BEURS- EN WISSELKOERSEN. £ÜID-BEYELAND. N00RD-BEVELAHD. IttUHS 1 HtKMUKt 1 ER. ONDERWIJS. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. KERKNIEUWS. VAN DONDERDAG 9 m AMSTERDAM, 16 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de olficieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101. Ned. 17 1000-4 101%—101%, Ned. 31 1000-4 100%99%. Certificaten-3 83%83. Cert. N.W.S.-2% 69%—69. O. Indië 22 doll. 1000-6 98—97%. O. Indië 23 100-6 72%—72. O. Indië 16 1000-5 97—96%. O. Indië 26 1000-4% 92%—91%. Denemarken Oblig. 1926-5 82 Duitschl. 100-7 62%—60. Duitschl, 30 1000-5% 54%—52%. Amsterdam 1933.5 101lOOr'g. 's-Gravenhage 1929-li/2 101"/» Rotterdam 1926L19300»4i/2 93y3-93. Utrecht, prov. 1929-4% 102% Zeeuws. Hyp. B-5 101 Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100%. A Amsterd. Bank 109%—108%. C Rott. Bank ver. 79%78%. A Twentsche Bank 9494 A Pref. Jurgens A 100100 A De Schelde N.B. 37%—37% A Ver. Papf.,v. Gelder 58%56% C Am. Car en Foundry 6%7. C Am. Smelt en Ref. 12%12%. C Farbenind. I.G. 8785%. C U. states St. C. 26%—27%'. C North Am. Cy. 2423%. A Born. Sum. H.M. 141140. A iNed, Wol Mij. 5655%. Singkep Tin M. 78%- J. C. Japan Ln. 3333 Rotterd. Lloyd 52 S. M. Nederland 5654 Amst. Thee C.M. 33%31% A Houth. Alberts 25% C Baltimore Ohio 10%10 Vrouwenpolder en op 601 voor die te Gapinge. M.a.st. werd besloten tot vaststelling van het kohier hondenbelasting voor 1933 met een totaal van 84 honden en een opbrengst van 168. De voor de verharding van den Lan- geweg aangeboden partij klinkers is B. en W. zoodanig meegevallen, dat zij den Raad thans voorstellen de verhar ding van dien weg met klinkers in plaats van met macadam ie doen geschieden. De kosten zullen in totaal ongeveer 3400 bedragen, hetgeen aanmerkelijk verschilt met de berekening van klin kerbestrating. De heer Kesteloo zou eerst een nadere definitieve berekening en be pleit aanhouding, willen. De heer Maas is na de door den Voorzitter gegeven toelichting tot de conclusie gekomen dat deze aangele genheid wel thans kan worden afgehan deld; De heer Dingemanse vroeg of de overgelegde berekening op deskundige voorlichting berust, of B. en W. al dan niet het invoeren van >een baatbelasting zullen voorstellen en zoo ja hoeveel die belasting zal bedragen en hoe jhet staat met de door Vrteemdedngenverkeer toe gezegde bijdrage in de te maken kos ten. Spr. vraagt of men vooral omtrent het laatste wel voldoende zekerheid heeft, het ligt niet in zijn bedoeling den doorgang van het werk te belemmeren, te meer daar hij die verharding als een algemeen belang beschouwt en ook ten dteele nog een object van werkverschaf fing zal vormen. De voorztter deel de den heer Dingemanse mede, dat de voorgelegde berekening van deskundige hand is, het genoemde totaal bedrag is eerder te hoog dan te laag genomen, dat het wel degelijk de bedoeling van B. en W. is voorstellen te doen tot het in voeren van een baatbelasting op den voet als voor den Schellachsenweg is geschied, zij die belasting denken te stellen op 5.den ha en dat nu de Vereen. Vreemdelingenverkeer rechts persoonlijkheid heeft aangevraagd, de onzekerheid ter zake van de door die Vereeniging toegezegde jaarlijksche bij drage z.i. wel' een eind heeft genomen. De heer K e s t e 1 o o verklaarde geen bezwaar te hebben dat in deze vergade ring een definitieve beslissing wordt ge nomen, waarna m.a.st. werd besloten tot aankoop van de aangeboden partij klinkers over te gaan, teneinde den Langeweg daarmede te verharden en werden B. en W. gemachtigd pogingen aan te wenden tot het sluiten van een geldleening tot dekking van de kosten dieri verharding, groot 3400.tegen een rente van ten hoogstte 5 pet. 's jaars. De voorzitter deelde mede, dat van de commissie van werkverschaffing een opgaaf is ontvangen inzake de bij de werkverschaffing te volgen werk wijze en van de personen, die volgens het oordeel der commissie voor tewerk stelling aanmerking komen, met ver melding van het aantal dagen van te werkstelling van elk der opgegeven per sonen. N.a.v. deze opgave zegt de v o o r- z i 11 e r, dat de werkloozen eerst zoo veel mogelijk moeten uittrekken, daar voor is men z.i. toch aangesloten bij het werkloosheidsbesluit 1917, welke aan sluiting de gemeente over 1932 ruim 400 zal kosten en voor 1933 wel 600 zal bedragen. Als men de werkverschaffing zou gaan regelen als door de commissie aange geven, zou dat kosten ongeveer 123. per week, men moet er z.i. toch ook rekening mee houden dat maar tot Mei getrokken kan worden en het er niet naar uitziet dat dan de werkloosheid een eind zal hebben genomen. De heter Dingemanse zeide, dat het de be doeling der commissie is de trekdagen als aanvulling op de werkdagen in werk verschaffing te stellen, doch tevens de trekdagen voor eventueele reserve te houden. Er bestaat bij de commissie geen bezwaar zoo b.v. besloten werd dat aan allen drie dagen in de wteek werk zou worden verschaft. Na verdere breedvoe rige bespreking werd m.a.st. besloten B. en W. op te dragen met de door ae commissie verstrekte gegevens rekening te houden en de tewerkstelling bij de werkve-r.cLarfiiig naar bevind van zaken r i^eien. Bij de rondvraag wees de heer Kes- t e 1 o o op de wijze waarop de zijkanten van den Schellachsenweg bewerkt wor den. M.a.st. werd besloten dit werk van gemeentewege voort te zetten en de afgestoken graszoden naar den zandput te doen vervoeren. SCHORE. Gisteren hebben een twee tal honden, waaronder die, welke enke le dagen geleden twee schapen heeft afglemaakt, zoodanig huisgehouden on der een kudde schapen, dat niet min der dan 24 dieren in een sloot werden gedreven. Twee dezer schapen zijn la ter dood uit dte sloot gehaald! COLIJNSPLAAT, Woensdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" (afdeeiing voor ziekenhuisverple- ging) te Colijnsplaat een algemeene ver gadering onder leiding van dokter Maas. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat op 31 December 1931 lid waren 263 gezinshoofden (waarbij 723 betalende leden en 886 verzekerde le den). Deze cijfers waren op 31 Decern ber 1932 resp. 317, 853 en 1028. In het afgeloopen dienstjaar werden 17 leden in het ziekenhuis opgenomen. De rekening van den penningmeester gaf als ontvangsten 3.416 (waaronder goed slot van het vorige jaar van 1275) en als uitgaven 2.326. Het reserve fonds bedroeg op 31 Dec. 1932 1.241. Aan de verpleegden werd over 1932 voor 302 verpleegdagen uitgekeerd 767.30. Met algemeene stemmen werd verder nog aangenomen het bestuursvoorste om daarenboven nog uit te keeren tot een totaal bedrag van 1,233 aan deze verpleegden. Met algemeene stemmen werd nog aangenomen een voorstel van het be stuur om art. 13 van het reglement zoo danig te wijzigen, dat iemand voor één ziekte niet meer dan 30 verpleegdagen zal worden uitgekeerd. Daarvoor za niet meer gerekend worden met het boekjaar (van 1 Jan. tot 31 Dec.), doch het jaar zal zijn het jaar, dat volgt op den eersten dag van de opneming in het ziekenhuis. A Southern Riw. 5%5%. C Unicon Pac. Rr. 73%73. C Int. Nickel Cy. 87%. A Koloniale Bank 57 A N.I. Hbk. 1000 52%—52. C Ned. H. M. 1000 62%— 63%. A Alg. Kunstz. U. 30%31% -30%. A v. Berkels Pat. 1817%. C Calvé-Delft 6060. A C. Suiker Mpij. 1918%. A Int. Viscose 18% A Ned. Ford A. M. 106-114-108. A Philips Gem. B. 125%—125%-124%. C Unilever 105%103%-104%. C Anaconda Cop. 6%7-6%. C Bethlehem St. 13%—13%-13%. A A.N.I.E.M.—N.B. 200—199%. C A. Gas en El. Cy. 22, C Cities Serv. Cy. 2%2%. A Kon. Petr. Mpij. 149%148%-47%. C Contin. Oil Cy. 5%5%. C Shell Union O.C. 4%—4%-4%. A Holl, Amer. Lijn 32%. A K.N. Stoomb. Mij. 15%15. A Ned. Scheepv. U. 5452%-53 A H. V, Amsterdam 169%169-71. A Java Cult. Mij. 106107 A N.I. Suiker U. 66%66% A Poerworedjo S.O. 66 A Deli Batavia 155%148 C Deli Mij. 1000 124-121-23 A Senembah 140% C Chicago Milw. 1 A Amst. Rubb. C. 585/8_583/4(.57%. A Deli Bat. Rubb. 23—;22y2. A Hessa Rubber 2423%. A Serbadjadi S.R. 183418. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN. Eerelidmaatschap Mej. M. G. A. de Man. Het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen besloot in zijn gister gehou den vergadering het eerelidmaatschap té verleenen aan mej. M. G. A. de Man te Middelburg. J. PH. CARO. f Tijdens zijn optreden op een concert plotseling overleden. Gisteravond is de bekende zanger J. Ph. Caro tijdens het Tivoliconcert te Utrecht, dat gewijd was aan Wagner, en waaraan medewerkte het U.S.O., en het Toonkunstkoor plotseling onwel ge worden en overleden. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 15 Febr. 8.56% 59.24 9.74% 34.71 48.05 38.20 2.49% 16 Febr. 8.55% 59.24 9.76 34.76 48.05 38.10 2.48% Suiker - - Amerika - Tabak Robber Young tuigd namens de familie voor de vele ondervonden blijken van deelneming. Daarna is de baar den Stadsschouw burg uitgedragen. Als slippendragers fungeerden Oscar Tourniaire, Jacques van Hoven, Jan Musch en Louis Saal- born. De lantaarns van den Stads schouwburg brandden omfloerst toen de stoet vertrok. Op het kerkhof waren nog veel be langstellenden bijeengekomen. In de aula, waar plechtige orgelmuziek weer klonk, schaarde men zich achter de baar. Toen de kist in de groeve ge daald was en de bloemen om de ope ning waren geschikt, bracht August Kiehl nog met een tak seringen een laatsten afscheidsgroet aan zijn ouden kameraad. Prof, dr. Hugo de Vries 85 jaar. Prof. dr. Hugo de Vries,, oud_hoogj>i keeraar aan de Amsterdamsche univer- De heer Caro zong toen het recitatief siteit en bekend natuurkundige, her, en aria uit den Vliegende Hollander, denkt heden zijn 85sten verjaardag. De juist toen hij gezongen had „Niemals der gelieerde verblijft te Lunteren, waar hij Tod", stokte plotseling de stem van den zanger. Een moment was 't doodstil in de Concertzaal, toen sloeg de heer Caro van het podium af en kwam op zijn hoofd op den vloer terecht. In hoogst ernstigen toestand droeg men den zanger naar de koffiekamer, zich na zijn aftreden aj>; lioogleeraai vestigde en nog dagelijks in zijn proef tuin en laboratorium werkt. Gebrandschilderde ramen te Delft. De commissie voor het aanbrengen a__ van gebrandschilderde ramen in het koor terwijl in de zaal 'n onbeschrijfelijke ver-1 der Nieuwe Kerk te Delft heeft aan Wil- warring heerschte. Verscheidene dames I lem van Konijnenburg opgedragen het verlorerf het bewustzijn en angstige kre- I ontwerpen en aanbrengen van het ten weerklonken alom. I (Stadhouder) Willem III-raam. In de koffiekamer speelde zich intus- I Gehoopt wordt, dat de ramen op den schen 't laatste gedeelte van deze trage-1 herdenkingsdag van Prins Willem I ge- die af. Omringd door echtgenoote en kin- J reed zullen zijn. deren, die het concert, dat het laatste van den bekenden zanger zou zijn, bij woonden, alsmede door enkele aanwezi ge geneesheeren, gaf de heer Caro en kele minuten na het ongeval, waarvan vermoedelijk een hartverlamming de oorzaak was, den geest. Bij het door de leeraren der Mode vakschool Vereeniging te 's-Gravenhage gehouden examen zijn geslaagd de da- Het zoo plotseling en zoo droevig over-1 mes C. Puijpe, coupeuse A, voor costuumvak K. Heijboer, S. Ie Roy en M. Roeting te Vlissingen. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten/.over de week van 5 tot en met 11 Febr. in de provin cie Zeeland bedroeg: Febris typholdea Goes 1, Roodvonk: Biggekerke 3 (in écn gezin),' Krabbendijke 1, O. en W. Souburg 2. De vorige week is het aantal slacht offers van influenza,, bronchitis en plies: nomie wederom sterk opgekoopen. In de 46 gemeenten des Hands met ïufeeir dan 20.000 ziejj*n, welke op 1 Jan 1933 in totaal een bevolking van 3.928.542 inwoners omvatten, bedroeg het: aan influenza 52, aan bronchitis (acuta, chroniica') 26, aan broncfnppne.i- monie (capillaire bronchitis) 86, aan lo~ baire pheumonie (roupeuze pheumonie) 26 en aan pneumonie zonder meer ö9% totaa'l dus 197. ,Heden is het 25 jaar gejp.den dal 'de heer M. Oudesjluijs1., brie venbes let- lpr en kantoorhouder te Waarde, bij de posterijen alt besteller in dienst trad. Onder leiding van zuster Switters te Middelburg is Dinsdagavond j.l. een moedercursus begonnen, die door een 40-tal deelneemsters uit de gemeenten Haamstede en Burgh wordt gevolgd, Aan het Gemeentebestuur van Westdorpeis door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. een subsidie van 100 ver leend voor de verbetering van de bocht in den Everdamschen dijk nabij den Zwart enhoek. Ako H.VJL Industrie Obl.markt— Markt KoninkL Phiiips Schepen Mijnen (Wettig gedeponeerd.) Zou het wel goed zijn? Het is maar een Hollandsch wasch- middel en het is veel goedkooper dan het geïmporteerde buitenlandsche. Zoo denken honderden, bewust of onbewust enze koopen het duurdere buiten landsche. Probeert het toch. Probeert éénmaal het uitstekende Hollandsche zelfwer kend waschmiddel 17 cent per pak. Probeert het en oordeelt zelf. (Ingez. Med.) zicb lijden van den bekenden Nederland schen zanger zal in heel muzikaal Ne derland groote verslagenheid verwek ken. Men zal zijn stoere verschijning op de podia, zijn sonore, klankrijke stem in hei gemoed zijner vele bewonderende luisteraars noode missen. In Middelburg trad hij slechts zelden 1 Voor de Maastrichtsche rechtbank op, naar ons bekend slechts eenmaal. In heeft Dinsdag terech;t gestaan de 5I-ja/ Bruch's Das Lied von der Glocke. Een I rjge mijnwerker L. M. uit Schin op Geul nauwgezet plichtsmensch als hij, wilde I wegens poging tot doodslag op de 32- den volgenden dag steeds weer op zijn jarige vrouw S. 'H. te Heerlen!, imet post, het hoofd eener Utrechtsche I wie hij connecties onderhield, school terug kunnen zijn. Van Zee- I Het O. M. eischte iy2 jaar gevanglenisH land uit ging dit moeilijk I straf. Doch ook hier mochten wij menigmaal van zijn stem genieten bij uitvoeringen I Voor de rechtbank te 's-Graven- door de radio Onze muziekwereld lijdt I hage stond terecht een 45-jarigte Chi- wel een gevoelig verlies neesche kwartiermeester te Rotterdam, De heer Caro werd slechts 51 jaar verdacht van moord op zekeren Ya Ah oud. Begrafenis van den tooneelspeler Bart Kreeft. Men schrijft aan de Maasbode uit Am sterdam: Ling, gep'Jeegd op 31 October j.l. a. b. van het Nederlandsche stoomschio „Mi- tra", welk schip zich toen in volle zee I bevond. De officier van justitie, wilde rekening houden met de omstandigheid, dat de- Geref. Kerk. M. de Regt, cand. te Middelburg is beroepen te Gameren. Tweetal te Hilversum ds. H. van der Elskamp te Groningen en ds. H. A. Wiersinga te Vlissingen. Woensdag is het stoffelijk overschot!ze verdachte zijn straf zal' moeten uit- van Bart Kreeft van den Stadsschouw-1 zitten zonder in de gelegenheid te zijn burg uit op de begraafplaats „Zorg- met iemand tie kunnen spreken, Waar- vlied" ter aarde besteld. In de met door de straf wordt verzwaard, en eisch- rouwfloers behangen hal van den Stads- 1 te drie jaren gevangenistraf. schouwburg stond dien morgen de doo- I de opgebaard en vele vrienden en be-1 Uitgeleverd, wonderaars zijn hem daar in deze stem-1 Op verzoek van de Nederf, mdsche mige omgeving een laatsten groet ko-1 regeering heeft gister de Eellgisiiie rei- men brengen. I geering uitgeleverd zekeren J. L., boek- Wethouder Boekman legde een houder destijds wonende te Groe.döj, die krans met linten in de Amsterdamsche! er van verdacht wordt zid.i in Jvfaai t kleuren te midden van de vele bloem-1 1932 te Groede te hebben scu-ulJ ig stukken, die de baar dekten. gemaakt aan diefstal van effecten en Toen allen zich om de baar hadden bankbiljetten lot een vrij aanzienlijk be- geschaard trad Willem Hunsche naar drag door het openbreken van een bii- voren. Hij memoreerde hoe de maat-1 reau. schappij „Apollo" onder Kreeft nieuwe banen is ingegaan. Hij bracht Kreeft 1 Melkvervalsching. daar dank voor namens het bestuur en De kantonrechter te Delft heeft commissarissen, maar vooral namens1 Woensdag den melkveehouder M. T., de steuntrekkende weduwen en wee-J te Delft, veroordeeld tot een geldboete van 150 subs. 30 dagen hechtenis we- Dan kwarc August Kiehl, zeer onder I gens vervalsching. der. .r.cruK. Het leven is een droom, I ontwaken is de dood, sprak hij. Als I Verduistering van vereenigingsgelden gisteren herinner ik mij nog den dag, I door ex-wethoudjer, het is nu 57 jaar geleden, waarop wijl Voor de rechtbank te Alkmaar stond elkaar ontmoetten en vriendschap slo-j terecht de 50-jarige D. C- A. de Zw., ten. I eertijds soc. dem. wethouder van finan- Daarna heeft nog Jean Janssens zijnjciën der gemeente Den Helder, aa i waarvan hii administrateur was, zich had toegeëigend. Verdachte, die aanvankelijk was gede tineerd, doch later op vrije voeten was gesteld, was persoonlijk aanwezig. Bij het verhoor van verdachte dteelde deze o.m. mee, dat de Bond voor een actie tegen de werving, uit extra-con tributie f. 12000 had bijeengebracht. De ambtenaar van het O. M. requisi toir nemende noemde den Bond een gevaarlijk instituut. Deze bond van kor poraals bij die Marine fungeert als spaarbank; spr. vindt dat absoluut uit den booze. Die geheime actie tegen wer ving keurt spr. of. De leden zijn vrijwilli gers en brengen 12 000 samen voor het voeren van een actie tegen hun op persten patroon. Spr, concludeerde dat het bedrag van 18.000 er geweest is en alleen verdachte het verduisterd kan hebben, in persoonlijke dienstbetrek king. Spr. requireert een gevangenis straf van één jaar. Uitspraak over 14 dagen. Fietsendiefstallen. Dinsdagmiddag heeft de Amsterdam sche rechtbank een geheele zitting be steed aan de berechting v.an acht ver dachten, voor het grootste deel woon achtig te Nederhorst den Berg en Hilver sum verdacht van diefstal en heling van een groot aantal fietsen. Te Hilversum, Laren en andere Gooische plaatsen ver* dwenen in den zomer van het vorige jaar zeer veel rijwielen. Deze zaken werden met gesloten deuren behandeld. De officier van justitie eischte 2 minderjarigen ter beschikking stelling van de regeering om van harentwege te worden verpleegd. Tegen twee anderen resp. zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toe zicht van de reclasseering. Tegen J- de V. zes maanden met aftrek van twee maan den met aftrek van twee maanden voor- Tegen G. te Hilversum, vorderde hij negen maanden gevangenisstraf met af trek van den tijd, in voorarrest doorge bracht (vijf maanden) wegens diefstal en heling. De 29-jarige J. S. uit Nederhorst den Berg had zich wegens heling van een fiets te verantwoorden. Wegens schuld- heling vorderde het O.M. een gevan genisstraf van acht maanden. eersten directeur met een kort woord bedankt. Een zoon van den overledene heeft wien ten laste was gelegd, dat hij in Januari 1923 tot Augustus 1931 in to taal 18.734.07, toebehoorende aan den den aanwezigen zijn erkentelijkheid be- Bond van Korporaals der Kon. Marine, Roofoverval. Voor de rechtbank tie, Roermond is behandeld de zaak tegen de 28-jarige arbeiders M. J. en C. H. S*, beiden tut Weert, -wien was ten laste gelegd, dat zij in den avond van 15 September 32, P. H. Morris aldaar hebben beroofd van een bedrag van ongevöer 208 gulden, welke berooving was voorafgegaan en vergezeld door geweld, doordat verd- J. den beroofde met een steen op bet hoofd had geslagen, waardoor deze was gevallen en waarna beiden hem in be dwang hadden gehouden. Het O.M. eischte wegens diefstal met geweld, giepleegd door twee ver- eenigde personen, tegen elk der ver dachten 5 jaar gevangenisstraf. Verpleegster aangerand. De rechtbank te Arnhem heelt uit- spraak gedaan in die- zaak tegen den 30- jarigen zwerver G. E., die op net rij' wielpad van de spoorlijn Arnhem--Ede een leerling-verpleegster uit Wolfheze van haar fiets trok en van een hand- trsenje, waarin eenig geld, beroofde. De rechtbank veroordeelde hem Jot één jaar gevangenisstraf, gevolgd door ter beschikkingstelling van de itegeering. De eisch was drie jaar en ter beschik king stelling.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2