BINNENLAHD. ZEELAND. FLORA BIOSCOOP - MIDDELBURG WEER ER WMD. NUMMER 40. TWEE BLADEN. DONDERDAG 16 FEBRUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. ¥LISSINGEN. „De Klokkenluider van de Notre-Dame" „Tom's Wraak" WALCHEREN. Verwachting tot Morgenavond; Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldicge. Februari. twiticfetf* ELBUBG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent» schap viwsingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BÜ contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. S2& GOESCHE COUiANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 15 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrieir „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct, bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent EERSTE KAMER. Verklaring van Minister Ruys, Naar het C. B. verneemt heeft de mi nister van Staat, minister van Binnen- landsche Zaken, voorzitter van den Raad van ministers, in antwoord op eene, tot hem door den voorzitter van de Eerste Kamer gerichte vraag 15 de zer bericht, „dat de regeering bereid is, in te gaan op hetgeen bij de algemeene beschouwingen betreffende de rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1933, leden van de Eerste Kamer zouden wenschen te berde te brengen, in verband met het incident met ,,De Zeven Provinciën" en de gevolgen verbonden aan de aanne ming in de Tweede Kamer van de motie Boon". BIJEENROEPING TWEEDE KAMER. Op morgen 17 Februari. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen 1 uur voor een regeling van werkzaamh e den De voorzitter zal voorstellen om in verband met een hem door den voor zitter van den Raad van Ministers ge daan verzoek tot spoedige behande ling va* de begrootingen betreffende Suriname en N'ederlandsch-Indië voojr 1933 de beraadslagingen over die wetsontwerpen aan de orde te stellen tegen Dinsdag 21 Februari 1933 te een uur. NA DE KAMERONTBINDING. Gisteren is in het Staatsblad afgekon digd het Koninklijk besluit van 15 Fe bruari (St.bl. no. 49) betreffende de slui ting van de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal en de ontbinding van de Tweede Kamer. Op 9 Mei a.s. zal de Staten-Generaal geopend worden voor de buitenge wone zitting, welke zittingsperiode zal duren tot den Zaterdag voorafgaande aan den derden Dinsdag van September. Dan wordt met de gebruikelijke plechtighe den de gewone zitting weer geopend. Deze plechtigheden kunnen we dus dit jaar tweemaal krijgen, doch mogelijk ge schiedt de opening op 9 Mei in een so bere door den premier uit te spreken rede. In ieder geval worden de verkiezin gen, die dit jaar toch moesten plaats hebben, eenige maanden vervroegd, en zal de a.s. Kamer, in normale omstandig heden, ook een paar maanden langer zit ting hebben. LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. De vergadering van den partijraad der Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond, welke belegd wordt in verband met de candidaatstelling voor de Tweede Ka mer, zal, naar de N. R. Crt. verneemt, gehouden worden op 25 dezer. NA DE MUITERIJ. De namen der gear resteerden. De lijst der Europeesche marine schepelingen, die zich op Onrust in arrest bevinden, vermelde de volgen de namen: de seinersmaat J. B. Mervel; de matrozen-konstabel L. Schouten, H. J. Haasting; de korporaal-monteurs H. C. Everhard, G. D. Krijtenburg; de ma trozen der 1ste klasse J. Snoey, J. Sturm, G. Pasman, W. de Jonge, L. J. Snijders; de korporaal-machinisten B. van Leeuwen, W. Tiggelaar, M. Boschart, M. Dooyeweerd; de korpo raal-stoker G. F. Dannau; de stoker olieman C. A. Vermeulen, F. J. B. Ver schuur, W. Snel (deze is nog aan boord van de „Gouden Leeuw", gewond), P. A. Peters; de mariniers der 1ste klasse C. Holswilder, J. A. C. van der Laak, G. Hei wegen, A. W. Hordijk, A. de Graaf, L. H. Biegstraatèn, J. M. van Hoven; de mariniers der tweede klasse J. Koring, J. D. Smit, A. M. Steffens, H, van Putten, J. den Besten, J. den Boer; de matroos der 3e klasse L. van Schaik en de matroos der 1ste klasse A. van Iterson. Het onderzoek. In verband met het inmiddels aange vangen onderzoek kan nog worden ge meld, dat verschillende commissies van onderzoek gelijktijdig arbeiden. Deze commissies zijn een vijftal, dat te Soerabaja de aldaar plaatsgevonden dien^iweigeringsgevallen onderzoekt, zeven commissies die op Onrust een onderzoek ter zake van de muiterij in stellen en drie commissies die zulks doen aan boord van „De Zeven Provin ciën", N«ar Aneta nader verneemt, zijn aan deze commissies verschillende ambte naren van het Inlandsch B.B.-corps toe gevoegd, terwijl van bestuurswege een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid van aansporing tot dienst weigering en muiterij bij de marine door buitenstaanders. v NEDERLAND EN BELGIë, Onderhandelingen niet hervat. Op de vragen van het Tweede Kamer lid De Savornin Lohman betreffende de voortzetting der Nederlandsch-Belgische onderhandelingen antwoordde de mi nister van buitenlandsche zaken, dat hij aangezien de commissie voor buiten landsche zaken van den Belgischen Se naat met gesloten deuren pleegt te ver gaderen en van het daar besprokene geen officieel verslag wordt gemaakt en geen communiqué aan de pers wordt verstrekt, geen kennis heeft kunnen ne men van mededeelingen, door den Bel gischen minister van buitenlandsche za ken in die commissie gedaan. Tusschen twee nabuurlanden als Ne derland en België hebben uiteraard vrij wel te allen tijde onderhandelingen plaats over verschillende onderwerpen. Aannemende evenwel, dat met de in de vraag van den heer De Savornin Loh man vermelde onderhandelingen bedoeld zijn de tenvorigen jare onderbroken be sprekingen met betrekking tot de her ziening van da verdragen van 1839, ver klaart de minister, dat deze na de schor sing niet zijn hervat en dat evenmin nieuwe besprekingen ter zake zijn inge leid of oude zijn voortgezet. Naar het „Dagbl'. van Rott." van zeer betrouwbare zijde verneemt, zal mr. A. R. Zimmerman, oud-burgemees ter van Rotterdam, voor de a.s. Kamer verkiezingen geen candidatuur voor de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond aanvaarden. El en W. van IJ t tr e clit leef jen, den raad mede, dat de burgemeester de secretaris en de ontvanger met ingang van 1 Fetor. j.JJ. vrijwillig IV2 pet. van hun wedde in de gemeentekas zu.H'.en terugstorten, een maatregel, waartoe de wethouders reeds eerder voor zich zel»r beslioten hadden. Hedenmorgen is hetl K. L. M.-vlieg tuig „De Kwartel" naar Indië vertrok ken. Eén passagier voor Medan, één voor Batavia, één voor Alorstar en 2 voor Marseille, bevinden zich aan boord. Het Was de honderdste maal dat een K. L. M.-vliegtuig naar Indië vertrok, gerekend vanaf den ingest'elden veer- tiendaagschen dienst. St. Crt. 33 bevat een Kon. besluit waarbij het gebied van Staatsmijn Emma te Hoensbroek wordt uitgebreid. Een openbare les. Het is zeker toe te juichen, dat de lei ding van de Ambachtsschool te Mid delburg volhardt in het systeem om telken jare een dag haar deuren voor ieder open te zetten; opdat men de groo- te bedrijvigheid in de praktijklokalen kan gaan zien enhooren en men in andere vertrekken de resultaten van het teekenonderwijs kan beoordeelen, al is dit dan bijna steeds van leekenstand- punt. Zoo was daartoe heden weer ge legenheid, en zijn wij ook weer eens naar het flinke, maar toch 'steeds meer en meer te kleine gebouw aan het Mo lenwater gegaan. Men zal niet van ons verlangen, dat wij ieder jaar weer afdeeling voor af- deeling bespreken, en wel begrijpen, dat wij met een algemeene opmerking vol staan. Die o p merking is dan zeker geen aan merking, maar een uiting van groo- te waardeering voor hetgeen op de school ook nu weer is en heden werd gepresteerd. Zeker zouden wij van enkele vakken iets kunnen noemen, maar vreezen dat daaruit mindere waardeering voor de overige zou kunnen worden geconclu deerd. Er was ook nu o.a. van de zijde der ouders weer veel belangstelling en dit zeker terecht. Deze school is een onmis bare onderwijsinrichting voor Middel burg, ja voor geheel Walcheren. Mannen van het woord hebben wij te over, mannen van de daad te wei nig. Uitvoering „Wilhelmina." Gisterenavond heeft de M. T. V. „Wil helmina", afdeeling der C. J. M. V. haar jaarlijksche uitvoering gegeven en ook deze vereeniging had den Schouw burg daarvoor gehuurd. De Voorzitter, de heer A. Krijger opende de bijeenkomst met woorden van welkom tot allen, maar speciaal tot de heeren mr. R. M. van Dusseldorp, lid van den Raad van Advies van het C. J. M. V., W. de Graaf, vice-voorzit- ter van het K.N.G.V., het bestuur van de C. J. M. V., van de sportcornmissie, van den kring van het K. N. G. V. en andere personen. Spr. deelde mede, dat het aantal le den vrijwel stationair is, en bracht ook groote hulde aan den heer P. J. Sturm, den directeur der vereeniging, die voor iedere les uit Goes moet overkomen. Voor deze opoffering brengt hij den directeur dank. Met een opwekking „Wilhelmina" te blijven steunen verklaarde spr. den avond voor geopend. Bij het eerste nummer der meisjes, nam de heer R. van Roo het woord en wees er op, dat dit jaar de vijfjaarlijk- sche Bondsuitvoering van het K. N. G. V, met Pinksteren te Roterdam zal plaats hebben en dat dit nummer daar zal worden gegeven. Men hoopt er met alle man (of vrouw) naar toe te trek ken en daarom wekte spr. op een bloempje te koopen. De opbrengst is voor de bestrijding van de reiskosten. Als wij nu nog melden, dat de heer P. J. Sturm als directeur van de dames en meisjes een lampje en den heer P. Taal, leider van het „sterke" geslacht van deze afdeeling een schilderstuk in ont vangst had te nemen, dan kunnen wij tot de uitvoering zelf overgaan. Andere werkzaamheden noopten ons slechts een deel van de nummers bij te wonen, maar hetgeen wij zagen en het geen ons van zeer bevoegde zijde over de andere nummers werd medegedeeld, is voldoende om te constateeren, dat de geheele uitvoering op hoog peil stond. Dit geldt voor de dames- en meisjes nummers voor haar Rhytmische oefenin gen, haar reien, evenzoo als van de vrije oefeningen, en het werken aan de brug Bij het werk der heeren is de verlei' ding groot in details te treden, maar la ten wij dit niet doen. Moge ook hier en kele woorden alles omvatten: „Wilhelmi na" beschikt over turners van een zeer hooge klasse." De jongensafdeeling komt niet ach teraan, maar telt knapen, die er naar streven de „heeren" spoedig te even aren. De groepen voor de pauze van de jongens en meisjes, waren evenals die der heeren aan het slot der uitvoering uitstekend verzorgd. Het was een welgeslaagde avond voor „Wilhelmina". Muziek en Tooneel. Zooals ook uit een advertentie blijkt heeft „Crescendo", v. h. Houthandel Walcheren tegen Zaterdagavond beslag gelegd op „Mercurius". Het programma bevat een 4 tal nummers voor mondhar monica, onder leiding van den heer Frans Willems, zes voor fanfare onder leiding van den directeur, den heer P. C. J, de Graaf, en na de pauze tooneel en voordracht „Ons neen", „Voor elck wat wils". Collecte Crisiscomité. De collecte voor het plaatselijk Crisis- comité heeft deze week 70.77 opge bracht. Teraardebestelling J. W. Wagtho. Gisteren had op de Noorderbegraaf plaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. W. Wagtho, beheerder van de Kroondomeinen Middelburg, Goes en Tholen, en oud-burgemeëster van Tho- len. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij op vele pachters van genoem de domeinen en vertegenwoordigers van colleges, o.a. den heer mr. A, J. van der Weel, den secretaris van den raad van beroep voor de directe belastingen te Middelburg, waarin de overledene vertoont vanaf Vrijdag 17 tot en met Woensdag 22 Februari a.s. Als le Hoofdfilm: Monumentale geluidsfilm, met den onvergetelijken LON CHANEY in de hoofdrol. De inhoud van deze grootsche film beweegt zich om het leven van Quasimodo, den gebochelden, half blinden en dooven mismaakte, die in 1482 Klokkenluider was van de verrukkelijk schoone Notre-Dame de Paris. Als 2e Hoofdfilm: TOM MIX met zijn wonderpaard Tony in Een buitengewoon spannend filmwerk. (Ingez. Med.) zitting had en de heer mr, E. Funke, referendaris van het Kroondomein. De heer jhr. H. J. Repelaer van Driel administrateur van het Kroondomein, schetste den overledene als een uitste kend rentmeester, die ook als practisch landbouwer zich met alle kracht en liefde 37 jaar gegeven heeft aan zijn ambt. Ook roemde spr. zijn omgang met collega's en pachters Spr. brengt dank voor allen arbeid, tot kort voor zijn dood door den heer Wagtho verricht. De heer C. J. J. van Arenthals te Kortgene sprak namens de Noord-Be- velandsche pachters, terwijl ook na mens den Oranjepolder den overledene een laatsten groet werd gebracht. Een broeder van den overledene, de heer mr. W. F. J. Wagtho uit Kloe- tinge, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. RAAD VAN VROUWENPOLDER. Huur en onderverhuur van het strand. Verharding van den Langeweg. VROUWENPOLDER. Dinsdagmiddag vergaderde de raad onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig de heer Arendse. De Voorzitter deelde mede, dat het bedrag der normale subsidie inge volge het werkloosheidsbesluit 1917 over het 4e kwartaal 1932 is vastgesteld op 50; dat Ged, Staten hebben be richt dat de Nieuw-Proijensche weg in het tijdvak van 16 Februari tot 16 Mrt voor het openbaar verkeer zal geslo ten zijn; dat het Dagelijksch bestuur van den Polder Walcheren heeft bericht dat de Rijkebuurtsprink in het tijdvak Juni t.e.m. October 1933 en het nog ongedolven gedeelte van de Veersche- sprink in den winter 1933-'34 zullen worden gedolven; dat door het bestuur der Bijz. L. School te Gapinge is ver zocht om voorschot over 1933 op de over dat jaar uit te keeren gemeente lijke vergoeding. Deze mededeelingen werden allen voor kennisgeving aangenomen. De V oorzitter deelde mede, dat voor de aansluiting der afdeeling Vrou wenpolder aan het waterleidingnet van Middelburg verbonden kosten in totaal worden geraamd op 11.000, en stelde voor deze aangelegenheid te stellen in handen van B. en W., waartoe z.h.s. werd besloten. ,De Voorzitter deelde mede, dat de gemeentebesturen van St. Laurens en Serooskerke (W.) over 1932 ingevol ge art. 205 der L.O.-wet 1920 verschul digd zijn resp. 50.33 en 133.92. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd m._ a. st. besloten het ver zoek van de Patroons vereeniging „Wal- cherens Plattelandsch Bouwkring" om, in verband met de in de bouwbedrijven heerschende malaise, de bij de werk verschaffing gebruikt wordende mate rialen aan te koopen bij de patroons in de bouwvakken, voor kennisgeving aan te nemen, op grond dat deze wijze van werken al door B. en W. wordt toege past. Van de winkeliers in de afd. Vrou wenpolder is verzocht om, met het oog op het toenemende vreemdelingenver keer, een verordening, waarbij wordt geregeld dat de winkeliers dier afd, hunne winkels gedurende de maanden Juli en Augustus, uitgezonderd des Za terdags tot des avonds negen uur voor het publiek kunnen openstellen. Middelburg 16-H-'33 Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 6.8 °C; (45 °F); laagste 2.5 °C (37 °F). Heden 9 h: 4.2 °C; 12 h: 5.7 °C. 0,8 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand 770 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand 770.5 mm te Valencia; laagste 752.3 mm te Danzig. Zwakke tot matige, N. tot W. wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk eenige regen, tijdelijk iets zachter. Zon op: 7 h 16; opder 17 h 12. Licht op: 17 h 42. Maan op: 12 h 07; onder: 8 h 51. L.K.: 17 Februari.' Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Wo. 15 Do. 16 Vr. 17 Februari. Hoogwater. 4.17 16.42 4.55 17.22 5.39 18.13 Laagwater. 10.58 22.59 11.37 23.43 12.24 Wo. 15 Do. 16 Vr. 17 Hoogwater, 6.10 18.32 6.46 19.11 7.26 19.57 Laagwater. 11.56 0.08 12.34 0.50 13.21 SIEGFRIED ARNO, de ras-komiek, speelt de daverende klucht „Meyer Co.", handelaars in da meskousen en tweede-handsch heeren- kleeding, Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag en Maandagavond 8 uur, en Zondagmid dag 3 uur, in CINEMA „SLOT OSTENDE", GOES. Balcon 75, le rang 55, 2e rang 35, 3e rang 25 cent. (Ingez. Med.} Na bespreking werden B. en W. op gedragen een zoodanige verordening te ontwerpen. Besloten werd, aan de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer een subsidie van gemeente wege van 50 voor het jaar 1933 te verleenen. De gemeente is in de gelegenheid het geheele strandgebied der gemeente van den Staat te huren voor de som van 100 per jaar daar de huurprijs B, en W. billijk voorkomt en ]Ret geheele strand voor denzelfden prijs wederom direct kan worden onderverhuurd aan de Vereen. Vreemdelingenverkeer, stel len zij voor tot dien huur te besluiten. Na bespreking werd m.a.st. overeen komstig besloten. De heer J. Geerse Sr. werd herbe noemd las lid van de PI. Comm. van Toez. op het L. O. in de gemeente. Daarna werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. m.a.st. besloten het bedrag van het voorschot der over 1933 ingevolge de L. O.-Wet 1920 aan de besturen der Bijzondere Lagere Scho len uit te betalen vergoeding vast te 9tellen op 1084 voor de school te

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1