VLOOT. SPORT. TIENJARIG BESTAAN ACHILLES, Beschermvrouw, bestuur, directeur en feestcommissie tijdens de receptie. KRING WALCHEREN Z. L. M. Vrijdagmiddag hield bovengenoemde kring een algemeene vergadering in de Sociëteit „St. Joris" te Middelburg onder voorzitterschap van den heer mr. M. C. van der Minne. De V oorzitter deed mededeeling van enkele benoemingen in het kring- bestuur namens verschillende afdeelin- gen en stelde daarna aan de orde de verkiezing van een plaatsvervanger lid van het hoofdbestuur der Z. L. M., in plaats van den heer P. Melis, die be dankt had. Gesteld waren door de afdeelingen A. W. Cevaal, M. Vader, J. Goedbloed, F. J. Castel en S. Meijers Bz. Uitgebracht werden op de heeren Meijers 10, Goedbloed 1, Cevaal 11, en Castel 2 stemmen. Bij de tweede vrije stemming verkre gen de heeren Meijers 10, Cevaal 12, Castel en Goedbloed ieder één stem. Bij de herstemming tusschen de beide eerstgenoemde heeren verkreeg de heer Cevaal 14 en Meijers 10 stemmen. Eerstgenoemde was dus gekozen en nam de benoeming aan. Inzake den ploegwedstrijd, zeide de Voorzitter dat deze niettegenstaan de de tijds- en weersomstandigheden heeft plaats gehad met ongeveer het zelfde aantal deelnemers als vorig jaar en met goed succes. Spr. hoopte, dat dit het volgende jaar zoo zal voortgaan. Aan het verzoek om op- en aanmer kingen over het werk bekend te maken is voldaan. De ploegwedstrijd heeft een goeden naam en doet inlichtingen vra gen van andere streken. Een vraag was ingekomen over het ai of niet hinder hebben van wilde een den aan de havervelden, na het verbod om eendeieren te rapen. Men meende, dat aan erwten meer last wordt toege bracht. Een lid vond het erg, dat de Kanton rechter te Middelburg zwaar straft als men eieren raapt op eigen jachtveld. De meeningen over het al of niet last er van hebben, waren nog al verdeeld; het eerste was tenslotte overwegend. Het soepele toepassen van vrijheid om op eenden te schieten, achtten som migen goed, maar anderen meenden, dat men beginnen moet bij den bron en het rapen weer toestaan. In dien geest zal het worden ondersteund. Een volgend schrijven hield in hoe de prijzen der smeden en wagenmakers zijn én of de Commissie ter zake reeds een resultaat had. De heer V e r 1 a r e, die lid der Com missie is, zeide, dat zij gegevens verza melt en dat de algemeene secretaris de heer Dorst reeds een schema heeft om ter zake met de ambachtslieden te on derhandelen. De heer Dorst onderschreef dit, en zeide naar aanleiding van een opmer king, dat alleen de gegevens van het Boekhoudbureau niet voldoende zijn. en der ^den meende, dat de prijzen voor beslag en dergelijke dalen, maar voor oncontroleerbare werken juist veel wordt gerekend. Van den Smedenpatroonsbond was 'n schrijven ingekomen met mededeeling van voldoende deelneming bij eventueele oprichting van den cursus in hoefbe slag. Jammer is het dat voor dezen cur sus geen subsidie van het Rijk is te ver krijgen en hij daarom niet kon plaats vinden. De Secretaris, de heer J, Lan- gebeeke, wil tegen September nogmaals probeeren geld van het rijk te krijgen. De volgende brief betrof het houden van cursussen in landbouwboekhouding. Het Kringbestuur meende dit krach- bg te moeten ondersteunen, en dat de afdeelingen het voorbeeld moeten vol gen van Aagtekerke en de zaak ter hand moeten nemen, Horst lichtte toe, dat de l„I "eijers de zelf boekhoudenden öifto ^sluitingen der boeken, aan- ho»kf,°°j kistingen enz. Een goede Wkï ?Kng loont alti>d d« moeite Het boekhoudbureau werkt alleen mede, als alles goed wordt opgegeven, de inspec tie moet vertrouwen in het bureau blij ven stellen als tot nu toe. Van den heer Zwagerman is een ver zoek ingekomen om wederom geldelijken steun aan de rundveekeuringen met aan wijzing van de meest gewenschte keu ringsplaats. De Voorzitter zegt, dat over wogen is of men zou bepalen dat een bijdrage alleen mag worden bestemd voor leden der Z. L. M., maar dat het bestuur meende dit toch niet te moe ten doen. Aldus besluit de vergadering, en stelde 10 ter beschikking. Ingekomen was een staat van de prij zen van boter en eieren op de Boter markt. Op een vraag antwoordde de markt- zetter, dat de aanvoer wel toeneemt. De heer Dorst ziet de toekomst voor den zuivel slecht in. Een der leden wilde meer boter in de margarine verwerkt zien, de boter gaat voor bijna niets over de grens en de binnenlandsche consumenten kunnen den duur enboter nietbetalen. Deze spreker meent, dat het zegelplakken wordt ontdoken, o.a. door het afhalen van de zegels bij levering. Spr. wil eens zoo stevige mogelijke actie in de door hem genoemde richting. De Vo.orzitter zeide, dat men niet moet vergeten, dat de regeering ook rekening heeft te houden met de bestaande margarinefabrieken. De heer Dorst ziet als eenige uit komst beperking der productie; het gras land moet men inkrimpen. Jaarverslag. De Secretaris bracht hierop zijn jaarverslag uit, waaraan wij ontleenen: Waren wij het vorige jaar dankbaar doch niet voldaan, thans kunnen wij dit in het algemeen weer zeggen al dient te worden erkend dat onze Regeering steeds meer voor onzen in den knel zit- tenden Landbouw doet, doch dat de al gemeene toestand minstens met daaraan gelijken tred achteruitgaat. Kregen wij in 1931 de Tarwewet, in 1932 werden, de wet tot steun aan den Vlasteelt, de Crisiszuivelwet en de Cri- sisvarkenswet in het Staatsblad afge kondigd. Aan de wet tot steun aan den Vlas teelt zat voor den boer geen direct voor deel, doch m.i, wel indirect n.m, door meer gelegenheid om te verkoopen. De Crisiszuivelwet gaf voor onzen Walch. landbouw wel eenige moeilijk heden doch toch ook financieele voor- deelen. Wanneer we zien dat thans onze prima boter op de wereldmarkt slechts 70 a 75 ct. per kg opbrengt mo gen onze boerinnen met een prijs van 1.10 a 1.20 per kg netto tevreden zijn. Meer tegenstand ondervind de Com missie belast met het uitvoeren der Crisisvarkenswet en m.i. ten onrechte. Laat toch elke Zeeuwsche landbou wer, doch speciaal onze Walchersche landbouwer bedenken alsvoren zich te gen deze wet te verzetten dat hun col lega's in Drente, Overijssel en Gelder land b.v. geen steun aan bieten, tarwe en vlas hebben doch slechts aan zuivel en varkens, terwijl zonder de crisis varkenswet hun varkens vrijwel onver koopbaar zouden zijn. Help mede door goede uitvoering der Crisisvarkenswet om de varkenshouders ook aan een redelijke prijs van hun var kens te ontdoen. Wanneer wij ons de vraag stellen wat de prijs van het var- kensvleesch in Nederland zou zijn ge weest indien er geen Crisisvarkenswet was zal dit ons m-i. tot dankbaarheid moeten stemmen. Thans is nog bij de Eerste Kamer der St aten- Generaal aanhangig de wijziging rul Tarwewet 1931 t.w. de moge lijkheid om het maal en mengpereentage op te kunnen voeren tot 40 pCt. Laten wij hopen dat dit ontwerp binnen zeer *°rten tijd zal worden aangenomen. Wat de hoeveelheden van de op brengst der verschillende producten over 1932 betreft, deze wareii zeer groot te noemen zoodat vele producten een geringen prijs opbrachten en som migen zelfs vrij wel onverkoopbaar ble ken. De prijzen der zuivel- en veeteeltpro ducten zijn zoo laag, dat zij zelfs reeds beneden de vooroorlogsche prijs zijn ge daald. Vanwege onzen Kring is een Ploeg wedstrijd gehouden met 21 deelnemers een cursus in motorkennis met 51 deel nemers terwijl momenteel een cursus wordt gehouden in aardappelziekten met plm. 30 deelnemers. Waar uit bovenstaande zou kunnen worden afgeleid dat het voor onzen Kring alles rozen geur en maneschijn was in 1932 moet ik thans een ander geluid doen hooren. Reeds zeer vroeg in het voorjaar van 1932 bleek ons dat er onder onze leden een zekere ontevredenheid heerschte, die zich aan ons openbaarde, doordat enkele van de vooraanstaande mannen in onze plaatselijke afdeelingen meen den voorstellen te moeten doen tot af scheiding van de Z. L. M. Als oorzaak werd dan het aloude ge zegde naar voren gebracht dat de Z. L. M. niet Christelijk genoeg was. Waar de Z. L. M. slechts beoogt de zakelijke belangen van den landbouw te dienen kan dit toch geen reden zijn om af te scheiden, daar die belangen voor allen gelijk zijn. Uw aller streven is toch zooveel mogelijk en zoo goed mogelijke producten van en uit Uw be drijf voort te brengen? Om dit te bereiken kan men toch wel als landbouwers, als boeren, sa menwerken met volledige eerbiediging van elkanders godsdienstige en politie ke overtuiging? Niets meer en niets minder was ook in 1932 ons streven. Het verwonderde ons dan ook zeer dat: in de vergadering met alle Bestuursleden der afdeelingen op Walcheren gehouden en waarin mr. P. Dieleman als Alg. Voorz. der Z. L. M. dit punt zoo duidelijk uiteenzette, hierop zoo weinig van beteekenis is ge zegd door de heeren tegenstanders. Mijn inziens maakte elk er zich met een doodgewoon algemeenheidje af zon der den kern der zaak te genaken. Naar mijn meening zou de bron van dit verzet tegen de Z. L. M. te zoeken zijn in het feit dat het enkelen te lang duurde eer zij yooraan stonden in het Landbouw-Vereenigingsleven. Voor mij is het echter dan nog een open vraag of het dan Christelijk is deze bij uitstek onpartijdige zaak dan niet alleen den rug toe te keeren maar haar ook tevens zoo mogelijk nog af te breken. Dit laatste is hun echter slechts voor een zeer klein deel gelukt. Op Aagtekerke verloren wij plm, 10 leden, op Serooskerke plm. 30 leden, op Grijpskerke plm. 20 leden, op Westka- pelie plm. 14 leden en te Veere ook on geveer 14 leden, terwijl op andere plaat sen geen buitengewone mutatie's voor kwamen. We willen hopen dat andere zullen beseffen zooals zelfs een der voorman nen van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond onlangs zeide: „Thans geen krachtverspilling door* twist of tweedracht, doch hand aan hand en schouder aan schouder gestre den om dezen moeilijken tijd te boven te komen!" Laat de Walchersche landbouwers deze strijd voeren onder de wit groene vaan der Z. L, M. en daar zoonoodig hun wenschen, hun klachten en hunne critiek kenbaar maken. Zij zullen steeds een open oor vinden. De Voorzitter bracht den secre taris dank voor zijn jaarverslag en spe ciaal voor deformuleering en wees er nog eens op, dat de Z. L. M. opkomt voor de practische belangen van de land bouwers, die in de eerste plaats afhan kelijk zijn van de wetten. Tegen de split sing moet worden opgekomen waardoor de moeilijkheden nog grooter worden. De Chr. Boeren- en Tuindersbond liet publiceeren, dat hij een telegram zond inzake den melkprijs; maar toen had de Z. L. M. dit reeds gedaan. Zij werkt da gelijks, maar zonder ophef. Gelukkig hebben de pogingen tot splitsing niet resultaat gehad, die men er aan de an dere zijde van verwachtte. Het advies van de financieele com missie luidde tot goedkeuring van de rekening van den secretaris-penning meester. De Voorzitter bracht nu de Cri sispachtwet naar voren en zeide, dat de pachtkamer minutieus werk verricht. De heer Franse zeide, dat ten on rechte per advertentie is gepubliceerd dat de pachtcommissie den pacht van de gronden van het Hollandsch Hof op 35 per gemet heeft vastgesteld. Alleen is voor den vorigen pachter de pacht op dien prijs bepaald. De wet acht spr. een zegen voor de pachters en hij brengt hulde aan den Kantonrechter mr. Sipkes, voor de wijze waarop hij de zaken behandeld. Tot 1 November zijn 70 gevallen aangebracht, in 45 daarvan werden verminderingen van 50 tot 5 pCt. toegestaan. Na 1 No vember zijn reeds weer 69 gevallen aangebracht. Nu dient ook een regeling voor de hypotheekboeren te volgen, en op een vraag uit de vergadering zegt spr, dat daaraan reeds gewerkt wordt. De Voorzitter zegt, dat deze kwestie veel moeilijker is dan van de pachters. Een der leden brengt den wensch over om te komen tot vermindering van de grondbelasting, waarop de heer Fran- s e opmeikt, dat dan de opcenten voor de gemeenten verhoogd zouden worden. Een ander lid wijst op de hooge pol- derlasten en zegt, dat men het salaris van den ingenieur 5500 laat blijven, maar van de dijkwerkers 10 pCt. aftrekt, wat maar 500 bedraagt, men kon van het eerste beter 1000 aftrekken. De vraag over de grondbelasting zal aan het hoofdbestuur worden doorgegeven. Thans kwam de steun aan de aard appelen ter sprake en de vraag of men niet tot verwerken tot aardappelmeel kan overgaan, dat 6 jaar goed blijft, dat is toch beter dan weggooien. De heer jF ranse zeide, dat dit meel op 3 per 100 kg zou komen en wie zal dat dan koopen. Er wordt aan de steunkwestie nog gewerkt. De Voorzitter deelt mede, dat de Eerste Kamer de wijziging der Tar wewet intusschen heeft aangenomen. Men kan nu tot een menggebod van 40 pCt. gaan, maar de minister stelde het vast op 35 pCt. De heer Franse kon mededeelen dat de tarwewet tot nu toe ruim 300.000 voor de Walchersche tarwe teelers heeft opgeleverd. Hij heeft de boeren verzocht eens bij de monstering te komen kijken. Twee der aanwezigen verzekerden, dat die tot hun groote voldoening ge schiedt. Op een vraag zeide de heer Franse dat de niet aangeslotenen hun tarwe vrij kunnen verkoopen, en de Voor zitter, dat zij dan niet van de voor- deelen der tarwewet profiteeren. De Voorzitter zeide naar aan leiding van verdere opmerkingen, dat scheuren van weiden niet altijd mogelijk is, maar ook afhangt van de ligging van de gronden. De heer Franse bracht ten slotte dank aan den Voorzitter voor de kracht, die hij aan den kring geeft, niettegcn staande zijn drukke particuliere werk zaamheden. De Voorzitter bracht dien dank terug op de heeren Franse en Lange- beeke. De Secretaris vroeg nog of ie mand met enkele zonen in zijn bedrijf ook een goede boekhouding heeft, om te bereiken, dat men den minister kan aantoonen dat men voor vrijstelling van accijns voor varkensslachten in aanmer king komt. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering. DE S.D.A.P. EN DE LANDBOUW CRISIS. De wereldmarkt. „Organisatie van land- en tuin bouw op de meest economische wijze en aanpassing aan de eischen van de nieu we wereldverhoudingen." Deze zinsne de uit het S. D. verkiezingsprogram wordt nader toegelicht. Ze zou van het grootste belang zijn en in zeer beknop- ten vorm den weg aangeven, dien onze land- en tuinbouw in de komende jaren uit zullen moeten gaan. De S.D.A.P. legt vast de noodzakelijkheid om het bedrijf op grondige wijze te herzien, en te wij zigen, voor zoover de gewijzigde toe standen op de wereldmarkt dit ver- eischen. Op dit terrein zou heel wat te doen zijn, want ofschoon de Nederland- sche landbouw en ook tuinbouw en vee teelt op hoog peil staan, kan er in orga- nisatorischen en economischen zin nog heel wat verbeterd worden. Door ver ouderde gebouwen, werktuigen en ar- beidsmethodes worden geweldige mas sa's onproductief werk verricht, gaat veel tijd nutteloos verloren en wordt menschelijke arbeid gebruikt voor be zigheden, die beter machinaal konden geschieden. Een zekere mate van sleur en een onvoldoende kennis van de land- bouw-wetenschap hebben nog heel wat verkeerde toestanden op het geweten. Ook aan den veestapel mankeert nog heel wat, evenals aan de varkens- en pluimveeteelt. Aan bovenstaande wordt toegevoegd, dat al deze aan te brengen verbeteringén niet voldoende zijn om een oplossing van de crisis te brengen, maar er zou reeds veel mee gewonnen zijn, Dan is het noodzakelijk om onze land bouwproductie aan te passen bij de ge wijzigde wereldverhoud;ngen. Niets is dommer dan om in een tijd als deze de oude vormen tot iederen prijs te willen handhaven. Men moet erop rekenen, dat de kans bestaat, dat verschillende van onze landbouwproducten en zelfs van de belangrijkste grootendeels of geheel uit het zaaiplan zullen verdwijnen. Met hen nep en meekrap is dat zoo gegaan, het vlas is al aardig op weg en wie weet, of het met de suikerbieten niet precies zoo gaat. Met de schapenfokkerij gaat het ook dien kant uit. De groote vraag is, wat moet er voor het opgegeven gewas in de plaats komen? Dat is een kwestie, die door grondige wetenschappelijk on derzoek van het afzetgebied, door zgn, marktanalyse, moet worden uitgemaakt. Er zijn tal van producten, die een Ne- derlandsche specialiteit vormen en die waarschijnlijk in verschillende landen nog wel aftrek zouden vinden. Ten slotte wordt geconstateerd, dat dit een heel andere opvatting van een uitweg uit de crisis is, dan die door de reactionnaire boerenbonden en burgerlijke partijen wordt voorgestaan. Dat laatste is juist en ongetwijfeld ligt I in bovenstaande iets waars, maar het is vaag en brengt geen nieuws. Menschenwerk zal nooit volmaakt zijn. Steeds zal de landbouw het oor te luiste ren moeten leggen naar hetgeen weten schap en techniek en veranderde tijds omstandigheden als noodzakelijk aanwij zen. Dat geldt voor elk vak, maar daar mede lost men geen plotseling optreden de crisis op. Dan moet dadelijk opgetre den en ingegrepen worden, dan help geen betoog, dat slechts op de toekomst is ge richt zonder daarbij nog eenige vastheid aan te bieden. Het wil ons daarom voor komen, dat gerust mag worden gecon cludeerd, dat van S. D. zijde geen directe hulp is te verwachten om uit de land- bouwmisère te geraken, en dat is „het eerst noodige". De fruitteelt in Amerika. De tuinbouw-consulent voor Zeeland, ir. A. W. van de Plassche, heeft een verslag van zijn studiereis naar Amerika in boekvorm uitgegeven. Het is een keurig verzorgde uitgave ge worden, versierd met prachtige origi- neele foto's. De schrijver begint met een hoofdstuk te wijden aan Amerika en zijn bewoners, waaruit blijkt, welke voorname rol onze voorouders in de Nieuwe Wereld hebben gespeeld. Dit schijnt de meeste Amerikanen bekend te zijn; nog altijd zijn ze op Hollanders ge steld, iets, waarvan de schrijver vaak heeft geprofiteerd. Dan volgt een inte ressante reisbeschrijving door Amerika, van Oost naar West en omgekeerd, alles weer verrijkt met schitterende illustra ties. Eindelijk krijgen we verschillende hoofdstukken over de beteekenis van de Amerikaansche fruitteelt, de inrichting der fruitbedrijven, het onderhoud in de boomgaarden, verschillende variëteiten, de snoei, de ziektebestrijding, het oog sten, verpakking en verzending. Telkens maakt de schrijver zooveel mogelijk een vergelijking met onze teelt, waardoor het boek het karakter van een studie boek heeft gekregen. De conclusies, waartoe de schrijver komt, zijn elk op zichzelf een studie waard. De fruitteelt kan voor Nederland van meer beteeke nis zijn dan ze tot nu toe geweest is. On getwijfeld zal dit belangrijke boek zijn aandeel hierin bijdragen. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Januari 1933 bedroes! in de provincie Gronin gen geen, Friesland 6, Drenthe 4, Over ijssel 17, Gelderland 29, Utrecht 4, N.- Holland 7, Z.-Holland 24, Zeeland 7 (Axel 1, St. Kruis 1, Meliskerke 1, Nw. St. Joosland 1, Yzendijke 1), Noord- Brabant 27, Limburg 3. De cijfers duiden het aantal eigenaars aan onder w,ier vee deze ziekte werd geconstateerd. Het wereldkampioenschap biljarten voor profs. In de wedstrijden om het wereldkam pioenschap biljarten voor profs cadre 721 te Parijs heeft Conti voor de der de maal het wereldrecord voor de hoog ste serie verbeterd met een beurt van 242. Daar het reglement bepaalt dat de winnaar van het wereldkampioenschap een voorsprong van twee punten moet hebben op nummer twee, moeten Conti en Derbier nogmaals tegen elkaar spe len. lUSBis. Kon. Vereen, gepens. onderofficieren en minderen. De Kon. Vereeniging van gepension- neerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger zal op 19 Fe bruari a.s. als voortdurende herinnering aan den geboortedag van wijlen Koningt Willem III, aan 13 hulpbehoevende on der vroegere wetten gepensionneerde militairen aan bijslag op hun pensioen in totaal 927.50 uitkeeren, zijnde dit de tweede uitkeering in het boekjaar 1932- 1933, en makende met de op 31 Augustus 1932 gedane uitkeering aan bijslag op 't pensioen en toelage aan weduwen een som van 2030. Sedert de oprichting der vereeniging in 1879, is door haar aan bijslag op het pensioen en aan toelage en gratificatiën aan weduwen, in totaal 702.019 uitge keerd.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7