warm hapje binnenland. zeeland. 30 DE r00de vulpenhouder BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 20 FEBRUARI 1033. No. 43. MIDDELBURG. aan de koffietafel.... dat doet een mensch goed. Vooral in den winter. Ook zonder dat 't vriest dat 't kraakt! Dank zij 't schoteltje waarvoor het Blue Band-meisje zorgt. Met Blue Band versch gekarnd bent U zeker, dat U iets fijns klaar maakt! cents per 1/z pondspakje VERSCH GEKARND MET 25 °/o ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE BEGRAFENIS JAC. PH. CARO. Zaterdag is het stoffelijk overschot van den bekenden bas-zanger Jac. Ph. Caro, die enkele dagen geleden zoo tra gisch om het leven is gekomen, tijdens een Concert in Tivoli te Utrecht op de derde openbare begraafplaats aldaar ter aarde besteld. Hoe populair deze Utrechtsche zanger in Utrecht was, bleek uit de enorme be langstelling. Lang voor de lijkstoet van de woning van de familie Caro aan den Amsterdamschen straatweg zou vertrek ken, waren er honderden menschen op de been. Twee rijtuigen waren noodig om de bloemen te vervoeren, die, als een laat ste hulde aan Caro, gezonden waren. Op de begraafplaats was wel de heele muziekwereld, voorzoover Caro daar mede in contact kwam, en dat was in breeden zin, vertegenwoordigd en ook uit onderwijskringen waren velen, die door hun aanwezigheid den overledene voor het laatst wilden eéren. In de kapel, waar het stoffelijk over schot een oogenblik werd opgebaard, sprak het eerst de heer Dr. A. J. Fock, rijksinspecteur van het L. O. Namens het U. S. O. voerde Dr. Ir. G. W. v. Heuke- lom 't woord, terwijl verder nog spraken de heer A. Wisse, dir. van de rijks kweekschool te Utrecht, de heer Tom Denijs, namens de Ned. Ver. van con certzangers, de heer J. Vermaas namens de Utrechtsche hoofden van scholen. Ds. G. W. Harrestein, namens de Kon. Christ. Oratoriumvereeniging, mej. Hes ter Wegerif, namens de Ver. tot Bev. van den Volkszang, de heer Kraaiman, namens het personeel van Caro's school. Nadat het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde was toevertrouwd, dankte een zoon van den overledene voor de hartelijkheid en belangstelling die de nabestaanden van den overleden zanger in zoo ruime mate hadden mogen ondervinden. Ter eere van de nagedachtenis van den heer Jac. Ph, Caro zal aan het be gin van het concert op a.s. Woensdag avond in Tivoli te Utrecht 't Utrechtsch Stedelijk Orkest de treurmuziek bij Sieg fried's dood uit Götterdammerung ten gehoore brengen. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIëN". V erbodsbepalingen. In verband met de ernstige gebeurte nissen, welke zich in de afgeloopen we ken hebben voorgedaan, vaardigde de Commandant van de Zeemacht ip Ned.- Indië, de navolgende verbodsbepalingen uit Voor alle militairen der Zeemacht in deze gewesten is tot nader order verbo den: 1. bijwoning van alle openbare en besloten vergaderingen van politieken aard en vergaderingen waarin maatrege len van de Overheid zullen worden besproken; 2. deelneming aan betoogin gen van politieken aard; 3. bijwoning van bestuurs- of ledenvergaderingen eener organisatie van Europeesche of Inlandsche militairen der Zeemacht, ten zij de Commandant der Marine in Ned.- Indië tot het houden van zulk een ver gadering, eventueel onder door hem te stellen voorwaarden, toestemming heeft verleend. OPRICHTING ALGEM. DEMOCRATISCHE UNIE. Te Utrecht is Zaterdag opgericht de Algemeen Democratische Unie. Deze partij heeft een urgentie-program voor de a.s. verkiezingen vastgesteld en zal met eigen candidaten uitkomen. door A. W. v. E.v. R. 49.) „Hoe kan ik dat bewijzen? Wat denkt u er van?" zei hij eindelijk. „Hoor eens, wat ik u nu vertel, zou ik aan niemand anders vertellen. En t is niet voor de politie bestemd, denk Naar V. D. verneemt is door mr. j geven bij den secretaris-penningmees- A. I. M. J. baron van Wijnbergen lid ter, den heer P. Luteijn, Korte Delft F van de Tweede Kamer der Staten-Ge- nepaal, vice-president van den Centra- len Raad van Beroep en het aan het bestuur der R. K. Staatspartij medege deeld dat een candidatuur voor de ko mende periode in verband met de a.s. verkiezingen niet door hem zal kunnen worden aanvaard. Het Verbond voor Nationaal Her stel heeft het voornemen, bij de aan staande verkiezingen voor de Tweede Kamer, naar thans besloten is, met een eigen candidatenlijst uit te komen. De „Fakkel" meldt, dat de heer R. Stenhuis met ingang van 15 dezer ontslag heeft genomen als propagandist en partijbestuurder van de O. S. P. Het kanaal Iiansweert-Wemeldinge. Aan het V.V. der Eerste Kamer op de Waterstaatsbegrooting lezen wij, dat eenige leden groot bezwaar hadden tegen een verbrèeding van het kanaal Hansweert-Wemeldinge, waardoor het voor schepen van zeer groote afmetingen geschikt zou worden. Komt deze tot stand, dan heeft België feitelijk al wat het noodig heeft inzake een Rijn-Schel- deverbinding. Men maakt zich echter il lusies, als men meent, dat daardoor de aandrang tot den aanleg va%een nieuwe verbinding zal verminderen. Dat zal niet het geval zijn, maar wel zal de positie van België bij de onderhandelingen aan zienlijk versterkt zijn, omdat, als het toch reeds een voortreffelijken vaarweg heeft verkregen, het minder dan ooit geneigd zal zijn, behoorlijke compensa ties te geven voor den aanleg van een kanaal Bath-Dintelsas. Deze aangelegen heid is dus niet alleen van waterstaat kundigen, maar mede van internatio nalen aard. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Maart 1933 benoemd tot klerk ter Provinciale Griffie, me juffrouw H. van Visvliet, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Abonnementsconcert Middel- burgsch Muziekkorps. Het komt ons gewenscht voor nog eens de aandacht te vestigen op het abonnementsconcert van het Middel- burgsch Muziekkorps, dat Woensdag te 8 uur in de Concert- en Gehoorzaal zal plaats hebben en waarvan wij hieron der het programma opnemen. Zaterdag j.l. was er gelegenheid voor de contribuanten om introductiekaar- ten af te halen maar slechts een klein deel heeft daarvan gebruik gemaakt. Zeker voor een deel, omdat men de des betreffende advertentie niet gelezen had, die in ons blad had gestaan, maar ook omdat men wellicht niet voldoen de de bedoeling heeft begrepen. Daar om zij hier gemeld, dat de contribuan ten persoonlijk op hun kaart toe gang hebben en dat zij daarnaast een of meer kaarten voor huisgenooten of kennissen kunnen afhalen en zij, die reeds één kaart haalden er nog bij kun nen krijgen. De gelegenheid tot afha len der kaarten bestaat thans nog Dins dag en Woensdag van 9 tot 12 en van half twee tot zes uur ten kantore van den heer H. C. Wielandt (fima Hacken- berg en Co.) Pijpstraat 222. Personen, die geen contribuant zijn, maar toch gaarne het concert willen bijwonen, kunnen zich alsnog als lid op- er aan. U hebt gezegd, dat u het nietkelen. bleek en scherper te worden. „Zij kunnen er mij niet van beschul digen!" fluisterde hij norsch. „Dat kunnen ze wel, tenzij je kunt bewijzen, dat je om half zeven niet op de boerderij was. Je schijnt niet te be grijpen, dat ge in net zoon leelijke posi tie bent als mr. Leslie „En als zij mij nu niet gezien heeft?" De man raakte blijkbaar aan het wan- over zoudt vertellen, mijnheer?" „Als jij haar hebt gezien, heeft zij jou '1 uaajaauvva 3 n-1- O „Ik zal het niet doen. Draai maar af." waarschijnlijk ook gezien." „Daar was een vrouw, die mij mis- j De logica hiervan was zoo duidelijk, schien gezien heeft. Zij kwam mij op den dat ze zelfs tot de hersens van den man weg van Withbury tegemoet en zij ging doordrong, hoe wantrouwend hij ook juist het huis in, voordat ik daar was.was. Hij dacht er een oogenblik over Ik zou zeggen, dat het de vrouw van j na, richtte zich toen op zijn elleboog op en bracht zijn gezicht dicht bij dat van Fayre, „Ik ben een dwaas geweest!" fluister den portier was." Fayre staarde hem verbaasd aan „Groote God, man", riep hij uit, „waarom heb je dat niet verteld, toen de hij. „Ik zie het nu in. Maar ik was je ondervraagd werd?" Het was je eeni ge kans om vrij te komen! Hoe weet je, of zij je niet zag?" „Ik had er mijn reden voor", zei de man koppig. „De smerissen krijgen niets uit mij, wat ik niet verkies te vertel len." Fayre haalde de schouders op. „Opgehangen worden is een akelige dood", meende hij. Zijn nieuwsgierigheid was in hooge mate opgewekt, maar hij wist, dat zijn eenige kans, iets uit den man te krijgen, daarin bestond, niet te veel aan te drin gen. Het gezicht van m landlooper scheen bang, dat ik er in zou vliegen bij de po litie. Wilt u mij beloven, dat u het niet over zult vertellen, als ik het niet heb ben wil?" „Dat heb ik je al gezegd. Ga voort." „Het was zoo. Ik zag de vrouw, zoo 25 of aan genoemd adres van den heer Wielandt en kunnen dan ook extra toegangskaarten aanvragen. Thans laten wij het onder leiding van den heer Joh. H. Caro uit te voeren programma volgen: I. Grande ouverture „Poête et Pay- san", van F. von Stïppé; 2. „Les sirè- nes", Valse de concert van Em. Wald- teufel; 3. Ballet-divertissement I. Valse grazioso, II Intermède-Pas de deux, III Gavotte, IV Saltarello van H. Blatter- mann; 4. Grande fantaisie sur motifs de l'opéra „Le trouvère" van G. Verdi; 5. Ouverture van de operette: „Orpheus in der Unterwelt" van Jacq. Offenbach; 6. Suite oriëntale I Les Ëayadères, II Au bord du Gange, III Les almèes; IV Patrouille van Fr. Popy; 7. a Prélude van S. Rachmaninoff, b. Dans le jardin d'un monastère van A. W. Ketèlbey; 8. Slavische Rhapsodie van C. Friede- mann en 9. Finale (The Stars and stripes for ever) van J. P. Sousa. Uitvoering van „Crescendo". Zaterdagavond gaf de muziekvereen. „Crescendo" v.h. Houthandel Walche ren in de zaal „Mercurius" alhier we derom een uitvoering, die tamelijk goed bezocht was, op welk bezoek de tijds omstandigheden zeker hun invloed de den gevoelen. Dat „Crescendo" echter den moed niet opgeeft, steekt haar tot eer en uit het programma bleek reeds, dat er heel wat te genieten zou zijn. De voorzitter, de heer W. F. Wil- lems, heette de aanwezigen hartelijk welkom en deelde mede, dat in de pauze gelegenheid zou zijn zich als lid of donateur aan te melden. Spr. hoopte, dat daar druk gebruik van zou worden gemaakt. Intusschen had de afdeeling Mondharmonica op het tooneel plaats genomen om onder leiding van den heer Frans Witlems een viertal nummers uit te voeren, waarvan de „Altè Kamera den" marsch van C. Teike, vooral goed tot zijn recht kwam. De leider bege leidde ook nu weer cp een accordeon en hoewel hem dit goed afgaat, hooren wij hem toch liever op de piano. Een dankbaar applaus en een toegiftje aan het slot. Hierna was de beurt aan de afdeeling fanfare en het deed ons genoegen te kunnen constateeren, dat ook deze af deeling, onder leiding van haar direc teur, den heer P. C. J. de Graaf, van vooruitgang getuigde. Een zestal num mers bracht deze afdeeling ten gehoore en wij noemen daarvan vooral „Eola", valse Roumaine van Jcs. Kessels; „La fête Triomphale" fantaisie van G. Joh. van Dam en „Perpetum Mobile", marsch van Franz van Blon, die uitste kend zijn vertolkt. Ook deze afdeeling ■mocht een dankbaar applaus in ont vangst nemen, wat zeker directeur en uitvoerenden ten volle verdienden. Zij gaven „Die Liebe der Matrozen" als ex- tratje. Na de pauze zorgde de afdeeling too neel voor de afwisseling en ook hier was vooruitgang waar te nemen. Zoo was de vertolking o.a. van het duet „de Oceaanvliegers" goed, en getuigde het kluchtspel „Een vergissing" van ernstig willen en wekte het de lachlust her haaldelijk op. Het is gewenscht dat deze tooneellisten nog wat beter op de uit spraak letten, zij gaan in de goede rich ting. Tot slot een comisch trio „De drie j Musketiers", een greep uit het soldaten leven, dat voor de vertolkers ook een wel verdiend applaus tengevolge had. Een levensliedje van mej. v. G. viel zeer in den smaak. Een gezellig bal be- sloot den avond. Vrijdag a.s. geeft het Midd. Klein j Tooneel in de door den heer Lagaay, bereidwillig afgestane zaal in de So ciëteit de Vergenoeging een cabaret avond voor de werkloozen. Kaarten hiervoor zijn aan het ont spanningsgebouw te verkrijgen. Een aanrijding. Tengevolge van het niet. voldoende nemen van een groote bocht en het niet aan rechts den voorrang laten, kwam Zaterdagmiddag een bespannen voertuig op de Markt alhier in aanrijding met een wielrijdster. Deze laatste bekwam niettegenstaande de wagen over haar heen reed, slechts lichte verwondingen en kon na bij eem der omwonenden verbonden te zijn, huiswaarts gaan. 't Rijwiel was beschadigd. Van een en an der is procesverbaal opgemaakt. Het niet nemen van groote bochten constateeren wij dagelijks zoowel van wielrijders als van bestuurders van andere voertuigen, terwijl ook een groote fout is, het 'niet tijdig aange ven van verandering van richting. Het bovenstaande geeft ons aanleiding daar op nog eens met klem opmerkzaam te maken. Henr. Roland Holst. Vrijdag j.l. was ds. Ringnalda uit Weesp naar Middelburg overgekomen om voor de afd. van den N. C. V. B. eene lezing te houden over Henr. Roland Holst. De werkelijkheid van het leven, vol wereldjammer en aardeleed aldus spr. schijnt in strijd met het bestaan en de werking van een eeuwige gerechtig heid. Wie niet gelooft dat God regeert als de rechtvaardige en barmhartige, moet wel komen tot de levensbeschou wing van de dictteres der communisten, Henriëtte Roland Holst-v. d. Schalk, uit wier machtige verzen spr. wil teekenen: 1. Het brandend vuur van haar heim wee naar den hemel-op aarde. 2. De walmende vlam van haar diep- teleurgestelde illusie. In het werk van Mevrouw Roland Holst staat nooit zij zelve, maar altijd de wereld, de menschheid in het cen trum. Daarom heeft zij ook een geheel eigen rhythme, zoodat haar poëzie niet zelden onverstaanbaar proza schijnt. Spr. geeft hiervan enkele voorbeelden uit verschillende dichtbundels, waaruit tevens wordt aangetoond hoe de profe tes-dichteres van haar socialistische Ex celsior genezing verwachtte voor alle euvels der samenleving. Hoog laaien de vlammen op van revolutie en feminis me. Haar brandend heimwee naar de internationale heilseeuw bracht haar steeds dieper in het doolhof van het Marxisme. Met haar lezingen en ge schriften heeft zij grooten invloed uit geoefend op de socialistische vrouwen beweging. Spr. wekt alle leden van den Christelijken vrouwenbond krachtig op de vrijmaking der vrouw alleen te zoe ken in het geloof dat Jezus Christus alle veranderingen doet uitloopen op Zijn eeuwig Vrederijk en tegen alle poë zie en proza van Henriëtte Roland Holst in, de oplossing van het vrouwenvraag- BAND (Ingez. Med.j I zak en legde de beurs terug op de plaats waar ije ze (gevonden hadt", opperde Fayre. i Hij begreep nu, waarom de man dat geheim had gehouden en stond versteld over zijn mentaliteit. Hij liep blijkbaar liever gevaar tot den galg te worden ver- oordeeld voor een misdaad, dien hij niet had bedreven, dan de kans te loopen „er in te vliegen bij de politie" voor „Luister eens", zei Fayre in een plot selinge opwelling. „Ik zal wat voor je doen. Ik zal zelf naar dat huis gaan en de vrouw opzoeken. Als zij zich jou her innert, is alles in orde, dan heb je je alibi als het noodig is. Wat de beurs be treft, ik zal het met dien halven kroon wel met haar in orde brengen. Je hebt het geld zeker gebruikt?" „Het grootste deel ervan, mijnheer. De iets, dat hij wel gedaan had. Het eene j rest is hier". Hij wees met het hoofd in kwaad begreep hij, voor het andere had de richting van de tafel naast zijn bed, hij niet genoeg verbeeldingskracht. I Daarop lag de inhoud van den vuilen, „Zoo is het, mijnheer. Maar dat mo-j rooden zakdoek, dien hij bij zijn arres- gen de smerissen niet weten!" „Neen. Je kunt mij vertrouwen, maar ik waarschuw je, dat je er tenslotte toch mee voor den dag moet komen, als je van iets veel ernstigers vrijgespro ken wilt worden." „Het schijnt dat ik er toch invlieg, of ik het vertel of niet. Ik heb nog nooit geluk gehad, nog nooit!" Fayre was opgestaan en keek op den man in het bed neer. Het was geen in nemende persoonlijkheid, met zijn schu- tatie bij zich had gehad. De politie had hem gefouilleerd en niets gevonden, wat de moeite waard was geweest, in be slag te nemen. „Goed, ik zal het haar wel terugge ven. Dat denk ik wel te kunnen doen, zonder je te verraden. Als zij een nette vrouw is, zal zij. er zeker in toestem men er geen werk van te maken, als zij het geld eenmaal terug heeft. Ik geef je mijn woord, dat ik er niet mee naar de politie zal gaan, maar als je mijn raad volgt, biecht je alles op, als je weer we oogen en zwakke kin. Maar waar schijnlijk had hij, zooals hij zei, nooitop bent. Anders weet je, waar je aan als ik u vertelde, en ik wachtte, ot ik geluk gehad, en Fayre voelde plotseling j toe komt. Maar dat is jou zaak. Ik zal haar het huis zag binnengaan. Toen medelijden, toen hij moest erkennen, in elk geval voor de beurs zorgen en ging ik naar het huis met de bedoeling hoe buitengewoon hard dat ellendige dat is meer dan je verdient!" er wat eten te vragen. Daar zag ik iets schepsel zonder tehuis het had, dat al- Al waren Fayre's laatste woorden op den grond liggend, en ik raapte het leen (bestond, omdat hij geduld werd op. Het was een beurs. Er zat niet veel door andere, fortuinlijker en sterker menschen dan hij zelf. Het was geen wonder, dat hij niemand vertrouwde en instinctmatig voelde, dat iedereen te gen hem was. in :alleen maar een halve kroon." „Hij zweeg, blijkbaar niet wetend, hoe hij voort moest gaan. „En jij stak den halven kroon in je barsch, zijn glimlach was heel vriende lijk, toen hij de hand ter afscheid uitstak. Zwakheid ergerde hem altijd en wekte tegelijkertijd zijn medelijden op, en het was juist eenigszins tot hem doorgedron gen, hoe Buitengewoon hulpeloos de klas<se, waartoe deze man behoorde, was. De landlooper gaf hem een slap hand je. Hij deed blijkbaar moeite, zich uit te drukken. „Dank je, mijnheer, ik zal het niet vergeten", was alles, wat hij zeide, maar Fayre wist, dat hij de waarheid sprak. Hij was al bij de deur, toen de man hem terugriep. „Hoor eens, mijnheer, neemt u dit vast mee voor di enhalven kroon. Het is al les, wat ik nog heb." Hij hield het hoopje kopergeld, dat op tafel naast hem had gelegen, in de hoog te. Fayre nam het aan en legde het vriendelijk weer terug naast den opge vouwen rooden zakdoek. De man keek er naar en opeens viel zijn oog op een klein voorwerp, dat tusschen zijn arm zalige bezittingen lag. „Ik wou liever, dat u het nam, mijn heer", zei hij weifelend. En toen Fayre het boofd schudde, vervolgde hij: „Dank u vriendelijk. U vroeg, of ik mij niets kon herinneren. Hier heb ik iets, als het u van eenig nut kan zijn, 'Het was me heelemaal door het hoofd ge gaan. Het zal u niet veel helpen, maar cmdat ik het mij herinner, geef ik het u. Bij het hek van de boerderij lag het. Ik trapte er op in het donker, toen ik er binnen ging, toen ik op weg was naar de boerderij." Hij stak zijn hand uit en in de palm lag de dop van een Red Dwarf vulpen houder. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5