LANDBOUW. ONDERWIJS. RECHTZAXEN. Charme en degelijkheid KUNST EN WETENSCHAP. VERKEERSWEZEN P. T. T. GEMENGD NIEUWS. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COT.) VAN ZATERDAG 18 FEBRUARI 1933. No. 42. R0MEINSCHE BRIEVEN. MM—MM—■UilI—n "DAGELIJKSCH BESTUUR Z.L.M. Kort verslag van de vergadering in het Zeeuwsch Landbouwhuis te Goes. Bij 'ontstentenis van den voorzitter leidde de heer W. Kakebeeke de ver gadering. Verplichte stierenkeuring. Na ingewonnen advies van de Pro vinciale Commissie voor de verbetering van de veefokkerij in Zeeland en van de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland inzake het voor stel van den Hoofdinspecteur van het N.R.S. om te komen tot het verplicht ge bruik van stamboekstieren werd beslo ten het K.N.L.C. mede te deelen dat ge noemd voorstel onaanvaardbaar moet worden geacht en als ongewenscht in het belang van de veehouders in Zee land (en ook elders) dient te worden verworpen. De vrijheid der veehouders zou door invoering van den bedoelden maatregel ernstig worden bekort en tengevolge van de groote vraag die zou ontstaan naar stamboekdieren, indien een verplicht ge bruik daarvoor zou worden voorge schreven, zou de keuze van aan te schaffen goede stieren zeer beperkt worden. Voorts werd besloten in de plaats van bovenbedoeld voorstel den Minister te verzoeken uit de middelen van de Crisis- zuivelcentrale per jaar 200.000.be schikbaar te stellen voor steun aan de stieren-, controle- en fokvereenigingen. Crisiszuivelwet. Besloten werd tot de Crisiszuivelcen- trale het verzoek te richten aan de room boterfabrieken, ten behoeve van de pro ducenten een hoeveelheid boter ter be schikking te stellen, waarover vrijdom van zegel voor eigen gebruik wordt ver leend. Voorts werd aangedrongen op het toepassen van strengere strafbepa lingen tegen digenen die boter zonder merk verhandelen. Steun suikerbietenteelt. De wenschelijkheid werd uitgespro ken dat voor de te verleenen bieten- steun voor het jaar 1933 een richtprijs voor de bieten zal worden vastgesteld, daar ondanks den verleenden steun van 8.25 per 1000 K.G. bieten, de betaalde bietenprijzen onbevredigend zijn ge weest. Bij een dergelijke regeling zou dan de bietenprijs onafhankelijk worden gesteld van den suikerprijs op de wereld markt. Tevens werd besloten bij de be voegde instanties er op aan te dringen de hoeveelheid bieten waarover voor 1933 een garantie zal worden verleend, te verhoogen. Steun consumptieaardappelen. Betreurd werd dat nog steeds niet bekend is of de Regeering eventueele steunmaatregelen voor de consumptie aardappelen zal treffen. Besloten werd nogmaals krachtig aan te dringen op spoedige bekendmaking van de zijde der Regeering of het in haar voornemen ligt al of niet maatregelen ten behoeve der aardappelverbouwers te nemen. Uitvcercontrole uien, In verband met klachten over de uit- voercontrole op uien werd een adres tot het U.C.B. gericht, waarin naar vo ren werd gebracht dat als maatstaf voor het tijdstip van den aanvang van den uitvoer van uien, de graad van rij ping der uien dient te worden gesteld. Naar aanleiding van de weigering van het U.C.B. om den uitvoer van bevro ren uien toe te staan, werd besloten een adres te richten tot genoemde in- stel.ing in dien zin dat soepele toepas sing der bepalingen in acht dient te worden genomen, daar in vele geval len geen bezwaar bestaat tegen de uit voer van bevroren uien indien deze niet aan broei in schepen e.d. worden bloot gesteld. Wijziging Tarwewet. Met instemming werd vernomen dat Kunst en samenleving. De kunst reflecteert altijd de samen leving, waarin zij opgroeide en wij kun nen ons pas goed met haar vereenzel vigen wanneer wij de maatschappij ken nen die zij weerspiegelt. Is er een grooter onderscheid denkbaar dan tus- schen het door een stijf ge plooide hals kraag oms.oten gezicht van onze eerlij ke, vroede burgervrouwen, die de 17de eeuwers penseelden en de bekoorlijke verschijningen die de meesters der Re naissance schilderden? Hoe eenvoudig en ongecompliceerd waren in deze pro vincies de tijdgenooten van Rembrandt en Vondel, hoe gecomp.iceerd en ver fijnd de omgeving waarin Rafaël, Lio- nardo en Ariosto zich bewogen! Een ge heel ander aspect krijgen d|e. werken: der Renaissancisten voor ons als we we ten hoe er geleefd werd in dit ha f hei- densche milieu, waarin „Liefde" en „Schoonheid" c-m strijd verheerlijkt werden door dichter en beeldenden kunstenaar en de diep religieuze voor stel ingen van de meesters van Sienna en Giotto niet meer nagevoeld werden, De koele strakke vrouwen die de tijd de Eerste Kamer het voorstel tot wij ziging van de Tarwewet 1931 heeft aangenomen en dat het verhoogde maal- percentage in werking is getreden. Productiebeperking pcotaardappelen. In verband met de belemmeringen die het buitenland stelt t.a.v, onzen ex port van goedgekeurd pootgoed kwam een voorste, in bespreking om voor 't jaar 1933 de productie van goedgekeurd pootgoed te beperken. Daar een dergelijk voorstel vele con sequenties met zich brengt werd beslo ten het advies van den Keuringsdienst Zeeland in te winnen. Tevens zal een productiebeperking van de geheele aardappelteelt onder het oog moeten worden gezien. Reorganisatie kring Axel. Met instemming werd vernomen dat de reorganisatievoorstellen van den Kring Axel in de algemeene ledenvergadering van den Kring met groote meerderheid van stemmen zijn aangenomen, waardoor de mogelijkheid is ontstaan om afdee- lingen in den Kring op te richten. De statuten der opgerichte afdeeling Hoek werden goedgekeurd. Besloten werd de oprichting van afdee- lingen in Axel en Zaamslag voor te be reiden. Voorstel statutenwijziging. Laar de Kring West-Zuid-Beveland in het Dagelijksch Bestuur niet is verte genwoordigd door een bestuurslid uit dien Kring zal aan de algemeene ver gadering worden voorgesteld de statu ten der Z.L.M. in dien zin te wijzigen dat Voorzitter en Vice-Vo'orzitter door de algemeene vergadering worden aan gewezen en een bestuurs.id uit den Kring Westelijk Zuid-Beveland in het Dag. Bestuur zal worden opgenomen.. o HOE PACHT- EN HYPOTHEEK- BOEKEN TE HELPEN ZUiv. Donderdag had te Oostburg eene openbare vergadering plaats, belegd aoor den Bond van Landpachters in Ne derland, op welke vergadering een 150- tal belangstellenden tegenwoordig wa ren. De heer H. S. van Houten uit Gronin gen, algemeen secretaris van den bond van landpachters, sprak over: „Hoe Pacht- en Hypotheekboer te helpen zijn". Deze begint met de mededeeling dat de Bond thans ruim 11.500 leden telt, terwijl' dit getal voortdurend aangroeit en verdeeld is in provinciale afdieelin- gen. Spr. wil duidelijk maken, dat bui ten de andere organisaties nog een bond van .andpachters noodig is, hij wil spre ken over den strijd voor recht en brood. Spr. haalt 'eenige sterk spreken de voorbeelden van rechtloosheid aan, op grond van pacht en hypotheek, Zoo de pachtovereenkomst, die steeds in het nadeel van den boer wordt opge maakt Spr. wijst op het groote gevaar van mondelinge afspraken, die nooit bindend kunnen zijn, ook al waren ze geschied onder getuigen. De wet zegt mondelinge afspraken zijn onwettig. Ook de boeten in de contracten zijn altijd in nadeel van den boer. Rechtspositie heeft de boer niet. Spr. haalt hiervoor voor beelden aan ten opzichte van het jacht- recht of bij waterschade. De eigenaar kan den boer bij het eindigen der pacht- altijd wegjagen, al heeft hij de hofstede nog zooveel verbeterd. Noodig is het continuatierecht, d w.z. vastgebruik- recht. Zie bijv, ambtenaren, die worden ook niet voor een bepaald aantal jaren maar voor het leven, dit mist de pacht boer. En daarom, bij de verpachtingen jaagt men elkander op, die 2 meer be looft, is de pachter en dan zijn er steeds veel meer liefhebbers, dan er beschik baar land is. De boeren komen altijd in het gedrang. De boer heeft geen kracht, omdat hij niet georganiseerd is. Met den enke ling wordt niet gerekend. De crisispacht wet Ebels geeft ons een klein voordeel tje en dat misgunt men ons nog. De genooten van Rafaël, Scorel en Mor, in deze gewesten schilderden, zouden van schrik verbleekt zijn als zij in een ge zelschap de modellen ontmoet hadden, wier schoonheid hier vereeuwigd werd, de courtisanes die in Rome meer be wonderd en gelierd waren dan eenige vorstelijke persoon. Ik stond met een vriend die uit Nederland gekomen was om hier de schilderkunst te leeren ken nen, in de S. Maria della Pace tegen over de Sybille van Rafaël en hij'be wonderde de mooie vrouwenfiguur op den voorgrond, de om haar schoonheid zoc vermaarde Imperia, van wie een dichter na haar dood schreef: „Mars gaf aan Rome het Imperum, Venus Imperia, Onze vaderen beween den bet verloren Imperum, wij bewee- nen Imperia Door het eerste te verlie zen verloren wij de wereld maar met Imperia verliezen wij ons zelf en ons hart". Dit citaat kende mijn vriend evenmin als den naam van de beroemde courti sane, die door Rafaël herhaaldelijk ge schilderd werd niet alleen op deze fresco maar op zijn „Parnassus" zien we haar als Saffo en op het fresco waar Helio- dorus uit den tempel gejaagd wordt, knieH ze tusschen de om genade smee kenden, grond brengt wel genoeg op maar de verdeeling is niet in orde, eerst de boer met zijn arbeiders een redelijke vergoe ding, dan komt de eigenaar. Spreker wilde van de diverse andere bonden en vereenigingen niets zeggen, ze zijn abe van groot belang, maar de bond van landpachters is algemeen, daar moeten allen in, daar is geen partij of politiek, want hij werkt in het onmid dellijk belang van den boer, de bond had nog nooit eenig politiek conflict, omdat de politiek is buitengesloten, wij voeren een strijd om recht, maar ook om brood. Om brood, want spr. heeft reeds contracten gezien, waarin staat: Zoolang de crisissteun duurt.en zoo lang de me.kprijs door den steun hoo- ger is,* ontvangt de boer meer, en dan kan hij ook wel betalen, 't Is zelfs zoo ver gekomen, dat de varkentjes bij den burgerlijken stand moeten worden aan gegeven. Het Kamerlid Braat had het in de Kamer rèeds over geboortebeper king bij de varkens; de boer dient op het oogenblik als zeef waarop het vuil blijft liggen, het goede van de melk komt aan den eigenaar. De Zuiderzee wordt leeggepompt voor landwinning en hon derden ha land wordt verwilderd, door dat het niet bewerkt en bemest kan worden. Dit alles geldt voor de pacht boeren, maar ook de hypotheekboeren verkeeren in groot gevaar. De pacht boeren moeten uitstel of vermindering van betaling hebben, de hypotheekboe ren hebben eveneens recht op vermin dering van lasten, er ligt nu een wets ontwerp in de Kamer dat den hypo theekboer recht zou geven op uitstel van aflossing en rentebetaling. Die wet dient aangenomen te worden. Wij heb ben noodig ontheffing van premiebeta ling voor sociale lasten, het is onge hoord, dat men den boer premie Iaat betalen voor andere groepen, terwijl men hem links laat liggen; verder is nocdig afschaffing der grondbelasting op ongebouwd, en opheffing of verminde ring van waterschapslasten, minimum prijzen voor de landbouwproducten. Er moet en er kan worden geholpen, niet door in de eerste plaats grondbezit en kapitaal te bevoordeelen. Ten slotte wekt spr. allen op om hier in W, Z. VI, ook toe te treden tot den Bond (Applaus) Van de geboden gelegenheid maakten 33 personen gebruik om zich als lid op te geven. Een Binnenvaartschool 'te Breskens. Onder voorzitterschap van den in specteur van het nijverheidsonderwijs, den heer M. J. van Alphen de Veer heeft te Amsterdam de jaarvergadering plaats gehad van het bestuur van het onderwijsfonds voor de scheepvaart. Besloten werd de Binnenvaartschool te Zwartsluis met ingang van het vol gend winterseizoen op te heffen. In de plaats hiervan zal getracht worden een nieuwe school te stichten te Bres kens of Sliedrecht daar in deze beide gemeenten groote belangstelling voor het vakonderwijs bestaat. De begrooting voor het jaar 1934 werd vastgesteld op een eindbedrag van 234.931. Mededeeling werd gedaan van de sa menwerking, welke tot stand is geko men met het Matrozen Instituut te Am sterdam. Aan de universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: „Au investigation into the character of Fan- nay Burney", mej. A. A, Overman ge boren te Tholen. De Madonna's die Fra Angelico ver beeldde waren visies, die hem in den droom verschenen; ook in Rome bleef hij de vrome kloosterbroeder terwijl an dere schilders zich voor de figuren hun ner heilige tafereelen inspireeren in de met kostbaarheden gevulde vertrekken der schoone vrouwen onder welke Im peria de meest geliefde was. De kroniekschrijver vertelt ons dat den 15en Augustus 1511 een hevig on- weder over Rome losbrak; hagel en re gen geeselden de Urbs in het uur dat Imperia op 26-jarigen leeftijd in haar pa leis in Via Giulia den laatsten adem uit blies. Te vergeefs verzorgde haar groote vriend, de rijke bank er Chigi, met de knapste dokters de zieke; liefde noch wetenschap vermochten aan den dood zijn prooi te ontrukken en geheel Rome betreurde haar heengaan. Schitterend was haar begrafenis, niet alleen het volk maar de voornaamsten van de stad gaven de schoone afgestorvene het ge leide naar de basiliek van S, Gregorius de Groote waar Chigi een grafteeken voor haar liet oprichten, dat hem 500 dukaten kostte. Daar Rome in dien tijd vrijwel hei- densch was, kan het ons n'et verwon deren, dat een courtisane, die op haar sterfbed de absolutie en den zegen van den Paus ontving, in een Christelijke kerk begraven mocht worden; de' Ro- Meineed. De politie te Goes heeft aangehou den en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekeren M. K. C., 19 jaar, werkman te Waarde, die er van wordt verdachte zich te hebben schuldig gemaakt aan meineed ter zitting van het Kantongerecht Goes in een Jacht wetzaak waarin hij als getuige was ge dagvaard. Met motorbrandspuit op toeschouwers gereden. Het O. M. bij de rechtbank te Winscho ten heeft Vrijdag tegen den 44-jarigen M. M. uit Stadskanaal die op 3 Novem ber j.l. als bestuurder van een motor brandspuit op een, bij een brand staan- d'e menigte toeschouwers was ingere den en hiervan een vijftal ernstig en een levensgevaarlijk verwondde een geldboete van 100 subs. 30 dagen hechtenis geëischt. sluiten elkaar niet uit. Huishoudelijk werk is geen beletsel voor het bezit van zachte, gave, fraaie handen. Mits U maar Purol gebruikt en van tijd tot tijd Uw handen daarmede inwrijft. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Dro gisten. (Ingez. Med.) „Felix de Kater". De Australiër Lat Sullivan, teekenaar van de beroemde caricaturen van „Fe lix de Kater" is op 45-jarigen leeftijd overleden. Ind. Stoomvaartlijnen. Baloeran, (thuisreis) 17 (10 v.m.) v. Port Said. Johan v. Oldenbarnevelt, Amsterdam naar Batavia 16 te Colombo. Marnix van St. Aldegonde, (thuis reis), 16 v. Algiers. Johan de Witt, (uitreis) 17 v. Sout hampton. OP EèN DAG GESTORVEN. Te Breda overleed in den ouderdom van bijna 93 jaar, na een zeer kortstondige ongesteldheid, de heer J. H. A. v. d. Brink. Zijn 89-jarige echtgenoote mevr. v. d. Brink-de Wit, heeft zich dit over lijden zóó aangetrokken, dat ze nog den zelfden dag stierf. Voor eenige jaren vierde dit echtpaar onder algemeene belangstelling zijn diamanten bruiloft. DRIE KINDEREN ONDER VALLEN DE PAAL; EEN DOODE. Vrijdag middag is op de Bi a u wpoor tbr ng' te Leiden een monumentale lichtpaafl,. die voor het brugwachitershuisje stond, plotseling omgevallen. Een drietal kin deren werd tegen den grond gjeüagen. De 12-jarige jongen M. uit O eg tgeasL werd zeer ernstig gewond opgjeaomten. De twee kleine meisje wedden minder ernstig gewond. Vermoedelijk is bouw valligheid de oorzaak van het omval- meinen zeiden: In het begin van de 16e eeuw werd Rome door een geweldig Paus geregeerd (Julius II) en door een courtisane die niet nrnder machtig was dan hij; immers de eerste was door God en de menschen geroepen om te heer- schen, de andere heerschte in naam van de schoonheid waarmede zij in zoo hoo- ge mate begiftigd was Deze Aspasia's der Renaissance waren niet alleen bevall'g en mooi maar ook geestig en geleerd; zij verstonden de kunst om een gezelschap aangenaam bezig té houden en zij vormden het mid delpunt van het feest, dat zij met fijnen smaak organiseerden, waar zij hovelin gen, dichters en kunstenaars door hun gratie ontvlamden en prelaten het hoofd op hol brachten. Op menig fresco en schilderij vinden wij de prachtige inte rieurs afgebeeld, waarin zich een zekere D'ana, Stella of Olympia bewoog, want de eerste zorg van een courtisane was om een weiluidenden naam te kiezen, die een poëtischen klank had. In haar paleis bevond zich 'n uitgezochte bibliotheek; deze diva's kenden even goed Latijn als Fransch en zij verstonden de kunst om een goed vers te maken; zij zongen en dansten met grat'e en een huis zooals dat van Imperia was vol gobehns, schil derijen en kostbare voorwerpen terwijl het toilet van haar en haar gasten van goudbrokaat en juweelen schitterde. Wanneer wij ons voorstellen dat in len. Nader wordt vernomen, dat de jon gen intusschen is overleden. BRUG OVER DE GOUWESLUIS WEER OPEN. De A.N.W.B. deelt mede: Blijkens een bericht van den Rijks waterstaat is de Rijksbrug over de Gou- wesluis te A 1 p h e n a. d. R ij n in den Rijksweg LeidenBodtegravenUtrecht wederom voor het landverkeer openge steld, beha.ve eiken dag tusschen 7 en 8 uur, 12 en 13 uur en van 16,3017,30 uur, in welke tijdvakken de brug voor het scheepvaartverkeer zal worden ge opend. INTERNATIONALE ZAKKENROL LERS. De hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam verzoekt, na mens de politie te Danzig, opsporing en aanhouding van den Poolschen onder daan Hensch Sieradzki, oud 60 jaar, 1.70 m lang, gedrongen, sterk postuur, vol gezicht, glad geschoren, grijs haar, spreekt Engelsch, Fransch, Poolsch en Duitsch en is gekleed in een zwarte overjas, waarop bonten kraag, lichte hoed en draagt af en toe een hoornen bril. Hij maakt den indruk een fatsoen lijk zakenman te zijn. Hij wordt verdacht van zakkenrollerij, 1 dezer te Danzig ge pleegd, waarbij een bedrag van 25.300 Danziger guldens in biljetten van 100 guldens, werd ontvreemd. Als medeplichtige wordt gezocht een Poolsch onderdaan, die bekend staat on der den bijnaam Menchel, 30 a 31 jaar oud, 1.60 m lang, sterke figuur en vol gezicht. Beide personen zijn internationale zakkenrollers. Vermoedelijk hebben zij het geld reeds in het buitenland gewis seld of zullen dit trachten te doen. AUTO IN BRAND. Tengevolge van het warm loopen van den motor vloog Donderdagmiddag te Nieuwer- A m s t e 1 een particuliere auto in brand. De bestuurder T. B. uit Zandvoort ge raakte mede in brand doch zijn branden de kleeren werden door toegesnelde personen spoedig gebluscht. Hij had echter dusdanige brandwonden beko men dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De auto brandde grootendeels uit. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrijdagavond reed de 30-jarige J. W. E. per fiets nabij den onbewaakten overweg te Mariënberg, onder de ge meente Ommen (Ov.). Juist toen een trein in aantocht was, stak hij de spoor baan over en werd zoodoende gegrepen en ongeveer 15 meters meegesleurd. Het slachtoffer is na eenige uren overleden. Branden. Donderdagnacht is de boerderij van den heer W. van E. aan den Voordijk te V 1 ij m e n door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Het vee, zes koeien, enkele kalveren, een paard en alle varkens kwamen in de vlammen om. Ook de inboedel ging verloren. De be woners konden zich slechts met moeite redden. Verzekering dekt de schade. De bakkerij van den beer P, V. te A n d ij a is tot den grond toe afgebrand. Het gebouw was slechts laag verzekerd. Te Buggenum zijn stallingen en schuren van den landbouwer L. D. af gebrand; het *vee kon gered worden. Verzekering dekt de schade. Ongelukken. Een auto is op den Westfrieschen dijk te St. Maarten over den kop geslagen. Van de vijf inzittenden is mej. M. te Zuid-Scharwoude ernstig gewond en heeft een paar ribben gebroken; mej. B. uit Broek op Langendijk werd ook door glasscherven gewond en werd met een gebroken sleutelbeen opgenomen. De andere 3 liepen wonden op in het gezicht, terwijl een 'n arm brak. zulk een milieu hier de schilders ver toefden terwijl die in ons landje hun studies maakten in de gezell'ge interieurs waar een geconcentreerd licht door de in loodgevatte ruitjes dringt, die het vertrek in gouden schemer hult, dan kunnen wij ons niet verwonderen over het intens verschil in de voortbrengse len der sch'lderkunst hier en g'nds. In een zoo andere maatschappij verschilt de levensopvatting zoo volkomen van die der menschen in onze lage landen en ook nu nog loopt ons gedachtenleven ver uiteen. Met alle bewondering die we voelen voor het werk der Renaissancis ten ging er toch een schok van vreugde door ons heen toen we van den zomer op de Rembrandttentoonstelling voor 't portret van Hendrickje Stoffels stonden Wel wemelen de musea in Italië van veel kunstu'tingen die mooi van rhythme edel van lijn en zinnenverheugend maar zonder diepte zijn maar we geven al de Imperia's, Olympia's en hoe ze verder heeten mogen, de schoonen, die ook door een Perugino en Pinturicchio op zoo menige he iige voorstelling verbeeld zijn voor dit ééne portret waarin Rembrandt zijn trouwe levensgezellin voor ons verheerlijkt heeft. Etha Fles.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 9