sluit op 28 Februari EHANGSELS De 1000.- gulden prijsvraag van R&D KERKNIEUWS, ONDERWIJS. LANDBOUW. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SGH0UWEN-0UIVELAND. Deelnerv^'-s maken n proefkeus uit 18 behar.jstaaltjes, gratis en zonder koopverplichting verkrijgbaar met deelnameformulier bij eiken behanger. a.s. Post Uw oplossing dus uiterlijk 27 Februari/ Hebt U nog geen formulier, vraagt U dit dan alsnog onmiddellijk aan. Elke behanger verschaft het U gratis/ BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER TOONZALEN: in staalboeken met dit merk op de kaft. n 'PJIISHSafiSSSS <rfuk uitsluitend te moeken in de gehoor zaamheid aan het woord Gods Daarna staat hij in den breede stij bij de veranderde houding van mevrouw Roland Holst, sinds haar terugkeer uit Sovjet-Rusland in 1922. De bundel „Ver nieuwingen" spyeekt wel zeer tragisch van haar diep-teleurgestelde illusie. De dichteres heeft haaj* fouten erkend en zonder omwegen belijdt zij sphuld. Zoe kend komt zij langs Golgothft, maar. gaat voorbij. Spr. eindigt met het ge tuigenis dat alleen de liefde van Chris tus de ware gerechtigheid openbaart, Statenkring Chr. Hist. Unie. Zaterdagmiddag vergaderde de Sta tenkring der Chr. Hist. Unie, onder lei ding van haar voorzitter ds. Steinz, die na de gebruikelijke opening de vele af gevaardigden welkom heette en inzon derheid mr. R. M. van Dusseldorp als hoofdbestuurslid der Unie. Bij acclamatie werden als bestuurs leden herkozen ds. Steinz, C. Flipse en J, Vermeule. De bespreking der propaganda bij de a.s. Kamerverkiezing werd ingeleid door mr. van Dusseldorp, waarop een vruchtbare bespreking volgde. De vergadering nam daarna de vol gende motie aan: „De Statenkring Goes der Chr. Hist- Unie in haar vergadering op 18 Febr, bijeen, gelet op de tegen de fractie der Tweede Kamer geuite critiek, spreekt haar instemming uit met het beleid ge voerd, gedurende de zittingsperiode en in het bijzonder gedurende de laatste weken." De vergadering fwerd met een op wekkend woord en dankzegging door ds. Steinz gesloten. Jubileum „Handelsbelangen", Vrijdagavond hield de Middenstands- vereeniging „Handelsbelangenhaar 30- flte jaarvergadering in een der zalen van de „Prins van Oranje". De voorzitter, de heer J. Donner, gaf in een gloedvolle openingsspeech zijn dankbaarheid te kennen over den nog steeds toenemenden groei der vepeeni- ging. Meer dan ooit, aldus spreker, voe len wij de noodzakelijkheid van samen werking als middenstanders in deze moeilijke tijden. Met de beste wenschen voor de toekomst beëindigde spreker zijn openingswoord, waarop een dave rend applaus der vergadering volgde. Uit het jaarverslag van den secreta ris, de heer J. Steketee, bleek dat de vereeniging op verschillende terreinen veel arbeid heeft verricht. 30 nieuwe leden werden ingeschreven, waapdoor het aantal leden steeg tot 215. De pen ningmeester, de heer J. de Kruijter, gaf een zeer overzichtelijk finantieel over zicht. Niettegenstaande de vele uitga ven in verband met de jubileumreis, van dit laatste jaar, bleef nog "een batig sal do. De finantieele toestand der af deeling Glasverzekering, waarover de heer Ph. Wessels verslag uitbracht, was van dien aard, dat op de reeds lage premie ook weer over 1933 een reductie verleend wordt van 50 pet. Een voorstel, betreffende het houden van een Etalage-wedstrijd, zal! met de daarvoor aangewezen commissie nader besproken worden, teneinde op dei eerstvolgende ledenvergadering een be sluit te nemen. Rapporten werden uit gebracht van d|e, verschillende onder- afdeel'ingen zooals: Vereeniging Zieken- huisverpleging, Verkeerscommissie. Han delsonderwijs, ivamer van Koophandel, V. V. V. en Incassocommissie. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Dcnnér en( S. W. God fried!. In de plaats van den heer J. de Kruijter, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen de heer G. den Herder. Als bestuursleden der Glasver zekering werden herkozen de heeren G. S. Kuiiper en C. Bustraan, terwijl voor de finantieele commissie werden herbe noemd de heeren A. J. Bleuzè, A. van Zweeden en A. de Roo. AAGTEKERKE. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der hier gevestig de afdeeling van de Vereeniging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zee land werden de aftredende bestuursle den de heeren J. Bosselaar en C. de Vis ser herkozen. Op voorstel van het be stuur werd besloten elk jaar een lid uit het bestuur en lid uit de leden af te vaardigen naar de alg. vergadering te Bergen op Zoom. Als afgevaardigde uit de leden werd gekozen de heer P. de Visser Gz. en plaatsvervanger de heer J, Vos en als afgevaardigde van het be stuur de heer L. Franke. HOEDEKENSKERKE. De aandeel houders in de burgerlijke maatschappij tot Exploitatie van weegbruggen in de gemeente Hoedekenskerke bepaalde 't dividend over 1932 op 2.50 per aan deel. Besloten werd in verband met de ge wijzigde tijdsomstandigheden over te gaan tot den aankoop van een nieuwe weegbrug, met een gewichtsvermogen van 15000 kg. Het daarvoor benoodigde kapitaal heeft één der aandeelhouders aan de burgerlijke maatschappij ter leen geboden. NISSE, In de Vrijdagnamiddag gehou den vergadering van de weegbrug „de Palmboom" is besloten aan de aandeel houders 5 pet. dividend uit te keeren. RAAD VAN OVEZAND. OVEZAND. Vrijdag vergaderde de raad. Aan de weduwe J. Paree te 's- Heerenhoek wordt vergunning verleend, tot het doortrekken van de radio-dis- tributielijnen over den Borsselschendijk, gemeente Ovezand. Voor het overige gedeelte der gemeente Ovezand wordt aan haar geen vergunning verleend. Op een verzoek der arbeidersvereni ging St. DeusDedit om eene kinder toeslag tijdens de werkverschaffing wordt afwijzend beschikt, daar de door den minister gestelde voorwaarden zich hiertegen verzetten. Aan de bekende verzoeken van de gemeente Kerkrade en Ambt-Harden- berg, alsmede van de notarissen in het district Goes, wordt besloten geen ad- haesie te betuigen. Besloten wordt ook de bouwarbeiders in de steunregeling op te nemen. Een verzoek tot opheffing van het voetpad in de Padweide wordt ingewil- ligd. RAAD VAN KRUININGEN. Verbinding Marktplein Nieuwe Rijksweg. Ver harding weg Welhoek. KRUININGEN. Vrijdag vergaderde de raad voltallig. De Voorzitter, burgemeester de Mul wenschte bij deze eerste zitting in 1933 alles goeds voor de leden van den Raad en hunne gezinnen en memoreerde de voornaamste gebeurtenissen in '32: het overlijden van burgemeester Elen- baas; de aansluiting bij het electrisch net; den aankoop van bouwterrein voor het uitbreidingsplan enz. Het bekende verzoek der gemeente Ambt Hardenberg wordt na eenige be spreking aangenomen voor kennisgeving terwijl adhaesie wordt betuigd aan het verzoek om Kantongerechtszaken bij opheffing toch in Goes te behandelen. De V o o r z i 11 er deelt nog mede, dal ingevolge het gedaan verzoek in de vorige vergadering B. en W. den omni- busdienst op Vlake de geheele maand Januari over den Zanddijk hebben doen rijden ten gerieve der bewoners van O. Hansweert. Daar slechts drie maal daarvan ge bruik is gemaakt, meenen B. en W. dat de noodzakelijkheid niet gebleken is. Het arrestantenlokaal te Hansweert is thans ook^in orde gebracht. Aan de bijzondere scholen te Hans weert en Oostdijk wordt volgens art. 101 L. O.-wet vergoeding over 1933 ver lengd berekend a 7.08 per leerling. Bij de behandeling van eenige wijzi gingen betreffende de begrooting der Gascentrale Oosteinde meent de heer G r o o f dat de gratificatie ter vervan ging van den directeur niet hoog is. De Voorzitter en de heer Bur- k u n k geven inlichtingen omtrent de onkosten geneeskundige behandeling van den w.n. directeur. De heer B u r k u n k verheugt het, dat de Raad een billijke houding aan neemt tegenover deze ambtenaren en protesteert tegen de Raden die daarop aanmerkingen hebben gemaakt. Zonder hoofdelijke stemming worden deze wijzigingen aangenomen. Aan de orde was het voorstel tot den aanleg van een verbin dingsstraat tusschen het Marktplein en den Nieuwen Rijksweg. De raming is 12000 voor grondwerk van bestra ting, trottoirs én rioleering. Voor den aanvang der vergadering heeft de Raad ter plaatse het uitgebakende terrein bezocht. De heer G r o o f vindt het werk te duur. B. en W. onderschrijven dit, doch het kan niet goedkooper. De heer van Hootegem heeft be zwaar tegen den persoon, die met het toezicht is belast, ook de heer Minnaar en meerderen deelen dit bezwaar, niet tegen den persoon zelf, doch dat hij er varing mist om met werklieden in grond werk om te gaan. Na langdurige bespreking over dit punt wordt goedgevonden dat de heer van der Straaten een practische voor man of putbaas kan aanwijzen bij het werk. Ook over het te verdienen loon bij dit werk in werkverschaffing wordt langdurig gedebatteerd. De heer van Hootegem zegt dat B. en W. voor gewoon werk 2.25 heb ben betaald en het loon hier 2 is, ter wijl in werkverschaffing 24 cent per uur moet worden betaald. De heeren Burkunk en Witte meenen dat het loon der landarbeiders laag is en niet als norm moet worden beschouwd. De Voorzitter zegt, dat B. en W. grooten spoed hebben betracht, doch de goedkeuringen enz. over zooveel schijven moest loopen. B. en W. willen zoo spoedig mogelijk aan het werk, daar de steunverleening reeds 2000 heeft gekost, en dat kan de gemeentekas op den duur niet dragen. Het voorstel wordt na eenige discus sie zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aangaande het voorstel tot bestrating van den weg in Welhoek, die bijna aan weerszijden is volgebouwd, zegt de V oorzitter dat de toestand daar onhoudbaar is geworden. De raming der bestrating met trot toirs en rioleeringen en grondwerk is 6000. De heer Minnaar en Burkunk wenschen eerst meer gegevens alvo rens te beslissen. De heer uroof voelt meer voor ver betering van wegen te Hansweert. De heer Burkunk meent, dat Krui- ningen en 'Hansweert één zijn en Wel hoek verbeterd moet worden. De Sheer van Hootegem voelt meer voor macadam daar dan bestrating wat veel besparing beteekent. De Voorzitter meent, dat maca dam in de kom van de gemeente niet gewenscht is. Voorgesteld wordt twee begrootingen te maken in straatwerk en in macadam, en daarna spoedig te beslissen. B. en W. meenen, dat dan eerst uit gemaakt dient of al dan met tot ver harding wordt overgegaan. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Punt. 10. Alvorens een lid der com. tot wering van schoolverzuim wordt overgegaan, zegt de Voorzitter den onderwijzer Q. van As hartelijk dank voor zijn werk als zoodanig en als secretaris der commissie verricht. In diens plaats wordt gekozen de heer J. J. Kole. Aangaande een adres van den Be- stuurdersbond om de arbeiders in werk verschaffing een kolentoeslag te geven, ste len B. en W. voor, daarop niet in te gaan, daar de werkverschaffing vorig jaar en ook nu tot tevredenheid we derzijds is yerloopen.en ook met het oog op de financiën. De heeren Witte en Burkunk bevelen dezen toeslag warm aan en meenen dat deze gegeven moeten wor den. De Voorzitter zegt dat B. en W. ook gaarne de menschen willen helpen doch het loon in het vrije bedrijf is la ger dan in de werkverschaffing. B. en W. zijn overtuigd dat ze al doen wat ze kunnen in Kruiningen. Het voorstel van B, en W^. wordt met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Bij de rondvraag wijst de heer d e 13 a t op onbillijkheden bij de pachtver- laging van het Burg. Armbestuur. B. en W. zullen dit ter plaatse bespre ken. Op een vraag van den heer vanHoo- legem zegt de Voorzitter dat de weg bij den Ouden Molen door het vele nat aan de beurt komt bij droog weer. De heer Witte wijst op het nood zakelijke dat werkloozen zich organi- seeren. De steun wordt te hoog voor de gemeente. De Voorzitter is het hiermee eens, doch officieel kan men de men schen niet dwingen. BURGH. Vrijdag j.l. hield de afdee ling „HaamstedeBurgh" van de ver eeniging „Het Mobilisatiekruis" een be sloten feestavond voor leden en dona teurs. Opgevoerd werden een paar t0L?ifSSjlijke stukïes gevolgd door ver schillende voordrachten en vertooning van lantaarnplaten. De heer v. d. Maas hield een lezing over de verdediging van de Citadel van Antwerpen in 1832. Wijlen mevr. wed. S. van Eenen- naam, overleden te G o es, heeft 1000 gelegateerd aan de diaconie der Ned. Herv, Gemeente aldaar. Geref. Kerk. Op het tweetal te Ede komt voor ds H. Pestman te Grijps'kerke. Geref. Gem. Ds. M. Heikoop- te Utrecht heeft be dankt voor het beroep naar Metiskerke. Vrij Evang. Gem. Ds. J. J, Vasseur te Ierseke is beroe pen te 's.Gravenbjagp. Geslaagd voor derden stuurman de heer M. v. d. E-ergen, leerling van de De Ruytersehooï te Vli s s i 11 gfS'n. Tot onderwijzer aan de openb. lagere schjool te Uddeil', gein. Apeldoorn is benoemd de héér J. J. de Bruijne, tijdelijk hioofd der school te Seroos- kerke (S.) VEILINGSVER. K. B. EN O. Een gecombineerde vergadering. Zaterdagmiddag twee uur hield de vei- lingsvereeniging Kapelle-Biezebnge en Omstreken een zeer druk bezochte alge meene vergadering in lokaal Hanson te Kapelle. De voorzitter de heer H. Nijssen opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot ir. A. W. v. d. Plassche. Spr. zeide ver der, dat de veiling op een gunstig jaar kan terugzien, ondanks het verlagen van het percentage. Spr. dankt hiervoor de kweekers, de kooplui en ook het vei- lingpersoneel. Intusschen moet men bij dit gunstige aan de veiling denken, en niet aan de leden. Die voelden in hun AMSTERDAM. Prinsengracht 730 ARNHEM. Nieuwe Plein 45 DEN BOSCH Postelstraat 59 GRONINGEN. Jacobijnerstraat 11 DEN HAAG, Prinsegracht 55 LEEUWARDEN. Noordvliet 15 Wilheimfnasingel 118. MAASTRICHT L. Noordstraat C. 26. MIDDELBURG Nieuwe Haven 32, ROTTERDAM Wolstraat 9. TILBURG Parkstraat 2, UTRECHT Luttekestraat 16» ZWOLLE flngez. Med.) portemonnaie, wat het vorige jaar bracht. Het bestuur, doet in samenwer king met andere lichamen alles wat mo gelijk is om den toestand te verbeteren. De werking der steunregeling is nog in een beginstadium. Aan een bespiegeling van het a.s. seizoen durft spr. zich niet te wagen. Het schijnt een heksenketel Spr. hoopt evenwel, dat de regeering m de naaste toekomst in het belang der kweekers doortastender zal optreden, dan tot heden het geval was. Als het buitenlandsche fruit niet geweerd wordt, krijgen we afbraakprijzen. Wat de sap- bereiding betreft zal men moeten af wachten hoe het publiek hierop re ageert. Spr. hoopt ten slotte dat 1933 beter zal zijn dan 1932. De Voorzitter leest vervolgens 'n schrijven van den minister voor, waaruit blijkt, dat enkele producten met 1 en an dere met y2 cent kunnen worden ge steund. Deze steun is voorloopig, om de kosten te kunnen bepalen, waarna waar schijnlijk verhooging zal volgen. Zooals bekend stelde de minister 3 millioen be schikbaar, doch van vele zijden is op verhooging aangedrongen. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat het terrein achter de veiling door drainee- ren en het opbrengen van grind verbe terd is. Jaarverslag. De secretaris, de heer P. J. J. Dekker, vangt zijn jaarverslag aan met de opmerking dat het achterliggende jaar, tot contingenteeringen in voerver- boden ongunstig geweest is. De steun maatregelen voor den tuinbouw, zijn on voldoende. De minister acht steun aan de Zeeuwsche kweekers nog niet noodig. Spr. brengt hulde aan wat de tuinbouw- consulent doet, om ook in deze iets te bereiken. De omzet van de veiling, zijn de 460.500, liep iets terug n.l. 15.000. Dit ligt aan geringere opbrengst van enkele producten. Voor goede kwaliteit appels en peren waren prijzen bevredi gend doch niet voldoende, door den aanvoer van buitenlandsch fruit. Voor de veiling zelf was het jaar niet ongun stig. De afwikkeling der zaken verliep bevredigend. De administratie werd re gelmatig gecontroleerd. Er hadden 2 al gemeene en 5 bestuursvergaderingen plaats. Het ledenaantal liep met 7 terug tot 37. Deze 37 waren echter meer be- langctellenden dan actieve kweekers Bestuursverkiezing. De heer A. v. d. Have, aftredend be stuurslid, verzocht op hem geen stem men meer uit te brengen, daar zijn za ken al zijn tijd vergen. Verder verklaart spr. met het bestuur altijd met veel ge noegen te hebben samengewerkt. De heer P. S c h e e 1 e wekt de ver gadering op iemand uit Biezelinge te benoemen. In de vacature A. v. d. Have wordt hierna de heer A. v. d. Graaf gekozen. In de twee andere vacatures worden de heeren J. de Jager Azn. en W. Poleij herkozen. De voorzitter membreert dat de heer v. d. Have zes jaar bestuurslid was en drukt er zijn spijt over uit, dat het hem niet mogelijk is, langer aan te blij ven. Spr. brengt hem warmen dank voor alles wat hij in de achterliggende perio de voor de vereeniging deed. Elite-veilingen. Hierna is het woord aan den heer ir. A. W. v. d. Plassche, die zal spreken over den invoer van een elite-veiling. Dat men hiertoe overgegaan is, aldus spr., staat in verband met de prijzen, want de toestand voor de fruittelers is allesbehalve gunstig. De slechte toestand moet echter hoofdzakelijk gezocht wor den bij het zachte fruit. Dat de Holland- sche consument meer buitenlandsch fruit is gaan gebruiken, ligt aan het feit, dat dit mooier is, niet dat het beter smaakt. Om te kunnen concurreeren moet meer zorg aan teelt en ook aan sorteering en verpakking besteed worden. In wat tot heden gebeurde zat te weinig lijn. Ame rika veroverde de wereldmarkt door in deze wel volgens systeem te werken, doordat de kweekers organisatorisch werkten, en dat, terwijl ook in Amerika het kleinbedrijf van gem. 15 gemet, hoofdzaak is. Men stichtte er pakstati- ons, sorteerde het fruit in 3 soorten, en die weer naar grootte. Alle fruit is niet van eerste kwaliteit; 50 a 75 pet. is slechts voor den handel geschikt en dit percentage is ook hier te bereiken. Op onze veilingen koos men het systeem, dat de teeler het fruit op zijn bedrijf in orde maakt. De veiling heeft nu echter tot taak om te zorgen, dat wat in de veiling komt, aan de te stellen eischen voldoet. De veiling moet dus bepaalde voorschriften geven. Enkele veilingen gingen daar reeds toe over, plaatsten bepaalde kwaliteiten bij elkaar en veil den die afzonderlijk. Zoo ontstond de elite-veiling. Men moet zich niet verdiepen in de vraag, waarom het publiek geen vrucht meer wenscht met een klein schurft- vlekje, maar trachten aan de vraag te voldoen. De groote steden kunnen thans alleen nog een product gebruiken dat dadelijk aan den consument te leve ren is. De kweekers en veilingen moe ten alle voorbereidende werkzaamhe den zelf verrichten. Men zegt wel, Kapelle levert daar geen fruit voor dat goed genoeg is, maar dat is een verkeerd standpunt. Dan moet men trachten het betere fruit te brengen. De naam „elite" alleen is ook verkeerd, er kan ook eerste en tweede kwaliteit geplaatst worden. De Goesche veiling heeft deze reeds ingevoerd. Hoofdzaak is, dat het product van de kwaliteit is die men aangeeft. Neder land moet zorgen voor het heele jaar zelf voldoende fruit te hebben. Men zal ook hoofdzakelijk, door de invoer verboden, op het eigen land aangewe zen zijn. Wij, aldus spr., hebben nu door onze elite-veilingen in het land een voorsprong gekregen en die moet ge^- handhaafd worden. Het Nederlandsche fruit is nog zeer veel te verbeteren en die er zich op toe legden, hebben ook goede resultaten bereikt. Gaat men over tot het invoeren van een elite veiling, aldus spr., dan niet ai- leen een partijtje mooi fruit afzonderen, maar het geheele product verbeteren! Het gaat ook niet alleen om de verpak king. De houtwol maakt het product niet goed. Vooral aan de sorteering moet zorg besteed worden. Het fruit moet in zijn eigen klasse geplaatst wor den. Spr. heeft in Goes de elite-veiling niet tot stand gebracht, zooals men wel zegt, doch alleen de veiling geadviseerd, en hij adviseert de veiling ook hier stap pen in die richting te doen. Spr. wijst er verder op, dat men er iet alleen komt met regeeringsmaaire-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6