0! die zenuwhoofdpijn! AKKER.CACHET5 KUNST EN WETENSCHAP. BEURS- EN WISSELKOERSEN. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. beurstherdmktek van Vtoensdag. HANDEL EN NIJVERHEID. RECHTZAKEN. LANDBOUW. LAATSTE BERICHTEN. LEttiti 2? VLOOT. ZUID-BEVELAND. SCHDUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. STAKKERTJES" AMSTERDAM, 22 Februari.. Het eerste getal is de vorige noiee- ring, daarop volgt de oflicieeie notee ring van heden. Ned. 2e I. 32 1000.5 101—100%. Ned. 17 IOOO-41/2 101V2—I01% Ned. 31 1000.4 99%—99% Cerlificaten.3 811/2>'0%. Cert. N.W.S.-2 68% 68%. O. Indië 22 doll. 1000-6 96%-. O. Indië 23 pndst. 100-6 72%—71%, O. Indië 16 1000-5 94% O. Indië 26 1000-4% 89%—88%. Denemarken Oblig. 1926-5 7876. Duitschl. pndst. 100-7 59%—57%. Duitschl. 30 1000-5 51%—50. Amsterdam 1933-5 10099%. 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 90—89. Utrecht, prov. 1929-4% 102% Zeeuws. Hyp. B-5 100%—100. Zeeuws. Hyp B-4% 100%—100 A Amsterd. Bank 109^-106%. C Rott. Bankver- 77%71%, A Twentsche Bank 9594. A Pref. Jurgens A 96—94. A De Schelde N.B. 37—37%, A Ver. Papf. v Ge.der 55%54 C Am. Car en Foundry 6%6%. C Am. Smelt Ref. 1312. C Farbenind. I.G. 85%85%, C U. States St. C. 26%—25%. C North Am. Cy. 21%20%. A Born. Sum. H.M. 138%137. A Ned. Wol Mij. 55%—54%. A Singkep Tin M. 73%—72. A J. C. Japan Ln. 32% A Rotterd. Lloyd 49% A S. M. Nederland 5351%. A Amst. Thee C.M. 32—31%. A Houth. Alberts 26%25%. C Baltimore en Ohio 9%9%. WESTKAPELLE. De collecte vcor 't plaatselijk Crisiscomité heeft alhier op gebracht 161.65. KAPELLE. Bij het slootje springen kwam de jongen van den werkman A. V. alhier zoodanig te vallen, dat hij een beenbreuk bekwam. KLOETINGE. Gistermorgen is de heer F. uit Heinkenszand wellicht tengevolge van de g adheid van den weg met zijn auto op den Kapelschen weg tegen een boom gereden en vervolgens in de sloot terecht gekomen. De auto werd beschadigd. Geen per soonlijke ongelukken. Onthulling grafmonument^ KRUININGEN. Dinsdagmiddag had op de A!g Begraafplaats alhier de over dracht plaats van het monument cp het graf van den heer Schouwenaar en zijn 14-jarig dochtertje die op 28 Oct- 1-1. op jammerlijke wijze bij een benzinebrand het leyen lieten. Burgemeester B. C. de Mul sprak na mens de commissie van de Hansweert- sche burgerij de overgebleven vrouw en familie in hartelijke bewoordingen toe, en hoopte dat dit eenvoudig monu ment, dat weliswaar het verlies niet kan vergoeden, toch een bewijs is van me deleven van de burgerij met de nagela ten familie. De ontwerper van het mo nument, de heer Mink uit Goes, nam daarna het kleed weg, waarna het een voudige monument in Weraiet uitge voerd, aan de familie werd overgedra gen. De heer M o e n s, zwager van den overledene, dankte de commissie vcor dit bewijs van meeleven en den Burge meester voor de dee'nemende woorden tot de familie gesproken. BROUWERSHAVEN. Van het batig saldo van den door de muziekvereeni- ging Apollo in het vorig jaar gehou,- den bazar, heeft die vereeniging al haar instrumenten laten vernieuwen. Deze in strumenten zijn deze week gearriveerd, zoodat de vereeniging hare repetities heeft hervat. 1 AXEL. Maandagavond trad te Axel voor de afdeeling „Volksonderwijs" op de heer H. Groenewout. Spr. stelde de vraag: openbaar of sectarisch onderwijs voor onze kinderen en beantwoordde die aan de hand van de geschiedenis. De ba sis gelegd in de wet van 1798 is nog de zelfde gebleven, al vond men van Ka tholieke en Orthodox Protestantsche zijde, dat niet voldoende en voerde men liever 'n onverkwikkelijken school strijd. Pogingen in 1917 met de zgn. ge lijkstelling aangewend, blijken tever geefs te zijn geweest voor het samen op trekken voor de lagere school. Het is een bevoorrechting der bijzondere school a's nooit temeer, z.i. tot schade van het onderwijs, van het kind, van de maat schappij tenslotte, zoowel financieel als moreel. Na de rede werd de propaganda film van Volksonderwijs vertoond. AARDENBURG, Maandag trad te Sluis op als spreekster vcor het depar tement Sluis-Aardenburig van de Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen, me vrouw M. Emeis van Buuren met een gevarieerd programma van fragmenten van verschillende schrijvers. -Je garantielijst voor de electrificatie. OOSTBURG. Men zal zich herinneren de vragen in ons nr. van 17 dezer over de garantie inzake electriciteitsgebruik te Oostburg, Over de garantielijst zeg gen B. en W.: De eerste garantielijst werd opgezet naar een bepaald aantal lichtpunten op het tijdstip van onder- teekening dier lijst. Kwam derhalve ver andering in het aantal lichtpunten, dan was die garantielijst ondeugdelijk. De nieuwe garantie ijst voorziet in even- tueele veranderingen. De bedoeling der onderteekening blijkt voldoende uit de toegezonden circulaire van den direc teur der bedrijven. Vraag 2 (over het nauwgezet naleven der bepalingen) is bevestigend beantwoord en vraag 3 (het wachten met de lijst te laten ondertee kenen totdat de vragen beantwoord zijn) wordt onnoodig geacht. Op vraag 4 (om de garantie in K.W.U, uit te drukken) zeggen B. en W. daartoe niet bevoegd te zijn. A Southern Rïylw, 55. C Union Pac. Kr. 7üyg69 C Int. Nickel Cy 7i/2 A Koloniale Bank 55%54. A N.I. Hbk. 1000 50%—50%. C Ned. H. M. 1000 61%—60%. A Alg, Kunstz. U. 29—28%-27%. A v. Berkels Pat. 1716%. C Calvé-Delft 57% A C. Suiker Mpij. 18%18. A Int. Viscose 18%— A Ned. Ford A.M. 106-107-101, A Philips Gem. B. 118—113%-107. C Unilever 9794%-93. C Anaconda Cop. 6%6%. C Bethlehem St. 1312%-12. A A.N.I.E.M.—N.B. 189—187%. C A. Gas en El. Cy. 22. C Cities Serv Cy. 2% 2%-2%, A Kon. Petr. Mpij. 144%142%-39. C Contin. Oil Cy. 5%5%-5%. C Shell Union O.C. 4%4%-4%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb, Mij. 14 Bij beschikking van den Minister van Financiën van 21 Februari is, met intrekking van de beschikking van 28 December 1932, Generale Thesaurie, aan de gemeente Wolphaartsdijk een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van 2740, ter ver strekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter be vordering van de verkrijging van onroe rend goed door landarbeiders, ter uitbe taling van het door een landarbeider be- noodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Te Colijnsplaat is de prijs van het wittebrood gebracht van 14 op 15 cent per 8 ons en van 32 op 35 cent per 4 pond. Uit Nieuw Namen wordt ge meld dat Zondag de kapitale boerderij van den heer D. v. M. in den Prosperpol- der geheel door brand is vernield. Het vee kon nog gered worden, doch overi gens ging de jjeheele inhoud van de groote schuur met bijgebouwen verlo ren. maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomst I Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 Vo/géhs recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.)) Geref. Kerken, C. Veenhof, cand. te Doorn heeft be dankt voor het beroep naar Baarland. Nieuwe diaconale methode. Volgens het Kerkblad der Geref. ker ken in Ned. Iudië heeft men te Solo een nieuwe diaconale methode ingevoerd, aangepast aan de crisisomstandigheden De diaconie zoekt gezinnen op, die be reid zijn de verzorging van een der kinl- deren van een ander gezin, wat Ik lee ding enz. betreft, geheel op zich te nemen. Desnoods biedt de diacoi- nie daarbij de helpende hand. Het voor deel dezer methode is, dat zonlder veel geld toch materieel heel veel hulp kan worden geboden en de speciale taak ten opzichte van 'n bepaald behoeftig gezin ook meer toewijding vvckt en alzoo ster ker doet helpen dan in de collecten het geval is. Natuurhistorische vereeniging. Voor de afdeeling Noord- en Zuid- Beveland van de Nederlandsche Natuur historische vereeniging hield de heer Ir. A. W. van de Plassche te Goes een causerie over zijn bezoek aan het Ame- rikaansche natuurreservaat Yellowstone Park. Voorop stelde hij daarbij vast, dat de reis die hij naar Amerika maakte niet een natuurwetenschappelijke studiereis was, doch een reis met een speciaal fruitteeltkarakter. Hij trok als Hol- landsch tuinbouwconsulent van Oost naar West, van fruitteeltgebied naar fruitteeltgebied, en van natuurschoon ontmoette. Vooral nadat men enkele dagen door de Middle West heeft gereisd en de stof fige heete wegen van Staten als South Dakota achter den rug heeft, voelt men behoefte een oogenblik uit te rusten en Yellowstone Park ligt daar juist aan deze zijde van de Rocky Mountains als een welkome oase om een oogenblik te ver- poozen. Wat is nu Yellowstone Park? Wij Hollanders denken bij het noemen van het woord park aan gazons, gerani ums en rozenstruiken. Dat vindt men echter in het Amerik. Nationaal Park niet. Het zijn stukken ongerepte natuur, natuurreservaten die men door geheel Amerika vindt. Men tracht er de natuur te houden in een toestand zooals men ze gevonden heeft. Een Amerikaan is in dit opzicht zoo verschi.lend van een Europeaan; men bemerkt dit ook bij den tuinaanleg, die meer gemeen heeft met den boschbouw dan met de bloemen teelt. Geen afrasteringen doch groote grasvelden die in elkaar loopen met hier en daar boomgroepen. Yellowstone Park is één van de na tionale parken. Het is bijna zoo groot als ons land zoodat men er gerust eenige dagen in kan doorbrengen. De heer v. d. P.assche kwam er bin nen aan de Oostzijde bij Cody, waar Buffalo Bill U tegemoet wenkt. Langs zeer steile wegen stijgt men zeer hoog en komt plotseling bij schitterende me ren, die een bodem van leem hebben en omgeven zijn door bosschen., Uitvoerig besprak hij het vele schoons wat daar te genieten valt, en noemde het een eigenaardigheid der Amerikanen dat deze al dat schoons slechts zeer vluchtig opnemen. Speciaal stond hij sti. bij den mach tigen indruk welke de Old faithfull gey sers op den toeschouwer maken. Nim mer is men daar op uitgekeken en élke eruptie, die zich op periodieke tijdstip pen herhalen, lokt een groote schaar van belangstellenden. Er gaat een groote aantrekkingskracht uit van al deze punten. Men geraakt er onder bekoring. Yellowstone Park is vol gevaren en aan den ingang teekent men een stuk, dat men den Staat nooit zal aanspreken ingeval men een ongeluk krijgt. Deze ge varen vormen echter een der attracties en zijn een gevolg van den oerstaat waarin men alles tracht te houden. You drive on your own risk, staat hier en daar geschreven. Yellowstone. Park is dan ook het ide aal voor den natuuronderzoeker, maar ook voor den toerist. Men vindt er de geysers, dat zijn warmwaterbronnen die op gezette tij den erupties geven doordat er regelma tig water bij de zich dicht aan de op pervlakte bevindende gloeiende lava komt. De beren, buffels en andere dieren, die daar nog vrij rond loopen en be schermd worden tegen uitroeiing. De bergtoppen en dalen, waardoor er watervallen en punten zijn, waar men uren kan toeven, als is het alleen maar om naar de arendsnesten te zien. Men voelt er zoo goed, dat de mensch zich een oogenblik verdiept in het aan schouwen van dit stuk machtig natuur schoon. Het haastige leven maakt er plaats voor een rustig genieten, en het algemeen wantrouwen, veroorzaakt door het op de spits drijven van het make money en de efficiency, maakt plaats voor een soort verbroedering. Terwijl men in andere deelen van Amerika oppervlakkig langs elkander heengaat, sluit men hier vriendschap De heer Hofstra was wel de tolk van alle aanwezigen, toen hij den heer Van der Plassche hartelijk dank zei voor de aangename wijze waarop hij de aanwe zigen door woord en beeld een en an der uit zijn rijke ervaring had medege deeld. A Ned. Scheepv. U. 51%50%-49%. A H.V. Amsterdam 168%—166%-164%. A Java Cult. Mij. 107 103. A N.I. Suiker U. 6865. A Poerworedjo S.O. 6 A Deli Batavia 146143%-143. C Deli Mij. 1000 117%—117-115. A Senembah 133%129. C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 56%55%-53%. A De'i-Bat. Rubb. 21%—20%. A Hessa Rubber 22%21. A Serbadjadi S.R. 16%14%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN 21 Febr. 22 Febr. Londen 8.51% 8 45 Berlijn 59.20% 59.14 Parijs 9.76% 9.75% Brlssel 34.74 34.73% Zwitserland 48.22 48.18% Kopenhagen 38.10 37.80 New-York 2.47% 2.47% Schepen P*lai m. t - Konlnki. Unilever - Mijnen Philips - Amerika Aku Obl.markt- Rnbbar x Industrie Young Suiker Wettig gedeponeerd.) ren. Door de zorg der fokkers, die steeds trachtten de fouten der beste paarden te corrigeeren, kwam men geleidelijk tot de thans bekende typen, waaronder het Belgische Trekpaard een eerste plaats inneemt, al zijn er enkele landen, die een ander type verlangen. Spr. behandelde uitvoerig de afstam melingen van Oranje I, het Henegouw- sche type, het Namensche ras, en de stammen Joubert, Avenir en Albion, waarvan vooral ook de laatste stam, een overheerschende invloed heeft op de geheele Belgische fokkerij. Spr. druk te er zijn spijt over uit, dat de overdre ven „Albion-mode" tenslotte de Belgi sche fokkerij schade gedaan heeft. Want daardoor zijn de beste afstammelingen der andere paarden naar het buitenland verkocht, zoodat het nu vrijwel onmoge lijk geworden is de fouten, die ook de Albionstam (wat de beenen b.v. betreft), vertoont, nog te corrigeeren. Spr. heeft zelf nog wel gedacht aan kruising met een Engelsch type, maar intusschen zijn de verschillen zoo groot geworden, dat hij daar geen baat meer van kon verwachten. De voorzitter, de heer C. Burger, zegde den heer Van Broekhuijzen, dank voor zijn interessante lezing, die door een talrijk gehoor met groote aandacht gevolgd was. Dinsdagavond had de eindles plaats van den gehouden cursus „Ziektebestrij ding in de fruitteelt" te K a p e 11 e. De Rijkstuinbouwconsulent ir. A. W, van der PlassGhe wees op de verschil lende leemten in de bestrijding van ziek ten. Met waardeering werd gespreken over de wetenschappelijke voo-lichting en den vooruitgang op dit gebied. Spr. hoopt dat ook deze cursisten elite ver kenners mogen worden, organisatie- menschen, die wetenschap op dit ter rein weten te waardeeren. Het bestuur der gemeente, alhoewel niet tegenwoordig, werd dank gebracht voor de betoonde medewerking, voor het be- .angeloos afstaan van lokaliteit en het verstrekken van vuur en licht. Namens de oud-leerlingen heeft de ïeer J. de Jager Jozz. dank gebracht voor het gegeven onderricht, dat op wijze heeft plaats gehad, waarvan de aangename herinnering zal blijven voortleven. Ook werd dank gebracht aan hen, die het mogelijk maakten dezen cursus te ïouden. Namens de commissie van toezicht op iet onderwijs werd het woord gevoerd door de heeren W. Glas en A, J. van Liere. Het diploma werd aan de navolgende leerlingen uitgereikt: J. van Oosten, M. Jereiasse Lz., C. Dominicus, C. Heij- departement van defensie; met 1 Maart 1933 de kapitein-luit. ter zee K. van Ader, commandant van het vliegkamp „de Mok"; de luit. ter zee le kl. D. C. Ernste a. b Hr. Ms, „Douwe Aukes" en belast met het bevel over dien bodem; de luit. ter zee le kl. B. Q. Boelen bij 't vliegkamp „de Mok"; de luit. ter zee 2e kl. G IJ. C. Fraser a. b. van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen; met 15 Maart 1933 de luit ter zee 2e kL D. J. van Doorninck a. b. Hr. Ms. „Heems- kerek". Faillissementen. De arr. rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard: L. Janse, koop man, wonende te Goes, en B. Janse, koopman te Goes, te zamen handelen de onder de firma L. Janse en Zoon. Rechter-commissaris mr. J. H. Bybau, curator mr. H. C. J. Zaaijer, advocaat en procureur te Goes. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 21 Februari werden de volgende zaken behandeld'. C. v. d. B., 65 jaar, stoker te Colijns plaat, werd verdacht van landlooperij op 17 en 18 Januari 1933 te Middelburg. Eisch en uitspraak 3 d. h. en 3 jaar R.W.I. P. F„ 69 jaar, grondwerker te Clinge». gedetineerd, werd verdacht van land looperij op 18 Januari 1933 te Clinge. Eisch en uitspraak 3 d. h. en. 1 jaar R, W. I. J. de J„ 18 jaar, landbouwersknecht te Rhoon, werd ten laste gelegd dat hij op 4 April 1.1. te Kapelle te zamen met een ander 2 balen kunstmest, toebehoo- rende aan A. van der Have, heeft weg genomen. Eisch 25 of 10 d. h. Uitspraak 15 of 5 d. h. J. J. L„ 33 j-, vrachtrijder te Krab- bendijke, werd verdacht dat hij op 17 Mei 1932 te Krabbendijke te velde staande aardappelen, toebehoorende aan J. J. Zandee en J. Kloosterman, heeft beschadigd. Dezq zaak werd uitgesteld tot 3 Maart 5, om nog getuigen te hooren, A. S„ 20 j„ landbouwersknecht te Big- gekerke, werd beklaagd dat hij in No vember 1932 in het Arrondissement Mid delburg een geldsbedrag van 2.42, toe behoorende aan een ander, welk geld hij had ontvangen te Zuidzande van L. J. f a.s. dijke, N. Eve-sdijk Mz„ M. Eversdijk Mz., Jan Siabbekoorn Hz,, Jacob de Jager Jz., Jacob Lavooy en Jan de Jager Jozz nam slechts kennis voorzoover hij dat Het zware trekpaard. Voor den kring Beveland en Walche ren van de Ver. van Oud-leerlingen der R.L.W.S. te Goes, hield de heer G. van Broekhuyzen, van Brussel, gistermiddag in bioscoop „De Landbouw", te Goes, een lezing over de fokkerij van het zware trekpaard. Spr. illustreerde zijn lezing met vele duidelijke lantaarnplaatjes. Hij liet typen van Engeische, Belgische en Fransche trekpaarden zien, van midden 1700 af. Duidelijk kwam naar voren, dat de vele goede eigenschappen, die men thans in één paard vereenigt wil zien, aan vankelijk over vele typen verdeeld wa- boer, P. Heijboer, J. Wisse van Katten- B00gaart of J. Blok, om het aan Adri -1 aan Jobse af te dragen, heeft verduis- terd. Eisch 10 of 14 d. h. Uitspraak 10 of 5 d. h. A. P„ 20 j„ werkman te Vlissingen, werd verdacht dat hij op 7 Januari j.I. te Vlissingen A. van den Berg heeft ge slagen. Eisch 10 of 14 d. h. Uitspraak vnj- spr?! 0 Tc A. v. P„ 20 j., werkman te Vlissingen, werd verdacht dat hij op 7 Januari 1933 te Vlissingen M. van den Berg heeft ge slagen, Eisch 10 of 14 d. h. Uitspraak 10 of 5 d, h. C. V., 19 j„ werkman te Graauw, werd verdacht dat hij in het jaar 1932 te Graauw een bedrag van 83.90, toebe hoorende aan „De Scheldebode welke gelden hij als penningmeester dier ver eeniging onder zijn beschikking had, heeft verduisterd. Eisch 1 maand gev. Uitspraak 14 d. gevangenisstraf. A. J„ 55 jaar, werkman te Arnemui- den, werd verdacht dat hij 1 November 1.1. te Middelburg heeft weggenomen een geldsbedrag vhn 6.07, toebehoorende aan de gemeente Middelburg. Eisch en uitspraak 15. of 15 d, h. V.D.-Aneta meldt: De toestand van de gewonden van „De Zeven Provinciën" is bevredigend. Tegen Sneevliet is gevangenhou ding van 30 dagen wegens opruiing ge vorderd. De Amsterdamsche rechtbank zal waarschijnlijk nog hedenmiddag hier over een beslissing nemen. Te Arnhem is door de politie gearresteerd eén aldaar gevestigde ver tegenwoordiger van een Zwolsche firma, die zich had schuldig gemaakt aan ver duistering van 5000. De man had het geld in den loop van de laatste ander half jaar voor deze firma ontvangen en niet afgedragen. -r— Te Balgoy bij Nijmegen heeft zekere Van G. den landbouwer P, D„ met wiens dochter v. G. relaties had, met een schop op het hoofd geslagen. D„ vader van een groot gezin, werd naar het ziekenhuis te Nijmegen overge bracht, alwaar hij aan de bekomen ver wondingen is overleden. Van G. is in ar rest gesteld. Bij beschikking van den minister I langstèlJng 1 .1 Jn I forMlTflTlK Het stroopersdrama te Egmond. Het drama te Egmond aan Zee, waar bij een strooper door den jachtopziener J. v. d. B. te Egmond werd doodgescho ten kwam gisteren onder enorme he in behandeling voor van defensie zijn de volgende plaatsin- I rechtbank te Alkmaar. fo nri, tfen öelast- Den verdachte is ten laste gelegd prt; met 27 Februari de kapitein ter zee mair zware mishandeling subsK.nur uuê- J. J. Dikker te 's-Gravenhage bij het l handeling met doodelijken afloop,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2