HANDEL EN NIJVERHEID, LEGER EN VLOOT. erc mm zijn een GEMENGD NIEUWS. TANDSTEEN VERWIJDEREN kan alléén Uw tandarts. Tandsteen wordt voor komen door het regelmatig gebruik van Chloro lont-tandpasta. Een proef over tuigt. Per tube 35 cent. gelen, met de grenzen te sluiten. De kweekers moeten daarnaast aantoonen dat ook zij doen wat ze kunnen om een graag gekocht product te leveren, warn anders wordt het door het publiek nog niet geaccepteerd. Spr. beveelt tenslot te nogmaals warm aan ötappen in de door hem genoemde richting te doen. De V oorzitter, den heer v, d. Plassche, dank zeggend voor zijn rede merkt op, dat het bestuur reeds beslo ten heeft in de door hem genoemde rich ting te gaan. Daartoe is echter de mede werking der kweekers persoonlijk noo- dig. De heer v. d. Have zegt vorig jaa. veel gespoten te hebben te Kloetinge ei met succes. Hij kon 50 tot 72 pet. op de eliteveiling brengen. In Kloetinge ge bruikte hij een motorspuit, in Kapelle niet, en had daar in 't geheel geen elite- fruit. Spr. kan dus proefondervindelijk aanbevelen, vooral veel te spuiten, an ders krijgt men te Kapelle geen elite- fruit. Er zijn te Kapelle eenige loon- motorspuiters, dus voor elk staat den weg open, daarvan gebruik te maken. De heer J. v. d. G r a a f f is er van overtuigd, dat, als het klimaat niet te ongunstig is, ieder wel elitefruit kar. kweeken. Vroeger dacht spr. bij elite- fruit aan tentoonstellingsfruit, doch daar van is hij genezen. Toch vraagt hij zich af, zal er, gezien de omstandigheden, wel veel elite-fruit afgenomen worden? De heer v. d. Plassche Vraagt of de heer De Graaff wel eens elitefruit ge zien heeft? Als de heer v. d. G. ont kennend antwoord, zegt spr., dat met elitefruit ook niet bedoeld wordt de allergrootste, mooiste vruchten. Daar is spr. zelfs een tegenstander van. Het gaat slechts om goed, gaaf fruit. Het kweeken van groote vruchten brengt Je opbrengst terug. De Amerikaan kweekt een middelmatige grootte en krijgt zoo de hoogste opbrengst van boomen en pioduct. Want naar de middelgrootte is de meeste vraag deze brengt-vaak ook den hoogsten prijs op. Verder komen ook stoofperen op de eliteveiling, ook bij een stoofpeer wordt kwaliteit en uiterlijk gewaardeerd. Elitefuit wil dus allerminst zeggen het mooiste, grootste fruit. De heer Wisse vraagt te Kapelle voor het harde fruit een nummerveiling in te voeren. Er gaat wel elitefruit uit Kapelle naar Goes omdat hier geen num merveiling is. De voorzitter meent, dat de vei ling te Kapelle nog van te geringen om vang is om nummerveiling in te voeren. Het brengt ook veel werkzaamheden en kosten mee. De heer v. d. Plassche zegt, dat het idee van den heer Wisse toch niet verkeerd is, en hij raadt het bestuur aan deze kwestie eens te bekijken. Spr. raadt verder aan het klein-fruit niet te ver- waarloozen, daar een groot bedrijf altijd het concurreerendst zal kunnen werken met pit- en steenvruchten. Ook voor bessen, frambozen en aardbeien geldt veel van wat spr. in zijn rede opmerkte. Ook hier dient men met kweeken, sor- teeren en verpakken, te zorgen vooraan te staan. De voorzitter zegt, de kwestie der nummerveiling in het bestuur te zul len bespreken Hij dankte den heer v. d. Plassche voor zijn leerzame rede en merkt op dat een deskundige commis sie het plan tot het instellen van een elite veiling verder zal uitwerken. De heer H. P. Ganseman oefent critiek uit op de tuinbouwsteunwet. Een kas druiven wordt met 5 gesteund, de kool met 200 per gemet, ondanks dat de eerste cultuur zooveel kostbaar der is. Bessen, die het zoo hard noodig hebben, worden heelemaal niet ge steund. Spr. zou daartegen willen pro testeeren. De Voorzitter wijst er op, dat de werking der steunwet nog slechts voorloopig is, terwijl de heer v. d. P 1 a s- s c h e naar voren brengt, dat de kool, het hoofdproduct (met vroege aardap pelen) van Noord-Holland, dezen steun meer dan noodig heeft. De heer J. v. d. Graaff critiseert eveneens den geringen steun aan de fruitteelt. De Voorzitter zegt, dat minister De Geer nu eenmaal niet meer dan 5 millioen beschikbaar stelt. Van tuin- bouwzijde heeft men alles gedaan om meer te krijgen. De heer De Graaf critiseert de ad viezen van den heer Valstar. Deze schijnt niet te weten wat bij de fruit teelt omgaat. Hij moet o.a. gezegd heb ben „dan moeten de kruisbessen maar verdwijnen. Als de heer Valstar dit in derdaad gezegd heeft, is hij niet de man, die den tuinbouw moet vertegenwoordi gen.' Nadat de Voorzitter nogmaals opgemerkt heeft, dat alle belanghebben de lichamen steeds op de bres staan om hoogeren en doeltreffender steun te verkrijgen, sluit hij te ruim zes uur de vergadering. Een landbouw-prijsvraag. Met de bedoeling bij te dragen tot vermindering van de ernstige moeilijk heden, waarmede onze vaderlandsche landbouw tegenwoordig te kampen heeft heeft de afdeeling Den Haag der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw het nuttig geacht, zoo meldt de N.R.C., drie prijzen tot een gezamenlijk bedrag van elfhonderd gulden, beschikbaar te stellen ter beantwoording van de vraag: Welke wegen dient de Nederlandsche landbouw in te slaan om zich zoo snel mogelijk aan te passen aan de gewijzigde toestanden? De afdeeling benoemde de heeren Th. J. Mansholt, V. R. Y. Croesen, G. Min- ierhoud en K. H. M. van der Zande tot Dommissie van beoordeeling en uitvoe ring- Ofschoon geen der ingekomen ant woorden ten volle aan de bedoeling van ie prijsvraag voldeed en dus geen der prijzen kon worden toegekend, was de commissie van meening, dat in vijf er van verschillende beschouwingen en wenken voorkwamen, die nadere over denking in breeden kring waard waren. Deze vijf antwoorden werden daarom, op voorstel der commissie, overeenkom stig de voorwaarden bij het uitschrijven van de prijsvraag gesteld door de afdee ling 's-Gravenhage overgenomen en zijn thans in een boekje gepubliceerd in al fabetische volgorde naar de namen der schrijvers. Uit de publicatie mag niet worden af gelegd, dat de leden der commissie van hooordeeling alles onderschrijven wat in de opstellen gezegd wordt; zij laten dit volledig voor rekening van de stellers. Echter meenen zij, dat er wel een en ander in is te vinden wat tot verbete ring kan leiden, en daardoor kan bijdra gen tot verlichting van den nood der tijden. De gepubliceerde antwoorden zijn van de heeren M. P. Boersema, graanhande laar te Groningen; ir. J. B. Obbink te Arnhem; J. J. van Riemsdijk, landbouw kundige; C. F. Roosenschoon, journalist ie Amsterdam, en A. Terpstra, leeraar bij het rijks-tucht en opvoedingswezen te Doetinchem. Invoer herkauwers in België. De Brusselsche correspondent van de „Maasbode" seint: De invoer van herkauwers in België 's vanaf Vrijdag weer toegelaten langs het tolkantoor Middelburg. Asperges en weeldebelasting. De vereen, van Groothandelaren en exporteurs in groenten, fruit en aardap pelen te Bergen op Zoom heeft zich met een adres tot den Minister van Finan ciën gewend met het verzoek om de asperges niet onder de weeldebelasting te brengen. (Ingez. Med.) Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. het Handelsregister betreffende Zeeland, ontleenen wij het volgende: Nieuwe inschrijvingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Fa. Wed. Antheunis-Maenhoudt, Vlis- singen, St. Jacobstraat 28, hoedenzaak. Venn.: Wed. A. I. L. M. Antheunis- Maenhoudt, Mej. S. J. Antheunis en Mej. A. Antheunis. (3374). Gebrs. van den Berg, Colijnsplaat, Oostachterstraat A 195, autoreparatie- inrichting. Venn.: W. en D. A. van den Berg. (3375). Gebrs. L. D. en C. W. van Damme, Kortgene, Voorstraat 86, door de Ge westelijke Tarweorganisatie voor Zee land erkende tarwehandelaren, ingevol ge Tarwewet 1931. Venn.: L. D, en C, W. van Damme. (3372). Magazijn „De Zon", Vlissingen, Bel- lamypark 4, winkel in radio en electri- sche artikelen en ijzerwaren. E.: M. J. van de Velde. (3373). Firma I. Hage, Yerseke, Noordzand- ■straat B 202, schoenmakerij en schoen winkel. Uitgetr. Venn.: I. Hage. Ven nootschap onder firma ontbonden. De zaak vVordt op denzelfden voet en onder denzelfden handelsnaam voortfgez'et, door den overgebleven vennoot. E.: C. dage. Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). B. Boumar.-Noach Vlissingen, Lepel straat 7, winkel in ongeregelde goede ren, in hoofdzaak manufacturen. Uit getr. E.: B. Bouman, Handelsnaam ge wijzigd in: I, Prins, voörbeen B. Bou- man-Noach. Nieuwe E.: I. Prins, Kou- dekerke. C. J, van Damme, Kortgene, Voor straat 86, handel in landbouwproducten, kolen, veevoeder, kunstmeststoffen enz. Volmacht verleend aan: L. D. en C. W. van Damme. A. de Jager Waarde Dorpstraat A 71, bakkerij en winkelier in kruidenierswa ren. Overl. E.: A. de Jager. Handels naam gewijzigd in: G. de Jager, E,: G. de Jager. N.V. Vee- en Vleeschhandel, voorheen Firma J. Hakker, Wa:straat 62, Vlissin gen, veehandel, vleeschhouwersbedrijf en het vervaardigen en in den handel brengen van fijne vleeschwaren. Be noemd tot Dir.: H. Kopmels. N.V. Vlissingsche Goederenhandel „Tric", Vlissingen, Noordstraat 52, den handel in goederen, met al wat daartoe behoort zoomede het deelnemen in of overnemen van dergelijke of aanver wante bedrijven. De vennootschap is in liquidatie getreden. Liq.P. M'. de Kleyn. De vangst van slijkmossels en kokhanen Men meldt aan de N.R.C.: Gedurende een gedeelte van het jaar wordt in de Zeeuwsche stroomen als tak van bedrijf uitgeoefend de vangst van ovale slijkmossels en kokhanen of eetbare zandschelp; wel opvallend dat de eerste alleen wordt uitgeoefend in de Wester-Schelde waar in den regel van Januari tot Mei en van November tot einde December deze slijkmossels gegra ven worden; met de kokhanen is dit ook alleen op de Wester-Schelde het geval, wat betreft voor de consumptie; de vischplaatsen zijn dan Braakman, Hooge Springer en Spijkerplaat, terwijl het af zetgebied is België via Bouchante. In de Ooster-Schelde enz. wordt gegraven voor broedaanslag, niet alleen door ge wone visschers maar ook door schelpen zuigers, die voor de oestercultuur wer ken en ook voor kalkbranderijen. Elk jaar worden tot 40.000 m3 schelpen ver zameld. Het begin van het nieuwe haringseizoen. In een vergadering met de besturen der plaatselijke haringreedersvereeni- gingen, belegd door het hoofdbestuur van de vereeniging voor de Nederland sche haringvisscherij' is, naar de N. R. C. meldt, besloten, dat op 9 Mei een vierde deel der vloot, de kolharingvis- schers medegerekend, voor de Noord- zeeharingvisscherij zal uitvaren, en dat daarbij ieder schip geen grootere vleet aan boord zal nemen dan van 6000 voet speerreeplengte. Op 6 Juni zal een twee de vierde gedeelte der vloot zich daarbij mogen voegen en zal men mogen be ginnen met de volle vleet te visschen; op 26 Juni zal het derde vierde deel dei- vloot in bedrijf mogen komen, en op 3 Juli de overige schepen. Te water lating nieuw schip. Zaterdag heeft op de werf der N.V. Ned. Scheepsbouw Maatschappij, te Am sterdam met gunstig gevolg de te wa- terlating plaats gehad van het dubbel- schroef-motorpassagiers- en vrachtschip „Tricolor", het eerste van twee schepen in aanbouw voor de firma Wilhelmsen te Oslo. De doopplechtigheid werd verricht door mej. Julie Wilhelmsen, dochter van den reeder captain Wilhelm Wilhelm sen. Die Willys Overland automobielfabriek failliet. Uit Toledo (Ohio) wordt gemeld, dat tegen de bekende Amerikaansche auto mobielfabrieken Willys Overland, het faillissement is uitgesproken op aanvra ge van de Monroe Equipment Company te Monroe in den staat Michigan. De fabriek, waarin ongeveer 8000 ar beiders werkzaam waren, had in 1929 nog een omzet van 60,000.000 dollars. Tot curatoren zijn benoemd John Wil lys en Linwood E. Miller, president commissaris der maatschappij. Bevorderd tot officier van gezond heid le M'asse dr. A. J. Blarto en tot dir. officier van gezondh'eid 2e k'l'. M. ,C. Goedhart, tot ideln1 Ito M'asse W. C. de Haas allen te Biuitenzorg. Officier van administratie lc ld. A van Houte, leeraar aan het Kon. insti tuut voor de Marine te Willto'mfsoord. is aangewezen voor den dienst in Oost- Indië en zal 26 Mei met 't mail-vracht schip Boelau Bras uit Amsterdam zijn nieuwe bestemming volgen. Officier van administratie 2e kl. H. C. van 't Hof is aangewezen voor den dienst in ©ostl-Indiö en zal' 22 dezer mle.t de Sibajak uit Ritterdam derwaarts vertrekken. (KapiteinJjluitenant ter Zee P. Post Uiterweer, onlangs uit Oost-Indië te rugjgekeerd, wordt belast met de functie van directeur van (hjet loodswezen enz in het 4de en 5de district (Goedei*e«de, Maas en Brouwershaven) te Rot terdam. Willem de Zwijger-hierdenking door de Hoogere Krijgsschool en de Hoogere Marine-Krijgsschool. Naar de „Maasbode" verneemt, ligt het in het voornemen om op 8 April voor leeraren en leerlingen der Hooigere Krijgsschool en der Hoogere Marine Krijgsschool met hun dames een plechti ge herdenking van het geboortejaar van Willem den Zwijger te doen houden. De feestrede zal worden uitgesproken door den heer Albert Vogel, reserve luit.-kolonel der Infanterie. Hr. Ms. „Heemskerck", onder be vel van kapitein ter zee C. ter Poor ten, is 16 dezer van Leis Palmas vertrok ken. Vrijdag heeft de Duitsche kruiser „Köln" zijn verblijf te Madras beëindigd. Het schip is vertrokken naar Sabang, waar het heden zal arriveeren. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land U net zoo biedt. in hun lof over ,,Zij"-crême. Zij is in derdaad even onmisbaar voor de ver zorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegel glad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 2075 cent. (Ingez. Med.) Het 25ste Bondsfeest van het K.N.G.V. Het aantal deelnemers(sters) aan het 25e Bondsfeest van het K.N.G.V., dat met Pinksteren te Rotterdam wordt ge houden is tot 4500 gestegen, terwijl wan neer vertrouwen gesteld kan worden in de voorloopige toezeggingen het aantal van ongeveer 6000 bereikt zal kunnen worden. Reeds 6 Italiaansche vereeni- gingen hebben te kennen gegeven, dat zij voornemens zijn om aan het 25e Bondsfeest deel te nemen, terwijl door de Engelsche turners bericht is gezon den, dat verschillende supporters uit Engeland gedurende de Pinksterdagen te Rotterdam aanwezig zullen zijn, ten einde getuige te zijn van den keurturn- wedstrijd tegen België en Nederland. Wereldkampioenschappen schaatsen rijden. Zaterdag zijn te Drontheim: de wed strijden om het wereldkampioenschap hardrijden begonnen. Ongeveer 7000 toe schouwers, onder wie de Koning van Noorwegen was, woonden de wedstrij den bij. Het vroor 14 graden Celsius. De uitslagen luiden: 500 Meter: 1. Engnestangen (Noorwe gen) 43.4 sec.; 2. Thunberg 43.6 sec.; 3. Pedersen ^Noorwegen) 43.9 sec. Hooft- man (Nederland) was elfde in 46.1 sec., Dijkstra (Nederland) zeventiende in 47.5 sec. Heiden (Nederland) twintigste in 48.1 sec. Koops (Nederland) 23ste in 48.6 sec. Langedijk (Nederland) is geval len. 5000 Meter: 1. Ballangrud (Noorwe gen), 8 min. 42.5 sec,; 2. Staksrud (Noor wegen) 8 min. 43,2 sec.; 3. Schroeder (Ver. Staten) 8 min. 46.3 sec.; 4. Enge- stangen (Noorwegen) 8 min. 48.6 sec.; 4. Heyden (Nederland) 8 min. 48.6 sec. Koops (Nederland) was 12de in 9 min. 2.2 sec.; Dijkstra (Nederland) 18de in 9 min. 12.3 sec.; Langedijk (Nederland) 19de in 9 min. 16 sec. en Hooftman (Ne derland) 26ste in 9 min. 47,9 sec. Biljarten. F. A. Thiele, twintig en meer jaren ge leden in ons land een bekend biljart speler, is in den ouderdom van 57 jaar te Groningen overleden. GASONTPLOFFING IN KEUKEN; BEWONER GEWOND. Toen de 40- jarige slager N. N. B., die zijn winkel en woning aan de le Middellandstraat te Rotterdam heeft, Vrijdagochtend wakker werd, rook hij een sterke gas- lucht. Naarmate hij de keuken naderde, werd de gaslucht sterker. De heer B. opende de keukendeur op een kier, stak zijn arm door de opening en draaide den schakelaar van het elec- trisch licht om. Vlak daarop volgde een hevige knal. Er ontstond in de keuken een begin van brand en de vlammen deelden zich mede aan de kleeren van den heer B. Met natte doeken wist deze het vuur al spoedig te blusschén. Behal ve dat zijn kleeding geschroeid werd, schroeide ook zijn hoofdhaar gedeelte lijk en zijn snor geheel af terwijl hij te vens brandwonden aan de handen kreeg. De ontploffing bleek heel wat mate- rieele schade veroorzaakt te hebben. De keukendeur werd ontzet, in dit ver trek, de naastgelegen huiskamer en een opkamer, boven de keuken sprongen alle ruiten, terwijl in laatstgenoemd ver trek ook enkele houten schotten bezwe ken. Gebleken is dat in de keuken de hoofdgaskraan 's nachts is blijven open staan. In de gasslang heeft een scheur gezeten en door deze opening is het gas de keuken binnengestroomd. Voorts is gebleken dat er aan den schakelaar van het electrisch licht een defect was. Bij het omdraaien is een vonk overgespron gen, die het gas tot ontploffing heeft ge bracht. OVERVAL. -Zaterdagmiddag ver scheen in een sigarenwinkel in de Witte de Withstraat te Amsterdam een naar schatting 30-jarig persoon, die de aanwezige winkeljuffrouw om een doos je sigaretten verzocht. Terwijl zij hem eenige merken toonde, trok hij plotse ling een revolver en eischte eenig geld. Hij greep twee bankbiljetten, een van 25 en een van tien, uit de lade en wilde zich daarmee uit de voeten ma ken. De juffrouw begon hevig te schreeu wen, waarop hij, bang geworden, het geld liet vallen en verdween. De politie beschikt over een vrij nauwkeurig sig nalement. PAN MET VET OMGETROKKEN. In de Croesestraat te Utrecht heeft een 1H-jarig kind een pan met gesmol ten vet omgetrokken en een gedeelte van de gloeiende vloeistof over het li chaam gekregen. Met ernstige brand wonden werd het kindje opgenomen. KRANIGE REDDER. Zaterdag middag zag een milicien uit Utrecht, J. C. Houwert dat een knaapje bij het spelen in het water langs den Baarsjes- weg viel. De heer H. gooide de zwaarste kleedingstukken af en sprong met de rest van zijn kleeren aan te water. Hij wist den tienjarigen jongen te bereiken en hem in den kopgreep naar wal te brengen, waar hulpvaardige burgers de rest deden. De jongen is hard wegge- loopen, zoodat de kranige redder niet eens weet, wien hij gered heeft. GEREGELD LASTIG GEVALLEN. Men meldt uit Oss aan de N. R. Crt.: Ongeveer 14 dagen geleden werd te gen 4 opgeschoten jongens te S c h a y k proces-verbaal opgemaakt, omdat zij ge regeld den 55-jarigen B., die in de Zand straat te Schayk woont, lastig vielen. Zoo gebeurde het Zaterdagavond we derom, dat het huis van B. met steenen werd gebombardeerd. Deze, die met zijn zuster daar woont, ontstak zoo in woe de, dat "hij zich gewapend met een ijze ren staaf naar buiten begaf. De jongens namen toen de vlucht. B. rende de jon gens achterna. Eensklaps werd hij door dezen beetgepakt. Men ontrukte hem den ijzeren staaf. Daarmee brachten de jongens hem eenige slagen op het hoofd toe, waarna zij het slachtoffer bewuste loos op den weg lieten liggen. Een voor bijganger heeft B. gevonden en naar huis gebracht. Een ontboden geneesheer con stateerde eenige verwondingen aan het hoofd. De politie, die de zaak onder zoekt, heeft nog geen spoor van de jon gens kunnen ontdekken. Ook kan B. niet verklaren, wie hem heeft aangevallen, daar het ter plaatse zeer donker is. DOOR ZIJN BUURMAN BESCHO TEN. Naar aanleiding van een buren- twist zijn de gebroeders C. te Herpen Zaterdagmiddag beschoten door hun buurman den gepensionneerden O.-I, mi litair V. en zijn vrouw. V. loste een schot uit een jachtgeweer, zijn vrouw schoot met een revolver. De gebroeders S. zijn door het schot uit het jachtgeweer ge troffen; daar de afstand vrij groot was, ongeveer 20 meter, waren de verwon dingen slechts licht, V. is gearresteerd, de vrouw heeft men na verhoor op vrije voeten gelaten. MOLEN AFGEBRAND. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ontstond door onbekende oorzaak brand in den windgraanmolen van den molenaar F. H. N, B., wonende in de buurtschap Kreijel te Nederweert. De molen brandde totaal uit. TUSSCHEN DE DORSCHMACHINE. Te Schoonoord was Zaterdagmid dag een landbouwer bezig met de dorschmacnine. Als schoveninsteker was werkzaam R.K. te Odoorn, die bij het in steken van een schoof door de machine gegrepen werd, met het gevolg dat zijn linkerbenedenarm geheel werd afge- kneld,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7