BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. RËCNTZAXEN. WEEN El WMD, KUNST II WETEMSSHAP. KERKNIEUWS. NUMMER 43. TWEE BLADEN. MAANDAG 20 FEBRUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG HIDDELBDRfi. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. MGORD-BEVELANp. SCHGUWEN-iUIVELAND. ieeuwsch»¥iaandereh w.d. tovinciHte ELdURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissmgen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel. Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BÏï contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlcoze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b|j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent TWEEDE KAMER. Behandeling gewenscht o.a. van de weeldeverteringsbelasting. De voorzitter van den ministerraad heeft den voorzitter van de Tweede Ka mer medegedeeld, dat de regeering prijs stelt op de behandeling van o.a. het wetsontwerp tot heffing van een weel- deverteringsb elasting. LEVERING AAN DE GEMEENTE DOOR EEN RAADSLID. In Juni 1932 hebben burgemeester en wethonders van Uithoorn aan den raad dier gemeente voorgesteld den heer J. C. Meeuwissen aldaar in zijn betrek king als lid van den gemeenteraad te schorsen op grond van middellijke deelneming aan leveringen ten behoeve van de gemeente. De N.V. teerbedrijf Uithoorn, Waarvan de heer Meeuwis sen volgens de meening van B, en W. directeur was, had namelijk meerma len teer en koolasch aan de gemeente geleverd. De heer Meeuwissen had wel te kennen gegeven geen directeur van genoemde vennootschap te zijn, doch bij ingesteld onderzoek was gebleken, dat belanghebbende de vennootschap naar buiten vertegenwoordigde en als zoodanige daden van beheer verrichtte. De gemeenteraad verwierp het voor stel van B. en W„ waarna laatstge noemd college zich wendde tot Ged. Staten van Noord-Holland. Ged. Staten verklaarden hierop den heer Meeuwis sen vervallen van zijn raadslidmaat schap. De heer Meeuwissen wenschlc zich bij deze beslissing niet neer te leggen en ging in hooger beroep bij de Kroon. Thans is bij Kon. Besluit dit beroep ongegrond verklaard, uit overweging dat blijkens de overgelegde stukken be langhebbende weliswaar volgens de inschrijving in het handelsregister geen directeur der n.v. was, doch b.ch een positie innam, die feitelijk daarvan wei nig verschilde en dal deze positie me debracht, dat zijn r ersoonlijk belang nauw was betrokken bij de financiëele uitkomst van het bediijf. Verder komt in het betreffende Kon. besluit nog deze belangrijke overwe ging voor:: dat weliswaaar Ged. Sta ten ingevolge art. 28 der gemeentewet niet verplicht zijn elk raadslid, dat art. 26 overtreedt, van zijn lidmaatschap vervallen te verklaren, maar dat Ged. Staten in het onderhavige geval, nu de middelijke deelneming aan de levering bewust heeft plaats gehad, zij het ook, dat belanghebbende veronderstelde dat hij daarmee zijn raadslidmaatschap niet in de waagschaal stelde, terecht van hun bevoegdheid hebben gebruik ge maakt. BEZUINIGING BIJ HET RIJKSKADASTER. Sedert een jaar worden door de lei ding van Rijkskadaster proeven geno men om het werk van de landmeters te doen geschieden door bureau-perso neel van den kadastralen-landmeetkun- digen dienst. Na oorspronkelijk aange wezen "personen de velddienstwerk- zaamheden gedurende geruimen tijd hebben verricht, blijkt dat deze proef uitstekend is geslaagd en wordt aan den Minister van Financiën voorge steld aan de ambtenaren in de nieuwe categorie van metende teekenaars een vaste toelage van 300 per jaar toe te kennen. De vacatures van hooger bezoldigde landmeters behoeven hierdoor niet te worden aangevuld. Het ligt verder in het voornemen een aantal ingenieursverificateur van dezen dienst op wachtgeld te stellen en het kader van deze ambtenaren blijvend te verminderen. Prins Hendrik wordt Woensdag a.s. van zijn verblijf in het buitenland in de residentie terug verwacht, De scheepswerf Smith te Stads kanaal, wegens slapte méér dan 13 maanden gesloten, is weer in bedrijf ge steld, voorloopig kregen 10 scheepsbou wers weer arbeid. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. Onze Openbare Leeszaal en Biblio theek is een belangrijk werk rijker: Keesing's Historisch Archief. Om in na te slaan wat in Nederland en buitenland gebeurd, en 't laatste jaar gebeurd is. Met recht dus een vraagbaak, die iedere week wordt bijgehouden. OOST- WESTrS0UPURG. Bij den raad is een adres ingekomen met 1064 handteekeningen met verzoek terug te komen op het besluit tot opheffing dei- Bewaarschool. OOSTKAPELLE. Vrijdagavond vrerg;u derde de hjer gevestigde aftlee'ffing van de vereeniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren". De beer Reijnhoudt van Dirvm'burg hield een lezing over het doel en stro ven der vereeniging, welke de aanwe zigen met volle aandacht aanhoorden. De afdeeling telt 356 leden welk aan.toil, na deze vergadering nog toenam. Tot bestuurslid werd met groote meerder heid van stemmen herkozen de heer P.. Cornelisse. Brand ie Borssele, BORSSELE. Zondagmiddag, even na 12 uur, hoorden de inwoners van Bors sele klokgeklep. Er bleek brand uitge broken op de hofstede van L. de Winter. Deze hoeve staat in den Van Citterspoi- der, gemeente 's-Heer-Arendskerke, op de grens van Borssele. Daarom was een buurman van de Winter onmiddellijk per auto naar Borssele gesneld, om daar hulp te halen. De burgemeester van Borssele zorgde, dat spoedig de brandweer werd gealarmeerd en binnen een kwartier was de brandspuit, geladen op een auto, en waren de brandweerlieden, in vracht auto's ter plaatse. De groote landbouw- schuur stond in „lichte laaie" en kon niet meer behouden worden, doch wel had het snelle handelen tot gevolg, dat de wo ning, het wagenhuis en een varkenshok, gespaard bleven. Het gevaar was wer kelijk groot, want het houtwerk van goten en ramen der woning smeulde reeds. De boer was met zijn auto naar de kerk te 's-Heereniioek geweest. Thuis gekomen reed hij deze op den dorschvloer en ontdekte, dat ze vonkte. Hij kneep de vonken uit en ging zich verkleeden. Daarna begaf hij zich nog even naar de schuur, doch, zoodra hij de majideuren opende, vlogen de vlam men 5pag uit de auto op en was redden niet meer mogelijk. Het mocht den man met behulp van zijn vijf kinderen, tus- scnen 9 en 14 jaar gelukken, alle zich in den stal bevindende beesten, los te ma ken en het veld in te jagen. Er verbrand den met de schuur een paar wagens, de motor eener dorschmachine, paarden tuig, eenig hooi enz. Op last van Borsele's burgemeester was inmiddels de wethouder Hommes van Nieuwdorp gewaarschuwd, die spoe dig aanwezig was, In overleg met hem werd de nablussching overgelaten aan de brandweer van Borssele. Verzekering dekt de schade. BIEZELINGE. Zaterdagmiddag werd de koopman in ongeregelde goederen H. de K. alhier zoodanig door zijn var ken (beer) aangevallen, dat geneeskun dige hulp moest verleend worden. KLOETINGE. Vrijdagavond hield het musschengilde zijn eerste algemeene vergadering. Uit het verslag van den se cretaris Reek, dat het ledental tot 70 geklommen is, en dat 3382 musschen werden ingeleverd. De omslag bedroeg 5 cent per gemet bouwland, terwijl, be houdens enkele onbetaalde posten, de rekening sloot met een bedrag van 25.-. In de plaats van den heen D. J. de v rieze (overleden) werd tot bestuurslid gekozen de heer J. Weststrate, Tot bode werd wederom voor een jaar benoemd de heer P. Dalebout, Besloten werd voor duiven 2 cent en voor duiveneieren 1 cent te betalen. Boven de vijHig ingeleverde duiven door één persoon wordt een premie toe gekend van een gulden. Verder werd besloten, dat, wie nog een premie te vorderen had van ingeleverde musschen, deze binnen veertien dagen af moet ha len bij den penningmeester, daar deze premie anders terug in de kas zal wor den gestort. Muizen en mieren toonen dadelijk het gebit, als men de hand in hunne nabijheid brengt. Wat zwak is, gelooft door iedere aanraking te worden be- leedigd. KORTGENE. De TooneelvereenigingJ „Kunst naar Kracht" uit Heinkenszand gaf Vrijdag voor de sociëteit „„Vmlcitia" alhier niet veel succes een opvoering van „De Spooktrein", een tooneetspel in 3 bedrijven. BROUWERSHAVEN. Donderdag avond hield de afd. Brouwershaven van den Modernen Landarbeidersbond in ho tel Ringelberg haar jaarvergadering. De Voorzitter deelde mede, dat het leden tal is gestegen van 40 op 70. Besloten werd met de afd. van de S.D.A.P. mede te werken aan het 1- Mei feest. Mosselkweekers. BRUINISSE. In de Zaterdag door de afdeeling Bruinisse van den Bond van Zeeuwschè mosselkweekers is in plaats van den heer Joh. Padmos, die bedankt had, als bestuurslid gekozen de heer A. Jumelet ©z. De voorzitter, de lieer W. van den Berg Dz„ deelde mede, dat het bestuur der afdeeling voorstelt, gezien de bui tengewoon slechte bedrijfsresultaten der mosselkweekerij, met name op de Grevelingen, aan den Minister van Fi nanciën ie verzoeken om aan pachters van mosselperceelen in de Grevelingen leden van den Bond van Zeeuwsche mosselkweekers kwijtschelding van pacht te verleenen. Tevens stelde hij voor aan het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche stroomen te verzoe ken voor pachters van mosselpercee len op de Grevelingen de pachtbetaling op te schorten zonder toepassing van boeten. Na gedachtenwisseling hier over keurde de vergadering beide voorstellen goed. Aan het verzoek aan het bestuur der Visscherijen moet toegevoegd wor den een lijst bevattende de namen der pachters, de nummers der perceeien en de pachtsom. Zij die daarvoor in aan merking komen moeten in den loop de zer week de daarvoor benoodigde ge gevens verstrekken aan den secretaris, den heer Mars de Koning. Waar in Zee land momenteel actie gevoerd wordt, om de Zuiderzee voor het halen van mosselzaad in 1933 geheel gesloten te houden, vroeg de voorzitter hel oordeel van de vergadering over deze actie. Zoowel voor als tegenstanders bleken aanwezig, hoewel de meesten van oor deel waren, dat het halen van Zuider- zeesch mosselzaad in geen geval geheel verboden mocht worden. BREo^^ENS. De vereeniging voor Volksontwikkeling te Breskens gaf in 't hotei van den hieer Valk ahier een van haar jaarlijksche avonden. Voor 'n zeer goed bezette zaal trad voor haar op het tooneelgezielschap Shumann uit Gent. Het voerde op het blijspel „De man uit Toronto". Na elk bedrijf beloonde een dankbaar applaus den spelers voor hun keurig, (een in alle puntjes goed ver zorgd, spel. De vereeniging voor Volksontwikkeling heeft met het engageeren van dit gezel schap een goede keuze gedaan en haar leden een zeer prettigen avond bezorgd. Brand te Yzendijke, YZENDIJKE. Hedennacht is door on bekende oorzaak het sigarenmagazijn van P. op de Markt alhier geheel afge brand. Verzekering dekt de schade. OOSTBURG. Vrijdag j.l. belegde de afd. Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen van het Algemeen Nederl. Verbond een druk bezochte vergadering te Oostburg zulks in verband met het 10-jarig be staan dezer afdeeling. De voorzitter, de heer E. P. van der Werff, bracht een kort verslag uit van de verrichtingen der afdeeling in de af- geloopen tien jaren en heette in 't bij zonder welkom den heer J. N. Pattist uit 's-Gravenhage, den spreker van de zen avond. De heer Pattist, voorzitter van de groep Nederland van het Algem. Ne derl. Verbond, complimenteerde de ju- bileerende afdeeling namens 't Groeps bestuur, Spreker wees op de belang rijke cultureele taak, die afdeelingen als deze, te vervullen hebben en bracht hulde aan wat de afdeeling zooal ge presteerd heeft. Na dit meer officiëele gedeelte hield de heer Pattist een voordracht over: De reis van Joos van Ghistele, Heer van Axel, in 1480 naar Palestina, Egypte, Arabië, Perzië en Klein-Azië. Door het typische Vlaamsch, waarin het reisverhaal geschreven staat en dat door de aanwezigen goed verstaan werd, alsook door zijn enthousiaste voordracht wist de spreker zijn talrijke hoorders van 't begin tot het eind te boeien en werd het geheel een groot succes. Tot slot zongen alle aanwezigen staan de het oude Wilhelmus. Vrijdagavond vergaderde in hotel Ringelberg te Brouwershaven het ziekenfonds „Draagt elkanders Las ten". De secretaris bracht verslag uit, terwijl de penningmeester rekening en verantwoording deed van zijn gehouden beheer, waarvoor hij werd gedechar geerd. Piij Kon. besluit is opnieuw lbé«- noemcl tot burgemeester van Brui nisse S. Hage. De rijksambtenaren W. Karman te Stamproy en H, Schipper te Nieuw Na men worden als zoodanig naar Huljst overgeplaatst. De rijkspolitie te Aarden burg heeft een twintigtal inwoners der gemeente Eede bekeurd wegens het voorhanden hebben van ongemerkte varkens. De Justitie te Middelburg heeft Za terdag jl. aangehouden zekeren T. rei ziger te Middelburg als verdacht van verduistering van een belangrijk bedrag aan geld. Kantongerecht Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 15 Februari veroordeeld wegens: met een motorrijtuig rijden zonder plaat waarop aangegeven fabriek, fa- brieksnummer enz.: J. I. v. D., te Cad- zand 1 b, s. 1 d. h.; met een rijwiel zonder bel: C. B. te O.- en West Souburg 3 b. s. 3 d.h.; met een rijwiel zonder licht: J. L, te Vrouwenpolder: 5 b. s. 5 d.h.; met voertuig rijden zonder licht en zonder rood achterlicht of reflector: J. de V. te Vrouwenpolder 1 b. s. 1 w. tuchtschool; straatschenderij: J. C. K. en A. G., A. G. allen te Veere ieder 15 b, s. 3 we ken tuchtschool; C. P. te Veere twee maal 15 b. s. 15 d. h.; J. F. O. te Vee re: vrijspraak en berisping; wederrechtelijk op den openbaren weg een ander in zijn vrijheid van beweging belemmeren: J. V.; W. L.; en J. W., al len te Westkapelle: ieder 2 maanden tuchtschool voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jaren; M. H. te Westka pelle. vrijspraak; overtreding drankwet: P. V. te Mid delburg tweemaal 50 b. s. tweemaal 10 d. h. Een werkloos electricien had op 28 October in een automaat in de Zee- burgerstraat te Amsterdam waardeloo- ze stukjes, metaal gedaan en op deze wijze had hij twee pakjes sigaren buit gemaakt. Vrijdag stond'hij wegens diefstal te recht voor de rechtbank te Amsterdam. Het O. M. eischte drie maanden ge vangenisstraf. Brandstichting, De rechtbank te Assen veroordeelde Vrijdag A. L. v, M. verpleegde te Veen- huizen, thans gedetineerd wegens opzet telijke brandstichting in een hooiberg aldaar, tot vier jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was eveneens vier jaar. Middelburg 20-II-'33 Zaterdag en Zon dag: hoogste lucht temperatuur 4.7 °C; (40 °C); laagste -2J4 °C (28°F). Heden 9 h: -14 °C; 12 h: 2 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand 769 mm; laagste 758 mm Hoogste barometerstand 772.5 mm te Haparanda; laagste 746.6 mm te Marseil le. Verwachting tot Morgenavonds Zwakke tot matige N, tot W. of Z.W, wind, nevelig tot zwaar bewolkt of be trokken, waarschijnlijk sneeuwbuitjes, lichte vorst tot om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. Zon op: 7 h 08; onder 17 h 20. Licht op: 17 h 50. Maan op: 5 h 26; onder: 11 h 49, N.M.: 24 Febr. Hoog- en JL,aagwater te VHssmgen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Februari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 20 9.23 22.15 3.09 16.02 Di. 21 10.56 23.30 4.44 17,22 Wo. 22 12.04 6.01 18.28 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Februari. Ma. Di. Wo. 20 21 22 Hoogwater. 10.59 23.57 12.42 1.22 13.53 Laagwater, 4.09 17.01 5.44 18.27 7.03 19.34 Vrees of vreugde? De gem. Zendingsraad te Middelburg schrijft ons: Ieder, die belang stelt in het groote proces dat de menschheid bij voortdu ring doormaakt 't proces, dat de denk wijze, de mentaliteit steeds weer veran derd en dat tegenwoordig in versneld tempo schijnt te werken volgt met aandacht de berichten die het wereld gebeuren weergeven. Wie op zulk een wijze om zich heen wil zien om het wereldgebeuren in het ontwakende Oosten op te merken, ga cp Woensdagavond a.s. naar de Bogard- zaal te Middelburg (vrij entree). Men kan daar hooren vertellen over de Bataks, een volk op midden-Sumatra. Slechts 70 jaar geleden kon daar geen Europeaan zonder levensgevaar ver- keeren. Oorlogen, moorden, heksengerichten, menscheneten waren daar gewoonten. Vrees voor allerlei geesten, het on gebreidelde heidendom, beheerschte daar heel het leven. In één menschenleeftijd echter, is daar- een geordende maatschappij ontstaan, vanwaar de inlandsche predikers uitgaan om het geestelijk leven dat hun eigen volk opwaarts voerde, ook aan anderen mede te deelen. Die geweldige omkeer is ontstaan doordat een eenvoudige Deensche zen deling zoozeer zichzelf voer zijn verre medemenschen beschikbaar stelde, dat God hem kon gebruiken om de Geiest van Jezus in de woeste Batakharten te leggen. Natuurlijk, men kan er thuis van lezen, maar te hooren vertellen bij lichtbeelden door iemand als den heer Hemmers, die zelf buiten de zending staat, doch als chef bij de Delimaat- schappij den zegen van het Christen dom onder de Batakkers van nabij heeft gezien, ons dunkt dat is de moeite waard. Bij den uitgever A. J. G. Strenholt te Amsterdam zullen verschijnen: „Op leiding voor het huwelijk", door Frits van Raallc, geïllustreerd door Renée Ilagedoorn; „Baby's Dagboek", door Nell Aalberse, 'met Rekeningen van Ria. Aalberse; „Tiet verdwenen hoofd", een INederlandsche avonturenroman, door Hans Bentinck, geïllustreerd door A. J. M. van Dijk; „Pieter loopt 'n blauwtje", een bakviss'Chpnroman, door Mies MoiW- sault en Dola de Jong; Be rijmde Va- derlandsche Geschiedenis, door Eliza HessBinger, met teekeningen v.\n Fe-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1