Ruwe Handen ZëëLAND. REGHTZAKEI. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. SOES. £fj ^yiO-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Ruwe Huid-Schrale Lippen mte De kiezerslijst. De kiezerslijst 1933/34 bevat 5112 kiezers voor de Kamer, 5017 voor de Staten en 4885 voor den Gemeente raad, Op de lijst 1932/33 bedroeden deze cijfers resp. 4992, 4873 en 4773. RAAD VAN HEINKENSZAND. Verhoogd subsidie B, A. Eer vol ontslag plaatselijke deur waarder. HEINKENSZAND. Donderdagmiddag kwam de raad dezer gemeente in voltal lige vergadering bij een onder leiding van den burgemeester. De voorzitter zeide dat in ver band met de verordening op de vent vergunningen binnen niet te langen tijd een bespreking zal plaats vinden tusschen de verschillende gemeentebe sturen van Zuid-Beveland. De heer Beaufort geeft het dage- lijksch bestuur in verband met deze me- dedeeling in overweging om aanndacht te willen schenken aan de venters voor tuinbouwproducten, daar het z. i. onjuist moet worden geacht steun te vragen voor den tuinbouw, en tegelijk de tuin ders die met deze producten venten door bemiddeling van de ventveror- dening een extra belasting op te leggen, terwijl aan de andere zijde dient ge tracht vermeden te worden, dat onge stoord, zooals dit thans zoo nu en dan voorkomt venters van buiten Zuid-Be veland, ja zelfs buitenlanders met auto's elders onverkoopbare groenten als bloemkool voor de plaatselijke tuinders de geheele markt komen bederven. De voorzitter zegt met de op merkingen ter zijner tijd gaarne rekening te willen houden. Verder deelt spr. mee dat aan de opmerkingen in een vorige vergadering gemaakt betreffende water afvoer de noodige aandacht is geschon ken doch dat op particuliere terrein door B. en W. deze afvoer in sommige geval len niet op te lossen is. ,Op een verzoek van de af deeling Heinkenszand van den Chr. Landarbei- dersbond om een lantaarn te plaatseri in het Aardenslop bij de woning van den penningmeester van deze organisatie werd na bespreking afwijzend beschikt om de hooge kosten. Met algemeene stemmen werd beslo ten adhaesie te betuigen aan het beken de adres van Kerkrade betreffende het percentage der rente voor gebouwen en gronden der bijzondere scholen. In ver band met een bezwaarschrift van den keuringsveearts betreffende de korting op de vergoeding voor het gebruik van motorrijtuig en een schadeloosstelling voor den plaatsvervangend keuringsvee arts bij verlof van den keuringsveearts wordt na bespreking besloten op voor stel van B. en W. Ged. Staten nader in te lichten op het reeds vroeger genomen raadsbesluit doch daarvan niet af te wij ken. Op voorstel van B. en W. en na toe lichting van den heer Beaufort als voor zitter van het Burgerlijk Armbestuur werd op verzoek van dit Armbestuur met algemeene stemmen besloten de subsidie over 1932 te verhoogen met 108. Met algemeene stemmen werd aan den heer De Kok te Goes eervol ontslag ver leend als plaatselijk deurwaarder met in gang van 16 Maart a.s. Voor deze be trekking hadden zich aangemeld de heeren J. H. Slabbekoorn en P. de Wil de beiden te Goes. Bij stemming werden op den heef P. de Wilde 7 stemmen uit gebracht, zoodat deze met ingang van 16 Maart als zoodanig is benoemd. Op voorstel van B. en W. werd de po litieverordening betreffende de stand plaatsvergunning aan woonwagens ge wijzigd en met algemeene stemmen na der vastgesteld. Met algemeene stemmen wordt op voorstel van B. en W. vastgesteld dat het voetpad in het Claraspad niet met rijwielen of motorrijtuigen mag worden bereden, en dat borden zullen worden aangebracht ter plaatse. Bij de bespreking van de werkver schaffing in den Louisepolder wordt met algemeene stemmen besloten een keet te bouwen als onderdak voor hen die daar werken. Doordat alle werkloozen te werk kunnen worden gesteld kan een bespreking van een extra kolentoeslag ii éemeente aan georganiseerde werkloozen en een bespreking betref- rende ontspanning vervallen. HOEDEKENSKERKE. Woensdag avond hield de Coöp. Boerenleenbank alhier hare 24sten algemeene jaarverga dering. Uit het verslag bleek dat het aantal leden per 1 Januari 1933 be droeg 279. De rekening werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf ad 587.659. De balans sloot met een saldo of winst groot 1.622. eze winst werd in het reservefonds gestort, waardoor dat stijgt tot 17.205. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. v. Wingen Jzn. te Baarland en gekozen in plaats van de heeren A. Oele en P. W. Woutersen die als zoodanig bedankt hadden de heeren J. L. Alle- wijri en P. J. Verburg. De laatste tot dusver lid van den raad van toezicht. In de daardoor ontstane vacature in dat college werd als zoodanig gekozen de heer I. Groenewege, als lid van den raad van toezicht wegens periodieke af treding van den heer A. den Dekker werd gekozen de heer J, Boogaard. Als plaats vervangend bestuurslii werd benoemd de heer A. Oele en als plaatsvervangend lid van den raad van toezicht de heer L. v. Roeselaar. KRUININGEN. Donderdagavond ver gaderde in de „Korenbeurs" de afd. KruiningenHansweertSchore „Het Groene Kruis". Wegens ziekte van den voorz tter Nieuwenhuize, leidde de secr. J. v. Dijke de vergadering. Medegedeeld wordt dat de drie damesafdeelingen een hoogtezon geven zullen. Uit de rekening van den penning meester S. B. Blok bleek, dat de in komsten bedroegen 2.120, uitgaven 1.967. De rekening van de T.B.C.-com missie bedraagt, inkomsten 948.92, uitgaven 1023.37. De rekening van de Vereeniging tot verstrekking van hulp aan Groene Kruis leden sloot met een bedrag aan inkom sten 690.57, uitgaven 205.11. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat de vereeniging 672 leden telt. Gememoreerd wordt het overlijden van den heer J. N. Elenbaas als lid van het bestuur in wiens plaats gekozen is de heer W. F. de Groof. De inkomsten wettigen bezuiniging. Uit het jaarverslag van zuster Snel blijkt dat zeer veel hulp is verleend en de finantiën bevredigend zijn. In de va cature W, Sterk die is overleden en door den voorzitter als een trouw be stuurslid werd herdacht, werd gekozen de heer M. in 't Anker. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag avond gaf de muziekvereeniging „Ad- vendo", ter gelegenheid van haar jaar vergadering een uitvoering. De voor zitter, de heer J. Snoodijk deelde mede dat de eere-voorzitter (de burgemees ter) bericht van verhindering had ge zonden. Deze vereeniging is opgericht door een klein aantal muziekliefhebbers, thans opgegroeit tot een degelijke ver eeniging die! 20 werkende leden en 4 leer ling leden telt en 123 donateurs. Gedu rende de uitvoering gaven zich nog op 10 personen als donateur, zoodat dit aantal thans 133 bedraagt. Met mede werking van eenige ingezetenen is de vereeniging thans een zelfstandige ver eeniging geworden. Een 13-tal muzieknummers werden uitgevoerd en tot afwisseling een too- neelstukje vertoond. De zaal was ge heel gevuld en dat een en ander in den smaak van de aanwezigen viel.bewees wel het daverend applaus dat de spelers ten deel viel. De Voorzitter deed een beroep op de ingezetenen deze vereeniging financieel en moreel te steunen. GROEDE. Woensdagavond hield de afdeeling Groede en Nieuwvliet van „Volksonderwijs" een propaganda-ver- gadering. De voorzitter, de heer A. J. Pauw, dankte allen, die hadden medegewerkt tot het doen slagen van de te houden vérloting, namens het bestuur. Vervol gens heeft de heer Pauw een propagan- da-rede gehouden, waarin hij duidelijk deed uitkomen welk onrecht het open baar onderwijs wordt aangedaan en hoe het onderwijs in 1935 volgens de thans bestaande bepalingen zal zijn. 'Hij be sloot zijn rede met den wensch, dat er spoedig een regeering mag komen, die inplaats van afbreken, de zaak zal op bouwen. Hierna werd vertoond de Volkson- derwijsfilm, die een duidelijk beeld liet zien, wat reeds door Volksonderwijs is tot stand gebracht. De voorzitter van het Kringbestuur, de heer van der Werf uit Oostburg, hield een propagandarede in het be lang van het Openbaar Onderwijs. Nadat de verloting had plaats gehad, werd met een gezellig bal de propagan- dafeestavond gesloten. De Bredafiche rechtbank heeft Donderdag den 40-jarigen chauffeur P. A. de N. te Roosendaal tot 30 boete subs. 15 dagen hechtenis veroordeeld wegens het veroorzaken van een bot sing tusschen zijn auto en den sneltrein naar Roosendaal, waarbij de trein op den onbewaakten overweg bij Wouw bijna tot déraillement werd gebracht. Geëischt was 150 boete, subs. 3 maanden hechtenis. Na de stranding van het s.s. Ceres. De Raad voor de Scheepvaart heeft Donderdag uitspraak gedaan i.z. de stranding van het s.s. Ceres in de Golf van Saloniki bij Panomipunt. De Raad is van oordeel dat deze stranding is veroorzaakt door onjuiste navigatie van den tweeden stuurman, die zich niet gehouden heeft aan de route, zooals deze door den kapitein in het wachtbriefje was opgegeven en in de kaart was uitgezet en te 6.45 drie vierde streek, is gaan insturen. Deze manoeuvre was geheel verkeerd en heeft rechtstreeks tot de stranding ge leid. Wat den kapitein betreft, staat het, naar 's Raads oordeel vast, dat er niets 1 zou zijn gebeurd, wanneer de kapitein op de brug ware geweest. 1 De kapitein is in zooverre mede schul- lig, dat hij riiet, toeri de omstandig- eden dit eischten, daadwerkelijk de .avigatie heeft ter hand genomen e t.thans gecontroleerd. Mitsdien strait de Raad den tweeden ituurman door hem de bevoegdheid te ontnemen om als stuurman te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van 6 maan den en de kapitein door het uitspreken van een berisping. Overtreding crisis-zuivelwet. De ambtenaar van het O. M. heeft xooger beroep aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis van den Kanton rechter te Groningen in de zaak van ien banketfabrikant E. Swabedissen, lie een hoeveelheid vetten ter waarde ^an 7000 in voorraad had, waarvoor feen belasting volgens de crisis-zuivel wet was betaald. Berooving. De rechtbank te Roermond heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de gedetineerde 28-jarige arbei ders M. J. en C. S., beiden te Weert, wien ten laste was gelegd,, dat zij 15 September 1.1. P. H. Moris aldaar heb ben beroofd van 208 tfulden. Verdachte J. had den beroofde M. met een steen op het hoofd ges agen, waardoor deze was komen te vallen en beide verdach ten op hem waren gaan zitten. De eerste verdachte J. werd veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf; de tweede verdachte S. werd vrijgesproken. De eisch was voor ieder vijf jaar ge vangenisstraf. Berechting van verkeersovertredingen. Bij de berechting van verkeersdelicten is het voor de rechtscolleges van het grootste belang een juist inzicht in de situatie van de plaats van het ongeval te hebben. Bezoek ter plaatse is voor de rechtbank onmogelijk. Om aan deze moeilijkheden tegemoet te komen, heeft de A.N.W.B. maquettes beschikbaar gesteld, te gebruiken bij de terechtzittingen der rechtbank en ge rechtshof, waardoor geheele straten, met trottoirs, vluchtheuvels, tramlijnen, voet gangers, rijwielen etc. kunnen worden nagemaakt op schaal1. (lngez. Med., -S» „a fl Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend aan de luitenant kolonels J. E. Snellen van Vollenhoven, commandant van het 6de reg. infanterie, G. J. C. Zimmermann, van den staf der 11de inf.brigade, en D. J. Gorter, van den staf der Ilde inf. brigade; zijn benoemd met ingang van 1 April bij den generalen staf, tot luitenant kolonel, de majoor A, R. van den Bent. van dien staf, toegevoegd aan den chef van den generalen staf. Ongelukken. Te Hasselt is de Werkman G. H. onder vallende balen kunstmest geraakt en met gebroken dijbeen ontwrichten schouder en zware inwendige kneuzin gen is hij in het ziekenhuis opgenomen. Te Horn werd de echtgenoote van den molenaar L. door een der wie ken van den windgraanmolen getrof fen. Zij werd eenigen tijd na het onge val door haar man in bewusteloozen toestand op den molenberg met een le vensgevaarlijke hoofdwonde gevonden. DE AANSLAG OP DEN BURGER MEESTER VAN NEDERWEERT. Men meldt aan de N.R.C. uit Roermond dat ondanks de ijverige nasporingen naar den dader van den moordaanslag op burgemeester Van Uden te Neder- weert, op wien uit een jachtgeweer twee schoten werden gelost tot heden nog geen ejikele positieve aanwijzing is verkregen. De politie is intusschen wel tot de overtuiging gekomen, dat de land bouwer T., die aanvankelijk werd aan gehouden, de dader niet is. De heer Van Uden is thans weer ge heel hersteld en heeft zijn gewone werkzaamheden hervat. EEN OVERVAL. Donderdagavond hebben twee jonge mannen een overval gepleegd op den alleenwonenden onge veer 60-jarigen groentenhandelaar J. K. te Ti l burg.-Zij vroegen om sinaasap pelen en toen K. zich bukte kreeg hij met een hamer eenige slagen op het hoofd. Op zijn hulpgeroep namen de da ders de vlucht. K. is haar hèt zieken huis overgebracht. Op zijn aanwijzing (lngez. Meü.jj zijn aangehouden de 18-jarige F. S, en de 19-jarige M. v. H. beiden uit Tilburg Zij ontkennen doch de aanwijzingen zijn sterk tegen hen. De daders hebben niets kunnen medenemen. OPLICHTING DOOR MIDDEL VAN ADVERTENTIES. Het was onderi de aandacht van de politie gekomen, dat laatsten tijd legio brieven binnen kwa men voor 'n adres in de Weimar-straal te Den Haag. Al deze brieven bleken verband te houden met advertenties in de bladen, waarin een betrekking in uitzicht wordt gesteld tegen toezending van postzegels. De politie heeft nu Donderdagmorgen vroeg den bewoner, een36-jarigen be hanger, aangehouden als verdacht van oplichting dor middel van adverten ties. WINKELDIEVEGGEN. In een ma gazijn aan het Damrak te Amster- d a m zijn drie meisjes resp. oud 16,. 1P en 19 jaar, aangehouden, omdat zij zich aan diefstal van winkelgoederen had den schuldig gemaakt. Tegen hen is pro cesverbaal opgemaakt. EEN VLAG-INCIDENT Op den Daalschendijk te Utrecht woonden 2 echtelieden, die besloten hadden voort aan niet langer samen onder één dak te verblijven. Dit zou waarschijnlijk zonder inciden ten verloopen zijn, als niet een van de twee partijen de ietwat bijtende geestig-5 heid had gehad de vlag uit te steken om zijn vreugde over het vertrek van den ander te uiten. De man ligt thans met een diepe hoofdwonde in het ziekenhuis. JACHTONGELUK. De 50-jarige J. 'H. uit Do o de waard, die Vrijdagochtend op de Uiterwaarden onder Ochten met een geladen dubbel loop jachtgeweer onder een heg door kroop, werd, doordat zijn geweer af ging, door een schampschot in de knie getroffen, waarna hem de volle lading in de borst trof. De ongelukkige werd met een diepe schotwond in de rechterborst dood gevonden op den veerweg. WAARSCHUWING, In het Alge meen Politieblad waarschuwt de burge meester van H e i 1 o o ieder, alvorens handelsbetrekkingen aan te gaan met Adrianus Cornells Johannes van Oost veen, uurwerkmaker, geb. te Utrecht 10 Mei 1888, wonende aldaar, Rijksstraat weg A 259, eerst inlichtingen omtrent dezen persoon in te winnen. POGING TOT EFFECTEN SMOK KELEN. Men seint aan de „Maasb." uit Bochum: Op 12 November j.l. zijn te Bochum een zestal Nederlandsche kooplieden ge arresteerd, die op heeterdaad betrapt waren bij een poging tot effectensmok kelen, voornamelijk aandeelen van de I. G. Farbenindustrie. Reeds tweemaal waren zij er in ge slaagd de uit Nederland meegebrachte papieren te verkoopen en het geld al weer mee naar Nederland te nemen. De politie had hiervan echter lucht ge kregen en de derde keer werden zij ge arresteerd toen zij met 74.000 mark de grens wilden passeeren. Thans zijn zij veroordeeld tot straf fen, varieerend tusschen 3 maanden ge vangenisstraf plus 38.000 mark en 7 we ken gevangenisstraf plus 6.000 mark boete. JONGEMAN DOOR KOMMIEZEN AANGESCHOTEN. Donderdagavond bemerkten twee kommiezen, die op wacht lagen langs den Nieuwkerk- schen dijk tusschen Goirle en de Belgi sche grens een troep smokkelaars, be staande uit 10 personen. De twee eigen lijke vrachtdragers lieten hun rijwielen en 60 kg. margarine in den steek en gin gen op de vlucht. Na herhaalde somma tie en nadat twee waarschuwingsscho ten in de lucht waren gelost, bleven de smokkelaars nog steeds doorloopen, waarop de twee kommiezen hun kara bijnen afvuurden, in de richting der vluchtenden. De smokkelaars bleven echter steeds doorloopen, waarop de douanen zich verder met de rijwielen en de bagage bemoeiden, te meer, omdat de vier voorrijders terugkeerden. Dezen gaven bij dit terugkeeren met hun lan taarns seinen in de richting van de grens. Later in den avond werd een jonge man in de Dorpstraat te Goirle aange troffen, die klaagde over pijn in den schouder en vreeselijken dorst. Hij had een wonde aan den rechterschouder en bloedde zoo hevig, dat zijn kleeren ge heel, met bloed waren doordrenkt. Hij verklaarde gesmokkeld te hebben en toen hij wegvluchtte, te zijn aangescho ten. Zonder zijn naam te willen noemen, keerde de jonge man, met de aptobus naar Tilburg terug. Later in den avond werd nog een ach tergebleven smokkelaar aangetroffen op dén Tilburgschen weg. Toen hij 2 andere kommiezen zag naderen sloeg ■acg-jii-aaanaj m ra< hij ook op de vlucht. De ambJTia-en na men rijwiel en 48 kg. boter in beslag. DE AUTODIEFSTAL TE HOENS- BROEK. Omtrent de daders van den diefstal van een auto uit een gara ge te Hoensbroek, welke auto tenslot te in de Looierstraat te Roermond onbeheerd werd teruggevonden, ver neemt de „Maasbode" het vo.gende: Nadat de beide personen, die als de vermoedelijke daders werden aange merkt, Woensdag nog te Roermond heb ben rondgezworven en zich voorname lijk in de buurt van de kade aan de Maas hebben opgehouden, hebben zij 's avonds aan het station een taxi geno men, om hen naar M. Gladbadh te brengen. Aan de grens bij Elmpt moest passencontrole plaats hebben en terwijl de Duitsche kommiezen in hun kantoor deze controleerden, schenen beide hee ren het te warm te krijgen. Bij terug komst der kommiezen bij de auto waren zij in de dichte bosschen verdwenen. Di rect werd de grenswacht in het geweer gecommandeerd, die het twetal achter volgde; uit Niederkruchten rukte on derwijl een detachement. Landjagers ter assistentie aan. Na korten tijd had een treffen tusschen politie en vluchtenden plaats. Van beide zijden werd van revol vers gebruik gemaakt; tientallen scho ten werden gelost. Een der dieven werd hierbij zwaar gewond en gevan gen opgenomen. Hij werd naar M. G ad- bach overgebracht en daar ingesloten tot het ondergaan van meerdere jaren gevangenisstraf, welke hij wegens auto- en andere diefstallen nog te goed had. Hij was in het bezit van een repeteer- pistool, waaruit hij acht schoten op de hem achtervolgende ambtena -en had gelost. De tweede persoon wist in de duisternis te ontkomen; het schijnt, dat hij zich den volgenden dag even voor bij Dalheim heeft laten verbinden; zijn naam is bij de politie bekend. HET s.s. „STATENDAM"' MET EEN TWEETAL SCHEPEN IN AANVA RING. Het Nederlandsche s.s, „Sta tendam" van de Holland-Amerika Lijn, dat thans een toeristenreis in de Mid- dellandsche Zee maakt, is Donderdag nacht te Algiers op drift geslagen, waarbij het in aanvaring kwam met 't Fransche ss. „Kouang Si" en het Noor- sche s.s. „Miranda". Omtrent de schade is nog niets be kend, doch de „Statendam" is des avonds op het volgens reisprogramma vastgestelde uur weer van Algiers ver trokken. HET DRAMA TE SOLO. Aneta meldt uit Solo dat het onderzoek thans heeft uitgewezen, dat met betrekking tot den dood van den Amerikaanschen bankier F. aan zelfmoord moet worden gedacht. [j 1. Afzender onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terugge zonden. 4. Maakt het kort DOKTERSREKENINGEN. Gechte Redactie! Zoudt u zoo goed willen zijn, onder staand stukje in uw blad op te nemen? In dezen crisistijd is het inkomen van de meeste menschen sterk verminderd, of heeft zelfs opgehouden. Met den landbouwer, handelaar en fabrikant voe len alle loontrekkenden, ook ambtena ren van den hoogeren en lageren rang, den druk der tijden. En indien men, te recht of ten onrechte, meent, dat een categorie den dans ontsprong, voelde men dat als een onrechtvaardigheid, die verdwijnen moest of moet. Een uitzondering op den regel maken, naar het schijnt, heeren doktoren. Voor zooverre onderget. kon vaststellen, heb ben zij bij het opmaken hunner rekenin gen over 1932 geen rekening gehouden met den nood, zegge den nood, waarin de meeste hunner patiënten financiëel verkeeren. Hun tarieven hebben zich ongewijzigd doen gelden, en menigeen heeft in deze maanden de doktersreke ning over het vorige jaar ingezien met de vraag: Hoe moet ik die betalen? Weten heeren dokters niet, hoe vaak hun vorderingen in menig gezin een oor zaak zijn van schrik en angst? In normale omstandigheden wordt de geneeskundige hulp gewoonlijk, zij het morrend of klagend, betaald. Maar in den huidigen tijd van verso bering en inkrimping mocht men ver wachten, dat de man, die het lichame lijk leed tracht te verzachten of te ge nezen, niet ongevoelig is voor den maat- schappelijken toestand zijner medebur gers. Met dank voor de opname dezer re gelen, met verschuldigde hoogachting, N. N. [Inzenders bedoeling - kan natuurlijk niet zijn een individueële klacht övër de rekening eens bepaalden dokters; zijn bedoeling zal wezen een z.i. algemeen

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5