DE ROODE VULPENHOUDER BINNENLAND. ZEELAND. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 17 FEBRUARI 1933. No. 41. DE KERKELIJKE STRIJD TE BIEZELINGE. m. SPROKKELS VAN FEBRUARI. MIDDELBURG. Men schrijft ons van deskundige zijde: Gelijk 't steeds gaat in ons vrijge vochten vaderland, hadden velen aller lei bezwaren tegen deze nieuwigheid. „De Synode was daartoe niet gerech tigd omdat ze ingreep in het beheer; 't had van de kerkvoogden moeten uit gaan." Maar die deden 't niet, ook al omdat er geen eenheid was; 't algemeen college had niets te zeggen over gemeenten met vrij beheer. Vooral gold als bezwaar dat de fondsen alleen mochten besteed worden voor de plaatselijke ge meente, maar men vergat dat de aan slagen voor verreweg het grootste deel door de verhoogingen aan den plaat- s e 1 ij k e n predikant ten goede kwam. Er werd een bond van „Protesteerende kerkvoogdijen" opgericht die weigerde de aanslagen te betalen en zelfs een proces bij den burgerlijken rechter op touw -zette, maar in hooger beroep werd uitgemaakt dat de Synode Wel de gelijk rechtsbevoegd was om zulk een tractementsregeling in het leven te roe pen. De groote meerderheid der gemeen ten schikte zich allengs in den nieuwen toestand, waardoor de tractementen verbeterd werden. In Zeeland weigerden slechts vijf ge meenten, sommigen echter uit onmacht, slechts enkele uit onwil. Tot deze laatste behoort ook B i e z e 1 i n g e. De kerkvoogden hebben zelf ver klaard, dat het predicantstractement van de laatste predikanten hooger was dan het minimum plus den aan slag.. Men schreef deze weigering toe aan verkeerde voorlichting en daarom trachtte het Classicaal bestuur aanvan kelijk door overreding de gemeente tot andere gedachten te brengen. Maar blijkbaar onder den invloed van booze machten bleef het verzet be staan; men ging er zelfs toe over een ge heel onbevoegd persoon voor de ge meente te laten optreden en dezen de pastorie te laten bewonen. Minder aangename ervaringen heb ben daaraan een einde gemaakt. Van meening zijnde, dat gemeenten met „vrij beheer" op den duur vaster stonden in hun verzet, besloten kerk voogden en notabelen nu de gemeente leden op te roepen om bij stemming te beslissen of Biezelinge al dan niet nog onder toezicht zou blijven, niettegen staande door den rechter alreeds was uitgemaakt, dat een gemeente, die een maal tot de organisatie was toegetre den niet bevoegd was, dien band een zijdig te verbreken, ook niet door een besluit van de stembevoegde lidmaten. Het Provinciaal College van toezicht achtte zich nu geroepen om in te grijpen en schorste kerkvoogden en notabelen in de uitvoering van hun bediening. Deze schorsing werd echter al spoe dig opgeheven, toen kerkvoogden en no tabelen hun spijt betuigden, dat hun han delingen aanleiding hadden gegeven tot een conflict met het Provinciaal College en de verzekering hadden gegeven dat zij als zoodanig niet meer zouden mede werken om den band tusschen het Prov. Kerkbestuur en hun gemeente te helpen verbreken en zij zich' daarnevens be reid verklaard hadden tot het betalen van het aandeel in den aanslag der classi cal kosten ook over vorige jaren. door A. W. v, E.v. R. 47. ,J>an moet Page van den 23en tot den 2óen in Carlisle zijn geweest. Waar zou hij daarna heen zijn gegaan? Waarschijn lijk naar het zuiden, naar Londen. Het kan zijn, dat hij het er niet op durfde wagen het spatbord in Carlisle te laten repareeren, in welk geval wij een kleine kans hebben, hem op den weg naar Londen te kunnen volgen. En, zooals je zei, zal hij last hebben gekregen met dafj nummer." „Wat dat betreft, kon hij tijdelijk een ander nummerbord nemen, maar dat zou meer opvallen dan een gewoon bord." „Ik zal Grey vanavond een regeltje schrijven en vragen of hij daar iets kan beginnen. Hij weet beter, hoe hij dat moet aanleggen dan ik. Eerlijk gezegd, ik geloof nog steeds, dat die Page heele- maal niets met de zaak te maken heeft gehad, om zich sdhuil te houden. Er zijn de laatste weken in het noorden ver scheidene auto's gestolen. Het is om zoo te zeggen een broodwinning geworden, en hij kan best met een gestolen auto op *e2 naar Londen zijn gegaan. Wij hebben niet veel bewijzen tegen hem." Daar hij besloten had Cynthia niet in zijn vertrouwen te nemen over het on derwerp: Gregg's medeplichtigheid, kon hf haar de ware reden niet zeggen waarom hij Page's schuld betwijfelde. noe hij ook redeneerde^ hij kon den Februari. En al een enkele zonnige dag, een „zomersche" dag, een vroege lentedag in elk geval. Sprokkelmaand. En al enkele sprokkels van het voor jaar, een zonneflits, een roep, een klank, een lentegeluid, een groenende wei, wat bengelende katjes, eerste klanken van 't vol accoord, eerste teekens van het herontwakend leven. 'k Heb hier voor mij in een gember pot op het schrijfbureau wat takjes ga gel staan, geplukt op een heerlijken ijs dag van vrijuit zwieren langs vaartenen over plassen in het laatst van Januari, geplukt aan den rand van kooibosch en meer. En zij zijn mij, die geurige gagelstruik jes vol pittig aroom, een groet van het wijde, wilde land van veen en wei en water, zij zijn me een herinnering aan 't spaarzaam genoten, maar op die en kele uren dan toch voluit en dankbaar aanvaarde ijsvermaak, maar zij worden mij nu bij het goudgeel opengaan en 't lentelijk verstuiven van de eerst nog stijve katjes een teeken van de nade rende lente, die nu op stille, zonnige Februaridagen al het praeludium, het aarzelende maar al sterker aanzwellen de praeludium zingt daarginds, ver van hier helaas, in het land van veenplas en kooibosschage, maar gelukkig niet daar ginds alleen: ook hier langs den land weg en in het park, langs den dijk strak en in de stormluchten over de zee, in de weiden en de tuinen, over de akkers en in de wateren, overal immers, over al. Februari kan een maand zijn vol kille mistdagen, waarin de wereld klein is en triest en somber. Februari kan ook vol gure vlagen zijn, vol scherpen Oosten wind als op den Elfstedendag van vier jaar geleden, vol bittere koude nog en vol boeiend ijsplezier. (Maar Februari is ook de maand van de eerste lente- teekenen, van 't stilaan voorbereiden van de feestmaanden van het jaar. Februari is de maand van de febru- atio, van de reiniging. Voor de oude Romeinen, van wie wij de namen van de maanden overnamen, was Maart de eerste maand van het jaar en in de laatste dagen van den afgesloten jaar kring, in onze Februaridagen dus, brach ten zij hun offers, zooals dr. F. W. Drij ver in zijn Mozaïek vertelt, ter verzoe ning der schuld van de nog levenden en ter bevordering van de zielsrust der dooden. Naar aanleiding van dit gebruik gaf Numa Pompilus, een der oudste Ro- meinsche koningen, aan de tweede der door hem toegevoegde maanden den naam Mensis Februarius, reinigings-, maand. "Is het' ons niet of ook in anderen zin en ook voor ons deze naam recht be houdt? Tuinen worden gereinigd of opgeruimd voor het voorjaar, het snoei mes gaat langs boomen en heesters in deze dagen, voorjaarsstormen reinigen boom en bosch van het dorre hout, ver jongd, verruimd, verreind, verfrischt gaat de natuur de volle lente wachten. En sprokkelmaand? Hiermee is het- hetzelfde als met Louwmaand, waarover ik eenige weken geleden schreef: een heele reeks van verklaringen wordt ons gegeven. Ten Kate meent, dat sprok kelmaand zooveel als jachtmaand be- teekent, omdat men dan het wild „op spoort" in de koude. Anderen denken aan sporkelle of sprong met het oog op de vergrooting van de maand met één dag in een schrikkeljaar. Naast verschil len andere verklaringen is er ook deze, waaraan wij ons maar houden zullen, dat bij deze naam te denken is aan het inzamelen van de sprokkels, de afgebroken takjes. En dus keer ik tot mijn wiotersprok- kels, ijssouvenirs, maar lenteboden te vens, mijn gageltakjes terug, die, als ik er tegen tik, hun stuifmeel, hun lente goud over het witte blad papier laten dwarrelen. En ik verheug mij over het lentegoud, het zonnegoud van Februari, dat de hemel in gloed zet en de aarde koestert en uit kou en nevel en duister uitbreekt, het leven wakker roept en het aanschijn der wereld verjongt! Weest blij begroet, lentesprokkels van Febru aril A. L. B, dokter niet met de vreede auto in ver band brengen en als die den 23sten van zeven tot negen uutl op de boerderij van Hammond was geweest, kon hij onmo gelijk om half negen in Carlisle zijn. Cynthia staarde ,hem verbaasd aan. „Maar oom Fayre, de auto werd ge zien even nadat de moord gepleegd was, van de boerderij komende, en u weet, dat die laan niet verder doorloopt. Ze moet van die boerderij zijn gekomen en er kunnen moeilijk twee auto's zijn ge weest met Y 07 op het ntimmebord, en een vernield spatbord. U kunt die auto maar niifet heelemaal uitschakelen!" „Het kan best zijn, dat de landlooper gelogen heeft. Bedenk, dat hij nog niet vrijgelaten is!" „De voerman is in elk geval eferlijki en wat hij zei, stemde geheel overeen met wat de landloopler vertelde. Tenslot te kwam de heele beschrijving van de auto van hem. En u hebt altijd gezegd, dat u geloohJe-, dat mrs. Draycott naar John's boerderij was gereden." „Dat denk ik nog, maar wij moeten niet over het hoofd zien, dat het wel meer glebeurt, dat een auto een dood loopenden weg inslaat en haastig terug rijdt, als de vergissing bemerkt wordt, en dat kan hier ook gebeurd zijn. Ik ben er sterk voor dien Page na te gaan, als wie dat kunnen, maar het zou mij niet verwonderen van hem te hooren dat er al een abito bij het hek van de boerde rij stond, toen hij er kwam, en dat hij alleen maar omkeerde en denzelfden weg terugreed. Ik probeer alleen maar DE RIJKSMIDDELEN IN JAN. 1933 De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Jan. 1933 bedroeg 30.752.842, tegen 31.433.723 over de maand Jan. 1932. Het één twaalfde gedeelte der ra ming over het geheele jaar bedraagt 31.849.200. We laten hieronder volgen de op brengst over de maand Januari 1933, vergeleken met die over de maand Januari 1932. Grondbel. Pers. bel. Ink. bel. Verm. bel. Div. en T. Inv. recht Opc. invoerr. Stat. recht Zout Geslacht Wijn Gedistilleerd Bier Opc. acc. bier Suiker Opc. acc. suik. Tabak Goud, zilv. Zegelrecht Reg. recht Succ. recht Domeinen Staatsloterij Loodsgelden 1933. 536.200 - 5.906.037 963.245 415-333 - 4.585.861 - 1.149.470 158.242 229.587 567.146 31.472 - 2.243.941 - 1.346.636 2.228 - 4.710.616 102.233 - 2.163.839 51.647 - 1.472.018 - 1.041.164 - 2.579.911 171.319 16.907 307.779 1932 481.631 14.419 7.098.498 1.116.679 760.308 3.936.092 177.137 200.413 533.613 51.421 2.669.311 804.984 4.266J09 2.502! 159 63.342 1.565.777 925.341 3.750.765 175.167 16.955 323.591 30.752.842 31.433.723 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over Januari 1933 een opbrengst van 4.697.646 tegen een be drag van 4.664.653 over Januari 1932. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Januari 1933 een opbrengst van 712.068, Rijwielbelas ting 10.920. DE A.S. KAMERVERKIEZINGEN. Naar de Maasbode verneemt, zal voor de candidaatstelling voor de a.s. Twee de Kamerverkiezingen, welke op 15 Maart zal worden gehouden, nog de oude kiezerslijst moeten worden ge bruikt, terwijl de stemming op 26 April zal geschieden volgens de nieuwe k'e- zerslijst, welke op 1 April van kracht wordt. NEDERLANDSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN. Geen basis voor overleg. tusschen de Nederlandsche en Duitsche onderhanelaars zijn naar de Maasb. ver neemt., mislukt. De concessies, waartoe de Duitschers bereid waren, konden naar het oordeel der Nederlandsche afgevaar digden ter conferentie geen basis vor men voor verdere besprekingen. Door het niet tot stand komen van een overeenkomst met Duitschland ziet de toestand voor onze tuinbouw er zeer slecht uit. Met 1 Maart a.s. zal nu ook de je een mogelijke teleurstelling te bespa ren, beste meid." „In dat geval zouden we nog leven ver zijn, als we eerst waren!" zuchtte iet meisje, dat haar hoop wreed den sodem zag ingeslagen. Fayre besefte plotseling, dat (hij bij zijn besluit zich niet van zijn vervolging van Grey te laten afleiden, er toe was gekomen Cynthia te kwetsen en te ont moedigen. Ook wist hij, dat zijn zaak tegen den dokter heel zwak stond en dat alleen zijn ingeboren stijfhoofdig- ïeid hem belette dat te erkennen. „Kom, beste meid, wat een onzin!" riep hij verwijtend uit. „Zie jta niet in, van hoe groote waarde het is in aan raking te komen met den e enigen per soon, die op het tijdstip van den moord aanwiezig was, al pleegde hij dien niet zelf? Let wel. ik zeg niet, dat hij hem niet begaan heeft, maar naar alles, wat wij weten, kan hij den moord hebben zien bedrijven, en is het in elk geval bij na onmogelijk, dat hij het schot niet heeft gehoord. Als we hem krijgen, is dat jou werk. En dat is van onschatbare waarde!" Cynthia keek hem strak aan. „Ik geloof dat u 't werkelijk meent," zei ze, „en dat u het niet alleen maar zegt om mij gerust te stellen." De auto hield stil voor de breedie trap, die naar de groote, eikenhouten deuren van Stavelay leidde, en Cynthia maakte zich gereed er uit te springen „Maar ik zou dolgraag willen weten," voegde zij er over haar schouder aan DAMES ZIJN DUUR. Als er 10 dames waren, die huis aan huis konden laten zien, hoe gemak kelijk en schitterend men alles kan was schen met het zelfwerkend waschmid- del „1, 2, 3", dan zou ook U zeker over tuigd worden. Maar elk pakje zou dan 5 cent meer kosten als nu. Is het dan niet beter, dat U slechts 17 y cent betaalt voor een pak „1, 2, 3" en zelf de prachtige resultaten ziet? Het overtuigt U waarschijnlijk be ter en het bespaart U 5 cent op een pak élke week weer. Probeert het toch zelfstandig en zegt zelf of U ooit een zoo uitstekend wasch middel hebt gehad. „1, 2, 3", is werkelijk bijzonder goed het is bovendien NEDERLANDSCH FA BRIKAAT en kost maar 17 y2 cent per pak. (Ingez. Med.) overeenkomst afloopen, volgens welke voor sommige onzer tuinbouwproducten nog 'n lager invoerrecht werd geheven. Met ingang van dien datum zullen ook deze producten door het hoogere Duit sche invoerrecht getroffen werden, waar door het practisch onmogelijk zal zijn om bijv. nog eenige koolsoort naar Duitschland in te voeren. Bij informatie kon het blad geen of- ficieele bevestiging of ontkenning van dit bericht bekomen, ofschoon wel moest worden toegegeven, dat dat de zaken er niet gunstig voorstaan. TIENJARIG BESTAAN VAN ACHILLES. Toen wij Zaterdag j.l. gewag maak ten van het 10-jarig bestaan van de gym nastiekvereniging Achilles waren wij wat vlug. Dit jubileum viel niet op 11, doch op 15 Februari. De viering van dit tweede lustrum is gisteren ingezet met een druk bezochte receptie van het bestuur der jubilee- rende vereeniging op de bovenzaal van de sociëteit De Vergenoeging. De zaal had een zeer feestelijk aan zien, mede tengevolge van het groot aan tal bloemstukken, waaronder wij er op merkten van mevrouw E. Hoegen van Hoogelande, de beschermvrouwe der vereeniging; van den Zeeuwsch-Bra- bantschen Turnkring; van de Commis sie voor het gemeentelijk sportterrein; van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer; van Uit het VolkVoor het Volk; van Handelsbelang; van het Comi té voor Wandelconcerten; van den Zeeuwschen Athletiekbond en van de athletiekvereenigingen E.M.M. te Mid delburg en Marathon te Vlissingen; van de voetbalvereeniging Middelburg; van de gymnastiekvereenigingen Mediobur- gum, Ons Huis en Wilheimina te Mid delburg; Lichaamsontwikkeling en Vlis- singschen Turn vereeniging te Vlissingen, Volharding te Souburg en Volharding te Goes en ten slotte van de voor het ju bileum gevormde feestcommissie. Schriftelijke gelukwenschen met be richt van verhindering waren ingekomen van den Commissaris der Koningin, die reeds aan den directeur, den heer J. A. Bal, een medaille met zijn stempel had overhandigd; van het gemeentebestuur; van Vreemdelingenverkeer te Biervliet; van het muziekgezelschap Crescendo en toe, „wat u achter uw grappige oude mouw hebt." Daarop vloog zij de trappen op en verdween in het huis. Fayre als een seeld van verslagenheid achterdatend. „Die drommelsche vrouwen!" riep hij uit, haar volgend. Hij begaf zich naar dfe bibliotheek en verschanste zich achter de „Times", maar het gelukte hem niet lang zich te verbergen. In minder dan vijf minuten later hoorde hij Cynthias stem in de hall, en daarna haar vlugge, lichte stap, toen zij de kamer binnenkwam. Hij be- vroef zijn neus nog dieper in het hoofd artikel. Zijn stoel kraakte verontwaar digd, toen Cynthia op haar gemak op de leuning ging zitten en leen smal, blank handje tusschen zijn oogen en de krant hield. „Ik heb mijn rol goed gespeeld, is 't niet, oom Fayre?" murmelde zij zacht. „Ik heb nooit iets gevraagd. Vindt u niet, dat ik een klontje verdien?" „Wat moet je nu weer?" vroeg hij, tevergeefs trachtend barsch te spreken. Als Cynthia begon te vleien, was zij dubbel gevaarlijk. „Wat zou u er van zeggen, als wij weer in de auto wipten en naar het dorpsziekenhuis reden, wij saampjes? Als wij dadelijk gaan zijn we rtuim op tijd voor de thee terug." „En mag ik vragen, wat je je voor stelt daar te doen?" „In de auto blijven zitten, terwijl u naar binnen gaat en den landlooper op zoekt. Och toe, oom Fayre! Als u het van den heer F. G. Lemmers, penning meester van den Zebra. Teegrafisch wenschten geluk de Kon. Nederl. Athletiek Unie en Zelandia te Hansweert. Achtereenvolgens kwamen hun opwach ting maken vertegenwoordigers van Li chaamsontwikkeling te Vlissingen; de bode der vereeniging, de heer de Hamer; vertegenwoordigers van de voetbalver eeniging Middelburg, van de Athletiek- vereeniging E. M. M., van de Feestcom missie voor welke de heer Kerkmeijer sprak en zeide op de uitvoering op 22 dezer nog wel meer te zullen zeggen; van Uit het VolkVoor het Volk; van de Zwemvereeniging Luctor et Emergo; van het K. N. G. V., namens welke algemee- ne turnorganisatie de heer W. de Graaf als bestuurs id voor het Zuiden, Achil les huldigde voor alles wat zij in het be lang der turnzaak doet. Verder van Ons Huis; van V. T. V. te Vlissingen, van Volharding te Sou burg; van den Zebra, van den Z.-Ath. Bond; van de gemeentelijke Sportcom- missie, van Marathon te Vlissingen, van Medioburgum. Vervolgens kwamen gelukwenschen de beschermvrouwe, mevr. Hoegen van Hoogelande; een groep oud-leden, die bij monde van mej. N. Roth een me- daillekast aanbood; Handelsbelang, Vreemdelingenverkeer en het Comité voor Wandelconcerten. Al deze perso nen gewaagden van symphatie voor Achilles. Verschillende afgevaardigden brach ten dank aan Achilles voor den steun hun vereenigingen bij feesten en derge lijke verleend. De presidente, mevr. v. d. W o e s t ij n e V a n R o o, die iederen spreker met wel gekozen woorden dank bracht, heeft die medewerking ook in de toekomst gaar ne toegezegd. Na dit officieel deel van de receptie, bleef het bestuur met de feestcommissie en de dames, die zich belast hebben met het vervaardigen van kleeren voor de nog komende feestavonden en uitvoerin gen, en die wij in bovengenoemde op gave van bezoekers vergaten te ver melden, nog geruimen tijd bijeen. Zoo wel het bestuur alleen, als met de feest commissie, en ook deze met de dames van den naaikrans, zijn toen op de ge voelige plaat 'vereeuwigd en daarna hadden nog enkele huldigingen plaats. De presidente, richtte zich tot den directeur en secretaris, den heer Bal en schetste wat deze van af de op richting, die spr. met hem voorbereidde, voor de vereeniging heeft gedaan. Sinds de oprichting is er veel gepasseerd, maar de heer Bal bleef de ziel van al les. Uit erkentelijkheid biedt spr. onder luid applaus namens Achilles een mak kelijke stoel aan om uit te rusten na de lessen. Spr. vraagt ten slotte in allen ernst wat er van Achilles moet komen zonder Jan Bal, en sluit met woorden van groote waardeering ook aan mevr. Bal, die zoo geheel met het werk van haar man medeleeft. De heer B a 1 heeft dank gebracht voor de woorden van waardeering en het ge schenk, maar daarbij er opgewezen, dat hij zijn werk ten deele kan overdragen aan geoefende leidsters, maar dat hij nog tal van jaren voor de vereeniging hoopt te kunnen blijven werken, zoo noodlg alleen in een administratieve functie. De heer Den Hamer, bode der vereeniging bracht dank aan de opvol gende penningmeesteressen en den di recteur voor hun steun en sprak de hoop uit steeds het aantal donateurs te kun nen verhoogen. De vice-voorzitster, mej. De K e ij- «ae r, richtte zich tot de voorzitster, bracht haar dank voor alles wat zij ge durende 10 jaar voor de vereeniging doet, Beloof ik u, u niet te zullen pla gen, en u iets te laten vertellen, wat u voor u wilt [houden." „Wat moet ik tegen den landlooper zeggen, als ik bij hem kom? Hij heeft ons alles verteld, wat hij wist!" „Dat geloof ik niet. Ik heb bedacht, dat hij, als hij daar. werkelijk al; dien tijd gelegen heeft, iemand anders, die die- laan opkwam, ook moet gezien hebben, en als u werkelijk denkt, dat die Page er niets te maken had, moet iemand an ders naar de boerderij zijn gerle-den, ter wijl de landlooper daar lag. Hoe kwam mrs. Draycott er, als de auto van Page er haar niet bracht?" „Als je die vraag kunt beantwoorden, beste meid, heb je het heele geheim opgelost!" zuchtte Fayre. „Nu maar als de landlooper- het niet weet wie weet het dan wel?" vroeg Cynthia* „U zei, dat hij bang was en achterdochtig, en op zijn hoede voor die politie. Waarom kan hij dan niet iets hebben achtergehouden? Ik heb zoo'n idee dat, als u hem menschlievend be handelt en hem er toe krijgt, u niet als vijand te beschouwen als de rest, u iets te weten zult komen. In elk geval is het de moeite waard het te probeeren. Om mij pleizier te doen oom Fayre! Zijn been word al beter, en als hij eenmaal uit het ziekenhuis ontslagen is en in handen van de politie krijgt u geen kans meer hem te spreken te krijgen!" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5