MiRCURIUS HAVERMOUT BE B00DE VULPENHOUDER BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 18 FEBRUAKI lass. no. a. DE KERKELIJKE STRIJD TE BIEZEUNGE. WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING. 'SIROOP FAMEI GOES. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. CENT PER PONDSPAK RAAD VAN GOES. IV. Men schrijft ons van deskundige zijde: Maar inmiddels was ook de Kerke raad door het Classicaal Bestuur voor- loopig geschorst, omdat er in de gemeen te een circulaire verspreid was, die be- ïeedigend was voor het Classicaal Be- stuur, welke circulaire ook was onder- teekend door kerkeraadsleden. Van deze voorloopige schorsing in hooger beroep gegaan zijnde bij het Pro vinciaal Kerkbestuur werd deze ge handhaafd nadat de Kerkeraad, na ge hoord te zijn niet genegen bleek onge lijk te bekennen. In dit stadium duurt de schorsing voort; het Classicaal Be stuur doet wat des Kerkeraads is; de ringpredikanten vervullen de predik diensten onder toezicht van een lid ouderling van het Classicaal bestuur en de consulent neemt het herderlijk werk waar. Maar dat kan zoo op den duur niet blijven, afzetting zal, helaas moeten volgen, indien de kerkeraad zijn ver zet voortzet. Gelijk het bericht in dit blad meldde, tracht men nu onder den invloed van booze machten in en buiten de gemeen te, door het houden van vergaderingen den band met de besturen te verbreken. Toch zien enkele gemeenteleden het verkeerde daarvan in. Eén hunner daar- .op gewezen zijnde, antwoordde in zijn eigenaardig Zuid-Bevelandsch dialect: „Ons weten dat zoo nie". Maar „muiterij" kan zeker 'ook in de kerk niet geduld worden; de 'apostel vermaant immers „Alle ziel zij den machten over haar gesteld onderwor pen want er is geen macht dan van God" Rom. 13 vers 1. Gelukkig gaat de strijd niet over g e Joofsverschillen maar slechts over stoffelijke zaken. Men beginne met zich te onderwerpen en als men meent dat het bewuste re glement op den Raad van Beheer ver keerdheden bevat, hetgeennatuur lijk niet uitgesloten is, dan trachte men verbetering aan te bren gen langs den wettel ij ken weg! De Vereeniging van Kerkvoogdijen, ook die der protesteerende, heeft daartoe reeds pogingen aangewend en de afdeeling „Zeeland" van de vereeni ging van Kerkvoogdijen, die eerlang zal worden opgericht, wil daartoe zeker medewerken. Daarom sluite men zich daarbij aan! De Raad van Beheer zal onder me dewerking van het Classicaal bestuur zeker wel bereid zijn, zoo toegevend te zijn in hare eischen, dat weer spoedig een beroep kan worden uitgebracht. Zoo keere de rust en vrede weder om terug in de Hervormde gemeente van Biezelinge en zij ze spoedig weer als voorheen een sieraad onder hare Zuid-Bevelandsche zusteren! 1.30 uur: Kranslegging op het gra: van den Prins. Spreker ds. J. J. Stam Prins Willem als leidsman. Klokgelui en beiaardbespeling. 2 uur: Bijeenkomst op de Markt. Spre kers Generaal Snijders: Prins Wil lem, Vader des Vaderlands. Pastoor dr, R, de Smet: Prins Willems beteekenis voor alle Nedrlanders. Dr. Henri Polak Prins en Volk. W. Moens: Prins Willems ideaal ons ideaal. Tusschen de redevoeringen zullen de aanwezige koren enkele Valerius' lie deren zingen. Vervolgens zal door allen worden beleden de trouw aan ons volk met deze woorden: Wij heffen hart en handen Voor 't heil der Nederlanden En zweren vast den eed: Tot doodsbeproefde trouwe, Wilhelmus van Nassouwe, Met U te staan gereed. Er zal een gedenkteeken worden ont huld, waarop deze woorden gebeitelc zijn. Alle deelnemende groepen zullen met vaandels en muziek er langs kunnen defileeren. Einde van de plechtigheid 4 uur. De Nederlandsche Spoorwegen ver leenen sterke korting op de reeds ver laagde tarieven. Een te Middelburg gevormde Commissie, bestaande uit de heeren dr. K. Kooiman, W. de Graaf, met J. A. Ta venier als secretaris zal gaarne na dere inlichtingen verstrekken. Te Delft. De Nationale Volkshulde aan Willem den Zwijger zal gebracht worden te Delft op 17 April a.s. (Paasch Maandag). Alle Nederlanders speciaal alle ver- eenigingen worden uitgenoodigd daaraan deel te nemen. Het voorloopig programma voor de herdenking luidt: Ongeveer 12 uur: Aankomst der deel nemers, die zich naar 't Marktplein be geven. door A. W. v. E.v. R. 48,} - Fayre voelde zich verteederd maar hij deed een krachtige poging zijn gemak kelijk zitje bij den haard te behouden- „Het is een absoluut valsche hoop!" betoogde hij. „En we loopen de kans, dat wij niet eens bij hem toegelaten worden. Je moet bedenken, dat ik er den vorigen keer met Grey was. Bo vendien, voordat we de auto hebben „De auto staat al klaar", constateer de Cynthia kalm. „Ik bestelde ze, toen ik zooeven door de hall liep. Ik zei dat ik zelf zou chauffeeren. Toe, oom Fay- rel" Met een zucht heesch Fayre zich uit zijn stoel. „Je bent een lastpost en een tiran, en je speelt geen eerlijk spel", klaagde hij met een glimlach, die zijn woorden weersprak. „Maar ik denk, dat ik je je zin wel zal moeten geven, als ik mijn thee in vrede zal willen drinken." Cynthia reed met haar gewone blij moedige onverschilligheid en zij kwa men in recordtijd bij de politiepost te Whitbury. Fayre had er op gestaan eerst daarheen te gaan, voor een gelei- debrief, voordat ze beproefden het zie kenhuis te bestormen, en hij was blij DE RADIO UITZENDINGEN. Politiek in den aether. Bij de behandeling in de afdeelingen der Eerste Kamer van de postbegrooting voor 1933 zijn uiteraard ook de radio aangelegenheden ter sprake gekomen. Volgens het voorloopig verslag maak ten sommige leden met betrekking tot de radio-politiek der regeering de op merking, dat zij tegen hetgeen te dier zake in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer is gezegd, geen be zwaar hadden. Bij de openbare behande ling in de Tweede Kamer is echter ge bleken^ dat de minister de bezwaren te gen uitzending van politieken aard „tot zekere hoogte" deelde. Daarmede kon den deze leden zich geenszins vereeni gen. Wat is, zoo vroegen zij, onder „poli tiek" te verstaan? „Politiek" pleegt veelal te worden genoemd wat een luis teraar niet bevalt. Zou de beperking van de „politieke" uitzendingen gaan in de richting van beteugeling van de V.A R.A., dan wenschen zij zich daartegen vierkant te verzetten. Geen andere be letselen behooren hier in den weg ge legd, dan bij de publicatie van gedach ten in het algemeen. Voor algemeene uit zendingen gevoelden deze leden weinig; dat zou zijn een terugvallen op een oud standpunt. De toestand behoort te blijven, gelijk die thans is. Verscheidene leden van verschillende partijen daarentegen drongen aan op het verwijderen van alle politiek uit den aether. Zij begrepen niet, dat deze maat regel, die voor alle partijen zonder on derscheid zou gelden, als een aanslag op de vrijheid van gedachtenuiting van één bepaalde politieke partij zou worden be schouwd en achtten den maatregel noodzakelijk ter voorkoming, dat de ra dio tot een voortdurende bron van twist tusschen de verschillende richtingen op politiek gebied worde gemaakt. Zij hoopten dan ook, dat van het door den minister bij de mondelinge behandeling dezer begrooting in de Tweede Kamer in uitzicht gestelde initiatief spoedig zou blijken. Eenige leden beklaagden zich over de vele afkeuringen van stukken voor ra dat hij dat gedaan had, want de inspec teur herkende Cynthia als de dochter van een vrederechter en was gaarne bereid haar te helpen. „Wij hebben den man eigenlijk niet meer onder toezicht," zei hij. „De hos pitaal-autoriteiten zijn best in staat zelf het oog te houden op hun patiënt. Hij kan nog niet loopen met dat been, en totdusver heeft nog niemand hem be zocht, behalve u en uw vriend mr. Fay re. Hij is natuurlijk nog onder verden king, maar tien tegen een dat hij niets met den moord te maken heeft gehad." Zij reden voort naar het ziekenhuis en Fayre liet zijn geleidebrief zien, ter wijl Cynthia buiten in de auto bleef. Hij vond den man in bed, terwijl hij de krant las. Zijn uiterlijk was intusschen aanmerkelijk Verbeterd, wat ongetwij feld te danken was aan het goede voed sel en zeep en water. Hij beantwoord de Fayre's vriendelijken groet met de terughouding van iemand, die geleerd heeft niemand tè vertrouwen, „Ik ben blij dat je er zoo goed uit ziet!" „Ik kwam hier langs en dacht, dat ik wel ^.ven naar binnen kon gaan en zien, hoe je het maakte. En ook wou ik je bedanken." De man nam hem omzichtig op. „U hebt me nergens voor te bedan ken, zoover ik weet", zei hij onwillig. „Integendeel, je hebt mij en mijn dio-uitzending. Andere leden sloten zich hierbij aan en maakten opnieuw ernstig bezwaar tegen de wijze, waarop de Ra- dio-Omroep-Controle-Commissie haar taak meent te mogen opvatten. Haar in grijpen treedt herhaaldelijk buiten de drie normen, die de wet daarvoor gesteld heeft en belemmert de vrije meenings- uiting op partijdige en kleingeestige wijze. NEDERLAND EN DUITSCHLAND, Oorzaak der mislukte be sprekingen. Gedurende een week zijn te Berlijn onderhandelingen gevoerd door verte genwoordigers der Nederlandsche re geering met die der Duitsche regee ring over verhooging van verschillende Duitsche invoerrechten en over een nieuw handelsverdrag. Aanvankelijk zijn de voorbereiden de besprekingen gevoerd tusschen de Duitsche deskundigen en onzen gezant in Berlijn. De ontwikkeling van deze onderhandelingen was echter niet zeer bemoedigend. Onze gezant oordeelde het toen noodzakelijk dat de Nederland sche regeering eenige deskundigen zond om de onderhandelingen voort te zetten. De Nederlandsche onderhandelaars hadden een systeem van de vaste marge tusschen de verkoopsprijzen uit gewerkt, een idee, dat bij de Duitsche deskundigen niet onsympathiek werd ontvangen. Zelfs was er één dag, dat men ten aanzien van het te. bereiken resultaat optimistisch was gestemd. In de kringen van de Duitsche rè- geering werd dit plan op het laatst echter toch weer verworpen. Nadat de besprekingen een week hadden geduurd, kwamen de Neder landsche onderhandelaars tot de over tuiging, dat er in de huidige omstan digheden geen bevredigende regeling was te treffen. Het voornaamste doel der onderhan delingen: het niet doorgaan of althans reduceeren van de verhoogingen op de invoerrechten op spek, kaas en eieren, welke met ingang van 15 dezer van kracht zijn geworden, moest als mis lukt worden beschouwd. Thans zullen in de tweede helft van Maart de officieele besprekingen over het handelsverdrag aanvangen. In de kringen van belanghebbend en was men in het algemeen het er over eens, dat de oorzaak der mislukking ge zocht moet worden in de binnenlandsche politieke constellatie van Duitschland. Men meende, dat de wijze, waarop Nederland afgepoeierd is, beschouwd moet worden als een poging der Rijks- regeering om grooter populariteit te verkrijgen onder de Agrariërs. Voordat de verkiezingen gehouden zijn, behoeft men zich niet voor te stel len met Duitschland tot overeenstem ming te zullen komen. doet hoesten bedaren maakt het slijm los PRIJS fl P. FIACO.N ^vraag het oordeel van iw êokïey I^XGENrEN Ff B.MEINDERSfAA DEN HAAG (Ingez. Med.) vriend verbazend geholpen, en wij zijn je heel dankbaar. De zaak is, dat de man, dien zij in verband met dien moord op de boerderij hebben gevangen geno men, een vriend van mij is, en ik doe wat ik kan om hem te helpen. Als jij er niet geweest was, zouden wij nooit op die auto zijn gekomen, die jij zag, en die auto kan heel veel voor ons te betee- kenen hebben. Als ik iets voor je doen kan, als je weer vrij bent, laat het mij dan maar weten. Het zal dan nog wel een poosje duren voor je weer in staat zult zijn, den weg op te gaan, zie je." De landlooper blikte weer rond als een vervolgd dier. „Ik wou bij God, dat ik weer op den weg rondiiep!" barstte hij uit, „Groote kans, dat ik er nooit meer kom, geloof ik. Ik ben niet blind en niet doof. De politie heeft wat voor mij in het vet. Ik weet, waar ik heen ga, als ik hier van daan kom. En toch heb ik evenveel schuld als een pasgeboren kindj" „Ik geloof je" zei Fayre eenvoudig. „Het is alleen maar het noodlot, waar door jij en mr. Leslie er in betrokken werden. Die derde persoon, dien ik zoo graag zou willen vinden, is de ware schuldige." De man wierp hem van terzijde een snellen blik toe. „Is mr. Leslie de man, die het lijk vond?" vroeg hij. Autobusconcessies. Ged. Staten van Zeeland hebben wij ziging gebracht in de verleende vergun ning aan J. D. de Koster te Colijns plaat voor een autobusdienst van Co lijnsplaat naar Kortgene (steiger) en wel zoo dat deze niet zal worden uitge oefend op Zondag, tweeden Paaschdag Hemelvaartsdag, tweeden Pinksterdag, Nieuwjaarsdag, eersten en tweeden Kerstdag. Een zelfde wijziging is gebracht in de verleende vergunning van de N.V. Auto- Omnibusdienst te Wissekerke voor een autobusdienst van Kamperland (veer- daro) over Wissekerke naar Kortgene (steiger). De Jachtwet. De Commissaris der Koningin in Zee land heeft ingevolge het besluit van Ged Staten bekend gemaakt, dat de kooiman de kooieenden moet opsluiten of hokken van 1 tot en met 30 April en van 16 Juni tot en met 31 Augustus. De Justitie te Middelburg heeft aangehouden zekeren B. J., koopman alhier, als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een belangrijk bedrag aan geld. OOSTBURG. De vereeniging „Het Groene Kruis" hield Donderdag haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging op 31 Decem ber j.l. 486 leden telde. De wijkzuster bezocht 200 patiënten met 3557 bezoe ken, voor t.b.c.-lijders 1090 bezoeken en voor d*e zuigelingenbescherming 234 bezoeken. Aan 134 personen w;erden 277 artikelen uitgereikt en aan verschei dene personen ijs verstrekt. De rèkening sloot in ontvang met 1986 en in uitgaaf met 2368. Het na- deelig saldo wordt gedekt door het ba tig saldo van het voorafgaande jaar ad ƒ394.56. Tot secretaris werd herkozen de heer J. Risseeuw-Mazure. De weg AardenburgSt. Kruis Men schrijft ons: SINT-KRUIS, Als igevolg van het op 1 Februari 1.1. genomen besluit, /kwam de raad weder opnieuw bijeen tot het benoemen van een lid in een neutrale commissie tot onderzoek van de bezwa ren, die de raad met betrekking op den keiweg naar Aardenburg naar voren heeft gebracht. In deze commissie zal voor Sint-Kruis zitting nemen de heer P. L. Bclier, oud-hoofdopzichter van den Polder Walcheren te Middelburg, die daartoe met algemeene stemmen werd aangewezen. De gemeente Aar denburg moet in deze commissie een tweede lid kiezen, terwijl het derde lid zal aangewezen worden door den Com missaris der Koningin. Door den raad van Sint-Kruis werd een aanbeveling van 3 personen opge maakt, waaruit de Commissaris der Ko ningin een tweede commissie-lid kan benoemen doch daaraan niet gebonden is. Als zoodanig werden aanbevelen: le Ir. I. A. van Cruyningen te Oost burg; 2e Ir. jhr. J. L. Boreel, ingenieur van den Polder Walcheren; 3e C. W. Heule, technisch ambtenaar te Moerdijk. Toen d'e Commissaris in de vergade ring kwam, werd de publieke zitting ge schorst, waarna in gezamenlijk overleg de werkwijze en de taak der commissie werd vastgesteld. ST. KRUIS. De raad dezer gemeente aesloot voor het vieren van het herden kingsfeest van Willem van Oranje, op 24 April a.s., 10 beschikbaar te stel len voor een schoolfeestje. Een poging van den heer De Bruijne om dit feest te combineeren met het Fayre knikte. „Hij heeft het niet gedaan", bevestig de de man met een verrassende overtui ging. „Ik zag hem door het raam, toen hij haar vond, zooals ik aan de politie vertelde. Hij was erg van zijn stuk. Hij heeft het niet gedaan. Dat had ik hun wel kunnen vertellen, als zij het mij ge vraagd hadden. De politie!" Hij sprak met diepe minachting. „Ik weet, dat hij het niet gedaan heeft. Maar de moeilijkheid is, het te bewijzen. En wat hem van de verden king zuivert, zuivert waarschijnlijk ook jou, daarom wou ik je zoo graag spre ken. Heb je er zelf geen meening over?" „Ik niet. Ik was niet in de buurt, toen het gebeurde. Ik hoorde het schot zelfs niet." Hij sprak nu vrijuit, en Fayre kon zien, dat hij er in geslaagd was, het ver trouwen van den man te winnen en handelde daar snel naar. Hij boog zich vertrouwelijk voorover. „Herinner je je heelemaal niets, hoe weinig ook, dat er gebeurde, terwijl je bij den bocht van de laan wachtte? De moord werd gepleegd, terwij] jij daar lag en misschien is er iets, wat je eerst niet de moeite waard vond, te vertellen. Ik geef je mijn woord, dat ik het niet aan de politie zal vertellen, behalve als het iets is, waardoor de ware schuldige ge pakt zou kunnen worden." 50-jarig jubileum der muziek vond geen steun. De meerderheid vond het beter daarvoor met inteekenlijsten rond te gaan bij d'e inwoners. De controle op de werkloozen werd in handen gesteld van B. en W. ter onderzoek. Med) Gistermiddag twee uur kwam de Raad van Goes in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den bur gemeester, den heer G. A. Hajenius. Al le leden zijn aanwezig. Na de gebruikelijke opening spreekt de VOORZITTER zijn, reeds gisteren in ons blad opgenomen nieuwjaarsrede uit. De heer ECKHARDT, den voorzitter beantwoordend, heet hem hartelijk wel kom; dankt God, dat Die hem weer her stelde en spreekt zijn beste wenschen uit voor hem en zijn gezin. Ingekomen. Bij de ingekomen stukken, goedge keurde raadsbesluiten, verslag van den keuringsdienst van waren, is o.a. het reeds in ons blad opgenomen schrijven van het Gasthuisbestuur aan den Raad, waarin den leden verzocht wordt bij B. en W. op behandeling aan te dringen van de door het Gasthuisbestuur inge zonden rekeningen en begrootingen; ver der een afschrift van het besluit van de Kroon, waarin het Raadsbesluit van 2 Febr. 1932, dat afwijzend beschikte op een aanvrage van de R. K. Jongensschool om gelden ter verbetering der toiletten, gehandhaafd wordt; voorts een schrij ven van den heer G. A. Hajenius, dat hij, met ingang van 1 Jan. 1933 ontslag neemt, als lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs. De VOORZITTER merkt op, het schrij ven van het Gasthuisbestuur aan het einde der vergadering te zullen behande len. Verordening B. A. B. en W, stellen den Raad voor, de verordening van het Burgerlijk Armbe stuur en de instructie voor den secre taris-penningmeester zoodanig te wijzi gen, dat in het vervolg bevelschriften tot betaling geteekend moeten zijn door 2 personen, n.l. den voorzitter en één der bestuursleden. Wordt z.h.s. goedgekeurd. W erklied enr eglement. B. en W. stellen den Raad voor, over te gaan tot het instellen van de functies leerling-fitter en aankomend fitter. Het loon van den aankomend fitter zal op 21-jarigen leeftijd 23.bedragen met 10 pet. aftrek voor elk jaar dat de functionaris jonger is. Het loon van den leerling-fitter zal 10 pet. lager zijn dan van den aankomend fitter. De gascom- missie had een lagere bezoldiging voor gesteld, n.l, 18.en 15.B. en W. hebben zich echter vereenigd met de eerstgenoemde bedragen, voorgesteld door de Commissie voor Georganiseerd Overleg. De heer DE ROO kan zich met het voorstel niet vereenigen. Hij vindt de procedure eigenaardig, temeer daar „Maar hoe kan ik weten, of u niet denkt, dat ik die persoon ben, mijn heer?" vroeg de man sluw. „Ik was daar toch, is het niet?" „Ik wil je op je woord gelooven, als je zegt, dat je je niet van dien bocht van de laan hebt verroerd. Ik waag het er op, maar nu ik jou eerlijk behandel, verwacht ik ook van jou, dat je eerlijk tegen mij bent!" De landlooper leunde vermoeid ach terover in zijn kussens. „Wat verlangt u, dat ik zal zeggen?" vroeg .hij op bitteren toon. „Dat ik dien verduivelden moordenaar de laan in zag komen met een wapen in zijn hand? Ik zei u al, dat ik niet niemand heb ge zien, omdat er niemand was te zien.' „Ben je daar heel zeker van?" „Zoo zeker als ik hier lig, wat ik wou, dat niet zoo was." Het gesprek kwijnde en Fayre was al van plan het als een te lastig karweitje op te geven en weg te gaan, toen de man zich plotseling tot hem wendde. „Hoe laat zei u ook weer, dat de moord werd gepleegd, mijnheer?" vroeg hij. „Volgens het weinige, wat we heb ben kunnen uitvinden, omstreeks half zeven. Op dien tijd moet het geweest zijn, als de auto, die jij zag, er iets mee te maken had." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5