BEURS- EN WISSELKOERSEN. R10SC0PEN. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. BEURS IHERMOMETER van Zaterdag. LANDBOUW. ONDERWIJS. GOES. WIL6HEREN. ZUID-BEVELAND. Middelburg. SCHOUWEN-DUIVELAND. Goes. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. AMSTERDAM, 25 Februari. Het eerste getal is de vorige notee- fing, daarop volgt de officieeie notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 80%80%. Cert. N.W.S.-2% 68%—68%. O. Indië 22 1000-6 93%—94%. O. Indië 23 100-6 70% O. Indië 16 1000-5 94%—93%. O. Indië 26 1000-4% 86%—87%. Denemarken Oblig. 1926-5 73%76. Duitschl. 100-7 57%—60. Duitschl. 30 1000-5% 49%—50%. Amsterdam 1933-5 9999%. 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 87%—89%. Utrecht, prov. 1929-4% 102%102. P. M. Wolters voorzitter van de subi- cominissie voor de ontspanning der wcrkloozeu. Spr. dankte den heer I.ai- gaay voor het belangloos afstaan van de zaal en wekte de aanwezigen op lot een flink bezoek aan de voor hen ge. geven cursussen. Er is volop genoten van helgfoen jM. K. T. gaf en dit hjjoek wel uit het dank baar appiftus na ieder nummer. In de pauze bood M. K. T. haar gasten een kop thee aan en dank zij de vrijgevige heid van de sigarenwinkeliers Van de Putte, Bosdijk, Cappon, Vogel, Kogge en Julianus en de Broches en Laurensf- sigarettenfabriek was het voor allen „vrij rooken". Het was voor de aanwezigen een avond van gepaste ontspanning, die zij niet licht zullen vergeten. Schoorsteenbrandje. Hedennacht hebben bewoners, politie en brandweerlieden een schoorsteen brand gebluscht te huize van S. in de Schuiffelstraat. DE DALENDE LIJN. Negen en vijftig gulden! Toen wij deze week, gelijk gewoonte geworden is, telefonisch de opbrengst van de wekelijksche collecte van bet Crisiscomité kregen, dachten wij ver keerd te verstaan, en moest het cijfer herhaald worden. Helaas hadden wij 't goed gehoord: maar éven negen en vijf tig gulden, 5900 centen of ruim cent per inwoner had men geofferd! En als we daar dan tegenover stei lten, dat er gelukkig ook inwoners zijn, die elke week trouw een rijksdaalder of twee of één gulden in de bus doen, dan Dehoeft men niet te vragen hoeve- len in het geheel niets geven! Natuurlijk weten we wel, dat velen niets geven kunnen, hoe graag ze dat ook zouden willen, maar over deze schri'ven we niet, alleen over de velen, die het wél kunnen, en die één, hoog stens twee cent durven geven, of, erger nog, die den collectant reeds lantf af scheepten met de boodschap: dat hij niet meer behoefde aan te bellen, want dat hij toch niets kreeg En daar zijn er bij die een voorbeeld moesten geven.. We weten dat niet van hooren „zeg gen", maar dat weten we van „zien", omdat we, betroffen door de steeds da lende lijn van de collecten-opbrengst, eens de vrijheid namen onze collectan ten op hun pad te volgen. Laat het Maandag eens beter zijn!.. ST. LAURENS. De a.r. kiesvereeniging herdacht Donderdag haar 30-jarig be staan in de feestelijk versierde zaal van den heer Servaas. De secretaris, de heer L. Davidse gaf een overzicht van de 30 jaren. Mr. P. A. Schwarz, burgemeester van Rilland Bath bood gelukwenschen aan namens het Prov. comité der a. r. kiesvereenigingen de heer v. 't Hoff na mens de centrale a.r. kiesvereeniging Middelburg. Voorts spraken vertegen woordigers van het gemeentebestuur, van de c. h. kiesvereeniging, van plaatse lijke kerkgenootschappen en chr. Jonge- lingsvereenigingen. Verschillende bijdra gen werden nog geleverd ter opluistering van den avond. BIGGEKERKE. De af deeling „Patri monium" hield Donderdagavond haar zesde jaarvergadering onder leiding van den heer A. Janse. De afdeeling zag op de laatstgehou den Bondsvergadering aangenomen haar voorstel tot het instellen van studie clubs. De voorzitter werd bij acclamatie herkozen. De avond werd verder door gebracht met voordrachten enz. BIGGEKERKE. Voor den te houden schietwedstrijd, ter herdenking van het 35-jarig bestaan der schietvereeniging „Nut en Genoegen" alhier, werden ont vangen van H. M. de Koningin een zil veren, van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden een bronzen, van H. M. de Koningin-Moeder eveneens een bronzen en van den Inspecteur van den Vrijwii- lijgen Landstorm een verguld zilveren medaille. Verder zijn nog verschillende toezeg gingen gedaan voor een te schenken me daille. Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 104%106%. C Rott. Bankver. 77 A Twentsche Bank 94 A Pref. Jurgens A 9295. A De Schelde N.B. 37%—37%. A Ver,. Papf. v. Gelder 5251. C Am. Car en Foundry 6%7%. C Am. Smelt en Ref. 11%12%. C Farbenind. I.G. 83%84. C U. States St. C. 2526%. C North Am. Cy. 2021%. A Born. Sum H.M. 133—134%. A Ned. Wol Mij. 53% A Singkep Tin M. 71%72% A J. C. Japan Ln. 31%33% A Rotterd. Lloyd 45%46% A S. M. Nederland 48% A Amst. Thee C.M. 29%32 A Houth. Alberts 25%—25% C Baltimore Ohio 8%9% OOSTKAPELLE. Vrijdag 1.1. gaf de Zangvereen. „Eendracht maakt Macht" een uitvoering in de openbare school. Met aandacht beluisterde het talrijk opgekomen publiek de gezongen liede ren, ook het na afloop der zang ver toonde tooneelstuKje „Zwarte Piet" oogstte veel lof. Na af.oop dezer uitvoering nam de directeur, de heer J, Geldof, die de ver- eeniging ruim 20 jaren belangeloos dien de, wegens gevorderden leeftijd als zoo danig afscheid. Hem werd als erkente lijkheid voor die lange dienstperiode 'n divan aangeboden, met een hartelijke toespraak van den voorzitter der ver- eeniging namens de leden. Als nieuwe directeur zal optreden de heer A. W. Louws, reeds jaren wer kend lid der vereeniging. RILLAND-BATH. Donderdagavond hield de vereeniging tot het verkrijgen van onroerend goed voor landarbeiders alhier, de jaarvergadering, onder lei ding van den eere-voorzitter, mr. P. A. Schwartz. De vereeniging bezit thans 34 gemet grond; 4 leden konden gehol pen worden aan een plaatsje dat in aan bouw is. Hij gaf de leden den raad om ondanks de moeilijkheden in den land bouw moedig voort te gaan. Het jaarverslag getuigde van veel FLORA. „M" (De jacht op den moordenaar) Een belangrijk deel van ieder menschenleven speelt zich in de scha duw af. Men spreekt daar niet over, al thans fatsoenlijke lieden niet. Bij alle verschil van geestesrichting is vrijwel algemeen in onze samenleving als grond stelling aanvaard, dat men het particu liere leven van den mensch, de zelfkant en de schaduwkant daarbij inbegrepen, buiten den zoeklichtbundel der publieke belangstelling houdt. De Duitsche cultuur houdt er desal niettemin en in velerlei opzichten van de onderwerpen voor zijn beeldende kunst in woord of vorm, boek of tee- kening of in de film uit dit schaduw- gebied te trekken. Men kan daarover zeer verschillend denken. Men kan zeg gen: laat dat in de weldadige schemer van de schaduw, dan kan het in z'n felle leelijkheid ons gemoed niet verontrusten. Men kan ook zeggen: leelijk is maar een betrekkelijk begrip en het ware, door kunstenaarshand verbeeld, kan nimmer kwetsen. Men kan nog meer zeggen, maar dat doet er allemaal weinig toe: de Duitsche cultuur grijpt nu eenmaal ook in dit menschelijkheids-reservoir. De „M" van Frits Lang c.s. behandelt het thema: de moord in den Blijdorppol- der. Een lief kindje, van een jaar of 8, wordt in Berlijn door een schijnbaar vriendelijk gezinde meneer meegenomen en later vermoord gevonden. Twee maal, driemaal herhaalt zich dat. Tot de „onderwereld" van Berlijn zelf, naast de politie, de zaak ter hand neemt. En in een merkwaardig langs elkaar heen wer ken van politie en misdadigersorgani- saties wordt tenslotte de kindermoor denaar gevonden Het is buiten kijf, dat „M" opzichzelf een zeldzaam geslaagde film der Ufa is. De opzet is, binnen de grenzen van het gegevene, sober en niet-sensationeel, terwijl het filmische gebeuren de in trige grootendeels buiten het eigen lijke probleem ligt. De typeeringen zijn kostelijk: pracht- koppen, die Kriminalkommissar Lohman, de Kraker, zeldzaam expressief de moor denaar zelf. Als rolprent is „M" zeker boven eerder werk van Lang te stellen. Maar de vraag ware te stellen of de filmcensuur nu we zulk een instituut helaas eenmaal moeten hebben een film als „M" niet vele malen eerder moest verbieden, dan een rolprent met een stukje te bloot been, of een kus die meer dan zooveel meter filmband be slaat? A Southern Rlw. 4%5%. C Union Pac. Rr. 6869%, C Int. Nickel Cy. 77%. A Koloniale Bank 54%56%. A N.I. Hbk. 1000 51%—52%. C Ned. H. M. 1000 59%—60. A Alg. Kunstz. U. 25%—26%-27%. A v. Berkels Pat. 16%17%. C Calvé-Delft 52%54. A C. S";ker Mn<" 1817%. A Int. Viscose 18%1 A iNed. rora a.h, iUi%100-104%. A Philips Gem. B. 103%—107-104%. C Unilever 94%96-99. C Anaconda Cop. 5%6%-6%. C Bethlehem St. 11%—12%-12%. A A.N.I.E.M.—N.B. 185% C A. Gas El. Cy. 1%—1%. C Cities Serv. Cy. 22%-2%. A Kon. Petr. Mpij. 136%139-140%. C Contin. Oil Cy. 5%5%. C Shell Union O.C. 44%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij, 14 arbeid door de vereeniging gedaan. Uit het verslag van den penningmees ter bleek dat ook de financiee.e positie der vereeniging gunstig is. Raadsbesluit vernietigd. BRUINISSE. Bij Kon. be luit (SBH no. 39) is wegens strijd met de wet (door niet aan vereenigingen van amb tenaren gelegenheid te hebben gegja- ven, daaromtrent haar gevoel >n te doen kennen vernietigd het be. luit van den raad van Bruinisse tot korting op de jaarwedden en belooningen van de amb tenaren in dienst dier gemeen:e. Te Aardenburg bestaan plan nen voor de stichting van een openbaar slachthuis,dat door particulieren zal gefinancierd worden. Te Oostburg wordt vanwege de Fokcentrale op 1 Maart een keurings dag gehouden van jonge volbloedstieren. Het aantal kiezers te 's-G raven- polder voor de Tweede Kamer be draagt 598; voor de Staten 594; voor den Gemeenteraad 584. ELECTRO. Het schoone Avontuur. Dat is weer eens knap Ufa werk, als we in lang niet zagen. Knap van spel (welk een hoofdrolbezetting: Kathe von Nagy, Adèle Sandrock, Ida Wüst, Otlo Wallburg en Wolf Albach-Retty!) knap van wondermooie opnamen (heuvelland, wolkenpartijen, koeien), knap.... dat deze La belle Aventure, zoo door en door Fransch in geest en humor, met Duitsche artisten en Duitsche regie ook zoo volkomen Fransch werd: Fransche omgeving, Fransch cachet behield. Wat is niet Adèle Sandrock een voortreffe lijke Grand' mère als van on de lytho- graphiën en vergeelde folianten en van de herinnering van niet meer jongeren en ouderen De Grootmoeder, met mutsje, kanten strookjes, sleep en stok, maar de sou- vereine harer familie, daar heerschend, daar immer situaties beheerschend. Dit spel een creatie mag 't eigenlijk wel genoemd loont alleen al een toe schouwing, geeft aan deze aardige come- die het aparte, met geen ander genre overeenkomend of vergelijkbaar. Daardoor misschien ook blééf deze film, met verwikkelingen en misverstanden, die inderdaad het „Toegang 18 jaar" motiveeren en wettigen, fijn-geestig, aar dig om te zien, gezellig om te hooren. Zonder dat een oogenblik naar het komische of kluchtige werd afgegleden, zonder dan ook eenige vergroving. Een progressie bij de Ufa! Fijn-natuurlijk is ook het spel van Kathe von Nagy, volkomen een Fransch meisje; knap als steeds de gravin d'Eguron, van Ida Wüst. Laat ons hiermee volstaan. Veel in trigue bevat dit meer elegante en char mante, dan nu direct schoone avontuur niet, Iaat staan spanning. Maar alles is zoo in toon gehouden, alles zoo voor treffelijk van sfeer (bruiloftsfeest, ca- deaux uitstalling, dat teere scènetje van de twee vriendinnen vóór de bruiloft, die geen bruiloft werd!) dat 't ieder zal amuseeren en bevredigen. In het Journal zeer fraaie (weer ac- tueele) vorst rolkiekjes! CINEMA „SLOT-OSTENDE." Bommen op Monte Carlo. Ergens in de Middellandsche Zee ligt de kruiser „Persimon" voor anker. De matrozen zijn loom, kapitein Craddock geeuwt, de wachtcommandant Peter Schmidt zit te visschen. Als er een ra diogram komt van de hoogste gebiedster der „Persimon"-bemanning, van Yola I, de koningin van Potenero, gooit de ka pitein het ongeopend over boord. Er zal toch wel weer in staan, dat er geen geld voor de soldijen is. Maar luitenant Pe ter vischt het radiogram op, en ontdekt dat de kruiser bevel krijgt te vertrek ken. Als dan later de kapitein hoort dat de koningin slechts een pleziertochtje met den kruiser wil maken, geeft hij er A Ned. Scheepv. U. 4849%. A H.V. Amsterdam 167169%-68%. fi Java Cult. Mij. 105%108. A N.I. Suiker U. 6467%. A Poerworedjo S.O. 5%6. A Deli Batavia 141%143%. C Deli Mij. 1000 115% A Senembah 124134-36. C Chicago Mlw. 1%—1%. A Amst. Rubb. C. 51%—52%-53%'. A Deli-Bat. Rubb. 1921%. A Hessa Rubber 18%20. A Serbad'adi SR. 13%15-%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 24 Febr. 25 Febr. 8.42% 8.43% 59.12 59 16 9.75% 9.75% 34.74 34.75% 48.25 48.18 37.75 37.70 2.47% 2.47% Donderdagavond hield de tuindbrs- vereeniging Heinkenszand en Om streken haar algemecne ledenvergade ring onder 'leiding van den voorzitter C. Nijsse Gz. Uil de rekening van den- penning v meester blijkt over 1932 een zuiver saldo van 89.93. De aftredende secretaris de heer J. 1. Wisse werd m. a. st. herkozen. Naar de algemeene vergadering der Centrale werd benoemd als afgevaardigde de heer J. van Baaien Jz en lot plaatsvervaü- vanger de heer J. I. Wisse. Stamboek voor het Ned. Trekpaard. Donderdag had in hotel „De Twee Ste den" te 's-G ravenhage de algemee ne vergadering plaats van de vereeni ging „Stamboek voor het Neder.and- sche Trekpaard B. T." Aan de Maasbode ontleenen wij hier over het volgende: De Voorzitter jhr. J. van Vredenburch, opende en zeide o.a.: Stond het trek paard niet zoo vast op zijn economische beenen, was er niet een internationaal zoo groote en algemeene 'behoefte aan sterke trekpaarden, was men ook in handels- en landbouwkringen van vele landen niet tot de ervaring gekomen, Rubber Markt Unilever Suiker Philips Obl.markt- Konlnki, f Wettig gedeponeerd.) Bij Apoth. en Drogisten, (Ingez. i\led.) den brui aan en stoomt naar Monte Car lo, waar hij zich hoopt te amuseeren. De koningin hem na, ze zal Craddock eens onderhanden nemen. Zij stelt zich echter niet als koningin maar als een doodgewoon meisje aan hem voor, en Craddock wordt verliefd op haar. He laas is dit zijn ongeluk, hij verspeelt zijn laatste penning aan de roulette, maar dreigt dan, het Casino te zullen plat schieten, als hij zijn geld niet terug krijgt. Juist als de kruiser tot het bom bardement zal overgaan, maakt Crad- docks liefste zich openbaar als zijn hoogste gebiedster en laat hem arres teeren. Maar Craddock is niet zoo spoe dig klein, hij springt over boord, en wordt door een passagiersschip opge nomen. En dan gaat de koningin hem na, met haar kruiser.... Een pakkende, zeer amusante geschie denis, waarbij de inhoud, en sterren als Hans Albers, Anna Stern, Heinz Ruhman, Ida Wüst, Otto Walburg, e.a, er voor zorgden, dat deze film één der eerste „Schlagers" werd. LANDBOUW-BIOSCOOP. Ik heb een mensch gedood. 1919. Frankrijk herdenkt den eersten verjaardag van den wapenstilstand. Er is ironie in deze herdenking: zwaar ge wapende militairen knielen in de Notre Dame neer en bidden om een duurza- men vrede. Maar één, een jonge bur german, blijft achter, radeloos van zie- lesmart, want hij heeft een medemensch gedood. Hij biecht, en de priester schenkt hem absolutie: het gebeurde immers in den oorlog, en hij deed niets dan zijn plicht. Maar Paul blijft het an ders gevoelen, hij heeft een mensch ge dood en is moordenaar. De oogen van den Duitscher, die hij doodde, en die hij daarna hielp zijn laatsten brief te onder teekenen, blijven hem aanstaren, en hij besluit de ouders van dien Duitschen jongen op te zoeken en hun vergiffenis te vragen. Nog steeds heerscht rouw in het huis der ouders, en de vader, die het por tret van den gesneuvelden zoon vóór zich heeft staan, toont, terwijl hij de foto dekt: „dat hier een Franschman moet komen! Er liggen millioenen doo- den tusschen U en mij!" Maar men heeft hem gezien, biddend op het graf van den gesneuve.den zoon; hij moet van Wal ter gehouden hebben, hij moet toch goed zijn, al is het dan een Franschman. En men neemt hem op in het gezin, en hij wordt hun een tweede zoon. Wel zelden, zoo ooit, zagen wij zulk een sobere en toch van het eerste beeld af boeiende en aangrijpende film, als deze. En ook zelden zagen of hoorden wij een feller aanklacht tegen de hartstoch ten, die den oorlog ontketenen. Een meesterwerk van de Paramount, en van Lionel Barrymore, Philip Hol mes en Nancy Caroll. dat het paard niet aJeen een uitsteken de, maar tevens de goedkoopste bron van trekkracht blijft in alle omstandig heden, waarbij geen betrekke.ijk groote afstanden moeten worden afgelegd, dan zou onder de economische omstan digheden van de laatste jaren voor het pactru nauwelijks meer vraag hebben kunnen bestaan. Dat nu is geenszins 't geval. Spr. verklaarde, dat, als een opleving komt, deze zich mede het eerst zal voordoen op de paardenmarkt. 'De keuringen die in 1932 gehouden werden en ook de voorjaarskeuringen van 1933, die we pas achter den rug hebben, bewezen opnieuw dat er met ijver en kennis van zaken worde gefokt en geselecteerd. De inwendige organisatie was altijd gezond. Mede daarom weerstaat zij den storm zoo goed en zij is er gezond bij gebleven. De financieele toestand van het Stamboek verdient echter meer dan ooit zorgvuldig bekeken te worden. Het stemt tot groote voldoening, dat vermoedelijk dit jaar een samensmelting van Rijks- en Stamboekjury haar be slag zal krijgen, waarbij de hengsten dan namens de regeering beoordeeld zullen worden door een jury, we.ke door het Stamboek aan de regeering ter benoe ming wordt voorgedragen. Het wordt dus een gentleman-agreement tusschen de regeering en het Stamboek, gegrond vest op wederzijdsch vertrouwen. Nadat door den secretaris, den heer L. A. Bom het jaarverslag was uitge bracht, werd herbenoemd als lid van de commissie voor de keuring van heng sten voor dekking en opname in het keuringstamboek de heer B. C. Puylaart te Sas van Gent. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van het hoofdbestuur tot sa mensmelting van de Stamboek- en Rijks commissie voor de keuring van heng sten, voor dekking tot één commissie „Rijkscommissie". Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. In de dubbeltallen aan den minister voor te leggen ter benoeming van de leden der commissie voor de keuring van hengsten voor dekking, werden be noemd de heeren Em. Kallen te Broek- huizenvorst en N. Oosterhuis te Qver- schild, B. C. Puylaert te Sas van Gent en Joh. de Feyter Pzn. te Zaamslag, Aug. de Schutler en A. J. Bom te Din- teloord. Bij acclamatie en onder groote instem ming der vergadering werd jhr. J. van Vredenburch als voorzitter herkozen, Nadat nog enkele huishoudelijke aan gelegenheden waren afgehandeld, kwa men bij de rondvraag nog verschillende zaken aan de orde, rakende de belan gen der paardenfokkerij. Mr. Wintermans, inspecteur van den landbouw, uitte zijn beste wenschen voor de toekomst en zeide alles in het werk te zullen stellen de Paardenwet uit te voeren in den geest van den ma ker, wijlen dr. van Hoek, en deed daar bij een beroep op aller medewerking. De voorzitter sloot daarop de verga dering. Openbare school te Gapinge Iblfjft. VROUWENPOLDER. Gedeputeerde Staten hebben het raadsbesluit tot op heffing der O. L. school te Vrouwen polder goedgekeurd, doch hunne goed keuring onthouden aan het raads besluit tot opheffing der O. L. school te Gapinge. Aan het te den Haag gehouden examen voor coupeuse hebben met goed gevolg voldaan de dames M. de Bour- graafBaas te B r e s k e n s, N. Adam- se te Veer e en L. v. d. Linde te Vlissingen.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2