk be schouwd, daar nieuwe, definitieve plan nen worden beraamd. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden, de kapitein van den generalen staf A. Q. H. Dijxhoorn. Naar de Delftsche Courant ver neemt zouden er plannen bestaan, om de muziekzaal in het Prinsenhof te Delft in te richten tot een museum voor Volkenbond en Vrede. Een en an der zou een uitvloeisel zijn van de in 1930 gehouden Volkenbondstentoon stelling. Eind Januari stonden aan de Rot- terdamsche Arbeidsbeurs 49.861 werkloozen ingeschreven of 2937 meer dan eind December. In de bouwbedrij ven vermeerderde het aantal werkloo zen met 532, in de metaalbedrijven met 643, de ongeschoolde beroepen met 704. De bouwbedrijven telden 8213, de me taalbedrijven 9059, de ongeschoolden 14.381, handels- en kantoorpersoneel 2456, houtbewerking en meubelmakers 2653, binnenvaart 1839, buitenvaart 2309. Bij Kon. besluit is aan jhr. J. C. W. Slr ck van Linschoten, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni eervol ont slag verleend als burgemeester de ge meente Beverwijk met dankbetui ging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. De minister van Binnenlandsche zaken heeft Alexandrië besmet verklaard wegens pokken. 9 Nuchtere woorden. In „Maatsc'happijbelangen", het or gaan van de Maatschappij v. Nijverheid en Handel, schrijft B.(ierens) d.(e) H.(aan) de volgende nuchtere woorden over het dogma van den klassenstrijd: „Waar het leven nog gezien wordt in het simpele dogma van den eeuwigen klassestrijd tusschen kapitalist en ar beider daar wordt ieder werk on vruchtbaar, omdat hier theorie voor werkelijkheid gaat. Waar de arbeiders-organisaties vol houden dat, terwijl de heele wereld ver armt, de Nederl. arbeiders geen loons verlaging kunnen aanvaarden en hun politieke vertegenwoordigers daar Een goede naam is gelijk een eiland, door hooge en steile rotsen omgeven. Is men er eens uit, men komt er niet gemakkelijk weer in. stelt de arbeidersklasse zich buiten de werkelijkheid en buiten de volksge meenschap, die als geheel moet streven naar aanpassing aan de zich wijzigende structuur; of anders daartoe wel ge dwongen zal worden met grooter schade vooral de arbeidersmassa, die, om dat zij massa is het meest is blootge steld." En verder: „Aanpasing aan zich zoo sterk wijzi gende verhoudingen beteekent: zich open stellen voor de werkelijkheid. Wij kunnen niet met verzekerde rechten tegenover deze werkelijkheid optreden Wij kunnen niet behouden wat eenmaal was. Wij kunnen alleen er zooveel mo gelijk van maken door ons ernaar te schikken. Wij zullen het harde hebben te aanvaarden, om het betere te kunnen veroveren. En terwijl vorige jaren nog jaren waren van vasthouden aan wat was, zal dit nieuwe jaar noodgedwon gen er een moeten worden van aanpas sing aan wat is. Ondanks het iets hoop voller perspectief zal het daardoor zwaarder zijn en meer offers vergen, dan de jaren, die achter ons liggen." Nuchtere woorden. Arbeidersvijandig, zal men ze in zeker kamp noemen. Maar dat zijn ze niet. Integendeel! N.V. „P.Z.E.M." Gistermiddag had in het gebouw der N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrici- teitsmaalschappij een buitengewone aandeelhoudersvergadering plaats. Deze koos tot lid van den Raad van van Bestuur den heer J. M. van Bom mel van Vloten, lid van Ged. Staten te Goes. Verder besloot de vergadering o.a. over te gaan tot opheffing van den Raad van Advies. Ontvangsten Plaatselijk Crisis-co mité van 20 tot en met 25 Februari. Mej. K. 0.20; K. P. M. .50; A. D. 2.50; Maandelijksche bijdragen: Per soneel N.V. „De Duif" 10.95; J. H. C. 1; Wekelijksche bijdrage: Gymnasium 1.9914; Wekelijksche collecte 124.43, Ontvangen op 15 Februari 1933 U.L. O.-school voor jongens 2.55 in plaats van de abusief vermelde 1. Het gironummer van den Penning meester is 188020. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de inspecteur der re gistratie en domeinen M. A. W. Gesel schap verplaatst van Middelburg naar Leiden. Geen fusie. Gisterenavond had op de bovenzaal van de sociëteit de Vergenoeging alhier eene buitengewone vergadering plaats van de leden der Coöperatieve brood- bakkerij en verbruiksvereeniging „de Broederband". Deze vergadering was belegd op ver zoek van een 20-tal leden, die voorstel den te trachten te geraken tot een fusie met de Coöperatie „de Vooruit". Zoowel een voorstel tot fusie als een om althans een onderzoek in die richtil^ in te stellen konden slechts een gering aantal stemmen verwerven en de over- groote meerderheid der talrijke aanwe zige leden bleken voor een fusie niets te voelen. Ver, tot Bestrijding der Tuberculose. Op de onlangs gehouden jaarverga dering van de Vereeniging tot Bestrij ding der T.B.C. was de opkomst onder minimaal. Uit het verslag van de secre taresse halen wij aan het feit dat na een langdurig ziekteverlof de huisbezoek ster zuster Merison haar ontslag aan vroeg, hetwelk haar op de meest eer volle wijze, onder dankbetuiging voor al hetgeen zij voor de vereeniging gedaan heeft werd verleend. In haar plaats be noemde het bestuur zuster Van Roo. Door de huisbezoekster werden 1714 bezoeken in gezinnen gebracht en 276 van maatschappelijken aard. Er hadden 18 ontsmettingen plaats. In totaal 59 ge vallen verleende de huisbezoekster haar medewerking bij het plaatsen van pa tiënten in een ziekeninrichting, vacan- tiekolonie of dergelijke. In 9 gevallen werd de woning van een tuberculoselij der verbeterd. Aan het verslag van den penningmees ter ontleenen we: De aftredende bestuursleden werden herkozen. Nog werd medegedeeld dat van de vereeniging Middelburg's Klein Tooneel als opbrengst van een uit voering ten bate van de kas der vereeniging een bedrag van 40 ontvangen was; dat het aantal leden in het verslagjaar 1932 300 beliep met een totaal contributie groot 401. Dit aantal is nu reeds, door overlijden, ver trek en bedanken alsmede door verla ging der contributie gedaald tot 280 met een contributie van ft 355. De rijkssubsidie was in 1932 1494 tegen 1752 in 1931, die van de provin cie 600 tegen 500 in 1931, terwijl de gemeentelijke subsidie op f 450 gehand haafd bleef. De Emmabloem-collecte bracht dit jaar 520 op tegen het vori ge jaar f. 515. Waar dit jaar betrekkelijk weinig aanvragen om uitzending, hulp in de huishouding, toelage voor huur, enz. in kwamen, aan welke alle werd voldaan, was het mogelijk het jaar met een batig s'ot te eindigen. In totaal werd voor dit doel uitgegeven 1199. Aan voedsel voor tuberculoselijders werd uitgegeven 352, zooals bekend, bestreden uit de inkomsten, die de ver eeniging trekt uit de busjes op verschei dene plaatsen en scholen in de stad ge plaatst. De inhoud dezer busjes over trof dit jaar de uitgaven, zoodat ook hier een klein batig saldo blijft. Trots de aanhoudende crisis mag de vereeniging tevreden zijn over haar fi- nancieelen toestand, het gevolg eener- zijds van een zuinig beheer, andererzirds van den algemeenen steun der Middel burgers, die inderdaad haar geldelijk welwillend steunen. Jongeren Vredes Actie. De Jongeren Vredes Federatie orga niseert in verschillende plaatsen van ons land conferenties. Den llden en 12den Maart zal er ook in Goes een bijeen komst gehouden worden, in „De Prins van Oranje". De heer H. Brugmans uit Terneuzen spreekt des Zaterdags, over: „Nationalisme als historisch verschijn sel" en ds. J. Zuurdeeg uit Geertrui- denberg des 's Zondags over: „Nationa lisme nu". De heer J. de Voogd uit Baarn zal de conferentie leiden. De af- deeling „Goes" van de Jongeren Vre des Actie heeft uit alle deelen van Zee land reeds toezeggingen van bezoekers gekregen. Ook uit Bergen op Zoom zul len een groep jeugdbewegers naar Goes komen. Ook in Groningen, Deventer en 's-Gravenhage wordt de conferentie van de J. V. F. belegt. Brand bij de P. Z. E. M, Gisterenavond omstreeks elf uur is brand ontdekt in een teekenkamer van de P. Z. E. M. aan de Lampsensstraat. De politie trok er met de rijwielbrand spuit op af en heeft met personeel der P, Z. E. M. het vuur gestuit. De oorzaak was dat men een ketel water op een electrisch comfoor had geplaatst en bij het weg gaan vergeten had den stroom uit te schakelen. Nadat het water was verdampt is de ketel gaan smelten, in brand geraakt en deelde het vuur zich aan andere voorwerpen mede. Het aantal werkloozen daalde met 19 en bedraagt thans 1175, van wie 117 bij de werkverschaffing te werk zijn ge steld. De garnalenvangst des winters. ARNEMUIDEN. Wanneer des winters z.g.n. „open weer" is en niet te veel wind, dan gaat de motorvisschersvloot uit deze gemeente trachten of zij niet iets kunnen verdienen met de visch- vangst. Zoo gingen zij ook verleden week ter garnalenvangst. Doordat de garnalen zich ver zee in bevinden, zijn enkele motorvisschers meer dan 36 h op zee gebleven. Een enkele had een loonende vangst, doch bij de meeste was deze zeer pover en daar de vaartuigen niet ingericht zijn, uitgezonderd een en kele, om op zee des winters zoo lang te zijn, hebben de opvarenden heel veel koude geleden. Middelburg, 28TI-'33. Maandag hoog ste lucht temperatuur 8.7 °C; (47 °F); laagste 3.8 °C (39 °F). Heden 9 h: 4.8 °C; 12 h: 5.3 °C, 1.9 mm regen. Hoog ste barometrstand 763 mm; laagste 757 mm. Hoogste barometerstand 778.2 mm te Jan Mayen; laagste 744.3 mm te Valen cia. Verwachting tot Morgenavond: Meest matige Z.O. wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, om het vriespunt des nachts, overdag lichte tot matige dooi. Zon op: 6 h 51; onder 17 h 35. Licht op: 18 h 05. Maan op: 7 h 46; onder 22 h 44. E.K. 4 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Februari. Hoogwater. Laagwater. Di. 28 3.34 15.58 10.09 22.07 Maart. Wo. 1 4.07 16.27 10.39 22.35 Do. 2 4.39 17.01 11.06 23.07 Hoag- en Laagwater te Wemeldinge Februari. Hoogwater. Laagwater. Di. 28 5.33 17.50 11.04 23.16 Maart. Wo. 1 6.02 18.20 11.37 23.45 Do. 2 6.30 18.51 12.06 Thans wordt door de gemeente steurt uitgekeerd aan diegenen, die daarvoor in aanmerking komen. KOUDEKERKE. Tegen enkele jon gens uit deze gemeente is te Vlissingen proces-verbaal opgemaakt wegens straatschenderij, zooals het vernielen van struiken enz. in het plantsoen. KRUININGEN. Maandagmorgen zijn een 34-tal werkloozen door het gemeen tebestuur te werk gesteld aan het uit breidingsplan der gemeente. Het ter rein wordt door grondverzet gelijk ge maakt voor de eerste verbindingsstraat van den Rijksweg naar de Markt. Een 24-tal delvers zijn reeds enkele weken aan den gang in den Polder, ter wijl nog enkele rioleeringsslooten gedol ven zijn door andere werkloozen, zoo dat een ruim 60 man werk vinden in de werkverschaffing, alles volgens de rijks regeling. RILLAND-BATH. De voordracht van secretaris en ontvanger dezer ge meente bestaat uit de heeren 1. J. A. de Goffau, alhier; 2. A. A. Elenbaas, te Krabbendijke. WISSENKERKE. De turnvereeniging „Volharding' alhier gaf Vrijdag j.l. een uitvoering in het gymnastieklokaal der O. L. school voor de donateurs. Zaterdagavond werd in hetzelfde lo kaal een algemeene uitvoering gegeven. Beide avonden stonden onder leiding van den heer J. Markusse. De voor twee jaar opgerichte ver eeniging gaf aardige staaltjes van gym nastiek te zien. Er werd na afwerking van het gymnastiekprogramma nog een kluchtspel in één bedrijf opgevoerd: „Als de familie uit is." Tot slot werd een „Schoonmaak-pantomime" opge voerd, die groot lachsucces1 had. De zaal was goed bezet. KATS. Vrijdag- en Zaterdagavond werd in het Vereenigingsgebouw een uitvoering gegeven door het kinderkoor, onder leiding van den directeur, den heer Adr. B. Holster. De heer Holster sprak allereerst een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot B. en W., die door hun aanwezigheid blijk van belangstelling gaven. Het koor zong een drietal liederen op zeer correcte wijze. Verschillende kinderen voerden alleen tooneelstukjes uit en gezamenlijk, die zeer in den smaak vielen. Nog zong het koor een drietal liederen. Boert

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1