DE ROODE VULPENHOUDER fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1933. No. 45. OPROEP AAN DE KIEZERS. DE ECONOMISCHE WERKZAAM HEDEN VAN DE VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE MIDDEL8URG. Rieten dak door ratten vernield Het Hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" richt zich tot de- kiezers van Nederland met ihet volgende manifest: Op 15 Februari is het besluit tot ontbinding der Tweede Kamer gevallen. 26 April reeds zullen de kiezers naar de stembus worden geroepen. Was de ontbinding gerechtvaardigd? Met volle overtuiging antwoorden wij daarop: Neen! Daarvoor was het conflict tusschen de regeering en de Kamer van te geringe beteekenis. Van onwil om te bezuinigen en tot een sluitende begrooting te komen was bij de meerderheid geen sprake. Immers de motie-Boon, die aanleiding werd tot het conflict, stelde juist voor op, dat de bezuiniging op de rechtsple ging noodzakelijk en mogelijk was. De regeering sprak van een integree rend deel van haar bezuinigingsplan, maar nimmer heeft zij een afgerond be zuinigingsplan aan de Kamer voorgelegd en zij deed slechts hier en daar een wil lekeurige greep. De Regeering, die bij vorige gelegen heden veel aanzienlijker bedragen liet val.en, toen het verzet kwam van den heer Colijn en van den heer Korten- horst, hield plotseling met onbegrijpe lijke hardnekkigheid vast aan haar voor stel. De liberale Kamerfractie heeft de Re geering, die zich aan haar wenschen (winkelsluiting, radio-politiek, bezuini ging door concentratie van sociale wet geving) in geen enkel opzicht stoorde, loyaal gesteund. Zij is in deze afgeioo- pen jaren vele malen over bezwaren, die bij haar tegen Regeeringsmaatrege- len bestonden, heengestapt en zij heeft eenige malen de Regeering het leven ge red. Daartoe was ditmaal geen aanleiding, omdat de belangen, die door het Re- geeringsvoorstel werden geschaad, niet in verhouding stonden tot de te berei ken bezuiniging. Hoe dwaas de ontbinding ook is, zij heeft het voordeel, dat wij eerder kun nen komen tot een krachtig parlemen tair Kabinet, dat op nationale basis be rust en dat energiek opbouwenden ar beid kan verrichten. Want de toestand op financieel en economisch gebied is zóó zorgelijk, de nood in alle takken van bedrijf zóó ernstig, dat thans meer dan ooit gelet moet wor den op wat vereenigt en niet op wat ver deelt. Het gebeurde op „De Zeven Provin ciën" heeft doen zien, hoe ernstig het gezag is ondermijnd. Landbouw, industrie, handel en scheep vaart moeten door de moeilijke tijde'n worden heengeholpen. De strijd tegen de gruwelijke werk loosheid moet met kracht worden ge voerd. Internationaal moet Nederland alles doen om gezondere economische be grippen zonder welke de welvaart niet kan terugkeeren te doen zegevieren. De nationale nood eischt nationale eenheid van allen, die nationaal voelen. De Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" streeft naar samenwerking van allen, die voor deze tijden voorop stellen: Een hecht en sterk gezag, dat ook be trouwbare instrumenten heeft om dat ge zag te handhaven, zoowel hier te lande als in de overzeesche gebiedsdeelen. Een sluitende begrooting. Handhaving van onze takken van volksbestaan en het brengen van offers daarvoor. Bevorderen van elke gelegenheid tot loonenden arbeid. Internationale economische samenwer- king. 1 door A. W. v. E.v. R. 51. Hij wist zelf niet, hoe waar het was, wat hij zei. Juist waren zij den weg, die naar Les lie's hoeve voerde, voorbij, toen een kleine tweezits auto uit een zijweg rechts van hen kwam en hen met groote snsjhieid voorbijreed, den weg naar Whitbury op. Hij werd door Gregg bestuurd,, en naast hem zat de man, die de verf van Fayre's jas had afgewasschen in de gara ge. Toen hij Cynthia zag, bracht Gregg de hand aan zijn hoied, maar zijn oogen waren op ray re gevestigd, en het scheen dezen toe, dat die blik zoowel een uitdaging als wantrouwen uitdrukte. Hij keerde zich om en keek de auto na, en slaakte een kreet bij het gezicht van den bagagedrager achterop. Die was beladen met een valies en een grooten handkoffer. „Goede God, dat had ik kunnen ra den! Wat een ezel ben ik geweest!" sprak hij hevig verschrikt. „Wat scheelt er aan?" vroeg Cynthia, verbaasd over de toon van zijn stem, „Hij neemt de vlucht! Idioot, die ik was, dat niet te hebben voorzien!" „Dokter Gregg? Verdenkt u hiem dus Op de kiezers rust ditmaal een zware verantwoordelijkheid. Zij behooren zich rekenschap te geven van den ernst der tijden en van de gevaren, die dreigen. Naar een nationaal herstel streeft de Liberale Staatspartij met alle kracht en haar program bevat alle daarvoor ge- wenschte maatregelen. De kiezers kun nen de nationale eenheid versterken, niet door afscheiding en versnippering, maar door hun stem uit te brengen op de Candidaten der Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", die steeds op de bres staat voor de na tionale eenheid. ii. De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", die zich tot taak stelt de be kendheid met en den arbeid van den Volkenbond in ons land te popularisee- ren, beschikt o.a. over de medewerking eener Economische Commissie, Deze staat onder leiding van het oud lid der Tweede Kamer, thans Commis saris der Koningin in Noord-Brabant, mr. A. van Rijckevorsel. Zij telt als le den bekende economen als mej, mr. van Dorp en de heeren Everwijn, oud-direc teur der Nederlandsche Handelmaat schappij, dr. L. G. Kortenhorst, secretaris van de R.K. Werkgeversvereeniging, P. J. S. Serrarens, secretaris van de Inter nationale der Christelijke Werklieden, Ch. I. J. M. Weiter, oud-vice president van den Raad van Indië, dr. F, M. Wi- baut en anderen. Reeds in 1927, toen de Economische Conferentie van den 'Volkenbond, die zoo groote verwachtingen (opwekte, doch niet volbracht, doordat de leden van den Volkenbond zich aan hare uit spraken niet stoorden, bijeenkwam, stelde deze Vereeniging eene commis sie samen onder leiding van wijlen Prof. Treub, welker voornaamste doel was een geschriftje te ontwerpen en te verspreiden, dat den gemiddelden leek zou in staat stellen niet slechts de taak van deze Conferentie te begrijpen, doch ook de .moeilijkheden, waarvoor zij was geplaatst. Ook thans ligt zoodanig streven in het voornemen. En vooral thans is daartoe alle aanleiding. De economische toestand is uitermate moeilijk en verward, dat weet een ieder. Die moeilijkheden hangen nauw samen met bijv. het vraagstuk van her stel- en oorlogsschulden, dat wel op den weg naar oplossing is, doch slechts ten halve. Die moeilijkheden zijn mede ontstaan door de steeds hooger gewor den tolmuren, die ons destijds, in 1930 ter Volkenbondstentoonstelling te 's- Gravenhage, op zeer ingenieuze wijze zijn uitgebeeld. Maar hoe die moeilijk heden in elkander grijpen, en wat er gedaan moet worden om ze op te los sen, v/elke leek weet het, ook al praten velen erover met een gezag ,dat anders zou doen veronderstellen? Het is heel gemakkelijk om de schou ders op te halen voor het onvermogen van den Volkenbond. Daarmede Rech ter komt geen mensch en geen volk verder. Slechts door de internationale samenwerking, die in hoogste instantie in den Volkenbond is belichaamd, te versterken, geraakt men tot de oplos singen, die wellicht in staat zijn over de geweldige moeilijkheden van het oogenblik heen te komen. werkelijk?" „Dat niet alleen, maar hij weet het! Cynthia, ik heb de beele boel in de war gestuurd! Het eenige, wat wij nu doen kunnen, is zoo gauw mogelijk naar Sta- veley te gaan. Ik moet Grey opbellen en hem waarschuwen." Cynthia verloor geen tijd met vragen stellen. Zij cleed haar best en Fayre be loofde zichzelf plechtig nooit meer wan neer zij aan het stuur zat er zelfs maar op te zinspelen dat hij haast had. Om hem riecht te doen dient vermeld te worden, dat zij drie keer ternauwernood aan den dood ontsnapte, zonder een kik te geven, maar hij dankte zijn goed ge sternte, toen hij de trap opvloog en het kamertje inliep, waar de telefoon hing. Verbazend gauw had hij aansluiting met Grey en vertelde hem, wat er was gebeurd. „Ik vrees, dat het .mijn schuld is. Als hem niets had laten merken zou hij niet bang zijn geworden. Kunt u daarginds iets doen?" „Ik zal het probeeren, als hij naar Londen komt. Ik kan hier een man op het station posteeren. Hoe is hij gekleed, hebt u dat opgemerkt?" „Ik heb er niet het minste idee van. Ik beek alleen maar naar zijn gezicht. Maar daarop kan uw man niet afgaan. Als ik dien trein maar kon halen!" „Als u dat deed, zoudt u het nog er- VOLKSONDERWIJS. Een goede vergadering, Gisterenavond hield de afdeeling Middelburg van Volksonderwijs op de bovenzaal van de Eendracht eene al- gemeene vergadering, onder voorzitter schap van den heer W. S p i n n a a ij die na verwelkoming der aanwezigen, mededeelde, dat de afdeelingsvoorzit- ter, de heer mr. J. W. Zijlstra, door ziek te niet aanwezig kon zijn en die zijn beste wenschen uitsprak voor een spoedig herstel, opdat de heer Zijlstra zijn ambtsbezigheden weer als van ouds kan vervullen en ook zijn krach ten weer kan geven voor het werk van V olksonderwijs. De secretaris, de heer F. A. Rosen- d a a 1, bracht zijn jaarverslag uit, waar uit bleek, dat het ledental, dat bij het begin van 1932 207 was, aan het einde 210 bedroeg. De secretaris memoreert het heengaan van de heeren C. Hack en A. Dekker als secretaris en pennig- meester en wijdt woorden van grooten dank aan hen, voor alles wat zij voor Volksonderwijs hebben gedaan. De penningmeester, de heer'C. Roe- la n d s, kon door werkzaamheden aan de heden in het Schoolmuseum te ope nen tentoonstelling, geen rekening en verantwoording doen en zullen twee daarvoor aangewezen leden, boeken en kas bij hem aan huis gaan controlee ren. Wel kon medegedeeld worden, dat er een goed slot is van ruim f 60. Aan de orde was nu de bestuursver kiezing, Ten eerste in de periodieke vacature van den heer P, W. Menalda van Schouwenburg, die zich niet her kiesbaar stelde en wien schriftelijk dank zal worden gebracht voor alles, wat hij, vooral enkele jaren geleden voor de afdeeling heeft verricht. Tevens kon nu gevolg worden gege ven aan een verleden jaar genomen be sluit om het bestuur van 5 op 7 perso nen te brengen en moest de vergade ring dus 3 bestuursleden kiezen. Bij de eerste stemming bleken geko zen te zijn mej. C. Nijdam en de heer J. Bliek, die beide deze benoeming aan nemen, en na een tweede vrije stem ming en een herstemming de heer C. J. Geldhof, die eveneens verklaarde de benoeming aan te nemen. De voorzitter bracht allen dank voor hun bereidwilligheid en uitte, vooral zijn vreugde, dat thans ook een dame in het bestuur is opgenomen. Hierna stelde de voorzitter aan de orde de bespireking van den a.s. Maandagavond in de sociëteit St. Joris te houden filmavond en bracht naar vo ren, dat de bedoeling is, dat de leden voor zich en hun huisgenooten en ken nissen kaarten afhalen Woensdag (van 3 tot 4) of Donderdag (van 6 tot 7 uur) bij den heer F. A. Rosendaal, Molen water M 264. Mochten dan nog kaarten over zijn, dan zullen niet-leden ook daartoe in de gelegenheid worden ge steld. De heer Rosendaal bracht ver volgens verslag uit van de algemeene vergadering van Volksonderwijs, die hij voor het eerst medemaakte, hij hoop te dat het niet de laatste keer zou zijn. In het Comité voor de Vacantie- school koos de vergadering naast den heer Rosendaal, den heer J, Bliek. Thans kwam de wensch uit de ver gadering, gaarne gesteund door het be stuur, naar voren, om de propaganda aan een afzonderlijke commissie op te dragen en verklaarden zich bereid daar in zitting te nemen de heer Bliek als leider en mej. Nijdam en de heeren J. Start, G. Faro en W. Klopmeijer. Deze commissie zal plannen ontwer pen en daarna aan het bestuur voorleg gen. Op voorstel van den voorzitter be sloot de vergadering dit jaar wel een ger maken. Ik wou, dat wij een foto hadden. We moeten op het kaartje af gaan. ik zal mijn mannetje op het hart drukken, hem goed in het oog te hou den, als het eenigszins mogelijk is. Ge lukkig staat hij op goeden voet met het stationspersoneel. Maar 't zal een strop zijn, als Grie naar het noorden gaat!" „Het is zelfs niet zeker, dat hij met den trein gaat! Hij was op weg naar het. station, maar dat zegt niets. Hij had zijn bediende bij zich, dat wijst er op, dat hij de auto van het station weer naar huis terug wilde sturen. Lie man is ook zoo wat tuinman, dus kan hij hem moeilijk meenemen, als hij ver gaat." „Dat zou een treinreis beteekenen, dus is het geluk misschien nog met ons. Beschrijf h)em mij zoo goed u kunt!" „Lengte ongeveer vijf voet zes. Haar en snor bruin, de laatste vrij slordig. Kleur: roodachtig. Heel stevig gebouwd op het zware af; hij ziet er uit, alsof hij op later leeftijd zwaarlijvig zal wor den. Bruine oogen, geloof ik. Hij daagt gewoonlijk ruwe tweeds, maar ik heb er geen idee van wat hij vandaag aan had. Er stonden een valies en een groote bruine handkoffer op den bagagedrager. Tien tegen één, dat hij den koffer zelf zal dragen. Beter kan ik hem niet be schrijven." „Beter iets dan niets. Luistert u eens, bent u vrij, om op ieder oogenblik over bloempjesdag of collecte te houden, zoo mogelijk op Zaterdag in Mei en na men in de commissie daarvoor zitting mej. Nijdam en de heeren Klopmeijer en Start. De muiterij op „De Zeven Provinciën". In de bovenzaal der Sociëteit de Ver genoeging, sprak gisteravond vanwege den plaatselijken raad uit M. B. B. en S. D. A. P. het lid der Tweede Kamer, de heer W. Drop, in verband met het gebeurde met „De Zeven Provinciën" over Recht of Gezag of de houding der j regeering in Nederland en in Indië. De spreker werd ingeleid door den Voorzitter, de heer Paul, die de aanwe zigen verzocht, uit pieëteit voor de ge vallenen een oogenblik op te staan. De heer Drop zeide, dat men eener- zijds een groep ziet, die de gebeurtenis sen zoo ziet, dat men van wereldrevo lutie kan spreken; anderzijds een groep van allerlei kleur en schakeering, die liet gebeurde in Indië op rekening tracht te schuiven van de moderne arbeiders beweging. Hieronder hoort ook de bur gerlijke pers. Ook de Middelburgsche Crt. is niet achtergebleven, waar zij schrijft: Aan hen, die de pestkiemen hebben uitge zaaid; de nationalisten-communisten, die ons gezag in Indië ondermijnden en de roode vakvereenigingsmannen in Ne derland en Indië. Doch vooral verzocht spreker goed vast te houden de zinsnede in het hoofd artikel van de M. Crt, waar genoemd blad als een feit stelt, dat het Recht in geen enkel opzicht aan den kant der muitelingen was. In verband daarmede wil spr. daarte genover feiten nagaan. Nog altijd is de arbeidersbeweging in de minderheid, aldus spr., doch een minderheid die niet meer gebroken kan worden. En de allervoornaamste vrucht is wel niet de verruiming van le venspositie, doch het groeiend bewust zijn in de arbeidende klasse van een sterk en nuchter gevoel in staat nati onale en internationale gebeurtenissen naar hun waarde te onderscheiden. Bovendien is in haar gerijpt een ster ker gevoel van eigenwaarde, en een sterker gevoel van gerechtigheid. Spr. wijst er op, dat de Westersche kapitalistische ontwikkeling, toegepast op de O. beschaving een veel vernieti gender invloed heeft gehad dan op de Westersche, die toch niet gering is ge weest. Spr, wijst op de plicht der s.d. nog wat van die oude beschaving te redden. Toen het recht van organisatie ver overd was voor het marinepersoneel voor verbetering der levensvoorwaar den, heeft de Nederlandsche regeering te Makassar een opleidingsschool ge sticht voor marinepersoneel, om zoo doende de vloot in Indië te bemannen met inlandsch personeel. Doch zij ver gat dat zij juist door die stichting aan het Indonesische volk nieuwe levens waarden gaf, in staat tot onderscheiden Ook „De Zeven Provinciën" was be mand met personeel uit de school te Makassar. Komende op de eigenlijke muiterij wijst spr. er op, dat de minister wel de protestantsche en R. K. bond en den bond van technici ontving, doch het Cambo werd door den secretaris-gene raal een verhoor afgenomen. In 's ministers regeeringsverklaring zag hij over het hoofd, dat de regeering de eerste plicht had alle schijn van on rechtvaardig optreden had moeten ver mijden. 't Gaat niet zoozeer om de loon- korting zelve: 't gaat er om of in 't on voldoend beleid, los van de bedragen, aanwijzingen genoeg liggen voor min achting van de rechten van het perso neel. Spr. wijst in verband hiermee op de 10 pCt. salariskorting van 1 Jan. 1932, op de verklaring van den minister,, op Het rieten dak van een boerderij in de buurt van Alkmaar vertoonde aan de binnenzijde groote gaten, die door ratten werden veroorzaakt. Ten einde raad nam de eigenaar een proef met Rodent, met het ge volg dat hij 's morgens tal van doode ratlen vond en nadien geen rat meer heeft gehoord of gezien. Eén doosje Rodent heeft hem voor honderden guldens reparatiekosten gevrijwaard. Laat Uw eigendommen niet door dit schadelijke ongedierte vernielen. Maakj voor goed een eind aan de rattenp'aag door aanwen ding van RodenL Het trekt ratten en muizen on weerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doo* 50 et of een dubbele doos a 90 cL en morgen zultj U van rat en muis bevrijd zijn. O. a. bij alle dro-| gisten. Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B 471 flngez. Med.) te kunnen komen?" „Ja. Vanavond, als u wilt, „Er is geen groote haast bij, maar u zoudt in den loop van de volgende twee dagen over kunnen komen. U kunt daar toch niet veel meer doen en het is zoo wat tijd, weer eens met iglkander te overleggen. Misschien weet ik iets^oor u, tegen den tijd, dat u hier bent." Fayre maakte even een berekening. „Ik vertrek morgén met den nacht trein en ben er dan Zondagmorgen. Ik kan u dan Maandag komen opzoeken." „Goed, Of nog beter, luncht u Zondag met mij in Troc?" „Uitstekend; ik zal zorgen, dat ik er om één uur ben. Tusschen twee haak jes, als Greeg met den nachttrein is ge gaan, komt hij ongeveer twintig minu ten over zessen aan. Zeg uw mannetje, dat hij voorzichtig moet zijn. Denk er cm, dat hij geen dwaas is!" „Dank u. Ik zie u dus Zondag," Toen Fayre den hoorn ophing, maakte een stem achter hem hem aan 't schrik ken. „Wat is dat? Is die ondeugende dok ter er vandoor gegaan? Nu, dat ziet er leelijk uit!" Bil! Staveley was ongemerkt binnen gekomen en had Fayre's laatsten zin ge hoord. i „Hij is weg," antwoordde Fayre. „Ik ontmoette hem zoo juist, toen hij op weg zijn Indische reis, dat met de belangen van het personeel rekening zal worden gehouden. Vast staat dat men verwachten mocht dat de meerdere korting niet zou ko men, totdat, zonder eenig nader over leg het K. B. van 21 Jan. kwam, die toch een korting bracht van 4 pCt. voor het Europeesch personeel. Vast staat dat de commandant van „De Zeven Provinciën" getoond heeft niet de minste notie te hebben geno men van den geest op zijn schip, dat hij evenwel was gewaarschuwd, en na de muiterij 5 korporaals de beschikking over een vliegtuig hadden gevraagd om „De Zeven Provinciën" weer onder com mando te brengen. En dan de manier, waarop voor de overgave de bom is gegooid, terwijl de militaire rechtsregel is, dat aan een daad van geweld een waarschuwing vooraf gaat. Dat raak is geschoten, blijkt nu, na de verklaringen in den Vo ksraad van den commandant der zee macht, in strijd met het plan van ac tie, doch spr. had van den deskundige in de vlootcommissie vernomen, dat de marinevliegtuigen voorzien zijn van voortreffelijk werkende richtingsmidde len. Aan welke zijde is nu het recht? Aan het marinepersoneel, dat ge voeld heeft, dat men voor dit personeel minachting heeft gehad. En de muiterij zelve! Spr. keurt die op zich zelf af. Alleen een actie langs wettigen weg is geoor loofd en met eerbiediging van den krijgs tucht. Als middel van klassenstrijd is dit dus niet geoorloofd. Doch daarmee is dan ook alles hier over gezegd. Want waar ligt de oor zaak? Inbreuk op de krijgstucht mag niet, doch geen krijgstucht mag wor den gehandhaafd, als die gepaard gaat met woordbreuk. De regeering heeft het er naar ge maakt, dat dit voorviel. Bij haar is de schuld. De heele beweging was slechts als protest bedoeld, doch nu weigert de burgerlijke pers voor te stellen, dat de muiters hebben willen protesteeren. Naar spr.'s oordeel is het aantal dooden niet alleen onnoodig, doch zij zijn ge vallen in een episode in de wereldge schiedenis van den opmarsch naar een nieuwe wereldorde. Is 't geen schande voor de Nederland sche regeering, dat op hetzelfde oogen blik, dat dit gebeurde, de minister van buitenlandsche zaken te Genève het Fransche plan mede verdedigdge tot ver bod van een luchtbombardement. Daar om trok Vliegen zich uit Genève terug. Twee vragen doen zich nu voor, Hoe zullen deze gebeurtenissen worden ge liquideerd. Zullen wij slagen, dat recht wordt gesproken? Daarop moet nu onze actie gevestigd zijn. Onze beweging zal zorgen voor de verdediging der mui ters. En dan welke gevolgen zullen deze gebeurtenissen en die in ons eigen land hebben in de verhouding tusschen Neder land en Ned. Indië. Niemand weet hoe 't gaan zal. We leven in een tijd van gisting en beroe ring.. Doch wij kunnen in de komende verkiezingsdagen een oordeel geven van was naar het station met bagage en al. Het lijkt, alsof hij zijn biezen heeft ge pakt." Staveley keek op zijn horloge. „Zelfs al was je nu pas terug, dan had hij nog ruim tijd, om den trein van vijf uur veertig te halen. Waarom denk je, dat hij naar Londen is gegaan?" „Nergens om. Misschien is hij heele- maal niet met den trein gegaan," Als antwoord duwde Staveley hem zacht op zijde, nam den hoorn op en gaf een nummer op, „Station Whitbury? Ben jij daar, Mil lar? Hier lord Staveley. Is/de London- trein al weg? Vervloekt, dan ben ik te laat. Ik had dr. Gregg over iets willen spreken. Hij zat immers in dien trein, niet waar? Weet je misschien of hij re gelrecht naar Londen gaat? Als hij in Carlisle uitstapt, kan ik hem daar op bellen. Dank je, ik zal wachten." Er was een korte pauze, terwijl hij met den hoorn aan het oor wachtte. „Hallo! Ja. Ging hij door? Ja, dat klopt. Dank je wel." Hij hing den hoorn weer op en wend de zich tot Fayre. „Hij nam een kaartje naar Londen en had zijn bagage rechtstreeks daarheen geadresseerd. Wil je het je man laten weten?" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5