c EERSTE KV. VOLLE MAAN O LAATSTE KVAKTIER NIEUWE KAAN RECHTZAXEN. AFLOOP VERKOOPINGEH AFLOOP AAHBESTEDINQEK SPORT. 1EMENSS NIEUWS. VERKEERSWEZEN P. T. 1 DE STERRENHEMEL 22 FEBR—I MAART 1933 20 h MT ZUIP 2 VENUS HARS JUPITER S/XURNUS het beleid in economisch en staatkundig opzicht van de regeering in de laatste jaren. We kunnen met de vraagstukken de zer dagen voor oogen de situaties rustig beschouwen, wetend dat langs den weg van den gedisciplineerden klassestrijd de overwinning ligt. Wij zijn revolutionairen krachtens ons beginsel, doch niet met phrase en geweld, doch in de worsteling de kapitalistische we reld te vullen met socialistische tenden- zen en factoren. Massaai en gedisciplineerd zal het socialisme zich dan voltrekken. Na afloop werd de volgende motie aangenomen: „De openbare vergaderingen, belegd door den Plaatsel. Raad uit M. B. B. en afd. Middelburg der S.D.A.P. op 21 Fe bruari 1933, naar aanleiding van het voorval met het oorlogsschip „De Zeven Provinciën"; spreekt haar diepe verontwaardiging uit over de wreede wijze, waarop de re geering het oorlogsschip onder het ma rinebevel heeft teruggebracht; stelt vast, dat de muiterij van de be manning het gevolg is geweest van de politiek, door de Nederlandsche regee ring in Indië tegenover de bevolking in het algemeen en tegenover de marine schepelingen in het bijzonder, gevoerd en van de verregaande zorgeloosheid van de bevelvoerende officieren; stelt voorts vast, dat de muitende be manning herhaaldelijk heeft verklaard, slechts een demonstratie te bedoelen en niet tot geweld te willen overgaan; dat zij ook geen geweld heeft gepleegd en dat dus aan de muiterij op andere wijze dan door het gebruiken van het vreeselijkste oorlogswapen en ten koste van een aantal menschenlevens een ein de had moeten worden gemaakt; waarschuwt tegen het opzweepen van de nationalistische hartstochten, die in Nederland en onder de Nederlanders in Indië zijn losgebarsten en die slechts verhooging van de spanningen kunnen te weeg brengen en andere ernstige ge beurtenissen kunnen te voorschijn roe pen; protesteert tegen de houding der re geering, die wegens een aangelegenheid van zeer ondergeschikt belang een con flict met de Tweede Kamer heeft ge forceerd; roept de arbeidersklasse van Neder land op, om, nu daarop Kamerontbin ding is gevolgd, met al haar kracht on der de leiding der sociaal-democratie den strijd te voeren voor de vrijmaking van het Indonesische volk en tegen het militairisme," De vergadering werd zoowel te 7 uur als te half negen gehouden met het oog op de zaalruimte, beide keeren geheel vol. In de ..tweede vergadering zou een communistisch aanwezige gelegenheid tot debat krijgen. De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het cassatieberoep van een gewezen Haagschen advocaat, die we gens verduistering van effecten ten be drage van 3000 door het Gerechtshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde den chef der effectenaf- deeling van het Bijkantoor der Rotter- damsche Bank te Haarlem, den 49-jari- gen G. V., wegens verduistering van effecten tot een bedrag van 70.000 tot 1 jaar gevangenisstraf waarvan 4 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en bevestigde hiermede het vonnis der Haarlemsche rechtbank. Voor den Bredaschen Politierech ter werden Maandag o.m, de navolgen de zaken behandeld en uitgesproken: Dierenmishandeling: Toen op 19 Ja nuari j.l. de 21-jarige veldarbeider C. A. G. uit Scherpenisse zag, dat zijn vaders hond door een anderen hond ge beten werd, nam hij zijn mes en bracht daarmede laatstbedoeld dier een ver wonding toe. De Off. v. Justitie requireerde een veroordeeling van 20 of 20 d. h. en het vonnis was eensluidend. Mishandeling. Toen op 29 Januari j.l, vele personen zich op de vesten te T h o- 1 e n vermaakten met schaatsenrijden of op een andere manier van het ijs profi teerden, kwamen eenige jongelui, die voordien reeds eerder al eens verkeerd waren opgetreden, ook hier last verkoo- pen. Op een gegeven oogenblik kreeg een hunner een ton in handen, welke hij tusschen de schaatsenrijders wierp, waarop herrie ontstond, bij welke gele genheid de 67—jarige visscher J. S. met de ton door een hunner op het hoofd geslagen werd. Toen de politie ver scheen, namen de belhamels, die ook flinke klappen hadden ontvangen, de beenen, doch het mocht de politie spoe dig gelukken den dader dien voornoem den S. met de ton getroffen had, op te sporen en op den bon te zetten. Deze, de 21-jarige werkman C. S. uit Tholen, had zich deswege te ver antwoorden, waarbij hij tenslotte toegaf zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Hij had zulks, zooals hij zeide, uit een lolletje gedaan. De Officier van Justitie requireerde we gens mishandeling tegen C. S. een boete van 25 of 25 d. h„ welke straf de Po litierechter bij zijn vonnis terugbracht tot 20 of 20 d. h. Verplaatst de monteur bij de tele grafie en telefonie M. Minnaar van Mid delburg naar het telegraafkantoor te Goes. Op 1 Maart wordt het hulppost kantoor Wolphaartsdijk opgehe ven en vervangen door een station voor den postdienst. Ind, Stoomvaartlijnen. Baloeran (thuisreis) p. 19 (2 n.m.) Kaap del Armi. Johan van Olenbarneveldt (uitreis) 19 te Sabang. Chr. Huygens (thuisreis) 19 Febr. van Sabang. Ten overstaan van notaris M. Oele werd Maandag in het café van J. J, Ver donk te 's-G ravenpolder ten ver zoeke van den heer J. Tramper publiek verkocht een woonhuis en erf aan de Bosscheweide aldaar. Kooper C. P. Meij- aard te Ellewoutsdijk voor 1400 plus accessoiren. Heden heeft het bestuur van de Waterkeering van den Calamiteuzen Polder Scherpenisse aanbesteed het her stellen, vernieuwen en onderhouden tot 30 April 1934 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingsoeververdedigingswer- ken. Minste inschrijver was de heer A. van der Werf Cz., St. Maartensdijk, voor 11.250. (Reeds gemeld in een deel der oplaag yan ons vorig nummer.) Z. V. B, Wedstrijduitslagen van Zondag 19 Februari. Ie Klasse A. Goes 2Zelandia 3 44. Middelburg 3R.C.S. 41. Ie Klasse B. StoppeldijkBreskens 05. HoofdplaatSluiskil 21. Ie Klasse C. Sinoto 2Schouwen 31. NoordgouweBurgh 25. RenesseZonnemaire 10. 2e Klasse A. Hansw. BoysKruiningen 60. HeinkenszandIerseke 110. 2e Klasse C. Eiland BoysMiddelburg 4 61. Vlissingen 4Zeeuwen 3 42. Veere's-H. Arendskerke 63, 2e Klasse D. Sinoto 3Schouwen 2 40, Noordgouwe 2Burgh 2 16. Renesse 2Zonnemaire 2 31. 2e Klasse E. IJzendijke 2Hoogewegsche Boys 6-1. Z. VI. Boys—F. C. Sluis 2 10—0. 3e Klasse A. Eiland Boys 2Zeelandia 4 41, Middelburg 6Middelburg 5 07. 3e Klasse B. Tern. BoysSteen 2 16, B.K.V.V.—Westdorpe 2 7—3. Biljarten. Zaterdag had de eindwedstrijd Euro- peesch record biljarten te 's-Graven hage plaats tusschen Soussa en Ga- briëls. Van deze partij waren de cijfers: Soussa 400 p'„ 6 b., 129 h.s., 66.66 gem.; Gabriëls 388 p., 6 b., 238 h.s., 64.66 gem. Wereldrecord skispringen verbeterd. Zondag werd op de springschans van Villars in West-Zwitserland de jaarlijk- lijksche internationale skispringwedstrijd gehouden. Bij deze gelegenheid gelukte het den Noor Sigmund Ruud fraai staan de te blijven na een prachtigen sprong van 84 meter, waardoor hij zijn eigen Wereldrecord, dat hij twee jaar geleden te Davos met 81 meter gemaakt had, met drie meter verbeterde. De springwedstrijd werd gewonnen door den Zwitser Marcel Raymond, die verleden week te Irinsbruck het wereld kampioenschap skispringen gewonnen had. Raymond won met drie sprongen van 70, 72 en 75 meter. Hierna vond de sprong van Ruud van 84 meter plaats, die een nieuw we reldrecord vormde. Engnestangen wereldkampioen in het schaatsenrijden. Zondag werden te Drontheim de wed strijden om het wereldkampioenschap in het hardrijden voortgezet. Het weer was niet zoo goed als Zaterdag. Het vroor zes graden terwijl het af en toe sneeuwde. Toen met de wedstrijden over 1500 m aangevangen werd, was het aantal toe schouwers 12.000. Ook de koning van Noorwegen was aanwezig. De uitslagen op de 1500 m luiden: 1. Thunberg (Finland) 2 min, 22.8 sec.; 2. Staksrud (Noorwegen) 2 min, 24,3 sec., 3. Engnestangen (Noorwegen) 2 min. 24.5 sec; 19. Heiden (Nederland) 2 min. 32.8 sec.; gevallen; 20. Dijkstra (Neder land) 2 min. 33 sec.; 21, Langedijk (Ne derland) 2 min. 34.5 sec.; Koops (Ne derland) 2 min. 34.8 sec. De uitslag van de 10.000 m is als volgt: 1. Schroder (Ver, Staten) 17 min. 43.6 sec,; 2. Staksrud (Noorwegen) 17 min. 56.7 sec.; 3. Heiden (Nederland) 18 min. 1.5 sec.; 4. Engnestangen (Noorwegen) 18 min. 6.9 sec.; 7. Koops (Nederland) 18 min. 14,2 sec.; 11. Langedijk (Neder land) 18 min. 26 sec.; 12. Dijkstra (Ne derland) 18 min. 30.7 sec.; Hooftman (Ned.) niet gestart. In het eindklassement bezet Engne stangen (Noorwegen) de eerste plaats met 198.87 p. (wereldkampioen) 2. Staksrud (Noorwegen) 199.55 p.; 3, Bal- langrud (Noorwegen) 200.28 p.; 10. Hei den (Nederland) 205.97 p.; 16. Koops (Nederland) 209.13 p.; 17. Dijkstra (Ne derland) 209.26 p. Wereldkampioenschap kunstrijden op de schaats. Bij de te Zürich gehouden tweedaag- sche wedstrijden om het wereldkampi oenschap kunstrijden op de schaatsen, heeft de Oostenrijker Karl Schafer den titel andermaal veroverd met 399,64 p. Tweede werd de Duitscher Baier met 371,1 p., derde de Fin Nikkaanen met 352,80 p., vierde de Oostenrijker Groes met 351,90 p. BOTSING TUSSCHEN GOEDEREN TREINEN. Treinverkeer naar het Zuiden gestremd. In den afgeloopen nacht omstreeks half drie heeft tusschen H e d e 1 en 's- Hertogenbosch, juist over de brug der rivier de Maas, aan de zijde van Den Bosch, een botsing plaats ge had tuschen twee goederentreinen. Ten gevolge hiervan is het spoorwegverkeer tusschen beide plaatsen totaal gestremd' De oorzaak van de botsing is tot dus ver nog niet opgehelderd. Een leege kolentrein met bestemming voor Heer len komende uit de richting Utrecht kwam in botsing met een goederen trein uit de richting Den Bosch. De botsing geschiedde juist op het kleine gedeelte enkel1 spoor voor de brug over de Maas. Hoewel de beide treinen geen groote snelheid hadden waren de verwoestingen door de bot sing aangericht zeer ernstig. De beide locomotieven en 12 wagons van beide treinen ontspoorden. Vier wagens wer den nagenoeg geheel vernield. De bei de locomotieven werden niet ernstig be schadigd. Bij de botsing werden een machinist en 'een remmer zeer licht ge wond. Voor het treinverkeer naar het Zui den heeft deze botsing ernstige gevol gen. Op de plaats des onbeils is een groot verwoesting aangericht en zal het waarschijnlijk den geheelen dag duren voor dat de stremming van het verkeer op deze lijn zal zijn opgeheven. De spoorwegen hebben tusschen Den Bosch en Hedel voor het vervoer van passa giers een autobusdienst ingesteld, zoo dat de reizigers voor het Zuiden slechts tot Hedel per trein kunnen komen en daarna per autobus naar Den Bosch worden gebracht. Het sneltreinverkeer wordt zooveel mogelijk over Nijmegen of over Breda en Roterdam geleid. Met het opruimingswerk is hedenmorgen vroeg een aanvang gemaakt. De kraan wagen uit Utrecht was vanmorgen om zeven uur reeds ter plaatse. Ook van Nijmegen was 'een kraanwagen gezon den. De beide lichtgewonden zijn af komstig uit Amsterdam. Het blijkt dat er, aldus wordt nog nader gemeld, nog een derde gewonde is, n.I. de rem mer Nijenhuis uit Utrecht, wiens kwets uren ernstger zijn dan van de beide andere personen. Na ter plaatse door een dokter te zijn verbonden is hij per auto naar het ziekenhuis te Den Bosch overgebracht. Ongelukken, Maandagmiddag wilde op den Til- burgschen weg onder Moergestel een auto, bestuurd door baron J. P. van H, van M,, een vrachtauto voorbijrijden. Waarschijnlijk is de personenauto ge slipt, waardoor het achtergedeelte van het linkervoorwiel van den vrachtauto in aanraking kwam. Beide voertuigen maakten daarna een zwenking naar rechts en kwamen gedeeltelijk in een langs den weg loopende sloot terecht. De personenauto een tweezitter, geraak te beklemd tusschen den vrachtauto en een boom en werd geheel ingedrukt. De bestuurder was op slag dood. De chauf feur van de vrachtauto bleef ongedeerd. Om het slachtoffer te bevrijden heeft men den boom, waartegen de auto was opgebotst, moeten afzagen. Baron van H. van M. was inspecteur van de Nederlandsche Zuivel Centrale. Hij was gehuwd. De vrachtauto werd ernstig bescha digd. Branden. Nabij Varsseveld is Maandag nacht de woning van J. v. d. B. afge brand. Een koe, eenige schapen en een aantal kippen kwamen in de vlam men om. Sterretijd 6 h 9 min. Den 24en van deze maand vindt een zonsverduistering plaats; zij is in Ne derland onzichtbaar. Arcturus, de helderste ster van Boo tes, den Ossenhoeder, komt juist op nu; het E.K. van den 28en vindt men nabij den Ram. (Ingez. Med.) Door onbekende oorzaak is Zondag te Gaanderen het dubbele woon huis, bewoond door van Groningen Sr. en Jr., afgebrand. Verzekering dekt de schade. 800.VERDUISTERD. Commis sarissen van de N.V. Algemeene Begra fenisonderneming té Schiedam heb ben aangifte gedaan bij de politie van verduistering van geldbedragen tot een totaalbedrag van 800, welke verduis teringen zouden zijn gepleegd door den voormaligen directeur van de N.V. De gewezen directeur was het jongste s.-d. gemeenteraadslid te Schiedam. Hij heeft als zoodanig zijn ontslag in den raad aangekondigd. EEN TOERTJE PER MOTORFIETS. Zondagmiddag heeft een agent van politie in de Hoogstraat in Den Haag aangehouden een motorfietsrijder we gens het rijden in een verboden straat. Hij bleek bovendien geen rij en nummer- bewijs en geen wegenbelastingkaart bij zich te hebben. Hij werd, met den duo rijder, overgebracht naar het politie bureau, waar hij een naam en een adres te Rotterdam opgaf en de duorijder 'n adres te IJsselmonde vermeldde. Voorts verklaarde de bestuurder, de motorfits ongeveer 2 jaar geleden te Rotterdam te hebben gekocht van iemand wiens naam en adres hij niet meer wist. Al spoeclig bleek, dat beiden valsche opgaven van naam en adres hadden ge daan. De bestuurder bleek te zijn de 19-jarige P. S. te Rotterdam en de duorijder was de 19-jarige loopjongen G. C. G. S. uit IJsselmonde. Tenslotte bekende S., dat hij de motorfiets had ge stolen uit een stalling waarvan ook hij een sleutel in zijn bezit had. Zijn be doeling was slechts geweest, er wat mede te gaan toeren; hij had zijn ka meraad afgehaald. TAFELZILVER GESTOLEN. Za terdagavond ontdekte een nachtwaker, dat van een perceel aan de Prinsen gracht te Amsterdam de deur open stond. Het bleek, dat inbrekers het huis waren binnengedrongen, vermoedelijk met valsche sleutels. De familie was uitstedig; de dienstbode was wel in de stad, maar zij was uit. Later kwam zij thuis en zij constateerde, dat ongeveer vijftien casetten met tafelzilver waren vermist. INE,RAAK IN SIGARENWINKEL. Door verbreking van een luik in het trapportaal hebben onbevoegden zich Maandagnacht toegang verschaft tot een sigarenwinkel in de Clercqstraat te Amsterdam- De inbrekers1 hebiben de brandkast geforceerd en daaruit een bedrag van f 340 ontvreemd. EEN PUT MET MUNTSTUKKEN. Te Valkenswaatrfd was de heer R. bezig met gjraven in een onbewoond huis uit '1635. Een vloer open brekenn de stootte hij 40 cm diep op een put. B,ij onderzoek bleek deze gevuld met oude zilveren en gouden muntstukken uit 1672 en later, in totaal 72 stuks. HET BOTERHAMMENZAKJE MET DUIZEND GULDEN. Dezer dagen dagen deelden wij m!ee, dat bij biet schoonmaken van een autobus te S c, h aj- gen een boterhamzakje was gevonden met een inhoud van f 1000 aan foaniki-, papier en dat de verliezer zich niet aan meldde. Het mystejrie is nu opgeljost. zoo meldt de Maasbode. Buj de politie te Alkmaar beeft zich de wed. M. uit 't Veld, gem. Oude Niedorp aangemeld met haar eerste mededeel ing een zakje met een inhoud aan bankpaper van hon derd gulden te hebben verlpren. Later heeft de weduwe, die bekend staat als betrekkelijk armlastig meegedeeld, da de inhoud f 1000 bedroeg. Zij had de gewoonte, het zakje altijd mee te ner men, zelfs als ze een kort bezoek bij bu ren aflegde. Daar de politie de ver klaring der weduwe niet in twijfel kon trekken is het zakje haar weer ter hand gesteld. HOFSTEDE AFGEBRAND. Dins dagmorgen brak door onbekende oor zaak brand uit in de groote hofstede en kweekerij van den heer Pi. van der L. R. te El'st. De brandweer kon niet ver hinderen, dat de hofstede met den in boedel een prooi der vlammen werd. De kweekerij liep groote schade op. Huis en inboedel zijn verzekerd, de kweeke rij niet. HET SLACHTOFFER OVERLEDEN. De 55-jarige J. B. te S c h a y c k, die Zaterdagavond j.l. door eenige personen met een ijzeren staaf is aangevallen en ernstig werd mishandeld, is gisteravond zonder tot bewustzijn te zijn gekomen aan de gevolgen van de opgeloopen ver wondingen in het Canisius ziekenhuis te Nijmegen overleden. ERNSTIGE VECHTPARTIJ IN WOON WAGENKAMP. In het woonwagen kamp nabij S i 11 a r d, waar reeds meer malen hevige vechtpartijen plaats von den, is het, bij gelegenheid van een ver jaardagfeestje, wederom tot een oorlog- in-het-klein gekomen. Met messen en ijzers werd er flink op los geslagen. Zekere V. werd zoodanig met een mes bewerkt dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Verschil lende beenderen werden hem verbrij zeld, terwijl zijn neus in tweeën gesple ten werd. In verschillende der woon wagens werd het heele meubilair kort en klein geslagen. Het Sittardsche woon wagenkamp begint langzamerhand be rucht te worden. GEVONDEN VOORWERPEN, TE MIDDELBURG, Bij onderstaande personen zijn de na volgende voorwerpen terug te bekomen: Gouden broche, J. Levèvre, Jacob Catsstraat S 106; blauwe blouse, A. v. d, Velde, Veerscbesingel S 75; Mantelband, mej. Holster, Verwerijstraat N 149c; Mantelband, M, Arnoldus, N. Ooster- schestraat N 90; Kinderhandschoen, P. v, d. Pas, N. Oostersche straat N '100; Tabakspijp, E. de Boer, Simon de Wit Lange Delft; Koperen gewicht, Hooft man, Leliestraat S 150; Gebreide lap, M. Sinke, Spanjaardstraat E 73; Glacé handschoen, Jan Melse, Rouaansche kaai G 159; Kinderhandschoen, v, d. Wende, Zandstraat Q 197; Overhemd, J, J. v. Sluijs, Klein Vlaanderen M 155; Kop van autolantaarn, W. Ludikhuizen, Arnemuiden, Hofstede de Dul; Snoer koralen, C. Sinke, Penninghoeksingel L 71; Sleutel melkbus, W. Ploegaert, N. Oostersche straat N 111; Kinderhand; schoen, Hanegraaf, St. Pieterstraat F 50; Bedsprei, W. Groenewegen, Seisplein Q 289; Bosje sleutels, J. Janse, Seisweg R 180; Belastingmerk, Tilroe, Bleek E 94a; Zak met kaartje wol, Petiet, Pen ninghoeksingel L 55; Zitting van stoel, Petiet, Kinderdijk P 94; Gummi kleed, Jacobse, Veersche weg S 7; Zilv. klap stuk, J. Mathijsse, Gapinge W 14; Hand schoen, P. Hendrikse, K. |Singelstraat Q 289; Dameshandschoen, C. Prince, Kinderdijk P 112; Belastingmerk, J. Ma- rinusse, Brigdamme B 84; Sleutel melk- kraan, P. Verhage, N. Vlissingsche weg P 134; Das, A, Overweel, Pluimstraat; Kammetje, J. Leijnse, Oude Vlissingsche weg B 245; Sleuteltje H. Kip, Noordstraat L 185; Damesportemonnaie, J. de Rijk, St. Janstraat H 191. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M burg.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6