KORT ZEEUWSCH NIEUWS. BIOSCOPEN. SPORT, UNICA-MEUBELEN Algemeen Overzicht. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" BUITENLAND. KUNST IN WETENSCHAP. ZEEUWSCH-VUANDEREM W.D. Goes. Voor allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeertabletten VAN ZATERDAG systeem serie-fabrikaat Ons nieuw Lange vielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. LEGER EN VLOOT. AMSTERDAM, 18 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1, 32 1000-5 101—101. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 99%—100%. Certifica+en-3 82%82%, Cert. N.W.S.-2% 68%—69%. O. Indië 22 doll. 1000-6 97%—97%. O. Indië 23 pndst. 100-6 72—72%. O, Indië 16 1000-5 96—96%. O. Indië 26 1000-4% 91%—91%. Denemarken Oblig. 126-5 8079%. Duitschl. pndst. 100-7 60%61%. Duitschl. 30 1000-5 53%—53%. Amsterdam 1932-5 100% 's-Gravenhage 1929-4% 101%101%. Rotterdam 1926-1930-4% 92%92. Utrecht, prov. 1929-4% 102% CLINGE. De raad besloot j.l. Donder dag zich te wenden tot den minister over een hoogere rijksbijdrage in den werkloozensteun voor 1933 (voor 1932 25 pet.) Voorts om op verzoek der r.k. werkliedenvereeniging de werkloozen, die steun of kasuitkeering genieten elk voor eenmaal een kolenbon van 1 te verschaffen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer Smet. (BIERVLIET. Donderdag gaf de zang- vereeniging „Excelsior" een welgeslaag de uitvoering met medewerking van 't kinderkoor, dat onder leiding van den heer L. J. Goedbloed de operette „De kleermaker en de kabouters" opvoer de. Ook de uitvoering der zangnummers en de opvoering van enkele voordrach ten mag als geslaagd genoemd worden. AARCENBiURG. Donderdagavond werd de algemeene j arvergadering gehouden van de vereeniging ,Het Groene Kruis Uit het jaarverslag blijkt, dat bot aantal afgelegde bezoeken door de wijk zuster bedroeg in 1932 5097 t.w. 4102 aan zieken, 516 aan zuigelingen en 429 aan t.b.c.-patiënten. Verdeeld als volgt: resp. 303, 31, 111 te St. Kruis, resp. 191 106, nihil te Draaibrug en resp. 3608 429, 418 te Aardenburg. Er werd hulp verleend in 135 gezini- nen, waarvan in 94 voor één of meer zieken; in 25 voor zuigelingen en in 16 voor t.b.c.-patiënten. 246 stuks materialen werden uitge leend, terwijl 13 controlekaarten wer den afgegeven. De rekening over 1932 sfuit in ont vangsten met f 3470, in uitgaven met f3194. De begrooting voor 1933 bei- draagt in ontvangsten en uitgaven f 3075 met 87.05 voor onvoorzien. Met ast. werd besloten, dat de ver eeniging zich zou aansluiten bij de groote vereeniging vain gelijken naam. Het reglement zal in dien zin gewijzigd wor den, dat bij latere intreding f5 aljs entreé zal' worden geheven. Te Breskens is een Pluimvee- en Konijnenvereeniging gesticht met een 15-tal leden. Voorzitter werd benoemd de heer P. J. Roth. Donderdagavond hield de Chr. His torische Kiesvereeniging te Rilland- B a t h een openbara vergadering, waar in als spreker optrad de heer Weitkamp, lid der Tweede Kamer. ELECTRO. The Champ. Wallace Beery zou volmaakt naar het recept: ruwe bolster, teere inborst ge- créërd zijn, als Wallace niet bovendien nog Wallace was Te weten: niet een der grootste (wèl de stevigste maar een der beste tooneelspelers van het wit te doek. The Champ, de aan lager en laagste wallen afgezonken „zwaargewicht", met spieren als ankerkettingen, en slagen als smidshamers, zijn leven en zijn geld weg en doordrinkend en verspelend, zijn tijd verbeuzelend, zijn gedachten vertroebe lend. Met een klein mensch naast zich, die hem in trouw vertrouwen en liefde volle liefde iederen avond weer terug voert in het gareel des huiselijken be- staans: de kinderlijk-wijze en wijs kin derlijke Dink (Jackie Cooper). Dink kent veel van het slechte, en voelt intuitief méér van het betere in The Champ. Zorgt voor hem en verzorgt hem, met die kalme vanzelfsprekend heid van zich de meerdere weten. Die gesprekken en gesprekjes tusschen Vader en Zoon, van groot-kind en klein kind Hoe waarlijk fijn-subtiele momen ten, hier Ze zijn niet beleerderig van preekerij, niet teernerig van sentimenta liteit; maar ieder banaal woord ver haalt van het schoone voelen van den eenen mensch voor den anderen mensch; iedere daad toont dat wondere contact, in geen zinnen te vatten: dat der vriend schap. Wallace Beery, de onderwereld-speci alist, wij wisten niet, dat hij zóó ont roering kan geven (gevangenis en slot Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100%. A Amsterd. Bank 109%110. C Rott. Bankver. 79 A Twentsche Bank 94%95. A Pref. Jurgens A 100100. A De Schelde N.B. 37%—36. A Ver. Papf. v. Gelder 56%57. C Am. Car Foundry 6%7. C Am. Smelt Ref. 12%13%. C Farbenind. I.G. 86% C U. States St. C. 27%—27%. C North Am. Cy. 23%—23%. A Born. Sum. H.M. 140141. A Ned. Wol Mij. 55% A Singkep Tin M. 7877. A J. C. Japan Ln. 33—33%. A Rotterd. Lloyd 50 A S. M. Nederland 52%52%. A Amst. Thee C.M. 31% A Houth. Alberts 25%—25%, C Baltimore Ohio 1010%. Jackie Cooper, hoe door en door eerlijk kinderlijk is nog dit.spelen. «De gedeelten zijn vele, die den toe schouwer onvergetelijk blijven. Ook door 't volkomen-menschelijke aller figuren en situaties. Nu eens geen te pas ge jaagde valsche pathos of vooze drama tiek, nu eens géén conventioneel happy end, geen „ontrouwe" moeder (al was wat te sober geen boemelaars-dooi de moederlijkheid van Irene Rich wel draa'erstype-stiefvader. We bevelen The Champ aan. Wallace Beery als nimmer te voren. FLORA, De Klokkenluider van de Notre-Dame. Nadat wij vroeger reeds Lon Chan- ey's beroemd geworden creatie in de Klokkenluider van de Notre-Dame mochten zien en bewonderen, kunnen wij thans constateeren, dat er na al dien tijd, die tusschen toen en nu ligt en in filmland gaat de tijd snel nog een machtige bekoring uitgaat van dit grandioos filmwerk. Een bekoring die samengaat in de eerste plaats, met be wondering voor Lon Chaney, die van den bizarren dwerg Quasimodo een dui- velsche, taaar immer doorleefde en doorvoelde uitbeelding gaf. Maar te vens óók voor den opzet en uitvoering van deze in wezen nog ouderwetsche massa-regiefilm. Het is de oude editie, omgewerkt tot geluidsfilm; niet tot een sprekende. De meestal goede en bij oogenblikken" werkelijk suggestieve mu ziek, onderstreept als het ware de han deling en geeft aan sommige episoden een beklemmenden nadruk. Voor onze blik ontrolt zich de we reld der Midde'eeuwen, welke veelal als de „duistere" Middeleeuwen worden afgeschilderd. En zooals we het hier zien, is het inderdaad duister, maar daarnaast ook: het oude lied, dat toen evenals nu, een weg zocht en vond, dat over veel droevigs een glanzend licht verspreidde. De genegenheid, die weldra uitgroeit tot diepere en blijvende gevoelens, van den Kapitein des Konings lijfwacht voor het liefelijke volkskind, is het dankbare „Leitmotiv", waarvan de toeschouwers mede onder de bekoring komen. En dan: Lon Chaney. Hem nog ééns te mogen zien, is eigeniijk toch wel een voorrecht. Wie dezen betreurden speler in zijn volle „kunnen" gade wil slaan, komt en geniete. Tom's wraak. Tom Mix, de geweldige „Kaerel" met vuisten, die niet alleen gedaan onrecht kunnen wreken, maar ook zoo-noodig, teerder voorwerpen kunnen behande len. Onschuldig heeft men Tom in het gevang gestopt, maar, Eeeft hij belooft, ik kom terug. En hij komt terug en weet zich te wreken op zijn wijze. Tom Mix blijft favorite. LANDBOUW BIOSCOOP, Arizona. Na de journaals gaat als eerste hoofd nummer „Arizona", een film 'waarin we Laura la Plante weer eens terug zien De handeling is zeer eenvoudig, zonder schokkende gebeurtenissen, d, w.z.- er wordt niet gevochten, of gescho ten, en er vallen geen dooden. Anderer- zijds komen echter wel eenige tragische gevoels conftiéten voor, waardoor de twee liefdes geschiedenissen, die deze film v/eergeeft tot het einde de belang stelling weten te boeien. Van Laura la Plante is het sprankelende van eertijds verdwenen, doch dit schaadt haar spel niet in deze rol. Het lied van de straat. In het tweede hoofdnummer maken we met de beroemde Comedian Harmo nists kennis, die blijk geven, behalve goede zangers en muzikanten ook uit stekende acteurs te zijn. De clou van de geschiedenis is het populaire lied „Marie, Marie....", dat één der vijf straatmuzikanten voor het meisje uit hun kosthuis componeert. Een tragisch voorval komt dan het quintet verbreken. Er gebeurt een moord en één der straat zangers, Peter, bekent de dader te zijn. Later blijkt echter, dat Peter slechts bekende om Paul, naar hij meende de uitverkorene van Marie, te sparen. En dan komt voorts aan het licht, dat ook Paul de moordenaar niet is, en Marie meer van Peter houdt. Boven A Southern Rlw. 5%5% C Un.on Pac Rr. 72—72% C Int. Nickel Cy. 7%—7% A Koloniale Bnk 57 57 A N.I. Hbk. 1000 52%—53 C Ned. H. M. 1000 62%—63 A Alg. Kunstz. U. 30%—31-32 A v. Berkels Pat. 17%—17% C Calvé-Delft 6061% A C. Suiker Mpij. 18%19 A Int. Viscose 18% A Ned. Ford A.M. 109-109-10% A Philips Gem. B. 125%—126-28. C Uniler 103%— 103%-Ci C Anaconda Cop. 6%7 C Bethlehem St. 13%—13%-14 A A.N.I.E.M.—N.B. 196%—194%-97%. C A. Gas en El Cy. 22, C Cities Serv. Cy. 2%2%. A Kon. Petr. Mpij. 149%—150-49. C Contin. Oil Cy. 5%—5%. C Shell Union O.C. 4%4%-%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij, 15 dien zijn de straatmuzikanten intusschen beroemde cabaret-artisten geworden, zoodat het ge.uk volkomen is. Een zeer aantrekkelijk voorgedragen en uitstekend vertolkte geschiedenis, met prachtige zangnummers. m CINEMA „SLOT OSTENDE". Meyer Co. De neven en compagnons Mac en Leo Meyer, zijn het vrijwel altijd on eens, behalve echter wanneer het hun zaak betreft. En ook in hun genegen heid voor hun neef Moritz zijn zij één van ziel. Helaas zit deze Moritz vol streken, tot hem zelf een poets gebak ken wordt. Dan gaat zijn „compagnon voor-één-avond", met wien hij een mo de-bal organiseerde, er tusschen uit met de kas, een bontmantel van zijn oom, en, wat het ergste is, zijn lieftallige Lisa. De ooms zijn juist van plan hun neef om dit al.es de straat op te jagen, als hij een brief aan Mo-itz opent en daar in leest, dat deze erfgenaam van milli- oenen is. Moritz kan nu blijven en wordt door zijn ooms op de handen gedragen. Intusschen is die mil.ioen-erfenis een vergissing en staat die Lisa te wach ten, iets, waar de snoode Freddy mee op de hoogte is. Daar de millioenen in Amerika liggen te wachten, gaan Fred dy en Lisa op reis naar de U. S. A.. Ook de beide ooms, benevens nog een der tigtal Meyers, die allen ook hopen, de gezochte erfgenaam te zijn. Verder gaat Moritz ook, maar die weet niets van millioenen af, die gaat alleen omdat hij Lisa zoo lief heeft. Het slot is, na veel geharrewar, dat dan toch de mooie Lisa in zijn armen sluit, en daarmede tevens millionair wordt. Een Dijzonder amusante film met veel fijn-geestig spel. Wel de beste Siegfried Arno-film! Journaal en eenige goede kleine num mers vormen het verdere programma. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten, Doos 60 ct. (Ingez. Med.) A Ned. Scheepv. U. 5252% A H.V. Amsterdam 175%176-74 A Java Cult. Mij. 110111 A N.I. Suiker U. 69%69% A Poerworedjo S.O. 6 A Deli Batav a 149150% C Deli Mij. 1000 120% K. N. V, B. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Afdeeling IV. lc klasse LONGA.Eindhoven (B Vol'tijn) MVVBleijerheide (J. J. Grootmeijer) NAC—BW (C. J. v. d. Spek). PSVMidelburg (J. Merkelbach) 2e klasse A VlissingenBreda (J. F. Hufkens). RBCDOSKQ (J. Seegelaar). MEVODe Baronie (H, Nuijten). TerneuzenHero (J. A. Montaan). 3e klasse A Sassche BoysTerneuzen 2 (P. Klaas- sens) Zeeandia 2Axel (F. Huijbrechts). 3e klasse B GoesHansweert (J. Gilissen). DOSKO 2—SINOTO (A. J. van Gils). We lezen in de Sportkroniek over Afd. IV. het volgende: De beslissing in het Zuiden is mogelijk, „In het Zuiden kan het kampioenschap zijn definitieve bestemming krijgen. Hier voor is echter noodig, dat P.S.V. thuis van Middelburg wint en gelijktijdig M. V.V. het loodje legt tegen Bleijerheide, De overwinning van P.S.V. op Middel burg nummer één contra nummer laatst is o.i. nauwelijks aan twijfel onderhevig, daar de kampioenen de ernst van den toestand nu eindelijk wel zullen inzien. Of echter M.V.V., wier kampioensperspectieven door de twee achtereenvolgende nederlagen van P.S.V. weer in helderder licht zijn ge treden, zich op eigen grond door Bleij erheide zal laten overvleugelen, blijft 'n open vraag. Hoewel deze strijd om de Limburg- sche suprematie niet zonder spanning zal verloopen, zullen o.i.de Maastrichte naars hun puntenvoorraad wel met twee stuks verrijken. Resumeerende, ver A Senembah 139%—139 C Chicago Milw. 1%1% A Amst. Rubb. C. 58%—60-59% A Del'-Bat. Rubb. 22% 23 A Hessa Rubber 23%23% A Serbadjadi S.R. 18%17% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN 17 Febr. 18 Febr. Londen 8.53 8.53 Berlijn 59.25 59.24 Parijs 9.77 9.78 Brussel 34 76 34 75 Zwitserland 48.09 48.09 Kopenhagen 38.10 38.10 New-York 2.47% 2.47% UtUHS IHtHMUMt I fclk KoninkL - markt - Industrie Philips Snfker Rubber - Tabak - Unilever Mijnen - Amerika- Schepen - (Wettig gedeponeerd.) HUISKAMER f 390 SLAAPKAMER f 480 ZITKAMER f 495 FABRIEK LIJNBAANSGRACHT 234-236 Prinsengracht 709-713 Leidschestraat 73 AMSTERDAM wachten we, dat de oplossing van het kampioensvraagstuk nog een weekje op zich zal doen wachten, ook al, omdat Eindhoven, indien haar protest naar aan leiding vem den wedstrijd B.V.V.Eind hoven mocht worden toegewezen, en zij Zondag a.s. van L.O.N.G.A. wint, tot P.S.V.'s concurrenten zou blijven be- hooren. Deze overwegingen leiden er tevens toe, Eindhoven de beste winkan- sen toe te kennen met betrekking tot haar uit-wedstrijd tegen L.O.N.G.A, B.V.V. moet het in Breda opnemen te gen N.A.C., die als we het goed be zien er wel in zal slagen de „status quo" in de onderste regionen, voor zoo verre B.V.V.'s positie betreft, te hand haven. Middelburg. (Ingez. Medi.) Japan en China. Het is al bekend dat de commissie van negentien aanbeveelt dat de Volken- bondsvergadering zal constateeren, dat de souvereiniteit over Mantsjoerije aan China behoort, en zal besluiten, dat Ja pan zijn troepen binnen de zone van den Z.-Mantsjoerijschen spoorweg terug trekt. Japan heeft daar thans, op gereageerd kort en bondig. Volgens mededeeling n.l. van het Te- legraafagentschap Sjimoen Rengo, heeft het Japansche kabinet ten aanzien van de onderhandelingen te Genève beslo ten: 1. Japan verwerpt de aanbevelingen der commissie van negentien; 2. Japan staat er op dat het Japan sche memorandum op het Lyttonrap- pert van den Volkenbond wordt erkend als basis voor de verdere beoordeeling van den politieken toestand in het Ver re Oosten; 3. Japan eischt erkenning van Mand- sjoekwo door den Volkenbond. 4. Japan is be,*'eid tot onderhandelin gen inzake de bijlegging van het geschil met de Chineesche Centrale regeering; 5. Japan is tegen iedere deelneming van Amerika en Rusland aan deze on derhandelingen; 6. Indien de aanbevelingen der com missie van negentien van den Volken bond mochten worden bekrachtigd, dan zal de Japansche delegatie, op grond van par. 5 zinsnede 15 van het Volken - bonsttuut, protesteeren; 7. Voor dit geval heeft de Japansche delegatie instructie ontvangen, Genève direct te verlaten en zich naar Londen of Parijs te begeven, en geen verdere onderhandelingen meer met den Vol kenbond te voeren, totdat de aanbeve lingen der commissie van negentien zul len zijn terug genomen; 8. Japan blijft voorloopig in den Vol kenbond, en zal een afwachtende hou ding aannemen. Dat ziet er niet al te zoetsappi/g uit, en belooft wat! A.s. Dinsdag Volkenbondsassemblee over deze verkwikkelijke kwestie. A.s. Vrijdag stemming. A.s. Maandag Volkenbondsraad over Columbia en Peru Naar aanleiding van een uit Genève tot de regeering van Peru gerichte vraag om inlichtingen of het waar was, dat Pe- ruaansche troepen te Tarapaca op Co- lumbisch gebied gestreden hebben, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken geantwoord met een telegram. De Pe- ruaansche minister heeft zich er over be klaagd, dat de Peruaansche troepen, die Tarapaca bezet hebben, daar door Co- lumbiaansche troepen zijn aangevallen. De voorzitter van de Raadscommissie van drie heeft hierop doodnuchter geant woord met de opmerking, dat Tarapaca op het grondgebied van Columbia ligt en dat hij dus gaarne zou worden inge licht, hoe de Peruaansche troepen daar gekomen zijn. VER. STATEN. Afschaffing drankverbod. De Se naat heeft een resolutie ten gunste van de afschaffing van het drankverbod aangenomen. Deze resolutie voorziet in een bdscherming der „droge" staten tegen invoer van alcoholische dranken uit „natte" staten. De resolutie is naar het Huis van Af gevaardigden verzonden. De ratifica tie van de afschaffing van het drank verbod moet voor de inwerkingtreding worden voorgelegd aan de goedkeuring der 48 staten, die met dit doel bijeen komen. Een nader Reuter-telegram meldt dat de Senaat de resolutie tot afschaffing van het drankverbod met 63 tegen 23 stemmen aannam. Ook in het Huis vem afgevaardigden is een meerderheid van tweederde noodig; voor de ratificatie door de staten een meerderheid van drievierde. Viola Mitchell Concert zaal, Middelburg. (XXX) Wij Nederlanders hebben nu eenmaal een bijzondere voorkeur voor het buitenlandsche in vrijwel alle op zichten, en dus ook in de muziek. Wij vinden het zoo maar goed, dat eigen kunstenaars, die in vele gevallen de meerderen zijn van de buitenlanders, ge heel of zoo goed als geheel buiten geslo ten worden. Na de weinig bekende zangeres Alexandra Trianti, kregen wij nu de violiste Viola Mitchell te hooren, doch wij moeten ditmaal onmiddellijk vaststellen, dat deze kennismaking ver rassend was. Wat de violiste ons schonk in „Brahm's Sonate in D Moll" was bepaald subliem. Bovenaan stond de weergave van het Adagio, dat was ontroerend. Welk een diep gevoelde innigheid, en vooral, welk een geadelde eenvoud gaf zij hierin te genieten Schitterend ook waren „Poème" van E. Chausson en „Habane ra" van M. Ravel. In „Improvisation" van E. Bloch en „Moto Perpetuo" van O. Novacek, kon Viola Mitchell haar technisch kunnen den vrijen teugel laten, en zij deed het naarhartelust. Niet weinig heeft de voortreffelijke begeleiding van Geza Frid bijgedragen, tot verhooging van het muzikale genot. Der violiste en haren begeleider viel een luid en welverdiend applaus ten deel, waarop met een toegift werd ge antwoord. In de Avondster wordt gemeld, dat in verb Eind met de reorganisatie op 1 April a.s. onderstaande officieren van het i4e Reg( Inf. uit Middelburg te Bergen op Zoom in garnizoen komen, Luitenant-Kolonel C. A. Beugen Bik, en de kapiteins A. B. Neujean em C. M, van HeJ.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2