$tOftfinciaU MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT - W.9dc PIÖI3 BINHENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 41, TWEE BLADEN. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG MIDDELBURG. GOES. WALCHEREH. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissingenv Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, ZUID-BEVELANG. T HOLEN. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.S0 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BS contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b\j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. DE KAMERVERKIEZINGEN. De Chr. Dem. Unie. N* referendum heeft, naar de „N. Rott. Crt." meldt, de „Christ'elijk-De- mocratische Unie" de volgende candi- datenlijst voor de Kamerverkiezingen vastgesteld: 1. H. S. van Houten, Groningen; 2. F. Schurer, Amsterdam; 3. R. v. d. Burg, Gouda; 4. A P. Jungcurt, Den Haag; 5. M. de Visser, Amsterdam; 6. J. J. Geitz, Den Haag; 7. J. Gorselink, Al melo; 8. C. H. Steketee, Den Haag; 9. P, Gerritse, Amsterdam; 10. B, J. v. Eyck, Amsterdam; 11. L. P. du Bois, Amsterdam; 12. Th. v. Wesep, Amster-, dam; 13. K. Tamminga, Huizen; 14. I. de Jong, Utrecht; 15. J. C. v. Goud oever, De Bilt. DE ONTWAPENINGS-CONFERENTIE. De heer W, H. Vliegen neemt ontslag. Het lid der Tweede Kamer de heer W. H. Vliegen, heeft ontslag genomen als lid der Nederlandsche delegatie ter Ontwapenings-conferentie en is naar Nederland teruggekeerd. Deze ontslag neming in uitsluitend een gevolg van het voorgevallene met betrekking tot „De Zeven Provinciën". De heer Vliegen, die de Nederland sche regeering in het bijzonder bij de besprekingen over de luchtvaart pleegt te vertegenwoordigen en den vorigen zomer als krachtig bestrijder van het luchtbombardement is opgetreden, zou Necfërtend ook in de vandaag door de algemeene commissie vertegenwoor digd hebben. Naar aanleiding van zijn ontslagneming als lid der Nederlandsche delegatie zal thans prof. Rutgers de Nederlandsche regeering in deze nieu we commissie vertegenwoordigen, bij gestaan door kapitein Wilmar als plaatsvervanger. HET RUITERFEEST DER HUZAREN. Woensdagavond iheeft de Koningin het Ruiterfeest van het 3e half regiment huzaren ten bate van het Crisiscomité bijgewoond. De Koningin werd ontvan gen door den regimentscommandant, ko lonel Diemont, en door de commissie. De loge was smaakvol bekleed met tapijten. De Koningin volgde de voorstelling tot het einde en toonde zich met de verschillende nummers zeer ingenomen. Bij het vertrek van H.M. werd het door de muziek ten gehoore gebrachte Wilhelmus door alle aanwezigen staan de meegezongen. Voor den uitgang on derhield de Koningin zich nog met de onderofficieren, leden der commissie. Nader bericht men aan de Maasbode, dat de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prins belangrijke giften hebben geschonken ter verhooging van de op brengst van het ruiterfeest ten bate van het nationaal en Haagsch Crisis comité. DE STAATSLOTERIJ. Geen opheffing. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Financiën zegt de minister, zooals hij reeds meermalen te kennen heeft gege ven, bij hem noch het voornemen bestaat over te gaan tot afschaffing noch tot uit breiding van de Staatsloterij. FRAUDULEUZEN IN-, UIT- OF VER VOER VAN GOEDEREN MET GELEENDE OF GEHUURDE VERVOERMIDDELEN. De Directeur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Breda verzoekt ons de aandacht van houders van automobielen, vaartuigen en andere vervoermiddelen er op te vestigen, dat het in den laatsten tijd veelvuldig voor komt, dat geleende, behuurde of in huur koop gekochte vervoermiddelen dien stig worden gemaakt aan het plegen van frauduleuzen in-, uit- of vervoer van goederen. In een zoodanig geval! zal het vervoer middel, overeenkomstig de desbetref fende wettelijke bepalingen, ongeacht of de fraudeur zelf, dan wel een ander de eigenaar is, in beslag worden geno men en zal in daartoe leidende gevallen de verbeurdverklaring daarvan gevor derd worden. Zij, die vervoermiddelen verhuren, of op welken voet ook aan anderen in ge bruik afstaan, dienen zich derhalve in hun eigen belang zekerheid te verschaf fen, dat het vervoermiddel niet voor smokkeldoeleinden zal worden gebezigd. Naar de Grondwet verneemt, heb ben Ged. Staten van N. Brabant tot de gemeentebesturen van Haarsteeg, He- dikhuijzen, Vlijmen en Nieuwkuyk een brief gericht betreffende vereeniging van gemeenten en gedeeltelijke grenswijzi ging. De bedoeling is V 1 ij m e n en N i e uw- k u y k te vereenigen en een gedeelte van Vlijmen, n.l. Wijk E, bij Haarsteeg Hedikhuijzen te voegen. 't Congers 1933 van den Nederland- schen R.K. Middenstandsbond zal gehou den worden te Breda op 10, 11 en 12 October. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat het „Journal Officiel" van Donderdagochtend, een besluit be vat, volgens hetwelk het invoerrecht op boter in Frankrijk van 700 tot 850 francs per 100 kg is verhoogd. Rapen enz. van eieren. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft in verband met art. 30 der Jachtwet 1923 bepaald, dat in het geheele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten open bare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meer koeten en waterhoentjes is toegestaan van heden tot en met 28 April a.s.; b. het ten verkoop in voorraad heb ben, te koop aanbieden, verkoopen, af leveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren voor het onder a. genoemde waterwild is toe gestaan van heden tot en met i Mei a.s.; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (al le soorten), duikers, watersnippen en goudplevieren niet is toegestaan. Crescendo. Door 'n misverstand stonden gisteren in de aankondiging van de uitvoering van Crescendo de woorden „Ons Neen", die daar niet hoorden, de namen der na de pauze te geven stukjes zijn „De Oce aan Vliegers", „Een Vergissing" en „De Drie Musketiers". NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER. Na de opening van de raadszitting, hedenmiddag te twee uur, hield de bur gemeester, de heer Hajenius de vol gende rede: Mijne Heeren Overeenkomstig de gewoonte, wil ik in deze eerste vergadering van uwen Raad in het nu aangebroken jaar, U mijne Heeren in alle opzichten veel goeds toewenschen en wil ik tevens be knopt een en ander mededeelen over het achter ons liggende jaar. Dankbaar ben ik gestemd, nu ik na een vrij ernstige ongesteldheid, mijn zetel in uwen Raad weer mag innemen en mijn dank gaat zeker ook uit naar onzen oudsten wethouder, den heer Van Melle, die mijn taak zoo goed mogelijk heeft waargenomen. Evenals het vorig jaar, is het bevol kingscijfer wederom gestegen, nu met 107 personen. Het totaal zielenaantal bedroeg 31 December 1932 9360 tegen 9253 het jaar te voren. Het aantal ge boorten bedroeg 166, terwijl 79 personen als overleden werden aangegeven. Er vestigden zich in Goes 545 personen, en er werden er 525 afgeschreven voor vertrek. Als de meest belangrijke werken voor de gemeente uitgevoerd noem ik de ver schillende verbeteringen aan de be strating. De ^Heernisseweg, voorzoover gelegen onder Goes, werd geriolëerd en bestraat. Geheel "vernieuwd Werd de bestrating van de L. P. van de Spiegel straat met trottoirs en rijwielpaden. Geheel vernieuwd werd ook de bestra ting van de Ossenhoofdstraat, de St. Adriaanstraat, de Oude Vischmarkt en de Kleine Kerkstraat, evenals de M. A. de Ruyterlaan, waar tèVens verharde rijwielpaden en trottoirs werden aan gebracht. Ook de Paardenweg werd be straat en trottoirs werden aangelegd in een gedeelte van de Lange Vorststraat en een klein gedeelte bij de z.g. Koe poort. Langs de Jacob Valckestraat, s-Heer Hendrikskinderendijk en West- wal werden rijwielpaden, aangelegd. Een belangrijk werk is uitgevoerd den Oosthavendijk en op het "Verlies als het zijn moet, geld en goed, Doch nimmer uwen moed! Roosjeshof. Een nieuw weggedeelte werd daar aangelegd ter breedte van 8 a 10 meter, en tot een lengte van 850 meter, ten behoeve van het bestaande haven terrein en in verband met de uitbreiding daarvan langs de Oostzijde van de haven, zoodat nu de beschikking is verkregen over ongeveer 8000 vierk meter haven terrein. In verband daarmede was het onod- zakelijk om de bestaande schietbaan op te ruimen en een nieuwe schietbaan te maken met daarbij behoorende gebouw tjes. In bouwplan III werd geregeld door gewerkt met het aanleggen van trottoirs in de verlengde Kamperfoeliestr., Lelie straat, Tulpstraat en Vogelzangsweg. Een aantal middenstandswoningen wer den gebouwd in bouwplan III, terwijl aan den Patijnweg onder de gemeente Goes een drietal heerenhuizen in aan bouw zijn. Verscheidene aanvragen voor aankoop van bouwterrein werden in gediend. Van de door mij genoemde werken werden de meesten uitgevoerd bij wijze van werkverschaffing met subsidie van het Rijk en onder toezicht van de Heide- Maatschappij. Tusschen de maanden Januari en September werden gemiddeld 70 tot 80 personen bij de werkverschaffing ge plaatst. In 't laatst van 1932 bedroeg het aantal tewerkgestelden gemiddeld 25. In het laatst van het jaar werd het aanleggen van sportterreinen aan den weg naar Wilhelminadorp voorbereid; een werkobject, waardoor aan een vrij groot aantal personen gedurende een half jaar werk kan worden verschaft. De werkloosheid baarde het afgeloo- pen jaar veel zorg en vorderde een be drag van J 77840 uit de gemeentekas. Het jaar tevoren werd daarvoor uitge geven ƒ29144. In het bedrag van 77840 werd van het Rijk terug ontvangen j 16896, zoodat voor rekening van de gemeente bleef 60944. Aan steun werd uitbetaald door het burgerlijk armbestuur 7861 en door de gemeente 1536, alzóo totaal 9397. Als bijdrage in het bedrag van f 1536 werd van het Rijk terug ontvangen 577. Het gemeentelijk gasbedrijf verkeerde in gunstigen toestand. In vergelijking met het jaar te voren, werd in 1932 151.587 kub. M. meer gas afgeleverd, waarvan voor de gemeente Wemeldinge 70.587 kub. M. Het aantal gasmeters vermeerderde met 554, waaronder begrepen een aantal van 456 van de gemeente Wemeldinge en 98 stuks voor Goes en de reeds eer der aangesloten gemeenten. Het hoofdbuizennet werd in Goes uit gebreid iret 435 meter, terwijl de totale uitweiding door overname van Wemel dinge 11397.54 meter bedroeg. De totale lengte van het buizennet in het verlich- tingsgebied Goes bedroeg op 31 Decem ber j.l. ruim 57.5 K.M. Het aantal geplaatste gaslantaarns bedroeg eind 1932 in totaal 466. Op 31 December j.l. waren de werk zaamheden voor het aanleggen van een persleiding naar Wemeldinge en het plaatsen van de benoodigde toestellen, voor een groot gedeelte beëindigd. Inzake de scheepvaart kan worden gemeld, dat de haven binnenkwamen 1701 vaartuigen, alzoo 100 minder dan het jaar tevoren, terwijl 1696 schepen weder door de sluizen naar buiten gin gen. Behalve de zorgen in verband met de bestrijding van de werkloosheid, deden zich in 1932 groote financieele moeilijk heden voor met betrekking tot het bur gerlijk armbestuur en het gasthuis, die bij de behandeling der begrooting voor 1933 reeds tot uiting kwamen door ver hoogde en nieuw ingevoerde belastin gen. Het geschilinzake het gasthuis was aan het einde van het jaar nog niet tot een afdoende oplossing gekomen, doch ik hoop ten zeerste dat in het thans aangebroken jaar binnen niet al te lan gen tijd een zoodanigen uitweg zal wor den gevonden, dat <het voortbestaan van het gasthuis, waarmede ik bedoel de ziekenverpleging, blijvend zal zijn gewaarborgd. U mijne heeren, zeg ik gaarne dank voor hetgeen gij naar uw beste weten en kunnen in het afgeloopen jaar voor de gemeente hebt verricht. RAAD VAN MELISKERKE. Afscheid J. Koppejan, MELISKERKE. De Raad hield Woens dag haar eerste vergadering in 1933, on der leiding van burgemeester De Keij- zer. Afwezig was met kennisgeving de heer A. Spruijt. De Voorzitter hoopte dat 1933 wederom een jaar zou zijn voor de ge meente en voor den Raad van rijken zegen. Wethouder Jakobsen en de Sec retaris wenschten wederkeerig den Burgemeester alle goeds toe. Van het staatsboschbeheer was de toesteming ingekomen om de boomen in de Noordstraat te rooien, mits weer jonge boomen worden geplant. Voor kennisgeving werden aangeno men op voorstel van B. en W.: Ie. het bekende adres van Ambt-Hardenbferg; 2e. het verzoek van de K. L. M. om sub sidie voor het garantiefonds voor de Zeeland-lijn; 3;e. het verzoek om een subsidie tot bestudeering en bestrijding van de iepziekte. B. en W. stellen voor adhaesüe te "be tuigen aan het adres van de gemeente Kerkrade over wijziging art. 205 L. O.- wet 1920, z.h.st. goedgevonden. Herbe noemd werd met alg st. als lid van het B. A. de heer A. Poppe. Een verzoek van de Boaz->school om gelden voor schoolmeubelen en leermiddelen wegens uitbreiding leerlingental (uit de gemeen ten Biggekerke en Zoutelande) wordt in gewilligd, nadat de heer Huijsman ge vraagd had naar de raming der kosten en door den V oorzitter was tevre den gesteld. Van de Boaz-school Was nog een ver zoek om een voorschot op de gemeen telijke vergoeding krachtens art. 101 L. O.-wet. De heer De Buck wilde dit verzoek niet hestrijden, maar vroeg of dit voorschot schier algemeen gevraagd wordt. De V oërzitter zeide, dat de school van den heer Flach nog nimmer een dergelijk vejj^oek om voorschot ge daan heeft. Met' alg. stemmen werd besloten aan het verzoek t'e voldoen. Het bedrag is groot 299.78. De heer J. Francke wordt met alg. st. toegelaten als raadslid. Gratis zijn ontvangen voor de school kinderen uit de 3 hoogste klassen een portret van Prins Willem I. De Voor zitter stelt voor de andere schoolkin deren zulk een portret te geven op kosten der gemeente, de kostprijs is O.rO per stuk. Aangenomen. Op de geboortedag van Prins Willem zullen de kinderen getracteerd worden van gem'eentewege, een post van 50 wordt hiervoor uitgetrokken. Nu richt de Voorzitter zich tot 't scheidende raadslid den heer J. Kop pejan, 43 jaar is deze raadslid gewe'est, 11 maal is zijn mandaat vernieuwd; hij dankt hem voor al den arbeid in het belang der gemeente gedaan, de sa menwerking was steeds vriendschappe lijk, hij wenscht hem verder Gods zegen toe. De heer De Buck en de Secretaris spreken nog een persoonlijk woord, waarna de heer Koppejan op korte en pakkende wijze afscheid neemt. Na dat bij de rondvraag nog enkele kleine dingen waren besproken werd het af scheid in intiemen kring voortgezet. Rijwielpad Walcheren. WESTKAPELLE. Donderdag vergader de alhier in de openbare school, onder leiding van den heer L. Minderhoud,_ de hier gevestigde afdeeling van d(j Vereeniging „Rijwielpad Walcheren" Het aantal leden bedroeg op 1 Janu ari 1933 145. Het totale bedrag der ge- inde contributies bedroeg 83.50. Daarop las de voorzitter een schrijven van den secretaris-penningmeester van de vereeninging voor, die wijst op het feit, dat bijna alle Westkapelsche ar beiders de klompen gebruiken als rem, bij het afrijden van een afrit, wat niet zeer bevorderlijk is voor het in goeden staat houden van zoo'n afrit. Daar nu weër twee nieuwe afritten bij Valke- nisse hersteld worden, verdient het aanbeveling, de fietsers uit West- kapelle op het verkeerde daarvan te wijzen. De vergadering herkoos tot bestuurs leden de heeren P. Huibregtse Wz. en J. de Vos en koos in de vacature, ont staan door het vertrek van den heer mr. W. J. Woldringh van der Hoop, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot.. Uit de vergadering wees men op het gevaar voor ongelukken in den avond bij opgebroken plaatsen van het fiets- Middelburg 17-H-'33 Donderdag: hoog ste luchttemperatuur 6,7 °C; (44 °F); laagste 2 °C (36 °F). Heden 9 h: 5.7 °C; 12 h: 6.5 °C. 3 mm regen. Hoogste baro meterstand 770 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand 774.4 mm te Isafjord; laagste 752.8 mm te Skagen. Meest matige in het N. wellicht krach tige W. tot N. wind, gedeeltelijk bewolkt, kans op regen- of hagelbuien, lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. Zon op: 7 h 14; onder 17 h 14. Licht op: 17 h 44. Maan op: 1 h 38; onder: 9 h 13. L.K.: 18 Februari. Do. Vr. Za. Do. Vr. Za. 16 17 18 Februari. Hoogwater. 4.55 17.22 5.39 18.13 6.33 19.12 Laagwater. 11.37 23.43 12.24 0.33 13.11 Februari. Hoogwater. 16 6.46 19.11 17 7.26 19.57 18 8.13 20.51 Laagwater. 0.08 12.34 0.50 13.21 1.38 14.05 m Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 fabl. 70 cfs. en oranjezakjes van 2 tobt. 10 cH. (Ingez. Med.) pad en de wenschelijkheid om bij die plaatsen een lichtpunt te plaatsen. Men zal een verzoek ter zake aan het hoofdbestuur richten. KRABBENDIJKE. Woensdagavond j.l. hield „de Krabbendijke Dans club" haar jaarvergadering, die zeer goed was bezocht. Na een geestige ope ningsspeech van den voorzitter C. P. Vogelaar Jr., die o.a. het eenjarige be staan der vereeniging memoreerde, werd voorlezing gedaan van het jaarver slag. Hieruit bleek, dat de vereeniging 16 leden telt en 4 donateurs. Staande de vergadering gaven zich nog 3 aanwezi gen als lid op en 1 als donateur. Als secretaris-penningmeester werd herko zen de heer A. D. de Kok. Enkele be sluiten werden nog genomen o.m. betref fende verlaging contributie. Daarna ging de club over tot het houden van een prijswedstrijd, waarvoor zeer veel animo bestond. SCHORE. Het Burgerlijk armbestuur alhier heeft de volgende aanbeveling opgemaakt voor de benoeming Idoor den gemeenteraad) van een secretaris penningmeester van dat bestuur: 1. P. Sterk, 2. J. van Koeveringe Hz., beide wonende te Schore. De tarieven der Thoolsche brug. THOLEN. Naar de Zeeuw verneemt, is lop de conferentie, die deze week werd gehouden over de tarieven der Thoolsche brug met Ged. Staten en de gemeentebesturen uit dit eiland, een plan aanhangig gemaakt, om door een bijdrage per inwoner, men spreekt van 0.25 per hoofd, het mogelijk te maken, dat de tarieven eenigszins kunnen wor den verlaagd. Op deze vergadering werd naar vo ren gebracht, dat gezien de vroegere veergelden, de nu geldende tarieven niet aanmerkelijk hooger zijn, omdat door het vlugger verkeer, men meer reizen per dag kan maken en grooter vrach ten kan medenemen, en men tevens geen kans meer oploopt voor schade aan motor, banden en veeren, zooals vroe ger aan den veerdam, om dan maar niet te spreken van het steeds dreigen de gevaar.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1